Μηχανολόγοι Μηχανικοί

freestylemachine

Νεοφερμένος

Ο freestylemachine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Πηγαινε σε τει τοτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2Po

Νεοφερμένος

Η 2Po αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σε όλους...
είμαι μαθήτρια της Γ' Λυκείου και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να δηλώσω Μηχανολόγων και με προβληματίζει πολύ η επιλογή της πόλης (αν υποθέσουμε οτι εχουμε την πολυτέλεια να διαλέξουμε πόλη λόγω μορίων...)

Ως γέννημα θρέμα της ελληνικής επαρχίας θεωρώ οτι δεν θα μπορούσα να ζήσω σε μεγαλούπολη (Αθήνα-Θεσ/νίκη) γι'αυτό θα προτιμούσα πχ.Κοζάνη..

Ωστόσο εδώ τίθεται το θέμα της "ποιότητας" των πανεπιστημίων...
Δηλαδή, τα κλασικά, ξέρετε.. όλοι λένε οτι τα "καλύτερα" είναι στη Αθήνα κτλ... -
αλλά δεν καταλαβαίνω: σε τι υστερούν τα Πολυτεχνεία της επαρχίας, αν υστερούν.....????

Ή ένα άλλο που ακούγεται είναι, οτι αν χρειαστεί να πας έξω για μεταπτυχιάκο, θα σε δεχτούν μόνο άμα έχεις τελειώσει από το ΕΜΠ, γιατί είναι το μόνο γνωστό Πολυτεχνείο της Ελλάδας στο εξωτερικό....

Και γενικοτερα, συνηθίζεται οι μηχανολόγοι να πηγαίνουν για μεταπτυχιακό? πόσο απαραιτητο είναι τα τελευταία χρόνια...???

Ξερω οτι οι τίτλοι αναγνωρίζονται ισάξια αλλά πρακτικά, ο απλός κόσμος δίνει άλλη βαρύτητα στον μηχανολόγο του ΕΜΠ ή ΑΠΘ, και γι'αυτό και οι ίδιοι το χρησιμοποιουν ως διαφήμιση.... (πχ. ο Ταδε Μηχανολόγος Μηχανικός Ε.Μ.Π.)

--- Τελικά, τι είναι μύθος και τι πραγματικότητα??

Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Αρκετές φορές λέγεται το αντίθετο ξες.Ότι η επαρχία υπερτερεί.Από όλες το ίδιο πράγμα βγαίνεις οπότε δες το πρόγραμμα και τις πόλεις και αναλόγως πράξε:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Γεια σε όλους...
είμαι μαθήτρια της Γ' Λυκείου και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να δηλώσω Μηχανολόγων και με προβληματίζει πολύ η επιλογή της πόλης (αν υποθέσουμε οτι εχουμε την πολυτέλεια να διαλέξουμε πόλη λόγω μορίων...)

Ως γέννημα θρέμα της ελληνικής επαρχίας θεωρώ οτι δεν θα μπορούσα να ζήσω σε μεγαλούπολη (Αθήνα-Θεσ/νίκη) γι'αυτό θα προτιμούσα πχ.Κοζάνη..

Ωστόσο εδώ τίθεται το θέμα της "ποιότητας" των πανεπιστημίων...
Δηλαδή, τα κλασικά, ξέρετε.. όλοι λένε οτι τα "καλύτερα" είναι στη Αθήνα κτλ... -
αλλά δεν καταλαβαίνω: σε τι υστερούν τα Πολυτεχνεία της επαρχίας, αν υστερούν.....????

Ή ένα άλλο που ακούγεται είναι, οτι αν χρειαστεί να πας έξω για μεταπτυχιάκο, θα σε δεχτούν μόνο άμα έχεις τελειώσει από το ΕΜΠ, γιατί είναι το μόνο γνωστό Πολυτεχνείο της Ελλάδας στο εξωτερικό....

Και γενικοτερα, συνηθίζεται οι μηχανολόγοι να πηγαίνουν για μεταπτυχιακό? πόσο απαραιτητο είναι τα τελευταία χρόνια...???

Ξερω οτι οι τίτλοι αναγνωρίζονται ισάξια αλλά πρακτικά, ο απλός κόσμος δίνει άλλη βαρύτητα στον μηχανολόγο του ΕΜΠ ή ΑΠΘ, και γι'αυτό και οι ίδιοι το χρησιμοποιουν ως διαφήμιση.... (πχ. ο Ταδε Μηχανολόγος Μηχανικός Ε.Μ.Π.)

--- Τελικά, τι είναι μύθος και τι πραγματικότητα??

Ευχαριστώ.
Έλα Κοζάνη.:)
Το πανεπιστήμιο είναι αρκετά καλό,τα επαγγελματικά δικαιώματα είναι παντού ίδια,όποιο τμήμα και αν τελειώσεις και στο εξωτερικό άμα πας για μεταπτυχιακό θα δώσουν πολύ περισσότερη έμφαση στο τί διδάχτηκες(λίστα μαθημάτων) παρά στο "όνομα" το πανεπιστημίου που τελείωσες.
Ναι όλα είναι ισάξια.Σίγουρα στην επαρχία δεν θα έχεις την υποδομή που θα είχες στην Αθήνα ή Θεσσαλονίκη(μεγάλα κτήρια,αμφιθέατρα κλπ) αλλά δεν πιστεύω ότι αυτά κάνουν ένα τήμα καλύτερο.Γενικά τα τμήματα της επαρχίας υστερούν σε ένα βαθμό σε υποδομή(μικρά κτήρια και αίθουσες),λιγότεροι φοιτητές και γενικά είναι πιο ήρεμα.Επίσης στο θέμα των παρατάξεων είναι πολύ πιο ήρεμα.Ούτε αφίσες κολλημένες παντού,ούτε ξύλο πέφτει,ούτε άγριοι τσακωμοί,ούτε καταλήψεις.
Το μεταπτυχιακό μπορεί να κρατήσει 1-2 χρόνια,ίσως και περισσότερο.Δεν είναι απαραίτητο τυπικά αλλά είναι ουσιαστικά προκειμένου να εμβαθύνεις σε έναν τομέα πάνω στον οποίο και θα δουλέψεις.Το ποιος τομέας είναι αυτός που θα σου προκαλέσει ενδιαφέρον θα το καταλάβεις μέσα στη σχολή ή και πριν μπεις(όπως εγώ) ανάλογα με τα μαθήματα που διδαχτείς θα βρεις περιοχές με ιδιαίτερο ενδιαφέρον.
Μην σε απασχολεί ο "απλός κόσμος".Σίγά σιγά αυτό αλλάζει.Εντάξει υπάρχουν ακόμα άτομα με αυτό το κόμπλεξ με τα "κεντρικά πανεπιστήμια" αλλά αυτό δεν έχει να κάνει τίποτα με την επαγγελματική σου πορεία.

Καινούργιο τμήμα -> καινούργιες εγκαταστάσεις-> καινούργιοι καθηγητές(φρέσκα άτομα μέσα στα πράγματα με όρεξη για δουλειά);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2Po

Νεοφερμένος

Η 2Po αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Η μετονομασία του τμήματος δεν επηρρέασε την λίστα μαθηματων, σωστά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Η μετονομασία του τμήματος δεν επηρρέασε την λίστα μαθηματων, σωστά?
Το πρόγραμμα σπουδών άλλαξε και έγινε ισότιμο με τα υπόλοιπα τμήματα μηχανολόγων εδώ και 4 χρόνια.Η μετονομασία ήρθε στα μέσα της περσινής χρονιάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Έλα Κοζάνη.:)
Το πανεπιστήμιο είναι αρκετά καλό,τα επαγγελματικά δικαιώματα είναι παντού ίδια,όποιο τμήμα και αν τελειώσεις και στο εξωτερικό άμα πας για μεταπτυχιακό θα δώσουν πολύ περισσότερη έμφαση στο τί διδάχτηκες(λίστα μαθημάτων) παρά στο "όνομα" το πανεπιστημίου που τελείωσες.
Ναι όλα είναι ισάξια.Σίγουρα στην επαρχία δεν θα έχεις την υποδομή που θα είχες στην Αθήνα ή Θεσσαλονίκη(μεγάλα κτήρια,αμφιθέατρα κλπ) αλλά δεν πιστεύω ότι αυτά κάνουν ένα τήμα καλύτερο.Γενικά τα τμήματα της επαρχίας υστερούν σε ένα βαθμό σε υποδομή(μικρά κτήρια και αίθουσες),λιγότεροι φοιτητές και γενικά είναι πιο ήρεμα.Επίσης στο θέμα των παρατάξεων είναι πολύ πιο ήρεμα.Ούτε αφίσες κολλημένες παντού,ούτε ξύλο πέφτει,ούτε άγριοι τσακωμοί,ούτε καταλήψεις.
Το μεταπτυχιακό μπορεί να κρατήσει 1-2 χρόνια,ίσως και περισσότερο.Δεν είναι απαραίτητο τυπικά αλλά είναι ουσιαστικά προκειμένου να εμβαθύνεις σε έναν τομέα πάνω στον οποίο και θα δουλέψεις.Το ποιος τομέας είναι αυτός που θα σου προκαλέσει ενδιαφέρον θα το καταλάβεις μέσα στη σχολή ή και πριν μπεις(όπως εγώ) ανάλογα με τα μαθήματα που διδαχτείς θα βρεις περιοχές με ιδιαίτερο ενδιαφέρον.
Μην σε απασχολεί ο "απλός κόσμος".Σίγά σιγά αυτό αλλάζει.Εντάξει υπάρχουν ακόμα άτομα με αυτό το κόμπλεξ με τα "κεντρικά πανεπιστήμια" αλλά αυτό δεν έχει να κάνει τίποτα με την επαγγελματική σου πορεία.

Καινούργιο τμήμα -> καινούργιες εγκαταστάσεις-> καινούργιοι καθηγητές(φρέσκα άτομα μέσα στα πράγματα με όρεξη για δουλειά);)


συμφωνώ 100% με τον κύριο.

απο παντού βγαίνεις το ίδιο και με τα ίδια δικαιώματα και απασχολίες.
ο τίτλος της σχολής , βασικά , δείχνει τα δικαιώματα , οπότε αν είναι ίδια σχολή είτε Μετσόβιο είτε πανεπιστήμιο δυτικής μακεδονίας (Κοζάνη) , το ίδιο είναι.

Να προσθέσω ότι αφού δεν σου αρέσουν και οι μεγαλουπόλεις , στην επαρχία μπορείς να περάσεις τέλεια. Θα κάνεις παρέες που θα μπορείς να βρίσκεις πιο εύκολα και να βγαίνετε πιο συχνά και θα δεθείτε περισσότερο.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Δεδομένου του ότι αποκλείεις Αθήνα-Θεσσαλονίκη, (αν και στην πρώτη περίπτωση, χάνεις το κύρος του πτυχίου που σου δίνει το Ε.Μ.Π, άσχετα με γνώσεις και υποδομές,και μην ακούς τι σου λέει ο καθένας πάνω σε αυτό, βέβαια κερδίζεις σε πολλά, όπως είπαν και οι προλαλήσαντες καταλήψεις-παρατάξεις και γενικά ένα χάος είναι η Αθήνα)...
Οπότε καταλήγουμε στις Πάτρα-Κοζάνη-Βόλο...
το τμήμα της Πάτρας πιστεύω είναι από τα καλύτερα τμήματα σε ολόκληρη την Ελλάδα, (και δεν είναι τυχαίο που ήταν η μόνη σχολή Μηχανολόγων που δήλωσα), και από πλευράς υποδομών φοιτητικής ζωής και άλλα πολλά...
Τώρα μένουν Βόλος και Κοζάνη...
Το ένα τμήμα είναι εδώ και χρόνια Μηχανολόγων Βιομηχανίας, και το άλλο Ενεργειακών Πόρων, και τα 2 με δικαιώματα μηχανολόγων...
Από πέρυσι όμως μετονομάστηκαν (τυπικό το θέμα), και πλέον είναι Μηχανολόγων Μηχανικών...
Από πλευράς ισοτιμίας πτυχίου, συμφωνώ απόλυτα, όπως και με το θέμα της καλύτερης φοιτητικής ζωής σε μικρότερες πόλεις...
Να συμπληρώσω μονο:
ότι στην Κοζάνη θα είναι πολύ ήσυχα καθώς είναι η μικρότερη όλων εξ πόλη, αλλά
κάνει πολύ κρύο (δεν ξέρω αν σε ενοχλεί αυτό),
ο Βόλος είναι πολύ ωραία πόλη (δεν έχει όμως Φοιτητική Εστία, αν σε ενδιαφέρει),
η Πάτρα δεν είναι και τόσο ήσυχη πόλη όσο οι άλλες, αλλά οι υποδομές τις Πάτρας είναι άριστες πραγματικά...

Γενικά, για να καταλήξω, εγώ θα σου πρότινα με την εξής σειρά:
1)Πάτρα
2)Βόλος
3)Αθήνα
4)Κοζάνη
5)Θεσσαλονίκη

Τέλος αν σε ενδιαφέρει πολύ το μεταπτυχικό, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις, είναι να μπείς στην ιστοσελίδα της κάθε σχολής και να ψάξεις να βρείς τι μεταπτυχιακές σπουδές (πάνω σε τι τομείς δλδ) σου προσφέρει το κάθε τμήμα...
αλλά αυτό είναι κάτι που απέχει πολλά χρόνια και θα σου πρότεινα να μην ασχοληθείς και πολύ, γιατί δεν υπάρχει περίπτωση αν έχεις πολύ καλό βαθμό πτυχίου να μην σε πάρουν σε κάποιο τμήμα για μεταπτυχιακό και το σημαντικότερο, υπάρχει και το εξωτερικό...Αγγλία Αμερική και ιστορίες διάφορες!

** Το σημαντικότερο που μπορώ να σου πώ είναι να κοιτάξεις τα μαθήματά σου (κάτι που μου έλεγαν και μένα πέρυσι...και δεν τους άκουγα :P )
εγώ ήμουν χειρρότερη περίπτωση και έψαχνα από το Νοέμβριο χεχε...
αλλά τέσπα το σημαντικότερο είναι ότι θα πρέπει να προσπαθήσεις για το καλύτερο δυνατό και όσο καλή μαθήτρια και να 'σαι, πρέπει να ξέρεις ότι άμα πεις οκ πάω Κοζάνη και μου φτάνουν τα 18000 μόρια, είναι σχεδόν σίγουρο ότι το καλύτερο που θα γράψεις θα 'ναι 18500... το πιθανότερο είναι να γράψεις λίγα μόρια πιο κάτω γιατί θα καθησυχαστείς και δεν θα πολυ-διαβάζεις... οπότε μια μικρή αποτυχία και βρέθηκες εκεί (όπως πάνω κάτω έγινε με μένα).
Αυτά τα ολίγα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chainsaw

Νεοφερμένος

Ο chainsaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σητεία (Λασιθίου). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Παιδια φοιτω στο πρωτο ετος μηχανολογος μηχανικος στο βολο,ομως δεν ξερω αν εχω επιλεξει σωστη σχολη.Μου αρεσουν πολυ τα μαθηματικα και σκεφτομαι να δωσω του χρονου με το 10% και να παω στο μαθηματικο.Θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να ασχοληθω ΣΟΒΑΡΑ με τα εφαρμοσμενα μαθηματικα επιλεγοντας το καταλληλο μεταπτυχιακο.
Βεβαια ενδιαφερομαι αρκετα και για τα θεματα ενεργειας με τα οποια ασχολειται ο συγκεκριμενος κλαδος.Ενα ακομη προβλημα που αντιμετωπιζω σχετιζεται με το σχεδιο.Δεν με ενδιαφερει καθολου και το αντιμετωπιζω σαν αγγαρεια(κοπηκα στην εξεταστικη).Αφηστε δε που νομιζω οτι δεν εχω καθολου εφεση(ταλεντο αν θελετε) στο θεμα αυτο.Θα ηθελα να ρωτησω λοιπον αν η καλη γνωση σχεδιου ειναι απαραιτητη μονο στις κατασκευες ή σε οποιοδηποτε τομεα με τον οποιο καταπιαστω ειτε στο πανεπιστημιο ειτε στη δουλεια αργοτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Παιδια φοιτω στο πρωτο ετος μηχανολογος μηχανικος στο βολο,ομως δεν ξερω αν εχω επιλεξει σωστη σχολη.Μου αρεσουν πολυ τα μαθηματικα και σκεφτομαι να δωσω του χρονου με το 10% και να παω στο μαθηματικο.Θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να ασχοληθω ΣΟΒΑΡΑ με τα εφαρμοσμενα μαθηματικα επιλεγοντας το καταλληλο μεταπτυχιακο.
Καταρχάς άλλο μαθηματικός και άλλο μηχανικός. Προφανώς και μπορείς να ασχοληθείς με τα μαθηματικά σαν διπλωματούχος μηχανικός σε μεταπτυχιακό επίπεδο. Κλασσικό παράδειγμα αποτελεί ο καθηγητής μου Γεώργιος Κολέτσος, ο οποίος έχει τελειώσει Ηλεκτρολόγος - Μηχανολόγος Μηχανικός ΕΜΠ και μετά έκανε διατριβή στη μαθηματική λογική. Αυτή την εποχή είναι πρόεδρος του δια τμηματικού μεταπτυχιακού Λογική και Θεωρία Αλγορίθμων και Υπολογισμού στο οποίο συμμετέχουν οι ΗΜΜΥ και οι ΣΕΜΦΕ από το ΕΜΠ, οι μαθηματικοί, οι πληροφορικοί και το τμήμα μεθοδολογίας, ιστορίας και θεωρίας της επιστήμης από το εκπα καθώς και η ceid από την Πάτρα. Αυτό είναι ένα μεταπτυχιακό μαθηματικών που προφανώς δέχεται και μηχανικούς.
Επίσης σε όλες τις σχολές των μηχανικών υπάρχουν είτε λίγα είτε πολλά μαθηματικά. Ας πούμε στους ΗΜΜΥ ΕΜΠ υπάρχει η ροή Μ.
Ωστόσο αν αποφασίσεις τελικά να φύγεις από τους μηχανολόγους σκέψου και την ΣΕΜΦΕ.
Βεβαια ενδιαφερομαι αρκετα και για τα θεματα ενεργειας με τα οποια ασχολειται ο συγκεκριμενος κλαδος.
Εδώ είμαστε. Και εγώ ενεργειακός μηχανικός επιδιώκω να βγω το συντομότερο. Κοίταξε να δεις φίλε μου. Στα μαθηματικά 2-3 πράγματα αξίζουν: Μαθηματική Λογική, Ευκλείδεια Γεωμετρία και Θεωρία Αριθμών. Όλα τα άλλα κατά την γνώμη μου δεν αξίζουν. Ωστόσο στον ενεργειακό μηχανικό είναι όλα ωραία. Από την παραγωγή ενέργειας που ασχολείτε ο μηχανολόγος, μέχρι την μεταφορά και διανομή που ασχολείτε ο ηλεκτρολόγος έως και την αποθήκευση που ασχολείτε ο χημικός. Εγώ σου προτείνω να μήνεις στους μηχανολόγους και να πάρεις 5-6 βιβλία μαθηματικών να διαβάσεις και αν πωρωθείς μεταπτυχιακό στα μαθηματικά. Είσαι σίγουρος ότι σε όλη σου τη ζωή θες να διδάσκεις σε παιδάκια; Αν ναι τότε φύγε.
Ενα ακομη προβλημα που αντιμετωπιζω σχετιζεται με το σχεδιο.Δεν με ενδιαφερει καθολου και το αντιμετωπιζω σαν αγγαρεια(κοπηκα στην εξεταστικη).Αφηστε δε που νομιζω οτι δεν εχω καθολου εφεση(ταλεντο αν θελετε) στο θεμα αυτο.Θα ηθελα να ρωτησω λοιπον αν η καλη γνωση σχεδιου ειναι απαραιτητη μονο στις κατασκευες ή σε οποιοδηποτε τομεα με τον οποιο καταπιαστω ειτε στο πανεπιστημιο ειτε στη δουλεια αργοτερα.
Και εγώ έτσι είμαι με το σχέδιο. Σαν μηχανικοί ουσιαστικά μόνο σχέδιο θα κάνουμε. Τίποτε άλλο. Ειδικά εμείς οι ενεργειακοί. Τώρα το σχέδιο που διδάσκεσαι εσύ αν δεν κάνω λάθος είναι μηχανολογικό. Ε αυτό δεν είναι σίγουρο ότι θα σου χρειαστεί. Σε μεγαλύτερα εξάμηνα θα δεις ότι υπάρχουν και άλλα σχέδια πολύ πιο ωραία.
Ωστόσο αν τελικά τελειώσεις μηχανολόγος και συνεχίσεις μεταπτυχιακό στα μαθηματικά πραγματικά δεν θα σου χρειαστεί πουθενα. Ε εντάξει. Όταν με το καλό χτίσεις το σπίτι σου να μην ξέρεις πως να διαμορφώσεις την θέρμανση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stemfrom

Νεοφερμένος

Ο stemfrom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
μήπως ξέρει κανένας αν υπάρχει κανένα βιβλίο με ασκήσεις π.χ.γκαρούτσος πάνω στο μάθημα στοιχείων μηχανών Ι του εμπ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios3

Νεοφερμένος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Και εγώ έτσι είμαι με το σχέδιο. Σαν μηχανικοί ουσιαστικά μόνο σχέδιο θα κάνουμε. Τίποτε άλλο. Ειδικά εμείς οι ενεργειακοί. Τώρα το σχέδιο που διδάσκεσαι εσύ αν δεν κάνω λάθος είναι μηχανολογικό. Ε αυτό δεν είναι σίγουρο ότι θα σου χρειαστεί. Σε μεγαλύτερα εξάμηνα θα δεις ότι υπάρχουν και άλλα σχέδια πολύ πιο ωραία.
Ωστόσο αν τελικά τελειώσεις μηχανολόγος και συνεχίσεις μεταπτυχιακό στα μαθηματικά πραγματικά δεν θα σου χρειαστεί πουθενα. Ε εντάξει. Όταν με το καλό χτίσεις το σπίτι σου να μην ξέρεις πως να διαμορφώσεις την θέρμανση;
Και άλλα σχέδια; Όπως αρχιτεκτονικό(!);
Ελαφρώς αδύνατο να υπάρχει κάποιο άλλο είδος σχεδίου σε σχολή μηχανολόγων. Σε όλα τα εξάμηνα αλλά και στην μετέπειτα επαγγελματική πορεία το ίδιο σχέδιο είναι. Το οποίο είναι σαφώς σημαντικό και χρειάζεται χτίσεις δεν χτίσεις σπίτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fortisimo

Νεοφερμένος

Η fortisimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με 2-3 θέματα που με απασχολούν. Ενώ πιστεύω ότι θα έχω υψηλή βαθμολογία και θα πιάσω μηχανολόγους, που μου αρέσει το αντικείμενο, έχω ψιλοαπογοητευθεί από τις απόψεις μηχανολόγων που ακούω...
Μεγάλη ανεργία κλπ κλπ
Εντάξει, με την ανεργία το καταλαβαίνω, παντού έχει. Αλλά προβληματίζομαι κυρίως για τα εξής:
1) Μου λένε καλύτερα να δηλώσω Πολιτικός Μηχανικός διότι είναι πιο εύκολη σχολή και μετά επαγγελματικά στέκουν πολύ καλύτερα από τους μηχανολόγους
2) Μου λένε ότι στο ΕΜΠ τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα διότι οι καθηγητές ζητάνε στις εξεταστικές πράγματα άσχετα με το τι διδάσκουν στα μαθήματα και άσχετα με το τι περιέχουν τα βιβλία. Αυτά ότι ισχύουν σε σημαντικό αριθμό μαθημάτων.
3) Μου λένε μακριά από ΑΠΘ διότι είναι "ανύπαρκτο" ως πανεπιστήμιο και διότι οι καθηγητές "κόβουν" για πλάκα (μάλλον κομπλεξικοί ως προς ΕΜΠ μου λένε)
4) Από την άλλη μου λένε ότι είναι καλύτερα ΑΠΘ διότι διδάσκουν οι ίδιοι οι καθηγητές ενώ ΕΜΠ και Πάτρα βάζουν μεταπτυχιακούς να κάνουν τα μαθήματα.

Ισχύουν αυτά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θανάσης Χανιά

Νεοφερμένος

Ο Θανάσης Χανιά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Kαι εγώ βρίσκομαι περίπου στην ίδια θέση με εσένα.. Να σου πω για το 1ο ότι έχοντας μιλήσει με πολλούς μηχανολόγους & πολιτικούς μηχανικούς, όλοι συμφωνούν ότι η ζήτηση είναι μεγαλύτερη για τους πολιτικούς μηχανικούς. Για τα άλλα δεν ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μηχανολόγος

Νεοφερμένος

Ο μηχανολόγος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
1) όχι
2) ναι
3) ανύπαρκτο δεν είναι. Απλά το Τεχνικό Επιμελητήριο (ο επαγγελματικός φορέας των Μηχανικών) κυριαρχείται από απόφοιτους Μετσοβίου. Αν πας να δώσεις εξετάσεις στο ΤΕΕ και είσαι από ΕΜΠ θα καταλάβεις. Θα σε ρωτάνε για ποδόσφαιρο...
4) Όχι. lol. ούτε καν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

freestylemachine

Νεοφερμένος

Ο freestylemachine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 34 μηνύματα.

fortisimo

Νεοφερμένος

Η fortisimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Την έχω διαβάσει την έρευνα.
Βγαίνει κάποιο "ασφαλές" συμπέρασμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

freestylemachine

Νεοφερμένος

Ο freestylemachine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Εδωσα το λινκ για τα παιδια που ρωτουσαν για την ανεργια των αποφοίτων. Δεν νομίζω ότι βγαίνει ένα ασφαλές συμπερασμα αλλα ειναι ενα καλό δειγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mc08071

Νεοφερμένος

Ο 22160717181518 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με 2-3 θέματα που με απασχολούν. Ενώ πιστεύω ότι θα έχω υψηλή βαθμολογία και θα πιάσω μηχανολόγους, που μου αρέσει το αντικείμενο, έχω ψιλοαπογοητευθεί από τις απόψεις μηχανολόγων που ακούω...
Μεγάλη ανεργία κλπ κλπ
Εντάξει, με την ανεργία το καταλαβαίνω, παντού έχει. Αλλά προβληματίζομαι κυρίως για τα εξής:
1) Μου λένε καλύτερα να δηλώσω Πολιτικός Μηχανικός διότι είναι πιο εύκολη σχολή και μετά επαγγελματικά στέκουν πολύ καλύτερα από τους μηχανολόγους
2) Μου λένε ότι στο ΕΜΠ τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα διότι οι καθηγητές ζητάνε στις εξεταστικές πράγματα άσχετα με το τι διδάσκουν στα μαθήματα και άσχετα με το τι περιέχουν τα βιβλία. Αυτά ότι ισχύουν σε σημαντικό αριθμό μαθημάτων.
3) Μου λένε μακριά από ΑΠΘ διότι είναι "ανύπαρκτο" ως πανεπιστήμιο και διότι οι καθηγητές "κόβουν" για πλάκα (μάλλον κομπλεξικοί ως προς ΕΜΠ μου λένε)
4) Από την άλλη μου λένε ότι είναι καλύτερα ΑΠΘ διότι διδάσκουν οι ίδιοι οι καθηγητές ενώ ΕΜΠ και Πάτρα βάζουν μεταπτυχιακούς να κάνουν τα μαθήματα.

Ισχύουν αυτά;
1) οι πολιτικοι εινα, για μενα λιγο πιο ευκολη απο τους μηχ μηχ, αλλα αυτο δεν ειναι αρκετο για να τους επιλεξεις. και παλι, οχι μεγαλη διαφορα στη δυσκολια. επαγγελματικα δεν νομιζω να στεκουν καλυτερα . αν διαλεγεις σχολη του εμπ αποκλειστικα με κριτηριο την αποκατασταση, σκεψου ημμυ η ναυπηγους,
2)ναι. so what? αποκτας skill στο να τα βγαζεις περα με τις γνωσεις και τις δεξιοτητες που εχεις. και ισως τελικα να ειναι το μονο που αξιζει απο κει μεσα: οτι μαθαινεις να τα βγαζεις περα σε ενα τεραστιο μ...λο
3)δες το ποστ του μηχανολογου...
4) υπαρχουν μεταπτυχιακοι που τα σπανε(αν και σπανια κανουν διαλεξεις, ισως εργασιες και εργαστηρια συχνοτερα) και καθηγητες που ξυνονται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shikabalas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Λοιπον μετα απο πολυυυ καιρο ψαξιματος κατεληξα οτι θα δηλωσω τις σχολες Μηχανολογων Μηχανικων.Για καμποσο καιρο ημουν αναμεσα σε Πολυτεχνειο και Οικονομικα.Κατεληξα τελικα στο Πολυτεχνειο λογω του ευρους επιλογων στη συνεχεια και ειδικοτερα μηχανολογους γιατι και το αντικειμενο με ενδιαφερει πιο πολυ και ειδα απο τους οδηγους σπουδων οτι στο 4ο ετος μπορεις να διαλεξεις κατευθυνση σχετικη με οικονομικα θεματα,οποτε θα μπορεσω να συνδυασω τα δυο πραγματα που με ενδιαφερουν.:clapup:

Το θεμα μου τωρα αφορα την πολη.Ως πρωτη επιλογη θα εχω Θεσσαλονικη,λογω κοντινης αποστασης απο την περιοχη που μενω,αλλα και γιατι ηταν ενα ονειρο η Σαλονικα για μενα.:DΤο προβλημα ειναι η 2η επιλογη.Αν και εχω 149 μορια πανω απο την περσινη βαση για την πρωτη μου επιλογη,θελω να ειμαι εξασφαλισμενος στην περιπτωση που δεν περασω τελικα.

Γι'αυτο λοιπον πρεπει να διαλεξω αναμεσα σε Βολο και Πατρα.:/:Ποια θεωρειτε λοιπον εσεις πιο καλη?Για την πολη προτιμω Βολο απο τα οσα εχω ακουσει,αλλα και για την Πατρα ξερω οτι ειναι ωραια φοιτητουπολη.Ακουω αποψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top