Να καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;

Να καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 528)

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Να καταργηθουν τωρα τα αρχαια απο το σχολειο και να αυξηθουν οι ωρες της νεας ελληνικης γλωσσας! Ακου εκει στη δευτερα γυμνασιου να κανουμε τρεις ωρες την εβδομαδα αρχαια και δυο ωρες την εβδομαδα νεα ελληνικα!!! Που και να ζουσαμε στην αρχαια ελλαδα! Να υπαρχουν τα αρχαια στο σχολειο αλλα να ειναι οπως στο εξωτερικο. Εχω φιλους και ξαδερφια σε γαλλια και γερμανια γι αυτο μην τολμησει κανεις να με διαψευσει. Εχω παει και στυς δυο χωρες και τα ξερω απο πρωτο χερι. Στη γερμανια τα αρχαια ειναι προαιρετικα αλλα δεν παει κανενας κι ετσι δεν συμπληρωνεται τμημα οποτε στην ουσια δεν κανουν. Στη γαλλια τα αρχαια ελληνικα δεν ειναι υποχρεωτικα αν τα παιδια διδασκονται ηδη λατινικα οποτε παλι δεν παει κανενας!!!
Καλα οχι και καταργηση ειπαμε... Ειμαι της αποψης οτι πρεπει να γινει μαθημα επιλογης τουλαχιστον μετα την α γυμν. Να τα διδασκονται μονο οσοι πραγματικα ενδιαφερονται γι αυτα ή τους αρεσουν ή θελουν να ακολουθησουν καποιο επαγγελμα που να εχει σχεση με αυτα. Τωρα το να ειναι υποχρεωτικο μαθημα ( και 3 ωρες την βδομαδα ενω τα ν.ε ειναι 2!) και απο τα 20 πχ παιδια να συμμετεχουν τα 5 και τα 6 γιατι στα υπολοιπα απλα τα αρχαια φανταζουν αδιαφορα δεν ξερω δεν ειναι ωραιο...
Eγω παντως αυτο που ξερω ειναι οτι με εχουν βοηθησει πολυ γενικα, και στον τροπο που μιλαω και εχει γεμισει το λεξιλογιο μου, και ειναι και ενδιαφεροντα ρε παιδια.. Πλεον ξερω που βασιζεται η γραμματικη, το λεξιλογιο, καθε φορα που κολλαω σε μια λεξη σκεφτομαι τον αντιστοιχο κανονα των αρχαιων και το βρησκω.. Εμαθα ποιες λεξεις ελεγα λαθος τοσο καιρο και γιατι, εμαθα να τις λεω σωστα, με βοηθησε και στον γραπτο λογο και κυριως στην ορθογραφια αλλα και στην αναπτυξη λογου γενικα.. Και επισης μεσα απο την ''γλωσσα'' αυτη μαθαινεις παραλληλα και την ιστορια, ερχεσαι πιο κοντα με την εποχη, την κατανοεις καλυτερα..
Το τελευταίο πράγμα που πιστευω παντως είναι το ότι πρέπει να καταργηθει...
Και επισης δεν ειναι ''νεκρη γλωσσα'', μαλιστα δεν πιστευω καν πως είναι μια ξεχωριστη γλωσσα, ειναι απλα η μορφη που ειχε η γλωσσα μας μερικα χρονια πριν.. Απλα με το περασμα του χρονου αναπτυχθηκε, άλλαξε, μεταλλάχθηκε στην δημοτικη, η οποια με την σειρα της αναπτυχθηκε και αλλαξε και εγινε η γλωσσα που μιλαμε σημερα (και που βεβαια δεν θα σταματησει να αναπτυσσεται, να αλλάζει και να διαμορφωνεται αναλογα με τις εποχες)... Και η γλωσσα που μιλαμε σημερα, σε 4-5 χιλιαδες χρονια θα θεωρειται αρχαια.. Δεν θα ειναι ξεχωριστη γλωσσα ομως, απλα θα ειναι η μορφη που ειχαν τα ελληνικα σε καποιο σημειο του χρονου...
Το μονο που χρωσταω στα αρχαια ειναι το λεξιλογιο παντως:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Εγώ πήγα στο Altstadt jugendlichclub(κάτι σαν το ολοήμερο φαντάσου απλώς είναι εξωσχολικό και για πιο μεγάλα πσιδιά είναι ένα κτίριο που δι΄νοντας ένα συμβολικό ποσό μπορείς να πας εκεί τα απογεύματα και να περάσεις υπέροχα και να γνωρίσεις πολλούς φίλους έχει κουζίνα, ποδοσφαιράκι, τηλεόρση, πιγκ πογκ...).Αυτοί που ρώτησα πηγαίνουν σε γερμανικό σχολείο.Αλλά απ' ο΄σο έχω κοιτάξει στο ίντερνετ υπάρχουν κάποια ιδιωτικά σχολεία που εξειδικεύονται στην ελληνική κουλτούρα και εκεί κάνουν αρχαία ελληνικά.ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ!

Κοίτα στο γερμανικό σχολείο μάλλον είναι προαιρετικά...δεν βρίσκω το λόγο να γίνουν υποχρεωτικά!Απλά σε ρωτάω διότι πήγαινα σε δημόσιο ελληνικό σχολείο στη Γερμανία και τα αρχαία ελληνικά τα κάναμε κανονικά με βιβλία, καθηγητή κτλ κτλ....Δεν είναι ιδιωτικά!Βέβαια μπορεί στη περιοχή που ήσουν να μην υπήρχαν τέτοια σχολεία αλλά ακόμα και στο εξωτερικό διδάσκονται...βέβαια το επίπεδο ήταν πολύ κάτω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Οχι εγώ δεν λέω για τα ελληνικά σχολεία αυτά το ξέρω πως είναι δημόσια.Εγώ λέω τα ιδιωτικά γερμανικά σχολεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ πάλι θεωρώ πως θα ήταν καλύτερα αν στο λύκειο τα αρχαία τα διδασκόμασταν διαφορετικά. Να αναλύαμε δηλαδή το περιεχόμενο των αρχαίων κειμένων και να μη μέναμε τόσο πολύ στην γραμματική και στο συντακτικό. Ισως κάποιες καλές παρατηρήσεις να αρκούσαν. Αυτά για τα αρχαία Γ.Π. Στην θεωρητική κατεύθυνση... είναι μεγάλη ιστορία, καθώς διαφωνώ με το ισχύον εκπαιδευτικό σύστημα (πχ ένας που θέλει ψυχολογία γιατί αντί για τα αρχαία να μην είχε μάθημα βαρύτητας την ψυχολογία ξέρω γω; Που είναι και πιο λογικό :P). Τέσπα, απλά θα ήταν καλύτερο να μέναμε στην πραγματική ουσία των μαθημάτων (γενικά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Στην θεωρητική κατεύθυνση... είναι μεγάλη ιστορία, καθώς διαφωνώ με το ισχύον εκπαιδευτικό σύστημα (πχ ένας που θέλει ψυχολογία γιατί αντί για τα αρχαία να μην είχε μάθημα βαρύτητας την ψυχολογία ξέρω γω; Που είναι και πιο λογικό :P). Τέσπα, απλά θα ήταν καλύτερο να μέναμε στην πραγματική ουσία των μαθημάτων (γενικά).

Συμφωνώ με αυτό που λες και έχεις δίκιο ..έτσι θέλουν άλλωστε να το κάνουν τώρα , να δίνεις μαθήματα που θα ζητάει η εκάστοτε σχολή στην οποία θέλεις να περάσεις! Μάλλον πιο δίκιο μου ακούγεται!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Aν καταργηθούν από το γυμνάσιο, τότε δεν υπάρχει κανένας λόγος να υπάρχουν στο λύκειο. Αφού στο λύκειο απαιτείται να γνωρίζεις έστω και τα βασικά από τα αρχαία. Οι καθηγητές θα είναι αναγκασμένοι να αρχίσουν από την αρχή των αρχαίων. Τα βασικότερα δηλαδή. Εκτός αυτού τα αρχαία είναι ένα απαραίτητο μάθημα για την θεωρητική κατεύθυνση, αν δεν κάνουν αρχαία τότε τι; Δεν υπάρχει κανένας λόγος για την κατάργηση των αρχαίων. Tα αρχαία είναι ένας τρόπος για να μάθουμε τις ρίζες μας, όσο βαρετά και αν είναι για μερικούς, αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να καταργηθούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Εγώ πήγα στο Altstadt jugendlichclub(κάτι σαν το ολοήμερο φαντάσου απλώς είναι εξωσχολικό και για πιο μεγάλα πσιδιά είναι ένα κτίριο που δι΄νοντας ένα συμβολικό ποσό μπορείς να πας εκεί τα απογεύματα και να περάσεις υπέροχα και να γνωρίσεις πολλούς φίλους έχει κουζίνα, ποδοσφαιράκι, τηλεόρση, πιγκ πογκ...).Αυτοί που ρώτησα πηγαίνουν σε γερμανικό σχολείο.Αλλά απ' ο΄σο έχω κοιτάξει στο ίντερνετ υπάρχουν κάποια ιδιωτικά σχολεία που εξειδικεύονται στην ελληνική κουλτούρα και εκεί κάνουν αρχαία ελληνικά.ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ!
Δε μας νοιάζει τι κάνουν τα γερμανικά σχολεία:P Θα ήταν κουλό να έχουν υποχρεωτικό το μάθημα των αρχαίων ελληνικών:hehe:
(Αν και η γραμματική των γερμανικών είναι η ίδια με αυτή των αρχαίων ελληνικών)
Εγώ πάλι θεωρώ πως θα ήταν καλύτερα αν στο λύκειο τα αρχαία τα διδασκόμασταν διαφορετικά. Να αναλύαμε δηλαδή το περιεχόμενο των αρχαίων κειμένων και να μη μέναμε τόσο πολύ στην γραμματική και στο συντακτικό. Ισως κάποιες καλές παρατηρήσεις να αρκούσαν. Αυτά για τα αρχαία Γ.Π. Στην θεωρητική κατεύθυνση... είναι μεγάλη ιστορία, καθώς διαφωνώ με το ισχύον εκπαιδευτικό σύστημα (πχ ένας που θέλει ψυχολογία γιατί αντί για τα αρχαία να μην είχε μάθημα βαρύτητας την ψυχολογία ξέρω γω; Που είναι και πιο λογικό :P). Τέσπα, απλά θα ήταν καλύτερο να μέναμε στην πραγματική ουσία των μαθημάτων (γενικά).
Γιατί ρε;:P Στη β' και 'γ λυκείου σχολιάζουμε κυρίως ερμηνευτικώς το κείμενο. Ναι μεν στην Αντιγόνη κάνεις πολύ λίγο συντακτικό, αλλά στον επιτάφιο του Θουκυδίδη απαντάς μόνο σε ερμηνευτικά.

Έχεις βέβαια τη μετάφραση, αλλά οκ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Giorgos1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Aν καταργηθούν από το γυμνάσιο, τότε δεν υπάρχει κανένας λόγος να υπάρχουν στο λύκειο. Αφού στο λύκειο απαιτείται να γνωρίζεις έστω και τα βασικά από τα αρχαία. Οι καθηγητές θα είναι αναγκασμένοι να αρχίσουν από την αρχή των αρχαίων. Τα βασικότερα δηλαδή. Εκτός αυτού τα αρχαία είναι ένα απαραίτητο μάθημα για την θεωρητική κατεύθυνση, αν δεν κάνουν αρχαία τότε τι; Δεν υπάρχει κανένας λόγος για την κατάργηση των αρχαίων. Tα αρχαία είναι ένας τρόπος για να μάθουμε τις ρίζες μας, όσο βαρετά και αν είναι για μερικούς, αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να καταργηθούν.

Οι καθηγητές είναι υποχρεωμένοι να διδάσκουν οτι ορίζει η ύλη του υπουργείου παιδείας η οποία προκύπτει από το βιβλίο του ΟΕΔΒ που παίρνουν οι μαθητές. Αν ήθελε το υπουργείο θα μπορούσε άνετα να τα καταργήσει στο γυμνάσιο και αυτά που τώρα γίνονται στο γυμνάσιο να τα κάνουν στο λύκειο. Θέμα εξαναγκασμού δεν τίθεται, οπότε άκυρο επιχείρημα.
Στην θεωρητική χρειάζονται αλλά αυτό δεν υποχρεώνει να τα διδάσκεται και κάποιος που πάει θετική ή τεχνολογική π.χ. Τα αρχαία είναι τρόπος για να μάθουμε τις ρίζες της γλώσσας μας αλλά θα πρέπει να αλλάξει ο τρόπος που διδάσκονται.

Εγώ συμφωνώ περισσότερο με αυτούς που υποστηρίζουν οτι πρέπει να διδάσκονται σαν ξένη γλώσσα. Με τον σημερινό τρόπο που θεωρεί οτι κάποια πράγματα τα γνωρίζουμε από τα νέα ελληνικά, ο κάθε μαθητής έχει κάποια κενά στα νέα ελληνικά και αυτά τα κενά τα μεταφέρει και στην αρχαία αυτομάτως, εκεί μετά προσθέτουμε και τις αυτούσιες δυσκολίες που έχουν τα αρχαία από μόνα τους και τα κενά αυξάνονται και άλλο ώστε τελικά να τελειώνουμε το λύκειο και να μην ξέρουμε τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Οχι για πολλους λογους:
1ον ειναι ολοκλιρος πολιτισμος απο πισω
2ον: ειναι η γλωσσα μας και πρεπει να την γνωριζουμε
ειναι και αλλα και βαριεμαι να τα γραφω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμφωνώ με αυτό που λες και έχεις δίκιο ..έτσι θέλουν άλλωστε να το κάνουν τώρα , να δίνεις μαθήματα που θα ζητάει η εκάστοτε σχολή στην οποία θέλεις να περάσεις! Μάλλον πιο δίκιο μου ακούγεται!!

Ποιοι το θέλουν αυτό; :P Γιατί εγώ κάτι βλακείες έχω διαβάσει και έχω ακούσει για το ότι θα δίνουν 4 φορές εξετάσεις (συνολικά) τα παιδιά και κάτι τέτοια. Αν δεν το πάρουν πάλι πίσω . :upside:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ποιοι το θέλουν αυτό; :P Γιατί εγώ κάτι βλακείες έχω διαβάσει και έχω ακούσει για το ότι θα δίνουν 4 φορές εξετάσεις (συνολικά) τα παιδιά και κάτι τέτοια. Αν δεν το πάρουν πάλι πίσω . :upside:
Αυτό το έχει ζητήσει η Ρεπούση Βουλευτής Δημαρ.
Αλλά βέβαια δεν την τιμάει αυτο σαν φιλολογος που ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Οι καθηγητές είναι υποχρεωμένοι να διδάσκουν οτι ορίζει η ύλη του υπουργείου παιδείας η οποία προκύπτει από το βιβλίο του ΟΕΔΒ που παίρνουν οι μαθητές. Αν ήθελε το υπουργείο θα μπορούσε άνετα να τα καταργήσει στο γυμνάσιο και αυτά που τώρα γίνονται στο γυμνάσιο να τα κάνουν στο λύκειο. Θέμα εξαναγκασμού δεν τίθεται, οπότε άκυρο επιχείρημα.
Στην θεωρητική χρειάζονται αλλά αυτό δεν υποχρεώνει να τα διδάσκεται και κάποιος που πάει θετική ή τεχνολογική π.χ. Τα αρχαία είναι τρόπος για να μάθουμε τις ρίζες της γλώσσας μας αλλά θα πρέπει να αλλάξει ο τρόπος που διδάσκονται.

Εγώ συμφωνώ περισσότερο με αυτούς που υποστηρίζουν οτι πρέπει να διδάσκονται σαν ξένη γλώσσα. Με τον σημερινό τρόπο που θεωρεί οτι κάποια πράγματα τα γνωρίζουμε από τα νέα ελληνικά, ο κάθε μαθητής έχει κάποια κενά στα νέα ελληνικά και αυτά τα κενά τα μεταφέρει και στην αρχαία αυτομάτως, εκεί μετά προσθέτουμε και τις αυτούσιες δυσκολίες που έχουν τα αρχαία από μόνα τους και τα κενά αυξάνονται και άλλο ώστε τελικά να τελειώνουμε το λύκειο και να μην ξέρουμε τίποτα.

Εντάξει μην με σκοτώσεις κιόλας επειδή είπα ένα "άκυρο" -κατά την γνώμη σου ίσως- επιχείρημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Καλά με τις κατευθύνσεις του λυκείου μην το ψάχνετε.Είναι για σκότωμα.Κανονικά θα έπρεπε να υπάρχουν πολύ περισσότερες από τρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Καλά με τις κατευθύνσεις του λυκείου μην το ψάχνετε.Είναι για σκότωμα.Κανονικά θα έπρεπε να υπάρχουν πολύ περισσότερες από τρεις.

Όντως ίσως θα έπρεπε να μην υπάρχουν μόνο τρεις κατευθύνσεις αλλά περισσότερες. Ο καθένας θα μπορούσε να επιλέξει την κατεύθυνση που πραγματικά τον ενδιέφερε και να μην περιοριζόταν μόνο στις τρεις που ήδη υπάρχουν. Επιπλέον θεωρώ πως τότε θα διαβάζαμε με την δική μας θέληση, επειδή θα βρίσκαμε πιο ενδιαφέρον τα μαθήματα και όχι επειδή είμαστε αναγκασμένοι να το κάνουμε. Άσχετα που το να διαβάζουμε είναι η "δουλειά" μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Εγώ πάντως όταν θα χρειαστεί να διαλέξω κατεύθυνση δεν ξέρω τι να κάνω.Τεχνολογική δεν θέλω με τίποτα.Από θεωρητική ΛΑΤΡΕΥΩ όλα τα μαθήματα(νεοελληνική γλώσσα έκθεση ιστορία) αλλά ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ τα αρχαία.Από θετική πάλι ΛΑΤΡΕΥΩ φυσική βιολογία χημεία αλλά ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ μαθηματικά.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ πάντως όταν θα χρειαστεί να διαλέξω κατεύθυνση δεν ξέρω τι να κάνω.Τεχνολογική δεν θέλω με τίποτα.Από θεωρητική ΛΑΤΡΕΥΩ όλα τα μαθήματα(νεοελληνική γλώσσα έκθεση ιστορία) αλλά ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ τα αρχαία.Από θετική πάλι ΛΑΤΡΕΥΩ φυσική βιολογία χημεία αλλά ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ μαθηματικά.:confused:

Τα έχεις μπερδέψει. :redface:

Λοιπόν:

Θεωρητική κατ: αρχαία, λατινικά, ιστορία, λογοτεχνία

Θετική κατ: βιολογία, χημεία, μαθηματικά, φυσική

Τεχνολογική κατ: μαθηματικά, φυσική, ΑΕΠΠ, ΑΟΔΕ

Κοινό (εξεταζόμενο) μάθημα όλων των κατευθύνσεων: Εκθεση (αυτό που λες νεοελληνική γλώσσα)

Το έκτο μάθημα εξαρτάται από σένα (μαθηματικά Γ.Π, φυσική Γ.Π, βιολογία Γ.Π, ιστορία Γ.Π)*

Μπορείς να δώσεις και ΑΟΘ (Αρχές Οικονομικής Θεωρίας) αν θες να ανοίξεις το 5ο πεδίο με τα οικονομικά κτλ.


Αυτά από τα μαθήματα που διδάσκεσαι στο σχολείο, γιατί υπάρχει και η κατηγορία των ειδικών μαθημάτων... :P


*Γ.Π = Γενικής Παιδείας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Εγώ πάντως όταν θα χρειαστεί να διαλέξω κατεύθυνση δεν ξέρω τι να κάνω.Τεχνολογική δεν θέλω με τίποτα.Από θεωρητική ΛΑΤΡΕΥΩ όλα τα μαθήματα(νεοελληνική γλώσσα έκθεση ιστορία) αλλά ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ τα αρχαία.Από θετική πάλι ΛΑΤΡΕΥΩ φυσική βιολογία χημεία αλλά ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ μαθηματικά.:confused:

Απο αυτα που ειπες μονο η ιστορια ισχυει.. :P ''Νεοελληνικη γλωσσα'' σαν μαθημα κατευθυνσης δεν υπάρχει καν, και η έκθεση είναι κοινή όποια κατεύθυνση και να διαλέξεις.. Για τα λατινικά λοιπόν δεν μπορείς να έχεις γνώμη γιατί δεν έχεις διδαχθεί, εκθεση σ'αρέσει δεν σ'αρέσει θα την έχεις, τα αρχαία τα σιχαίνεσαι όπως λες, τι μενει, ιστορια? :P Στην θέση σου δεν θα σκεφτομουν πολύ για θεωρητικη... :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Τα μαθηματικά τα σιχαίνομαι πολύ περισσότερο απ' ότι τα αρχαία.Είμαι ήδη β γυμνασίου και δεν καταλαβαίνω γρι!Όσο για τα λατινικά πιστεύω πως θα μου φαίνονται εύκολα.Μιλάω ήδη αγγλικά και γαλλικά + έχω ταλέντο στις ξένες γλώσσες.Το πρόβλημα είναι πως τα επαγγέλματα ανάμεσα στα οποία θέλω να διαλέξω είναι και στις δύο κατευθύνσεις(χημεία, μεταφρασεολογία, γαλλική ή γερμανική φιλολογία).Αλλά αν επέλεγα τα πιο εύκολα μαθήματα θα πήγαινα τεχνολογική κατεύθυνση, αλλά το μόνο επάγγελμα που μου αρέσει σε αυτόν τον τομέα είναι ο σχεδιασμός ιστοσελίδων αλλά αυτό είναι ιεκ ή μπορείς να πας σε μία ιδιωτική σχολή δεν είναι ανάγκη να έχεις πάει τεχνολογική κατεύθυνση.Πάντως αν τα βρω σκούρα στο μέλλον θα δω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Τα μαθηματικά τα σιχαίνομαι πολύ περισσότερο απ' ότι τα αρχαία.Είμαι ήδη β γυμνασίου και δεν καταλαβαίνω γρι!Όσο για τα λατινικά πιστεύω πως θα μου φαίνονται εύκολα.Μιλάω ήδη αγγλικά και γαλλικά + έχω ταλέντο στις ξένες γλώσσες.Το πρόβλημα είναι πως τα επαγγέλματα ανάμεσα στα οποία θέλω να διαλέξω είναι και στις δύο κατευθύνσεις(χημεία, μεταφρασεολογία, γαλλική ή γερμανική φιλολογία).Αλλά αν επέλεγα τα πιο εύκολα μαθήματα θα πήγαινα τεχνολογική κατεύθυνση, αλλά το μόνο επάγγελμα που μου αρέσει σε αυτόν τον τομέα είναι ο σχεδιασμός ιστοσελίδων αλλά αυτό είναι ιεκ ή μπορείς να πας σε μία ιδιωτική σχολή δεν είναι ανάγκη να έχεις πάει τεχνολογική κατεύθυνση.Πάντως αν τα βρω σκούρα στο μέλλον θα δω...

Κοιτα καταρχήν, αφενός έχεις πάρα πολυ χρόνο μπροστά σου να τα δεις καλύτερα, να αλλάξεις 100 φορες γνώμη και στο τέλος να κατασταλάξεις κάπου, είναι πολύ νωρίς ακόμα, αυτο θα κριθεί και από την φετινη χρονια σου όπως και από την επομενη, αλλα κυρίως και από την Α λυκείου.. Και αφετέρου, εφόσον σε ενδιαφέρουν και τα δύο πεδία σου προτείνω να διαλέξεις κατεύθυνση (όταν με το καλό έρθει η ώρα) με βάση τα μαθήματα που πιστεύεις οτι σου ταιριάζουν, και μετά να διαλέξεις τις ανάλογες σχολές... Γιατί μπορεί τωρα και στο μέλλον να σε ενδιαφέρει μία σχολη, αλλά μετά από δύο χρόνια στην Γ λυκειου που θα έχεις διαλέξει αυτη την κατεύθυνση μπορει να πάψει να σε ενδιαφέρει (που είναι και το πιό πιθανό, αφού τα ενδιαφέροντά σου μπορουν να αλλάξουν από την μία μέρα στην άλλη...).. Αυτο μπορει να γίνει και 2 ωρες πριν το μηχανογραφικο, ποτε δεν ξες πότε μπορεί να σου έρθει η φλασια! :P:P Και μετά τι, να έχεις διαλέξει μία κατεύθυνση που δεν σου ταιριάζει και να έχεις χαραμίσει τόσα χρόνια για μία σχολη που δεν σε ενδιαφέρει καν?

Τελος παντων, προς στιγμην παντως το καλυτερο που μπορεις να κάνεις είναι να χαλαρώσεις και να τα πηγαίνεις καλά σε όλα, για να έχεις στην α λυκειου ανοιχτες ολες τις επιλογες (να μην ''κλεινεις'' αναγκαστικα το ενα μονοπατι), και οταν ερθει η ωρα να διαλεξεις με βαση αυτο που σου ταιριάζει.. Αυτα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Κοιτα καταρχήν, αφενός έχεις πάρα πολυ χρόνο μπροστά σου να τα δεις καλύτερα, να αλλάξεις 100 φορες γνώμη και στο τέλος να κατασταλάξεις κάπου, είναι πολύ νωρίς ακόμα, αυτο θα κριθεί και από την φετινη χρονια σου όπως και από την επομενη, αλλα κυρίως και από την Α λυκείου.. Και αφετέρου, εφόσον σε ενδιαφέρουν και τα δύο πεδία σου προτείνω να διαλέξεις κατεύθυνση (όταν με το καλό έρθει η ώρα) με βάση τα μαθήματα που πιστεύεις οτι σου ταιριάζουν, και μετά να διαλέξεις τις ανάλογες σχολές... Γιατί μπορεί τωρα και στο μέλλον να σε ενδιαφέρει μία σχολη, αλλά μετά από δύο χρόνια στην Γ λυκειου που θα έχεις διαλέξει αυτη την κατεύθυνση μπορει να πάψει να σε ενδιαφέρει (που είναι και το πιό πιθανό, αφού τα ενδιαφέροντά σου μπορουν να αλλάξουν από την μία μέρα στην άλλη...).. Αυτο μπορει να γίνει και 2 ωρες πριν το μηχανογραφικο, ποτε δεν ξες πότε μπορεί να σου έρθει η φλασια! :P:P Και μετά τι, να έχεις διαλέξει μία κατεύθυνση που δεν σου ταιριάζει και να έχεις χαραμίσει τόσα χρόνια για μία σχολη που δεν σε ενδιαφέρει καν?

Τελος παντων, προς στιγμην παντως το καλυτερο που μπορεις να κάνεις είναι να χαλαρώσεις και να τα πηγαίνεις καλά σε όλα, για να έχεις στην α λυκειου ανοιχτες ολες τις επιλογες (να μην ''κλεινεις'' αναγκαστικα το ενα μονοπατι), και οταν ερθει η ωρα να διαλεξεις με βαση αυτο που σου ταιριάζει.. Αυτα :)

Οι ξένες γλώσσες ήταν πάντα το όνειρό μου-από την τετάρτη δημοτικού.Η χημεία προστέθηκε φέτος στα ενδιαφέροντά μου που την έχω για πρώτη φορά σαν μάθημα στο σχολείο και είμαι άριστος!Τέλος πάτων θα ακολουθήσω μάλλον τη συμβουλή σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top