Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ vs Φυσικής ΕΚΠΑ

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αν συγκρίνουμε τις επιστήμες σαφώς η φυσική είναι ανώτερη αλλά για την Ελλάδα καλύτερη επιλογή είναι το ΜΜ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Poseidon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Poseidon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αταλάντη (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
σχολές με εφαρμογές..με παραπέμπουν περισσότερο σε σχολές ΤΕΙ ή ΙΕΚ και όχι στο Πολυτεχνείο

...και στο Πολυτεχνείο πάλι διαβάζεις θεωρητικά την μηχανολογική διάταξη ;)

To γενικό νόημα το πιάνεις.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostalas

Νεοφερμένος

Ο Kostalas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Κατα τη γνώμη μου, μιλάμε για δύο επιστήμες που πρέπει να συνεργάζονται επι ίσοις όροις :) Σίγουρα η Μηχανολογία στηρίζεται πάνω στη Φυσική, όπως και οι Φυσικοί χρησιμοποιούν τις τεχνολογικές εφαρμογές των Μηχανολόγων για τα πειράματά τους. Είναι στην ουσία ένας φαύλος κύκλος...

Σχετικά με τις σπουδές, αυτό που μου είπαν πολλοί σύμβουλοι πρι επιλέξω τη σχολή είναι "Κάνε αυτό που σου αρέσει πάρα πολύ. Αν επιλέξεις τη σχολή που αγαπάς, θα σου αρέσουν τα μαθήματα, θα τα διαβάζεις με ευκολία και αυτόματα θα είσαι ένας από τους καλύτερους. Έτσι, αφού θα είσαιένας από τους καλύτερους, δεν θα έχεις πρόβλημα στην επαγγελματική αποκατάσταση. Και εκτός από επιτυχημένος επαγγελματίας θα είσαι και ευτυχισμένος άνθρωπος, κάτι πολύ σημαντικό τη σημερινή εποχή"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
το τελευταιο μηνυμα ειναι και το νοημα ολης αυτης της ιστοριας.συμφωνω 100%

τωρα συγκεκριμενα αν καποιος επελεγε φυσικο και ειχε την δυνατοτητα για κρητη να προτιμουσε την κρητη που και καλλιστες κριτικες εχει το τμημα και προγραμμα σπουδων βασισμενο στα ξενα προτυπα με 4 μαθηματα ανα εξαμηνο και οχι καμια εκατοστη,τα οποια διδασκονται και περισσοτερες ωρες/βαθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Να σαι καλα Κομνηνε γιατι ξεθαψες το θεμα, το διαβασα ολο και ελιωσα το γελιο. Ειδα μια μικρογραφια οσων βλεπω στη σχολη. Παιδακια να εχουν καβαλησει το καλαμι επειδη περασαν ΕΜΠ. Το μονο σχολιο που θα κανω για τη συγκριση ειναι: αν σας αρεσουν τα μαθηματικα, η φυσικη ή η πληροφορικη μην ερθετε στο Πολυτεχνειο κι ας βγαλατε 29,000 μορια και ολοι σας λενε για το Πολυτεχνειο. Μονο αν σας αρεσει απευθειας το αντικειμενο καποιου τομεα του πολυτεχνειου δηλωστε το. Αλλιως θα φατε στη μαπα απειρα βαρετα μαθηματα, τα οποια ειναι παλουκια και τελικα δεν θα σας καιγεται καρφακι. Ναι σιγουρα δεν θα σου αρεσουν και τα 65 μαθηματα μια πολυτεχνικης σχολης, αλλα να σας αρεσουν εστω 25-30. Οχι 5 ή 6 που εχουν απευθειας σχεση με μαθηματικα/φυσικη/πληροφορικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
bump

οι διαφορες ειναι οι εξης η φυσικη ειναι επιστημη,η μηχανολογια δεν ειναι επιστημη ειναι μηχανολογια(δεν ειναι αυτο διαθεση υποτιμησης,δεν σημαινει οτι ειναι ασημαντη π.χ οπως ελεγε και ο feynman για το ιδιο ζητημα ,μιλωντας για τα μαθηματικα αντι της μηχανολογιας και η αγαπη δεν ειναι επιστημη,ειναι ασημαντη ;
στην μηχανολογια διδασκεσαι θεωρητικα φυσικης σε λιγα εισαγωγικα μαθηματα και απο εκει και περα επικεντρωνεσαι σε πολυ συγκεκριμενα ζητηματα που απτονται εφαρμοσμενων ζητηματων ,δεν ειναι φυσικος ο μηχανολογος,με τον ιδιο τροπο που ο οικονομετρης/οικονομολογος δεν ειναι μαθηματικος.
και η φυσικη εχει εφαρμογες(ασχετα αν στην ελλαδα δεν διαθετουν αντιστοιχα επαγγελματικα δικαιωματα) και μαλιστα ουκ ολιγες,αλλα ειναι σαφες πως την μεριδα του λεοντος παιρνει το θεωρητικο κομματι

στην ελλαδα ο αποφοιτος ΜΜ δεν προκειται να δουλεψει πανω στην ουσια του αντικειμενου που διδαχτηκε και αυτο για μενα ειναι μεγαλο μειον για να σπουδασει καποιος ΜΜ(π.χ ο πολιτικος μηχανικος δεν εχει τετοιο προβλημα,αλλα απο την αλλη μιλαμε για μια στρατια ΠΜ και ανυπαρκτη αναπτυξη οικοδομικη,ενω ειναι ενα ζητημα και η λειτουργια καποιων δημοσιων υπηρεσιων σχετικων με το αντικειμενο)
ο φυσικος μπορει ομως να διδαξει,να κανει ερευνα(στην θεωρητικη φυσικη η ερευνα μπορει να γινει σε οποιοδηποτε σημειο του πλανητη και με μηδενικο κοστος πολλες φορες,αρκει το οξυδερκες μυαλο και μια προσβαση σε βιβλιογραφια//),η εντυπωση πως δεν υπαρχει ερευνα στην ελλαδα στην φυσικη ειναι περα για περα λαθος,ιδιως σε καποιους τομεις της εφαρμοσμενης φυσικης η ελλαδα βρισκεται πανευρωπαικα στην πρωτοπορια,οτι βεβαια δεν ειναι πολλα τα πεδια πρωτοποριας αυτο ειναι σωστο,αφορα ολες τις σχολες ολων των αντικειμενων

η μηχανολογια ειναι προιον της φυσικης και οχι το αντιστροφο

στις σχολες φυσικης τωρα οπως καλα ξερει ο dias εχουμε μια καταπληκτικη σχολη (ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ) :D κατι αντιστοιχο δεν εχουμε στην ΜΜ ,υπαρχουν παντως και καλες σχολες και στα δυο αντικειμενα
ο μεσος ορος των φοιτητων ειναι καλυτερος στην ΜΜ,μολονοτι οι καλυτεροι φοιτητες και των δυο σχολων ειναι ισαξιοι(αν οχι και καλυτεροι καποιες χρονιες αυτοι του φυσικου τμηματος)
η δυσκολια της σχολης στην φυσικη ειναι μεγαλυτερη βλεποντας χρονους αποπερατωσης,εγκαταλειψης,αριστειας κ.λπ (βεβαια αυτο παει και συναρτησει του επιπεδου των φοιτητων,αλλα και παλι τα νουμερα ειναι μεγαλα ,αλλα και γενικοτερα πιστευεται πως η φυσικη ειναι δυσκολοτερο αντικειμενο)
η μεταπηδηση ενος φυσικου στην μηχανολογια με ενα master μολονοτι προφανως θα ειναι ζορικη ειναι πολυ ευκολοτερη απο την μεταβαση πχ ενος μηχανολογου στην αστροφυσικη π.χ
αυτα
παντως ουσιαστικο ειναι να εχει ενα ενδιαφερον για το πεδιο ο υποψηφιος

και κατι προβοκατορικο,να αναψουν λιγο τα αιματα,ολοι οι θεωρητικοι φυσικοι θεωρουν τα εφαρμοσμενα αντικειμενα κατωτερη ενασχοληση του πνευματος,το αυτο και ο θεωρουμενος πατερας της μηχανικης αρχιμηδης, ο δε αινσταιν προσπαθουσε να αποτρεψει το παιδι του απο τους ΠΜ(του αρεζαν του παιδιου οι ανεμομυλοι που εβλεπε μικρακι και ηθελε να γινει μηχανικος)
αν θελετε την γνωμη μου εγω νομιζω και τα δυο συγκεκριμενα αντικειμενα ειναι τα συναρπαστικοτερα που μπορει να σπουδασει καποιο παιδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Βασικα καμια σχολη του πολυτεχνειου δεν εχει απορροφηση στην Ελλαδα πανω στο σκληρο πυρηνα του αντικειμενου της.

Και θα το επαναλαβω κι ας γινομαι βαρετος. ΜΗΝ ερθετε Πολυτεχνειο για το καλο χαρτι. Θα φατε σκαρταδουρα στη μαπα, θα βαρεθειτε και θα μπειτε 4ο ετος με 30 μαθηματα στην πλατη σας. Πηγαινετε τελειωστε κατι πιο γρηγορο, καντε ενα μαστερ αν χρειαστει και δουλεψτε!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Βασικα καμια σχολη του πολυτεχνειου δεν εχει απορροφηση στην Ελλαδα πανω στο σκληρο πυρηνα του αντικειμενου της.

Και θα το επαναλαβω κι ας γινομαι βαρετος. ΜΗΝ ερθετε Πολυτεχνειο για το καλο χαρτι. Θα φατε σκαρταδουρα στη μαπα, θα βαρεθειτε και θα μπειτε 4ο ετος με 30 μαθηματα στην πλατη σας. Πηγαινετε τελειωστε κατι πιο γρηγορο, καντε ενα μαστερ αν χρειαστει και δουλεψτε!!!!
Τι πας να εξηγήσεις και εσύ ρε Darth; Είπαμε, το παιδί της Γ'Λυκείου έχει κάνει εξονυχιστική έρευνα και ξέρει τι θα έχει απορρόφηση σε 5 χρόνια (τουλάχιστον), τι μαθήματα επιλογής θα πάρει, ποιο ΠΜΣ θα παρακολουθήσει, τι βαθμούς θα έχει, που θα κάνει εθελοντική και πως θα ανελιχθεί στην αγορά εργασίας. Ή στην άλλη περίπτωση θα ξέρει το θέμα του διδακτορικού του και θα εργαστεί ως ερευνητής κερδίζοντας νόμπελ με groundbreaking θεωρίες που του κερδίζουν μια θέση σε ένα πρωτοκλασάτο Αμερικάνικο/Βρετανικό πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sinnlos

Νεοφερμένος

Ο sinnlos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Έχω αυτό το δίλημμα για την 2η θέση στο μηχανογραφικό και την σχολή που θα περάσω αν δεν πιάσω την πρώτη επιλογή.

Από την μία οι μηχανολόγοι έχουν πολλά πράγματα να ασχοληθούν, έχουν και τα επαγγελματικά δικαιώματα. Όμως αυτά με τις μηχανές και όλα τα σχετικά δεν μου αρέσουν γιατί δεν πιάνουν τα χέρια μου αλλά μέχρι να επιλέξουμε τομείς θα πρέπει να φάω στην μάπα μηχανουργεία κ.α..

Το φυσικό είναι ωραία σχολή και μου αρέσουν όλα τα μαθήματα. Βέβαια την δυσκολία τους δεν μπορώ να την γνωρίζω. Απλώς πιστεύω ότι στην χώρα που ζούμε, όπου κανένας δεν εκτιμά αυτό το πτυχίο, θα καταλήξω καθηγητής που δεν μου αρέσει καθόλου. Έχω σκοπό να κάνω μεταπτυχιακά αν βρω κάτι που με ενδιαφέρει αλλά και πάλι κάτι τέτοιο δεν πιστεύω ότι θα λύσει όλα τα προβλήματα και θα μου δώσει δουλειά πέρα από το καθηγητηλίκι.... άλλωστε για να πετύχεις κάτι στην φυσική και να ασχοληθείς με έρευνα είναι πολύ δύσκολο....

Τέλος σκέπτομαι και τους Χημικούς Μηχανικούς που ασχολούνται με ωραίους τομείς αλλά η τόση πολλή χημεία με απωθεί. Ήμουν της τεχνολογικής στην Γ' και θετικής στην Β' αλλά δεν μπορώ να πω ότι τρελενόμουν για χημεία αλλά ήμουν αρκετά καλός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Έχω αυτό το δίλημμα για την 2η θέση στο μηχανογραφικό και την σχολή που θα περάσω αν δεν πιάσω την πρώτη επιλογή.

Από την μία οι μηχανολόγοι έχουν πολλά πράγματα να ασχοληθούν, έχουν και τα επαγγελματικά δικαιώματα. Όμως αυτά με τις μηχανές και όλα τα σχετικά δεν μου αρέσουν γιατί δεν πιάνουν τα χέρια μου αλλά μέχρι να επιλέξουμε τομείς θα πρέπει να φάω στην μάπα μηχανουργεία κ.α..

Το φυσικό είναι ωραία σχολή και μου αρέσουν όλα τα μαθήματα. Βέβαια την δυσκολία τους δεν μπορώ να την γνωρίζω. Απλώς πιστεύω ότι στην χώρα που ζούμε, όπου κανένας δεν εκτιμά αυτό το πτυχίο, θα καταλήξω καθηγητής που δεν μου αρέσει καθόλου. Έχω σκοπό να κάνω μεταπτυχιακά αν βρω κάτι που με ενδιαφέρει αλλά και πάλι κάτι τέτοιο δεν πιστεύω ότι θα λύσει όλα τα προβλήματα και θα μου δώσει δουλειά πέρα από το καθηγητηλίκι.... άλλωστε για να πετύχεις κάτι στην φυσική και να ασχοληθείς με έρευνα είναι πολύ δύσκολο....

Τέλος σκέπτομαι και τους Χημικούς Μηχανικούς που ασχολούνται με ωραίους τομείς αλλά η τόση πολλή χημεία με απωθεί. Ήμουν της τεχνολογικής στην Γ' και θετικής στην Β' αλλά δεν μπορώ να πω ότι τρελενόμουν για χημεία αλλά ήμουν αρκετά καλός.

Θα επιλέξεις αυτό που σου αρέσει περισσότερο, από αυτά που λες νομίζω πιο ικανοποιημένος θα βγεις απο τους μηχ μηχ. Σε καθε σχολη υπαρχουν μαθηματα που απωθουν τους σπουδαστες, μην ανησυχεις αν δεν σε εκλυουν μερικα απο αυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top