Μυωπία, γυαλιά και διάβασμα

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Προς θεού να μην νιώθεις άσχημα με το πρόβλημά σου. Ούτε να ντρέπεσαι να φοράς γυαλιά.

εννοειται οτι δε ντρεπομαι... ισα-ισα γελαω...οσα για τα γυαλια με βολευουν παρα πολυ,, τοσο που σκεφτομαι να μη βαλω φακους...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
εννοειται οτι δε ντρεπομαι... ισα-ισα γελαω...οσα για τα γυαλια με βολευουν παρα πολυ,, τοσο που σκεφτομαι να μη βαλω φακους...:)

Πώς δεν έπεσες, στραβοπατώντας, μπρούμυτα πάνω σε κανένα αγόρι στην παραλία...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanoukos

Νεοφερμένος

Ο thanoukos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Ρε παιδιά τα έχω πάρει με τα γυαλιά μου.Έχω ένα ζευγάρι κοκάλινα γυαλιά και κάθε μήνα πρέπει να επισκέπτομαι τον οπτικό μου για να τα σφίξει.Δε ξέρω τι στο καλό τους παθαίνουν,είναι λες και έχει deadline το πρόβλημα αυτό και να μου λέει "Κάθε 30 μέρες θα σου χαλαρώνουν για να πας στον οπτικό να στα φτιάξει..." xD.

Αφού με βλέπει ο οπτικός και μου λέει κάθε μήνα γελώντας:"Πάλι σφίξιμο;"

Το να τα σφίξεις είναι απαιτητική διαδικασία;Έχει εργαστήριο στο πίσω μέρος του καταστήματος και μου τα φτιάχνει και έτσι δε βλέπω τη δυσκολία της διαδικασίας αυτής.Θέλω να δοκιμάσω από μόνος μου να τα σφίξω αλλά δε το επιχειρώ γιατί όποτε μου τα σφίχνει έρχεται μετά και τα δοκιμάζει πάνω μου και ορισμένες φορές έχουν πάρει κλίση με αποτέλεσμα να τα φτιάχνει κάπως με τα χέρια του για να μου «κάθονται» καλά.Kανένας σε παρόμοια φάση; :hehe:(και αυτού πεσμένα είναι τα γυαλιά xD)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
Αφού με βλέπει ο οπτικός και μου λέει κάθε μήνα γελώντας:"Πάλι σφίξιμο;"

Πολύ σεξουαλικό υπονοούμενο ο οπτικός σου. :hehe: «κάθονται», «πεσμένα» γυαλιά...τς τς όλο προστυχιές είσαι. :D Η διαδικασία είναι τεχνική και λεπτοδουλειά. Καλό είναι να στα σφίξει αυτός (τα γυαλιά) διότι έχει την ειδική πένσα και κατσαβιδάκι για σκελετό γυαλιών. Επίσης διαθέτει και ειδική διάταξη για τους φακούς να στέκονται, όσο σφίγγει τον σκελετό. Γενικά είναι λίγο περίπλοκη η διαδικασία για να την επιχειρήσεις μόνος σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanoukos

Νεοφερμένος

Ο thanoukos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Πολύ σεξουαλικό υπονοούμενο ο οπτικός σου. :hehe: «κάθονται», «πεσμένα» γυαλιά...τς τς όλο προστυχιές είσαι. :D Η διαδικασία είναι τεχνική και λεπτοδουλειά. Καλό είναι να στα σφίξει αυτός (τα γυαλιά) διότι έχει την ειδική πένσα και κατσαβιδάκι για σκελετό γυαλιών. Επίσης διαθέτει και ειδική διάταξη για τους φακούς να στέκονται, όσο σφίγγει τον σκελετό. Γενικά είναι λίγο περίπλοκη η διαδικασία για να την επιχειρήσεις μόνος σου.

Θέλουν σφίξιμο δικέ μου δε γίνεται δουλειά αλλιώς!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Η laser θεραπεία είναι αξιόπιστη;

Από το λίγο που το είχα ψάξει παλιότερα:
Τα μηχανήματα θεωρούνται αξιόπιστα και η διαδικασία για τους γιατρούς εντελώς ρουτίνα.
Πριν την εγχείρηση γίνονται ειδικές εξετάσεις για να διαπιστωθεί αν τα μάτια είναι κατάλληλα για εγχείρηση και αν ναι με ποια μέθοδο (prk ή lasik). Ακούγεται ότι υπάρχουν γιατροί που προκειμένου να μη χάσουν τον πελάτη πραγματοποιούν επεμβάσεις χωρίς να πρέπει. οκ.. δε θα τυφλώσουν κιόλας τον πελάτη αλλά πολύ πιθανόν θα του δημιουργήσουν προβλήματα. Νομίζω πως το καλύτερο θα είναι ο ενδιαφερόμενος, έχοντας στα χέρια του τα αποτελέσματα των εξετάσεων, να πάρει και 2η γνώμη από άλλο γιατρό.
Επίσης ο ασθενής θα πρέπει να ακολουθεί πιστά τις εντολές του γιατρού. πχ για κάποιες μέρες πριν τις εξετάσεις & την επέμβαση δεν επιτρέπεται η χρήση φακών επαφής. (μου είχε πει ένας γιατρός ότι μια επέμβαση δε πήγε καλά επειδή ο ασθενής είχε πει ψέματα ότι έχει σταματήσει να φοράει φακούς)

Υπόψην ότι η επέμβαση αυτή αδυνατίζει τον κετατοειδή και καθιστά το μάτι πιο ευπαθές σε τραυματισμούς.
Οι περισσότεροι που κάνουν την επέμβαση μένουν ευχαριστημένοι. Αν πάντως ψάξετε στο ιντερνετ (σε ελληνικά φόρουμ, δε χρειάζεται να ψάχνετε σε ξενόγλωσσα) θα βρείτε και περιπτώσεις ανθρώπων που είχαν άσχημες εμπειρίες και για πολύ καιρό τραβιόντουσαν σε γιατρούς για διορθωτικές επεμβάσεις.
Υπομόμη επίσης μέχρι να σταθεροποιηθεί η μυωπία. Δεν είναι καθόλου σπάνιο και μετά τα 18 να υπάρχουν αυξομειώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
Θέλουν σφίξιμο δικέ μου δε γίνεται δουλειά αλλιώς!!!

Δικέ μου με συγχωρείς αλλά έχω λιώσει στο γέλιο. :P :hehe::loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν το έχω ψάξει πολύ το θέμα εις βάθος ακόμα πάντως νομίζω πως ναι είναι αξιόπιστη..η μυωπία δεν επανεμφανίζεται και δεν υπάρχουν επιπλοκές στη διαδικασία..είναι απλή..ρουτίνα είναι για έναν οφθαλμίατρο..τώρα όπως όλα τα πράγματα και όπως όλα τα laser (μιας κι αυτό είναι το θέμα μας) σε άλλα σημεία, σίγουρα θα έχει κάποιους πιθανούς κινδύνους

πώς φαίνεται ότι δεν έχεις δει final destination..

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
....αχ μυωπία... έχω 2 στο ένα και 2.5 στο άλλο (αν θυμάμαι καλά) και από 0.5 αστιγματισμό και στα δύο . Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ φακούς, πολλοί με έχουν αποθαρρύνει απ' αυτό.... είναι ο,τι πιο ενοχλητικό το να μην μπορείς να δεις καθαρά τον άλλον από μία απόσταση ... τα βγάζω πέρα την ημέρα γιατί ξεχωρίζω καλά σχήματα και χρώματα και πήρα ειδικά γυαλιά ηλίου ( η καλύτερη απόφαση της ζωής μου :D) , αλλά το βράδυ είναι πραγματικός εφιάλτης χωρίς γυαλιά !! Ανυπομονώ να κάνω την επέμβαση !! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Γιατί δε βάζεις φακούς;

Εγώ φοράω φακούς 3 χρόνια τώρα και δεν έχω πάθει τίποτα. :)
Είναι πολύ εύκολο και το να τους βάζεις και το να τους βγάζεις. Απλά χρειάζεται να τους καθαρίζεις καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

intefina

Δραστήριο μέλος

Η Ιδιαίτερη Περίπτωση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 621 μηνύματα.
πώς φαίνεται ότι δεν έχεις δει final destination..

:eek::eek::stunned::stunned::stunned:
ένα σοκ το έπαθα..κατατρόμαξα..!!!! ειλικρινά! Παναγία μου και Χριστέ μου!!!! ακόμα το σκέφτομαι..μακριά από μας
δε βλέπω τέτοιες ταινίες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Γιατί δε βάζεις φακούς;

Εγώ φοράω φακούς 3 χρόνια τώρα και δεν έχω πάθει τίποτα. :)
Είναι πολύ εύκολο και το να τους βάζεις και το να τους βγάζεις. Απλά χρειάζεται να τους καθαρίζεις καλά.

Δεν εμπιστεύομαι και πολύ τον εαυτό μου ...είμαι σίγουρη ότι θα καταλήξω να τρίβω τα μάτια μου κάθε τρεις και λίγο :P ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

intefina

Δραστήριο μέλος

Η Ιδιαίτερη Περίπτωση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 621 μηνύματα.
Δεν εμπιστεύομαι και πολύ τον εαυτό μου ...είμαι σίγουρη ότι θα καταλήξω να τρίβω τα μάτια μου κάθε τρεις και λίγο :P ...
Δοκίμασε..θα συνηθίσεις..εκτός κι αν σε ενοχλούν και σε κουράζουν πολύ οπότε παράτα τους και επέστρεψε στα γυαλιά;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Δοκίμασε..θα συνηθίσεις..εκτός κι αν σε ενοχλούν και σε κουράζουν πολύ οπότε παράτα τους και επέστρεψε στα γυαλιά;)

Θα το σκεφτώ :hmm: :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 545651

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ατιμο πραγμα η μυωπια ;(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαργαριτα Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαργαριτα Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Eγώ έχω 4 μυωπια στο δεξι και 1,75 μυωπια στο αριστερο.. Και 4 αστιγματισμο στο αριστερο και 1,75 στο δεξι..Παλια φορουσα φακους,αλλα λογω ξηροφθαλμιας, δε με βολεψαν καθολου..Οποτε, φοραω τα γυαλακια μου..Αν και 27, η μυωπια στο αριστερο, που και που ανεβαινει και ο λογος ειναι,οτι ειναι πολυ ''τεμπελικο'' το ματι, συμφωνα με τον οφθαλμιατρο... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
....αχ μυωπία... έχω 2 στο ένα και 2.5 στο άλλο (αν θυμάμαι καλά) και από 0.5 αστιγματισμό και στα δύο . Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ φακούς, πολλοί με έχουν αποθαρρύνει απ' αυτό.... είναι ο,τι πιο ενοχλητικό το να μην μπορείς να δεις καθαρά τον άλλον από μία απόσταση ... τα βγάζω πέρα την ημέρα γιατί ξεχωρίζω καλά σχήματα και χρώματα και πήρα ειδικά γυαλιά ηλίου ( η καλύτερη απόφαση της ζωής μου :D) , αλλά το βράδυ είναι πραγματικός εφιάλτης χωρίς γυαλιά !! Ανυπομονώ να κάνω την επέμβαση !! :)
Θα κάνεις lazer; Πότε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Εγώ έχω 4 στο ένα και 4,5 στο άλλο. Το lazer είναι μέσα στα σχέδια μου, αλλά είμαι ακόμη λίγο μικρή, άλλωστε πρέπει να σταθεροποιηθεί πρώτα και η μυωπία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 545651

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αφηστε....η δικη μου μυωπια και ο αστιγματισμος δεν συγκρινονται ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top