Νομικές σχολές

billys123

Νεοφερμένος

Ο billys123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας...:) την σχολική χρονιά που μας έρχετε θα πάω πρώτη λυκείου...Γι' αυτό σκέφτηκα ότι θα ταν καλό ν αρχίζω ν συλλέγω ιδέες για το τι θα κάνω όταν θα κληθώ να πάρω μια κατεύθυνση στο σχολείο για να ακολουθήσω κάποιο επάγγελμα...έχω μεγάλη κλίση στα θωρητικά μαθήματα... απο μικρός πάντα ήμουν καλός σ όλα αυτού του κλάδου... θέλω να σπουδάσω νομικη...Μ αρέσει τρελά και είναι το όνειρο μου απο παλιά(και όπως λένε.."αμα κάνεις αυτό π σου αρέσει θα πετύχεις")..πάντα ήμουν ετοιμόλογος και ικανός ν πείθω γ αυτο π θέλω...άλλα η νομική (και οι τρεις Αθήνας, Κομμοτηνής και Θεσσαλονίκης) είναι σχολες που απαιτούν παραα πολλά μορια.. είμαι διατεθιμένος να διαβάσω πολύ για να μπώ εκει άλλα πείτε πως μπω... μέτα θα χω μια κάλη επαγγελματική αποκατάσταση? επίσης άμα δεν μπω.. τι με συμβουλέυετε ν ακολουθήσω? (σίγουρα όχι κάποια καριέρα καθηγητή:P)

Υ.Γ. Σίγουρα θα λέτε θέλεις καιρό ακόμη για να τα αποφασίσεις αυτα..αλλά προσωπικά πιστεύω πως είναι η καλύτερη ηλικια):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante ravenclaw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dante ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Γεια σας...:) την σχολική χρονιά που μας έρχετε θα πάω πρώτη λυκείου...Γι' αυτό σκέφτηκα ότι θα ταν καλό ν αρχίζω ν συλλέγω ιδέες για το τι θα κάνω όταν θα κληθώ να πάρω μια κατεύθυνση στο σχολείο για να ακολουθήσω κάποιο επάγγελμα...έχω μεγάλη κλίση στα θωρητικά μαθήματα... απο μικρός πάντα ήμουν καλός σ όλα αυτού του κλάδου... θέλω να σπουδάσω νομικη...Μ αρέσει τρελά και είναι το όνειρο μου απο παλιά(και όπως λένε.."αμα κάνεις αυτό π σου αρέσει θα πετύχεις")..πάντα ήμουν ετοιμόλογος και ικανός ν πείθω γ αυτο π θέλω...άλλα η νομική (και οι τρεις Αθήνας, Κομμοτηνής και Θεσσαλονίκης) είναι σχολες που απαιτούν παραα πολλά μορια.. είμαι διατεθιμένος να διαβάσω πολύ για να μπώ εκει άλλα πείτε πως μπω... μέτα θα χω μια κάλη επαγγελματική αποκατάσταση? επίσης άμα δεν μπω.. τι με συμβουλέυετε ν ακολουθήσω? (σίγουρα όχι κάποια καριέρα καθηγητή:P)

Υ.Γ. Σίγουρα θα λέτε θέλεις καιρό ακόμη για να τα αποφασίσεις αυτα..αλλά προσωπικά πιστεύω πως είναι η καλύτερη ηλικια):)

Αρχικά το καλό με τη θεωρητική είναι πως αν λιώσεις στο διάβασμα θα γράψεις στις πανελλήνιες σίγουρα.Άρα αν είσαι διατεθειμένος να διαβάσεις πολύ,η νομική κομοτηνής δεν θα έπρεπε να σου φαίνεται ως μια σχολή με πολλά μόρια.Από εκεί και πέρα αν μπεις έχεις τρεις-κυρίως- επιλογές να ακολουθήσεις:δικαστικός,δικηγόρος ή συμβολαιογράφος,οι οποίες φαντάζουν καλές επιλογές αν το δεις συγκριτικά με τις σχολές που υπάρχουν στο θεωρητικό πεδίο.Πολλοί λένε ότι η νομική δεν έχει πολλές διεξόδους,αλλά προσωπικά θεωρώ πως αν είσαι καλός σε αυτό που κάνεις πάντα θα βρίσκεις λύσεις και θα προοδεύεις.Αν πρόκειται να πας στη θεωρητική και δεν σε ενδιαφέρουν τα στρατιωτικά σου η νομική είναι ιίσως η καλύτερη λύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
.Από εκεί και πέρα αν μπεις έχεις τρεις-κυρίως- επιλογές να ακολουθήσεις:δικαστικός,δικηγόρος ή συμβολαιογράφος,οι οποίες φαντάζουν καλές επιλογές αν το δεις συγκριτικά με τις σχολές που υπάρχουν στο θεωρητικό πεδίο.Πολλοί λένε ότι η νομική δεν έχει πολλές διεξόδους,αλλά προσωπικά θεωρώ πως αν είσαι καλός σε αυτό που κάνεις πάντα θα βρίσκεις λύσεις και θα προοδεύεις.Αν πρόκειται να πας στη θεωρητική και δεν σε ενδιαφέρουν τα στρατιωτικά σου η νομική είναι ιίσως η καλύτερη λύση.
Φαιδρόν τη σήμερον ημέρα. Στο μέλλον θα καταλάβεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Επίσης μια ενδιαφέρουσα προοπτική μέσω νομικής είναι να ασχοληθείς ερευνητικά με την ιστορία του δικαίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

$tel!0$

Νεοφερμένος

Ο $tel!0$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Παιδιά επειδή ακούω συνέχεια ότι τα μαθήματα τη Νομικής είναι δύσκολα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι: Με ποια έννοια θεωρούνται δύσκολα τα μαθήματα; Θέλω να πω δύσκολα με την έννοια ότι έχεις τον τόμο των 3.000 σελίδων να τον μάθεις αυτολεξή Ή δύσκολα με την έννοια ότι πρέπει να έχεις σωστή κριτική και δυνατή επιχειρηματολογία; Κατά την ταπεινή γνώμη μου πιστεύω και θέλω να ελπίζω πως ισχύει το δεύτερο...Θέλω να πω ναι,σίγουρα θα χρειαστεί να μάθεις απ΄έξω ορισμούς και θεωρίες αλλά πιο μεγάλη βαρύτητα δεν δίνεται στην κριτική ικανότητα του φοιτητή...; Εξάλλου π.χ ένας δικηγόρος αυτό δεν κάνει:δεν ετοιμάζει τα επιχειρήματα που θα προβάλλει σ΄ένα δικαστήριο και στην συνέχεια κρίνεται αν είναι ορθά;

Ας μου απάντησει κάποιος που γνωρίζει...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tempora

Νεοφερμένος

Ο Μάνθος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Στη δικηγορική και δικαστική πρακτική ισχύει το δεύτερο, ενίοτε στις εξετάσεις αρκούνται στο πρώτο. Μην πτοηθείς όμως, αυτό είναι σχετικά μεμονωμένο. (Τουλάχιστον στη Νομική Θεσσαλονίκης και Κομοτηνης που έχω εμπειρία). Η δυσκολία έγκειται και στο ότι φαινομενικά ανιαρά ζητήματα πρέπει να εξεταστούν σε βάθος και από πολύ διαφορετική οπτική γωνία. Αυτό όμως προσδίδει μεγάλο ενδιαφέρον στην επιστήμη αυτή και άρα εξαρτάται σε πολύ μεγάλο βαθμό από τη κριτική διάθεση του φοιτητή και από τη μελέτη που είναι διατεθειμένος να κάνει. Η αποσπασματική γνώση στη Νομική είναι 'θανάσιμο' λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

$tel!0$

Νεοφερμένος

Ο $tel!0$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Σ΄ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες...οφείλω να πω ότι μου πρόσφεραν έναν τόνο αισιοδοξίας. Ήθελα όμως να ρωτήσω και κάτι πιο συγκεκριμένο: Επειδή τυχαίνει να είσαι και φοιτητής σ΄αυτή τη σχολή,πώς τα βλέπεις τα μαθήματα;Έυκολα;Δύσκολα;Κατανοητά; Θέλω να πω η αποστήθιση είναι το Α και το Ω στη Νομική σχολή;Διότι οφείλω να ομολογήσω πως η απομνημόνευση δεν είναι και το δυνατό μου χαρτί σε αντίθεση με την κριτική-επιχειρηματολογία που ποντάρω σε τέτοια είδους μαθήματα...:/:

(Υ.Γ. Φέτος έδωσα πανελλαδικές με στόχο τη νομική αλλά δυστυχώς δεν...:( Έτσι όπως το βλέπω τώρα μάλλον Πολιτικές Επιστήμες που συσχετίζονται,ως ένα βαθμό βέβαια,με τη Νομική...Απλώς ελπίζω ότι ίσως μια μέρα να καταφέρω να μπω στη σχολή με κάποιο τρόπο π.χ.κατατακτήριες και βέβαια με το υποθετικό "αν" πάντα μπροστά...Δύσκολα αλλά ελπίζω;))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tempora

Νεοφερμένος

Ο Μάνθος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Τα μαθήματα αν πρέπει να ενταχθούν αναγκαστικά σε μια κατηγορία μάλλον θα χαρακτηρίζονταν δύσκολα. Δύσκολα βέβαια όχι γιατί απαιτούν αποστήθιση αλλά διότι το εύρος της ύλης είναι πολύ μεγάλο και τα πιθανά θέματα είναι σχεδόν απεριόριστα. Οι απαιτήσεις των καθηγητών είναι υψηλές και αυτή η αίσθηση επικρατεί στη σχολή. Η αποστήθιση απαιτείται σε λίγα μαθήματα όπως ιστορία ρωμαικού δικαίου και ορισμένα μαθήματα, πχ εμπορικό προξενούν αισθήματα βαρεμάρας σε μεγάλο αριθμό φοιτητών. Αυτό βέβαια δεν αναιρεί την αναγκαιότητά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eva1993

Νεοφερμένος

Η eva1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Και εγω μια από τα ίδια ....Νομική .Η επιθυμία μου αυτή αρχίσε όταν πήγαινα ακόμα Πέμπτη δημοτικού χωρίς κανένα έναυσμα από το περιβάλλον μου ....Και τώρα πια που θα πάω τρίτη Λυκείου το ίδιο θέλω αλλά έχω την εντύπωση ότι το όνειρό μου να περάσω Νομική έχει γίνει πια μια συνήθεια και για αυτό προσανατολίζομαι και για Φιλοσοφική.Νομίζω ότι θα είναι πιο ευχάριστο να περάσω την ζωή μου διαβάζοντας Κάντ και Καβάφη , παρά να ασχολούμαι με ένα σωρό δυσάρεστες υποθέσεις .Από την άλλη ,θα μου άρεσε να σπούδαζα αρχικά Νομική και επείτα με κάποιο τρόπο(δεν ξέρω ποιόν ) να ασχοληθώ με αυτό που ίσως μου αρέσει περισσότερο.Εσεις τι λέτε ?

κατ αρχην αν περασεις με το καλο νομικη δεν ειναι απαραιτητο να ασχολησε με "δυσαρεστες υποθεσεις".η νομικη σου εξασφαλιζει πολλες επαγγελματικες διεξοδους...δεν ειναι αναγκη να ασχοληθεις για παραδειγμα με τα ποινικα με φονους και τετοια...αυτο αν επιλεξεις να γινεις δικηγορος........μπορεις παλι να ασχοληθεις με τη συμβολαιογραφια,τη διπλωματια,να γινεις νομικος συμβουλος,και με πολυ διαβασμα να μπορεσεις αν σου αρεσει να μπεις στο κλαδο των δικαστικων...εχει πολλα που μπορεις να κανεις...αυτα θα τα δεις σιγα σιγα ουτε εγω τα ξερω ακομα ολα...το θεμα ειναι εσενα τι σου αρεσει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,854 μηνύματα.
Όταν λέτε πολύ διάβασμα, έχετε ιδέα για πόσο διάβασμα; Ή απλά το λέτε στην ροή του λόγου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eva1993

Νεοφερμένος

Η eva1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
εγω περασα στη κομοτηνη και οταν πηγα να γραφτω συμπληρωσα και μια δηλωση για το κατ επιλογην μαθημα που θελω να παρακολουθησω...το αστειο ειναι οτι κανεις δεν μας ειχε ενημερωσει για τα 4 αυτα μαθηματα(δηλαδη τι πραγματευονται):hmm: και επελεξα αναλογα με το τιτλο που μου αρεσε πιο πολυ:)τα μαθηματα ηταν διπλωματικη ιστορια εγληματολογια ξενη γλωσσα και κατι με συνταγματικη ιστορια(ουτε που θυμαμαι)και εγω επελεξα εγκληματολογια!γνωριζει μηπως κανεις σαν μαθημα τι πραγματευεται αν ειναι δυσκολο αν εχει πολλη υλη?γιατι νομιζω οτι θα ειναι δυσκολο σαν μαθημα!:/::/: ευχαριστω εκ των προτερων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
εγω περασα στη κομοτηνη και οταν πηγα να γραφτω συμπληρωσα και μια δηλωση για το κατ επιλογην μαθημα που θελω να παρακολουθησω...το αστειο ειναι οτι κανεις δεν μας ειχε ενημερωσει για τα 4 αυτα μαθηματα(δηλαδη τι πραγματευονται):hmm: και επελεξα αναλογα με το τιτλο που μου αρεσε πιο πολυ:)τα μαθηματα ηταν διπλωματικη ιστορια εγληματολογια ξενη γλωσσα και κατι με συνταγματικη ιστορια(ουτε που θυμαμαι)και εγω επελεξα εγκληματολογια!γνωριζει μηπως κανεις σαν μαθημα τι πραγματευεται αν ειναι δυσκολο αν εχει πολλη υλη?γιατι νομιζω οτι θα ειναι δυσκολο σαν μαθημα!:/::/: ευχαριστω εκ των προτερων...
Έχεις δικαίωμα αλλαγής του μαθήματος σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα.
Το τελευταίο μάθημα ήταν Ιστορία Δικαίου. Το δεύτερο πιο εύκολο.
Το πιο εύκολο πήρες. Εισαγωγή στις βασικές έννοιες του Ποινικού, θεωρίες για την εγκληματικότητα, πώς κάνεις μελέτες, εγκλήματα κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eva1993

Νεοφερμένος

Η eva1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Έχεις δικαίωμα αλλαγής του μαθήματος σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα.
Το τελευταίο μάθημα ήταν Ιστορία Δικαίου. Το δεύτερο πιο εύκολο.
Το πιο εύκολο πήρες. Εισαγωγή στις βασικές έννοιες του Ποινικού, θεωρίες για την εγκληματικότητα, πώς κάνεις μελέτες, εγκλήματα κτλ.
αχ ωραια μου εφυγε το αγχος τωρα!σε ευχαριστω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

$tel!0$

Νεοφερμένος

Ο $tel!0$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Παιδιά μήπως γνωρίζει κανείς σας αν αληθεύει το γεγονός ότι μπορείς να εισαχθείς στο 3ο έτος της Νομικής στην Κομοτηνή άμα τελειώσεις εκεί τις Πολιτικές Επιστήμες,επιλέγοντας τον δοικητικό κλάδο,με βαθμό πτυχίου πάνω από 7; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

$tel!0$

Νεοφερμένος

Ο $tel!0$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Θα μπορούσε μήπως κάποιος να μου υποδείξει πως πρέπει να γίνεται η χρήση Κώδικα(π.χ. Αστικός,Ποινικός κ.τ.λ.) στην εξεταστική της Νομικής; :hmm:

Υ.Γ. Συγνώμη μπορεί να φαίνεται λίγο άστοχη η ερώτηση σε σχέση με το θέμα αλλά δεν ήξερα που αλλού να την υποβάλλω...

Σας ευχαριστώ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Απλό.
Έχοντας κατανοήσει τη θεωρία,στηρίζεις την απάντηση σου στα σχετικά άρθρα. πχ Συνταγματικό σε ερώτηση για τη Διοίκηση ανατρέχεις στα 101 επ. Σ.
Υγ. Εννοείται απαντάς βάσει δικανικού συλλογισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STELLA95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
ποια ειναι η γνωμη σας για την νομικη σχολη,, δυσκολια προοπτικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theoritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theoritikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
είναι μια απο τις πιο περιζήτητες σχολές εδώ και αρκετές δεκαετίες, υπάρχουν αρκετες προοπτικές πέρα του δικηγόρου αλλα θέλει να διαβάζεις όλη σου τη ζωή πάνω κάτω , ομως εμένα δεν μ ενδιαφέρει εγώ φιλολογία θέλω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STELLA95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ ,φιλολογια και εγω το σκεφτομαι ειναι η αληθεια για του χρονου .φιλολογια ωραια σχολη σου ευχομαι να πετυχεις τον στοχο σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asteraki29

Νεοφερμένος

Η asteraki29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Καλησπέρα σου. :) Θα σου πω δυο πράγματα γιατί τυγχάνει να έχω συγγενείς που ασκούν το επάγγελμα του δικηγόρου. Από εκεί και πέρα εσύ αποφασίζεις τι θέλεις. Άλλο πράγμα η επιστήμη της Νομικής και άλλο πράγμα το επάγγελμα του δικηγόρου. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι το επάγγελμα του δικηγόρου θέλει και γνώσεις ελεύθερου επαγγελματία, δηλ., επικοινωνιακά χαρίσματα με τον πελάτη. Αυτό συνεπάγεται, πως μπορείς να προσελκύσεις τον πελάτη να σε επιλέξει ως δικηγόρο για μια υπόθεσή του μεταξύ άλλων δικηγόρων, οι οποίοι πάνω κάτω προσφέρουν από πλευράς νομικών υπηρεσιών ότι και εσύ. Η επιστήμη της νομικής είναι όντως ενδιαφέρουσα και πολυθεματική όμως, ελάχιστα πράγματα χρειάζονται για την νομική στήριξη του πελάτη. Μάλιστα υπάρχουν αρκετά υποδείγματα δεδικασμένων υποθέσεων που κυκλοφορούν με μορφή βιβλίων, πολλές ενημερώσεις κωδίκων, άρθρων...κτλ τα οποία μελετούν συνέχεια οι δικηγόροι ως "μπούσουλα" αφού οι Πανεπιστημιακές γνώσεις είναι...πρακτικά "άχρηστες" για την νομική καθημερινότητα. Μπορεί να είναι χρήσιμες μόνο ως βάση για μια υπόθεση αλλά η όλη δουλειά γίνεται με την βοήθεια άλλων βιβλίων μη Πανεπιστημιακών (βλ. εκδόσεις Σάκκουλα, Νομική Βιβλιοθήκη,...κτλ). Η Νομική ως επιστήμη, προσφέρει και άλλες διεξόδους εκτός από το επάγγελμα του δικηγόρου το οποίο απαιτεί και γνώσεις «έμπορα», δηλ., ικανότητες διαπραγμάτευσης υπηρεσιών, προσέλκυσης πελατείας,...κτλ. Το επάγγελμα του δικηγόρου αποτελεί πηγή βιοπορισμού για ένα 90% πτυχιούχων Νομικής στην χώρα μας οι οποίοι είτε εργάζονται ιδιωτικά με δικό τους γραφείο, είτε σε γραφείο συναδέλφου, είτε στο δημόσιο (νομικό τμήμα μιας υπηρεσίας ή τράπεζα). Από εκεί και πέρα νομίζω ότι υπάρχει η διπλωματική και η ακαδημαϊκή καριέρα, οι οποίες χρειάζονται γνωριμίες, αριστεία και μεταπτυχιακές/ διδακτορικές σπουδές. Βέβαια με το πτυχίο Νομικής και με κάποιο καλό μεταπτυχιακό και μια 8ετή εργασιακή εμπειρία σε ανάλογο πόστο, μπορείς με τα χρόνια να εξελιχθείς σε διοικητικό στέλεχος σε κάποια ιδιωτική επιχείρηση και λιγότερο στο δημόσιο, αφού στο δημόσιο για διευθυντική θέση μετράει και το κομματικό βύσμα εκτός των «τυπικών» προσόντων σε πτυχία και πωπόχαρτα. :(

Ως προς την επικινδυνότητά του θα έλεγα ότι δεν χρειάζεται να φοβάσαι. Όλα τα επαγγέλματα κρύβουν κινδύνους και άσχημες πλευρές. Δεν είναι όλα ρόδινα. :) Εξάλλου μπορείς να ασχοληθείς με συγκεκριμένες κατηγορίες του δικαίου και να μην έχεις επαφή με εγκληματίες και αδίστακτους δολοφόνους. Γνωρίζω μεγάλους δικηγόρους, οι οποίοι επειδή έχουν οικογένεια, δεν αναλαμβάνουν υποθέσεις του υποκόσμου και των εγκληματιών. Υπάρχουν δικηγόροι βέβαια που έχουν τα «κότσια» και συνεργάζονται με τον υπόκοσμο και με εγκληματίες. Βέβαια, να ξέρεις ότι κάθε επάγγελμα έχει τα θετικά και τα αρνητικά του. Τις ευκολίες και τις δυσκολίες του, επειδή στην αγορά εργασίας μετράει πόσο καλός είσαι σε αυτό που κάνεις, αφού όλοι για τον επιούσιο εργάζονται. Κανείς δεν έχει την οικονομική πολυτέλεια να εργάζεται από χόμπυ.

Γυναίκα δικηγόρος "ξεκάρφωτη" χωρίς μπαμπά ή συγγενή δικηγόρο, στην πιάτσα των φτασμένων δικηγόρων είναι λίγο δύσκολο να επιβιώσει λόγω ανταγωνισμού. Αν συνεργαστείς με κάποιον δικηγόρο φίλο ή τον άντρα σου, τότε θα μπορέσεις να έχεις μέλλον. Επίσης να ξέρεις ότι σαν επάγγελμα, ο δικηγόρος έχει πολύ τρέξιμο και πίεση ψυχολογική (ειδικά αν έχεις δικό σου γραφείο) με αποτέλεσμα να είναι λίγο δύσκολο να έχεις χρόνο για προσωπική ζωή και οικογένεια. Εξαρτάται τι θέλεις εσύ. Βέβαια, σε εποχές που οι μισθωτές θέσεις εργασίας θα λιγοστέυουν με το πέρασμα του χρόνου, θα είναι ευτύχημα να μπορέσεις να διοριστείς ως δικηγόρος σε κάποια υπηρεσία του δημοσίου, ώστε να έχεις εξασφαλισμένο μισθό. Γιατί σε ιδιωτικές εταιρίες ή τράπεζες η πληρωμή γίνεται με την υπόθεση εφόσον, η υπόθεση πάει καλά προς ώφελος της εταιρίας ή της τράπεζας. Πέρα από αυτά σκέψου ότι θα πρέπει να έχεις τις αντοχές και το σθένος να αντιμετωπίσεις και χαμένες δίκες, δηλ., να αντιμετωπίσεις πελάτες εξαγριωμένους οι οποίοι σε εμπιστεύτηκαν, σε χρυσοπλήρωσαν και η υπόθεσή τους πήγε κατά διαόλου, πράγμα το οποίο μπορεί να φταίει κατά ένα ποσοστό μεγάλο ο δικηγόρος. Ο πελάτης δεν ξέρει τι μπορεί να έφταιξε. Ο πελάτης βλέπει ότι πλήρωσε πολλά λεφτά, σε εμπιστεύτηκε μεταξύ πολλών δικηγόρων και κάηκε. Βέβαια να ξέρεις ότι θα έχεις και πελάτες που θα σου ρίξουν φέσια. Ειδικά στις μέρες μας, όπου υπάρχει αυξημένη οικονομική κρίση...και λεφτά δεν υπάρχουν!

Εν κατακλείδι, μην μπλέκεις την επιστήμη της Νομικής με την δουλειά μετά. Άλλο πράγμα οι σπουδές και άλλο πράγμα το επάγγελμα. Πολλοί πτυχιούχοι της Νομικής ήταν αριστούχοι φοιτητές αλλά ως επαγγελματίες δικηγόροι ένα απέτυχαν. Δεν μπόρεσαν να επιβιώσουν στην αγορά εργασίας. Η δουλειά θέλει άλλες ικανότητες που δεν τις έχουν όλοι οι άνθρωποι και δεν αποκτιώνται με ένα σωρό πτυχία και πωπόχαρτα. Επίσης, η αγορά εργασίας έχει πλεόνασμα πτυχιούχων Νομικής από καλούς μέχρι μπάζα. Όλοι κοιτάνε να βγάλουν ένα κομμάτι ψωμί.


πολύ χρήσιμα όσα είπες στη φίλη μας....εγώ φοβάμαι αφενός την επικινδυνότητα και αφετέρου είμαι ένα πολύ αγχώδες άτομο και δεν ξέρω αν θα μπορέσω να αντέξω κι άλλο άγχος....
όσον αφορά τις ώρες εργασία μήπως θα ήξερες να μας πείς κάτι πιό συγκεκριμένο παρακαλώ?:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top