Μετεγγραφές

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
ειναι σωστο που το υπουργειο θα βαλει ποσοστο στις μεταγραφες των τριτεκνων.δεν ειναι δυνατον ρε παιδια οικογενειες τριτεκνες με εισοδημα 70000-80000-100000+ να μπορουν τα παιδια τους να παρουν μεταγραφη κ οικογενειες με 2 παιδια κ εισοδημα 20000-25000 ευρω να μην μπορουν επειδη δεν ειναι τριτεκνοι!!δεν λεω βεβαια οτι δεν υπαρχουνν τριτεκνες οικογενειες με οικονομικη στενοτητα,οπως και οικογενειες με 2 παιδια που ειναι σχετικα ευπορες,αλλα ειναι μεγαλη μ@λ@κι@ να παιρνουν οι 3τεκνοι μεταγραφη ανευ οικονομικων κριτηριων(πλην τριτεκνιας)
Συμφωνώ άπειρα και βάλτε μου όσες αρνητικές θέλετε!

Δεν είναι δυνατόν να πηγαίνει το κάθε παιδί όπου θέλει χωρίς καν να ελέγχουν την οικονομική κατάσταση,επειδή απλά είναι από τρίτεκνη οικογένεια!

Διαφωνώ ωστόσο με τις ασάφειες,με το γεγονός ότι τα ανακοινώνουν τελευταία στιγμή την ώρα που συμπληρώνουμε μηχανογραφικό.

Για ότι νεότερο ενημερώστε μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Onair

Νεοφερμένος

Ο Onair αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Μα η Διαμαντοπούλου δεν είπε πως το σύστημα με τους πολύτεκνους επειδή είναι άδικο και υποκειμενικό
θα αντικατασταθεί με αυτό του εισοδήματος; Ώστε να παίρνουν μετεγγραφές τα παιδιά οικογενειών που
έχουν πραγματικό πρόβλημα κι όχι των π.χ. τρίτεκνων όπου υπάρχει οικονομική άνεση;

Απ' ό,τι κατάλαβα, δηλαδή, θα καταργηθεί για τους πολύτεκνους, ορθώς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Μα η Διαμαντοπούλου δεν είπε πως το σύστημα με τους πολύτεκνους επειδή είναι άδικο και υποκειμενικό
θα αντικατασταθεί με αυτό του εισοδήματος; Ώστε να παίρνουν μετεγγραφές τα παιδιά οικογενειών που
έχουν πραγματικό πρόβλημα κι όχι των π.χ. τρίτεκνων όπου υπάρχει οικονομική άνεση;
Αν αναφέρεσαι σε μένα,εγώ το ανέφερα για τα παράπονα που κάνουν όσοι προέρχονται από τρίτεκνες οικογένειες και έχουν μεγάλο εισόδημα.

Συμφωνώ με το μέτρο,πιστεύω πως έπρεπε κάτι τέτοιο να γινόταν εδώ και πολλά χρόνια.Διαφωνώ με την τελευταία στιγμή και με το γεγονός ότι δεν έχουν ξεκαθαρίσει το ζήτημα.

Τέλος πάντων,όποιος ακούσει οτιδήποτε ή βρεί κάποιο site που να το διαψεύδει ας μας το πεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Και εγώ το βρίσκω άδικο το ισχύον σύστημα των μεταγραφών αλλά άλο το ένα και άλλο το άλλο...

Είμαι σύμφωνος με τις αλλαγές αλλά όχι τη συγκεκρινμένη χρονική στιγμή. Ας το αλλάξουν τώρα αλλά να τεθεί σε ισχύ του χρόνου. Αρκετοί υποψήφιοι επιλέγουν σχολή επειδή είναι σίγουροι ότι παίρνουν μεταγραφή με τα σημερινά δεδομένα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Onair

Νεοφερμένος

Ο Onair αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Όχι το είπα για τους προηγούμενους που ρώταγαν τι έγινε τελικά με τους πολύτεκνους,
αλλά τώρα που το είδα και το δικό σου, ταιριάζει :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakaros

Νεοφερμένος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
δηλαδη ρε παιδια εγω που εχω εισοδημα κατω απο 40000 ευρω (μενω αθηνα) κ περναω στην επαρχια (σερρες),κ η αδερφη μου που δωσαμε μαζι φετος περναει αθηνα,μπορω να παρω μεταγραφη για αθηνα συμφωνα με τα νεα μετρα των μεταγραφων???(δεν ειμαι τριτεκνος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Για τους πολυτεκνους τι ισχυει τελικα...Δεν διαβασα τα προηγουμενα ποστς. Εγω πηγαινα σε ΕΠΑΛ (Α ΟΜΑΔΑ) και φετος εδωσα εξετασεις. Για τα παιδια των ΕΠΑΛ ισχυουν οι μετεγγραφες? Και αν ναι,ειμαι επισης πολυτεκνος αλλα τα αδερφια μου ειναι πανω απο 25 χρονων..Εχει καμια σχεση αυτο???
Ας απαντησει καποιος στα σιγουρα παρακαλω ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Meddle

Νεοφερμένος

Ο Meddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Απίστευτη αδικία. Γιατί να αποτελούν τα μόρια κριτήριο στις μετεγγραφές για οικονομικούς λόγους; Αν είναι δυνατόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofaki__18

Νεοφερμένος

Η sofaki__18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
δηλαδη πλεον δεν ισχυουν οι μεταγγραφες για τους πολυτεκνους?και τα κριτηρια ειναι πλεον μονο το εισοδημα?και λογικα δεν θα ισχυουν οι μεταγγραφες χωρις ποσοτικο περιορισμο....ε?>βασικα ας μου απαντησει καποιος γιατι αυτες τις μερες θα καταθεσω το μηχανογραφικο μου και πρεπει να ξερω....βασικα ειμαι πολυτεκνη,με χαμηλο εισοδημα και η μητερα μου ειχε και καρκινο...αααα....και η σχολη που με ενδιαφερει ειναι στην κρητη ενω εγω μενω στην αλλη ακρη...λογικα δικαιουμαι ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

y33p33

Νεοφερμένος

Η y33p33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
oοποιαδήποτε πολύ...είναι κανεις που πιάνει θεσ/νικη και θέλει πχ λάρισα,γιάννενα,αλεξανδρούπολη η κρήτη???γιατι παιδιά θέλω βοήθεια!!!θέλω να κάνουμε αμοιβαία μετεγγραφή!!!αν έχετε κάτι υπόψιν σας ενημερώστε με!!!ευχαριστώ πολύ...α και φυσικά θα δώσω και καποια χρηματα....

Οι αμοιβαίες μετεγγραφές δεν έχουν καταργηθεί; :hmm:



Και το τελευταίο για τα χρήματα ασχολίαστο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

peny92

Νεοφερμένος

Η peny92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Όχι δεν καταργήθηκαν... Ξέρεις τίποτα που να με βοηθάει;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nikosD

Νεοφερμένος

Ο nikosD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Βρε παιδια τελικα τι εχει γινει ? απο ο,τι καταλαβα τα οικονομικα κριτιρια δεν ισχυουν για πολυτεκνους και τριτεκνους ετσι?

Πως μπορω να μαθω να παρω τηλ σε υπουργειο παιδειας ? καλα αυτο που εβγαλαν ειναι ανακοινωση θα μας τρελανουν ολους! :mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

619zx

Νεοφερμένος

Ο 619zx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Παιδία καλημερα!θα ηθελα να μου απαντησετε οσο το δυνατον πιο γρηγορα γιατι πρεπει να καταθεσω το μηχανογραφικο μου...Εγω περνάω Νοσηλευτικη Κρήτης(Τ.Ε.Ι) και μένω Αθήνα..έτσι λοιπον θα ηθελα οπωδηποτε να ερθω Αθήνα στο αντιστοιχο τμήμα! Δεν έχω αδερφια και οι γονείς μου ειναι με διαζύγιο.Το εισόδημα μας δεν ξεπερναει το ποσό των τριάντα πέντε χιλιάδων ευρώ τα τελευταια 3 ετη(οπως αναφερει και ο νόμος για τις μεταγραφες)...Θα ήθελα να μου πείτε αν έχω το δικαίωμα μεταγραφης στην Αθήνα και αν ναι τι πρεπει να κανω? Ευχαριστω! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Δικαιούμαι μετεγγραφή ,αλλα δεν ξερω πότε κανω την αίτηση και απο πότε ισχύει.Δηλαδη θα χρειαστει να παραστω σε μαθηματα της επαρχιακης σχολης το Α εξαμηνο,και στο Β,θα κανω την αίτηση;Η μπορω να την κανω εξ αρχης;
Ξέρει κανεις για τα ΑΕΙ;Που,να παρω να ρωτήσω;Στην γραμματεία της σχολής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Manolis2510

Νεοφερμένος

Ο Manolis2510 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Παιδια,εχω μια απορια.Ειμαι τριτεκνος και μενω αθηνα,πιανω πολιτικος μηχανικος Ξανθη,μηπως γινεται να παρω μεταγραφη για Πατρα?(μην ρωτατε γιατι οχι Αθηνα :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

watson

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο watson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 151 μηνύματα.
Παιδια,εχω μια απορια.Ειμαι τριτεκνος και μενω αθηνα,πιανω πολιτικος μηχανικος Ξανθη,μηπως γινεται να παρω μεταγραφη για Πατρα?(μην ρωτατε γιατι οχι Αθηνα :P)

μου φαινεται πως γινεται καποιος να παρει μεταγγραφη σε ενα απο τα δυο κοντινοτερα τμηματα-σχολες. σε εσενα τα δυο κοντινοτερα τμηματα-σχολες ειναι οι πμ του ΕΜΠ , και οι πμ της πατρας . Συνεπως δεν υπαρχει προβλημα. Προσεχε βεβαια να δηλωσεις τους πμ της πατρας γιατι δεν γινεται να παρει καποιος μεταγγραφη ΠΡΟΣ ενα τμημα-σχολη που δεν εχει δηλωσει στο μηχανογρφικο του.
ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΡΩΤΑ . ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΡΑΦΕΙΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΝΟΜΑΡΧΙΑ ΠΟΥ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΝ ΤΟΥς ΜΑΘΗΤΕΣ ΓΙ ΑΥΤΑ. ΣΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΠΑΡΕ ΤΗΛ ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Empristis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Empristis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Οι αμοιβαίες μετεγγραφές δεν έχουν καταργηθεί; :hmm:



Και το τελευταίο για τα χρήματα ασχολίαστο...
Αμα δεν δωσει πανω απο 60 χιλιαρικα δεν το σκεφτομαι.:P
Μαλακες ειναι οι υπολοιποι που περναν σε ιατρικες με το σπαθι τους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamChaser

Νεοφερμένος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
καλησπερα σε ολους και ολες!ειμαι νεος στο forum και θα ηθελα να ενταχθω στη διαδικτυακη σας συντροφια παραθετοντας ορισμενα κρισιμα για μενα, τους δικους μου και τις επικειμενες σπουδες μου ερωτηματα, στα οποια θα εκτιμουσα απεριοριστα λιγη αξιοπιστη βοηθεια και ενημερωση! σας θερμοπαρακαλω, οποιαδηποτε πληροφορια μου πειτε θα ηθελα να ειναι τεκμηριωμενη καθως θα βασιστω πολυ πανω της πριν τις τελικεσ επιλογες μου στο μηχανογραφικο (το οποιο καταθετω σε μια βδομαδα!!!)

φετος εδωσα πανελληνιες εξετασεις για 2η φορα και συγκεντρωσα 17.962 μορια στο 3ο πεδιο το οποιο και με ενδιαφερει.με τις επιδοσεις μου περνω στο τμημα βιολογιας του πανεπιστημιου πατρας και κρητης. ωστοσο, λογω μεγαλης οικονομικης δυσχερειασ της οικογενειας μας καθως ειμαστε πολυτεκνοι, επιθυμω να μετεγγραφω στο εθνικο καποδιστριακο πανεπιστημιο αθηνων.τα ερωτηματα μου ειναι τα εξης:

1) μια απο τις αδελφες μου περασε στη φιλοσοφικη σχολη του πανεπιστημιου πατρων το 2002 και κατοπιν μετεγγραφης επεστρεψε στην αθηνα. τωρα εξακολουθει να ειναι φοιτητρια στο τμημα. εφοσον υπαρχει ηδη εν ενεργεια φοιτητης με μεταγραφη στην οικογενεια πριν απο μενα, αυτο με εμποδιζει να λαβω με τη σειρα μου μετεγγραφη ή δεν υπαρχει προβλημα??
2) εαν ολα πανε καλα και υποβαλω τα δικαιολογητικα μου, σε περιπτωση που η μετεγγραφη μου καθυστερησει πρεπει να παρακολουθησω τα μαθηματα κι εργαστηρια μου στην πατρα ή μπορω στην αθηνα??ή χανω το εξαμηνο??
3) δεδομενου οτι την 1η φορα που εδωσα εξετασεις περασα στο τμημα μηχανικων μεταλλειων - μεταλλουργων τυ εθνικου μετσοβειου πολυτεχνειου, θα πρεπει να ζητησω διαγραφη απο τη σχολη αυτη ωστε να γραφτω στη βιολογια??

αναμενω απαντησεις διακαως!!σας ευχαριστω προκαταβολικα!!
Πανος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
2)Μπορεις και στην Αθηνα αλλα δεν θα δικαιουσαι συγραμματα κλπ μεχρι να ολοκληρωθει η διαδικασια της μεταγγραφης!Μπορεις να παρακολουθεις τα μαθηματα και να μιλησεις με τους καθηγητες αν γινετε να παρακολουθεις και τα εργαστηρια,αν δεν ειναι κανας κομπλεξικος θα εισαι μια χαρα!!
3)Ναι πρεπει να διαγραφτεις απτην προηγουμενη σχολη προκειμενου να γραφτεις στην Βιολογια!!
για το 1 δεν ξερω :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Όχι δεν καταργήθηκαν... Ξέρεις τίποτα που να με βοηθάει;;;
Οι αμοιβαίες μετεγγραφές έχουν καταργηθεί... εδώ και κάποια χρόνια... Οι μόνοι τρόποι για να πάρει κάποιος μετεγγραφή παρουσιάζονται στο 1o post αυτύ του thread.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top