Μυωπία, γυαλιά και διάβασμα

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
αυτο δεν το λες μυωπια...:P
Η θεία μου έχει 10 και 11 μυωπία αυτό που έχω εγώ δεν είναι τίποτα:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katy95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katy95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Εγω δεν φοραω γυαλια αλλα φετος που ειμαι γ'λυκειου μου πονανε τα ματια απο το διαβασμα,ειμαι σαν να κλαιω και δεν ξερω τι να κανω... ?? :(:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Εγω δεν φοραω γυαλια αλλα φετος που ειμαι γ'λυκειου μου πονανε τα ματια απο το διαβασμα,ειμαι σαν να κλαιω και δεν ξερω τι να κανω... ?? :(:)

Να πας σε έναν οφθαλμίατρο. Αλλά συνήθως πρόκειται για υπερκόπωση αφού κοιτάς συνέχεια σε ένα κοντινό σημείο. Προσπάθησε να κάνεις διαλείμματα και να βλέπεις μακριά. Πχ στο διάλειμα βγες έξω από το σπίτι και κοίτα κάτι μακρινό. Παθούσα και στις πανελλήνιες και τώρα στην εξεταστική. Η αίσθηση ότι τα μάτια πρήζονται σχεδόν είναι εκνευριστική και κουραστική :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγω δεν φοραω γυαλια αλλα φετος που ειμαι γ'λυκειου μου πονανε τα ματια απο το διαβασμα,ειμαι σαν να κλαιω και δεν ξερω τι να κανω... ?? :(:)
πραγματικά καλύτερα να αφιερώσεις μια ώρα ΤΩΡΑ για να πας στο γιατρό μην τυχόν και χειροτερέψει τον Μάϊο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,092 μηνύματα.
οι φακοί επαφής είναι επικύνδινοι μη τους φοράτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Ρε παιδια αυτο παλι το να μη φορατε γυαλια για να μη χαλαει..το image σας κοψτε το!Μην ειστε κομπλεξικοι!Απλα βρειτε ενα σκελετο που να σας αρεσει και να σας ταιριαζει (μιλαει και η γκαβη!!!που ετσι και δεν ειχα τα γυαλια την τυφλα μου δε θα εβλεπα :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,092 μηνύματα.
Για πες. Γιατι ;

Oι φακοί επαφής είναι ξένο σώμα που έρχεται σε συνεχή επαφή με το μάτια επιπεφυκότα, δακρυικούς αδένες αυτο σημαίνει ότι χρειάζονται ιδιαίτερη προσοχή αλλά ακόμα και με την καλύτερη προσοχή μπορουνε να παρουσιαστούν σημαντικά προβληματα που είναι σπάνια αλλά συμβαίνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Ρε παιδια αυτο παλι το να μη φορατε γυαλια για να μη χαλαει..το image σας κοψτε το!Μην ειστε κομπλεξικοι!Απλα βρειτε ενα σκελετο που να σας αρεσει και να σας ταιριαζει (μιλαει και η γκαβη!!!που ετσι και δεν ειχα τα γυαλια την τυφλα μου δε θα εβλεπα :P )
Βασικά αυτό που λες είναι κάπως άτοπο επειδή ειδικά σήμερα τα γυαλιά οράσεως είναι πολύ στην μόδα,ειδικά εκείνα με τον μαύρο σκελετό(τα χιπστερικά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Βασικά αυτό που λες είναι κάπως άτοπο επειδή ειδικά σήμερα τα γυαλιά οράσεως είναι πολύ στην μόδα,ειδικά εκείνα με τον μαύρο σκελετό(τα χιπστερικά).

Χαχαχα το ξερω , αλλα ακομη και τωρα γνωριζω πολλα ατομα που δε θελουν να βαλλουν γυαλια.
Σημερα αυτη που καθεται μπροστα μου , μου εσπασε τα νευρα μεχρι να βαλει τα γυαλια της γιατι δεν εβλεπε στον πινακα ...η δικαιολογια : τα γυαλια δε μου αρεσουν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Εγω δεν φοραω γυαλια αλλα φετος που ειμαι γ'λυκειου μου πονανε τα ματια απο το διαβασμα,ειμαι σαν να κλαιω και δεν ξερω τι να κανω... ?? :(:)
Πρώτον να κάνεις συχνά διακοπές από το διάβασμα, όπως σου είπαν πιο πάνω. Στα διαλείμματα του σχολείου να βγαίνεις στο προαύλιο ή τουλάχιστον να κοιτάς έξω από το παράθυρο, να μην κάθεσαι πάνω από τα βιβλία. Είναι σημαντικό να εναλλάσεις την κοντινή όραση με μακρινή γιατί έτσι ξεκουράζονται οι μυς του ματιού. Όπως όταν γράφεις δεν γράφεις ασταμάτητα, αλλά κάνεις παύσεις, ανοιγοκλείνεις τα δάκτυλα, τεντώνεις τα χέρια, έτσι και με τα μάτια.

Δεύτερον (και πολύ σημαντικό αν δεν έχεις δει οφθαλμίατρο τα τελευταία δύο χρόνια) πήγαινε για τσεκ απ. Μπορεί να έχεις μια μικρή μυωπία ή υπερμετρωπία ή αστιγματισμό και επειδή δεν φοράς γυαλιά τα μάτια σου να κουράζονται περισσότερο από το κανονικό.

Παιδιά μην αμελείτε τις επισκέψεις στον οφθαλμίατρο. Είναι σημαντικές και για τη γενικότερη υγεία, αφού από τη βυθοσκόπηση ο οφθαλμίατρος μπορεί να ελέγξει ένα σωρό πράγματα, νευρολογικές ασθένειες, διαβήτη κ.λπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tomi_77

Νεοφερμένος

Ο Θωμάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
εγω εχω 5 μυωπια και 1.5 στιγματισμο, με τους φακους επαφης θυμαμαι οταν τους ειχα παρει μου ειχε πει οτι θα βλεπω με ποσοστο 80%.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
εγω εχω 5 μυωπια και 1.5 στιγματισμο, με τους φακους επαφης θυμαμαι οταν τους ειχα παρει μου ειχε πει οτι θα βλεπω με ποσοστο 80%.:P
Γιατί;;; :wacko:

Μήπως δεν κατάλαβες καλά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Άσχετο παίζει να είμαι ο μόνος που όταν φοράει γυαλιά στο πισι κουράζεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tomi_77

Νεοφερμένος

Ο Θωμάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
δεν νομιζω, μου ειχε πει οτι ο στιγματισμος δεν περναει στους φακους, και μαλλον ειχε δικιο, διοτι οταν φοραω φακους τα γραμματα που ειναι σχετικα μικρα δεν μπορω να τα διαβαζω με ευκολια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Εξαρτάται από το αν τα γυαλιά σου είναι σωστά ή όχι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
δεν νομιζω, μου ειχε πει οτι ο στιγματισμος δεν περναει στους φακους, και μαλλον ειχε δικιο, διοτι οταν φοραω φακους τα γραμματα που ειναι σχετικα μικρα δεν μπορω να τα διαβαζω με ευκολια...

Περνάει στους φακούς. Και μένα στην αρχή ο γιατρός μου είχε γράψει φακούς χωρίς τον αστιγματισμό, αλλά μετά τους άλλαξα. Η διαφορά ήταν 5 ευρώ.

Γενικά στο διάβασμα μη φοράτε τους φακούς, δεν έχει νόημα στο κάτω κάτω, εκτός αν μισείτε τόσο πολύ τα γυαλιά. Τα μάτια στεγνώνουν πιο γρήγορα από το διάβασμα και τη συνεχή προσήλωση σε κοντινό σημείο και ο φακός τα στεγνώνει ακόμη πιο πολύ. Εγώ ακόμα και με γυαλιά, μετά τις 4 ώρες διάβασμα, κάνω τα μάτια ένα μπάνιο με ορό για να συνεχίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
δεν νομιζω, μου ειχε πει οτι ο στιγματισμος δεν περναει στους φακους, και μαλλον ειχε δικιο, διοτι οταν φοραω φακους τα γραμματα που ειναι σχετικα μικρα δεν μπορω να τα διαβαζω με ευκολια...
Υπάρχουν πλέον φακοί που καλύπτουν τον αστιγματισμό μέχρι 2.5 βαθμούς. Αυτή τη στιγμή σου γράφω φορώντας ημερήσιους φακούς, βλέπω τέλεια και έχω αστιγματισμό 1.75 και 2.25

Με μηνιαίους βλέπω καλύτερα απ' ό,τι με τα γυαλιά. Ξαναπήγαινε στο γιατρό σου αν έχουν περάσει πάνω από 2 χρόνια από την τελευταία φορά, αν έχουν περάσει λιγότεροι από 6 μήνες άλλαξε γιατρό, δεν είναι ενημερωμένος σε θέματα φακών επαφής.

Οι φακοί που καλύπτουν τον αστιγματισμό λέγονται τορικοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tomi_77

Νεοφερμένος

Ο Θωμάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Περνάει στους φακούς. Και μένα στην αρχή ο γιατρός μου είχε γράψει φακούς χωρίς τον αστιγματισμό, αλλά μετά τους άλλαξα. Η διαφορά ήταν 5 ευρώ.

Γενικά στο διάβασμα μη φοράτε τους φακούς, δεν έχει νόημα στο κάτω κάτω, εκτός αν μισείτε τόσο πολύ τα γυαλιά. Τα μάτια στεγνώνουν πιο γρήγορα από το διάβασμα και τη συνεχή προσήλωση σε κοντινό σημείο και ο φακός τα στεγνώνει ακόμη πιο πολύ. Εγώ ακόμα και με γυαλιά, μετά τις 4 ώρες διάβασμα, κάνω τα μάτια ένα μπάνιο με ορό για να συνεχίσω.

οχι δεν τους φοραω οταν διαβαζω. αυτο εννοειται. Οταν μιλουσα για μικρα γραμματα εννουσα π.χ οταν ειμαι εξω και θελω να δω τι γραφει μια πινακιδα που ειναι σχετικα μακρια, ζοριζομαι λιγο, αλλα μετα το βλεπω. Αλλα αφου υπαρχει και για στιγματισμο θα το ψαξω. θενκς!!;)

Περνάει στους φακούς. Και μένα στην αρχή ο γιατρός μου είχε γράψει φακούς χωρίς τον αστιγματισμό, αλλά μετά τους άλλαξα. Η διαφορά ήταν 5 ευρώ.

Γενικά στο διάβασμα μη φοράτε τους φακούς, δεν έχει νόημα στο κάτω κάτω, εκτός αν μισείτε τόσο πολύ τα γυαλιά. Τα μάτια στεγνώνουν πιο γρήγορα από το διάβασμα και τη συνεχή προσήλωση σε κοντινό σημείο και ο φακός τα στεγνώνει ακόμη πιο πολύ. Εγώ ακόμα και με γυαλιά, μετά τις 4 ώρες διάβασμα, κάνω τα μάτια ένα μπάνιο με ορό για να συνεχίσω.

Υπάρχουν πλέον φακοί που καλύπτουν τον αστιγματισμό μέχρι 2.5 βαθμούς. Αυτή τη στιγμή σου γράφω φορώντας ημερήσιους φακούς, βλέπω τέλεια και έχω αστιγματισμό 1.75 και 2.25

Με μηνιαίους βλέπω καλύτερα απ' ό,τι με τα γυαλιά. Ξαναπήγαινε στο γιατρό σου αν έχουν περάσει πάνω από 2 χρόνια από την τελευταία φορά, αν έχουν περάσει λιγότεροι από 6 μήνες άλλαξε γιατρό, δεν είναι ενημερωμένος σε θέματα φακών επαφής.

Οι φακοί που καλύπτουν τον αστιγματισμό λέγονται τορικοί.

οκ θα το ψαξω. Σιγουρα εχουν περασει 2 χρονια απο την τελευταια φορα. Απλως εμενα ο ο οπτικος μου ειχε πει αυτο το πραγμα που σου λεω, δεν ξερω γιατι και εμενα μου ειχε κανει εντυπωση τοτε..!! Εγω χρησιμοποιω τους 2μηνους, οι ημερισιοι ειναι πιο ακριβοι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Οι ημερήσιοι είναι πολύ πιο ακριβοί αν τους θέλεις για καθημερινή χρήση, απλά τους ανέφερα γιατί μέχρι πρόσφατα δεν έβγαιναν ημερήσιοι τορικοί. Μηνιαίοι τορικοί βγαίνουν εδώ και πολύ καιρό, εγώ τους φοράω γύρω στα 10 χρόνια. Όταν πρωτοξεκίνησαν έπρεπε να τους κάνεις ειδική παραγγελία και ήταν ακριβοί, αλλά τώρα είναι πιο προσιτοί. Μπορείς πλέον να τους παραγγείλεις και από το εξωτερικό πολύ εύκολα.

Θα έλεγα να ξαναπάς στον οπτικό σου και να ρωτήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top