Μια Καληνύχτα από έναν 15χρονο

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Η ώρα πήγε 9. Κι όμως ακόμα να διαβάσω. Ακόμα να διαβάσω, γιατί; Γιατί κάθομαι και βλέπω τον αγώνα των συμπολιτών μου στο Σύνταγμα.
Δεν ξέρω αν θα έχω internet αύριο. Δεν ξέρω αν θα ζω μέχρι αύριο. Δεν ξέρω αν θα έχω να φάω. Δεν είναι υπερβολές. Με τα δεδομενα της 1ης ψηφοφορίας ήρθε το τέλος. Είμαι σε μια οικογένεια και ζω με 700€ το μήνα. 3 ατομα να ζήσουμε με 700€. Τι να πρωτοκάνουμε; Να φάμε, να πληρώσουμε το ρεύμα, την τράπεζα, τα φροντηστήρια; Τι;
Ναι είμαι αγανακτησμένος, ή καλύτερα απογοητευμένος. Δεν αντέχω άλλο και δεν είμαι ο μόνος.
Ακούω πολλούς αυτή την ώρα και μιλάνε στην τβ. ΕΤ1 βλέπω και ακούω τι λένε εκει μεσα τα 300 (ή καλύτερα 295) μοσχάρια. Δεν είναι σίγουρα αν θα έχω το σπίτι μου. Λένε πως τα περουσιακά μας στοιχεία ανήκουν στο κράτος και μπορούν να κατασχεθούν για το καλό του κράτους. Πού είμαστε; Ζω σε μια χώρα εν έτει 2000 και 12. Το σπίτι μου ανήκει στους δανειστές ΤΟΥΣ. Γιατί; Γιατί να έχουν φτύσει αίμα οι άνθρωποι για να αποκτήσουν τα πράγματά τους και να έρθουν να πάρουν όλα; Γιατί; Επειδή ήταν αυτοί ΑΧΡΗΣΤΟΙ να κάνουν το καθηκον τους; Επειδή είναι οι υπέρτατοι μαγκες και καταπατούν το Συνταγμα;
Για ένα δάνειο 130 δις λένε. Ξέρετε που θα πάνε τα 190 δις; Στα δάνεια. Δάνειο για να καλύψουμε άλλα δάνεια. Κι ο ξαδερφός μου όταν θα του το εξηγήσω θα γελάει, είναι και 5 χρονών.
Είμαι 15 χρονών. Ξέρω εδώ μέσα θα ξεκινήσουν κάποιοι και θα κράξουν, γιατί απλά δε θα καταλάβουν. Ας ζούσα κι εγω με τα λεφτά τους. Μακάρι να ζούσα κι εγώ με 1000€ το μήνα. Μακάρι.
Η μάνα μου αγρότισσα και τα λεφτά δε φτάνουν ούτε να πάρεις τα λιπάσματα. Ο πατέρας μου έχει πεθάνει. Σε τι κράτος μεγαλώνω εγώ και άλλα τόσα παιδιά; Με τι ελπίδα για το μέλλον; Με τι κουράγιο θα ξυπνήσω αύριο; Με τι;
Η καρδιά μου δεν το αντέχει. Ήδη με πονάει. Δεν αντέχω άλλο, έχω εξαθλοιωθεί. Δεν μπορώ να βλάπω τόσο κόσμο έτσι. Δεν αντέχω να βλέπω τους ανθρώπους να δουλεύουν και να μην παίρνουν τα λεφτά τους. Δε μ'αρέσει. Ξέρω πρέπει να προσαρμοστώ. Αλλά όχι γαμώτο δε θα παίξω με τους κανόνες του δικού τους παιχνιδιού, όχι δε θα παίξω. Δε θα γίνω αλλο ένα πιόνι τους.
Ζήτησα απο τη μάνα μου να πάω στην Αθήνα σήμερα. Πήρα μια απάντηση κλασσική "Ναι πως, δε θα πάω εγώ να φάω ξύλο". έτσι δεν πάμε μπροστά. Αν δεν πάω εγώ εσύ ο άλλος τελειώσαμε. Δε θέλω όμως να δω το τέλος χωρίς να έχω προσπαθήσει να αλλάξω τους κανόνες του παιχνιδιού. Δε θα μείνω στο καπιταλιστικό τους σύστημα. Όχι, θα φύγω.
Στο σχολείο μου δεν έχουμε πετρέλαιο. Στο σπίτι το ίδιο. Δε με νοιάζει αυτό. Με νοιάζει που βλέπω στενοχωρημένη τη μάνα μου σα να σκέφτεται "Μάνα είμαι εγώ, πώς μεγαλώνω έτσι τα παιδιά μου;". Και δίκιο έχει. Πώς να μεγαλώσεις σε μια χώρα χωρίς μέλλον. Σε μια χώρα που ανήκει στους άλλους, πείτε μου πώς; Όταν αύριο μπορεί και να με σκοτώσουν για να πάρουν και τα 2€ που θα έχω μαζί μου. Όταν ο κόσμος θα αρχίσει να κλέβει χωρίς τύψεις. Πώς; Όταν σου ζητάνε λεφτά για το χαράτσι; Και όχι δεν το πλήρωσα. Δε θα πληρώσω κάτι το οποίο είναι ενάντια στο ίδιο μας το Σύνταγμα, όχι! Κι όμως κάποια εκατομμύρια πήγαν και το πληρώσαν. Δεν τα βάζω μαζί τους. Τα βάζω με αυτούς που νομίζουν πως ο λαος έχει λεφτά. ΔΕΝ ΕΧΕΙ. Λεφτά υπάρχουν λεγαν.. Που 'ντα; Αν υπηρχαν δε θα είμασταν εδω. Θα είμαστάν σε ολα τα κλαμπς της Αθηνας.
Μιλάω στο facebook με συμμαθητες μου. Δεν έχουν καταλάβει τη σημαντικότητα της κατάστασης. Γελάνε. Κι αυτό με εκνευρίζει.
Τώρα βλέπω στο ΣΚΑΙ γίνεται χαμός. Κάντε ενα ντου στη Βουλή.. Αλλά πού; Φέραν και Γερμανούς ματατζήδες εδώ. Σε λίγο θα φυγουμε να πάρουμε τα λεφτα απο τα ΑΤΜ. ΤΡΕΞΤΕ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΕΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ. ΟΣΑ ΠΡΟΛΑΒΕΤΕ!!!!
Δε γινεται άλλο. Η ψυχή μου δεν το αντέχει. Το μάτια μου δακρύζουν. Δακρύζουν γιατί ζω αυτά τα πράγματα. Ένα τελευταίο γιατί είπα πολλά. Θέλω να πω σε όλους σας:
Να καταφέρετε να κάνετε αυτά που οινειρεύεστε στη Ζωή σας. Καλή αντάμωση όπου και αν σας βρω. Θα είμαι πάντα διπλα σας ό,τι και να χρειαστείτε. Αν θέλετε το κιν μου στείλτε ενα πμ. Καλή τύχη και σε εσας και σε όλα σας τα αγαπημένα σας πρόσωπα. Καλή σας νύχτα.​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomologos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο oikonomologos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 237 μηνύματα.
απο ολα αυτα που λες το πιο στεναχωρω ειναι οτι σε αυτη την τρυφερη ηλικια δεν ζει ο πατερας σου....ολα τα αλλα ερχονται και φευγουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Η ώρα πήγε 9. Κι όμως ακόμα να διαβάσω. Ακόμα να διαβάσω, γιατί; Γιατί κάθομαι και βλέπω τον αγώνα των συμπολιτών μου στο Σύνταγμα.
Δεν ξέρω αν θα έχω internet αύριο. Δεν ξέρω αν θα ζω μέχρι αύριο. Δεν ξέρω αν θα έχω να φάω. Δεν είναι υπερβολές. Με τα δεδομενα της 1ης ψηφοφορίας ήρθε το τέλος. Είμαι σε μια οικογένεια και ζω με 700€ το μήνα. 3 ατομα να ζήσουμε με 700€. Τι να πρωτοκάνουμε; Να φάμε, να πληρώσουμε το ρεύμα, την τράπεζα, τα φροντηστήρια; Τι;
Ναι είμαι αγανακτησμένος, ή καλύτερα απογοητευμένος. Δεν αντέχω άλλο και δεν είμαι ο μόνος.
Ακούω πολλούς αυτή την ώρα και μιλάνε στην τβ. ΕΤ1 βλέπω και ακούω τι λένε εκει μεσα τα 300 (ή καλύτερα 295) μοσχάρια. Δεν είναι σίγουρα αν θα έχω το σπίτι μου. Λένε πως τα περουσιακά μας στοιχεία ανήκουν στο κράτος και μπορούν να κατασχεθούν για το καλό του κράτους. Πού είμαστε; Ζω σε μια χώρα εν έτει 2000 και 12. Το σπίτι μου ανήκει στους δανειστές ΤΟΥΣ. Γιατί; Γιατί να έχουν φτύσει αίμα οι άνθρωποι για να αποκτήσουν τα πράγματά τους και να έρθουν να πάρουν όλα; Γιατί; Επειδή ήταν αυτοί ΑΧΡΗΣΤΟΙ να κάνουν το καθηκον τους; Επειδή είναι οι υπέρτατοι μαγκες και καταπατούν το Συνταγμα;
Για ένα δάνειο 130 δις λένε. Ξέρετε που θα πάνε τα 190 δις; Στα δάνεια. Δάνειο για να καλύψουμε άλλα δάνεια. Κι ο ξαδερφός μου όταν θα του το εξηγήσω θα γελάει, είναι και 5 χρονών.
Είμαι 15 χρονών. Ξέρω εδώ μέσα θα ξεκινήσουν κάποιοι και θα κράξουν, γιατί απλά δε θα καταλάβουν. Ας ζούσα κι εγω με τα λεφτά τους. Μακάρι να ζούσα κι εγώ με 1000€ το μήνα. Μακάρι.
Η μάνα μου αγρότισσα και τα λεφτά δε φτάνουν ούτε να πάρεις τα λιπάσματα. Ο πατέρας μου έχει πεθάνει. Σε τι κράτος μεγαλώνω εγώ και άλλα τόσα παιδιά; Με τι ελπίδα για το μέλλον; Με τι κουράγιο θα ξυπνήσω αύριο; Με τι;
Η καρδιά μου δεν το αντέχει. Ήδη με πονάει. Δεν αντέχω άλλο, έχω εξαθλοιωθεί. Δεν μπορώ να βλάπω τόσο κόσμο έτσι. Δεν αντέχω να βλέπω τους ανθρώπους να δουλεύουν και να μην παίρνουν τα λεφτά τους. Δε μ'αρέσει. Ξέρω πρέπει να προσαρμοστώ. Αλλά όχι γαμώτο δε θα παίξω με τους κανόνες του δικού τους παιχνιδιού, όχι δε θα παίξω. Δε θα γίνω αλλο ένα πιόνι τους.
Ζήτησα απο τη μάνα μου να πάω στην Αθήνα σήμερα. Πήρα μια απάντηση κλασσική "Ναι πως, δε θα πάω εγώ να φάω ξύλο". έτσι δεν πάμε μπροστά. Αν δεν πάω εγώ εσύ ο άλλος τελειώσαμε. Δε θέλω όμως να δω το τέλος χωρίς να έχω προσπαθήσει να αλλάξω τους κανόνες του παιχνιδιού. Δε θα μείνω στο καπιταλιστικό τους σύστημα. Όχι, θα φύγω.
Στο σχολείο μου δεν έχουμε πετρέλαιο. Στο σπίτι το ίδιο. Δε με νοιάζει αυτό. Με νοιάζει που βλέπω στενοχωρημένη τη μάνα μου σα να σκέφτεται "Μάνα είμαι εγώ, πώς μεγαλώνω έτσι τα παιδιά μου;". Και δίκιο έχει. Πώς να μεγαλώσεις σε μια χώρα χωρίς μέλλον. Σε μια χώρα που ανήκει στους άλλους, πείτε μου πώς; Όταν αύριο μπορεί και να με σκοτώσουν για να πάρουν και τα 2€ που θα έχω μαζί μου. Όταν ο κόσμος θα αρχίσει να κλέβει χωρίς τύψεις. Πώς; Όταν σου ζητάνε λεφτά για το χαράτσι; Και όχι δεν το πλήρωσα. Δε θα πληρώσω κάτι το οποίο είναι ενάντια στο ίδιο μας το Σύνταγμα, όχι! Κι όμως κάποια εκατομμύρια πήγαν και το πληρώσαν. Δεν τα βάζω μαζί τους. Τα βάζω με αυτούς που νομίζουν πως ο λαος έχει λεφτά. ΔΕΝ ΕΧΕΙ. Λεφτά υπάρχουν λεγαν.. Που 'ντα; Αν υπηρχαν δε θα είμασταν εδω. Θα είμαστάν σε ολα τα κλαμπς της Αθηνας.
Μιλάω στο facebook με συμμαθητες μου. Δεν έχουν καταλάβει τη σημαντικότητα της κατάστασης. Γελάνε. Κι αυτό με εκνευρίζει.
Τώρα βλέπω στο ΣΚΑΙ γίνεται χαμός. Κάντε ενα ντου στη Βουλή.. Αλλά πού; Φέραν και Γερμανούς ματατζήδες εδώ. Σε λίγο θα φυγουμε να πάρουμε τα λεφτα απο τα ΑΤΜ. ΤΡΕΞΤΕ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΕΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ. ΟΣΑ ΠΡΟΛΑΒΕΤΕ!!!!
Δε γινεται άλλο. Η ψυχή μου δεν το αντέχει. Το μάτια μου δακρύζουν. Δακρύζουν γιατί ζω αυτά τα πράγματα. Ένα τελευταίο γιατί είπα πολλά. Θέλω να πω σε όλους σας:
Να καταφέρετε να κάνετε αυτά που οινειρεύεστε στη Ζωή σας. Καλή αντάμωση όπου και αν σας βρω. Θα είμαι πάντα διπλα σας ό,τι και να χρειαστείτε. Αν θέλετε το κιν μου στείλτε ενα πμ. Καλή τύχη και σε εσας και σε όλα σας τα αγαπημένα σας πρόσωπα. Καλή σας νύχτα.​

μαν,ακουγέται λες και θα αυτοκτονήσεις..εντάξει ισως ακραιο αυτο που λέω...αλλα οφείλω να ρωτησω..μπας και το εχεις κατα νου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Οχι δεν προκειται να αυτοκτονησω.. απλα ηθελα να βγαλω καποια πραγμνατα απο μεσα μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Χαίρομαι, ειλικρινά, που υπάρχουν άτομα στην ηλικία μου, που σκέφτονται έτσι. Έχω συμμαθητές που λένε "θα φύγω έξω""Σιγά μωρέ, θα γίνουν καλύτερα τα πράγματα όταν μεγαλώσω". Από άτομα που έρχονται κάθε μέρα με διαφορετική μάρκα ρούχων, παιδιά που θέλουν μόνο υλικά αγαθά.

Ε, λοιπόν, όχι. Δεν είναι έτσι τα πράγματα. Πρέπει να αντιδράσουμε, να προσπαθήσουμε να ορθοποδήσουμε. Κόβοντας μισθούς, ανεβάζοντας τιμές σε είδη πρώτης ανάγκης, δεν κάνουμε τίποτα. Γιατί όλα αυτά; Τι φταίει; Το Ευρώ; η Ευρωπαϊκή Ένωση; Η Ελλάδα;

Ας σκεφτούμε. Εγώ είμαι μαθητής, βλέπω τις εξελίξεις γύρω μου. Με τι όρεξη θα διαβάσω για να περάσω "κάπου"; Αφού ξέρω ότι θα έχω ένα πτυχίο στον τοίχο, πληρώνοντας τόσα λεφτά και επιβαρύνοντας τους γονείς μου οικονομικά. Όλα αυτά για να αγανακτίσω και να πω "Φεύγω από την Ελλάδα";

Είναι λύση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
:hug: Να πάρε. Όπως λες, αύριο μπορεί να μην έχω να σου δώσω τίποτε, αλλά υπάρχουν μερικά πράγματα που δεν μπορεί να μας τα πάρει κανείς και θα συνεχίσουμε να τα μοιραζόμαστε. Καληνύχτα κι από εμένα. ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Ας θυμηθουμε λιγο την <<Ελενη>> του Ευριπιδη και ας την συνδεσουμε με τη σημερινη κατασταση.Τα τελευται χρονια ζουσαμε σε ενα <<φαινεσθαι>>.Σε μια χωρα η οποια ηταν αναπτυγμενη...σε μια χωρα τελεια.Κι ομως ολα ηταν ενα ψεμα , ενα καλοστημενο ψεμα των πολιτικων.Τωρα ηρθε η στιγμη που φανερωνεται το << ειναι>>..και ως γνωστον η αληθεια ποναει...Και να ενα αποσπασμα απο την Ιστορια της Γ γυμνασιου για τν Οθωνα (3η Σεπτεμβριου 1843)
...Επιπλεον η Ελλαδα αδυνατουσε να εξοφλησει τα δανεια της , με αποτελεσμα οι μεγαλες δυναμεις να υποβαλλουν οικονομικο ελεγχο στη χωρα και την περικοπη κρατικων δαπανων
Εχουν δικιο οτι η ιστορια επαναλαμβανεται

Και οχι δε μπορω να ειμαι αισιοδοξη για το μελλον.Το μελλον θα ειναι χειροτερο...Το μελλον με φοβιζει

Τασο το κειμενο σου με συγκινησε.Μου ανοιξε τα ματια...Παραλληλα με εκανε να συχαθω τον εαυτο μου ,μιας και πριν απο μια ωρα εμαθα οτι σημερα ψηφιζεται το 2ο μνημονιο...Η δηθεν δικαιολογια μου: το διαβασμα.Ειμαι πραγματικα απαραδεκτη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
καλη σου νυχτα τασο!

καλη μας νυχτα σε ολους!

καλο μας ξημερωμα!(?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
ασυναρτησίες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Οχι δεν προκειται να αυτοκτονησω.. απλα ηθελα να βγαλω καποια πραγμνατα απο μεσα μου

έπρεπε να σιγουρευτώ πριν σχολιάσω...:redface:
λοιπον για όσα είπες εχω να σου πω οτι 1. ανέβηκες πολύ στα ματια μου...
2. don't worry,be happy.. εισαι ακομα 15,εγω 17... συνεχισε να ονειρευεσαι μην μπαινεις στο τριπακι τους.
να σε ριξουν ψυχικά...μην λυγίσεις ποτε στην ζωή για κανενός μαλακίες -εστω και αν σε επηρεαζουν αμεσα-
πάντα να σαι με το κεφάλι ψηλά και να σχεδιάζεις την εκδίκηση σου..γιατί θα το δεις.. θα έρθει αυτή η στιγμή...αυτή την στιγμή που και οι 300 τρέμουν..όταν έρθει, μην σε βρει απροετοίμαστο..
καληνύχτα Τάσο,σου εύχομαι τα καλύτερα φίλε..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Από τη μια το μνημόνιο. Από την άλλη η χρεοκοπία. Οτι και να ψηφιστεί απόψε αργά η γρήγορα το παιχνίδι τελειώνει με ματ. Νιώθω αδύναμος μπροστά στα γεγονότα. Από την άλλη θέλω να προσφέρω ότι μπορώ, θέλω να πω σε όλον τον κόσμο να ξεχάσει τις διαφορές του, να βοηθήσει ο ένας τον άλλον στις δύσκολες μέρες που έρχονται. Μόνο αν υπάρξει κοινωνική αλληλεγγύη θα μπορέσουμε να αντεπεξέλθουμε. Μόνο αυτή την ελπίδα εχω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.

The little musician boy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Δεν θα τελειώσει τίποτα η αγκαλιά μας είναι δωρεάν :huglove: και αν θες να μιλησεις το τσατ είναι ανοιχτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
έπρεπε να σιγουρευτώ πριν σχολιάσω...:redface:
λοιπον για όσα είπες εχω να σου πω οτι 1. ανέβηκες πολύ στα ματια μου...
2. don't worry,be happy.. εισαι ακομα 15,εγω 17... συνεχισε να ονειρευεσαι μην μπαινεις στο τριπακι τους.
να σε ριξουν ψυχικά...μην λυγίσεις ποτε στην ζωή για κανενός μαλακίες -εστω και αν σε επηρεαζουν αμεσα-
πάντα να σαι με το κεφάλι ψηλά και να σχεδιάζεις την εκδίκηση σου..γιατί θα το δεις.. θα έρθει αυτή η στιγμή...αυτή την στιγμή που και οι 300 τρέμουν..όταν έρθει, μην σε βρει απροετοίμαστο..
καληνύχτα Τάσο,σου εύχομαι τα καλύτερα φίλε..:)
Κι εσύ τι προτείνεις να ονειρευτούμε; Με ένα μέλλον που φαντάζει δυσοίωνο, γιατί να κάνουμε όνειρα;

Για να δούμε να γκρεμίζονται τα πάντα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
:( ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελική!!!

Δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 727 μηνύματα.
Μιλάω στο facebook με συμμαθητες μου. Δεν έχουν καταλάβει τη σημαντικότητα της κατάστασης. Γελάνε. Κι αυτό με εκνευρίζει.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου σε όλα όσα λες και ειδικά σε αυτό το πράγμα!!! Το ότι δηλαδή ουσιαστικά ΚΑΝΕΙΣ δεν έχει καταλάβει Τι συμβαίνει (και δεν μιλάω για κανέναν από αυτούς που βρίσκονται τώρα μέσα στην Βουλή και κάνουν ότι υπερασπίζονται τη πατρίδα τους....),μιλάω για τη νέα γενιά, για άτομα της ηλικίας σου που ούτε καν έχουν αντιληφθεί σε τι λούκι περνάνε οι ίδιοι ,ότι αύριο μπορεί κάποιος να τους σκοτώσει για να τους πάρει τα 2ευρώ που μπορεί να έχουν όπως λες και εσύ....Είναι σαν να σου λένε ότι πεθαίνεις και εσύ σκέφτεσαι τι θα φοράς όταν πεθάνεις...
Τέλος ελπίζω κάποιος-κάποιοι να αντιδράσουν με πράξεις απέναντι σε όλους αυτούς, οι οποίοι ''υπερασπίζονται την χώρα τους''....χαχα ας γελάσω....δεν την θέλουμε τέτοια υπεράσπιση .....ευχαριστούμε...

Μπράβο και πάλι μπράβο...
Καληνύχτα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Κι εσύ τι προτείνεις να ονειρευτούμε; Με ένα μέλλον που φαντάζει δυσοίωνο, γιατί να κάνουμε όνειρα;

Για να δούμε να γκρεμίζονται τα πάντα;

Όσο κάνεις όνειρα, έχεις τη δύναμη να προχωρήσεις μπροστά. Όσο ψεύτικα και αν αποδειχτούν τελικά, σου δίνουν την (προσωρινή) δύναμη να προχωρήσεις, να αντισταθείς.
Αν τα παρατήσεις, σε κάνουν ό.τι θέλουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathis1214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stathis1214 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
κοιτα να δεις τασο οταν λες δεν ξερω αν θα ζω μεχρι αυριο δινεις εναν ψευτικο τονο συγκινησης σε οσα λες. Δεν ξερω αν πιστευεις οσα λες απλα προσπαθεις να συγκινησεις με τροπο που ειναι λιγο εκνευριστικος. Τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα απο μονα τους δε χρειαζονται επιδειξεις απογνωσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Κι εσύ τι προτείνεις να ονειρευτούμε; Με ένα μέλλον που φαντάζει δυσοίωνο, γιατί να κάνουμε όνειρα;

Για να δούμε να γκρεμίζονται τα πάντα;

αν και άπαντησε η Βαγγελίτσα και η απαντηση της με εκφράζει απόλυτα..σου απαντώ και εγώ..

ονειρέψου εσύ την γειτόνισσα απέναντι...και ας μην σου κάτσει ποτέ...τουλάχιστον θα υπαρξουν ελάχιστα δευτερα,λεπτα ωρες...που θα νοιώσεις πανέμορφα,μεσα στο ψέμμα σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Δεν αντέχω να διαβάζω για όνειρα και βλακείες. Τα όνειρα δεν τελειώνουν ποτέ... μπλα μπλα μπλα






































ξυπνήστε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top