Νομικές σχολές

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Θετική/Τεχνολογική για 1ο πεδίο χρειάζεται : Έκθεση (0,9) και Ιστορία (0,4)
Θεωρητική για 2ο πεδίο χρειάζεται : Μαθηματικά Γεν. (0,9) και Έκθεση (0,4)
και Τεχνολογική/Θεωρητική για 3ο πεδίο χρειάζεται : Βιολογία Γεν. (0,9) και Έκθεση (0,4)

Παιδιά έτσι όμως χάνεται το 7% του βαθμού σας δηλαδή το άριστα (20000)
σε κάθε μία απο αυτές τις περιπτώσεις ισοδυναμεί με απώλεια 1400 μορίων (18600) !

Απλώς , Ηλία θεωρείτε οτι πρέπει ένας "θεωρητικός" να έχει πολύ περισσότερες γνώσεις πάνω στα μαθηματικά γενικής (σκέψου σχολές 2ου πεδίου) , παρά Ιστορία απο Τεχνολογική/Θετική για 1ο πεδίο (!)
Αυτο ελεγα τοση ωρα. :iagree:
Ευχαριστουμε πολυ Χρηστο για τις επισημανσεις. :) :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Αυτό είναι το σύστημα .. τι να κάνουμε ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicole

Νεοφερμένος

Η Νικολέττα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Αχ!! Νομική!!!!!!(L)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ακουσε η άλλη νομική(:sick:) και πετάχτηκε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgos16

Νεοφερμένος

Ο georgos16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι,επειδη και εγω θελω να παω στρατιωτικη νομικη-στην δευτερα λυκειου μαλλον σιγουρα θεωρητικη-εχω στα αρχαια 17,με ποσο ειναι βαση για Αθηνα(εαν υπαρχει στην Αθηνα) και γενικα ειναι δυσκολα σαν σχολη και το σημαντικοτερο μετα δουλευεις στον στρατο εαν δεν κανω λαθος,ετσι;οποιος ξερει ας μου απαντησει,ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Μόνο Θεσσαλονίκη - 19455 μόρια :D
Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ζαννα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ζαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Γεια σας! Απευθυνομαι κυριως σε φοιτητς των Νομικων σχολων αλλα και σε μαθητες που γνωριζουν γι'αυτα. Θα ηθελα να μαθω γενικες πληροφοριες οπως

  • τα επαγγελματα που μπορεις να ακολουθειησεις (εκτος απο τα γνωστα δικηγορος και δικαστης)
  • τι ειδικευση μπορεις να κανεις και που
  • τις βασεις για τις σχολες
  • την κατευθυνση στο λυκειο ( λογικα θεωρητικη,ετσι ?)
ε... και οτι αλλο εχετε να προσθεσετε.
Thanks in advance :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
https://www.mysep.gr/?p=2333
Αν κατέβαινεις κάτω θα δεις αυτά που λες.

Ναι, από θεωρητική που δε χάνεις μόρια.
Για βάσεις https://ischool.e-steki.gr/page.php?p=vaseis πατάς το πρώτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Γεια σας! Απευθυνομαι κυριως σε φοιτητς των Νομικων σχολων αλλα και σε μαθητες που γνωριζουν γι'αυτα. Θα ηθελα να μαθω γενικες πληροφοριες οπως

  • τα επαγγελματα που μπορεις να ακολουθειησεις (εκτος απο τα γνωστα δικηγορος και δικαστης)
  • τι ειδικευση μπορεις να κανεις και που
  • τις βασεις για τις σχολες
  • την κατευθυνση στο λυκειο ( λογικα θεωρητικη,ετσι ?)
ε... και οτι αλλο εχετε να προσθεσετε.
Thanks in advance :)

Θεωρητικά πάρα πολλά:
Νομικός σύμβουλος σε εταιρίες, συμβολαιογράφος, εγκληματολόγος

η νομική Θράκης είχε 18100 18893 η νομική Αθήνας (κάπου ενδιάμεσα η Σαλόνικα (η βάσεις είναι υψηλές και μην ξεχνάς ότι η θεωρητική είναι η πιο δύσκολη κατεύθυνση. (για να βγάλεις ένα 19 από θεωρητική θα παιδευτείς πολύ περισσότερο από ότι στις άλλες κατευθύνσεις.



Η δικηγορία στις μέρες μας εξαρτιόνται σχεδόν πάντοτε από εταιρίες μεγαλοδικηγόρων. Οι δικηγόροι δουλεύουν ΄όλη την ημέρα έχουν τεράστια ευθύνη και παίρνουν κάτω από 1000 ευρώ (τουλάχιστον τα πρώτα χρόνια).

Γενικά είναι ένα πολύ πουλμουρ επάγγελμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

red planet

Νεοφερμένος

Ο red planet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
και διπλωματης (αλλα θελει τουλαχιστον 2 γλωσσες χωρισ την ελληνικη) τελιωνοντας απο το πολιτιικο της
νομικης αν ξερει καποιος κατι να με διαφωτισει και εμενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
και διπλωματης (αλλα θελει τουλαχιστον 2 γλωσσες χωρισ την ελληνικη) τελιωνοντας απο το πολιτιικο της
νομικης αν ξερει καποιος κατι να με διαφωτισει και εμενα
Θελει κ πολυ "σπρωξιμο" απ οτι ακουγεται.Νομιζω ομως οτι γινονται συνεχομενοι διαγωνισμοι δηλ απο τον πρωτο περνανε π.χ. 100 ατομα ,αυτα διαγωνιζονται μεταξυ τους κ περνανε οι 50 μετα θα περασουν 20 ,10 για να παρουν 2-3 το πολυ. Οι γονεις μου κατι ελεγαν μια φορα στην αδελφη μου που της αρεσε κ το ακουσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

red planet

Νεοφερμένος

Ο red planet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
ευχαριστω αλλα δεν ξερω και πολυ καλα τι πρεπει να κανω τελιωνω νομικη μετα διπλωματικη ακαδημια αλλα
μετα θα εχεις εππαγγελματικη αποκατασταση??\

και ρε παιδια εσεις τι προτεινεται manager ή διπλωματης?? γιατι αμφιταλαντευομαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

georgekod92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georgekod92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Nα σου πω την αλήθεια δεν είναι τόσο απλό να γίνεις τουλάχιστον το δεύτερο..Δεν είναι πχ σα να λέμε τι να γίνω, φιλόλογος ή νομικός..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

red planet

Νεοφερμένος

Ο red planet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
οκ ευχαριστω georgekod92 και αν καποιος ξερει πως μπορω να γινω manager?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mikrh-zouzouna

Νεοφερμένος

Η Zo0Zo0nii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Γειά σε όλους....
είμαι μαθήτρια β λυκείου αλλά η απορία μου έχει να κάνει με του χρόνου...
είμαι θεωρητική κατεύθυνση και σκέφτομαι να δηλώσω και νομική...
να δηλώσω?ή θεωρείται κάπως επικίνδυνο επάγγελμα...?(ξέρετε φυλακές,φόνοι και ιστορίες)
Επειδή δεν ξέρω καθόλου γιατί ακούγονται πολλά ότι μπλέκονται και οι δικηγόροι, δέχονται απειλές και τέτοια...
τι να πιστέψω?κανένας γονεις δικηγόρους ρε παιδιά??:):redface::D:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,836 μηνύματα.
Καλησπέρα σου. :) Θα σου πω δυο πράγματα γιατί τυγχάνει να έχω συγγενείς που ασκούν το επάγγελμα του δικηγόρου. Από εκεί και πέρα εσύ αποφασίζεις τι θέλεις. Άλλο πράγμα η επιστήμη της Νομικής και άλλο πράγμα το επάγγελμα του δικηγόρου. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι το επάγγελμα του δικηγόρου θέλει και γνώσεις ελεύθερου επαγγελματία, δηλ., επικοινωνιακά χαρίσματα με τον πελάτη. Αυτό συνεπάγεται, πως μπορείς να προσελκύσεις τον πελάτη να σε επιλέξει ως δικηγόρο για μια υπόθεσή του μεταξύ άλλων δικηγόρων, οι οποίοι πάνω κάτω προσφέρουν από πλευράς νομικών υπηρεσιών ότι και εσύ. Η επιστήμη της νομικής είναι όντως ενδιαφέρουσα και πολυθεματική όμως, ελάχιστα πράγματα χρειάζονται για την νομική στήριξη του πελάτη. Μάλιστα υπάρχουν αρκετά υποδείγματα δεδικασμένων υποθέσεων που κυκλοφορούν με μορφή βιβλίων, πολλές ενημερώσεις κωδίκων, άρθρων...κτλ τα οποία μελετούν συνέχεια οι δικηγόροι ως "μπούσουλα" αφού οι Πανεπιστημιακές γνώσεις είναι...πρακτικά "άχρηστες" για την νομική καθημερινότητα. Μπορεί να είναι χρήσιμες μόνο ως βάση για μια υπόθεση αλλά η όλη δουλειά γίνεται με την βοήθεια άλλων βιβλίων μη Πανεπιστημιακών (βλ. εκδόσεις Σάκκουλα, Νομική Βιβλιοθήκη,...κτλ). Η Νομική ως επιστήμη, προσφέρει και άλλες διεξόδους εκτός από το επάγγελμα του δικηγόρου το οποίο απαιτεί και γνώσεις «έμπορα», δηλ., ικανότητες διαπραγμάτευσης υπηρεσιών, προσέλκυσης πελατείας,...κτλ. Το επάγγελμα του δικηγόρου αποτελεί πηγή βιοπορισμού για ένα 90% πτυχιούχων Νομικής στην χώρα μας οι οποίοι είτε εργάζονται ιδιωτικά με δικό τους γραφείο, είτε σε γραφείο συναδέλφου, είτε στο δημόσιο (νομικό τμήμα μιας υπηρεσίας ή τράπεζα). Από εκεί και πέρα νομίζω ότι υπάρχει η διπλωματική και η ακαδημαϊκή καριέρα, οι οποίες χρειάζονται γνωριμίες, αριστεία και μεταπτυχιακές/ διδακτορικές σπουδές. Βέβαια με το πτυχίο Νομικής και με κάποιο καλό μεταπτυχιακό και μια 8ετή εργασιακή εμπειρία σε ανάλογο πόστο, μπορείς με τα χρόνια να εξελιχθείς σε διοικητικό στέλεχος σε κάποια ιδιωτική επιχείρηση και λιγότερο στο δημόσιο, αφού στο δημόσιο για διευθυντική θέση μετράει και το κομματικό βύσμα εκτός των «τυπικών» προσόντων σε πτυχία και πωπόχαρτα. :(

Ως προς την επικινδυνότητά του θα έλεγα ότι δεν χρειάζεται να φοβάσαι. Όλα τα επαγγέλματα κρύβουν κινδύνους και άσχημες πλευρές. Δεν είναι όλα ρόδινα. :) Εξάλλου μπορείς να ασχοληθείς με συγκεκριμένες κατηγορίες του δικαίου και να μην έχεις επαφή με εγκληματίες και αδίστακτους δολοφόνους. Γνωρίζω μεγάλους δικηγόρους, οι οποίοι επειδή έχουν οικογένεια, δεν αναλαμβάνουν υποθέσεις του υποκόσμου και των εγκληματιών. Υπάρχουν δικηγόροι βέβαια που έχουν τα «κότσια» και συνεργάζονται με τον υπόκοσμο και με εγκληματίες. Βέβαια, να ξέρεις ότι κάθε επάγγελμα έχει τα θετικά και τα αρνητικά του. Τις ευκολίες και τις δυσκολίες του, επειδή στην αγορά εργασίας μετράει πόσο καλός είσαι σε αυτό που κάνεις, αφού όλοι για τον επιούσιο εργάζονται. Κανείς δεν έχει την οικονομική πολυτέλεια να εργάζεται από χόμπυ.

Γυναίκα δικηγόρος "ξεκάρφωτη" χωρίς μπαμπά ή συγγενή δικηγόρο, στην πιάτσα των φτασμένων δικηγόρων είναι λίγο δύσκολο να επιβιώσει λόγω ανταγωνισμού. Αν συνεργαστείς με κάποιον δικηγόρο φίλο ή τον άντρα σου, τότε θα μπορέσεις να έχεις μέλλον. Επίσης να ξέρεις ότι σαν επάγγελμα, ο δικηγόρος έχει πολύ τρέξιμο και πίεση ψυχολογική (ειδικά αν έχεις δικό σου γραφείο) με αποτέλεσμα να είναι λίγο δύσκολο να έχεις χρόνο για προσωπική ζωή και οικογένεια. Εξαρτάται τι θέλεις εσύ. Βέβαια, σε εποχές που οι μισθωτές θέσεις εργασίας θα λιγοστέυουν με το πέρασμα του χρόνου, θα είναι ευτύχημα να μπορέσεις να διοριστείς ως δικηγόρος σε κάποια υπηρεσία του δημοσίου, ώστε να έχεις εξασφαλισμένο μισθό. Γιατί σε ιδιωτικές εταιρίες ή τράπεζες η πληρωμή γίνεται με την υπόθεση εφόσον, η υπόθεση πάει καλά προς ώφελος της εταιρίας ή της τράπεζας. Πέρα από αυτά σκέψου ότι θα πρέπει να έχεις τις αντοχές και το σθένος να αντιμετωπίσεις και χαμένες δίκες, δηλ., να αντιμετωπίσεις πελάτες εξαγριωμένους οι οποίοι σε εμπιστεύτηκαν, σε χρυσοπλήρωσαν και η υπόθεσή τους πήγε κατά διαόλου, πράγμα το οποίο μπορεί να φταίει κατά ένα ποσοστό μεγάλο ο δικηγόρος. Ο πελάτης δεν ξέρει τι μπορεί να έφταιξε. Ο πελάτης βλέπει ότι πλήρωσε πολλά λεφτά, σε εμπιστεύτηκε μεταξύ πολλών δικηγόρων και κάηκε. Βέβαια να ξέρεις ότι θα έχεις και πελάτες που θα σου ρίξουν φέσια. Ειδικά στις μέρες μας, όπου υπάρχει αυξημένη οικονομική κρίση...και λεφτά δεν υπάρχουν!

Εν κατακλείδι, μην μπλέκεις την επιστήμη της Νομικής με την δουλειά μετά. Άλλο πράγμα οι σπουδές και άλλο πράγμα το επάγγελμα. Πολλοί πτυχιούχοι της Νομικής ήταν αριστούχοι φοιτητές αλλά ως επαγγελματίες δικηγόροι ένα απέτυχαν. Δεν μπόρεσαν να επιβιώσουν στην αγορά εργασίας. Η δουλειά θέλει άλλες ικανότητες που δεν τις έχουν όλοι οι άνθρωποι και δεν αποκτιώνται με ένα σωρό πτυχία και πωπόχαρτα. Επίσης, η αγορά εργασίας έχει πλεόνασμα πτυχιούχων Νομικής από καλούς μέχρι μπάζα. Όλοι κοιτάνε να βγάλουν ένα κομμάτι ψωμί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mikrh-zouzouna

Νεοφερμένος

Η Zo0Zo0nii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολυ τον nPb που μου απάντησε παραπάνω....Αλλά θέλω και μερικές ακόμη πληροφορίες...:P :(:(:(
άμα πάω νομική...μετά για να ανοίξω δικό μου γραφείο δεν θα μπορέσω από μόνη μου ε?
γενικά αυτή η σχολή αργότερα χρειάζεται κανένα <<βίσμα>> για να επιβιώσεις στην αγορά εργασίας?
Επίσης θέλω να ρωτήσω και κάτι ακόμα σχετικά με την παραπάνω δημοσίευση...
τρώς πάρααααα πολύ κράξιμο άμα χάσεις μία δίκη???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,836 μηνύματα.
νομίζω ότι δεν άφησα να εννοηθούν αυτές οι ερωτήσεις:
- άμα πάω νομική...μετά για να ανοίξω δικό μου γραφείο δεν θα μπορέσω από μόνη μου ε?
- γενικά αυτή η σχολή αργότερα χρειάζεται κανένα <<βίσμα>> για να επιβιώσεις στην αγορά εργασίας?
- τρώς πάρααααα πολύ κράξιμο άμα χάσεις μία δίκη???

ξαναδιάβασε προσεχτικά την απάντησή μου και θα βρεις απαντήσεις στις ερωτήσεις αυτές
γενικά στην δουλειά δεν παίζεις και τα "λάθη" κοστίζουν
το κόστος θα είναι ότι θα τον χάσεις από πελάτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

glaider

Νεοφερμένος

Ο glaider αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολυ τον nPb που μου απάντησε παραπάνω....Αλλά θέλω και μερικές ακόμη πληροφορίες...:P :(:(:(
άμα πάω νομική...μετά για να ανοίξω δικό μου γραφείο δεν θα μπορέσω από μόνη μου ε?
γενικά αυτή η σχολή αργότερα χρειάζεται κανένα <<βίσμα>> για να επιβιώσεις στην αγορά εργασίας?
Επίσης θέλω να ρωτήσω και κάτι ακόμα σχετικά με την παραπάνω δημοσίευση...
τρώς πάρααααα πολύ κράξιμο άμα χάσεις μία δίκη???

Σ' αυτό θα σου απαντήσω εγώ μιας και αποτελούμαι σχεδόν εξ'ολοκλήρου από σόι δικηγόρων ώντας και ο πατέρας μου ένας...
Αρχικά όλες οι δίκες δεν είναι για να τις κερδίσεις!! Δικηγόρος είσαι... Τη μια θα υποστηρίζεις τον άνθρωπο που έχει δίκιο και μια αυτόν που έχει άδικο! Παράδειγμα.... Υποστηρίζεις έναν δολοφόνο, αποδεδειγμένο με αποδείξεις κτλ... Τέτοια υπόθεση δεν μπορεί να κερδιθεί εκ των πραγμάτων... Απλά ως δικηγόρος θα προσπαθήσεις να κάνεις το καλύτερο για τον πελάτη σου και θα επιδιώξεις να δικαστεί πχ με "ελαφρυντικά" για να φάει λιγότερα χρόνια φυλακή!! (Ισόβια γκαραντί ειναι αυτή η περίπτωση :clapup:)
Ο δικηγόρος θα πληρωθεί για το δικαστήριο κερδίσει δεν το κερδίσει... Συνήθως η αμοιβή δ'ινεται από πριν γιατί υπάρχουν και τα έξοδα του δικαστηρίου που πρέπει να πληρωθούν στον εκάστοτε ΔΙκηγορικό Σύλλογο πριν από την δίκη!! Αν κερδιθεί η δίκη σε κλίμα πανηγυρικό τότε ο δικηγόρος θα πάρει το κατιτίς παραπάνω σίγουρα!! :D

Βέβαια είναι ελεύθερο επάγγελμα και το πόσο καλός είσαι θα κρίνει και το μέλλον σου σ'αυτό!! Γενικά τα ελεύθερα επαγγέλματα είναι πολύ ανταγωνιστικά και για να επιβιώσεις πρέπει να παλέψεις και είναι πολύ επίπονο το επάγγελμα του δικηγόρου με πολύ τρέξιμο!!
Βύσμα δεν απαιτείται για να δουλέψεις, απλά να έχεις γνωριμίες αρκετές (φίλους, ξαδέρφια παππουδες κτλ :whistle:) για να σε διαφημίζουν προς τα έξω!!
Γραφείο γίνεται να ανοίξεις σχετικά εύκολα... Δεν είναι σαν τα Ιατρεία του Γιατρού που απαιτείται εξοπλισμός ο οποίος κοστίζει πολύ!! Ο δικηγόρος θέλει ένα απλό γραφειάκι, πολλές βιβλιοθήκες και σίγουρα έναν ηλεκτρονικό υπολογιστή, το σημαντικότερο εργαλείο του!!
Σίγουρα τα άτομα που έχουν πχ γονείς δικηγόρους έχουν ένα κάποιο πλεονέκτημα καθώς υπάρχει το όνομα στην πιάτσα και υπάρχει έτοιμο και φουλ εξοπλισμένο γραφείο και επίσης ένα χέρι βοηθείας σε περίπτωση ανάγκης!!
Δεν σου τα λέω για να σε αποθαρρύνω... Αν το γουστάρεις κάντο!!! :D

Εγώ δίνω πανελλήνιες σε 14 ημερούλες και στοχεύω Νομική... Ευελπιστώ του χρόνου να είμαι φοιτητής εκεί!! :redface:
Να χαρεί κ ο μπαμπάς... :clapup::P:clapup::P:clapup::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelina7

Νεοφερμένος

Η angelina7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Καλημέρα! Είμαι τελειόφοιτος στη Νομική και μπορώ να επιβεβαιώσω ότι όλες οι παραπάνω απαντήσεις είναι πολύ κατατοπιστικές.
Πραγματικά, μικρή σχέση έχουν στην πράξη τα μαθήματα στη Νομική με το επάγγελμα του δικηγόρου. Παρ' όλα αυτά οι πιθανότητες επιτυχίας είναι γεωμετρικά ανάλογες με το διάβασμα που θα κάνει κανείς ως φοιτητής. Το λέω αυτό με κάθε επιφύλαξη με βάση παραδείγματα φίλων και γνωστών, αφού σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί τον κανόνα (πχ. ο Κ. Μπέης, ένας από τους μεγαλύτερους εν Ελλάδι καθηγητές πολιτικής δικονομίας λέγεται οτι αποφοίτησε με "καλώς"). Από την άλλη, αν κάποιος δεν έχει κατανοήσει βασικά πράγματα και κυρίως το νομικό τρόπο σκέψης (η επονομαζόμενη "υπαγωγή" ή "δικανικός συλλογισμός"), ο οποίος βασίζεται σε μεγάλο βαθμό στη λογική, είναι αδύνατον να γίνει καλός σ' αυτό το επάγγελμα. Το μεγαλύτερο πρόβλημα που αντιμετωπίζουν πολλοί φοιτητές, ακόμα και στα "μεγάλα έτη" είναι η δυσκολία ανάπτυξης ενός συλλογισμού: να υπαγάγουν πχ. μια ειδική περίπτωση στο γενικό κανόνα ή να ξεχωρίσουν τις σωρευτικές από τις διαζευκτικές προυποθέσεις εφαρμογής μιας διάταξης.
Κατά τα λοιπά, εκτός από ακόρεστη επιθυμία για διάβασμα τόμων έως και 1500 σελίδων, πρέπει να είσαι εφοδιασμένη με τρείς ακόμη αρετές. Η πρώτη είναι η αεικινησία. Πρέπει, δηλαδή να "ψάχνεσαι" συνεχώς και να μην ενδίδεις στην ευκολία του ελληνικού lifestyle που επιτάσσει συνέχεια εξόδους, καφέ και πάρτι. Όλα καλά είναι, αλλά θα πρέπει να μάθεις να δομείς το πρόγραμμά σου δίνοντας έμφαση σ' αυτό που είναι πραγματικά σημαντικό. Θα πρέπει να επιδιώκεις να δημιουργείς μόνη σου τις ευκαιρίες σου και τότε μόνο θα υπάρξουν άνθρωποι που θα σε βοηθήσουν να τις πραγματώσεις. Για παράδειγμα, μολονότι οι καθηγητές μας είναι λίγο "απρόσιτοι", πάντοτε συγκινούνται από έναν επιμελή φοιτητή που δείχνει ειλικρινές ενδιαφέρον για το αντικείμενό του.
Η δεύτερη αρετή είναι η συνεργατικότητα. Δεν υπάρχει δικηγόρος που να στέκεται μόνος του. Αν με το καλό επιλέξεις το επάγγελμα και ακολουθήσεις μια ειδίκευση, θα δεις ότι πολλές φορές θα χρειαστεί να πάρεις τηλέφωνο κάποιον άλλο για ένα θέμα που ενδεχομένως έχει μελετήσει περισσότερο από εσένα. Θα κληθείς να κάνεις ομαδική δουλειά τόσο ως φοιτήτρια (πχ. κάποια εργασία) όσο ως ασκούμενη και ως δικηγόρος. Η μεγάλη δύναμη λέγεται ότι βρίσκεται στις δικηγορικές εταιρίες και αν δεν προέρχεσαι από οικογένεια δικηγόρων (όπως πολλοί εξ ημών άλλωστε :D) ίσως θα χρειαστεί να κάνεις ένα πέρασμα από εκεί αν θες να ανοίξεις το δικό σου γραφείο.
Βέβαια, ένας δικηγόρος ή έστω ένας εν δυνάμει δικηγόρος θα φανεί και ως προσωπικότητα, αν κάνει καλά τη δουλειά του. Για το λόγο αυτό, η τρίτη αρετή που χρειάζεται είναι η ακεραιότητα του χαρακτήρα. Με τον όρο αυτό εννοώ διάφορα. Πρώτα-πρώτα, όπως αναφέρθηκε παραπάνω, θα πρέπει να έχεις μια αυξημένη αίσθηση του καθήκοντος. Με τους πελάτες σου θα έχεις μια σχέση εμπιστοσύνης, την οποία πολλές φορές (παραπέμπω και πάλι παραπάνω) θα πρέπει να βάζεις πάνω και από την προσωπική σου ζωή. Φαντάζομαι ότι αυτό εννοούν όσοι λένε ότι πρόκειται για ένα δύσκολο επάγγελμα αν είσαι γυναίκα. Πλέον όμως ο μεγαλύτερος αριθμός των φοιτητών στη Νομική (Αθήνας, τουλάχιστον) ανήκουμε στο "ασθενές φύλο" και φυσικά μπορεί κανείς να αναφέρει πολλά παραδείγματα επιτυχημένων γυναικών στο χώρο. Κατά τα λοιπά, η ακεραιότητα του χαρακτήρα σημαίνει διάθεση για δουλειά. Τίποτα δεν έρχεται εύκολα και, στην περίπτωση που χρησιμοποιήσεις αθέμιτα μέσα για να ανέβεις, δύσκολα θα αποκτήσεις το σεβασμό των πελατών και των συναδέλφων σου, η οποία είναι απαραίτητη για να διατηρηθείς εκεί!
Ελπίζω να ενθάρρυνα παρά να αποθάρρυνα ;) Πάντως κι εγώ ουσιαστικά με "κλειστά μάτια" διάλεξα τη νομική πριν από κάποια χρόνια, κυρίως λόγω πιέσεως από καθηγητές και συγγενείς. Ευτυχώς ήμουν τυχερή και μου βγήκε σε καλό... Πιστεύω όμως πως η νομική και, αργότερα, η δικηγορία είναι αποφάσεις για τις οποίες πρέπει να είσαι σε μεγάλο βαθμό βέβαιος πριν τις πάρεις.

ΥΓ@Glaider : σου εύχομαι κάθε επιτυχία στις Πανελλαδικές... μακάρι από Οκτώβρη να βρίσκεσαι κι εσύ Σίνα και Μασσαλίας :P Ο τρόπος που γράφεις βγάζει μια φοβερά αισιόδοξη διάθεση. Το τελευταίο με τον πατέρα σου μου θύμισε λίγο τα δικά μου (ως οικονομολόγος ήθελε να μπω στην ΑΣΟΕΕ και ήταν σίγουρος με τους βαθμούς μου, αλλά τελικά του χάλασα το όνειρο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top