Μπερδεμένος με τις σπουδές μου

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Όσο και να λέγεται ότι ο βαθμός του πτυχίου δεν έχει καμιά αξία, αν θέλεις να κάνεις μεταπτυχιακό μετράει και πολύ μάλιστα. Υπάρχουν πανεπιστήμια του εξωτερικού που ζητάνε βαθμό πτυχίου πάνω από κάποιο όριο. Αλλά και αυτά που δεν βάζουν τέτοιο πλαφόν, αν οι θέσεις είναι περιορισμένες ο βαθμός του πτυχίου είναι βασικό κριτήριο. Σύμφωνοι, υπάρχουν και άλλα κριτήρια, αλλά καλό είναι εκτός από αυτά να έχεις και ωραίο πτυχίο. Είναι πολλοί οι φοιτητές που στα πρώτα εξάμηνα δεν νοιάζονται και αρκούνται με την ΠΦΣ (=πανελλήνια φοιτητική σταθερά = 5), όμως κάποια στιγμή (συνήθως στο 3ο έτος) συνειδητοποιούν την ανάγκη του βαθμού, οπότε τρέχουν και δεν φτάνουν.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NapoleonG

Νεοφερμένος

Ο NapoleonG αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά όπως λεει και ο τίτλος θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας γιατί έχω προβληματιστεί αρκετά.
Είμαι στο ΤΕΙ Πειραιά στο τμήμα του αυτοματισμού.δεν ήταν η σχολή της επιλογής μου, βασικά δεν ήξερα τι ήθελα λόγο αυτού του γνωστού συστήματος παιδεία.ξεχασα να σας αναφέρω ότι είμαι στα 23 πλέον.παρακολουθουσα κανονικά το πρώτο έτος στη συνέχεια έπαθα ένα πρόβλημα υγείας και σταμάτησα όταν ήμουν και πάλι σε θέση να συνεχίσω είχα διαγραφεί από την σχολή.Εκανα μια αίτηση στην γραμματεία για επανεγγραφή την οποία έγινε δεκτή μετά από σχεδόν 9 μήνες...αρχικά μου είχαν πως θα μου απαντούσαν εντός 2 εβδομάδων που έγινε μήνας κλπ...αυτήν την περίοδο έψαχνα τι να κάνω και έκανα τα χαρτιά μου για να πάω στρατό πήγα ειδικές δυνάμεις για να πάρω τα μόρια και να μπω πυροσβεστική ή στη χειροτέρα αστυνομία.Αυτο βέβαια υφίσταται πλέον.οποτε τώρα θα ήθελα να αρχίσω κάτι καινούριο.Αυτο που θα με ενδιέφερε να σπουδάσω είναι ψυχολογία,νομική η κάτι που έχει σχέση με τον αθλητισμό.Να συνεχίσω σε κάποιο ελληνικό πανεπιστήμιο δεν γίνεται,σωστά;( εκτός αν ξαναδωσω πανελλήνιες)όποτε σκεφτόμουν για κάποιο κολλέγιο εδώ Αθήνα ή να προσπαθήσω να πραγματοποιήσω το όνειρο μου και να φύγω για εξωτερικό.Θα μπορούσα να συνδυάσω δουλειά και σπουδές; σκεφτόμουν Αγγλία η Γερμανία που έχω φίλους και στις δυο χώρες. Το πρόβλημα είναι ότι δεν γνωρίζω γερμανικά
Τι θα μου προτείνατε εσείς;
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Κάτσε μαν για να καταλάβω, τώρα δουλεύεις πυροσβεστική και είσαι παράλληλα εγγεγραμμένος στη σχολή αυτοματισμού;

Γνώμη μου είναι να ξαναδώσεις πανελλήνιες. Εαν δεν δουλεύεις, απλά μπαίνεις σε πρόγραμμα διαβάσματος full time για ένα έτος, δίνεις και ακολουθείς αυτό που θες. Εάν είσαι στην πυροσβεστική, κοίτα εάν μπορείς να δώσεις κατατακτήριες (νομίζω μπορείς). Συνδυάζεται πιο εύκολα με τη δουλειά σε σχέση με τις πανελλήνιες.

Όπως και να χει, μην απογοητεύεσαι. Δεν είσαι μεγάλος ή κάτι. Ιδιωτικό κολέγιο δεν θα στο πρότεινα.
Καλή τύχη ό,τι και να κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NapoleonG

Νεοφερμένος

Ο NapoleonG αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Όχι φίλε μου ήθελα πυροσβεστική , αλλά μπήκε στις πανελλήνιες , όποτε δεν παίρνουν πλέον μέσο προκήρυξης όπως και ειδικούς φρουρούς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα παιδιά όπως λεει και ο τίτλος θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας γιατί έχω προβληματιστεί αρκετά.
Είμαι στο ΤΕΙ Πειραιά στο τμήμα του αυτοματισμού.δεν ήταν η σχολή της επιλογής μου, βασικά δεν ήξερα τι ήθελα λόγο αυτού του γνωστού συστήματος παιδεία.ξεχασα να σας αναφέρω ότι είμαι στα 23 πλέον.παρακολουθουσα κανονικά το πρώτο έτος στη συνέχεια έπαθα ένα πρόβλημα υγείας και σταμάτησα όταν ήμουν και πάλι σε θέση να συνεχίσω είχα διαγραφεί από την σχολή.Εκανα μια αίτηση στην γραμματεία για επανεγγραφή την οποία έγινε δεκτή μετά από σχεδόν 9 μήνες...αρχικά μου είχαν πως θα μου απαντούσαν εντός 2 εβδομάδων που έγινε μήνας κλπ...αυτήν την περίοδο έψαχνα τι να κάνω και έκανα τα χαρτιά μου για να πάω στρατό πήγα ειδικές δυνάμεις για να πάρω τα μόρια και να μπω πυροσβεστική ή στη χειροτέρα αστυνομία.Αυτο βέβαια υφίσταται πλέον.οποτε τώρα θα ήθελα να αρχίσω κάτι καινούριο.Αυτο που θα με ενδιέφερε να σπουδάσω είναι ψυχολογία,νομική η κάτι που έχει σχέση με τον αθλητισμό.Να συνεχίσω σε κάποιο ελληνικό πανεπιστήμιο δεν γίνεται,σωστά;( εκτός αν ξαναδωσω πανελλήνιες)όποτε σκεφτόμουν για κάποιο κολλέγιο εδώ Αθήνα ή να προσπαθήσω να πραγματοποιήσω το όνειρο μου και να φύγω για εξωτερικό.Θα μπορούσα να συνδυάσω δουλειά και σπουδές; σκεφτόμουν Αγγλία η Γερμανία που έχω φίλους και στις δυο χώρες. Το πρόβλημα είναι ότι δεν γνωρίζω γερμανικά
Τι θα μου προτείνατε εσείς;
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας :)

Πιθανές επιλογές
1) Συνεχίζεις κανονικά στο τμήμα σου είτε ψάχνοντας τις μελλοντικές επαγγελματικές διεξόδους που έχεις μήπως κάποια σε ενδιαφέρει είτε για να μπορέσεις να δώσεις κατατακτήριες σε κάποια από τις σχολές που επιθυμείς. Υποψιάζομαι ότι αυτή η επιλογή δεν σε ενδιαφέρει αφού όπως είπες η σχολή δεν ήταν από τις πρώτες σου προτιμήσεις.
2) Προετοιμάζεσαι για να ξαναδώσεις πανελλαδικές. Πιστεύω ότι ούτε αυτή η επιλογή σε ενδιαφέρει αφού με τον τρόπο που αναφέρεσαι σε αυτήν στο μήνυμά σου μάλλον την αποκλείεις. Εδώ θα ήθελα να σου πω ότι η Ψυχολογία και η Νομική που αναφέρεις είναι αντικείμενα δύσκολα για τα οποία θα πρέπει να αφιερώσεις πολύ χρόνο και πολύ κόπο για να καταφέρεις να τα ολοκληρώσεις. Για τις σπουδές αυτές ισχύει το ίδιο και για την Ελλάδα και για το εξωτερικό. Θα πρέπει να ψάξεις στα προγράμματα σπουδών τους να ενημερωθείς για τα μαθήματα που διδάσκονται και να δεις αν σε ενδιαφέρουν πραγματικά. Αν ναι τότε θα πρέπει να ρωτήσεις τον εαυτό σου αν είσαι αποφασισμένος να αφιερώσεις αρκετά χρόνια σε σκληρό και απαιτητικό διάβασμα. Μην το αποφασίσεις επιπόλαια. Αντιθέτως, από τα λεγόμενά σου (στρατιωτικό στις ειδικές δυνάμεις, επιθυμία για διορισμό στην Πυροσβεστική ή στην Αστυνομία) πιστεύω ότι οι σχολές ΤΕΦΑΑ είναι ιδανικές για σένα και μάλλον προς τα εκεί πρέπει να στραφείς.
3) Εγγραφή σε ιδιωτικό κολλέγιο. ΟΧΙ, ΟΧΙ, ΟΧΙ. Πεταμένα λεφτά και χρόνος. Καλύτερα να χρησιμοποιήσεις αυτά τα χρήματα για να φύγεις στο εξωτερικό.
4) Σπουδές στην Αγγλία. Μια χαρά αλλά λάβε υπόψη σου τα τσουχτερά δίδακτρα.
5) Σπουδές στη Γερμανία. Ακόμα καλύτερα. Η φοίτηση είναι δωρεάν.
Στο εξωτερικό μπορείς να συνδυάσεις σπουδές με δουλειά με την προυπόθεση να είναι part time για να μπορείς να παρακολουθείς τα μαθήματα της σχολής σου. Θα μπορείς να καλύπτεις ένα μέρος των εξόδων σου αλλά θα χρειαστεί να "τσοντάρουν" και οι δικοί σου.
Σύμφωνα με τα παραπάνω η προσωπική μου εκτίμηση είναι να προσανατολιστείς σε μια "αθλητική" σχολή στη Γερμανία. Φίλους έχεις εκεί να σε βοηθήσουν να εγκλιματιστείς και να σου δώσουν πληροφορίες για ο,τι χρειαστείς. Ρώτησέ τους αν υπάρχουν αγγλόφωνα τμήματα στα πανεπιστήμια (αν και νομίζω ότι αγγλόφωνα τμήματα υπάρχουν μόνο στα μεταπτυχιακά προγράμματα). Το θέμα της γλώσσας νομίζω μπορεί να λυθεί αν αρχίσεις εντατικά μαθήματα από τώρα μέχρι να φύγεις και να την τελειοποιήσεις εκεί. ΄Ολοι μας ξέρουμε ότι μια γλώσσα μαθαίνεται πολύ ευκολότερα στον τόπο που μιλιέται.΄Ασε που σίγουρα εκεί θα βρεις πολύ περισσότερες ευκαιρίες για επαγγελματική αποκατάσταση. Στα 23 χρόνια σου (άλλοι δίνουν σε αυτήν την ηλικία πρώτη φορά πανελλαδικές) έχεις όλη τη ζωή μπροστά σου και είναι καλύτερα να την περάσεις κάνοντας κάτι που πραγματικά σου αρέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

NapoleonG

Νεοφερμένος

Ο NapoleonG αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Νομίζω καταλαβαίνεις τον εαυτό μου καλύτερα από εμένα :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νομίζω καταλαβαίνεις τον εαυτό μου καλύτερα από εμένα :p

Χα,χα! Χαίρομαι! Για ρίξε μια ματιά εδώ https://www.hochschulkompass.de/en/study-in-germany.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NapoleonG

Νεοφερμένος

Ο NapoleonG αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ευχαριστώ και πάλι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεν σε λέω

Νεοφερμένος

Ο Δεν σε λέω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Καλησπέρα στη παρέα! Θα προτοιμούσα το θεμα μου να μεινει ως εχει και να μην ενσωματωθεί σε κάποιο άλλο-ισως-παρόμοιο θεμα,δεν το εψαξα καθολου το προβλημα μου μεχρι στιγμής γιατί πιστευω δεν θα υπαρχει ιδια περιπτωση με την δικια μου.
Το προβλημα μου ίσως να ηταν καλύτερο να το είχα σκεφτεί πριν το καλοκαίρι και όχι τωρα αλλά......
Παρακαλώ διαβάστε προσεκτικά και δώστε μου τα φώτα σας!!! Απαντηστε οσο πιο γρήγορα μπορείτε γιατί το θεμα ΕΠΕΙΓΕΙ!!!
Το θέμα περιέχει ερωτησεις και σκέψεις και για τα ΕΠΑΛ,ΓΕΛ,Ελληνικές πανελλήνιες εξετάσεις,σπουδές στο εξωτερικό,συγκεκριμένα Σερβία και άλλα τέτοια....

Θα δώσω κάποιες <<προσωπικές>> μου πληροφορίες εδώ έτσι ωστε να λυθεί πιο γρήγορα η """απορία""" μου. Θα προσπαθήσω να """μην το πολυλογήσω πολυ"""

Είμαι μαθητής β' γελ λυκείου. Κάνω μαθήματα σε φροντιστήριο για να δώσω proficiency τον Μαϊο που μας έρχετε.
Θελω στη ζωη μου να ασχοληθώ με υπολογιστές,ΙΤ,δίκτυα ή οτιδήποτε ενδιαφέρον που να σχετίζεται με αυτά (εκτός ΤΕΙ,ΑΕΙ).
Η μάνα μου είναι Σερβα και επί 16 χρόνια πηγαίνω για 1,1μιση μήνα κάθε χρόνο στη Σερβία για διακοπές,να δω συγγενείς κλπ... άρα μιλάω τη γλώσσα σε επίπεδο που να μπορώ να συννενοηθώ με κάποιον,να βγω να ψωνίσω,να μιλήσω για οχι τοσο περιπλοκα θέματα κλπ...Το "πρόβλημα" που έχω τους τελευταίους κυριως μηνες σχετίζεται με τις σπουδες μου,διαφορα θέματα,ωστόσο σήμερα (είμαι πολυ καθυστερημενος το ξέρω αυτό έπρεπε να το σκεφτόμουνα ΠΟΛΥ νωριτερα) μίλησα με έναν πολυ καλο οικογενειακό φίλο ο οποιος είναι ΠΟΛΥ καλος μαθηματικός και μου κάνει ιδιαίτερα μαθηματα εδώ και περιπου 3 χρόνια. Σήμερα πήγα σπίτι του για να μιλήσουμε σχετικά με το τι σκοπεύω να κάνω...Με ρώτησε τι σκοπεύω να κανω στη ζωη μου,αν θα δώσω πανελλήνιες εδώ ή θελω να σπουδάσω Σερβία (για το οποιο με ενθάρρυνε περισσότερο). Μου είπε ότι αν θέλω να γραψω "καλα" στις πανελληνιες εδω στην Ελλας,θα πρέπει να δωσω παααααααρα πολλά χρήματα για ιδιαίτερα και φροντιστήρια μιας και στο δημοσιο "δεν γινεται καλη δουλεια".Μου λέει ότι ίσως να δωσω μέσα σε 2 χρονιες ακόμα και 10-12χιλιαδες € για ολα τα μαθηματα που θα κανω ιδιαιτερα/φροντιστήρια (μου φαίνεται υπερβολικός?!?) αλλα και πάλι τιποτα δεν ειναι σιγουρο. Τέλος πάντων μου έλεγε διάφορα σχετικά πράγματα για πανελληνιες,σπουδες,ΓΕΛ,ΕΠΑΛ κλπ....

Εγω σκέφτηκα κάτι,το οποιο στο μυαλό μου μου φαίνεται εφικτό αλλα θα ήθελα να ακούσω τι έχει να πει και κάποιος άλλος ο οποίος ξέρει...
Στη Σερβία το σχολικό σύστημα είναι διαφορετικό,υπάρχουν δύο σχολεία,το "δημοτικό" το οποιο είναι 8 χρόνια και το "γυμνασιο" το οποίο είναι 4 χρόνια,εν αντίθεση με την Ελλάδα που είναι 6,3 και 3 χρόνια...
Στη σερβία,τουλάχιστον στην πόλη μου,υπάρχουν 6-7 διαφορετικά γυμνάσια,το πρώτο μέσω του οποίου περνας σχεδόν σε όλα τα πανεπιστήμια,εφ'όσων θεωρείτε από τα πιο "καλα" και "υψηλου επιπεδου",στο δευτερο που είναι το "πιο χαμηλο",το τεχνικο στο οποιο πάνε αυτοι που θέλουν να γίνουν αρχιτεκτονες,πολ.μηχανικοι,εχει πολυ καλα μαθηματικα,γεωμετρια κλπ...Μετα υπάρχουν άλλα γυμνασια για μαστώρους,για οδηγούς,ελευθερους επαγγελματιες κλπ κλπ....
Ανάλογα στο πανεπιστήμιο/σχολη που θες να περάσεις θα δώσεις εξετάσεις κάποια μαθήματα για να μπορεσεις να μπεις στη σχολη.Μιας και εμενα με απασχολεί σχολη πληροφορικής τα μαθηματα που θα δωσω ειναι μαθηματικά,φυσική,γλώσσα(οπου για τους Σέρβους είναι η Σέρβικη αλλά για τους ξένους είναι η Αγγλική) και ίσως κάποια άλλα (δεν ξερω). Οι εξετάσεις στηρίζονται σε αυτά που έκανες 4 χρόνια στο γυμνάσιο.
Όπως ξέρουμε τα μαθηματικά(για παραδειγμα) είναι ίδια σε όλο το κόσμο,ωστόσο στα γυμνασια της Σερβίας μπορεί να μαθαίνουν κάτι το οποίο να μην το έχουμε κάνει ποτέ σε γυμνασιο/λύκειο της Ελλάδας άρα υπάρχει πιθανότητα να μπει στις εξετάσεις στο πανεπιστήμιο. Εφ'όσων δεν καλύβεται αυτό το κάτι στα ελληνικά σχολεία δεν θα το ξέρω άρα θα πρέπει να διαβάσω επιπλέον τα "σερβικα" μαθηματικά για να το μάθω.
Οπότε αυτό που σκέφτομαι είναι ΝΑ ΠΑΡΩ τα σέρβικα βιβλία και για τις 4 τάξεις του γυμνασίου(τα μαθήματα που θα μου χρειαστούν για τις εξετάσεις του σερβικου πανεπιστημιου,δλδ μαθηματικα,φυσικη και ίσως κάποιο άλλο)και να καλύψω αυτά τα μαθήματα μέσα σε 2 χρονιές μόνος μου και σε ιδιαίτερα μαθηματα με καθηγητή. Φυσικά θα βρούμε τι το επιπλέον λένε τα σερβικα βιβλία στην ελληνικη γλωσσα,σε κάποιο βοηθημα ή οποιδηποτε βιβλίο έστω και Online για να είναι πιο εύκολο!!!
Κάνοντας το αυτό θα ξέρω τα "σερβικα μαθηματικα/φυσικη" και θα μπορέσω να δώσω εξετάσεις στη Σερβία.
Ωραια γίνεται όλο αυτό,με το ελληνικό σχολείο όμως τι γίνεται? Εχω σκεφτεί να γραφτώ σε ΕΠΑΛ (καθυστερημενα όπως είπα) έτσι ώστε ΝΑ ΕΙΝΑΙ και πιο εύκολο για μένα αλλά όχι και τόσο κουραστικό μιας και δεν θα φοβάμαι άμα θα μείνω στην τάξη άμα δεν διαβάζω τόσο πολύ για το σχολείο,γιατί όπως ξέρουμε,βαση φήμης,στα ΕΠΑΛ δεν είναι και τόσο δυσκολα....Αρα με το να πηγαίνω ΕΠΑΛ,δεν θα κουράζομαι με τα σχολικά μαθήματα,θα βγάλω στα σίγουρα την τάξη χωρίς να αγγχωθώ,θα πάρω απολυτήριο λυκείου αλλά θα πάρω και πτυχίο ειδικότητας!! Ενω αμα συνεχίσω ΓΕΛ,θα πρέπει να διαβάζω περισσότερο για τα μαθηματα για να είμαι σίγουρος οτι θα περάσω τη ταξη,θα έχω περισσότερο άγχος και θα πάρω μόνο απολυτήριο χωρίς κάποιο πτυχίο ειδικότητας!
Άρα τελειώνοντας το ΕΠΑΛ σε 2 χρονια θα:
1. Έχω απολυτήριο λυκείου και πτυχίο ειδικότητας
2. Θα ξέρω τα μαθήματα τα οποία θα είναι στις εξετάσεις για το σερβικο πανεπιστήμιο
3. Θα είμαι έτοιμος να πάω Σερβια για σπουδες 4 χρόνων
4. Αμα θέλω μπορώ να δοκιμάσω την τύχη μου δίνοντας πανελληνιες και εδω στην Ελλάδα για να δω ίσα ίσα σε ποιες σχολές θα πέρναγα,βάση του συστήματος πανελληνίων για μαθητές ΕΠΑΛ.

Μόλις τελειώσουν οι σπουδες σε 6 χρόνια από τωρα θα μπορούσα να κάνω κάποιο μεταπτυχιακό,εδω Ελλάδα,Σερβία ή αμα σταθω τυχερος κάπου αλλού,ωστόσο αυτό μέχρι στιγμής δεν με απασχολεί...
Κάτι τελευταίο που θέλω να πω είναι ότι μπορώ να μπω σε Σερβικα πανεπιστήμια χωρίς εξετάσεις αλλά με πληρωμή,αναλογα το πανεπιστήμιο και τι θες να περάσεις,ωστόσο αυτό θα προτειμούσα να το παραλείψω για τώρα. Κάθε χρόνο για να προχωρήσεις σε κάποιο πανεπιστήμιο δίνεις εξετάσεις που σε αυτες τις εξετάσεις αμα δεν περάσεις την βάση είτε σταματάς είτε πληρώνεις για να συνεχίσεις,φυσικά διαφορετικές είναι οι τιμές για τους Σερβους μαθητές και διαφορετικές για τους ξένους που πάνε να σπουδάσουν εκεί. Εγώ τον τρόπο της πληρωμής θα τον σκεφτόμουν μόνο και μόνο για τη περίπτωση που δεν πέρναγα τις εξετάσεις κάποια χρονιά και όχι να αρχίσω να πληρώνω απ'την αρχή των σπουδών...
EDIT: Τα σερβικα βιβλία που θα πάρω θα είναι φυσικά από το 1ο σερβικο γυμνάσιο για να είμαι καλυμένος


Λοιπόν τι έχετε να πείτε?????? Γίνεται κάτι τέτοιο??? Θα προλλάβω σε 2 χρονιές να βγάλω 4 χρονιές σερβικων μαθηματικών και φυσικής??? Μέχρι πότε μπορώ να κάνω μεταγραφή σε ΕΠΑΛ???
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και ποστευω να μην σας κούρασα :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Πώς τα πας με τα Μαθηματικά και τη Φυσική; Ποιοι είναι οι βαθμοί σου σε διαγωνίσματα και τετράμηνα;
Ποια είναι η ύλη των μαθημάτων αυτών στη Σερβία;
Για ποιο πανεπιστήμιο ενδιαφέρεσαι;
Τέλος, αυτό το "αν δεν περάσεις τη βάση μπορείς να πληρώσεις και να συνεχίσεις" δείχνει ότι το πανεπιστήμιο δεν είναι τόσο αξιόλογο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεν σε λέω

Νεοφερμένος

Ο Δεν σε λέω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Πώς τα πας με τα Μαθηματικά και τη Φυσική; Ποιοι είναι οι βαθμοί σου σε διαγωνίσματα και τετράμηνα;
Ποια είναι η ύλη των μαθημάτων αυτών στη Σερβία;
Για ποιο πανεπιστήμιο ενδιαφέρεσαι;
Τέλος, αυτό το "αν δεν περάσεις τη βάση μπορείς να πληρώσεις και να συνεχίσεις" δείχνει ότι το πανεπιστήμιο δεν είναι τόσο αξιόλογο.

Μαθηματικά είμαι αρκετά καλός και μ'αρεσουν. Συνήθως 18-19αρια παίζουν(και στα τετρ. και στα διαγωνισματα)
Φυσικη επισης μαρεσει αλλα δεν το εχω τοσο πολυ με ασκησεις και τετοια...Τετρ. ένα 15-16 περιπου ενω τον ιουνιο στην α' λυκειου ειχα γραψει 13.... Γενικό Μ.Ο. περσυ 17.7 και στα 2 τετρ.
Για ύλη δεν ξέρω ακόμα αλλά θα μάθω αυτες τις μέρες. Πανεπιστήμια είτε στο Βελιγράδι,είτε στο Novi Sad ( https://bg.ac.rs/ https://www.uns.ac.rs/ )
Δεν ξέρω γιατί πάει έτσι αλλά τα πανεπιστήμια τους είναι πολυ καλα! Γνωστός μου λέει ότι άτομα που σπουδαζουν πληροφορικη,βρίσκουν δουλειά πριν καν τελειωσουν το πανεπιστημιο,με πολυ καλο μισθό για Σερβία....
Επίσης δεν υπάρχουν καταλήψεις,κατεστραμένα πανεπιστήμια,απεργίες κλπ για να σε καθυστερούν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεν σε λέω

Νεοφερμένος

Ο Δεν σε λέω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Κανένας; :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Καλησπέρα!! το ερώτημα είναι σοβαρό αφορά σπουδές.
Εάν είχατε δύο επιλογές και από τις δύο αυτές επιλογές η πρώτη ήταν αυτή που πραγματικά σας ενδιέφερε και σας άρεσε αρκετά όμως θα έπρεπε να θυσιάσετε πολλά και από την άλλη είχατε μια πιο σίγουρη επιλογή , εννοώ δηλαδή οτι βρισκόσασταν ήδη κάπου όμως δεν είναι αυτό που πραγματικά σας αρέσει. Τι κάνετε?? Και στην πρώτη επιλογη το να καταφέρεις να κανεις αυτό που θέλεις εισαι 50-50 οσον αφορα το να πετύχεις ή όχι. Από την άλλη πλευρά το να παρατήσεις τελείως την β επιλογή θεωρώ πως είναι παρακινδυνευμένο γιατί εάν προσπαθήσεις να πετύχεις στην α επιλογη και δεν τα καταφερεις θα εχεις χασει ηδη ενα χρόνο χωρίς να υπάρχει , και ετσι θα βρεθείς σε χειροτερη κατασταση απο αυτην που ήσουν οταν ξεκινησες. Τι προτείνετε? Ποια είναι η αποψη σας??
Θέλω πολύ να διαβασω τις απόψεις σας για οσα παραπανω εγραψα ελπιζω να καταλαβετε τι εννοω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θες να μας πεις περισσότερα πράγματα για τις 2 επιλογές; Πάντως, αν κάτι δεν σου αρέσει, δε θα το κάνεις και καλά, όσο και να προσπαθήσεις. Αυτός είναι ο πραγματικός χρόνος που χαραμίζεται κι όχι εκείνος που θα τον αφιερώσεις σε κάτι που γουστάρεις, κι ας μη τα καταφέρεις στην αρχή, δεν είναι χαμένος κόπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Θες να μας πεις περισσότερα πράγματα για τις 2 επιλογές; Πάντως, αν κάτι δεν σου αρέσει, δε θα το κάνεις και καλά, όσο και να προσπαθήσεις. Αυτός είναι ο πραγματικός χρόνος που χαραμίζεται κι όχι εκείνος που θα τον αφιερώσεις σε κάτι που γουστάρεις, κι ας μη τα καταφέρεις στην αρχή, δεν είναι χαμένος κόπος.

σε ευχαριστώ για την απαντηση, η πρώτη επιλογη αφορά σχολή που δεν εχει καμια σχεση με το τμημα στο οποιο βρισκομαι και αφορα στρατιωτικη σχολη και τωρα ειμαι στο οικονομικο εκπα, οποτε εαν διαβασω για φετος και δωσω ολο μου το χρονο για διαβασμα πανελληνιων εαν και ειμαι αρκετα καλος φοβαμαι μηπως δεν τα κατεφερω γιατι η σχολη εχει υψηλα μορια 17500 μορια και πανω και είναι η τελευταια φορα που μπορω να δώσω και ετσι παραμελισω και τα μαθηματα πανεπιστημιου και στην τελικη δεν καταφερω να κανω τιποτα απο τα δυο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
σε ευχαριστώ για την απαντηση, η πρώτη επιλογη αφορά σχολή που δεν εχει καμια σχεση με το τμημα στο οποιο βρισκομαι και αφορα στρατιωτικη σχολη και τωρα ειμαι στο οικονομικο εκπα, οποτε εαν διαβασω για φετος και δωσω ολο μου το χρονο για διαβασμα πανελληνιων εαν και ειμαι αρκετα καλος φοβαμαι μηπως δεν τα κατεφερω γιατι η σχολη εχει υψηλα μορια 17500 μορια και πανω και είναι η τελευταια φορα που μπορω να δώσω και ετσι παραμελισω και τα μαθηματα πανεπιστημιου και στην τελικη δεν καταφερω να κανω τιποτα απο τα δυο..

Οι στρατιωτικές σχολές είναι για τους ανθρώπους που δεν θέλουν να ζοριστούν και πολύ στην ζωή τους. Αν δεν έχεις τρέλα με το στρατό και πας απλά απλά για τα λεφτά και την αποκατάσταση μην το κάνεις. Αν πάλι θες 100% να πας εκεί τότε δώσε εξετάσεις. Και να χάσεις ένα χρόνο από τη σχολή δεν έγινε κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Οι στρατιωτικές σχολές είναι για τους ανθρώπους που δεν θέλουν να ζοριστούν και πολύ στην ζωή τους. Αν δεν έχεις τρέλα με το στρατό και πας απλά απλά για τα λεφτά και την αποκατάσταση μην το κάνεις. Αν πάλι θες 100% να πας εκεί τότε δώσε εξετάσεις. Και να χάσεις ένα χρόνο από τη σχολή δεν έγινε κάτι.

σε ευχαριστώ για την αμεση απαντηση σου, μου αρεσει παρα πολυ σε καμια περιπτωση δεν παω για τα λεφτα γιατι καλως ή κακως τα χρηματα που λαμβανεις σε σχεση με αυτα που ''θυσιαζεις'' ειναι λιγοτερα και βεβαια δεν μπορείς να συγκρίνεις τα χρηματα με όλα οσα περνας και θα ζεις οταν μπαινεις στις ενοπλες δυναμεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το θέμα είναι πόσο λατρεύεις την πρώτη επιλογή και πόσο μισείς τη δεύτερη. Αν τα πράγματα δεν είναι τόσο ακραία τότε μπορείς να "επιβιώσεις" με την παρούσα κατάσταση. Και μάλλον έτσι είναι τα πράγματα γιατί αν πραγματικά λάτρευες την πρώτη επιλογή δεν θα ρώταγες ούτε θα σκεφτόσουν τίποτα! Ούτε τον κόπο και τις θυσίες που θα έκανες ούτε τον φόβο αποτυχίας ούτε το χάσιμο ενός χρόνου. Ακόμα κι αν αποτύχαινες, θα το προσπαθούσες ξανά και ξανά! Από την άλλη τη δεύτερη επιλογή τη χαρακτηρίζεις "σίγουρη" και για να βρεθείς εκεί, εσύ ο ίδιος την επέλεξες. Φαντάζομαι δεν θα επέλεγες ποτέ κάτι που μισείς.΄Αρα και τη δεύτερη επιλογή τη βρίσκεις ενδιαφέρουσα. Μπορεί όχι τόσο όσο την πρώτη αλλά πάντως ενδιαφέρουσα. Επειδή λοιπόν δεν βλέπω ιδιαίτερο πάθος για να διεκδικήσεις την πρώτη επιλογή, θα σου πρότεινα να μείνεις εκεί που είσαι. Τέλος αν οι δύο σχολές ανήκουν στο ίδιο ευρύτερο πεδίο (μπορούν δηλ. σε κάποια σημεία τους να συνδυαστούν) είσαι πολύ τυχερός γιατί θα μπορέσεις όταν πάρεις το πτυχίο σου με κατατακτήριες ή κάποιο μεταπτυχιακό να οδηγηθείς εκεί που επιθυμείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Το θέμα είναι πόσο λατρεύεις την πρώτη επιλογή και πόσο μισείς τη δεύτερη. Αν τα πράγματα δεν είναι τόσο ακραία τότε μπορείς να "επιβιώσεις" με την παρούσα κατάσταση. Και μάλλον έτσι είναι τα πράγματα γιατί αν πραγματικά λάτρευες την πρώτη επιλογή δεν θα ρώταγες ούτε θα σκεφτόσουν τίποτα! Ούτε τον κόπο και τις θυσίες που θα έκανες ούτε τον φόβο αποτυχίας ούτε το χάσιμο ενός χρόνου. Ακόμα κι αν αποτύχαινες, θα το προσπαθούσες ξανά και ξανά! Από την άλλη τη δεύτερη επιλογή τη χαρακτηρίζεις "σίγουρη" και για να βρεθείς εκεί, εσύ ο ίδιος την επέλεξες. Φαντάζομαι δεν θα επέλεγες ποτέ κάτι που μισείς.΄Αρα και τη δεύτερη επιλογή τη βρίσκεις ενδιαφέρουσα. Μπορεί όχι τόσο όσο την πρώτη αλλά πάντως ενδιαφέρουσα. Επειδή λοιπόν δεν βλέπω ιδιαίτερο πάθος για να διεκδικήσεις την πρώτη επιλογή, θα σου πρότεινα να μείνεις εκεί που είσαι. Τέλος αν οι δύο σχολές ανήκουν στο ίδιο ευρύτερο πεδίο (μπορούν δηλ. σε κάποια σημεία τους να συνδυαστούν) είσαι πολύ τυχερός γιατί θα μπορέσεις όταν πάρεις το πτυχίο σου με κατατακτήριες ή κάποιο μεταπτυχιακό να οδηγηθείς εκεί που επιθυμείς.


Σε ευχαριστώ που απάντησες όσον αφορά τις σχολες εγραψα σε μηνυματα παραπανω την αποψη μου, απλώς ήθελα να διαβάσω και διαφορετικες απόψεις μόνο αυτό. Και η πραγματική αλήθεια είναι ότι δεν θελω να αποτυχω γιατι οπως προανεφερα είναι η τελευταια μου ευκαιρια και φοβαμαι μηπως δεν καταφερω να μπω και μετα επιστρεψω στο τμημα που είμαι και δεν εχω κανει τιποτα και μεινω και εκει πισω και δεν θελω να χασω πολυτιμο χρονο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
σε ευχαριστώ για την αμεση απαντηση σου, μου αρεσει παρα πολυ σε καμια περιπτωση δεν παω για τα λεφτα γιατι καλως ή κακως τα χρηματα που λαμβανεις σε σχεση με αυτα που ''θυσιαζεις'' ειναι λιγοτερα και βεβαια δεν μπορείς να συγκρίνεις τα χρηματα με όλα οσα περνας και θα ζεις οταν μπαινεις στις ενοπλες δυναμεις.

Δε θέλω να σου χαλάσω το όνειρο, αλλά τα λεφτά που παίρνεις είναι πάρα πολλά σε σχέση με αυτά που "θυσιάζεις". Οι περισσότεροι μόνιμοι στρατιωτικοί δεν κάνουν απολύτως τίποτα, απλά μπαίνουν στις 7 και φεύγουν στις 2 ξυρισμένοι. Οι μόνοι που μπορείς να πεις πως δικαιολογούν τα λεφτά τους είναι οι ιπτάμενοι, μερικοί ναυτικοί και κάποια άτομα στις ειδικές δυνάμεις. Γενικά στο στράτευμα επικρατεί η απόλυτη σαπίλα, το βυσματηλίκι, η νοοτροπία δημοσίου υπαλλήλου και γενικά το περιβάλλον είναι αρκετά τοξικό. Αυτά στα λέω ως φαντάρος που άλλαξε 5 διαφορετικά στρατόπεδα και έχει μιλήσει με εκατοντάδες άλλους φαντάρους και μόνιμους.

Αν λοιπόν δεν είσαι αυτό που λέμε στρατόκαυλος και δεν ονειρευόσουν από μικρός να γίνεις μαχητής άστο καλύτερα. Αργά ή γρήγορα εκεί μέσα θα αποκτήσεις μια πολύ σάπια νοοτροπία σαν άνθρωπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top