Μπερδεμένος με τις σπουδές μου

ΔΕΣΠΟΙΝΑ Μ.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Hello everybody!!! Είδα τον τίτλο και είπα..όπα Δέσποινα εδώ είσαι...Για να σας βάλω στο νόημα, πέρυσι είχα ως στόχο Ιατρική, αλλά λόγω κάποιων άτυχων γεγονότων...τα είχα παρατήσει κατά τον Δεκέμβριο με αποτέλεσμα να βγάλω 7.500 μόρια. Παρόλα αυτά έκανα μηχανογραφικό, πέρασα Διοίκηση Επιχειρήσεων στα Γρεβενά, αλλά δεν παρακολούθησα τα μαθήματα, επειδή αποφάσισα να ξαναδώσω. Ενώ, λοιπόν φέτος, τα πήγαινα πάρα πολύ καλά (σχεδόν άριστα από ότι μου λένε οι καθηγητές) τώρα τελευταία έμεινα λιγάκι πίσω στην ύλη και άρχισα να σκέφτομαι ότι ίσως χρειαστεί να ξαναδώσω και του χρόνου αν δεν καταφέρω να περάσω εκεί που θέλω. Αυτό όμως που με απασχολεί ιδιαίτερα είναι ότι δεν είμαι σίγουρη αν θέλω πραγματικά να σπουδάσω Ιατρική. Υπάρχουν στιγμές που πιστεύω ότι όπου και να περάσω με τον καιρό θα το αγαπήσω και θα αφοσιωθώ σε αυτό, αλλά από την άλλη νιώθω και λίγο υποχρεωμένη να περάσω κάπου υψηλόβαθμα, έτσι ώστε να ευχαριστήσω και τους γονείς μου για τις θυσίες τους....Τέλος, ας πω ότι πέρυσι είχα κάνει ένα τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού και τα αποτελέσματα έδειχναν ότι δεν έχω κάποια ιδιαίτερη προτίμηση και ότι μου ταιριάζουν κάθε είδους επαγγέλματα εκτός των χειρωνακτικών. Έτσι, άρχισα να σκέφτομαι ότι ίσως θα ήταν καλύτερα να περάσω κάπου με σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση όπως Στρατιωτικές Σχολές, λόγω της ακραίας αναποφασιστικότητας μου...Ποια η γνώμη σας? Ξέρω ότι θα είστε αντικειμενικοί, για αυτό και καταθέτω τον προβληματισμό μου εδώ...Ευχαριστώ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Hello everybody!!! Είδα τον τίτλο και είπα..όπα Δέσποινα εδώ είσαι...Για να σας βάλω στο νόημα, πέρυσι είχα ως στόχο Ιατρική, αλλά λόγω κάποιων άτυχων γεγονότων...τα είχα παρατήσει κατά τον Δεκέμβριο με αποτέλεσμα να βγάλω 7.500 μόρια. Παρόλα αυτά έκανα μηχανογραφικό, πέρασα Διοίκηση Επιχειρήσεων στα Γρεβενά, αλλά δεν παρακολούθησα τα μαθήματα, επειδή αποφάσισα να ξαναδώσω. Ενώ, λοιπόν φέτος, τα πήγαινα πάρα πολύ καλά (σχεδόν άριστα από ότι μου λένε οι καθηγητές) τώρα τελευταία έμεινα λιγάκι πίσω στην ύλη και άρχισα να σκέφτομαι ότι ίσως χρειαστεί να ξαναδώσω και του χρόνου αν δεν καταφέρω να περάσω εκεί που θέλω. Αυτό όμως που με απασχολεί ιδιαίτερα είναι ότι δεν είμαι σίγουρη αν θέλω πραγματικά να σπουδάσω Ιατρική. Υπάρχουν στιγμές που πιστεύω ότι όπου και να περάσω με τον καιρό θα το αγαπήσω και θα αφοσιωθώ σε αυτό, αλλά από την άλλη νιώθω και λίγο υποχρεωμένη να περάσω κάπου υψηλόβαθμα, έτσι ώστε να ευχαριστήσω και τους γονείς μου για τις θυσίες τους....Τέλος, ας πω ότι πέρυσι είχα κάνει ένα τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού και τα αποτελέσματα έδειχναν ότι δεν έχω κάποια ιδιαίτερη προτίμηση και ότι μου ταιριάζουν κάθε είδους επαγγέλματα εκτός των χειρωνακτικών. Έτσι, άρχισα να σκέφτομαι ότι ίσως θα ήταν καλύτερα να περάσω κάπου με σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση όπως Στρατιωτικές Σχολές, λόγω της ακραίας αναποφασιστικότητας μου...Ποια η γνώμη σας? Ξέρω ότι θα είστε αντικειμενικοί, για αυτό και καταθέτω τον προβληματισμό μου εδώ...Ευχαριστώ.:)


Πας σε στρατιωτικές σχολές μόνο για την επαγγελματική αποκατάσταση?Κατά 99% υπάρχει το ενδεχόμενο της παραίτησης το οποίο εαν γίνει μετά την ορκωμοσία πρωτοετών ακολουθείται απο έξοδα καμιά 150 ευρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έτσι, άρχισα να σκέφτομαι ότι ίσως θα ήταν καλύτερα να περάσω κάπου με σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση όπως Στρατιωτικές Σχολές, λόγω της ακραίας αναποφασιστικότητας μου...Ποια η γνώμη σας? Ξέρω ότι θα είστε αντικειμενικοί, για αυτό και καταθέτω τον προβληματισμό μου εδώ...Ευχαριστώ.:)

Αν είσαι έξυπνο άτομο κάνε ένα δώρο στον εαυτό σου και στην κοινωνία και μείνε μακριά από το στρατό. Αν δεν είσαι έξυπνο άτομο πήγαινε στο στρατό, θα ταιριάξεις. Οπότε κάνε ένα τεστ IQ για λύσεις το πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔΕΣΠΟΙΝΑ Μ.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Πας σε στρατιωτικές σχολές μόνο για την επαγγελματική αποκατάσταση?Κατά 99% υπάρχει το ενδεχόμενο της παραίτησης το οποίο εαν γίνει μετά την ορκωμοσία πρωτοετών ακολουθείται απο έξοδα καμιά 150 ευρώ.

Όχι, εννοείται ότι η νοοτροπία του στρατού μου ταιριάζει, για αυτό άρχισα να το σκέφτομαι σοβαρά. Απλά δεν το έχω ως πρώτη επιλογή. Έτσι κι αλλιώς πιστεύω ότι το να ενταχθεί κάποιος στο στρατό πρέπει να το πάρει στα σοβαρά και όχι επιπόλαια.

Αν είσαι έξυπνο άτομο κάνε ένα δώρο στον εαυτό σου και στην κοινωνία και μείνε μακριά από το στρατό. Αν δεν είσαι έξυπνο άτομο πήγαινε στο στρατό, θα ταιριάξεις. Οπότε κάνε ένα τεστ IQ για λύσεις το πρόβλημα.

Και πώς μπορώ να το κάνω αυτό? Εσύ έχεις κάνει? Και κάτι ακόμα...νόμιζα ότι ο στρατός χρειάζεται έξυπνα άτομα. Με ξάφνιασες μπορώ να πω.

Παιδιά, ευχαριστώ πάντως που ασχολείστε. Χρειαζόμουν κάποιες συμβουλές.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Όχι, εννοείται ότι η νοοτροπία του στρατού μου ταιριάζει, για αυτό άρχισα να το σκέφτομαι σοβαρά. Απλά δεν το έχω ως πρώτη επιλογή. Έτσι κι αλλιώς πιστεύω ότι το να ενταχθεί κάποιος στο στρατό πρέπει να το πάρει στα σοβαρά και όχι επιπόλαια.



Και πώς μπορώ να το κάνω αυτό? Εσύ έχεις κάνει? Και κάτι ακόμα...νόμιζα ότι ο στρατός χρειάζεται έξυπνα άτομα. Με ξάφνιασες μπορώ να πω.

Παιδιά, ευχαριστώ πάντως που ασχολείστε. Χρειαζόμουν κάποιες συμβουλές.:)
Προφανώς και δεν θα κάνεις κανένα IQ test..ειρωνικός ήταν ο φίλος μας:) Απλά σε συμβουλεύει να μείνεις μακριά, απ'ότι κατάλαβα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και πώς μπορώ να το κάνω αυτό? Εσύ έχεις κάνει? Και κάτι ακόμα...νόμιζα ότι ο στρατός χρειάζεται έξυπνα άτομα. Με ξάφνιασες μπορώ να πω.

Για να κάνεις ακριβές IQ τεστ πρέπει να πας σε ψυχολόγο που ειδικεύεται σε αυτό. Googlαρε το, όλο και κάποιον θα βρεις.

Για πιο λόγο να πας στο στρατό πραγματικά... Θα δέχεσαι όλη μέρα εντολές από ηλίθια άτομα, θα είσαι σε ένα περιβάλλον όπου ανταμείβεται το βίσμα και όχι η εργατικότητα, ο μισθός σου θα αυξάνεται με τα χρόνια υπηρεσίας και όχι με το πόσο καλή και αποδοτική είσαι, θα ξυπνάς τα χαράματα για να κόβεις βόλτες σε ένα στρατόπεδο και να υπογράφεις χαρτιά, κάθε δύο χρόνια θα ζεις σε άλλο μέρος και δεν θα παράγεις και απολύτως τίποτα. Α να ξέχασα θα παίρνεις και 800 ευρώ κατευθείαν μετά τη σχολή...

Πραγματικά κάνε το τεστ που σου είδα γιατί αν είσαι έστω και πάνω από το μέτριο στην κλίμακα του IQ θα μαραζώσεις μέσα στο στρατιωτικό σύστημα, ή θα γίνεις λαμόγιο. Το χειρότερο είναι πως ο στρατός θα σε βάλει σε ένα άθλιο τρόπο σκέψης που θα σου κοστίσει πολλά πράγματα στη ζωή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Hello everybody!!! Είδα τον τίτλο και είπα..όπα Δέσποινα εδώ είσαι...Για να σας βάλω στο νόημα, πέρυσι είχα ως στόχο Ιατρική, αλλά λόγω κάποιων άτυχων γεγονότων...τα είχα παρατήσει κατά τον Δεκέμβριο με αποτέλεσμα να βγάλω 7.500 μόρια. Παρόλα αυτά έκανα μηχανογραφικό, πέρασα Διοίκηση Επιχειρήσεων στα Γρεβενά, αλλά δεν παρακολούθησα τα μαθήματα, επειδή αποφάσισα να ξαναδώσω. Ενώ, λοιπόν φέτος, τα πήγαινα πάρα πολύ καλά (σχεδόν άριστα από ότι μου λένε οι καθηγητές) τώρα τελευταία έμεινα λιγάκι πίσω στην ύλη και άρχισα να σκέφτομαι ότι ίσως χρειαστεί να ξαναδώσω και του χρόνου αν δεν καταφέρω να περάσω εκεί που θέλω. Αυτό όμως που με απασχολεί ιδιαίτερα είναι ότι δεν είμαι σίγουρη αν θέλω πραγματικά να σπουδάσω Ιατρική. Υπάρχουν στιγμές που πιστεύω ότι όπου και να περάσω με τον καιρό θα το αγαπήσω και θα αφοσιωθώ σε αυτό, αλλά από την άλλη νιώθω και λίγο υποχρεωμένη να περάσω κάπου υψηλόβαθμα, έτσι ώστε να ευχαριστήσω και τους γονείς μου για τις θυσίες τους....Τέλος, ας πω ότι πέρυσι είχα κάνει ένα τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού και τα αποτελέσματα έδειχναν ότι δεν έχω κάποια ιδιαίτερη προτίμηση και ότι μου ταιριάζουν κάθε είδους επαγγέλματα εκτός των χειρωνακτικών. Έτσι, άρχισα να σκέφτομαι ότι ίσως θα ήταν καλύτερα να περάσω κάπου με σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση όπως Στρατιωτικές Σχολές, λόγω της ακραίας αναποφασιστικότητας μου...Ποια η γνώμη σας? Ξέρω ότι θα είστε αντικειμενικοί, για αυτό και καταθέτω τον προβληματισμό μου εδώ...Ευχαριστώ.:)
Καταλαβαίνω εν μέρη το ότι νιωθεις υποχρεωμένη απέναντι στους γονείς σου αναφορικά με το τι είχουν δώσει μέχρι τώρα, αλλά πίστεψέ με: το να κάνεις κάτι πχ να περάσεις σε μία υψηλόβαθμη μουράτη σχολή, δεν έχει καμμία σχέση μ' αυτό. Αν θες να περάσεις κάπου υψηλόβαθμα επειδή το θες ΕΣΥ πραγματικά, τότε ναι. Είναι λάθος να πας κάπου "χλυαρά" μόνο και μόνο απο... ευγνομοσύνη να το πω; Αλλά γενικά, αυτό που πιστεύω ότι πρέπει να κάνεις είναι να συνεχίσει την προσπάθειά σου που απ' ότι μας λες είναι καλή ως τώρα(υπομονή, σε λίγο καιρό τελειώνουν οι πανελλήνιες). Παράλληλα, ψάξου στο τι σου αρέσει, αλλά μη σου γίνει και έμμονη ιδέα, έτσι; Πάρε τις σχολές του μηχανογραφικού στις οποίες έχεις πρόσβαση με τη σειρά, κατέγραψε ποιες σου αρέσουν με μία πρώτη όψη. Ύστερα, ψάξε περισσότερο για κάποιες απ' αυτές. Σκέψου αν θα ήθελες να περάσεις το υπόλοιπο της ζωής σου ως μαθηματικός, καθηγήτρια αγγλικών, γιατρός, μαγείρισσα κτλ.

Επίσης, μην αγχώνεσαι σχετικά με την επαγγελματική αποκατάσταση σε κάποια επαγγέλματα. Για παράδειγμα, ναι, ως ένα βαθμό, κάποιες ειδικότητες της ιατρικής δεν μπορείς να τις ασκήσεις στην Ελλάδα λόγω προσλήψεων αλλά άλλες μπορείς(στο λέω επειδή είμαι φοιτητής ιατρικής). Το εξωτερικό είναι πάντοτε μία λύση. Πες ότι μπήκες στην ιατρική. Το να γίνεις παθολόγος και να δουλέψεις στην Ελλάδα ως ιδιώτης είναι ένα πολύ πιο εύκολα προσβάσιμο όνειρο από το να δουλέψεις στην Ελλάδα ως νεφρολόγος, που είναι νοσοκομειακή ειδικότητα. Αλλά αν εσένα σου κολλήσει να γίνεις νεφρολόγος τι θα κάνεις; Δε θα πας στο εξωτερικό; Και αυτό ισχύει και για αλλα επαγγέλματα. Μη βασανίζεις το μυαλό σου με υποθέσεις του τύπου "τι θα κάνω μετά" σε επαγγέλματα που σου αρέσουν πολύ, και για τα οποία υπάρχει η λύση του εξωτερικού.

Για τις στρατιωτικές σχολές δεν θα σου απαντήσω επειδή δυστυχώς δε θα είμαι αντικειμενικός. Οι απόψεις μου είναι παρόμοιες με αυτές του Ξεχασμένου, λίγο πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
...νόμιζα ότι ο στρατός χρειάζεται έξυπνα άτομα.
Δεν το νομίζω. Ο στρατός χρειάζεται άτομα τα οποία υπακούν στις διαταγές των "ανωτέρων" τους τυφλά και χωρίς να σκέφτονται.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Δεν το νομίζω. Ο στρατός χρειάζεται άτομα τα οποία υπακούν στις διαταγές των "ανωτέρων" τους τυφλά και χωρίς να σκέφτονται.

Τότε σίγουρα δεν θα μπορούσα να πάω μόνιμος εκεί, γιατί 1. τα σκέφτομαι όλα υπερβολικά πολύ και 2. δεν μου αρέσει να μου δίνουν διαταγές.:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εγώ σκέφτομαι να πάω Οδοντιατρική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Εγώ σκέφτομαι να πάω Οδοντιατρική.
Εεεεεεε??? Μόλις τώρα δεν τελείωσες την ιατρική, μετά την νοσηλευτική; Τι εννοείς ότι σκέφτεσαι να πας οδοντιατρική;:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εεεεεεε??? Μόλις τώρα δεν τελείωσες την ιατρική, μετά την νοσηλευτική; Τι εννοείς ότι σκέφτεσαι να πας οδοντιατρική;:eek:


Mπαίνω στο 4ο έτος κάνω ουσιαστικά 2 έτη και μπορώ χωρίς αναμονή να ανοίξω οδοντιατρείο ή να χτυπήσω ειδικότητα γναθοχειρουργικής....


:P πλάκα κάνω απλά δε μπορώ να συνειδητοποιήσω ότι μετά από τόσα χρόνια δεν έχω πλέον διάβασμα τουλάχιστον στο άμεσο μέλλον.

Σκεφτείτε ότι διαβάζω όταν η εθνική πήρε το euro.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Mπαίνω στο 4ο έτος κάνω ουσιαστικά 2 έτη και μπορώ χωρίς αναμονή να ανοίξω οδοντιατρείο ή να χτυπήσω ειδικότητα γναθοχειρουργικής....


:P πλάκα κάνω απλά δε μπορώ να συνειδητοποιήσω ότι μετά από τόσα χρόνια δεν έχω πλέον διάβασμα τουλάχιστον στο άμεσο μέλλον.
Άκυρο, αλλά για τι ειδικότητα ενδιαφέρεσαι; Έχεις κατασταλάξει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Άκυρο, αλλά για τι ειδικότητα ενδιαφέρεσαι; Έχεις κατασταλάξει;

σκέφτομαι νευρολογία αλλά πρέπει να μελετήσω κάποιες παραμέτρους πρώτα για να βεβαιωθώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Αν είσαι έξυπνο άτομο κάνε ένα δώρο στον εαυτό σου και στην κοινωνία και μείνε μακριά από το στρατό. Αν δεν είσαι έξυπνο άτομο πήγαινε στο στρατό, θα ταιριάξεις. Οπότε κάνε ένα τεστ IQ για λύσεις το πρόβλημα.

Τι εννοείς ότι στο στρατό δεν μπαίνιυν έξυπνα άτομα? https://m.youtube.com/watch?v=iqRhxeG_SaQ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ναι, στην ΣΣΑΣ, στη ΣΜΑ και στη ΣΥΔ δεν μπαίνουν νομίζετε έξυπνα άτομα (αλλά και σε άλλες στρατιωτικές σχολές)!!!
Ξέρω παιδιά που έχουν διαπρέψει σε φυσικούς και μαθηματικούς διαγωνισμούς να μπαίνουν σε τέτοιες σχολές. Δεν ξέρετε τον σταυρό που κουβαλάει ο καθένας και έτσι καθορίζονται οι επιλογές τους. Για να φέρω ένα από τα πολύ χαρακτηριστικά παραδείγματα, γνωρίζω παιδί στην χρονιά μου, το οποίο φύσαγε, έφτανε ως στο τελικό στάδιο της ΕΜΕ (από Α γυμνασίου μέχρι Γ λυκείου) και που χωρίς φροντιστήριο έβγαλε 19.300 και δήλωσε ΙΚΑΡΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ (ΣΜΑ). Είναι μια χαρά, πολύ χαρούμενος για την επιλογή του (συγκριτικά με τη ζωή που θα έκανε αν ήταν στη κωμόπολη που ζεί - διότι δεν είχε καμία οικονομική δυνατότητα να σπουδάσει και να ξεφύγει από εκεί που ζούσε). Οπότε, μην κάνουμε υπεργενικεύσεις και να μην κρίνουμε τις επιλογές των άλλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Ναι, στην ΣΣΑΣ, στη ΣΜΑ και στη ΣΥΔ δεν μπαίνουν νομίζετε έξυπνα άτομα (αλλά και σε άλλες στρατιωτικές σχολές)!!!
Ειδικά στην ΣΥΔ που είναι πιο μάχιμη και απο τα ΛΟΚ και τους ΟΥΚάδες.Τα παιδιά δύο πράγματα δεν αποχωρίζονται την καρέκλα τους και τον φραπέ τους αφού όλοι κάποτε θα αποφοιτήσουν ως υπαξιωματικοί πολεμικής αεροπορίας και θα μπούν σε γραφειακή θέση σε υπηρεσίες της Π.Α.
Ξέρω παιδιά που έχουν διαπρέψει σε φυσικούς και μαθηματικούς διαγωνισμούς να μπαίνουν σε τέτοιες σχολές. Δεν ξέρετε τον σταυρό που κουβαλάει ο καθένας και έτσι καθορίζονται οι επιλογές τους. Για να φέρω ένα από τα πολύ χαρακτηριστικά παραδείγματα, γνωρίζω παιδί στην χρονιά μου, το οποίο φύσαγε, έφτανε ως στο τελικό στάδιο της ΕΜΕ (από Α γυμνασίου μέχρι Γ λυκείου) και που χωρίς φροντιστήριο έβγαλε 19.300 και δήλωσε ΙΚΑΡΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ (ΣΜΑ). Είναι μια χαρά, πολύ χαρούμενος για την επιλογή του (συγκριτικά με τη ζωή που θα έκανε αν ήταν στη κωμόπολη που ζεί - διότι δεν είχε καμία οικονομική δυνατότητα να σπουδάσει και να ξεφύγει από εκεί που ζούσε). Οπότε, μην κάνουμε υπεργενικεύσεις και να μην κρίνουμε τις επιλογές των άλλων.

Είναι ικανός καιψ το φυσάει και επέλεξε τελικά να ζεί με τις 3 και 60 του στρατού και να δουλεύει ως τα 58 ο καραβάνας :whatever:
Δεν σου μιλάω για άτομο που του αρέσει ο στρατό εκεί πάω πάσο δεν υπάρχει εναλλακτική όπως π.χ στο εξωτερικό που υπάρχει και μισθοφορικός στρατός με καλύτερες αποδοχές αλλά δημοσιουπαλληλίστας καραβάνας που πήγε μόνο για τα φράγκα.Οσο καλά λέει οτι παιρνάει τώρα στην αρχή τόσο πιο σκ@τ@ θα είναι σε 15+ χρόνια απο τώρα.Στην ΣΣΑΣ πάει το επιστημονικό προσωπικό αλλά σε λίγους τους αρέσει αυτό που κάνουν π.χ οι στρατιωτικοί ιατροί θα μπορούσαν να επιλέξουν πολιτική ιατρική και να ανοίξουν δικό τους γραφείο.Αντίθετα επέλεξαν (κάποιοι απο αυτούς) να καπαρώσουν τον σίγουρο μισθό δημοσίου με 1500 και επειδή το κράτος τους το επιτρέπει μετά το τέλος του οκτάωρου πάνε και στο ιδιωτικό ιατρείο που το έχουν τροφοδοτήσει με πελατεία απο τα στρατιωτικά νοοτροπία οπότε βγάζουν και κάνα φραγκάκι απο εκεί.Με αυτό το τρόπο βουτάνε πελάτες απο τους ιδιώτες γιατρούς που δεν έχουν το μέσον του στρατιωτικού νοσοκομείου για να βρούν πελάτες.Τώρα κυνηγάνε στο Πολεμικό Ναυτικό την αναγνώριση του πτυχίου τους απο το Υπουργείο Ναυτιλίας ώς δίπλωμα πλοιάρχου ώστε να μπαίνουν και σε γκαζάδικα ή αεράδικα ή κρουαζιερόπλοια κτλ.Αυτά είναι τα άξια άτομα που κοιτάνε να πάρουν ότι αρπάξει ο κ....ος τους .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ειδικά στην ΣΥΔ που είναι πιο μάχιμη και απο τα ΛΟΚ και τους ΟΥΚάδες.Τα παιδιά δύο πράγματα δεν αποχωρίζονται την καρέκλα τους και τον φραπέ τους αφού όλοι κάποτε θα αποφοιτήσουν ως υπαξιωματικοί πολεμικής αεροπορίας και θα μπούν σε γραφειακή θέση σε υπηρεσίες της Π.Α.


Είναι ικανός καιψ το φυσάει και επέλεξε τελικά να ζεί με τις 3 και 60 του στρατού και να δουλεύει ως τα 58 ο καραβάνας :whatever:
Δεν σου μιλάω για άτομο που του αρέσει ο στρατό εκεί πάω πάσο δεν υπάρχει εναλλακτική όπως π.χ στο εξωτερικό που υπάρχει και μισθοφορικός στρατός με καλύτερες αποδοχές αλλά δημοσιουπαλληλίστας καραβάνας που πήγε μόνο για τα φράγκα.Οσο καλά λέει οτι παιρνάει τώρα στην αρχή τόσο πιο σκ@τ@ θα είναι σε 15+ χρόνια απο τώρα.Στην ΣΣΑΣ πάει το επιστημονικό προσωπικό αλλά σε λίγους τους αρέσει αυτό που κάνουν π.χ οι στρατιωτικοί ιατροί θα μπορούσαν να επιλέξουν πολιτική ιατρική και να ανοίξουν δικό τους γραφείο.Αντίθετα επέλεξαν (κάποιοι απο αυτούς) να καπαρώσουν τον σίγουρο μισθό δημοσίου με 1500 και επειδή το κράτος τους το επιτρέπει μετά το τέλος του οκτάωρου πάνε και στο ιδιωτικό ιατρείο που το έχουν τροφοδοτήσει με πελατεία απο τα στρατιωτικά νοοτροπία οπότε βγάζουν και κάνα φραγκάκι απο εκεί.Με αυτό το τρόπο βουτάνε πελάτες απο τους ιδιώτες γιατρούς που δεν έχουν το μέσον του στρατιωτικού νοσοκομείου για να βρούν πελάτες.Τώρα κυνηγάνε στο Πολεμικό Ναυτικό την αναγνώριση του πτυχίου τους απο το Υπουργείο Ναυτιλίας ώς δίπλωμα πλοιάρχου ώστε να μπαίνουν και σε γκαζάδικα ή αεράδικα ή κρουαζιερόπλοια κτλ.Αυτά είναι τα άξια άτομα που κοιτάνε να πάρουν ότι αρπάξει ο κ....ος τους .

Πραγματικά αν κάτσεις να δεις τι βρωμιά υπάρχει στο στρατό θα κάνεις εμετό. Ότι παρασιτικό κοπρόσκυλο υπάρχει έχει μπει στο στρατό. Ειδικά στα σώματα που έχουν και άλλες διεξόδους για να βγάζουν φράγκα στα πλάγια έχει παραγίνει το κακό. Είναι πραγματικά λυπηρό να βλέπεις παιδιά που βγάζουν 19.800 μόρια να πηγαίνουν στο στρατό. Στην Ελλάδα τα γερά μυαλά ή τα στέλνουμε στο εξωτερικό ή τα χαντακώνουμε στο στρατό. Μετά απορούμε γιατί είμαστε χώρα υπό διάλυση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cupid

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Cupid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 321 μηνύματα.
Συνοπτικά, είμαι της άποψης ότι η γνώση δεν περιορίζεται σε ένα πτυχίο και σε ένα μεταπτυχιακό. Είναι μια συνεχής και πολύπλευρη διαδικασία. Όποιος επενδύει στη γνώση μόνο προσωπικό κέρδος μπορεί να έχει. Πιστεύω ότι ανάμεσα στις σπουδές, στις γνώσεις και στον επαγγελματικός προσανατολισμός δεν υπάρχει απαραίτητα σύνδεση. Μάλιστα, δεδομένης της υπάρχουσας κατάστασης, αποτελεί τεράστιο όφελος να έχει κάποιος ορισμένες γνώσεις παραπάνω. Αλλά φυσικά μπορεί και να το κάνει από προσωπική ανάγκη, ορμώμενος από τη δίψα του για γνώση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kerk

Νεοφερμένος

Ο kerk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα, αντιμετωπιζω και εγω το ιδιο προβλημα.Ειμαι φοιτητης στο πολυτεχνειο (τοπογραφων) 2 ετος και ενδιαφερομαι να ασχοληθω οταν τελειωσω με την ψυχολογια.Υπαεχει καποιος απο την σχολη του εκπα που μπορει να μοιραστει την εμπειρια του απο το τμημα και αμα γινεται να μου προτεινει καποιια βιβλιογραφια που θα με ωοηθησει να δωσω κατατακτηριες...

Ευχαριστω για την προσοχη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top