Μπερδεμένος με τις σπουδές μου

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
δεν είναι απαραίτητο να πας για μεταπτυχιακό στα καπάκια ούτε λέει κανείς πως δε μπορείς να δουλεύεις παράλληλα

η γνώμη μου είναι πάντως πως καλύτερα να τα κάνουμε αυτά σε ηλικίες που έχει και νόημα γιατί μετά μειώνονται και οι αντοχές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Δηλαδή θέλεις να πεις ότι αν με κάποιο τρόπο είχες εξασφαλίσει το επαγγελματικό σου μέλλον, δεν θα σπούδαζες; Σπουδάζεις μόνο για το μελλοντικό όφελος; Επίσης το να βγει κάποιος στην αγορά εργασίας στα 25-26 χρόνια του, προσωπικά δεν το βλέπω καθόλου κακό. Αντίθετα το θεωρώ ιδανική ηλικία. Απόψεις είναι αυτές!

Αν ειχα εξασφαλισει το μελλον μου δεν θα χρειαζοταν να επενδυσω σε σπουδες οποτε θα σπουδαζα κατι που απλα μ αρεσε για την πλακα μου, θα ειχα χρονο και χρημα για σκοτωμα. Τωρα ομως που δεν ειμαι ανετος οικονομικα, θελω αυτα τα χρονια που εχω 0 εισοδημα να φανουν χρησιμα στο μελλον. Οταν παρω το πτυχιο μου, θελω να βρω δουλεια για να συντηρω τον εαυτο μου, ηδη με χαλαει το οτι πρεπει να με συντηρουν οι γονεις μου και θελω να τελειωσει asap.

Στα 25-26 σου με μηδεν εμπειρια εχεις αργησει, ολοι οι εργοδοτες ζητουν προυπηρεσια. Αν δουλευεις ταυτοχρονα οκ, αρκει να ειναι σχετικη με τον κλαδο σου.

Σε δυο περιπτωσεις αξιζει να κανεις μεταπτυχιακο

1) Αν εχεις πολυ γενικο πρωτο πτυχιο
2) Αν το μεταπτυχιακο ειναι το βημα που χρειαζεται να χωθεις σε μια νεα αγορα με αξιωσεις (πχ ΗΠΑ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,856 μηνύματα.
Πέρα από την πλάκα, στη χώρα μας δεν υπάρχει επαγγελματικός - ακαδημαϊκός σχεδιασμός για την αναγκαιότητα ενός μεταπτυχιακού διπλώματος. Χωρίς να θέλω να θίξω προσδοκίες, με βάση ποια λογική έχουν ιδρυθεί τόσα μεταπτυχιακά προγράμματα στη χώρα μας; Σε τι ακριβώς αποσκοπούν; Έχουμε φτάσει σε ένα σημείο, όπου "μειώνουμε" χωρίς να το θέλουμε όσους δεν θέλουν ή δεν έχουν μεταπτυχιακό ή 2-3 πτυχία, διδακτορικό κλπ ενώ αναζητούμε μια μάταιη κοινωνική αίγλη με τη συλλογή πτυχίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Το μεταπτυχιακο το κανεις επειδη το θελεις πραγματικα.Ανεβαινεις επιπεδο σε γνωσεις και αυτο αρκει.Μπορει επισης να αποτελεσει και μεγαλο προσον στην αγορα εργασιας.Αυτα περι ηλικιας ειναι αστεια αν εχεις ορεξη κανεις μεταπτυχιακο και στα 25 και στα 30 και στα 35.Αν καποιος θελει μπορει να το συνδιασει με εργασια.Ειναι δυσκολο αλλα οχι ακατορθωτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,856 μηνύματα.
Ίσως είναι και πιο συνειδητοποιημένος κάποιος που επιλέξει να κάνει μεταπτυχιακές σπουδές λίγο μεγάλος. :hmm: Θεωρείτε ότι ένας Έλληνας πτυχιούχος 23-24 ετών έχει μεγάλη ωριμότητα ορθών επιλογών από τη στιγμή που το δημόσιο Πανεπιστήμιο προσφέρει στατικά προγράμματα σπουδών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Δεν θα σχολιάσω τη μυωπικοτητα και την κακεντρέχεια πολλών από εδώ μέσα (που ίσως τα λένε αυτά επειδή δυσκολεύονται ακόμα και ένα πτυχίο να βγάλουν). Η δια βίου μάθηση δυστυχώς από λίγους κατανοειται. Η γνώση δεν έχει όρια και ηλικίες. Ένα δεύτερο πτυχίο η μεταπτυχιακό δεν το κάνεις για να περάσει η ώρα του. Ο ενήλικος χρόνος είναι χρήμα τόσο με την υλική του έννοια όσο και με τη άυλη. Υπάρχουν λόγοι, λοιπόν, που δεν είναι απαραίτητα εμπορικοί αλλά γνωσιακοί (με πολλές επεκτάσεις). Εγώ από τα 16 μου δουλεύω μέχρι τώρα, και στην ασοεε πέρασα και με άριστα έβγαλα το πτυχίο, είπα και τον όρκο. Αλλά ο κόσμος της γνώσης δεν σταματάει με την κατοχή ενός πτυχίου. Ελπίζω να το καταλάβετε κάποια στιγμή. Από εκεί και πέρα ο καθείς πορεύεται όπως εκείνος κρίνει ορθό.

Συγχαίρω την Τεσα. Μακάρι αν όλοι ήταν σαν και αυτή. Να ξέρεις ότι παρόλο που δε σε ξέρω και δεν με ξέρεις, έχουμε αμοιβαία εκτίμηση και υποστήριξη. Αν χρειαστείς βοήθεια για τη προετοιμασία για το δεύτερο πτυχίο στα δικά μου λημερια, μην διστάσεις να μου ζητήσεις.

Όσο για τους υπόλοιπους, ξεμπλοκάρετε από τα στερεοτυπικά και ισοπεδωτικά τσιτάτα. Δεν γίνεστε καλύτεροι έτσι αλλά χειρότεροι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Δεν θα σχολιάσω τη μυωπικοτητα και την κακεντρέχεια πολλών από εδώ μέσα (που ίσως τα λένε αυτά επειδή δυσκολεύονται ακόμα και ένα πτυχίο να βγάλουν).

Άκυρο το συμπέρασμα, ή μάλλον άκυρη η υπόθεση.

Η δια βίου μάθηση δυστυχώς από λίγους κατανοειται.

Μη συγχέεις τη δια βίου μάθηση με την απόκτηση πτυχίων.

Εγώ από τα 16 μου δουλεύω μέχρι τώρα, και στην ασοεε πέρασα και με άριστα έβγαλα το πτυχίο, είπα και τον όρκο.

Δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο, από το να βλέπεις άτομα αλαζονικά, να ψάχνουν απεγνωσμένα αφορμή για να παινευτούν.

Από εκεί και πέρα ο καθείς πορεύεται όπως εκείνος κρίνει ορθό.

Σωστός εδώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Εγώ από τα 16 μου δουλεύω μέχρι τώρα, και στην ασοεε πέρασα και με άριστα έβγαλα το πτυχίο, είπα και τον όρκο.

https://ischool.e-steki.gr/attachment.php?attachmentid=60551&stc=1&d=1457210040

Το μόνο που μένει τώρα είναι να κάνει και ο φίλτατος jack of spade έγκαιρη επέμβαση στο τόπικ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Studio_20160305_223107.png
    Studio_20160305_223107.png
    335 KB · Εμφανίσεις: 283
Τελευταία επεξεργασία:

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Άκυρο το συμπέρασμα, ή μάλλον άκυρη η υπόθεση.



Μη συγχέεις τη δια βίου μάθηση με την απόκτηση πτυχίων.



Δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο, από το να βλέπεις άτομα αλαζονικά, να ψάχνουν απεγνωσμένα αφορμή για να παινευτούν.



Σωστός εδώ...
Άκυρο το συμπέρασμα το θεωρείς εσύ. Επειδή είμαι από το 2009 σε αυτό το forum, άσε με να βγάζω τα συμπεράσματα μου και ας διαφωνείς εσύ.

Δεν περιόρισα την δια βίου μάθηση μόνο σε θέμα πτυχίων. Είναι ευρύτερη έννοια, που εμπεριέχει και την πανεπιστημιακή και τεχνολογική κατάρτιση, σε γνωσιακο καθώς και εμπειρικό επίπεδο. Μάλλον εσύ προσπαθείς άτοπα να βρεις παραθυράκια για να μου "την πεις". Αλλά εγώ δεν θα αναλωθώ σε περαιτέρω προωπικούς σχολιασμούς.

Επιπροσθέτως, δεν έχω καμία ανάγκη για επιβεβαίωση, ειδικά από μυωπικά όντα. Εφόσον, οι γονείς μου και οι φίλοι μου με αγαπούν με στηρίζουν και ένιωσαν περήφανοι για τις όποιες επιτυχίες μου που δεν χρήζουν περαιτέρω ανάλυσης, δεν έχω ανάγκη από τίποτα άλλο.

Υπάρχει συνονόματε ήδη κάτι αντίστοιχο όπως βλέπεις.
Μήπως θα πρέπει να νιώθω και άσχημα που πετυχαίνω πράγματα στη ζωή μου? Αλλά τι να πείς, είναι χσρακτηριστικό της κοινωνίας μας.

Απλά ένα υστερόγραφο γιατί γίνεται λεκτική αλλά και νοητική απομόνωση κάποιων λεγόμενων μου. Αυτό που είπα ήταν προς απάντηση κάποιου η κάποιων που με τόση θρασύτητα ρίχνουν επαναλαμβανόμενα τη χολή τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Άκυρο το συμπέρασμα το θεωρείς εσύ. Επειδή είμαι από το 2009 σε αυτό το forum, άσε με να βγάζω τα συμπεράσματα μου και ας διαφωνείς εσύ.

Δεν περιόρισα την δια βίου μάθηση μόνο σε θέμα πτυχίων. Είναι ευρύτερη έννοια, που εμπεριέχει και την πανεπιστημιακή και τεχνολογική κατάρτιση, σε γνωσιακο καθώς και εμπειρικό επίπεδο. Μάλλον εσύ προσπαθείς άτοπα να βρεις παραθυράκια για να μου "την πεις". Αλλά εγώ δεν θα αναλωθώ για περαιτέρω προωπικοϋς σχολιασμούς.

Επιπροσθέτως, δεν έχω καμία ανάγκη για επιβεβαίωση, ειδικά από μυωπικά όντα. Εφόσον, οι γονείς μου και οι φίλοι μου με αγαπούν με στηρίζουν και ένιωσαν περήφανοι για τις όποιες επιτυχίες μου που δεν χρήζουν περαιτέρω ανάλυσης, δεν έχω ανάγκη από τίποτα άλλο.

Υπάρχει συνονόματε ήδη κάτι αντίστοιχο όπως βλέπεις.
Μήπως θα πρέπει να νιώθω και άσχημα που πετυχαίνω πράγματα στη ζωή μου? Αλλά τι να πείς, είναι χσρακτηριστικό της κοινωνίας μας.

Απλά ένα υστερόγραφο γιατί γίνεται λεκτική αλλά και νοητική απομόνωση κάποιων λεγόμενων μου. Αυτό που είπα ήταν προς απάντηση κάποιου η κάποιον που με τόση θρασύτητα ρίχνουν επαναλαμβανόμενα τη χολή τους.

Μεγάλε η ταπεινότητα είναι ισοδύναμη με την υπερηφάνεια ίσως και ανώτερη αυτής.Δεκάδες φορές έχεις ρίξει χολή σε τόπικ ειδικά αυτό για τα τει και την αναβάθμιση τους όπου ξαφνικά πετάχτηκες απο το πουθενά και έκανες επίθεση προς τους άλλους λέγοντας τους άχρηστους που σπουδάζουν εκεί και ότι δεν συγκρίνονται οι ασκήσεις μηχανολογίας των τει με ΕΜΠ.Δεν είσαι μέλος του ΑΔΙΠ για να συγκρίνεις σχολές όπως έκανε τότε.Αφού νοιώθεις υπερηφάνεια για τον εαυτό σου και λες ότι σε στηρίζουν οι φίλοι σου μην βγαίνεις να λές κάθε λίγο και λιγάκι για τις σπουδές σου γιατί δείχνεις το αντίθετο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Είναι αλήθεια ότι έχω συγκεκριμένες θέσεις για συγκεκριμένα τμήματα ΤΕΙ αλλά και ΑΕΙ - Μόνο ότι σας συμφέρει βέβαια αναπαράγεται. (Που ακόμα και άτομα στα ΤΕΙ το αποδέχονται και συμφωνούν).Είναι προσωπικές , σαφώς, και ο κάθε ένας έχει δικαίωμα να διαφωνήσει. Αποτελεί όμως λόγο για να υπάρχει αυτή η αρνητική προαίρεση?

Δεν περιμένω ένα φόρουμ για να το παίξω ανώτερος. Αυτό το φόρουμ είναι ελευθερία έκφρασης και συνοδοιπόρος στη ζωή μου (όντας από Α λυκείου εδω). Αν εσύ το εκλαμβάνεις ως προσπάθεια επειδιξης είναι δικαίωμα σου. Επειδή όμως, προσχωρείς σε φασιστικες πρακτικές και λεγόμενα Ένα θα σου πω, συμμαζέψου. Λήγει εδώ το προσωπικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Αν εσύ το εκλαμβάνεις ως προσπάθεια επειδιξης είναι δικαίωμα σου. Επειδή όμως, προσχωρείς σε φασιστικες πρακτικές και λεγόμενα Ένα θα σου πω, συμμαζέψου. Λήγει εδώ το προσωπικό.
Φασιστικές πρακτικές? Για εξήγησε σε μου που είδες κάτι τετοιο γιατί εαν εσύ βαφτίζει εναν αντίλογο φασιστικο τότε να πας να πουλήσεις κουπόνια με τους κνίτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Συγχαίρω την Τεσα. Μακάρι αν όλοι ήταν σαν και αυτή. Να ξέρεις ότι παρόλο που δε σε ξέρω και δεν με ξέρεις, έχουμε αμοιβαία εκτίμηση και υποστήριξη. Αν χρειαστείς βοήθεια για τη προετοιμασία για το δεύτερο πτυχίο στα δικά μου λημερια, μην διστάσεις να μου ζητήσεις.

Εννοείται ότι η εκτίμηση είναι αμοιβαία. Σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και για την καλή σου διάθεση, αλλά δεν είμαι άνθρωπος να επιβαρύνω. Αν χρειαστεί, θα κάνω και φροντιστήριο. Συγχαρητήρια -επίσης- που έφτασες μέχρι τον όρκο. Καλή συνέχεια στα επόμενα ακαδημαϊκά σου βήματα.

Υ/Γ Στις μέρες μας κανένας δεν έχει λεφτά για πέταμα και σχεδόν όλοι/ες πληρώνουμε τα δίδακτρά μας με θυσίες άλλων αναγκών και επιθυμιών. Προφανώς οι ενήλικες 22+ (πόσο μάλλον 35+) συνεχίζουν να μορφώνονται γιατί το θέλουν κι όχι για κοινωνική καταξίωση (ή επίδειξη ή αίγλη ή οτιδήποτε άλλο). Αυτή την ανάγκη την είχαμε πριν μπούμε στο πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω για πιο λόγο να ασχοληθεί κάποιος με το πανεπιστήμιο αν δεν ενδιαφέρεται για το χαρτί, αλλά απλά θέλει να μάθει. Μπορείς να μάθεις τα πράγματα που σε ενδιαφέρουν διαβάζοντας μόνος σου βιβλία ή ψάχνοντας στο internet, χωρίς να τρως το χρόνο σου στο πήγαινε έλα, σε βαρετές πανεπιστημιακές διαλέξεις, εξεταστικές, εργαστήρια και άλλες τέτοιες βλακείες, ενώ παράλληλα τα σκας και χοντρά σε δίδακτρα. Πραγματικά οι γνώσεις που παίρνει κάποιος στο πανεπιστήμιο δεν συγκρίνονται με τις γνώσεις που αποκτάς αν αφιερώσεις τον ίδιο χρόνο σε προσωπική μελέτη και εξάσκηση. Το μόνο θετικό είναι το χαρτί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω για πιο λόγο να ασχοληθεί κάποιος με το πανεπιστήμιο αν δεν ενδιαφέρεται για το χαρτί, αλλά απλά θέλει να μάθει. Μπορείς να μάθεις τα πράγματα που σε ενδιαφέρουν διαβάζοντας μόνος σου βιβλία ή ψάχνοντας στο internet, χωρίς να τρως το χρόνο σου στο πήγαινε έλα, σε βαρετές πανεπιστημιακές διαλέξεις, εξεταστικές, εργαστήρια και άλλες τέτοιες βλακείες, ενώ παράλληλα τα σκας και χοντρά σε δίδακτρα. Πραγματικά οι γνώσεις που παίρνει κάποιος στο πανεπιστήμιο δεν συγκρίνονται με τις γνώσεις που αποκτάς αν αφιερώσεις τον ίδιο χρόνο σε προσωπική μελέτη και εξάσκηση. Το μόνο θετικό είναι το χαρτί.

Το να παρακολουθείς μια σχολή λειτουργεί σαν μπούσουλας. Από τις διαλέξεις και τα προτεινόμενα βιβλία παίρνεις εναύσματα για την περαιτέρω προσωπική σου ενασχόληση και εμβάθυνση. Είναι η αφετηρία για να αρχίσεις να ψάχνεις πάνω στο αντικείμενο των σπουδών σου και να το συνεχίσεις μέχρι όπου εσύ θέλεις, καθώς η γνώση δεν τελειώνει ποτέ.΄Οποιος θέλει το κάνει, όποιος δεν θέλει δεν το κάνει! Δεν είναι υποχρεωτικό! Περιττό να σου πω πως δεν συμφωνώ καθόλου ότι οι πανεπιστημιακές διαλέξεις, οι εξεταστικές και τα εργαστήρια είναι βλακείες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω για πιο λόγο να ασχοληθεί κάποιος με το πανεπιστήμιο αν δεν ενδιαφέρεται για το χαρτί, αλλά απλά θέλει να μάθει. Μπορείς να μάθεις τα πράγματα που σε ενδιαφέρουν διαβάζοντας μόνος σου βιβλία ή ψάχνοντας στο internet, χωρίς να τρως το χρόνο σου στο πήγαινε έλα, σε βαρετές πανεπιστημιακές διαλέξεις, εξεταστικές, εργαστήρια και άλλες τέτοιες βλακείες, ενώ παράλληλα τα σκας και χοντρά σε δίδακτρα. Πραγματικά οι γνώσεις που παίρνει κάποιος στο πανεπιστήμιο δεν συγκρίνονται με τις γνώσεις που αποκτάς αν αφιερώσεις τον ίδιο χρόνο σε προσωπική μελέτη και εξάσκηση. Το μόνο θετικό είναι το χαρτί.

Το να παρακολουθείς μια σχολή λειτουργεί σαν μπούσουλας. Από τις διαλέξεις και τα προτεινόμενα βιβλία παίρνεις εναύσματα για την περαιτέρω προσωπική σου ενασχόληση και εμβάθυνση. Είναι η αφετηρία για να αρχίσεις να ψάχνεις πάνω στο αντικείμενο των σπουδών σου και να το συνεχίσεις μέχρι όπου εσύ θέλεις, καθώς η γνώση δεν τελειώνει ποτέ.΄Οποιος θέλει το κάνει, όποιος δεν θέλει δεν το κάνει! Δεν είναι υποχρεωτικό! Περιττό να σου πω πως δεν συμφωνώ καθόλου ότι οι πανεπιστημιακές διαλέξεις, οι εξεταστικές και τα εργαστήρια είναι βλακείες!


Όπως είπε και ο Ξεχασμένος, μπορεί κανείς να βρει βιβλία, σημειώσεις και ό,τι άλλο θέλει, δωρεάν στο ίντερνετ. Αν θέλει κανείς, μπορεί να φτάσει σε πολύ υψηλό επίπεδο γνώσεων, χωρίς καν να πηγαίνει πανεπιστήμιο. Οπότε δεν ισχύει αυτό που λες. Το έναυσμα, τα προτεινόμενα βιβλία, ακόμα και όποιες απορίες έχεις, μπορούν να λυθούν ψάχνοντας στο ίντερνετ. Δεν είναι τυχαίο που το ίντερνετ θεωρείται το μεγαλύτερο πανεπιστήμιο του κόσμου.

Και στο δρόμο κάποιου για τη γνώση, είναι προφανές ότι οι εξεταστικές αποτελούν χάσιμο χρόνου. Είναι επίσης προφανές, ότι ένα μεγάλο ποσοστό των πανεπιστημιακών διαλέξεων αποτελούν και αυτές χάσιμο χρόνου, για πολλούς λόγους τους οποίους δε θα αναλύσω, γιατί θα ξεφύγω. Πάντως μπορεί να τους βρει ο καθένας αν κάτσει και σκεφτεί λίγο.

Όσον αφορά τα εργαστήρια συμφωνώ. Σου προσφέρουν γνώσεις και δεξιότητες που δεν μπορείς να αποκτήσεις μόνος σου με τα βιβλία( εκτός αν είσαι πλούσιος και μπορείς να φτιάξεις ένα δικό σου). Ωστόσο, δίκιο έχει και ο Ξεχασμένος, από την άποψη ότι στην Ελλάδα, τα εργαστήρια είναι αρκετά υποδεέστερα με άλλα του εξωτερικού, όπως της Γερμανίας. Γενικά τα εργαστήρια είναι λίγα, γίνονται λίγες φορές, ο εξοπλισμός δεν είναι σύγχρονος, οπότε δύσκολα ο φοιτητής μπορεί να αποκτήσει τις γνώσεις που χρειάζονται.


Τα πτυχία, μεταπτυχιακά κλπ όλα χρειάζονται για να οπλίσει κανείς τον εαυτό του στην αγορά εργασίας. Ο καθένας μπορεί να φτάσει σε ένα πολύ καλό επίπεδο μόνος του, αλλά χωρίς πτυχίο, δε θα μπορέσει να πείσει εύκολα τους εργοδότες. Τώρα με το ίντερνετ, αυτός είναι ο κύριος λόγος που πηγαίνει κανείς σε μια σχολή. Οπότε όπως είπα και πριν, αν κανείς θέλει να μάθει, να αποκτήσει γνώσεις για τον εαυτό του, χωρίς να νιώθει την ανάγκη να το διαφημίζει με πτυχία και μεταπτυχιακά, μπορεί να ασχοληθεί μόνος του. Αν από την άλλη, αυτό που τον ενδιαφέρει είναι να μπορεί να ασκήσει το επάγγελμα, να βγει στην αγορά εργασίας, τότε θα χρειαστεί το χαρτί. Ωστόσο, αν είναι το 2ο, όταν τον ρωτάει κανείς γιατί σπουδάζει, να μη λέει εκ του πονηρού ότι το κάνει για τις γνώσεις, αλλά να λέει ότι «μου αρέσει η σχολή και θέλω κάποια στιγμή στο μέλλον να την ασκήσω».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Αναμενόμενες απαντήσεις. Συμφωνώ με Τέσα και Λενώ. Αφήνω εσάς να κοιτάτε το δέντρο και όχι το δάσος.

Δεν είναι τόσο απλό όσο το παρουσιάζετε, πάντως.
Τα βιβλία είναι άψυχη ύλη και το να ψάχνεις στο χάος του ίντερνετ που κυριεύεται από προσωπικές απόψεις και γενικούρες- πόσο μάλλον σάλτσες, δεν είναι αποδοτικό, ούτε αποτελεσματικό. Αν εσείς θέλετε να κατακερματίσετε τον ρόλο της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, ίσως και με μια γενίκευση τον ρόλο της εκπαίδευσης, είναι δικαίωμά σας. Είναι πολύ σημαντικό να αρχίζεις από κάπου και βήμα βήμα να επιτυγχάνεις σε γνωσιακο επίπεδο αυτά που θες. Η σύνδεση με την αγορά εργασίας είναι ικανή αλλά όχι αναγκαία συνθήκη.

Απαξιώ όσο αφορά τις ευθείες βολές, περί διαφήμισης αλλά και τις προτροπές για ανακοινώσεις 'και καλά' ενδόμιχων και απώτερων σκοπών. Είναι γεγονός πάντως ότι η ανθρώπινη ηλιθιότητα είναι άπειρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Δεν σας είπα το εξής ευτράπελο: Έχω βαρεθεί να ακούω από συμφοιτητές μου σχόλια του τύπου "Εσύ νηπιαγωγός είσαι, τι τη θες την επιπλέον μόρφωση;" Δεν το λένε κακοπροαίρετα, αλλά με απορία. Το να είσαι νηπιαγωγός όμως είναι λειτούργημα. Δεν είναι μόνο το γνωστικό κομμάτι. Τα προγράμματα αγωγής υγείας που εφαρμόζουμε τα τελευταία χρόνια, λόγου χάρη, αποσκοπούν στην ολόπλευρη ανάπτυξη των μαθητών/τριών. :eek:
Οκ, βέβαια, δέχομαι ότι μια νηπιαγωγός, πέρα από το να γίνει σχολική σύμβουλος, δεν έχει άλλη ευκαιρία διοικητικής εξέλιξης. Ωστόσο, όποιος/α βλέπει τη μόρφωση αποκλειστικά ως διοικητική εξέλιξη χάνει την ουσία της. Αυτή είναι η δική μου οπτική, την οποία απλώς εκφράζω και σε καμία περίπτωση δεν επιβάλλω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Τα βιβλία είναι άψυχη ύλη και το να ψάχνεις στο χάος του ίντερνετ που κυριεύεται από προσωπικές απόψεις και γενικούρες- πόσο μάλλον σάλτσες, δεν είναι αποδοτικό, ούτε αποτελεσματικό. Αν εσείς θέλετε να κατακερματίσετε τον ρόλο της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, ίσως και με μια γενίκευση τον ρόλο της εκπαίδευσης, είναι δικαίωμά σας. Είναι πολύ σημαντικό να αρχίζεις από κάπου και βήμα βήμα να επιτυγχάνεις σε γνωσιακο επίπεδο αυτά που θες. Η σύνδεση με την αγορά εργασίας είναι ικανή αλλά όχι αναγκαία συνθήκη.

Μάλλον δεν έχει τύχει μέχρι στιγμής να ασχοληθείς και με αντικείμενα εκτός πανεπιστημίου, αλλιώς δε θα τα έλεγες αυτά. Είναι σχετικά εύκολο να βρεις από πού να ξεκινήσεις. Το ίντερνετ είναι γεμάτο με διδάκτορες, καθηγητές, φοιτητές που καθοδηγούν, συμβουλεύουν και βοηθάνε. Στο ίντερνετ υπάρχουν άπειρα βιβλία, άπειρο υλικό, άπειρα φόρουμ, όπου μπορείς να βρεις ό,τι χρειάζεσαι. Μόνο για αντικείμενα εξαιρετικά εξειδικευμένα θα έχεις πρόβλημα, όπου σε αυτήν την περίπτωση ναι, θα χαθείς. Αλλά αμφιβάλλω αν εσείς εννοούσατε ένα συγκεκριμένο υποσύνολο όλων των αντικειμένων.

Απαξιώ όσο αφορά τις ευθείες βολές, περί διαφήμισης αλλά και τις προτροπές για ανακοινώσεις 'και καλά' ενδόμιχων και απώτερων σκοπών.

Δια βίου Μάθηση.
Εγώ πάω για μεταπτυχιακό και 2ο προπτυχιακό :)

Είναι γεγονός πάντως ότι η ανθρώπινη ηλιθιότητα είναι άπειρη.

Eh, ok... :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Το ίντερνετ όντως είναι μια πολύ καλή πηγή άντλησης γνώσεων, ειδικότερα σε κάποιες επιστήμες.
Ωστόσο, από κάπου πρέπει να γίνει η αρχή. Δεν μπορείς μια μέρα να αποφασίσεις με τι θα ασχοληθείς και να ψάξεις στο ίντερνετ οτιδήποτε σχετικό. Είναι απαραίτητος ένας "μπούσουλας" που θα σε καθοδηγεί στα πρώτα σου βήματα ώστε να εξοικειωθείς και να μάθεις τα βασικά της εκάστοτε επιστήμης. Ένα πανεπιστήμιο δεν υπάρχει μόνο για τις διαλέξεις του αλλά για πολλά παραπάνω.

Αν σε ενδιαφέρει κάποια άλλη επιστήμη με διαφορετικό αντικείμενο είναι δύσκολο χωρίς καθοδήγηση από κάποιον.
Αν θέλεις να εμβαθύνεις την ίδια επιστήμη, κάνεις μεταπτυχιακό στον τομέα που σε ενδιαφέρει κι από κει και πέρα έχεις τα εφόδια και την ικανότητα να κρίνεις ο ίδιος τι σου λείπει, που θα το βρεις και πως.

Ένα παράδειγμα: Καλώς εχόντων των πραγμάτων, μια μέρα θα ήθελα να ασχοληθώ με την μαγειρική, ως hobby αλλά να έχω την ικανότητα/γνώσεις να πειραματίζομαι κι όχι να παίρνω μια έτοιμη συνταγή δίχως να ξέρω πως να κάνω παραλλαγές.
Προφανώς σε μια τέτοια περίπτωση δεν σε καλύπτουν τα διάφορα βιβλία και το ίντερνετ. Χρειάζεται κάποιος να σου μάθει τα "μυστικά" της μαγειρικής και πως να μαγειρεύεις επαγγελματικά.

Φυσικά το να πας σε πανεπιστήμιο δεν είναι ο μόνος δρόμος μιας και μπορείς απλά με κάποιον (γνωστό σου) επαγγελματία να μάθεις όλα όσα απαιτούνται αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο, ειδικότερα σε κάποια επαγγέλματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top