Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ vs Φυσικής ΕΚΠΑ

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Πάντως στην δική μου σχολή αυτοί που μπαίνουν πρώτοι έχουν κατά κανόνα και τους υψηλότερους βαθμούς ανά έτος και λήψης πτυχίου!
Η Ιατρική Αθηνών σας περνάει και παίρνει και 73 άτομα λιγότερα.
Καλοφάγωτη! Άντε πνίξε τον πόνο σου τώρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
βασικα οι πρωτοι των πρωτων , σχεδον καθε χρονο σε θετικες σχολες μπαινουν , κυριως φυσικο. ο πρωτος του φυσικου Αθηνας περσυ ειχε γραψει 19960 ,και ο πρωτος στους ΜΜ εμπ ειχε 19713
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Άντε πάλι κάνουμε τη εξαίρεση κανόνα! μπήκες τελευταία...και σε κάποιο μάθημα έγραψες καλύτερα από τον 1ο μπράβο είσαι φοβερή... τώρα θα μου πεις ότι και ο Αϊνστάιν δεν ήταν καλός στο σχολείο αλλά μετά διέπρεψε .....θα συμφωνήσω...αλλά πάλι μιλάς για εξαίρεση!!!!!
Στις πανελλήνιες τουλάχιστον όλοι αντιμετωπίζουμε τα ίδια .....από εκεί οι δρόμοι μας ξεχωρίζουν.....
Πάντως στην δική μου σχολή αυτοί που μπαίνουν πρώτοι έχουν κατά κανόνα και τους υψηλότερους βαθμούς ανά έτος και λήψης πτυχίου!

Όχι δεν είμαι καμία εξαίρεση. Είμαι η κλασσική περίπτωση φοιτητή που μπήκα στη σχολή που ήθελα με μέτριο διάβασμα αλλά επειδή γουστάρω το αντικείμενό μου διαβάζω και γράφω. Και οκ μπορεί να νιώθω φοβερή και πολύ γαμηστερή αλλά δεν το τρίβω μέσα στη μούρη κανενός όπως κάνουν άλλοι.
Το ότι εμείς ζούμε σε μία στάνη και για να μπεις σε μία σχολή περνάς από κάτι ανόητες εξετάσεις δεν πάει να πει ότι είναι και το πλέον αντικειμενικό κριτήριο για να κρίνεις έναν μαθητή. Ένας παιδικός μου φίλος έμενε στην Αντίς Αμπέμπα. Έδωσε Πανελλήνιες και πέρασε ΤΕΙ Πληροφορικής στην Άρτα. Έδωσε μετά το Σεπτέμβρη κάτι εξετάσεις που δίνουν οι Έλληνες του εξωτερικού και πέρασε Μηχανολόγων στο Βόλο. Ξες γιατί; Γιατί είχε το 1/3 από ύλη και λίγα άτομα προς ανταγωνισμό. Ξέρεις τι όμορφους βαθμούς γράφει στις εξεταστικές; Άντε τράβα δείξε του ποιος την έχει πιο μεγάλη (τη νοημοσύνη και την ικανοτητα). Γι'αυτό άσε τις Πανελλήνιες και το σύστημα κατά μέρος.
Η πρώτη σε εμάς (με 18600) έχει παρατήσει λίγο τη σχολή μιας και το όνειρό της ήταν Καλών Τεχνών. Δεν μου λέει τίποτα ένας που εισέρχεται πρώτος σε μία σχολή.

ΥΓ. προτελευταία μπήκα. Μην κλέβουμε τη χάρη της κοπέλας που διαμόρφωσε την περίτρανη βάση 13605.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Αυτα τα θεματα εχουν τρελη πλακα.Χαχαχαχαχα.

Το καλυτερο,βεβαια,ειναι το VS το οποιο μπαινει σε περιοπτη θεση στον τιτλο για να δηλωσει τι;Την διαφορα-ανομοιοτητα που εχουν οι 2 σχολες ως προς το αντικειμενο;

Καλα για το ποια σχολη ειναι καλυτερη,το ερωτημα απλα δεν στεκει.Κανεις πραξεις μεταξυ ανομοιων πραγματων.Θεωρητικα και μονο,το τονιζω,το τμημα μηχανολογων μηχανικων δεχεται καλυτερου επιπεδου φοιτητες απο τις πανελληνιες,εσωτερικα ομως σε καμια απο τις 2 σχολες δεν ξερω τι παιζει(η προσωπικη ενασχοληση φανταζομαι παιζει το μεγαλυτερο ρολο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μιαουμιαου

Νεοφερμένος

Ο μιαουμιαου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Για την ιατρική θα συμφωνήσω!
Αλλά αυτός που δεν κατάφερε να μπει ιατρική δεν πάει ΜΜ η ΠΜ κτλ (κατά κανόνα γιατί έχω έναν συμφοιτητή που δεν πέτυχε ιατρική και μπήκε μμ ΑΠΘ και μετά με μετεγγραφή ΜΜ ΕΜΠ)
ενώ αυτός που δεν καταφέρνει να μπει ΕΜΠ βολεύεται με Φυσικό κτλ (επί το πλείστον) βέβαια υπάρχουν και άλλοι , που τους βγάζω το καπέλο, που γράφουν 19000+ και πάνε Φυσικό η Μαθηματικό. Αλλά ο συναγωνισμός γι΄αυτούς είναι φτωχότερος από ότι αν πήγαιναν ΗΜΜΥ

Bemanos πάλι τα ίδια ? κάνεις την εξαίρεση κανόνα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Λιγα λογια για την ιατρικη ε.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Κάποια στιγμή πρέπει να νιώσουμε ότι ξυστήρες και τζιμάνια υπάρχουν σε ΟΛΕΣ τις σχολές. Αυτός ο ελιτισμός θα μας φάει σε αυτή τη χώρα.

Btw. Εγώ γιατί ξέρω άπειρο κόσμο που μπαίνει Μηχανολόγων επειδή δεν είχε τα φρύδια να πιάσει Ηλεκτρολόγων; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μιαουμιαου

Νεοφερμένος

Ο μιαουμιαου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
2011

Ο Ν Ο Μ Α Σ Χ Ο Λ Η Σ ΘΕΣΕΙΣ ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ ΒΑΘΜΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΒΑΘΜΟΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ
253 ΦΥΣΙΚΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΗΜ. 166 166 19960 19.95 40.0 16214 16.63 31.2
209 ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΕΜΠ ΗΜ. 99 99 19713 19.65 39.9 18699 18.83 35.9
295 ΙΑΤPΙΚΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΗΜ. 144 144 19904 19.88 40.0 19153 19.08 39.1


άλλο διαφορά 450 μόρια που μπορεί να είναι μία αβλεψία και άλλο 2500 μόρια!!!
άλλα τα μάτια του λαγού και άλλα της κουκουβάγιας :P
Βασικά οι θέσεις μαζί με τις μετεγγραφές είναι γύρο στις 180 για ΜΜ ΕΜΠ
https://www.mech.ntua.gr/gr/files/0212/apotel_kat2011-2012.pdf βλέπε 3η σελίδα.

ναι πλάκα έχει
Pupilloscope διάβασε από χθες και μετά τι έχω πει και θα δεις με ποια κριτήρια τις συγκρίνω.

καλο καλοκαίρι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Βρε μεγαλώστε λίγο. Ακόμη τις Πανελλήνιες συζητάτε;; Είναι σαν να μου λες ότι όταν πήγα λύκειο έλεγα σε όλους πόσο γαμάτη ήμουν που είχα τη σημαία στην 6η δημοτικού. Χώνεψέ το. Δε θα σε κυνηγάει μια ζωή η θέση εισαγωγής και τα μόριά σου. Απαπα, get a life.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Δεν αξίζει τον κόπο να λογομαχείτε για τέτοια θέματα. Φιλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Δύσκολα θα διαφωνήσει κανείς μαζί μου στα εξής:
1. Κατά τεκμήριο, στις πολυτεχνικές σχολές εισάγονται καλύτεροι μαθητές κατά μέσο όρο από αυτούς που εισάγονται στο Φυσικό.
(Είναι πιο έξυπνοι; Έχουν διαβάσει περισσότερο; Ισχύουν και τα δυο; Δεν γνωρίζω καμιά έρευνα πάνω στο θέμα. Αν ξέρει κανένας ας μας την πει.)
2. Και οι δυο σχολές έχουν υψηλές απαιτήσεις.

Το πρώτο από τα παραπάνω ισχύει στην Ελλάδα διότι, λόγω της ανυπαρξίας σχεδόν ερευνητικών κέντρων, κρατικών και ιδιωτικών, το φυσικό θεωρείται καθηγητική σχολή.
Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μην είναι ελκυστικό, και επαγγελματικά (τα τελευταία χρόνια) και επιστημονικά.

Όμως σε χώρες που έχουν σημαντική βασική έρευνα τα πράγματα διαφοροποιούνται. Τα πολυτεχνεία βεβαίως έχουν παντού υψηλές απαιτήσεις.
Ας δούμε τι γίνεται στα κορυφαία πανεπιστήμια της Αγγλίας.
https://www.thecompleteuniversityguide.co.uk/league-tables/rankings?
Από τα Entry Standards (Μέσος όρος βαθμολογίας αυτών που γίνονται δεκτοί), ας πούμε στο Imperial, το κατ' εξοχήν τεχνολογικό πανεπιστήμιο υψηλού επιπέδου, θα παρατηρήσουμε ότι οι υψηλότερες βαθμολογίες είναι για το μαθηματικό, ακολουθεί το φυσικό και μετά είναι οι πολυτεχνικές σχολές.

Δεν υποβαθμίζω τις πολυτεχνικές σχολές.
Απλά θέλω να πω ότι στην Ελλάδα οι βάσεις καθορίζονται από τις εκάστοτε θεωρούμενες ασφαλείς επαγγελματικές προοπτικές, ενώ σε άλλες χώρες μετράνε κυρίως οι απαιτήσεις που έχουν οι σχολές και οι δυνατότητες των φοιτητών να ανταποκριθούν σ' αυτές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Δύσκολα θα διαφωνήσει κανείς μαζί μου στα εξής:
1. Κατά τεκμήριο, στις πολυτεχνικές σχολές εισάγονται καλύτεροι μαθητές κατά μέσο όρο από αυτούς που εισάγονται στο Φυσικό.
(Είναι πιο έξυπνοι; Έχουν διαβάσει περισσότερο; Ισχύουν και τα δυο; Δεν γνωρίζω καμιά έρευνα πάνω στο θέμα. Αν ξέρει κανένας ας μας την πει.)
2. Και οι δυο σχολές έχουν υψηλές απαιτήσεις.

Το πρώτο από τα παραπάνω ισχύει στην Ελλάδα διότι, λόγω της ανυπαρξίας σχεδόν ερευνητικών κέντρων, κρατικών και ιδιωτικών, το φυσικό θεωρείται καθηγητική σχολή.
Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μην είναι ελκυστικό, και επαγγελματικά (τα τελευταία χρόνια) και επιστημονικά.

Όμως σε χώρες που έχουν σημαντική βασική έρευνα τα πράγματα διαφοροποιούνται. Τα πολυτεχνεία βεβαίως έχουν παντού υψηλές απαιτήσεις.
Ας δούμε τι γίνεται στα κορυφαία πανεπιστήμια της Αγγλίας.
https://www.thecompleteuniversityguide.co.uk/league-tables/rankings?
Από τα Entry Standards (Μέσος όρος βαθμολογίας αυτών που γίνονται δεκτοί), ας πούμε στο Imperial, το κατ' εξοχήν τεχνολογικό πανεπιστήμιο υψηλού επιπέδου, θα παρατηρήσουμε ότι οι υψηλότερες βαθμολογίες είναι για το μαθηματικό, ακολουθεί το φυσικό και μετά είναι οι πολυτεχνικές σχολές.

Δεν υποβαθμίζω τις πολυτεχνικές σχολές.
Απλά θέλω να πω ότι στην Ελλάδα οι βάσεις καθορίζονται από τις εκάστοτε θεωρούμενες ασφαλείς επαγγελματικές προοπτικές, ενώ σε άλλες χώρες μετράνε κυρίως οι απαιτήσεις που έχουν οι σχολές και οι δυνατότητες των φοιτητών να ανταποκριθούν σ' αυτές.
Ενδιαφέρουσα τοποθέτηση και τη βρίσκω σωστή. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο manos90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Δύσκολα θα διαφωνήσει κανείς μαζί μου στα εξής:
1. Κατά τεκμήριο, στις πολυτεχνικές σχολές εισάγονται καλύτεροι μαθητές κατά μέσο όρο από αυτούς που εισάγονται στο Φυσικό.
(Είναι πιο έξυπνοι; Έχουν διαβάσει περισσότερο; Ισχύουν και τα δυο; Δεν γνωρίζω καμιά έρευνα πάνω στο θέμα. Αν ξέρει κανένας ας μας την πει.)
2. Και οι δυο σχολές έχουν υψηλές απαιτήσεις.

Το πρώτο από τα παραπάνω ισχύει στην Ελλάδα διότι, λόγω της ανυπαρξίας σχεδόν ερευνητικών κέντρων, κρατικών και ιδιωτικών, το φυσικό θεωρείται καθηγητική σχολή.
Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μην είναι ελκυστικό, και επαγγελματικά (τα τελευταία χρόνια) και επιστημονικά.

Όμως σε χώρες που έχουν σημαντική βασική έρευνα τα πράγματα διαφοροποιούνται. Τα πολυτεχνεία βεβαίως έχουν παντού υψηλές απαιτήσεις.
Ας δούμε τι γίνεται στα κορυφαία πανεπιστήμια της Αγγλίας.
https://www.thecompleteuniversityguide.co.uk/league-tables/rankings?
Από τα Entry Standards (Μέσος όρος βαθμολογίας αυτών που γίνονται δεκτοί), ας πούμε στο Imperial, το κατ' εξοχήν τεχνολογικό πανεπιστήμιο υψηλού επιπέδου, θα παρατηρήσουμε ότι οι υψηλότερες βαθμολογίες είναι για το μαθηματικό, ακολουθεί το φυσικό και μετά είναι οι πολυτεχνικές σχολές.

Δεν υποβαθμίζω τις πολυτεχνικές σχολές.

Απλά θέλω να πω ότι στην Ελλάδα οι βάσεις καθορίζονται από τις εκάστοτε θεωρούμενες ασφαλείς επαγγελματικές προοπτικές, ενώ σε άλλες χώρες μετράνε κυρίως οι απαιτήσεις που έχουν οι σχολές και οι δυνατότητες των φοιτητών να ανταποκριθούν σ' αυτές.
Δεν το'πιασα;Γιατι υποβαθμιζει αυτο τις πολυτεχνικες σχολες;Ισα ισα που ο μικροτερος μεσος ορος υποδοχης ,σημαινει οτι το πολυτεχνειο θεωρειται πιο δυσκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Δεν το'πιασα;Γιατι υποβαθμιζει αυτο τις πολυτεχνικες σχολες;Ισα ισα που ο μικροτερος μεσος ορος υποδοχης ,σημαινει οτι το πολυτεχνειο θεωρειται πιο δυσκολο.
Ο μέσος όρος βαθμολογίας (στις Αγγλικές εισαγωγικές εξετάσεις) των μαθητών που γίνονται αποδεκτοί στο Electrical & Electronic Engineering του Imperial είναι 534. Στο Physics & Astronomy είναι 588.
Από τα παραπάνω βγάζεις το συμπέρασμα ότι το Imperial θεωρεί το Electrical & Electronic Engineering πιο απαιτητικό από το Physics;
Μήπως δεν κατάλαβες καλά τι είπα στο προηγούμενο μήνυμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο manos90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Ο μέσος όρος βαθμολογίας (στις Αγγλικές εισαγωγικές εξετάσεις) των μαθητών που γίνονται αποδεκτοί στο Electrical & Electronic Engineering του Imperial είναι 534. Στο Physics & Astronomy είναι 588.
Από τα παραπάνω βγάζεις το συμπέρασμα ότι το Imperial θεωρεί το Electrical & Electronic Engineering πιο απαιτητικό από το Physics;
Μήπως δεν κατάλαβες καλά τι είπα στο προηγούμενο μήνυμα;
A οκ.Τωρα καταλαβα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
1. Κατά τεκμήριο, στις πολυτεχνικές σχολές εισάγονται καλύτεροι μαθητές κατά μέσο όρο από αυτούς που εισάγονται στο Φυσικό.
[Δεν απευθύνομαι σε εσένα schooliki]
Από το «εισάγονται κατά μέσο όρο μαθητές μεγαλύτερη βαθμολογία», όμως, μέχρι το «το Φυσικό είναι χειρότερη σχολή» ή το «στο πολυτεχνείο μαθαίνουμε και Φυσική και Μαθηματικά και τα πάντα» υπάρχουν πολλαπλά χάσματα λογικής.
Και εντάξει, καλό είναι κάποιος να είναι υπερήφανος για αυτό που σπουδάζει, ενδεχομένως θα του δώσει και μία ώθηση για περαιτέρω ενασχόληση, αλλά ας πατάει και τα πόδια του στη γη, δεν είναι κακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
[Δεν απευθύνομαι σε εσένα schooliki]
Από το «εισάγονται κατά μέσο όρο μαθητές μεγαλύτερη βαθμολογία», όμως, μέχρι το «το Φυσικό είναι χειρότερη σχολή» ή το «στο πολυτεχνείο μαθαίνουμε και Φυσική και Μαθηματικά και τα πάντα» υπάρχουν πολλαπλά χάσματα λογικής.
Και εντάξει, καλό είναι κάποιος να είναι υπερήφανος για αυτό που σπουδάζει, ενδεχομένως θα του δώσει και μία ώθηση για περαιτέρω ενασχόληση, αλλά ας πατάει και τα πόδια του στη γη, δεν είναι κακό.
Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου exc. Άλλωστε, γνωρίζεις ότι σπουδάζω φυσική από επιλογή και όχι επειδή βρέθηκα εκεί.
Παρ' όλο που έφυγα έξω, εδώ δήλωσα φυσικό.
Είχα πολλές παραινέσεις (όχι πιέσεις) να δηλώσω Ιατρική, ακόμα και με επιχειρήματα του στυλ "αφού έτσι κι αλλιώς θα σπουδάσεις φυσική, γιατί να μην είσαι εδώ σε μια μουράτη σχολή".
Η άποψή μου είναι ότι πρέπει να σπουδάζουμε αυτό που αγαπάμε και όχι αυτό που πρόσκαιρα δίνει καλύτερη απασχόληση ή μετά από πίεση των γονιών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Και οι 2 σχολές καλές είναι αλλα θεωρω καλύτερη το μμ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poseidon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Poseidon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αταλάντη (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Φυσικό.:)

To παραπάνω είναι προσωπική άποψη και τίποτα άλλο.Εμένα ως άτομο με ενδιαφέρει πιο πολύ το θεωρητικό κομμάτι της επιστήμης από ότι πχ οι εφαρμογές της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
σχολές με εφαρμογές..με παραπέμπουν περισσότερο σε σχολές ΤΕΙ ή ΙΕΚ και όχι στο Πολυτεχνείο

...και στο Πολυτεχνείο πάλι διαβάζεις θεωρητικά την μηχανολογική διάταξη ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top