Με έκοψαν σε μάθημα που θεωρούσα ότι έγραψα καλά

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Γιατί να μην είναι κάτω από τη βάση...είχαμε μαθητή στο φροντιστήριο που έκθεση έλεγε ότι περιμένει γύρω στο 18 η φιλόλογος του πε ότι κάτι τέτοιο αποκλείεται και τελικά πήρε 8.4.
Προφανώς ο τρόπος που τα έγραψες και τα ανέπτυξες είχε ζητήματα.....

Από εκτίμηση 18 σε βαθμό 8.4 ...μπάζει η αξιοπιστία. Ούτε δημοψήφισμα για το κόμμα του Τζήμερου να ήταν. :hehe:

ισχύει αυτό που λές. να'στε καλά ολοι για τις απόψεις σας, το φορουμ πραγματικά βοηθάει πολύ

πάντος κάτω απο την βάση ΔΕΝ εχω γράψει Ελληνικά...δεν παίζει... και 5-6 ορθογραφικά να είχα
και ολες οι ερμηνίες να μην ήταν σωστές, πιστεύω αυτό το καταλαβαίνετε και εσεις.

Αρχικά μη σε πάρει από κάτω σε βαθμό τρέλας. Προσπάθησε να αποδεχθείς το άσχημο γεγονός όσο δύσκολο και αν είναι. Αδικίες πάντα γίνονται και οι πανελλήνιες δεν είναι τύπος εξετάσεων που εξετάζουν cognitive skills ενός υποψηφίου αλλά βαθμό προετοιμασίας με βάση την κασέτα του φροντιστηρίου. Καλώς ήρθες στην ζωή. Δες από εδώ και πέρα τι μπορείς να κάνεις και φυσικά, Πανεπιστήμια δεν είναι μόνο τα Ελληνικά... ;)
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Αρχικά μη σε πάρει από κάτω σε βαθμό τρέλας. Προσπάθησε να αποδεχθείς το άσχημο γεγονός όσο δύσκολο και αν είναι. Αδικίες πάντα γίνονται και οι πανελλήνιες δεν είναι τύπος εξετάσεων που εξετάζουν cognitive skills ενός υποψηφίου αλλά βαθμό προετοιμασίας με βάση την κασέτα του φροντιστηρίου. Καλώς ήρθες στην ζωή. Δες από εδώ και πέρα τι μπορείς να κάνεις και φυσικά, Πανεπιστήμια δεν είναι μόνο τα Ελληνικά... ;)

να'σε καλά φίλε να ξέρετε οι απόψεις σας με βοηθάνε (οι αρνητικές οχι και τόσο εκτός και αν είναι
στοιχειοθετημένες).

να ξέρετε πέρισι τελείωσα ΙΕΚ, απο το ΕΠΑΛ είμαι απόφοιτος χρόνια πρίν οπότε τα έχω αφήσει ολα πίσω οπως μαθηματικά που αν δείς στο προφιλ εχω ανοίξει αλλο thread γιατι δεν θα έγραφα και ήθελα γνώμες αν τελικά αξίζει να δώσω πανελλήνιες!

τελικα έγινε το απίστευτο οχι μονο έγραψα ενα θέμα στα μαθηματικά ενώ είχα πάει αδιάβαστος! πήρα και 1.5 μονάδα παραπάνω απ'οτι ήταν αναμενόμενο (το γράφω στην προιγούμενη σελίδα)

στα μαθηματικά είναι πιο απλά τα πράγματα απ'οτι με τα Ελληνικά να καταλάβεις πόσο έγραψες, δίνει πχ η άσκηση 10 μονάδες? τι περιμένεις να παρεις 20? οχι.. 10 θα πάρεις εφόσον την έλυσες.

καταλαβαίνεις οτι πήγα να δώσω πανελλήνιες με την αδυναμία του ενός μαθήματος (τα παιδιά εδώ με έσπροξαν να παω... κάποιος γιαννης_00 (μου είχε δώσει φοβερές συμβουλές) να δώσω βαρύτητα στα υπόλοιπα μαθήματα και είχα και τη υποστήριξη απο τους καθηγητές μου στο ΕΠΑΛ να το προσπαθήσω! (τώρα με παρηγορούν μέσω e-mail και καλά να μην το αφήσω εδώ και να κάνω το μηχανογραφικό).

ο λόγος που ταλαιπωρήθηκα είναι οτι ενω εχω τελειώσει ΕΠΑΛ και πέρισι αφού τελείωσα και ΙΕΚ και βρήκα
την πρώτη μου δουλειά μετά την σχολή σε μια γνωστή εταιρεία, στην ουσία αξιολογήθηκα οπως και με το χαρτί του ΕΠΑΛ και μισθολογικά και σαν θέση εργασίας και δεχόμουν σε αυτή την θέση εγώ και συνάλφοι μου συμπεριφορά παρατρεχάμενου με χαμηλού επιπέδου σπουδές.

Εφόσον λοιπόν οι δουλειές που εγώ βρίσκω είναι σκουπίδια και με αντιμετοπίζουν και εμένα σαν σκουπίδι
ας δοκιμάσω να κάνω κάτι καλύτερο απο σπουδές.



συμφωνούμε?
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
να'σε καλά φίλε να ξέρετε οι απόψεις σας με βοηθάνε (οι αρνητικές οχι και τόσο εκτός και αν είναι
στοιχειοθετημένες). συμφωνούμε?

Έχεις σκεφτεί να αναβαθμίσεις τις σπουδές μέσω του συστήματος "Duales Studium" στη Γερμανία ή Αυστρία (και γερμανικές επαρχίες Ελβετίας και Β.Ιταλίας); Νομίζω χρειάζεσαι μόνο ένα Β1 ή Β2 πιστοποιητικό γλώσσας (ακόμη και το κρατικό πιστοποιητικό γλωσσομάθειας της Ελλάδας γίνεται δεκτό στο Γερμανικό δημόσιο) και άμεση επικοινωνία με το σχολείο που κάνει αυτού του τύπου σπουδές.
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Έχεις σκεφτεί να αναβαθμίσεις τις σπουδές μέσω του συστήματος "Duales Studium" στη Γερμανία ή Αυστρία (και γερμανικές επαρχίες Ελβετίας και Β.Ιταλίας); Νομίζω χρειάζεσαι μόνο ένα Β1 ή Β2 πιστοποιητικό γλώσσας (ακόμη και το κρατικό πιστοποιητικό γλωσσομάθειας της Ελλάδας γίνεται δεκτό στο Γερμανικό δημόσιο) και άμεση επικοινωνία με το σχολείο που κάνει αυτού του τύπου σπουδές.

δεν ξέρω τι είναι αυτό και αν μπορώ να το κάνω, αν χρειάζεται να πάω εξωτερικό
δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα κυρίως λόγω οικονομικών.

σκεφτόμουν την συνέχιση σπουδών στην Ελλάδα παράλληλα με μια part time χαζοδουλειά.
έτσι και αλλιως μόνο τέτοιες βρίσκω! στην τελευταία αρρώστησαν τον κόσμο εκεί μέσα και
σχεδόν ολα τα παιδιά που ξεκινήσαμε μαζί άρχισαν να φευγουν ενας ενας απο το πρώτο μήνα!

έμεινα ο τελευταίος εκει μέσα και μου έλεγαν στην βάρδια πριν φύγουν καλή συνέχεια και
καλό κουράγιο! άλλοι παλιότεροι συνάδελφοι που ήξεραν οτι έκανα υπομονη μου είχαν πει
όπως και εσύ μου λές "το έχεις σκεφτεί για εξωτερικό??"

μιλάμε τώρα για ηλικίες απο 20-28 να σκέφτονται να πάνε εξωτερικό γιατί έχουν καταλάβει
την μούφα της υπόθεσης, έλεος.

καλά βεβαια δεν έχουμε ολοι την ίδια τύχη, αλλοι χωρίς σπουδές καταφέρνουν και βολεύονται
σε καλές δουλειές.

Σε άλλους (σαν και εμένα) σου λένε οι εργοδότες "γιατι δεν συνεχίζεις σπουδές? βάση πτυχίου δεν
μπορούμε να σου δώσουμε κάτι καλύτερο". :laugh::laugh:
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Έχεις σκεφτεί να αναβαθμίσεις τις σπουδές μέσω του συστήματος "Duales Studium" στη Γερμανία ή Αυστρία (και γερμανικές επαρχίες Ελβετίας και Β.Ιταλίας); Νομίζω χρειάζεσαι μόνο ένα Β1 ή Β2 πιστοποιητικό γλώσσας (ακόμη και το κρατικό πιστοποιητικό γλωσσομάθειας της Ελλάδας γίνεται δεκτό στο Γερμανικό δημόσιο) και άμεση επικοινωνία με το σχολείο που κάνει αυτού του τύπου σπουδές.


πάνω σε οτι μου είπες βρήκα αυτο:


να πώ οτι κατάλαβα κάτι? δεν κατάλαβα και που το μετέφρασα.
 

Petros.21

Νεοφερμένος

Ο Petros.21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Αρχαία ο ένας βαθμολογητης μου έβαλε 85 και ο άλλος 76. Καμία σχέση οι βαθμοί μεταξύ τους...δεν ξέρω με τι κριτήριο διορθώνουν. Είπαμε τα αρχαία δεν είναι μαθηματικά, να είναι μετρήσιμα, αλλά 9 μονάδες διαφορά από που κι ως που. Έφαγα πίκρα μεγάλη...
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
πάνω σε οτι μου είπες βρήκα αυτο:


να πώ οτι κατάλαβα κάτι? δεν κατάλαβα και που το μετέφρασα.

Είναι ένας τύπος σπουδών που έχει εφαρμοστεί στον γερμανόφωνο κόσμο με παγκόσμια πρωτοτυπία καθώς η Γερμανία είναι η μόνη χώρα παγκοσμίως με την θεσμοθετημένη πρακτική (ως κανονική εργασία με ασφαλιστικά ένσημα) και την μαθητεία. Το μοντέλο αυτό εκπαίδευσης είναι 50-50 ή 70-30 ανάλογα το Τεχνολογικό Ίδρυμα. Δηλαδή, 50-50 σημαίνει ότι οι μισές μέρες είναι μάθημα σε σχολή και οι άλλες μισές στην δουλειά από όπου εξετάζονται κανονικά από τον επόπτη της επαγγελματικής θέσης (σε συνεργασία με την σχολή). Άλλα Τεχνολογικά Ιδρύματα παρέχουν 70-30 δηλαδή, 3-4 μέρες σχολή και 2-1 μέρες δουλειά για το πρώτο έτος ή με συνδυασμό πρακτικής, εργαστηριακής εκπαίδευσης και θεωρητικής σπουδής. Αρκετοί Γερμανοί ή Γερμανοί δεύτερης γενιάς που δεν πάνε καλά στο κλασικό σχολείο, επιλέγουν αυτή την διέξοδο "σπουδών" και εννοείται ότι βρίσκουν δουλειά τεχνικού τύπου.

Η ιστορία έχει ως εξής. Κάποια εταιρία ή οργανισμός επιλέγει να εκπαιδεύσει νέο προσωπικό πάνω σε συγκεκριμένους τομείς της τεχνολογίας για δουλειές βιομηχανικού τύπου (π.χ. εκπαιδευτής μηχανοδηγών Τραμ, ειδικός σε θέματα Μηχατρονικής για Τομογράφους Νοσοκομείων). Αυτό το επιτυγχάνει με το να συνεργαστεί με κάποια τεχνική σχολή επιπέδου μεταλυκειακής βαθμίδας ιδιωτική ή δημόσια με ένα σύστημα ευέλικτων σπουδών (και κανονικές ασκήσεις, διαλέξεις, εξεταστικές) και να εποπτεύει τις σπουδές. Έτσι παρέχεται η δυνατότητα δουλειάς στην εταιρία παράλληλα με τις σπουδές με κάποια μικρή αμοιβή κάθε μήνα (που φορολογείται) καθώς παρέχονται και ασφαλιστικά ένσημα! Η εργασιακή πρακτική στην εταιρία εξετάζεται κανονικά γραπτώς και προφορικώς ή εργαστηριακώς σε συνδυασμό με τα μαθήματα της σχολής. Η παρουσία στην εταιρία συντονίζεται από κάποιον επόπτη τομέα που είναι σε απευθείας επικοινωνία με την σχολή. Μετά το τέλος των σπουδών (3-4 χρόνια) δίνεται η δυνατότητα για Πανεπιστημιακές σπουδές σε κάποιο Γερμανικό Πανεπιστήμιο (νομίζω) αν υπάρχει η διάθεση αναβάθμισης για περαιτέρω μισθολογική εξέλιξη και φυσικά, υπάρχει προοπτική η εταιρία να παρέχει νέο συμβόλαιο κανονικής θέσης εργασίας σε αντικείμενο σχετικό με την έμμισθη μαθητεία.

Πολλές μεγάλες εταιρίες όπως η Deutsche Bahn (DB), Deutsche Post παρέχουν τέτοιου τύπου σπουδές. Επίσης άλλες εταιρίες όπως ο τομέας Lufthansa Technik του ομίλου Lufthansa Airlines ή η τράπεζα Sparkasse παρέχουν "τεχνικά" ΙΕΚ δικά τους για την πλήρη εκπαίδευση προσωπικού ειδικών καθηκόντων.

Το σύστημα αυτό εφαρμόζεται σε όλο τον γερμανόφωνο κόσμο και όχι αποκλειστικά μόνο στη Γερμανία, αλλά και στην Αυστρία, στις γερμανόφωνες επαρχίες της Ελβετίας και ίσως περιορισμένα στις γερμανόφωνες επαρχίες της Β.Ιταλίας (στα σύνορα με την Αυστρία).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
ωραία, απλώς δεν καταλαβαίνω πως βοηθάει αυτό εμένα...
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Σαν μια καλύτερη εναλλακτική από την μονοδιάστατη χώρα μας. :studying: Όσο ζούμε, ποτέ δεν είναι αργά.

ναι...sry αν σε ταλαιπωρώ..και παλι δεν καταλαβαίνω, εννοείς να παω εξωτερικό για σπουδές?
αν αυτό λές...εδώ δεν μου περισσεύουν τα 50 ευρώ για να δώ το γραπτό μου στα νεα Ελληνικά
που το βαθμολογίσαν τέρμα κάτω απο την βάση.


πάνω σε αυτό θέλω να πώ κάτι, σήμερα ήμουν κοντά στην σχολή αν και δεν είχε νόημα γιατι
ήξερα τις βαθμολογίες μου, πλησίασα και κοίταξα.

οι βαθμολογίες ήταν ή του ύψους ή του βάθους και τα ΔΠ ατελείωτα!! (τι σημαίνει ΔΠ? δεν
προσήλθε?)

2-3 16αρια και 17αρια σε ορισμένα μαθήματα που έδιναν απο την ειδικότητα μου και μετά ολοι
σε ολα κάτω απο την βάση λέω..τόσο χάλια η σχολή μου?.. κοντά εκεί έχουμε αλλα 2 ΕΠΑΛ
(τώρα είχα λόγο να κοιτάξω) περνάω και απο εκεί και βλέπω τα ίδια.

μάλιστα στα μαθηματικά που έλεγα οτι πήγα αδιάβαστος εχω την καλύτερη βαθμολογία
απο ολόκληρη την σχολή.


περίπου 20 άτομα ήταν να δώσουν πήγαν οι μισοί μαζί και εγώ που ήξερα οτι δεν θα γράψω και
ένα μέλος απο το φόρουμ ο γιαννης_00 καθώς και τα άλλα παιδια με
συμβούλεψαν ΟΣΟ ΔΕΝ ΠΑΕΙ να το παλέψω μαθηματικά και να δώσω βαρύτητα στα υπόλοιπα.

σας ευχαριστώ! να'στε ολοι καλά! και καλούς βαθμούς στην κοπελιά που μου είπε:

"μην τα παρατας θα το μετανιωσεις"

και στο παιδί που είπε:

"Η μονη σιγουρα χαμενη μαχη ειναι αυτη που δεν δωθηκε ποτε"


τελικά βρίσκομαι με την μεγαλύτερη βαθμολογία απο μια ολόκληρη σχολή σε ενα μάθημα που
είχα δυσκολία να προετοιμαστώ μόνος μου ? είστε σοφοί? τι γίνεται?? :cool:

μπορώ να ανεβάσω φωτογραφία κρύβοντας τους κωδικούς και τα στοιχεία της σχολής ή
απαγορεύεται? (ρωτάω mods..)


επίσης θέλω να μάθω αν τόσα άτομα δεν πάνε στις εξετάσεις που μου έκανε εντύπωση ή
δεν γράφουν πως βγαίνουν οι βάσεις δεν μετράνε αυτούς που δεν πάνε?
 
Τελευταία επεξεργασία:

AnnaVrt12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AnnaVrt12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
ναι...sry αν σε ταλαιπωρώ..και παλι δεν καταλαβαίνω, εννοείς να παω εξωτερικό για σπουδές?
αν αυτό λές...εδώ δεν μου περισσεύουν τα 50 ευρώ για να δώ το γραπτό μου στα νεα Ελληνικά
που το βαθμολογίσαν τέρμα κάτω απο την βάση.


πάνω σε αυτό θέλω να πώ κάτι, σήμερα ήμουν κοντά στην σχολή αν και δεν είχε νόημα γιατι
ήξερα τις βαθμολογίες μου, πλησίασα και κοίταξα.

οι βαθμολογίες ήταν ή του ύψους ή του βάθους και τα ΔΠ ατελείωτα!! (τι σημαίνει ΔΠ? δεν
προσήλθε?)

2-3 16αρια και 17αρια σε ορισμένα μαθήματα που έδιναν απο την ειδικότητα μου και μετά ολοι
σε ολα κάτω απο την βάση λέω..τόσο χάλια η σχολή μου?.. κοντά εκεί έχουμε αλλα 2 ΕΠΑΛ
(τώρα είχα λόγο να κοιτάξω) περνάω και απο εκεί και βλέπω τα ίδια.

μάλιστα στα μαθηματικά που έλεγα οτι πήγα αδιάβαστος εχω την καλύτερη βαθμολογία
απο ολόκληρη την σχολή.


περίπου 20 άτομα ήταν να δώσουν πήγαν οι μισοί μαζί και εγώ που ήξερα οτι δεν θα γράψω και
ένα μέλος απο το φόρουμ ο γιαννης_00 καθώς και τα άλλα παιδια με
συμβούλεψαν ΟΣΟ ΔΕΝ ΠΑΕΙ να το παλέψω μαθηματικά και να δώσω βαρύτητα στα υπόλοιπα.

σας ευχαριστώ! να'στε ολοι καλά! και καλούς βαθμούς στην κοπελιά που μου είπε:

"μην τα παρατας θα το μετανιωσεις"

και στο παιδί που είπε:

"Η μονη σιγουρα χαμενη μαχη ειναι αυτη που δεν δωθηκε ποτε"


τελικά βρίσκομαι με την μεγαλύτερη βαθμολογία απο μια ολόκληρη σχολή σε ενα μάθημα που
είχα δυσκολία να προετοιμαστώ μόνος μου ? είστε σοφοί? τι γίνεται?? :cool:

μπορώ να ανεβάσω φωτογραφία κρύβοντας τους κωδικούς και τα στοιχεία της σχολής ή
απαγορεύεται? (ρωτάω mods..)


επίσης θέλω να μάθω αν τόσα άτομα δεν πάνε στις εξετάσεις που μου έκανε εντύπωση ή
δεν γράφουν πως βγαίνουν οι βάσεις δεν μετράνε αυτούς που δεν πάνε?
Από τα σημερινά στατιστικά φαίνεται εκ πρώτης όψεως οι βαθμοί να ήταν λίγο καλύτεροι, αλλά οι πιο έμπειροι λένε πως ο μέσος όρος δε θα έχει ανοδική πορεία διότι οι βαθμοί συνδυαστικά δεν ήταν καλοί και πολύ περισσότερο διότι οι υποψήφιοι ήταν περισσότεροι οπότε διαιρώντας τους βαθμούς με τους υποψήφιους ο αριθμός θα μικραίνει.
Μπράβο σου που πήγες και έδωσες, σε θυμάμαι να ρωτάς αν αξίζει :)
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Από τα σημερινά στατιστικά φαίνεται εκ πρώτης όψεως οι βαθμοί να ήταν λίγο καλύτεροι, αλλά οι πιο έμπειροι λένε πως ο μέσος όρος δε θα έχει ανοδική πορεία διότι οι βαθμοί συνδυαστικά δεν ήταν καλοί και πολύ περισσότερο διότι οι υποψήφιοι ήταν περισσότεροι οπότε διαιρώντας τους βαθμούς με τους υποψήφιους ο αριθμός θα μικραίνει.
Μπράβο σου που πήγες και έδωσες, σε θυμάμαι να ρωτάς αν αξίζει :)

σε ευχαριστώ παρα πολύ!! ήσουν ανάμεσα στους supporters? :)
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Φυσικά!! Εν τέλει πως πήγες;

στα ειδικότητας οκ γι'αυτο δεν τα σχολιάζω.. πάνω κάτω οτι περίμενα χωρίς
να δείξουν όμως την επιείκεια που είχα στα μαθηματικά.

στα ειδικότητας βέβαια μπορούσα και καλύτερα! (ενα θα πώ..διόρθωσα θέμα που το
είχα σωστό και το έκανα λάθος, γιατί δεν ήμουν σίγουρος.

άντε να πω και άλλο ένα... :happy: έβαλα πρόθεμα (-) σε απάντηση άσκησης που ήδη
υπήρχε στην εκφώνιση με αποτέλεσμα να χάσω μονάδες...

αρά μπορούσα και καλύτερα?? :laugh:

για τα μαθηματικά δεν υπήρχε δυνατότητα για κάτι καλύτερο έγινε οτι καλύτερο
μπορούσε να γίνει και απο εμένα και απο τους βαθμολογητές, γι'αυτο εχω κολλήσει
με τα Ελληνικά και δεν μπορώ να δεχτώ αυτό που έγινε.. δεν είμαι τόσο κακός
στο γράψιμο πιστέψτε με... κάτι παραπάνω πρέπει να έγραψα!!

αφού σε ολα ήξερα τις βαθμολογίες μου και οι αποκλίσεις είναι μικρές στα
Ελληνικά βρήκα να μαντέψω λάθος?
 

AnnaVrt12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AnnaVrt12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
στα ειδικότητας οκ γι'αυτο δεν τα σχολιάζω.. πάνω κάτω οτι περίμενα χωρίς
να δείξουν όμως την επιείκεια που είχα στα μαθηματικά.

στα ειδικότητας βέβαια μπορούσα και καλύτερα! (ενα θα πώ..διόρθωσα θέμα που το
είχα σωστό και το έκανα λάθος, γιατί δεν ήμουν σίγουρος.

άντε να πω και άλλο ένα... :happy: έβαλα πρόθεμα (-) σε απάντηση άσκησης που ήδη
υπήρχε στην εκφώνιση με αποτέλεσμα να χάσω μονάδες...

αρά μπορούσα και καλύτερα?? :laugh:

για τα μαθηματικά δεν υπήρχε δυνατότητα για κάτι καλύτερο έγινε οτι καλύτερο
μπορούσε να γίνει και απο εμένα και απο τους βαθμολογητές, γι'αυτο εχω κολλήσει
με τα Ελληνικά και δεν μπορώ να δεχτώ αυτό που έγινε.. δεν είμαι τόσο κακός
στο γράψιμο πιστέψτε με... κάτι παραπάνω πρέπει να έγραψα!!

αφού σε ολα ήξερα τις βαθμολογίες μου και οι αποκλίσεις είναι μικρές στα
Ελληνικά βρήκα να μαντέψω λάθος?
Το άκουσα και από άλλο άτομο αυτό πάντως να ξέρεις. Περίμενε από 16 και πάνω και του ήρθε 13και κάτι.
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Το άκουσα και από άλλο άτομο αυτό πάντως να ξέρεις. Περίμενε από 16 και πάνω και του ήρθε 13και κάτι.

άλλο 13 και κάτι απο 16 και άλλο ...... απο 12,13,14,15 :happy: υπάρχει μια διαφορά δεν υπάρχει?
εκεί βρήκα να υπερεκτιμήσω τον εαυτό μου?

μήπως με αξιολόγησαν σαν γνήσιο ΕΠΑΛιώτη? σου λεει τι γραπτό είναι αυτό 100 σελίδες με
γράμματα γιατρού? τι λεει εδώ πέρα? για γκόμενες γράφει? :lol: άστο παει με τα άλλα τα
μηδενισμένα.


στην ουσία αναγνωρίζω οτι στα συνώνυμα έχασα άσκοπα ορισμένες μονάδες γιατι είχα ανησυχία
οτι δεν θα προλάβω με τις εκθέσεις και βιαζόμουν, οταν πήγα σπίτι ολα τα συνώνυμα τα ήξερα.
 

AnnaVrt12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AnnaVrt12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
άλλο 13 και κάτι απο 16 και άλλο ...... απο 12,13,14,15 :happy: υπάρχει μια διαφορά δεν υπάρχει?
εκεί βρήκα να υπερεκτιμήσω τον εαυτό μου?

μήπως με αξιολόγησαν σαν γνήσιο ΕΠΑΛιώτη? σου λεει τι γραπτό είναι αυτό 100 σελίδες με
γράμματα γιατρού? τι λεει εδώ πέρα? για γκόμενες γράφει? :lol: άστο παει με τα άλλα τα
μηδενισμένα.


στην ουσία αναγνωρίζω οτι στα συνώνυμα έχασα άσκοπα ορισμένες μονάδες γιατι είχα ανησυχία
οτι δεν θα προλάβω με τις εκθέσεις και βιαζόμουν, οταν πήγα σπίτι ολα τα συνώνυμα τα ήξερα.
Υπάρχει διαφορά αλλά όταν βασίζεσαι ουσιαστικά σε αυτό το μάθημα, και περιμένεις 16 17 18 και βλέπεις 13 ε όσο να ναι δυσκολεύει πολύ η κατάσταση και πέφτει πολύ ο μέσος όρος.
Βέβαια εάν αυτό ισχύει και για άλλους τότε η κατάσταση δεν είναι τόσο άσχημη γιατί πέφτει ο μέσος όρος συνολικά.
Μήπως εν τέλει έχασες τις μονάδες λόγω ορίου λέξεων; ίσως ξεφυγες και από το θέμα
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Βέβαια εάν αυτό ισχύει και για άλλους τότε η κατάσταση δεν είναι τόσο άσχημη γιατί πέφτει ο μέσος όρος συνολικά.
Μήπως εν τέλει έχασες τις μονάδες λόγω ορίου λέξεων; ίσως ξεφυγες και από το θέμα

οχι μεσα στο όρια ήμουν, είχα τρέλη ανησυχία με τις εκθέσεις και τις ερμηνίες των κειμένων αν θα
προλάβω και έριξα ολη την προσπάθεια εκεί, ευτυχώς δεν είχα ρολόι να το βλέπω, και στα Αγγλικά
για Β2 έτσι ήμουν αλλά το πήρα.

τα συνώνυμα δεν τα είχα ολα λάθος.. αλλά δεν θα έπρεπε να υπήρχε κανένα εφόσον τα γνώρισα.
Σε ενα δεν διάβασα καθόλου την πρόταση πήρα απλώς την υπογραμμισμένη λέξη που είχε και άλλη
ερμηνία οπότε το έκανα λάθος.

δεν ξέρω πραγματικά! βλέπω και το άλλο παλικάρι στην προιγούμενη σελίδα 12 μονάδες απόκλιση
απο βαθμολογητή σε βαθμολογητή..άρα ο καθένας βαθμολογεί κατά το δοκούν (ορίστε μου βγαίνει
και το πανεπιστημιακό λεξιλόγιο) :cool:
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Λοιπόν πάμε πάλι.. ξεθάβω τόπικ γιατί εχω πάρει ανάποδες ίσως η φάση με τις πανελλήνιες
δεν με σηκώνει. θέλω όμως να τονίσω οτι γενικά πρέπει να είμαι ευχαριστημένος με τα
αποτελέσματα γιατί σαφέστατα έχω γράψει πολύ καλύτερα απο πέρυσι, όμως θα αναφερθώ
σε δύο μαθήματα...


δίκτυα υπολογιστών..

Όπως έκανα και πέρισι ελέγχω από βιβλίο και από φροντιστήρια τις απαντήσεις που έχω δώσει...
διαπιστώνω οτι η βάση μου σε αυτό το μάθημα είναι το 15 με δυνατότητα για 16
ή ότι καλύτερο ελεήσουν οι βαθμολογητές...

και σήμερα διαπιστώνω οτι μου έχουν βάλει 14!

Αναλυτικά:

θέμα Α1. ολα σωστά (12 μονάδες)

Θέμα A2. ένα λάθος, (8 μονάδες)

θέμα Γ και Δ όλα σωστά (απο 25 μονάδες)!!!!

Σύνολο ως εδώ: 70/100.


μετά θέμα Β1,Β2,Β3 είναι ερωτήσεις θεωρίας ΤΙ-ΕΓΙΝΕ? δεν έγραψα τίποτα σε 3 θέματα?? οχι γιατί
εγώ θυμάμαι οτι έγραψα! δεν είπα ότι έπιασα τις μέγιστες μονάδες αλλά έγραψα! εκτός και αν αυτά
που έγραψα ήταν εκτός πραγματικότητας τόπου και χρόνου και δεν έπιαναν ούτε 0.5



Νεα Ελληνικά...

το είχα κάνει δράμα πέρυσι όταν άνοιξα αυτό το thread.. και έλεγα τα ίδια που λέω και τώρα
για τα δίκτυα.

ΝΑΙ τελικά δεν ήταν δυνατόν να άξιζα πέρυσι για κάτω απο την βάση και μάλιστα 7αράκι, ενώ φέτος
μου βάζουν 12. ανέβηκα δηλαδή 5 μονάδες πάνω χωρίς να έχει αλλάξει προς το καλύτερο η δομή
του γραπτού μου λόγου και της σκέψης μου??


θέλω να πώ ρε παιδιά.. δεν έγινα σε ενα χρόνο πιο "λόγιος" :smartass: αυτό το επίπεδο του 12 αν δεν το
είχα πέρυσι δεν θα το είχα και φέτος!
άρα προφανώς το γραπτά δεν πέφτουν πάντα και στα καλύτερα
χέρια!!


Δεν ξέρω πραγματικά τι να πώ με το show των πανελληνίων, εμένα με ενδιαφέρουν συγκεκριμένες
σχολές που ΔΕΝ είναι κατηγορίας ΕΜΠ ή ΕΚΠΑ για να απαιτούν υψηλές επιδόσεις προσπαθώ για
σχολές που να βλέπω οτι μπορώ κάπως να ανταποκριθώ και στο πρόγραμμα σπουδών!!
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,861 μηνύματα.
Σε μένα πάλι, πάει καιρός, πρέπει να είχαν απόλυτη σύμπνοια σε όλα τα μαθήματα και οι δύο βαθμολογητές.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top