Μοριακή Βιολογία vs Βιολογικό Κρήτης

bobby1

Νεοφερμένος

Ο bobby1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Σου είπα καλή είναι κι αυτή! Αλλά άμα δεις το πρόγραμμα σπουδών δεν έχει ούτε ένα επιπλέον μαθημα από το βιολογικό της πάτρας στη κατεύθυνση της γενετικής! Στην πάτρα έχει όλα τα μθήματα που κάνουν στη μοριακή κι άλλα τόσα!
Αναλυτικά τα 2 ινστιτούτα το ένα είναι για περιβαλλοντολογία και εφαρμοσμένη βιολογία και το άλλο είναι για γενετικές ασθένειες και βιοιατρικη! Είναι πιό εύκολο να μπείς παρα στο ιτε!!!
Το ιτε το κρατούν συνηθως οι καθηγητές για τον εαυτό τους!!
-----------------------------------------
Στα άλλα 2 ινστιτούτα μπαίνουν τα προγράμματα που σου είχα πεί από το νατο!
Συμφέρει περισσότερο παρά στο ιτε!!!!!1
Έχει περισσότερα χρήματα!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Γιατί ρε Χρήστο?Μπορείς να μου εξηγήσεις τί διαφορά θα έχει σε έξοδα αν σπουδάσεις στην Πάτρα ή στην Κρήτη?Το θέμα είναι να μη φύγεις από την πόλη σου...αν φύγεις,τα έξοδα είναι ίδια περίπου είτε στην Αλεξ/πολη είτε στην Κόρινθο πας(μιλάω για έναν Αθηναίο)!
Αλλο Πατρα που ειναι κανα 3ωρο απο την Αθηνα και παει αμαξι, και αλλο Κρητη που θελει καραβι και επομενως περισσοτερα εξοδα μετακινησης (λογικα θα θελω καθε τρεις και λιγο να πηγαινω Αθηνα :P).

Τελος παντων, αν σπουδασω Βιολογια τελικα, θα ειναι μονο στην Αθηνα που κατα 99% ειμαι μεσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Αλλο Πατρα που ειναι κανα 3ωρο απο την Αθηνα και παει αμαξι, και αλλο Κρητη που θελει καραβι και επομενως περισσοτερα εξοδα μετακινησης (λογικα θα θελω καθε τρεις και λιγο να πηγαινω Αθηνα :P).

Τελος παντων, αν σπουδασω Βιολογια τελικα, θα ειναι μονο στην Αθηνα που κατα 99% ειμαι μεσα.
Ε να μην πηγαίνεις συνέχεια.:P
Και σιγά θα μπαίνεις στο καράβι,θα κοιμάσαι και θα έχεις φτάσει πριν να το καταλάβεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εν τω μεταξυ οι δικοι μου ειναι θετικοι για ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ αλλου, αλλα μολις ακουνε Κρητη κατι παθαινουν. Τους φαινεται πολυ μακρια. :P Ασε δε που τους φαινεται τρελο να πιανω Αθηνα (που οσο να πεις τα εξοδα ειναι πολυ λιγοτερα) και να φευγω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

confusius

Δραστήριο μέλος

Η confusius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Κι εγώ με τη σειρά μου θα πρότεινα καλύτερα το βιολογικό, γιατί αφ ενός αν την ενδιαφέρει τόσο πολύ η μοριακή βιολογία μπορεί να κάνει ανετότατα ένα μεταπτυχιακό πάνω στο θέμα που την ενδιαφέρει και να είναι η καλύτερη του χωριού, και επιπλέον κατά τη γνώμη μου είναι καλύτερα να πηγαίνεις απ το γενικό στο ειδικό,και όχι να "εξιδεικεύεσαι" απευθείας. Επιπλέον επειδή ζούμε και σε δύσκολους καιρούς (σα τη γιαγιά μου μιλάω :P ), θεωρώ πως ένα πτυχίο βιολογίας σου προσφέρει πολλές περισσότερες επαγγελματικές διεξόδους απ ότι ένα πτυχίο μοριακής βιολογίας.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catherine3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Catherine3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Εγώ που ρώτησα τον βιολόγο μου και είναι πολύ αξιόπιστο άτομο μου είπε ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΚΡΗΤΗΣ χωρίς δεύτερη σκέψη γιατί από εκεί έχεις περισσότερες προοπτικές για να κάνεις πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobby1

Νεοφερμένος

Ο bobby1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Ρε παιδιά τι έχεις περισσότερες προοπτικές από κρήτη? Ένα ινστιτούτο έρευνας έχει στο ιτε και φοιτητές δεν μπαίνουν!!!! Τι να το κάνεις? Για να μπεις εκεί μεσα εστω σαν βοηθός πρέπει να πάρεις διαδακτορικό απο εκεί και να έχεις τρομερές σχέσεις με τον καθηγητή-ερευνητή....
Καλά για της αθήνας που προαναφέρατε το συνθήκες ουγκάντας θα ήταν τιμητικό... Όλοι οι φίλοι μου που πήγαν εκεί το έχουν μετανιώσει και τραβιούνται τώρα για μεταπτυχιακά στην πατρα και στην κρητη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catherine3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Catherine3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Εννοούσε ότι σου δίνονται περισσότερες ευκαιρίες γιατι και σαν πανεπιστήμιο παίρνει λεφτά απο την ευρωπαική ενωση και μπορεις να πας και στο εξωτερικο κ επαναλαμβανω ειναι αξιοπιστο ατομο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eragon

Νεοφερμένος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Μεσολόγγι (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Δηλαδή στο Καποδιστριακό δεν μπορείς να σπουδάσεις μοριακή βιολογία ή γενετική?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobby1

Νεοφερμένος

Ο bobby1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Μια χαρά μπορείς!!! Οι συνθήκες είναι το θέμα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GNR

Νεοφερμένος

Ο GNR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Πάντως η ΜΒΓ κάνει θραύση στο forum του 3ου πεδίου αν κρίνει κανείς από το σύνολο των απαντήσεων:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Είμαι αλλά δεν ξέρω...:P

Αυτό τα διασαφηνίζει όλα:P.
Ήθελα να 'ξερα, εδώ πέρα ακούω πολλούς και είναι ενθουσιασμένοι για τη ΜΒ&Γ. Κι εμένα προσωπικά με ενθουσιάζει ως σχολή. Πρώτον, γιατί μου αρέσει το αντικείμενο, δεύτερον, γιατί θα έφευγα, τρίτον, γιατί είναι πόλη με το όνομά μου:P, τέταρτον, γιατί είναι σχετικά μικρή πόλη, οπότε ούτε τόση φασαρία και κυκλοφοριακό θα έχει, ούτε όμως και τόση μονοτονία όσο ένα χωριό. Αλλά από την άλλη, από όσους έχουν τελειώσει κάποια σχετική σχολή, είτε ΜΒ&Γ είτε Βιολογικό, ακούω να προτιμήσω Βιολογικό, λόγω επαγγελματικής αποκατάστασης. Και για να πω την αλήθεια, προτιμώ ένα πτυχίο με το οποίο θα μπορώ σίγουρα να δώσω ΑΣΕΠ με το Π04-Βιολόγων, παρά κάποιο του οποίου η έγκριση για κάτι τέτοιο εκρεμμεί. Αλλά η ανασφάλεια καλά κρατεί. Ακούω διάφορα εδώ και λέω "βρε, μπας κι είναι καλύτερα εκεί;:P".

Εν τω μεταξυ οι δικοι μου ειναι θετικοι για ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ αλλου, αλλα μολις ακουνε Κρητη κατι παθαινουν. Τους φαινεται πολυ μακρια. :P Ασε δε που τους φαινεται τρελο να πιανω Αθηνα (που οσο να πεις τα εξοδα ειναι πολυ λιγοτερα) και να φευγω.

Γιατί να είναι τρελό; Εγώ σκέφτομαι το ενδεχόμενο, αν περάσω εδώ, να νοικιάσω μια γκαρσονιέρα. Θέλω να φύγω από το σπίτι:P. Αλλά από την άλλη, οι γονείς μου λένε ότι ναι μεν καταλαβαίνουν πως θέλω να φύγω και να ανεξαρτητοποιηθώ, αλλά ότι θα ήταν προτιμότερο να φυλάξω τα χρήματα που θα έβγαζα δουλεύοντας για να νοικιάσω μια γκαρσονιέρα για κάτι άλλο, π.χ. μεταπτυχιακό.

Εγώ που ρώτησα τον βιολόγο μου και είναι πολύ αξιόπιστο άτομο μου είπε ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΚΡΗΤΗΣ χωρίς δεύτερη σκέψη γιατί από εκεί έχεις περισσότερες προοπτικές για να κάνεις πράγματα.

Έτσι έχω ακούσει κι εγώ. Τουλάχιστον το πτυχίο του Βιολογικού έχει μάλλον περισσότερο κύρος στην έρευνα απ' ό,τι το αντίστοιχο του πανεπιστημίου της Πάτρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakoulias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Μα ρε παιδια ενας Μοριακος Βιολογος μπορει πλεον να δουλεψει ως καθηγητης στο δημοσιο, η προταση δεν εκκρεμει , ισα ισα υπαρχει σχετικη προταση στο προρεδρικο διαταγμα με τα επαγγελματικα δικαιωματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Nαι, έτσι λέει και η ιστοσελίδα των Μοριακών Βιολόγων ή κάτι τέτοιο.

Και μακάρι να εφαρμόζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakoulias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Εφοσον υπαρχει κατοχυρωμενο σε προεδρικο διαταγμα σιγουρα θα εφαρμοζεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hristos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Εφοσον υπαρχει κατοχυρωμενο σε προεδρικο διαταγμα σιγουρα θα εφαρμοζεται...
Βασικά νομίζω πως δεν μπορείς ακόμα γιατί δεν έχει εκδωθεί το αντίστοιχο φεκ.Θα μου πεις είναι διαδικαστικό αλλά προς το παρόν δεν έχεις δικαιώματα.Αν κάνω λάθος και εκδώθηκε το διάταγμα με υπογραφή του προέδρου της Δημοκρατίας ας μας ενημερώσει κάποιος:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakoulias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasoyla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vasoyla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
βιολογικο κρητης και μετα ενα μεταπτυχιακο στην μοριακη βιολογια..........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Βιολογικό Θεσσαλονίκης για μας που θέλουμε να ξεφύγουμε και λίγο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobby1

Νεοφερμένος

Ο bobby1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
τελικά ποιό βιολογικό θα δηλώσεις??????? μας μπερδεψες........ χαχαχαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top