Μεταχειρισμένα σχολικά βιβλία;

Συμφωνείτε με την επιστροφή και επαναχρησιμοποίηση των σχολικών βιβλίων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 70)
  • ΝΑΙ

    Ψήφοι: 31 44.3%
  • ΟΧΙ

    Ψήφοι: 39 55.7%

takis777

Νεοφερμένος

Ο takis777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
καλα φιλε mc08071 εσυ βαραγες τσαμπιονς λιγκ με τετοιους παιχταραδες...με το δικιο σου να μην το επιστρεψεις:) περα απο την πλακα αυτη τη στιγμη εχουμε 2 επιλογες...ειτε να να επιστρεψουμε τα βιβλια ειτε να μην εχουμε του χρονου...το να μην επιστρεψουμε τα βιβλια δεν μου ακουγεται και ουτε ειναι τροπος διαμαρτυριας...αν θελουμε να διαμαρτυρηθουμε ας ειμαστε προετοιμασμενοι για ολα...για πειτε μου τι θα καταφερετε αν δεν επιστρεψετε τα βιβλια; πεισμα εσεις πεισμα και η αννουλα(που λεει και ο διας!).ας επιστρεψουμε τα βιβλια για να μην χασουμε και την χρονια και μετα μπορουμε να τους παμε κοντρα οσο θελουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν προαναφέρθηκαν αλλού αυτά που θα γράψω, αλλά εγώ είμαι εντελώς κατά της επιστροφής των βιβλίων και εξηγώ:
Είμαι αφάνταστα καχύποπτη με ότι απόφαση κι αν πάρει το υπουργείο παιδείας απο τη στιγμή που κάθε μέτρο αποδεδειγμένα διακρίνεται απο προχειρότητα και αδιαφορία ή έχει απότερο σκοπό το συμφέρον και μόνο της υπουργού, με αποτέλεσμα στο τέλος να την πληρώνουν πάντα γονείς-μαθητές-καθηγητές.Θυμίζω ''φιάσκο'' με διπλά απολυτήρια δήθεν ισότιμα, λάθος θέματα, ψυχοφθόρες καθυστερήσεις χωρίς λόγο στις πανελλαδικές, συγχωνεύσεις σχολείων, κτλ...
Επιπλέον μην ξεχνάτε οτι τα βιβλία που παραδίδονται στα σχολεία κάθε χρονιά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΣΑΜΠΑ! Τα έχουμε χρυσοπληρώσει όλοι μας μέσω της φορολογίας.Θέλουν δηλαδή να μας πούν οτι θα μειώσουν τους φόρους αφού κόβεται η διανομή βιβλίων?? Η μήπως θα συνεχίσουμε να πληρώνουμε για κάτι που δεν θα υπάρχει?
Προσωπικά βλέπω οτι κάνουν την ιδιωτικοποίηση της εκπαίδευσης μονόδρομο και για να το καταφέρουν ακυρώνουν σιγά σιγά κάθε αγαθό που είχαμε μέχρι σήμερα.Γιατι πώς θα αντικατασταθούν μεθαύριο τα κατεστραμένα πλεον, βιβλία? - τα οποία κακά τα ψέματα δεν αντέχουν και πολύ.Με την τωρινή πρόφαση της ''ανακ'υκλωσης'' και κλείνοντας τον Οργανισμό εκδόσεως διδακτικών βιβλίων (ΟΕΔΒ) ο μόνος τρόπος για να αποκτήσει το σχολείο -ή ο δήμος για τα σχολεία του - νέα βιβλία είναι να βρεί ''σπόνσορα'' ιδιώτη ή τα παιδιά να πληρώνουν τα ίδια για τα βιβλία τους.Και επαναλαμβάνω τα βιβλία είναι ΗΔΗ πληρωμένα απ'όλους μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3v@Ki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η V for Vlammenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 302 μηνύματα.
εμένα του χρόνου έτσι και μου δώσουν βιβλίο που να είναι έστω και λίγο χρησιμοποιημένο θα τους το πετάξω στο κεφάλι...σιγά μην πάρω το βιβλίο μαζί με τις χαζομάρες που μπορεί να γράφει ο καθένας πάνω τύπου "ΠΑΟΚΑΡΑ ΣΕ ΛΕΩ ΚΑΙ ΣΟΥ Γ**Ω ΤΟ ΣΠΙΤΙ" και άλλα τέτοια...αφού τους κοστίζει ένα ευρώ τότε να τα αγοράζουμε και εμείς από τα βιβλιοπωλεία 1 ευρώ και όχι 5!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
εμένα του χρόνου έτσι και μου δώσουν βιβλίο που να είναι έστω και λίγο χρησιμοποιημένο θα τους το πετάξω στο κεφάλι...σιγά μην πάρω το βιβλίο μαζί με τις χαζομάρες που μπορεί να γράφει ο καθένας πάνω τύπου "ΠΑΟΚΑΡΑ ΣΕ ΛΕΩ ΚΑΙ ΣΟΥ Γ**Ω ΤΟ ΣΠΙΤΙ" και άλλα τέτοια...αφού τους κοστίζει ένα ευρώ τότε να τα αγοράζουμε και εμείς από τα βιβλιοπωλεία 1 ευρώ και όχι 5!
συμφωνω απολυτα!!!!!!!!
1ον δεν θελω να δω συνθηματα στο βιβλιο..θελω να τα γραφω μονη μου!:P
2ον ακριβως...τα βιβλια αν τα παρουμε απο βιβλιοπολεια ειναι ακριβα..αν ηταν 1 ευρω το ενα σιγα μη μας ενοιαζε...
3ον υπαρχει περιπτωση να παρουμε βιβλια που να μην ειναι τσαλακωμενα???δεν υπαρχει περιπτωση!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ξαναλέω, καινούρια βιβλία πρέπει να μας δίνει το κράτος γιατί τα πληρώνουμε μέσα από την όχι και τόσο μικρή φορολογία. Κανονικά δεν πρέπει να γίνεται καν συζήτηση περί αγοράς σχολικών βιβλίων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
συμφωνω απολυτα!!!!!!!!
1ον δεν θελω να δω συνθηματα στο βιβλιο..θελω να τα γραφω μονη μου!:P
2ον ακριβως...τα βιβλια αν τα παρουμε απο βιβλιοπολεια ειναι ακριβα..αν ηταν 1 ευρω το ενα σιγα μη μας ενοιαζε...
3ον υπαρχει περιπτωση να παρουμε βιβλια που να μην ειναι τσαλακωμενα???δεν υπαρχει περιπτωση!!!!!


χαχχαχα φαντάζεσαι να σου δώσουν ειδικά εσένα βιβλίο με συνθήματα παναθηναϊκού ή ολυμπιακού;;;;;:D:D:D είναι να μη το κάψεις μετά φανατισμένο ον;;; :D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
χαχχαχα φαντάζεσαι να σου δώσουν ειδικά εσένα βιβλίο με συνθήματα παναθηναϊκού ή ολυμπιακού;;;;;:D:D:D είναι να μη το κάψεις μετά φανατισμένο ον;;; :D:D
θα τους τα δωσω να τα φανε!!!
προτημω να παω να τα αγορασω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
jj τα βιβλία που έχεις δεν είναι ιδιοκτησία κανενός. Ανήκουν σε όλους.Η γνώση δεν είναι ιδιοκτησία. Και εγώ έχω άπειρες σημειώσεις στα βιβλία μου, που δεν τις γράφει ούτε το σχολικό μέσα, αλλά και; Φοβάσαι μήπως κάποιος σε ξεπεράσει ; Έχεις δίκιο, είσαι εγωιστής, μέτρησα ήδη 5 εγώ στο κείμενό σου.
ΕΓΩ τα δίνω όλα (εκτός από τα λατινικά που τα χρειάζομαι για του χρόνου). Ξέρεις γιατί; Γιατί πολύ απλά σέβομαι το γεγονός ότι κάποιος του χρόνου μπορεί να μην έχει βιβλίο ή μπορεί να το χάσει και να του δώσουν το δικό μου σαν έξτρα.(για να μην πληρώσει 3 ευρώ στο βιβλιοπωλείο) Ίσα ίσα θα χαρώ αν κάποιον τον βοηθήσουν οι σημειώσεις μου. Δε θα πω "κάθισα να τις γράψω, κόπιασα και τα δίνω έτοιμα σε κάποιον άχρηστο". Δε θα είμαι τόσο μίζερη. Όπως και τα βοηθητικά που αγοράζω τα δίνω στα παιδιά που δεν έχουν τα χρήματα να αγοράσουν ΟΥΤΕ 1 . Τα 17 ευρώ που λες να δώσεις για να τα κρατήσεις, λες δεν είναι υπέρογκο ποσό. Ρωτάς τους γονείς ; Έχεις δει ανθρώπους που μαζεύουν τα σάπια φρούτα και λαχανικά που πετάνε στις λαικές αγορές; Που δεν τους περισσεύουν 3 ευρώ;
Η αλληλεγγύη είναι σημαντική σε μια κοινωνία. ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ καταλήξαμε εκεί που καταλήξαμε γιατί έχουμε ξεχάσει τι σημαίνει να είσαι άνθρωπος. Ο σημερινός άνθρωπος σκέφτεται ΜΟΝΟ την πάρτη του.
Βασικά, τα "εγώ" είναι 4:P

Τα σημειωμένα σχολικά εγχειρίδια (τα βιβλία, ντε:P) είναι μασημένη τροφή. Τι εννοώ;

  1. Ο μαθητής που θα πάρει το βιβλίο μου, δε θα μπει καν στον κόπο να προσέξει στο μάθημα, για τυχόν sos μαθήματα ή έξτρα πληροφορίες, επειδή θα υπάρχουν ήδη στο βιβλίο. Έτσι, ο μαθητής δε θα αναζητεί τη γνώση, πλέον.
  2. Είναι λίγο....κάπως... να ξέρεις ότι κάποιος άλλος έχει τις δικές σου γνώσεις, χωρίς κάποια προσπάθεια από μεριά του. Οπότε, χαρακτηρίζεσαι ο "ανόητος" της προηγούμενης χρονιάς, που προσπάθησες για ό,τι καλύτερο μπορούσες και κατέληξες να δίνεις τον προσωπικό σου κόπο σε κάποιον "άγνωστο".
  3. Όπως είπαν κάποιοι πιο πάνω, όσα βιβλία είναι γραμμένα και ,γενικά, σε κακή κατάσταση, δε θα δίνονται τον επόμενο χρόνο. Οπότε, είναι δώρον-άδωρον να δώσεις τα γεμάτα σημειώσεις βιβλία σου, αφού δε θα χρησιμοποιηθούν ούτως ή άλλως τον επόμενο χρόνο.

Σαφώς και δε μίλησα για τους ανθρώπους που, δυστυχώς, ζουν κάτω από το όριο της φτώχειας:/: Σε αυτές τις περιπτώσεις, η πολιτεία μπορεί κάλλιστα να προμηθεύσει με βιβλία αυτά τα παιδιά, όπως κάνει τώρα με τα μολύβια, τα τετράδια, τα στυλό κλπ.

Αρκετοί μίλησαν για την κακή ποιότητα των βιβλίων. Μάθετε λοιπόν, ότι στις Ηνωμένες Πολιτείες (όπου έχω παιδικό φίλο εκεί), οι σελίδες των βιβλίων είναι κάκιστης ποιότητας, όμοιας με αυτή των σελίδων των τηλεφωνικών καταλόγων. Το σκληρό εξώφυλλο δεν απουσιάζει, όμως. Επίσης, εκεί το κράτος ενισχύει οικονομικά τα σχολεία, άλλα τα οικονομικά του κάθε σχολείου, βασίζονται κυρίως σε δωρεές των κατοίκων (κάτι που εδώ στην Ελλάδα, δεν κάνουμε σχεδόν ποτέ). Βέβαια, σε κάθε πολιτεία μπορεί να είναι διαφορετικά τα πράγματα.

Πολλοί λένε, επίσης, ότι τα βιβλία τους δεν είναι σε καλή κατάσταση από "τη φύση τους" (πώς να το πω;:confused:). Μέγα λάθος, όποιος θέλει μπορεί να τα κρατήσει σε άριστη κατάσταση. Τα δικά μου βιβλία, για παράδειγμα. Είτε δεις ένα "φρεσκοτυπωμένο" βιβλίο, είτε δεις κάποιο δικό μου, δε θα καταλάβεις καμία διαφορά. Οπότε, δε φταίει η ποιότητα του βιβλίου, άλλα η μεταχείρισή του από εμάς.

Για να αποφευχθούν τυχόν παρεξηγήσεις, όταν μιλάω στο β' ενικό πρόσωπο, δεν αναφέρομαι σε κάποιον συγκεκριμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Μας διαβάσανε την εγκύκλιο. Μας διαβάσανε το γράμμα της υπουργού. Αδειάσανε μια αίθουσα στο ισόγειο για να βάζουν τα βιβλία όσοι θα φέρνανε. Μέχρι τώρα, ανταπόκριση απόλυτο μηδέν. Μόνο οι καθαρίστριες βρήκανε καμιά δεκαριά βιβλία σκισμένα και πεταμένα στην αυλή και τα μαζέψανε εκεί. Μάλλον και αυτή η ανόητη γυφτιά τελικά θα ξεχαστεί.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuXu-MuXu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SuXu-MuXu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν προαναφέρθηκαν αλλού αυτά που θα γράψω, αλλά εγώ είμαι εντελώς κατά της επιστροφής των βιβλίων και εξηγώ:
Είμαι αφάνταστα καχύποπτη με ότι απόφαση κι αν πάρει το υπουργείο παιδείας απο τη στιγμή που κάθε μέτρο αποδεδειγμένα διακρίνεται απο προχειρότητα και αδιαφορία ή έχει απότερο σκοπό το συμφέρον και μόνο της υπουργού, με αποτέλεσμα στο τέλος να την πληρώνουν πάντα γονείς-μαθητές-καθηγητές.Θυμίζω ''φιάσκο'' με διπλά απολυτήρια δήθεν ισότιμα, λάθος θέματα, ψυχοφθόρες καθυστερήσεις χωρίς λόγο στις πανελλαδικές, συγχωνεύσεις σχολείων, κτλ...
Επιπλέον μην ξεχνάτε οτι τα βιβλία που παραδίδονται στα σχολεία κάθε χρονιά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΣΑΜΠΑ! Τα έχουμε χρυσοπληρώσει όλοι μας μέσω της φορολογίας.Θέλουν δηλαδή να μας πούν οτι θα μειώσουν τους φόρους αφού κόβεται η διανομή βιβλίων?? Η μήπως θα συνεχίσουμε να πληρώνουμε για κάτι που δεν θα υπάρχει?
Προσωπικά βλέπω οτι κάνουν την ιδιωτικοποίηση της εκπαίδευσης μονόδρομο και για να το καταφέρουν ακυρώνουν σιγά σιγά κάθε αγαθό που είχαμε μέχρι σήμερα.Γιατι πώς θα αντικατασταθούν μεθαύριο τα κατεστραμένα πλεον, βιβλία? - τα οποία κακά τα ψέματα δεν αντέχουν και πολύ.Με την τωρινή πρόφαση της ''ανακ'υκλωσης'' και κλείνοντας τον Οργανισμό εκδόσεως διδακτικών βιβλίων (ΟΕΔΒ) ο μόνος τρόπος για να αποκτήσει το σχολείο -ή ο δήμος για τα σχολεία του - νέα βιβλία είναι να βρεί ''σπόνσορα'' ιδιώτη ή τα παιδιά να πληρώνουν τα ίδια για τα βιβλία τους.Και επαναλαμβάνω τα βιβλία είναι ΗΔΗ πληρωμένα απ'όλους μας.

Την άποψη μου δεν θα την αναλύσω ξανά, εξακολουθώ όμως να πιστεύω πως τόσες σελίδες ασχολούμαστε για κάτι τόσο αυτονόητο όσο και ανούσιο. Δεν μπορώ να πιστέψω πως υπάρχει κάποιος που αρνείται να δώσει τα παλιά του βιβλία για ανακύκλωση ή απείραχτα βιβλία για επαναχρησημοποίηση (μην αρχίσετε να λέτε για το βιβλίο των μαθηματικών σας, προφανώς κανένας δεν θα σας το ζητήσει υποχρεωτικά).

Μερικές σκέψεις μόνο για το παραπάνω μήνυμα:
Αρχικά, αν και θα φανώ γραφικός , επισημαίνω πως σαν χώρα είμαστε πρωταθλητές στην φοροδιαφυγή, οπότε η άποψη ότι τα βιβλία τα έχουμε χρυσοπληρώσει φαντάζει λίγο οξύμωρη. Προφανώς το γεγονός αυτό δεν σημαίνει πως δεν μπορούμε να έχουμε απαιτήσεις απλώς αποτελεί μια ακόμα διάσταση που πρέπει να λάβουμε υπόψιν μας
Επίσης, θα συμφωνήσω πως τα βιβλία δεν είναι ΤΣΑΜΠΑ, όμως δεν θα έλεγα πως είναι πληρωμένα, πιστεύω σωστότερο θα ήταν σωστό να λέγαμε πως είναι εν μέρη δανεικά. Απο την στιγμή λοιπόν πως τα το δημοσιονομικό ισοζύγιο, όπως όλοι γνωρίζουμε-μας έχουν πάρει τα αυτιά, είναι ελλειματικό, δηλαδή, πολύ απλά, ξοδεύουμε περισσότερα απο αυτά που εισπράττουμε, δεν μπορούμε να μιλάμε για πλήρως ανταποδοτική φορολογία. Έτσι ακόμα και αν μηδενιστούν (θεωρητικά) τα έξοδα για τα βιβλία δεν μπορούμε να απαιτούμε αυτόματη μείωση της φορολογίας,στην καλύτερη περίπτωση θα μειωθεί κάποιο δεκαδικό ψηφίο,νιοστής τάξης, απο το έλλειμμα. Πάλι λοιπόν θα ξοδεύουμε περισσότερα απο αυτά που εισπράττουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
εμας ουτε σημερα μας ειπαν για αυτο το πραγμα...
αν γεινει τελικα ποτε θα μας το πουν????του χρονου??:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pantelis_P

Νεοφερμένος

Ο Pantelis_P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Εγώ δε διαφωνώ με την ιδέα των μεταχειρισμένων βιβλίων. Αλλά πιστεύετε πως οι μαθητές θα κρατάνε τα βιβλία καθαρά κι άθικτα. Σαν τα θρανεία καταλήγουν όλα τα βιβλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Τελικά (και) αυτή η ιστορία με τα βιβλία, αποδείχθηκε μπαλόνι που ξεφούσκωσε...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top