Γενικό -  Μετεξεταστέοι Μαθητές

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Η ιστορία είναι άχρηστο μάθημα; :eek:

Τι ακούν τα αυτιά μου (ή μάλλον, βλέπουν τα μάτια μου)!!! :|

Κοιτα για εναν που παει θετικη κατεύθυνση ειναι οτι πιο αχρηστο υπαρχει ,στην ουσια δεν μου δινει τιποτα..Αν πας θεωρητικη οκ διαβαζε.. Κοιτα πιστευω τα μαθηματικα ειναι 1000 φορες πιο σημαντικα στην ζωη απο την ιστορια..Αμα δεν ξερεις ιστορια οκ who cares(αρκει να τα ξερεις τα βασικα οκ αυτα τα ξερω!) , αν δεν μπορεις να κανεις μια πραξη θα γελαει ο κοσμος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nuria.m

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nuria.m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Κοιτα για εναν που παει θετικη κατεύθυνση ειναι οτι πιο αχρηστο υπαρχει ,στην ουσια δεν μου δινει τιποτα..Αν πας θεωρητικη οκ διαβαζε.. Κοιτα πιστευω τα μαθηματικα ειναι 1000 φορες πιο σημαντικα στην ζωη απο την ιστορια..Αμα δεν ξερεις ιστορια οκ who cares(αρκει να τα ξερεις τα βασικα οκ αυτα τα ξερω!) , αν δεν μπορεις να κανεις μια πραξη θα γελαει ο κοσμος!

για να θεωρεις την ιστορια αχρηστο μαθημα τοτε προφανως κατι δεν παει καλα...οσο και να μην σου αρεσει ,η χρησιμοτητα της δεν αμφισβητειται..και για εμενα που ειμαι θεωρητικη τα μαθηματικα μου φαινονται εντελως ανουσια αφου δεν τα εχω χρησιμοποιησει ποτε στην καθημερινη μου ζωη..αυτο δεν σημαινει οτι τα υποτιμω..η τα θεωρω κατωτερα...!!!οτι μαθαινει ο ανθρωπος ειναι σημαντικο..η γνωση ειναι δυναμη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Κοιτα για εναν που παει θετικη κατεύθυνση ειναι οτι πιο αχρηστο υπαρχει ,στην ουσια δεν μου δινει τιποτα..Αν πας θεωρητικη οκ διαβαζε.. Κοιτα πιστευω τα μαθηματικα ειναι 1000 φορες πιο σημαντικα στην ζωη απο την ιστορια..Αμα δεν ξερεις ιστορια οκ who cares(αρκει να τα ξερεις τα βασικα οκ αυτα τα ξερω!) , αν δεν μπορεις να κανεις μια πραξη θα γελαει ο κοσμος!
Εντελώς λάθος τρόπος σκέψης.

Η ιστορία είναι ένα από τα βασικότερα μαθήματα (όπως και τα μαθηματικά, βέβαια). Ο κόσμος δε θα γελάει μόνο αν δεν ξέρεις να κάνεις μια πράξη, αλλά θα γελάει κι όταν δεν ξέρεις την ιστορία του τόπου σου. Με τη λογική σου, αρκεί για έναν μαθητή να ξέρει βασική αριθμητική (πρόσθεση, αφαίρεση, πολλαπλασιασμό, διαίρεση) και να έχει βασικές γνώσεις ιστορίας (η επανάσταση των Ελλήνων κατά των Τούρκων έγινε το 1821). Όπως βλέπεις, η λογική αυτή μπάζει από παντού. Δεν μπορείς να θεωρείς ένα μάθημα που σου διδάσκει τον πολιτισμό, τον τρόπο ζωής, τα λάθη, τις καινοτομίες, κλπ του παρελθόντος ότι είναι άχρηστο.

Ακόμη και τώρα που εμείς οι δύο συνομιλούμε σ'αυτό το forum, ζούμε σε ένα γεγονός της ιστορίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pkat876

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
Σοβαρολογείς τώρα ή κάνεις πλάκα; Η ιστορία ασήμαντο μάθημα; Αν δεν γνωρίζεις το παρελθόν σου πώς θα καταλάβεις το παρόν; Είτε σ' αρέσει, είτε δεν σ' αρέσει η ιστορία είναι ένα από τα σημαντικότερα, αν όχι το σημαντικότερο μάθημα. Είναι δυνατόν ένας Έλληνας, να μην γνωρίζει την ιστορία του τόπου του; Επίσης όταν λες ότι διάβασες 5 λεπτά τι εννοείς; Προσωπικά δεν μου φτάνουν ούτε για να ξεφυλλίσω το βιβλίο! Τέλος πάντων διάβασε σίγουρα το έργο του Περικλή, τον Μ.Αλέξανδρο, και τον Μυκηναικό πολιτισμό. Σίγουρα μου διαφεύγουν κάποια σημαντικά κεφάλαια, αλλά είχαμε και μικρότερη ύλη... Κι ας σταματήσει αυτό το ανέκδοτο με το νέο σύστημα. Δεν γίνεται να περνούν τάξεις οι τουρίστες! Οι θετικοί και οι τεχνολογικοί δεν διαβάζουμε τίποτα άλλο πέρα από τα μαθήματα της κατεύθυνσης και οι θεωρητικοί δεν ξέρουν να λύσουν καλά καλά μια δευτεροβάθμια. Το λύκειο δεν έχει σαν σκοπό την εξειδίκευση. Αυτός είναι ρόλος του Πανεπιστημίου. Τώρα οφείλεις να διαβάζεις τα πάντα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nuria.m

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nuria.m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Λοιπον.οπως λεει και ο τιτλος εχω μεινει ιστορια χάρις το καινουργιο αθλιο συστημα..Δεν θα κατσω να γραφω ενα κατεβατο για το συστημα διοτι δεν εχει νοημα..Τελος παντων στα τρίμηνα ειχα και δυο 10 αρα μεσος ορος 10..Επρεπε να γραψω 6 και πηγα και εγραψα 4 με 5 λεπτα διαβασμα..ναι ξερω βλακεια μου δεν εχει σημασια τωρα ομως..Θα ηθελα την βοηθεια σας γιατι απο σημερα αρχισα να διαβαζω και εχω λιγο χαθει! Αν μπορειτε πειτε μου καποιες σελιδες οι οποιες ειναι σ.ο.ς να διαβασω..Επισης λετε αν κατσω να διαβασω 10-12 μερες να γραφω ευκολα 6? Δηλαδη ελεος..

καταρχας για να λες οτι διαβασες 5 λεπτα προφανως και δεν φταιει το συστημα...εγω προσωπικα την ιστορια δεν την διαβαζα ποτε σαν μαθημα...αλλα σαν λογοτεχνικο βιβλιο...ειδικα την αρχαια ιστορια...μην εχεις στο μυαλο σου την παπαγαλια...για αρχη προσπαθησε να την διαβασεις χωρις να την αποστηθίσεις...φτιαξε μια ταινια στο μυαλο σου...φαντασου την ενδυμασια,τον τροπο ομιλιας,την αρχιτεκτονικη...θα δεις ποσο ενδιαφερων θα γινει οταν θα εχεις μπει στον κοσμο των ρωμαιων και των αρχαιων ελληνων...στην συνεχεια προσπαθησε να την κατανοησεις καλυτερα..να μαθεις τα πιο βασικα πραγματα...ξεχωρισε την καθε περιοδο και τα πολιτευματα της,τις κοινωνικες ταξεις...και στο τελος οταν θα εχεις μαθει τα βασικα διαβασε και καποιες λεπτομερειουλες που ειναι σημαντικες.....το σημαντικο ειναι να εχεις στο μυαλο σου τα γεγονοτα εστω και στο περιπου...εεε θα αυτοσχεδιασεις και λιγο αν δεν θυμηθεις κατι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,818 μηνύματα.
καταρχας για να λες οτι διαβασες 5 λεπτα προφανως και δεν φταιει το συστημα...εγω προσωπικα την ιστορια δεν την διαβαζα ποτε σαν μαθημα...αλλα σαν λογοτεχνικο βιβλιο...ειδικα την αρχαια ιστορια...

Νόμιζα ότι ήμουν ο μόνος που εφάρμοζε αυτή την τακτική. :redface::P Πλάκα κάνεις; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nuria.m

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nuria.m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Νόμιζα ότι ήμουν ο μόνος που εφάρμοζε αυτή την τακτική. :redface::P Πλάκα κάνεις; :D

οχι δεν κανω πλακα...απλως i am pathetically in love with history :/::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,818 μηνύματα.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Και εγω ειμαι πορωμενος με την Ιστορια αλλο που ακολουθησα τεχνολογικη κατευθυνση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
lol, Δεν εχω δει ποτε ανθρωπο που να μου εχει πει φιλε μου αρεσει να διαβαζω ιστορια! Ενταξει ,ισως καποια κομματια να ειναι ενδιαφερον αλλα παραμενει λιγο καπως! Επισης,οχι δεν οφειλω να τα διαβαζω ολα γιατι θα μου βγει η παναγια ! Αρχαια δεν εχω αγγιξει ποτε στην ζωη μου και ουτε προκειται..για εναν θετικο αυτα τα μαθηματα φενοντε πανδυσκολα..ισα ισα να περναω την ταξη σε αυτα τα μαθηματα και να εχω 18αρα στα δικα μου μαθηματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Χωρίς να θέλω να γίνω επιθετικός, εσείς οι πολυπράγμονες μπορείτε να πείτε ότι θέλετε αλλά αν ο υπολογισμός ενός ορίου θα κρίνει το μέλλον μου περισσότερο απ'ότι τις γνώσεις μου περί των σταυροφοριών τότε θα είμαι κάτι παραπάνω από χαρούμενος να ασχοληθώ περισσότερο με τα μαθηματικά παρά με την ιστορία. Δεν διστάζω να παραδεχτώ ότι διάβαζα μόνο τα "hot" πράγματα σε κάτι κοτσάνες όπως τα αρχαία ίσα ίσα για να μην με αφήσουν στην ίδια τάξη ενώ ταυτόχρονα έπαιρνα κεφάλια στα μαθηματικά και στην φυσική, κάτι το οποίο δεν μετάνιωσα στις Πανελλαδικές καθώς με βοήθησαν να πετύχω τους στόχους μου και να περάσω στο αγαπημένο μου πανεπιστήμιο. Όσο για την στάση μου? Χίλιες φορές ανιστόρητο ον παρά μια φορά ανειδίκευτο ον. Πρόκειται για κάτι που δεν μετανιώνω ούτε με πιστόλι στον κρόταφο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Τον χρονο μου χανω διαβάζοντας φιλολογικα,λυπαμαι αλλα γινεται να θες να γινεις φυσικος ξερω εγω και να διαβαζεις αρχαια..δεν κολλαει! Στις πανελληνιες δεν εχει αρχαια..για αυτος διαβαζουμε οτι γραφουμε πανελληνιες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katelogic

Νεοφερμένος

Η katelogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Δεν ειναι ετσι, και γω των μαθηματικων ειμαι αλλα το σχολειο ειναι για γενικη μορφωση και οχι ειδικευση.Αυτη σου την προσφερει η τριτοβαθμια Σαφως εκει που σου αρεσει θα επικεντρωνεσαι αλλα ο στοχος δεν ειναι να βγεις απο το λυκειο χωρις να ξερεις να μιλας ενω θα εισαι τελειος στα μαθηματικα ή το αντιστροφο. Μετρο θελει..Εδω διδασκομαστε θρησκευτικα δηλαδη:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Καλα τα θρησκευτικα να δεις που τα γραφω :P . Καλα ο καθενας κανει οτι του αρεσει εμενα δεν με νοιαζει τι κανετε απλα λεω την γμωνη μου ! Εκανα την γκαφα μου και εμεινα ομως σαν χαζος :P . Τωρα θα διαβαζω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pkat876

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
Χωρίς να θέλω να γίνω επιθετικός, εσείς οι πολυπράγμονες μπορείτε να πείτε ότι θέλετε αλλά αν ο υπολογισμός ενός ορίου θα κρίνει το μέλλον μου περισσότερο απ'ότι τις γνώσεις μου περί των σταυροφοριών τότε θα είμαι κάτι παραπάνω από χαρούμενος να ασχοληθώ περισσότερο με τα μαθηματικά παρά με την ιστορία. Δεν διστάζω να παραδεχτώ ότι διάβαζα μόνο τα "hot" πράγματα σε κάτι κοτσάνες όπως τα αρχαία ίσα ίσα για να μην με αφήσουν στην ίδια τάξη ενώ ταυτόχρονα έπαιρνα κεφάλια στα μαθηματικά και στην φυσική, κάτι το οποίο δεν μετάνιωσα στις Πανελλαδικές καθώς με βοήθησαν να πετύχω τους στόχους μου και να περάσω στο αγαπημένο μου πανεπιστήμιο. Όσο για την στάση μου? Χίλιες φορές ανιστόρητο ον παρά μια φορά ανειδίκευτο ον. Πρόκειται για κάτι που δεν μετανιώνω ούτε με πιστόλι στον κρόταφο.
Το δόγμα "επιστήμη για την επιστήμη" σου λέει κάτι; Νομίζεις ότι η πνευματική μονομέρεια και η υπερβολική εξειδίκευση είναι πλεονεκτήματα για έναν σωστό επιστήμονα; Ένας επιστήμονας πρέπει να έχει λάβει μία ολοκληρωμένη παιδεία, για να μπορέσει να συνειδητοποιήσει την κοινωνική διάσταση του ρόλου του. Ένας λόγος που έχουμε φτάσει σε αυτή την κατάσταση σαν κράτος είναι το γεγονός ότι η εκπαίδευση μας είναι καθαρά τεχνοκρατική, αντί ανθρωπιστική. Οι πολίτες έχουν μετατραπεί σε υπηκόους, οι οποίοι αδυνατούν να κατανοήσουν τις εξελίξεις στο κοινωνικοπολιτικό γίγνεσθαι. Τα αρχαία που αποκαλείς κοτσάνες είναι δείγμα πολιτισμού, τον οποίο προσκυνούν άλλοι λαοί. Υπάρχουν εκατοντάδες Άγγλοι και Γερμανοί, οι οποίοι διδάσκονται στα σχολεία και στα πανεπιστήμιά τους τα αρχαία ελληνικά.Όσο για το μέλλον σου, ένας λαός που δεν γνωρίζει την ιστορία του είναι καταδικασμένος να επαναλάβει τα ίδια λάθη.
Κι εγώ τεχνολογική κατεύθυνση έχω επιλέξει και πάντα προτιμούσα τα μαθηματικά από οποιοδήποτε άλλο μάθημα. Τα θεωρητικά μαθήματα με κουράζουν, ο τρόπος που διδάσκεται η ιστορία με έχει κάνει να την μισήσω. Παρ' όλα αυτά δεν υποτίμησα ποτέ κανένα μάθημα. Η γνώση συντελεί στην καλλιέργεια του ανθρώπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Οκ,οπως ειπα γνωμη σου. Δεν θα μαλωσουμε κιολας! Ο καθενας κανει οτι του αρεσει ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Το δόγμα "επιστήμη για την επιστήμη" σου λέει κάτι; Νομίζεις ότι η πνευματική μονομέρεια και η υπερβολική εξειδίκευση είναι πλεονεκτήματα για έναν σωστό επιστήμονα; Ένας επιστήμονας πρέπει να έχει λάβει μία ολοκληρωμένη παιδεία, για να μπορέσει να συνειδητοποιήσει την κοινωνική διάσταση του ρόλου του. Ένας λόγος που έχουμε φτάσει σε αυτή την κατάσταση σαν κράτος είναι το γεγονός ότι η εκπαίδευση μας είναι καθαρά τεχνοκρατική, αντί ανθρωπιστική. Οι πολίτες έχουν μετατραπεί σε υπηκόους, οι οποίοι αδυνατούν να κατανοήσουν τις εξελίξεις στο κοινωνικοπολιτικό γίγνεσθαι. Τα αρχαία που αποκαλείς κοτσάνες είναι δείγμα πολιτισμού, τον οποίο προσκυνούν άλλοι λαοί. Υπάρχουν εκατοντάδες Άγγλοι και Γερμανοί, οι οποίοι διδάσκονται στα σχολεία και στα πανεπιστήμιά τους τα αρχαία ελληνικά.Όσο για το μέλλον σου, ένας λαός που δεν γνωρίζει την ιστορία του είναι καταδικασμένος να επαναλάβει τα ίδια λάθη.
Κι εγώ τεχνολογική κατεύθυνση έχω επιλέξει και πάντα προτιμούσα τα μαθηματικά από οποιοδήποτε άλλο μάθημα. Τα θεωρητικά μαθήματα με κουράζουν, ο τρόπος που διδάσκεται η ιστορία με έχει κάνει να την μισήσω. Παρ' όλα αυτά δεν υποτίμησα ποτέ κανένα μάθημα. Η γνώση συντελεί στην καλλιέργεια του ανθρώπου.
Θα ήθελα να ξέρω από πότε μια κλίση προς τις θετικές και οικονομικές επιστήμες θεωρείται ως "υπερβολική εξειδίκευση" ιδιαίτερα στην ηλικία που βρίσκομαι τώρα. Ωραία η "ανθρωπιστική παιδεία" αλλά αποτελεί μια εξιδανίκευση και δεν είναι σε καμία περίπτωση εφαρμόσιμη. Επίσης, δεν νομίζω να εκτιμάται στον 21ο αιώνα η επίγνωση των κοινωνικοπολιτικών εξελίξεων και της ευθύνης μας (ως επιστήμονες) απέναντι στην κοινωνία και μην μπερδεύεσαι, δεν υποστηρίζω το ότι έχει συμβεί στην κοινωνία αλλά πρέπει να ενταχθώ σε αυτήν για να επιβιώσω (και καταλαβαίνω ότι έτσι δεν θέτω υψηλούς στόχους ως κοινωνικό ον αλλά δεν έχω άλλη επιλογή).Όσο για τα αρχαία, έχεις δίκιο και έχω άδικο απλά έβγαζα το άχτι μου αλλά όταν η καθηγήτρια μπαίνει μέσα στην τάξη και διδάσκει την "Αντιγόνη" όπως ακριβώς διδάσκει Αρχαία Κατεύθυνσης μου έρχεται να σπάσω οτιδήποτε υπάρχει μέσα στην αίθουσα και να κάψω το βιβλίο μπροστά στα μάτια της. Τέλος, άσε εμένα να ανησυχώ για το μέλλον μου.

ΥΓ Πολύς ντόρος για χαμένες υποθέσεις, απλά κατέθεσα τις δικές μου εμπειρίες, δεν ήταν ανάγκη να φάω στη μάπα όλη την επιχειρηματολογία των ενοτήτων "επιστήμη" και "παιδεία-εκπαίδευση".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,818 μηνύματα.
Συγγνώμη αλλά πως ορίζεις την κοινωνική και επαγγελματική επιτυχία; Δηλαδή όσοι παράλληλα με τα όρια και τις μεθοδολογίες παπαγαλίας υπολογισμού ολοκληρωμάτων και στερεού σώματος, μας άρεσε, μας αρέσει και η Ιστορία θεωρούμαστε εκτός πραγματικότητας 21ου αιώνα; Σε μια εποχή ανόητων ειδικεύσεων όπου οι περισσότεροι είναι εκτός αγοράς εργασίας, θεωρούνται αποδεκτά επιπλέον προσόντα, η κριτική σκέψη, τα analytical skills, οι ικανότητες για collaboration, τα επικοινωνιακά χαρίσματα που δυστυχώς δεν καλλιεργούνται με τις Θετικές, Οικονομικές επιστήμες αλλά ούτε και σε ένα δημόσιο σχολείο του βαθμολογικού ανταγωνισμού για να πιάσουμε την "καλή" σχολή. Δεν ξέρω αλλά αυτή η καραμέλα με τα λεφτά, τις καλές hot σχολές, με παραπέμπουν σε cayenne, ρολόι rolex, σκάφος, φαγοπότι από δέκα μεριές ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nuria.m

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nuria.m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
lol, Δεν εχω δει ποτε ανθρωπο που να μου εχει πει φιλε μου αρεσει να διαβαζω ιστορια! Ενταξει ,ισως καποια κομματια να ειναι ενδιαφερον αλλα παραμενει λιγο καπως! Επισης,οχι δεν οφειλω να τα διαβαζω ολα γιατι θα μου βγει η παναγια ! Αρχαια δεν εχω αγγιξει ποτε στην ζωη μου και ουτε προκειται..για εναν θετικο αυτα τα μαθηματα φενοντε πανδυσκολα..ισα ισα να περναω την ταξη σε αυτα τα μαθηματα και να εχω 18αρα στα δικα μου μαθηματα..

ο τροπος σκεψης σου ειναι εντελως λαθος...οταν λες οτι δεν εχεις αγγιξει ποτε τα φιλολογικα μαθηματα(και ουτε προκειται)πως μπορεις να ξερεις το επιπεδο δυσκολιας τους και την χρησιμοτητα τους???...καταλαβαινω οτι η κλιση σου ειναι προς τις φυσικοχημειες αλλα αυτο δεν σημαινει οτι τα υπολοιπα τα φορτωνουμε στον κοκορα...ναι,ο τροπος που διδασκονται ειναι εντελως λαθος...αλλα μια γενικη εικονα για το περιεχομενο του καθε βιβλιου ειναι απαραιτητο να την εχεις!!εγω που ειμαι θεωρητική εφτασα να αφιερωνω καποιες φορες περισσοτερες ωρες σε μαθηματικα και φυσικη για να τα κατανοησω..παρολο που δεν τα αγαπαω ιδιαιτερα!!!δεν μπορεις να βγεις στην κοινωνια οντας ανιστόρητος και προκατειλημμένος ως προς τον πολιτισμο της...τα αρχαια οσο και να μην σου αρεσουν ειναι κομματι της καθημερινοτητας μας...και χωρις ιστορια δεν μπορεις να κατανοησεις ποιος εισαι!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Προσφατα ειχα μπει σε ενα site και ελεγε ποσσοι μαθητες διαβαζουν ιστορια στο λυκειο .. Οι αριθμοι πραγματικα ηταν πολυ μικροι... Αυτα που μου λες ισως ειναι σωστα αλλα ενα παιδι α λυκειου δεν τον ενδιαφερουν! Ισως μετα καταλαβω το λαθος μου αν ειναι λαθος μου..γιατι δεν νομιζω να χρησιμοποιησω ποτε μια νεκρη γλωσσα οπως τα αρχαια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top