Νομική ή Αστυφυλάκων;

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
ένα ακόμη ερώτημα που με απασχολεί επίσης είναι το εξής...τα κορίτσια στα σώματα ασφαλείας έχουν γενικώς ευνοϊκότερη μεταχείριση σε σχέση με τους άνδρες και γιατί;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,854 μηνύματα.
Δεν εχω ακουσει κατι τετοιο. Ισως τα ποστα φυλαξης που εχουν να ειναι ποιο εύκολα;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
ένα ακόμη ερώτημα που με απασχολεί επίσης είναι το εξής...τα κορίτσια στα σώματα ασφαλείας έχουν γενικώς ευνοϊκότερη μεταχείριση σε σχέση με τους άνδρες και γιατί;
Θεωρητικά πρέπει να είναι η ίδια αντιμετώπιση, όπως σε κάθε σχολή [είτε σπουδάζεις μαθηματικά, ψυχολογία, μηχανολογία, αγόρια και κορίτσια την ίδια αντιμετώπιση έχουν]. Στην πραγματικότητα όμως διαβάζω ορισμένες φορές από forum και σελίδες ότι ίσως να είναι κάπως λίγο πιο χαλαροί ή να τοποθετούνται σε κάποιες άλλες θέσεις με λιγότερη δυσκολία, όπως ανέφερε ο Βασίλης από πάνω. Αν υπάρχει γνωστός κλπ είναι άλλο θέμα πάντα και αφορά και τα δύο φύλα.
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Όσοι έχουν πάει στρατό ξέρουν ότι μέχρι και η τελευταία* ΕΠΟΠ Λοχίας είναι μέσα σε ένα γραφείο. Οι γυναίκες αξιωματικοί από Ευελπίδων και Ικάρων τα τελευταία χρόνια μόνο μπορούν να μπουν σε μάχιμες θέσεις (και παλι συνήθως αυτές οι σχολές δεν επιλέγονται από τις περισσότερες γυναίκες που ενδιαφέρονται για τις ένοπλες Δυνάμεις)...

Το ίδιο ισχύει και με την συντριπτική πλειοψηφία των γυναικών στα υπόλοιπα σώματα ασφαλείας. Η αστυνομία ίσως έχει τις περισσότερες γυναίκες στο σώμα, συγκριτικά με τα άλλα, αλλά και πάλι χαίρουν ευνοϊκότερης μεταχείρισης, πιστεύω... Τουλάχιστον δεν έχω δει μέχρι τώρα κάποια γυναίκα στην ομάδα ΔΙΑΣ ή κάποια γυναίκα ΜΑΤατζου :P

*Τελευταία με την έννοια ότι βρίσκεται στον κατώτατο βαθμό της ιεραρχίας του ελληνικού στρατού, αν εξαιρέσουμε τον βαθμό του στρατιώτη :P
 

ΘανάσοςG4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΘανάσοςG4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Σπουδών Μακεδονίας. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
ένα ακόμη ερώτημα που με απασχολεί επίσης είναι το εξής...τα κορίτσια στα σώματα ασφαλείας έχουν γενικώς ευνοϊκότερη μεταχείριση σε σχέση με τους άνδρες και γιατί;

Θα σου απαντούσα αλλά φοβάμαι μην κάνουν καμία επιδρομή στο σπίτι μου οι SJW πάνω που άρχισα να διαβάζω αρχαία
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Ο λόγος που δεν τοποθετούν γυναίκες σε καίριες θέσεις είναι για την προστασία των ίδιων των γυναικών λόγω της περισσότερης φυσικής δύναμης που έχουν οι άντρες .
Συνηθως τις πάνε σε αστυνομικό τμήμα ή τροχαία
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Ο λόγος που δεν τοποθετούν γυναίκες σε καίριες θέσεις είναι για την προστασία των ίδιων των γυναικών λόγω της περισσότερης φυσικής δύναμης που έχουν οι άντρες .
Συνηθως τις πάνε σε αστυνομικό τμήμα ή τροχαία
Ένα σεξιστικό σκάνδαλο θα μπορούσε να ξεσπάσει με αυτή σου τη δήλωση περί δύναμης και δυνατοτήτων/ικανοτήτων :P
Πέρα από την πλάκα, έχει βάση αυτό που λες, τόσες ακινητοποιήσεις που βλέπουμε στο διαδίκτυο απαιτούν ορισμένη φυσική δύναμη, την οποία πιο πιθανόν είναι να την έχει ένας άντρας.
 

Tommy_civil

Νεοφερμένος

Ο Tommy_civil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Έχει πλάκα αλλα ταυτόχρονα είναι λυπηρό να εκφράζεστε τόσο έντονα για κατι τόσο σχετικό και μάλλον ανούσιο.
Η Αλιζούλα εξέφρασε μια άποψη, πριν απο αρκετά μηνύματα. Προσωπικά, επειδή είχα κάποτε τις ίδιες σκέψεις μαζί της αλλα έχω διαψευστεί πανηγυρικά, διαφώνησα μαζί της και της το εξέφρασα - με όμορφο όμως τρόπο.
Ναι, το επάγγελμα του μπάτσου αν το συγκρίνουμε με σοβαρές σχολές είναι αστείο. Είναι απλά μια απασχόληση για να βγάζεις τα προς το ζειν, δεν είναι επιστήμη, δεν έχει κανένα βάθος, αποτελείται κατα ενα μεγάλο μέρος απο ρηχό εως κομπλεξικό κόσμο, δεν εχει κανέναν έλεγχο εσωτερικά σαν Σώμα κλπ (μπορώ να γράφω αρνητικά για ώρες).
Όμως, αυτό σίγουρα δεν αντιπροσωπεύει όλους τους αστυνομικούς (αν και είναι πραγματικά πολύ λιγες οι εξαιρέσεις), και σίγουρα δεν αποτελεί κριτήριο κοινωνικού αποκλεισμού.
Οι μόνοι που "αποκλείουν" τους μπάτσους είναι πράγματι οι αναρχικοί, και αν το πάμε καθαρά στο αντίθετο φύλο, ΙΣΩΣ οι κοπέλες που έχουν τις ικανότητες και τα guts να χτυπήσουν αρσενικά σοβαρού επιπέδου με ο,τι αυτό συνεπάγεται. Αν μια κοπέλα δηλαδή μετράει πολύ εμφανισιακά, μορφωτικά, κοινωνικά και είναι ολοκληρωμένη και φιλόδοξη σαν προσωπικότητα, είναι μάλλον απίθανο να προτιμήσει εναν μπάτσο απο καποιον πετυχημένο και ολοκληρωμένο σε όλα του Χ (όπου Χ βάλτε ο,τι θέλετε, γιατρό, δικηγόρο, επιχειρηματία, ο,τιδήποτε).
Παρόλα αυτά, ενα πολύ μεγάλο ποσοστό γυναικών δεν ανήκουν σε αυτή τη κατηγορία. Αυτες λοιπον οι γυναίκες βλέπουν στον μπάτσο εναν σίγουρο μισθό, αλλα πολλές φορές και κάτι "ενδιαφέρον". Αυτό το "ενδιαφέρον έχει να κάνει με την αίσθηση εξουσίας, με την αρρενωπότητα που υποσυνείδητα εκπέμπει το γεγονός οτι "επιβάλεις την τάξη, πιάνεις τους κακούς, είσαι αυστηρός, δέρνεις αν χρειαστεί, κουβαλάς όπλο κλπ", με τη στολή κλπ. Μπορεί να ακούγεται αστείο, αλλα δυστυχώς ισχύει.
Σίγουρα λοιπον ο μπάτσος δεν έχει λιγότερες πιθανότητες να βγεί ραντεβού. Μάλλον έχει περισσότερες :P

Σε κάθε περίπτωση, το να κοντεύετε να μαλώσετε και να παρεξηγηθείτε για τη πέραση των μπάτσων είναι αστείο και με ξεπερνάει!
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ένα ακόμη ερώτημα που με απασχολεί επίσης είναι το εξής...τα κορίτσια στα σώματα ασφαλείας έχουν γενικώς ευνοϊκότερη μεταχείριση σε σχέση με τους άνδρες και γιατί;

Τώρα αυτό γιατί σε απασχολεί;
Ειλικρινά μου φαίνεται περίεργο!
΄Ελυσες όλα όσα σε απασχολούσαν για την πορεία που θα ακολουθήσεις, πήρες τις αποφάσεις σου και τώρα κάνουμε μια χαλαρή, γενική συζήτηση για την Αστυνομία;
΄Οχι για να ξέρω σε ποιο σημείο βρισκόμαστε δηλαδή!
 

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Τώρα αυτό γιατί σε απασχολεί;
Ειλικρινά μου φαίνεται περίεργο!
΄Ελυσες όλα όσα σε απασχολούσαν για την πορεία που θα ακολουθήσεις, πήρες τις αποφάσεις σου και τώρα κάνουμε μια χαλαρή, γενική συζήτηση για την Αστυνομία;
΄Οχι για να ξέρω σε ποιο σημείο βρισκόμαστε δηλαδή!
Επειδή θα προτιμούσα να υπηρετήσω σε κάποιο αστυνομικό τμήμα ή σε τμημα τροχαίας και φοβάμαι μήπως με το ζόρι με πάνε κάπου που δε θέλω όπως μεταγωγων πχ απλά επειδή τυχαινει να είμαι άνδρας και όχι γυναίκα. Να σημειώσω ότι είμαι κ γω πολύ αδύνατος και σχετικά ψηλός.
 

Tommy_civil

Νεοφερμένος

Ο Tommy_civil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Ρε lendario πάνε στην αστυφυλάκων και μη το βασανίζεις άλλο!
Και οι αδύνατοι, και οι χοντροί, και οι ψηλοί, και οι κοντοί μια χαρά βολεύονται.
Ειλικρινά, μην ανησυχείς τόσο πολύ, δεν είναι navy seals ουτε πολεμούν στο Βιετνάμ.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Επειδή θα προτιμούσα να υπηρετήσω σε κάποιο αστυνομικό τμήμα ή σε τμημα τροχαίας και φοβάμαι μήπως με το ζόρι με πάνε κάπου που δε θέλω όπως μεταγωγων πχ απλά επειδή τυχαινει να είμαι άνδρας και όχι γυναίκα. Να σημειώσω ότι είμαι κ γω πολύ αδύνατος και σχετικά ψηλός.
Νομίζω δεν χρειάζεται να σε απασχολεί αυτό ειδικά από τώρα, ακόμα δεν έδωσες, δεν πέρασες, δεν τελειώσες :P Μέχρι τότε αλλάζουν πολλά και στη σωματοδομή σου, και στον τρόπο αντίληψής σου για τα τμήματα της αστυνομίας. Ένα βήμα τη φορά...
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επειδή θα προτιμούσα να υπηρετήσω σε κάποιο αστυνομικό τμήμα ή σε τμημα τροχαίας και φοβάμαι μήπως με το ζόρι με πάνε κάπου που δε θέλω όπως μεταγωγων πχ απλά επειδή τυχαινει να είμαι άνδρας και όχι γυναίκα. Να σημειώσω ότι είμαι κ γω πολύ αδύνατος και σχετικά ψηλός.

Βλέπω ότι δυστυχώς δεν πρόκειται να συνεννοηθούμε!
Μπες με το καλό και μην σε απασχολεί πού θα σε τοποθετήσουν!
Ας σε τοποθετήσουν όπου θέλουν! Σιγά-σιγά με την πάροδο του χρόνου, θα πας και στη θέση που προτιμάς!
Δηλαδή σε ενδιαφέρει η Αστυνομία "υπό όρους";
Αν σε πάνε στην τροχαία θα δώσεις εξετάσεις ενώ αν σε πάνε στο μεταγωγών δεν θα δώσεις;
Δεν λειτουργεί έτσι η ζωή αγαπητέ!
΄Ολοι μας πιθανόν να θέλαμε κάποια άλλη "θέση" στον τομέα μας αλλά δεν σηκωνόμαστε να φύγουμε επειδή δεν την έχουμε!
Προσπαθούμε να κάνουμε το καλύτερο δυνατό από τη θέση που βρισκόμαστε και συνεχίζουμε να διεκδικούμε τη θέση που θέλουμε πιστεύοντας ότι κάποια στιγμή θα την κερδίσουμε!
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Πάντως δεδομένου οτι έχεις τελειώσει ηδη την φιλολογία και εχεις και χρόνο να διαβάσεις , δεν καταλαβαίνω γιατι να μην θέσεις ως πρώτο στόχο τη σχολή αξιωματικών.
Την αναφέρω γιατί είχες πει οτι αυτο που σε αποθαρρύνει είναι μονο η βάση εισαγωγής και η αστυφυλάκων φαίνεται να σε τρομάζει λίγο😅
 

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Πάντως δεδομένου οτι έχεις τελειώσει ηδη την φιλολογία και εχεις και χρόνο να διαβάσεις , δεν καταλαβαίνω γιατι να μην θέσεις ως πρώτο στόχο τη σχολή αξιωματικών.
Την αναφέρω γιατί είχες πει οτι αυτο που σε τρομάζει είναι μονο η βάση εισαγωγής..
Γιατί λίγα είναι τα μορια; μόνο με τύχη περνάς εκεί όπως και σε όλες τις στρατιωτικές σχολές αξιωματικων σωμάτων ΣΣΑΣ. Δείτε λίγο τις βασεις. Είναι κοντά στα 18.500.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πάντως δεδομένου οτι έχεις τελειώσει ηδη την φιλολογία και εχεις και χρόνο να διαβάσεις , δεν καταλαβαίνω γιατι να μην θέσεις ως πρώτο στόχο τη σχολή αξιωματικών.
Την αναφέρω γιατί είχες πει οτι αυτο που σε αποθαρρύνει είναι μονο η βάση εισαγωγής και η αστυφυλάκων φαίνεται να σε τρομάζει λίγο😅
Και η αστυφυλακων εχει υψηλα μορια και προφανως και εχεις ανταγωνισμο για να περασεις αλλα θεωρω οτι ενας πολυ καλος μαθητης, χωρίς να βασιστεί και στην τύχη του (πέρα από τις ικανότητες του), την έχει.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ackerback

Νεοφερμένος

Ο Ackerback αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Επειδή θα προτιμούσα να υπηρετήσω σε κάποιο αστυνομικό τμήμα ή σε τμημα τροχαίας και φοβάμαι μήπως με το ζόρι με πάνε κάπου που δε θέλω όπως μεταγωγων πχ απλά επειδή τυχαινει να είμαι άνδρας και όχι γυναίκα. Να σημειώσω ότι είμαι κ γω πολύ αδύνατος και σχετικά ψηλός.

Οι γυναίκες (για να αναφερθώ και σε προηγούμενο ερώτημά σου) έχουν τέτοια μεταχείριση που πολλές φορές καταντάει αηδία να το βλέπεις. Όταν μπεις θα το καταλάβεις αλλά βέβαια εξαρτάται και στη κοπέλα
Αν κάποια μπήκε με όρεξη για δουλειά ακόμα και αν βρει θέση να βολευτεί δε θα το κάνει αλλά δυστυχώς μιλάμε για τις εξαιρέσεις.

Όσο αναφορά το που θα σε στείλουν όταν βγεις όπως το βλέπω εγώ επειδή λένε η σειρά θα είναι 800 βλέπω να σας πάνε από τμήματα μέχρι ΜΑΤ.

Ότι απορία γενικά στείλε σε προσωπικό αν θες!
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Γιατί λίγα είναι τα μορια; μόνο με τύχη περνάς εκεί όπως και σε όλες τις στρατιωτικές σχολές αξιωματικων σωμάτων ΣΣΑΣ. Δείτε λίγο τις βασεις. Είναι κοντά στα 18.500.


Συγνωμη αλλα νομίζω οτι μιλαω με άνθρωπο 24 χρονων που εχει σκοπο να κάτσει όντως να διαβασει και ειναι ηδη πτυχιούχος τμήματος φιλολογίας.
Μπορεί να σου τύχουν χιλια δυο και να μην γράψεις τοσο ψηλα αλλα μην τρελαθούμε δεν περνας απο τύχη .
Δηλαδη το παιδί 17χρονων που θα περάσει φέτος , τι παραπάνω εχει απο σενα δηλαδη ;
Και στην τελική κανε την προετοιμασία σου και στο τέλος άνθρωποι είμαστε , μπορεί να μη πετύχει.
Αλλα το να μη το θετεις καν σαν στόχο εφόσον ειναι κατι που σε ενδιαφέρει...δεν το καταλαβαίνω.
Μιλαμε για μια υλη απόλυτα διαχειρίσιμη, ποσο μαλλον αν αρχίσεις απο τώρα και το πας χαλαρά.
Ξαναλέω μπορεί να μην πετύχει αλλα σαν στόχος ειναι απόλυτα λογικός .😊
 

Ackerback

Νεοφερμένος

Ο Ackerback αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Έχει πλάκα αλλα ταυτόχρονα είναι λυπηρό να εκφράζεστε τόσο έντονα για κατι τόσο σχετικό και μάλλον ανούσιο.
Η Αλιζούλα εξέφρασε μια άποψη, πριν απο αρκετά μηνύματα. Προσωπικά, επειδή είχα κάποτε τις ίδιες σκέψεις μαζί της αλλα έχω διαψευστεί πανηγυρικά, διαφώνησα μαζί της και της το εξέφρασα - με όμορφο όμως τρόπο.
Ναι, το επάγγελμα του μπάτσου αν το συγκρίνουμε με σοβαρές σχολές είναι αστείο. Είναι απλά μια απασχόληση για να βγάζεις τα προς το ζειν, δεν είναι επιστήμη, δεν έχει κανένα βάθος, αποτελείται κατα ενα μεγάλο μέρος απο ρηχό εως κομπλεξικό κόσμο, δεν εχει κανέναν έλεγχο εσωτερικά σαν Σώμα κλπ (μπορώ να γράφω αρνητικά για ώρες).
Όμως, αυτό σίγουρα δεν αντιπροσωπεύει όλους τους αστυνομικούς (αν και είναι πραγματικά πολύ λιγες οι εξαιρέσεις), και σίγουρα δεν αποτελεί κριτήριο κοινωνικού αποκλεισμού.
Οι μόνοι που "αποκλείουν" τους μπάτσους είναι πράγματι οι αναρχικοί, και αν το πάμε καθαρά στο αντίθετο φύλο, ΙΣΩΣ οι κοπέλες που έχουν τις ικανότητες και τα guts να χτυπήσουν αρσενικά σοβαρού επιπέδου με ο,τι αυτό συνεπάγεται. Αν μια κοπέλα δηλαδή μετράει πολύ εμφανισιακά, μορφωτικά, κοινωνικά και είναι ολοκληρωμένη και φιλόδοξη σαν προσωπικότητα, είναι μάλλον απίθανο να προτιμήσει εναν μπάτσο απο καποιον πετυχημένο και ολοκληρωμένο σε όλα του Χ (όπου Χ βάλτε ο,τι θέλετε, γιατρό, δικηγόρο, επιχειρηματία, ο,τιδήποτε).
Παρόλα αυτά, ενα πολύ μεγάλο ποσοστό γυναικών δεν ανήκουν σε αυτή τη κατηγορία. Αυτες λοιπον οι γυναίκες βλέπουν στον μπάτσο εναν σίγουρο μισθό, αλλα πολλές φορές και κάτι "ενδιαφέρον". Αυτό το "ενδιαφέρον έχει να κάνει με την αίσθηση εξουσίας, με την αρρενωπότητα που υποσυνείδητα εκπέμπει το γεγονός οτι "επιβάλεις την τάξη, πιάνεις τους κακούς, είσαι αυστηρός, δέρνεις αν χρειαστεί, κουβαλάς όπλο κλπ", με τη στολή κλπ. Μπορεί να ακούγεται αστείο, αλλα δυστυχώς ισχύει.
Σίγουρα λοιπον ο μπάτσος δεν έχει λιγότερες πιθανότητες να βγεί ραντεβού. Μάλλον έχει περισσότερες :P

Σε κάθε περίπτωση, το να κοντεύετε να μαλώσετε και να παρεξηγηθείτε για τη πέραση των μπάτσων είναι αστείο και με ξεπερνάει!

Πρέπει να βασίζετε σε πολλές έρευνες αυτό που έγραψες
Μάθε λοιπόν ότι πλέον οι αστυνομικοί δε μπαίνουν με ένα τενεκέ λάδι στο σώμα ούτε δείχνουν μηδαμινό ενδιαφέρον για την καλλιέργεια του πνεύματος και περαιτέρω σπουδές καθώς πλέον η πλειοψηφία έχει πτυχίο ή σπουδάζει ταυτόχρονα με την εξάσκηση του επαγγέλματος
Όσο για τον ποιον θα επιλέξει μία κοπέλα γιατί να μην συμφωνήσουμε στο "σε αυτόν που της αρέσει περισσότερο";
 

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Συγνωμη αλλα νομίζω οτι μιλαω με άνθρωπο 24 χρονων που εχει σκοπο να κάτσει όντως να διαβασει και ειναι ηδη πτυχιούχος τμήματος φιλολογίας.
Μπορεί να σου τύχουν χιλια δυο και να μην γράψεις τοσο ψηλα αλλα μην τρελαθούμε δεν περνας απο τύχη .
Δηλαδη το παιδί 17χρονων που θα περάσει φέτος , τι παραπάνω εχει απο σενα δηλαδη ;
Και στην τελική κανε την προετοιμασία σου και στο τέλος άνθρωποι είμαστε , μπορεί να μη πετύχει.
Αλλα το να μη το θετεις καν σαν στόχο εφόσον ειναι κατι που σε ενδιαφέρει...δεν το καταλαβαίνω.
Μιλαμε για μια υλη απόλυτα διαχειρίσιμη, ποσο μαλλον αν αρχίσεις απο τώρα και το πας χαλαρά.
Ξαναλέω μπορεί να μην πετύχει αλλα σαν στόχος ειναι απόλυτα λογικός .😊
Δεν ξέρεις σε ποιον θα πέσει το γραπτό σου. Εκτός από ιστορία, λατινικά και άγνωστο αρχαία δίνεις έκθεση και δίνεις γνωστό στα αρχαία που ΟΛΑ είναι Καθαρά Υποκειμενικά. Είναι ξεκάθαρα στη διακριτική ευχέρεια του εξεταστή. Και μη μου πεις ότι δεν έχει συμβεί ο ένας εξεταστής να σου βάλει 17 και ο άλλος 12;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οι γυναίκες (για να αναφερθώ και σε προηγούμενο ερώτημά σου) έχουν τέτοια μεταχείριση που πολλές φορές καταντάει αηδία να το βλέπεις. Όταν μπεις θα το καταλάβεις αλλά βέβαια εξαρτάται και στη κοπέλα
Αν κάποια μπήκε με όρεξη για δουλειά ακόμα και αν βρει θέση να βολευτεί δε θα το κάνει αλλά δυστυχώς μιλάμε για τις εξαιρέσεις.

Όσο αναφορά το που θα σε στείλουν όταν βγεις όπως το βλέπω εγώ επειδή λένε η σειρά θα είναι 800 βλέπω να σας πάνε από τμήματα μέχρι ΜΑΤ.

Ότι απορία γενικά στείλε σε προσωπικό αν θες!
Απλά θεωρώ τεράστια αδικία αυτό με το άλλοθι "είναι κορίτσι". Ε και γω πχ μπορεί να μαι φλωρος άνδρας. Και καλά ισότητα δεν έχουμε; Έχουμε οικονομική κριση, είναι απόλυτα φυσικό οι άριστοι μαθητές να στρέφονται σε αυτού του είδους τα επαγγέλματα. Οι άριστοι μαθητές συνήθως είναι πιο ευαίσθητοι, πιο μαλθακοι σαν άνθρωποι από τη δική μου την εμπειρία τουλάχιστον. Γιατί δηλαδή πάντα να ευνοείται το κορίτσι, όταν πρέπει κάποιος να επιλέξει να πάει εκεί που θέλει;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Ισχύει ότι μπορεί να συμβούν ορισμένα πράγματα, τύπου να μη σου διορθώσει μία άσκηση, να υπάρχουν βαθμολογικές αποκλίσεις κλπ. Ο παράγοντας τύχη υπάρχει σε όλα τα πράγματα στη ζωή. Αυτή τη στιγμή αν είσαι κακότυχος, που λες, μπορει να πέσει το ταβάνι του σπιτιού και να σε πλακώσει... υπάρχει περίπτωση να αδικηθείς στις εξετάσεις; εννοείται. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι δεν διαβάζουμε ή δεν δίνουμε εξετάσεις γιατί μπορεί να αδικηθούμε :P.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top