Μετεγγραφές

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

nikosD

Νεοφερμένος

Ο nikosD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
ΠΑΙΔΙΑ ΤΕΛΩ ΣΕ ΣΟΚ!!!! αυτα που ακογονται περι τριτεκνων και καταργηση κτλ τι γινεται ειναι αληθειες ?θα αλλαξει κατι ? εγω κατεθεσα μηχανογραφικο με τηνπροοπτικη οτι ιεμαι τριτεκνος οικονομικα ειμαστε οχι σε καλη κατασταση αν αλλαξει κατι παει δεν θα μπορω να σπουδασω!!! και μιλαμε εχω βγαλει 17800+ μορια !!! καλα ετσι και αλλαξει δεν ξερω πως θα αντιδρασω , τελος !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
ΝikosD σε αυτή τη χώρα που ζούμε δεν ξέρεις τι θα σου ξημερώσει αύριο.... Από την μια στιγμή στην άλλη μπορεί να αλλάξουν τα πράγματα΄....

Για μένα είναι απαράδεκτο... Αν αλλάξει κάτι πρέπει να αλλάξει του χρόνου όχι φέτος. Αρκετοί σαν εσένα θα συμπληρώσουν τα μηχανογραφικό κάποιες σχολές επειδή είναι σίγουροι ότι θα πάρουν μεταγγραφή... Αν αλλάξουν τα κριτήρια των μεταγραφώνι πρέπει να σας το γνωστοποιήσουν τώρα και όχι αφού επιλέξεται σχολές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

komborimon

Νεοφερμένος

Ο Στρατής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Παιδια μπορει να βρει και να ανεβασει κανεις link για το πως θα ειναι τα καινουρια κριτηρια μεταγγραφων στο περιπου ?
Γτ με ενδιαφερει αμεσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prwteas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Όχι προφανώς, πρέπει να υπάρχει η αντιστοίχηση. Ποια έχεις στο μυαλό σου;
Τη μηχανολόγων μηχανικών ΕΜΠ. Φαίνεται πως με τη μείωση των μετεγγραφών περιορίστηκαν και οι αντιστοιχίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Παιδια μπορει να βρει και να ανεβασει κανεις link για το πως θα ειναι τα καινουρια κριτηρια μεταγγραφων στο περιπου ?
Γτ με ενδιαφερει αμεσα...
Τα νέα κριτήρια είναι υπό σηζήτηση και δεν έχουν ανακοινωθεί. Φήμες είναι όλα. Η σημερινή νομοθεσία βρίσκεται στο πρώτο post αυτού του thread....

Ας σκεφτούμε λογικά.... Αν επιχειρήσουν να αλλάξουν άμεσα τα κριτήρια θα ξεσηκωθούν όλοι αυτοί που δηλώσανε με βάση αυτά και θα αναγκαστούν να το αποσύρουν. Νομίζω αν τελικά αλλάξουν τα κριτήρια (που μεταξύ μας πρέπει να αλλάξουν αλλά όχι απροειδοποίητα ) θα επηρεάσουν τους υποψήφιους του χρόνου και όχι εσάς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hmmyτονο

Νεοφερμένος

Η hmmyτονο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Κάτι που πήρε το μάτι μου στα χθεσινά νέα:
https://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artId=4583251
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Μπορω να παρω μεταγραφη απο Ξανθη για Θεσσαλονικη η Πατρα ενω μενω Γιαννενα?Ειμαι τριτεκνος αλλα ο αδερφος μου ειναι 28.Γινεται με την ισχυον αλλα και αμα αλαξει η νομοθεσια?

Ούτε με την ισχύουσα νομοθεσία δικαιούσαι μεττεγραφή καθώς το πρώτο τέκνο της οικογένειας δεν πρέπει να ξεπερνάει το 26ο έτος της ηλικίας του.

Γονείς και τέκνα πολυμελών οικογενειών με τρία ζώντα τέκνα από νόμιμο γάμο ή νομιμοποιηθέντα ή νομίμως αναγνωρισθέντα ή υιοθετηθέντα, εφόσον κανένα από αυτά δεν υπερβαίνει το εικοστό έκτο έτος της ηλικίας του, συμπεριλαμβανομένων των περιπτώσεων αγάμων μητέρων με τρία μη αναγνωρισθέντα ζώντα τέκνα που δεν υπερβαίνουν το ανωτέρω όριο ηλικίας (παρ.1 εδ.α άρθρου 1 ν. 3282/2004)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimakos92

Νεοφερμένος

Ο Jimakos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Παιδιά εγώ θέλω μηχανολόγων μηχανικών Θεσσαλονίκης.ΛΕβγαλα 18.740 και είμαι 105 μόρια κάτω.Πόσο λέτε να πέσει?
Είμαστε τρίτεκνοι αλλά αν δεν με πάρουν και μείνω στα ξεκάρφωτα σε καμιά πόλη που δεν θέλω όπως Πάτρα?:(
Με αυτά που κάνουν μας βάζουν σε μεγάλα διλήμματα.Δεν ξέρω τι να κάνω.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cjgillan

Νεοφερμένος

Ο cjgillan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Γεια σας
Ειμαι μελος πολυτεκνης οικογενειας(ειμαστε 4 αδερφια-ΝΟΜΟΣ: [FONT=&quot] [/FONT] Πολύτεκνοι γονείς και τέκνα πολυτέκνων (παρ.1 εδ.α άρθρου 1 ν. 3282/2004).Ως πολύτεκνοι θεωρούνται όσοι πληρούν μια εκ των προϋποθέσεων του άρθρου πρώτου του ν. 1910/44, όπως αυτό αντικαταστάθηκε με την παράγραφο 1 του άρθρου 6 του ν.3454/06.)

Εδωσα φετος πανελλαδικες, περναω στη σχολη που θελω οχι ομως και στην πολη(σθηνσ) που θελω(απαιτειται πτωση 270 μοριων για να την πιασω). Δικαιουμαι ομως μετεγγραφη απο οσα γνωριζω. Απο το σπιτι των γονεων μου χιλιομετρικα τα δυο πλησιεστερα τμηματα ειναι η θεσσαλονικη και η αθηνα ( αθηνα με ενδιαφερει ). Βαση του νομου που ισχυει επιλεγω εγω ενα απο τα δυο πλησιεστερα τμηματα (ΝΟΜΟΣ: δικαίωμα μετεγγραφής υφίσταται μόνο για ένα από τα δύο Τμήματα, κατ' επιλογή του ενδιαφερομένου, που είναι πλησιέστερο στον τόπο της κατοικίας των γονέων ) . Αξιζει να αναφερω οτι ο μεγαλυτερος αδερφος μου ειναι 28 ετων εχει αποφοιτησει απο μια σχολη και σπουδαζει τωρα σε μια αλλη με το 10% στην αθηνα.Αυτο που θελω να μου πειτε ειναι αν καταρχας υπαρχει προβλημα στη μετεγγραφη με βαση τα δεδομενα που σας ανεφερα. Επειτα θελω να μου διευκρινησετε το εξης καθως υπαρχει και ενας αλλος τροπος( αν δεν ισχυει ο πρωτος) ουτως ωστε να αξιωσω μετεγγραφη: η αδερφη μου σπουδαζει στην αθηνα το σεπτεμβριο ομως παραδιδει πτυχιακη και αν περασει ορκιζεται το φεβρουαριο. Σε αυτο το διαστημα θα θεωρειται φοιτητρια και θα μπορω να δηλωσω οτι εχω αδερφη-φοιτητρια σε αλλη πολη ωστε να βοηθησει στη μετεγγραφη? (ΝΟΜΟΣ: ή στην πόλη που φοιτά ήδη ένας τουλάχιστον αδελφός ή αδελφή τους και είναι αντίστοιχο με το Τμήμα προέλευσης). Εν κατακλειδι υπαρχει περιπτωση να μην γινει η μετεγγραφη? Παιζει ρολο η ηλικια του μεγαλου μου αδερφου? Η αδερφη μου θα θεωρειται για τα δικαιολογητικα φοιτητρια τους εξι μηνες μεχρι να ορκιστει?

Ευχαριστω, περιμενω τις απαντησεις σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 894423

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε με καλύπτει η πρώτη δημοσίευση. Αν εισαχθώ με 10%, ισχύει το δικαίωμα μετεγγραφής;

Λοιπόν, επειδή είμαι στην ίδια περίπτωση είχα πάρει τηλ πριν καιρό στο υπουργείο και μου είπαν πως γίνεται να πάρω μετεγγραφή. Πρόσφατα κι έπειτα από πολυυύ ψάξιμο έπεσα σε ένα άρθρο του Κάτσικα που έλεγε πως δε γίνεται με το 10%. Ξαναπήρα τηλ στο υπουργείο πριν 1 εβδομάδα και μου είπαν πως μπορώ να πάρω. Ε, για να το λένε οι του υπουργείου κάτι παραπάνω θα ξέρουν, αλλά εγώ έχω αγχωθεί, θέλω να πάω από εκεί να σιγουρευτώ!!

Τι παράληψη να μη διευκρινίζεται στην εγγύκλιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aparadektos7

Νεοφερμένος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γεια σας παιδια. Μια ερώτηση θέλω να κάνω. Ειμαστε οικογένεια τριτεκνη όμως η αδερφη μου περνάει το 26 ετος της ηλικίας της. Επίσης η μητέρα μου πάσχει απο καρκίνο του μαστού. Γίνεται να πάρω μεταγγραφή με τα καινούργια μέτρα; Ευχαριστω εκ των προτέρων.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakaros

Νεοφερμένος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
ειναι σωστο που το υπουργειο θα βαλει ποσοστο στις μεταγραφες των τριτεκνων.δεν ειναι δυνατον ρε παιδια οικογενειες τριτεκνες με εισοδημα 70000-80000-100000+ να μπορουν τα παιδια τους να παρουν μεταγραφη κ οικογενειες με 2 παιδια κ εισοδημα 20000-25000 ευρω να μην μπορουν επειδη δεν ειναι τριτεκνοι!!δεν λεω βεβαια οτι δεν υπαρχουνν τριτεκνες οικογενειες με οικονομικη στενοτητα,οπως και οικογενειες με 2 παιδια που ειναι σχετικα ευπορες,αλλα ειναι μεγαλη μ@λ@κι@ να παιρνουν οι 3τεκνοι μεταγραφη ανευ οικονομικων κριτηριων(πλην τριτεκνιας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cjgillan

Νεοφερμένος

Ο cjgillan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Παιδια παρακαλω οποιος γνωριζει κατι οσον αφορα το ερωτημα μου να απαντησει γρηγορα γιατι θα παιξει ρολο στη συμπληρωση του μηχανογραφικου μου δελτιου το οποιο πρεπει να καταβληθει σε λιγες μερες
Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Meddle

Νεοφερμένος

Ο Meddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.

Jimakos92

Νεοφερμένος

Ο Jimakos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Ρε παιδιά πολλές ασάφειες τα νέα μέτρα.Δεν αναφέρει ποσοστά δλδ πόσους θα πάρουν.Εγώ έστειλα e-mail σε ένα site που ανακοίνωσε τα μέτρα δλδ στην συντάκτρια και μου απάντησε:
''Αυτό έγκειται στον αριθμό μετεγγραφών που πρόκειται να εγκρίνει κάθε σχολή. Από εκεί και πέρα, εξαρτάται από τον αριθμό των αιτήσεων και τα κριτήρια που συγκεντρώνει κάθε ενδιαφερόμενος''

Ναι αλλά το υπουργείο δεν έχει ανακοινώσει ακόμα τίποτα συγκεκριμένο.Αν είναι δυνατόν.Η ώρα του μηχανογραφικού πλησιάζει και κούτσα κούτσα προσπαθούν να αποφασίουν τι θα κανου.Κάτι για πλαφόν 20% των ΄δηλούντων μεαγραφών που έλεγαν τι έγινε?Δεν αναφέρουν τίποτα.Έχω σκάσει :@
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Προσωπικά θεωρώ απαράδεκτο και εντελώς επιπόλαιο το ότι αλλάζουν το νόμο για τις μετεγγραφές των τριτέκνων την τελευταία στιγμή και πολλές φορές ακόμη και μετά τα μηχανογραφικά. Κατάργησαν τη βάση του 10, άλλη βλακεία κι αυτή, και τώρα κατάλαβαν ότι έτσι ίσως κάποιος μπορέσει να πάρει μεταγραφή καρδίζοντας χιλιάδες μόρια και προσπαθούν να μαζέψπυν τα ασυμμάζευτα! Απαράδεκτο που το αλλάζουν τελευταία στιγμή και ακόμη περισσότερο ανήκουστο έιναι ότι παιδιά καταθέτουν μηχανογραφικά και η... υπουργός δεν βγαίνει να ξεκαθαρίσει τουλάχιστον τα πράγματα. Αϊσχος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Harry0000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Η κυρία υπουργός έκανε κάποιες αλλαγές στην διαδικασία μεταγραφής

https://www.minedu.gov.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=927:09-07-10-&catid=80:2010-02-17-11-16-29&lang=el

Όταν στο δεύτερο μέτρο λέει "σε ποσοστό 4%" εννοεί ότι από τους 100 που θα κάνουν αίτηση για μεταγραφή μόνο οι 4 θα την πάρουν ή ότι αν η σχολή στην οποία θέλω να πάρω μεταγραφή παίρνει 100 άτομα θα πάρει επιπλέον άλλα 4 σύμφωνα με το μέτρο ή κάτι άλλο.
Παρακαλώ ας απαντήσει κάποιος γιατί αν δεν πέσει το μαθηματικό Πάτρας 516 μόρια χάθηκα.......:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Amanda!!

Νεοφερμένος

Η Amanda!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
παιδιά στις ειδήσεις είπε πως τελικά δεν θα ισχύσει αυτό που λεγόταν για τις μετεγγραφές των τριτέκνων με ποσοστά...
οοοοουυυυυφφφφφ!!!!!! μας έσκασε μέχρι να αποφασίσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cjgillan

Νεοφερμένος

Ο cjgillan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
αρα για τους πολυτεκνους τα πραγματα μενουν οπως ηταν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top