Μοριακή Βιολογία vs Βιολογικό Κρήτης

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Eγώ:emm: Όσοι έχουν το μσν μου καταλαβαίνουν.Δεν λέγομαι Shadowfax βέβαια.Εγώ το πιάνω από την όψη της μαύρης σκιάς(κλεμένο από ταινία:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Πολύ ωραία λοιπόν. Πέρα από την πλάκα, έχω ψάξει αρκετά μπορώ να πω το θέμα. Το τμήμα της Κρήτης, απ' ό,τι έχω καταλάβει, είναι από τα καλύτερα. Βέβαια, όπως έχω ξαναπεί, αυτό ίσως να το πιστεύω επειδή προσωπικά μου αρέσει πολύ το πρόγραμμά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Το πανεπιστήμιο Κρήτης απ' όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω είναι ΤΟ καλύτερο στην Ελλάδα σε θετικές επιστήμες-κυρίως βιολογικό, ιατρική. Καλύτερο και από τη φίρμα 'καποδιστριακό' που είναι και καλά μέσα στα 300 του κόσμου'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
Το πανεπιστήμιο Κρήτης απ' όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω είναι ΤΟ καλύτερο στην Ελλάδα σε θετικές επιστήμες-κυρίως βιολογικό, ιατρική. Καλύτερο και από τη φίρμα 'καποδιστριακό' που είναι και καλά μέσα στα 300 του κόσμου'
Και για το φυσικο του φημιζεται νομιζω. =/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ναι, κι εγώ για το Βιολογικό και την Ιατρική έχω ακούσει και διαβάσει τα καλύτερα. Όπως κι αν έχει όμως, απαιτείται σίγουρα προσωπική δουλειά και μελέτη. Και στο Harvard να πας να σπουδάσεις, αν δε στρωθείς δε γίνεται τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Ναι και για το φυσικό! το ξέχασα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Πολύ ωραία λοιπόν. Πέρα από την πλάκα, έχω ψάξει αρκετά μπορώ να πω το θέμα. Το τμήμα της Κρήτης, απ' ό,τι έχω καταλάβει, είναι από τα καλύτερα. Βέβαια, όπως έχω ξαναπεί, αυτό ίσως να το πιστεύω επειδή προσωπικά μου αρέσει πολύ το πρόγραμμά του.

Kαι μένα θα ναι οι δεύτερες μου επιλογές σε όλα.Πρώτες θα ναι το ΑΠΘ γιατί καλώς κακώς ενώ μένω εδώ και περνάω επίσης εδώ δεν θα ξενιτευτώ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Για το βιολογικό του ΑΠΘ πάντως έχω ακούσει τα χειρότερα από τη βιολόγο μου.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Nαι Οk και εγώ τα ίδια από το δικό μου αλλά από όλα βιολόγοι βγαίνουν;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Σωστό κι αυτό...
Αλλά αν θες να ασχοληθείς με έρευνα...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Σωστό κι αυτό...
Αλλά αν θες να ασχοληθείς με έρευνα...:(

Tι;Η έρευνα αφορά το μεταπτυχιακό σκέλος σπουδών:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Ναι,μόνο που στο απθ η σχολή είναι πάρα πολύ θεωρητική,ενώ στην Κρήτη οι φοιτητές έρχονται σε μεγαλύτερη και ουσιαστικότερη επαφή με το εργαστήριο.
Καλά τώρα γνώμη δε μου αλλάζεις,σε μια από τις σχολές τους θέματος θα καταλήξω.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raf_91

Νεοφερμένος

Η Raf_91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλά, Πάτρα δεν ήθελε κανείς να περάσει? Εγώ τώρα είμαι πρωτοετής στο Βιολογικό της Πάτρας κι είμαι ευχαριστημένη, άσχετα από τα μαθήματα του πρώτου εξαμήνου (Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία, τα οποία μισώ θανάσιμα :P). Κατα τ' άλλα είναι μια πολύ καλή σχολή, ίσως η δεύτερη καλύτερη μετά από την Κρήτη! Παρεπιπτώντος ήθελα κι εγώ να πάω Μοριακή Βιολογία στην Αλεξανδρούπολη, αλλά ευτυχώς που δεν πήγα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Γιατί ευτυχώς;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Biomen

Νεοφερμένος

Ο Biomen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Καλά, Πάτρα δεν ήθελε κανείς να περάσει? Εγώ τώρα είμαι πρωτοετής στο Βιολογικό της Πάτρας κι είμαι ευχαριστημένη, άσχετα από τα μαθήματα του πρώτου εξαμήνου (Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία, τα οποία μισώ θανάσιμα :P). Κατα τ' άλλα είναι μια πολύ καλή σχολή, ίσως η δεύτερη καλύτερη μετά από την Κρήτη! Παρεπιπτώντος ήθελα κι εγώ να πάω Μοριακή Βιολογία στην Αλεξανδρούπολη, αλλά ευτυχώς που δεν πήγα!!!
Ευχαριστημένη γενικά ; ή απο κάποιο μάθημα ή εργαστήριο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavrosbuz

Νεοφερμένος

Ο Σταυρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Θέλω την γνώμη σας φετός τελειώνω την Γ΄ Λυκείου και είμαι ανάμεσα σε ένα μεγάλο δίλλημα . Να Κάνω αίτηση για πανεπιστήμια στην Αγγλία που παρεπιtτόντως είναι μέχρι 15 Ιανουαρίου η να μείνω Ελλάδα .Απο πέρισυ έχω μιλίσει με γνώστο που διδάσκει σε πανεπηστήμιο της αγγλίας( University of Warwick : Κώστας Θαλασσινός) και μου είπε πως η καλύτερη επιλογή για μοριακή βιολογία είναι Αγγλία καθώς είναι πιο ανεπτυγμένη στον ερευνητικό τομέα που με ενδιαφέρει τρελά .Επίσης έχω ακούσει πως εδώ στην Ελλάδα δεν διαθέτουμε σύγχρονα εργαστήρια στα πανεπιστήμια και έτσι ειναι πιο δύσκολη η πρακτική εξάσκηση .¨Η μήπως να περάσω στο βιολογικό της Πάτρας ? Θέλω την Γνώμη σας ΤΟ Ζήτημα Επείγει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Η μόνη απάντηση που θα βρεις εδώ θα 'ναι βασισμένη αποκλειστικά στο επίπεδο των δύο σχολών. Δε θα σε βοηθήσει και πολύ δηλαδή. Είναι καθαρά προσωπικό το ζήτημα, γι' αυτό και ο καθένας μπορεί να το βλέπει διαφορετικά.

Εγώ θα πρότεινα να ασχοληθείς με το εξωτερικό στα μεταπτυχιακά σου ή τέλος πάντων στην περίοδο έπειτα από τη σχολή. Ψάξε και μόνος σου το θέμα. Όπως είπα, εσύ είσαι αυτός που θα αποφασίσει τι μπορεί να ακολουθήσει στο τέλος. Διάβασε οδηγούς σπουδών, τα σχετικά θέματα στο site για να σχηματίσεις μία πιο ολοκληρωμένη άποψη για τα τμήματα και εν πάση περιπτώσει μην περιμένεις ουρανοκατέβατες προτάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raf_91

Νεοφερμένος

Η Raf_91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ευχαριστημένη γενικά ; ή απο κάποιο μάθημα ή εργαστήριο;
Ναι, μπορώ να πω πως είμαι αρκετά ευχαριστημένη, ειδικά από τη Ζωολογία που είναι σουπερ και ήδη αρχίσαμε να μιλάμε για ιστούς!!! Ξέρω πως τα επόμενα εξάμηνα θα είναι πολύ καλύτερα με μαθήματα που με ενδιαφέρουν περισσότερο, οπότε το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να κάνω υπομονή και να περάσω όσα πιο πολλά μαθήματα μπορώ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Danaki

Νεοφερμένος

Η Danaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
γεια σας!λοιπον...και εγω τελειωνω φετος την Γ' λυκειου και εχω πλεον καταληξει στο βιολογικο της Κρητης!εχει παρει την υψηλοτερη βαθμολογια σε συγκριση με τα υπολοιπα βιολογικα της Ελλαδας
απο το παν.Κρητης ειναι πολυ πιο ευκολο να φυγεις μετεπειτα για εξωτερικο
ριξετε μια ματια στην σελιδα...ισως βοηθησει...
https://www.biology.uoc.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
γεια σας!λοιπον...και εγω τελειωνω φετος την Γ' λυκειου και εχω πλεον καταληξει στο βιολογικο της Κρητης!εχει παρει την υψηλοτερη βαθμολογια σε συγκριση με τα υπολοιπα βιολογικα της Ελλαδας
απο το παν.Κρητης ειναι πολυ πιο ευκολο να φυγεις μετεπειτα για εξωτερικο
ριξετε μια ματια στην σελιδα...ισως βοηθησει...
https://www.biology.uoc.gr/
Για να φύγεις κατευθείαν μετά το πτυχείο θα πρέπει να τα σκάσεις χοντρά.:P
Για να πας εξωτερικό θες τουλάχιστον μεταπτυχιακό και διαδακτορικό=+4 χρόνια.Και η σχολή αποφοίτησης δεν θα παίξει ρόλο.Βέβαια μπορείς να βρεςι καλύτερα μεταπτυχιακά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top