Μια Καληνύχτα από έναν 15χρονο

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία...



















αλλά πεθαίνει και αυτή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Τάσο, πολλά πολλά μπράβο για όσα έγραψες! Φάνηκε ότι τα εννοούσες και τα έβγαλες πραγματικά από μέσα σου. Δυστυχώς πολλοί νέοι δεν σκέφτονται έτσι και ούτε ευαισθητοποιούνται καθόλου με όσα ακούνε, αλλά έχουν συνεχώς το χαβαλέ και την καλοπέραση στο μυαλό τους. Εμείς δεν φταίμε σε τίποτα για όσα επρόκειτο να μας παραδώσουν οι μεγάλοι, αλλά δεν παύουμε να ελπίζουμε για ένα καλύτερο μέλλον, σωστά;



ναι ενώ είναι σωστό να διαβάζω τις γκρίνιες του καθενός βραδιάτικα
Και εμείς δεν έχουμε καμιά όρεξη να ακούμε τέτοιες αδιαφορίες από τον οποιοδήποτε. Αν δεν θες, πολύ απλά μην κάνεις τον τεράστιο κόπο να ανοίξεις το θέμα και να το διαβάσεις. :) Δεν σε υποχρέωσε κανείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Surt7

Νεοφερμένος

Ο Kelevra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
ναι ενώ είναι σωστό να διαβάζω τις γκρίνιες του καθενός βραδιάτικα
Καμιά φορά μιλάμε και σοβαρά εδώ μέσα...ο καθένας έχει την άποψή του, αλλά αν δε σου άρεσε, ας μην το άνοιγες. ;) :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Τάσο κουράγιο! Δεν ξέρω τι άλλο να πω... Πραγματικα οι νέες γενιές δεν χρωστάμε τίποτα και σε κανέναν... Αλλά να πού καλούμαστε να μεγαλοσουμε απότομα.. Όλα τα μέσα μαζικής ενημέρωσης μας εξασφαλίζουν μια ονειρεμενη ζωή στο εξωτερικό και μια δύσκολη εδώ.. Εδω θα κάτσουμε και θα παλέψουμε όλοι μαζί γιατί το μέλλον μας ανήκει! Οποίοι θέλουν να φύγουν οι πόρτες ανοιχτές και τα σκυλιά δεμένα! :)
socially excluded βαλτή είσαι; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Καταρχάς Τάσο,χαίρομαι που βλέπω παιδιά στην ηλικία σου να σκέφτονται έτσι,ν'ανησυχούν για το μέλλον τους και να δείχνουν τον φόβο τους χωρίς να νοιάζονται για τα σχόλια των άλλων.
Πραγματικά σου αξίζει ένα μεγάλο μπράβο γι αυτό.Λίγοι θα το έκαναν. Στο θέμα μας τώρα. Μπορεί να μείωσουν τα έσοδά των οικογενειών μας,να βάζουν φόρους και χίλιες δυο π@π@ριες με τη δικαιολογία :"Για να ορθοποδήσει η οικονομία της Ελλάδας" όμως φίλε μου τα όνειρα και την ψυχή μας δε μπορούν να τ'αγγίξουν. Κανένας πούστης από εκείνους τους 300 δε μπορεί να μας αναγκάσει να πεθάνουμε ,είτε ψυχικά είτε σωματικά, να μας στερήσει τις ελπίδες για το μέλλον. Πολλοί που το διαβάζετε θα πείτε : "Μα πως,αφού βουλιάζουμε;". Ε λοιπόν,ναι βουλιάζουμε,δε διαφωνώ.Όμως όποιος έχει μάθει από μικρός να "κολυμπάει" λόγω ανάγκης θα επιβιώσει. Στόχος μου λοιπόν είναι να τονίσω πως δεν πρέπει να εγκαταλείπουμε τα όνειρά και τα θέλω μας. Ας γίνουμε σκληροί. Ας κοιτάξουμε ποιες είναι οι πραγματικές μας ανάγκες,να τις διαχωρίσουμε από τις πλασματικές που μας δημιούργησαν. Ας μείνουμε ενωμένοι μέχρι το τέλος και θα νικήσουμε! Κι όσοι βλέπετε αρκετά αισιόδοξο το μήνυμα μου μη νομίζετε ότι μιλάω εκ του ασφαλούς. Κι η δική μου οικόγενεια έχει προβλήματα εξαιτίας 300 άλλων οικογενειών. Κουράγιο λοιπόν και υπομονή κι ας μην ξεχνάμε : Ο επιμένων ΕΛΛΗ-νικά!
Μπλακ ναι το μήνυμα ειναι αισιοδοξο. Αλλά είναι αυτό που πρέπει να κάνουμε. Να μην καταρεύσουμε. Κάποιες φορές όμως είναι αναπόφευκτο.
Τάσο, σήμερα είδα το θέμα σου, μιας και χθες παρακολουθούσα και εγώ τις εξελίξεις στην τηλεόραση.
Δεν έχω κάτι συγκεκριμένο να πω, με κάλυψες απόλυτα εσύ όπως και μερικά άλλα άτομα που σχολίασαν, γιατί κάθισα να διαβάσω και τις 6 σελίδες. Στα αλήθεια με συγκίνησες και μίλησες χωρίς να φοβάσαι αν θα σε κατακρίνουν, για αυτά που τόσο καιρό δεν μπορείς να εκφράσεις ούτε εσύ αλλά ούτε και εγώ. Δεν μπορώ πραγματικά να εξηγήσω το ΠΟΣΟ σε καταλαβαίνω και σε νιώθω. Καθημερινά αντιμετωπίζουμε τα ίδια προβλήματα και καθημερινά κάνω τις ίδιες σκέψεις, βλέποντας τα όνειρα μου να πέφτουν σιγά σιγά, το ένα μετά το άλλο, χωρίς εγώ να έχω φταίξει σε αυτό. Για το μόνο που χαίρομαι είναι πως ανακάλυψα ότι τελικά υπάρχουν συνομήλικοι μου, οι οποίοι έχουν τις ίδιες ανησυχίες. Οι περισσότεροι συμμαθητές και φίλοι μου, είναι τελείως αναίσθητοι. Δεν ενδιαφέρονται για τίποτα εκτός από το να έχουν λεφτά για ρούχα και κινητά. Πραγματικά αναρωτιέμαι πως μπορεί όλο αυτό να μην τους αγγίζει έστω και λίγο, γιατί δεν έχουν όλοι πλούσιους γονείς. Τέλοσπάντων, αρκετά μονολόγησα. Θέλω απλά να σου πω καλή τύχη σε ότι κάνεις στην ζωή σου και να είσαι πάντα καλά.:) Καληνύχτα.
Κι εγω χαιρομαι που ανακαλυψα και ανακαλύπτω εστω και λιγους νεους με συνειδηση. Αυτο ειναι ενα καλό σημάδι. ίσως σιγά σιγά ξυπνάμε
[/spoiler]
Γιατι μονο μεσα απο τη μορφωση θα μπορεσουμε σαν λαος εμεις η νεα γενια να βγουμε απο τα σκατα που μας εχουν βουτηξει.
Φιλικα, Ευα. :)
Αυτο θελουν να μας αποκοψουν. Τη μορφωση. Για αυτο αλλωστε και κατάντησε ετσι η παιδεια. Ενα λαο αμόρφωτο τον κανεις ό,τι θες. Εναν μορφωμένο ομως, ο οποίος γνωριζει τα διακιωματα του, δεν μπορεις να τον κανεις τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Elpida T.

Νεοφερμένος

Η Elpida T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ρε παιδιά να σας πω κάτι σας ακούω(στην πραγματικότητα σας διαβάζω με μεγάλη προσήλωση και νιώθω τόση ανακούφιση που τουλάχιστιον υπάρχουν κάποια παιδιά της Ελλάδος να σκέφτονται μ'αυτόν τον τρόπο...
Είμαι πολύ περήφανη...!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Αυτο θελουν να μας αποκοψουν. Τη μορφωση. Για αυτο αλλωστε και κατάντησε ετσι η παιδεια. Ενα λαο αμόρφωτο τον κανεις ό,τι θες. Εναν μορφωμένο ομως, ο οποίος γνωριζει τα διακιωματα του, δεν μπορεις να τον κανεις τιποτα.
Διάβασα προσεκτικά το μήνυμα σου. Θα σου απαντήσω με ερώτηση. Ποιες οι δικές σου ενέργειες;
Υγ. Να προσθέσω και σε συνάρτηση με το πρώτο μήνυμα στο παρόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από venividivici43946:
Διάβασα προσεκτικά το μήνυμα σου. Θα σου απαντήσω με ερώτηση. Ποιες οι δικές σου ενέργειες;
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=93101

Αυτές;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Εγώ έχω μόνο να πω ότι ναι, την μετανάστευση την βλέπω σαν λύση.
Και καλά θα κάνεις να αρχίσεις να την βλέπεις κι εσύ.


Γιατί βγαίνουμε στους δρόμους;
Για ποιούς αγωνιζόμαστε Τάσο;
Για εμάς αγωνιζόμαστε, για την γενιά μας.
Τα ακίνητα βόδια που το πιο επαναστατικό πράγμα που έχουν κάνει στη ζωή τους είναι να ακούσουν ένα τραγούδι κάποιου ράπερ που λέει ότι όλοι οι άλλοι είναι πουλημένοι και χρεώνει την συναυλία του 20 ευρώ το άτομο.

Εγώ δεν θα αγωνίζομαι για εμάς χωρίς... εμάς.
Τα τουβλάκια του συστήματος είχαν χρόνια ολόκληρα να αποφασίσουν να ξυπνήσουν, να φύγουν από τις θέσεις τους, και το σύστημα να σωριαστεί, δίχως στηρίγματα και θεμέλια. Αν θέλαν, θα το είχαν κάνει. Όσοι κοιμούνται ακόμα, να πάνε να γαμηθούν.

Η ελπίδα ότι κάποια στιγμή θα καταφέρω να φύγω μακριά από αυτό το μπουρδέλο, που ονομάζεται "Ελλάδα", και κάποιοι έχουν την εντύπωση ότι είναι ακόμα μια χώρα, είναι ίσως το μόνο που με κρατάει μακριά από απελπισμένες λύσεις, πχ αυτοκτονία.

Καληνύχτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Συγχαρητήρια για τις σκέψεις σου. Είναι παρήγορο να βλέπω άτομα της ηλικίας μας να σκέφτονται έτσι. Αλλά η φράση "δε θα πας εσύ, να φας ξύλο", είναι αντιπροσωπευτική της νοοτροπίας που έχουν καλλιεργήσει όλα αυτά τα χρόνια οι γαμημένες μας κυβερνήσεις. Δεν μπορούμε να σκεφτόμαστε έτσι. Έχουμε καταντήσει η γενιά του καναπέ, χειρότερη κι από τη γενιά του Πολυτεχνείου. Και θα έπρεπε να ντρεπόμαστε (και πρώτος απ' όλους εγώ που το γράφω) που είμαστε ακόμη εδώ σ' ένα blog και διυλίζουμε τον κώνωπα αντί να είμαστε έξω και να τα κάνουμε όλα λίμπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
Άλλοι πάλι ρωτούσαν τους καθηγητές τι έγινε χθες και τι είναι αυτό το μνημόνιο! Αν είναι δυνατόν δηλαδή.
Αργά αλλά ρώτησαν. Που ξέρεις,ίσως τώρα που μάθανε,να τους πιάσει λίγο ο πόνος.
Τα όνειρα και οι ελπίδα θα μας κρατήσουν ζωντανούς. Αν τα χάσουμε και αυτά, χαθήκαμε.
Ε για να μην χαθούμε όμως,χρειάζεται να πράττουμε και ανάλογα. :P Συν Αθηνά και χείρα κίνει.
Και εμείς δεν έχουμε καμιά όρεξη να ακούμε τέτοιες αδιαφορίες από τον οποιοδήποτε. Αν δεν θες, πολύ απλά μην κάνεις τον τεράστιο κόπο να ανοίξεις το θέμα και να το διαβάσεις. :) Δεν σε υποχρέωσε κανείς.

Με την ίδια λογικά,πολύ απλά,κάνε τον τεράστιο κόπο να προσπεράσεις το μήνυμα του και να μην το διαβάσεις. Δεν σε υποχρέωσε κανείς. :)
..Ο επιμένων ΕΛΛΗ-νικά!

Ναι,γιατί μόνο οι Έλληνες ξέρουν να μάχονται και να επαναστατούν.




Όσον αφορά το αρχικό κείμενο,συγγνώμη καλά μου παιδιά,αλλά τέτοια δραματοποίηση ούτε ο Αισχύλος. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Πραγματικά χαίρομαι και με παρηγορεί ότι υπάρχουν κι άλλοι που σκέφτονται τις εξελίξεις. Έχεις δίκιο, όταν έρχεται η συζήτηση στο μέλλον μας άλλοι αδιαφορούν και άλλοι χλευάζουν λέγοντας "Και τί σε νοιάζει εσένα?", "Σιγά μην ασχοληθώ, πάω να παίξω wii" κλπ. Σε καταλαβαίνω φίλε μου. Παλιά όταν με ρωτούσαν τί θέλω να γίνω όταν μεγαλώσω έλεγα γιατρός, δασκάλα, δικηγόρος. Τώρα τους απαντάω δεν ξέρω. Όχι γιατί δεν έχω κατασταλάξει σε κάποιο επάγγελμα αλλά γιατί δεν πρόκειται να γίνω κάτι ή τουλάχιστον να βρω δουλειά αν καταφέρω να σπουδάσω. Πλέον δεν έχω καμια ελπίδα, έχω σταματήσει να θέτω στόχους και να έχω επιθυμίες. Δε βρίσκω κανένα λόγο στο διάβασμα. Να μάθω το αυριανό μάθημα. Ε και? Θα μου προσφέρει κάτι? Θα μπορεσω να το σπουδάσω μετά? Αν πτωχεύσουμε κιόλας πάει το χάσαμε το παιχνίδι. Λεφτά δε θα χουμε, η παιδεία θα πληγεί, θα κάνουμε και το σκατό μας παξιμάδι για να τα βγάλουμε πέρα. Τί να πω? Η Ελλάδα χρειάζεται έμπιστους ανθρώπους με σύνεση και πάνω από όλα ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ για να κυβερνήσουν. Που δε θα τους ενδιαφέρει μόνο Η ΤΣΕΠΗ τους και ό,τι φάμε, ό,τι πιούμε κι ό,τι αρπάξει ο απαυτός μας. Μόνο με λόγια όμως δε θα καταφέρουμε απολύτως τίποτα. Εναποθέτω τις λιγοστές μου ελπίδες στην καινούρια γενιά μήπως και καταφέρει να ξαναχτίσει από την αρχή τα κατεστραμμένα μου όνειρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Η ελπίδα ότι κάποια στιγμή θα καταφέρω να φύγω μακριά από αυτό το μπουρδέλο, που ονομάζεται "Ελλάδα", και κάποιοι έχουν την εντύπωση ότι είναι ακόμα μια χώρα, είναι ίσως το μόνο που με κρατάει μακριά από απελπισμένες λύσεις, πχ αυτοκτονία.

Kι εγώ αυτό σκεφτόμουν στην αρχή και οι γονείς μου αυτό μου λένε.
Αλλά σε ρωτάω....δεν είναι σαν να παραχωρούμε το τελευταίο μας δικαίωμα έτσι; Να μείνουμε στον τόπο όπου γεννηθηκαμε και μεγαλώσαμε; Ποιος θα μείνει εδώ; Οι γέροι, οι άρρωστοι και οι εξαθλιωμένοι;
Θα μου πεις, αν δεν έχω να φάω τι θα κάνω στην Ελλάδα; Είναι λυπηρό και ειλικρινά έχω αρχίσει να το σκέφτομαι εδώ και 2 χρόνια. Νιώθω ότι μου κλέβουν μπροστά στα μάτια μου το μέλλον και δεν μπορώ να αναντιδράσω.
Αλλά πραγματικά νομίζεις ότι το εξωτερικό είναι "παράδεισος"; Ότι θα μας περιμένουν με ανοιχτές αγκάλες όταν οι ίδιοι δεν έχουν δουλειά;
Παιδιά, πρέπει να πατήσουμε γερά στα πόδια μας. Για κάποιους η φυγή μπορεί να είναι η μόνη λύση. Κάποιοι άλλοι μπορεί να μείνουν εδώ. Κάποιοι μπορεί να φύγουν και να ξαναγυρίσουν. Κάποιοι μπορεί να δειλιάσουν (είτε να φύγουν είτε να μείνουν). Κάποιοι άλλοι μπορεί να τα δουν όλα αυτά με αδιαφορία και απάθεια είτε γιατί ανήκουν σε αυτό το 1% που τα βρίσκει ούτως ή άλλως έτοιμα είτε επειδή είναι βόδια.

Δεν ξέρω τι θα κάνετε αλλά ειλικρινά αμφιταλαντεύομαι πολύ. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Kι εγώ αυτό σκεφτόμουν στην αρχή και οι γονείς μου αυτό μου λένε.
Αλλά σε ρωτάω....δεν είναι σαν να παραχωρούμε το τελευταίο μας δικαίωμα έτσι; Να μείνουμε στον τόπο όπου γεννηθηκαμε και μεγαλώσαμε; Ποιος θα μείνει εδώ; Οι γέροι, οι άρρωστοι και οι εξαθλιωμένοι;
Θα μου πεις, αν δεν έχω να φάω τι θα κάνω στην Ελλάδα; Είναι λυπηρό και ειλικρινά έχω αρχίσει να το σκέφτομαι εδώ και 2 χρόνια. Νιώθω ότι μου κλέβουν μπροστά στα μάτια μου το μέλλον και δεν μπορώ να αναντιδράσω.
Αλλά πραγματικά νομίζεις ότι το εξωτερικό είναι "παράδεισος"; Ότι θα μας περιμένουν με ανοιχτές αγκάλες όταν οι ίδιοι δεν έχουν δουλειά;
Παιδιά, πρέπει να πατήσουμε γερά στα πόδια μας. Για κάποιους η φυγή μπορεί να είναι η μόνη λύση. Κάποιοι άλλοι μπορεί να μείνουν εδώ. Κάποιοι μπορεί να φύγουν και να ξαναγυρίσουν. Κάποιοι μπορεί να δειλιάσουν (είτε να φύγουν είτε να μείνουν). Κάποιοι άλλοι μπορεί να τα δουν όλα αυτά με αδιαφορία και απάθεια είτε γιατί ανήκουν σε αυτό το 1% που τα βρίσκει ούτως ή άλλως έτοιμα είτε επειδή είναι βόδια.

Δεν ξέρω τι θα κάνετε αλλά ειλικρινά αμφιταλαντεύομαι πολύ. :/:

Προτιμώ να φάω σκατά, παρά απόσκατα.
Δεν θα είνα παράδεισος. Θα είναι παράδεισος σε σχέση με την Ελλάδα.
Να μείνουν οι γέροι και οι άρρωστοι και όσοι δεν μπορούν να φύγουν, δεν με νοιάζει.
Δεν έχω πατρίδα, ποτέ δεν είχα, και δεν θέλω να αποκτήσω.

Εγώ να 'μαι καλά, και οι άλλοι ας κόψουν το λαιμό τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Εγώ θα περιμένω να δω πώς θα πάει η κατάσταση. Ίσως φύγω, ίσως ξαναγυρίσω, ίσως [προσπαθήσω να] βάλω ένα λιθαράκι.
Δεν κρίνω κανέναν και πραγματικά νομίζω ότι καμία επιλογή (φεύγω, μένω) δεν είναι εύκολη. Ειλικρινά, αν αυτός είναι ο στόχος σου, κυνήγησέ τον. Ο καθένας όπως νιώθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleannaki

Νεοφερμένος

Η eleannaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
πραγματικα λυπαμαι, γιατι πολυ απο εμας δεν ελπιζουμε σε τιποτα πια ή εχουμε ως μονη λυση τη φυγή...

οφειλουμε να παλεψουμε για κατι καλύτερο οσο δυσκολο και αν ειναι αυτο...

Λιγη αισιοδοξια θα βοηθουσε πιστευω!!
προσωπικα ημουν απαγοητευμενη για μεγαλο διαστημα και με απασχολουσε το μελλον μου αλλα με το να ειμαι απαισιοδοξη και αδρανης
απλα χειροτερευω τη κατασταση ενω οταν αγωνιζομαι οπως μπορω νιωθω τουλ καλυτερα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top