Μετεγγραφές 2015

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Παιδια υπαρχει καμια εξελιξη γυρω απο τις μετεγγραφες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΤΕ ΤΟ!!!!!!!Το μεγάλο πρόβλημα που θα προκύψει με τις μετεγγραφές είναι στις ισοψηφίες μορίων.
Αν η Α σχολή κλείσει στα 5 μόρια όσοι έχουν 5 και δεν είναι στους πίνακες κατάταξης θα μπορέσουν βάσιμα να διεκδικήσουν την μετεγγραφή τους.
Οι λόγοι είναι τρεις.
1. Τα κριτήρια που έβαλε το ΣΤΕ είναι οικονομικά και κοινωνικά. Η βαθμολογία των πανελληνίων που σκαρφίστηκε ο Μπαλτάς ούτε κοινωνικό ούτε οικονομικό κριτήριο είναι.
2. Η βαθμολογία δεν έχει κοινή δικαιολογητική βάση δεδομένου ότι δεν διαγωνίστηκαν όλοι στα ίδια θέματα.
3. Το προηγούμενο των αρχιτεκτονικών που ναι μεν έγινε χρήση του 15% αλλά μετεγγραφή πήραν όλοι λόγω ισοψηφίας. Η βασική αρχή της ισότητας των πολιτών δεν μπορεί να καταπατηθεί.
Όσοι δεν μετεγγραφούν και έχουν τα ίδια μόρια με τον τελευταίο μπορούν βάσιμα να διεκδικήσουν νομικά τη μετεγγραφή τους.
Χωρίς ΣΤΕ και χρονοβόρες διαδικασίες, με απλά ασφαλιστικά μέτρα.
Υπόψιν οτι κατι τέτοιο δεν θα μπλοκάρει τις μετεγγραφές των παιδιών που τις πήραν.
Πηγη:#####
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanar96

Νεοφερμένος

Ο thanar96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Κοιτα αυτοι που πηρανε μεταγραφη περυσι εισηχθησαν σαν εξτρα ατομα δεν φαγανε τη θεση κανενος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria.t.

Νεοφερμένος

Η maria.t. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εχω 1 μόριο για Θεσσαλονικη. Τι πιθανοτητες πιστευετε πως εχω να παρω τη μεταγραφη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Εχω 1 μόριο για Θεσσαλονικη. Τι πιθανοτητες πιστευετε πως εχω να παρω τη μεταγραφη?

για ποια σχολη?Εγω λες εχω πιθανοτητες για διοικηση αει πατρας με 5 μορια και παιρνει 41 θεσεις η πατρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elsa D

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η elsa D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Εχω 1 μόριο για Θεσσαλονικη. Τι πιθανοτητες πιστευετε πως εχω να παρω τη μεταγραφη?

Για πια σχολη ; εγω εχω 5 μαθηματικο απθ τι λες ;

για ποια σχολη?Εγω λες εχω πιθανοτητες για διοικηση αει πατρας με 5 μορια και παιρνει 41 θεσεις η πατρα

Γιωργο τι κανεις ; χαθηκαμε τι λεει ; εχεις κανα νεο για τα αποτελεσματα ποτε θα βγουν ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Για πια σχολη ; εγω εχω 5 μαθηματικο απθ τι λες ;



Γιωργο τι κανεις ; χαθηκαμε τι λεει ; εχεις κανα νεο για τα αποτελεσματα ποτε θα βγουν ;

Εχω ακουσει οτι μεχρι τις 8/1 θα βγουν.Καλη χρονια να εχουμε ελσα και καλα αποτελεσματα.Η ψυχοφθορα διαδικασια μετεγγραφων οπως και καθε χρονο ετσι και φετος πλησιαζει στο τελος της.Τα αποτελεσματα μπορει να ανακοινωθουν ακομα και σημερα.Υπομονη να εχουμε:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elsa D

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η elsa D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Εχω ακουσει οτι μεχρι τις 8/1 θα βγουν.Καλη χρονια να εχουμε ελσα και καλα αποτελεσματα.Η ψυχοφθορα διαδικασια μετεγγραφων οπως και καθε χρονο ετσι και φετος πλησιαζει στο τελος της.Τα αποτελεσματα μπορει να ανακοινωθουν ακομα και σημερα.Υπομονη να εχουμε:D
Καλη χρονια εύχομαι μετα απο τοση ταλαιπωρία να ερθει το επιθυμητό αποτελεσμα και σύντομα δύστυχος ομως χάσαμε το εξάμηνο :( :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

16ΔΗΜΗΤΡΑ17

Νεοφερμένος

Η 16ΔΗΜΗΤΡΑ17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!!!Καλή χρονιά!!!Ξέρετε πότε θ'ανακοινωθούν οι πίνακες και πότε θ'αρχίσει η κατάθεση των δικαιολογητικών;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!!!Καλή χρονιά!!!Ξέρετε πότε θ'ανακοινωθούν οι πίνακες και πότε θ'αρχίσει η κατάθεση των δικαιολογητικών;;;

https://www.protothema.gr/greece/art...-tha-anakoinothoun-ta-onomata-ton-dikaiouhon/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_lulu

Επιφανές μέλος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8,475 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 863023

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η φαση εχει ως εξης: Mε δεκτηκαν για μεταγραφη απθ χθες αλλα ειμαι ακομα μπερδεμενος δεν μπορω να αποφασισω τι θα κανω.Η ερωτηση μου ειναι:Aν επιλεξω τελικα να παραμηνω στο ιδιο πολυτεχνιο τοτε ενας αλλος φοιτητης χανει την θεση του στο απθ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η φαση εχει ως εξης: Mε δεκτηκαν για μεταγραφη απθ χθες αλλα ειμαι ακομα μπερδεμενος δεν μπορω να αποφασισω τι θα κανω.Η ερωτηση μου ειναι:Aν επιλεξω τελικα να παραμηνω στο ιδιο πολυτεχνιο τοτε ενας αλλος φοιτητης χανει την θεση του στο απθ?

Ο αριθμός των μετεγγραφόμενων ισούται με το 15% του συνολικού αριθμού εισακτέων ανά τμήμα. Αν ο αριθμός αυτός καλυφθεί (πράγμα που είναι βέβαιο για τη Θεσσαλονίκη και ειδικότερα για τη σχολή σου καθώς έχει μεγάλη ζήτηση) τότε αν δεν πας χάνεται η θέση που θα την έπαιρνε ο πρώτος που έμεινε απέξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Ο αριθμός των μετεγγραφόμενων ισούται με το 15% του συνολικού αριθμού εισακτέων ανά τμήμα. Αν ο αριθμός αυτός καλυφθεί (πράγμα που είναι βέβαιο για τη Θεσσαλονίκη και ειδικότερα για τη σχολή σου καθώς έχει μεγάλη ζήτηση) τότε αν δεν πας χάνεται η θέση που θα την έπαιρνε ο πρώτος που έμεινε απέξω.

Λενω να σε ρωτησω κατι?Τωρα που εγκριθηκε η μετεγγραφη για να γραφτω στο τμημα υποδοχης πρεπει πρωτα να διαγραφω απο το τμημα προελευσης η μετα την καταθεση των δικαιολογητηκων γινεται η διαγραφη απο το τμημα προελευσης?Σε παρακαλω απαντησε μου:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λενω να σε ρωτησω κατι?Τωρα που εγκριθηκε η μετεγγραφη για να γραφτω στο τμημα υποδοχης πρεπει πρωτα να διαγραφω απο το τμημα προελευσης η μετα την καταθεση των δικαιολογητηκων γινεται η διαγραφη απο το τμημα προελευσης?Σε παρακαλω απαντησε μου:D

Συγχαρητήρια για τη μετεγγραφή σου. Η σχολή στην οποία μετεγγράφηκες θα ανακοινώσει ημερομηνίες που θα δεχθεί τα δικαιολογητικά. Μετά τον έλεγχο των δικαιολογητικών η γραμματεία θα σε ενημερώσει αν όλα είναι εντάξει και τότε θα πας να κάνεις τη διαγραφή σου από το τμήμα προέλευσης ώστε μετά να εγγραφείς στο τμήμα υποδοχής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Συγχαρητήρια για τη μετεγγραφή σου. Η σχολή στην οποία μετεγγράφηκες θα ανακοινώσει ημερομηνίες που θα δεχθεί τα δικαιολογητικά. Μετά τον έλεγχο των δικαιολογητικών η γραμματεία θα σε ενημερώσει αν όλα είναι εντάξει και τότε θα πας να κάνεις τη διαγραφή σου από το τμήμα προέλευσης ώστε μετά να εγγραφείς στο τμήμα υποδοχής.

Ευχαριστω πολυ για την ενημερωση.Παντως τα οικονομικα στοιχεια ολων ειχαν ελεγχθει απο το υπουργειο οικονομικων η γραμματεια τα υπολοιπα δικαιολογητικα ελεγχει νομιζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ευχαριστω πολυ για την ενημερωση.Παντως τα οικονομικα στοιχεια ολων ειχαν ελεγχθει απο το υπουργειο οικονομικων η γραμματεια τα υπολοιπα δικαιολογητικα ελεγχει νομιζω.

Δες στις σελίδες 5 και 6 τα δικαιολογητικά που πρέπει να τους πας
https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2015/15_10_30_.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ για την ενημερωση.Παντως τα οικονομικα στοιχεια ολων ειχαν ελεγχθει απο το υπουργειο οικονομικων η γραμματεια τα υπολοιπα δικαιολογητικα ελεγχει νομιζω.

εγω πηρα στη σχολη που πηρα τη μετεγγραφη και μου ειπαν οτι περιμενουν ειδοποιηση απο το υπουργειο για να αρχισουμε να υποβαλλουμε τα δικαιολογητικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εγω πηρα στη σχολη που πηρα τη μετεγγραφη και μου ειπαν οτι περιμενουν ειδοποιηση απο το υπουργειο για να αρχισουμε να υποβαλλουμε τα δικαιολογητικα

Αφού η εγκύκλιος αναφέρει ότι μέσα σε 5 ημέρες από τη στιγμή που οι σχολές παραλάβουν τους πίνακες δικαιούχων μετεγγραφής, υποχρεούνται να ανακοινώσουν τις ημερομηνίες που θα δεχθούν τα δικαιολογητικά των δικαιούχων. Τι ειδοποίηση περιμένουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top