Μεταχειρισμένα σχολικά βιβλία;

Συμφωνείτε με την επιστροφή και επαναχρησιμοποίηση των σχολικών βιβλίων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 70)
  • ΝΑΙ

    Ψήφοι: 31 44.3%
  • ΟΧΙ

    Ψήφοι: 39 55.7%

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Έλα τώρα... δεν περισσεύουν σε όλους 17 ευρώ. Όταν έχουν να πληρώσουν φροντιστήρια, λυσάρια και όλα τα σχολικά. Βάλε μια οικογένεια με 3 παιδιά... για δες... υποχρεώσεις, κάθε σπίτι έχει και έναν άνεργο. Μη τα βλέπουμε όλα από το ροζ συννεφάκι. Kάποια στιγμή θα τελειώσει και για σας το σχολείο.Υπάρχει πραγματικότητα εκεί έξω και εσείς κάνετε τις ντίβες για τα βιβλία.
Δεν μπορείς εσύ να καθορίζεις στους άλλους τι θα κάνουν, γιατί απλά δεν θες.

Γιώργο, από τη στιγμή που ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ για να δώσεις τα χρήματα για να έχεις τα βιβλία, γιατί να τα δώσεις;
Στην τάξη μου φέτος, πολλοί δεν έδωσαν τα 15 ευρώ που ζητούσε η αγγλικού για να αγοράσουμε βιβλίο αγγλικών. Βέβαια, αυτά που λέω είναι παράλογα και δε συμβαίνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Έλα τώρα... δεν περισσεύουν σε όλους 17 ευρώ.
Ε βέβαια, όταν βγαίνεις δύο φορές την εβδομάδα για καφέ (3-5€ ο καφές), βγαίνεις και για ποτό (άλλα 5€), πας για ψώνια (20-30€ για τους άντρες, 200€++ για τις κοπέλες), έχεις το τελευταίο iPod και κινητό με 3G και webcam και έχεις πάρει και ένα laptop ή netbook για να surfάρεις με τις ώρες στο facebook ... πού να σου περισσέψουν 17€ για βιβλία.

Για μαζευτείτε λίγο βρε wanna-be Νίκοι Ξανθόπουλοι που ξαφνικά θυμηθήκατε ότι είστε φτωχοί κι απένταροι.

Και μόνο που έχετε λεφτά για να έχετε δικό σας Η/Υ και να μπαίνετε και στο Internet και γράφετε "δεν έχουμε να πληρώσουμε τα βιβλία μας" θα έπρεπε να ντρέπεστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Αυτοι που δεν τους περισευουν 17 ευρω για βιβλια, ΠΩΣ αγορασαν τετραδια, στιλο και ολο το σχολικο εξοπλισμο;
Απλως λεω πως στις οικογενειες που δεν τους περισσευουν 17 ευρω δεν πανε σχολειο τα παιδια καν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
το θέμα δεν είναι αν είναι πολλά ή λίγα τα 17€ αλλά ο λόγος που πρέπει να τα δώσω. Δηλαδή τι σκατά πληρώνουμε με την φορολογία ?αν είναι έτσι να καταργηθεί η φορολογία. Απλά πράγματα.Μην μου αρχίσετε τώρα έχουμε οικονομική κρίση, δεν έχει το κράτος λεφτά, ας κόψουν λίγο τους μισθούς τους οι βουλευτές και οι λοιποί πολιτικοί και δεν χρειαζόμαστε ούτε μνημόνιο , ούτε δντ , ούτε τις λοιπές περικοπές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
το θέμα δεν είναι αν είναι πολλά ή λίγα τα 17€ αλλά ο λόγος που πρέπει να τα δώσω.
Δεν είναι τα βιβλία σου ένας σοβαρός λόγος για να δώσεις 17€; Δεν είναι η γνώση ένας σοβαρός λόγος;
Εδώ τα σκορπάτε σε τόσες μπούρδες, στα βιβλία κολλάτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Δεν είναι τα βιβλία σου ένας σοβαρός λόγος για να δώσεις 17€; Δεν είναι η γνώση ένας σοβαρός λόγος;
Εδώ τα σκορπάτε σε τόσες μπούρδες, στα βιβλία κολλάτε.

Ξεκόλλα, εγώ λέω ότι εφόσον υπάρχει φορολογία γιατί πρέπει να πληρώνω κάτι που θα έπρεπε να μου παρέχεται δωρεάν. Με αυτήν την λογική ας πληρώνουμε δίδακτρα και στα σχολεία, σωστά?σου αρέσει αυτό?δεν νομίζω.Υπάρχουν ορισμένα πράγματα που το κράτος πρέπει να τα παρέχει δωρεάν εφόσον φορολογεί τους πολίτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν είναι τα βιβλία σου ένας σοβαρός λόγος για να δώσεις 17€; Δεν είναι η γνώση ένας σοβαρός λόγος;
Εδώ τα σκορπάτε σε τόσες μπούρδες, στα βιβλία κολλάτε.

άλλο σου λέει, υποτίθεται πως τα έχεις ήδη πληρώσει μέσω της φορολογίας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σας πειράζει κάποιους(γιατί όχι όλους:P) τόσο πολύ να δώσετε πίσω τα βιβλία σας...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Συμφωνώ... φτάσανε στο σημείο να λένε να αγοράσουμε και τα σχολικά για να τα κρατάμε! Τι κόλλημα! Δήθεν νοιάζονται γιατί τα έχουν πληρώσει με τη φορολογία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nenoula

Δραστήριο μέλος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 540 μηνύματα.
στο σχολειο μας μας ειπαν οτι τα βιβλια της φετινης χρονιας θα πανε για ανακυκλωση και απο και και υστερα τα βιβλια θα ξαναχρησιμοποιουνται.επισης θα γραφουμε και ονομα μας μεσα και δε θα γινεται να κανουμε σημειωσεις,κπλ.:worry:συστημα δημοσιας βιβλιοθηκης μου θυμιζει.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Siritoss

Νεοφερμένος

Ο Siritoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Εξάλλου ρε παιδιά είναι εθελοντικά, γιατί τόση αντίδραση; Δεν σας υποχρέωσε κανείς να τα επιστρέψετε. (όχι, ότι δεν μπορεί να αλλάξει αυτό και από εθελοντικό να γίνει υποχρεωτικό αλλά λέμε τώρα).
Και, επίσης, λέει ότι θα μοιραστούν στους μαθητές εφόσον είναι σε καλή κατάσταση και μπορούν να επαναχρησιμοποιηθούν.(αλλά στην Ελλάδα είμαστε μπορεί να μην το τηρήσουν αυτό). Οπότε βιβλία με σημειώσεις, που έχουν ψιλοδιαλυθεί από τη χρήση δεν χρειάζεται να μπείτε στον κόπο να τα επιστρέψετε, τα υπόλοιπα, όμως, γιατί όχι;(αλλά στην Ελλάδα είμαστε μπορεί να μην το τηρήσουν αυτό).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω πιο είναι το πρόβλημά σας με εμάς που δεν θέλουμε να τα επιστρέψουμε. Μια χαρά μου βάλατε (-5) αλλά κανένας πλην ενός δεν μου εξήγησε που είχε αντίρρηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω πιο είναι το πρόβλημά σας με εμάς που δεν θέλουμε να τα επιστρέψουμε. Μια χαρά μου βάλατε (-5) αλλά κανένας πλην ενός δεν μου εξήγησε που είχε αντίρρηση.

Nα σου κάνω μια ερώτηση. Τα βιβλία από την χρονιά που πέρασαν, θα τα χρησιμοποιήσεις? Απ'όλες τις προηγούμενες χρονιές τα χρησιμοποιείς? Όλα? Σαπίζουν στην αποθήκη(όπως ένας μεγάλος αριθμός δικών μου βιβλίων) ή είναι στην ανακύκλωση? Αν τα χρησιμοποιείς(πραγματικά όμως) πάω πάσο,γούστο σου καπέλο σου. Αν όχι ειλικρινά δεν βλέπω που κολλάς και δεν θες να τα δώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Nα σου κάνω μια ερώτηση. Τα βιβλία από την χρονιά που πέρασαν, θα τα χρησιμοποιήσεις? Απ'όλες τις προηγούμενες χρονιές τα χρησιμοποιείς? Όλα? Σαπίζουν στην αποθήκη(όπως ένας μεγάλος αριθμός δικών μου βιβλίων) ή είναι στην ανακύκλωση? Αν τα χρησιμοποιείς(πραγματικά όμως) πάω πάσο,γούστο σου καπέλο σου. Αν όχι ειλικρινά δεν βλέπω που κολλάς και δεν θες να τα δώσεις.

Ανακύκλωση πάνε. Τουλάχιστον προτιμάω τα επόμενα παιδιά να πάρουν καινούρια βιβλία και όχι τα δικά μου σημειωμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Ανακύκλωση πάνε. Τουλάχιστον προτιμάω τα επόμενα παιδιά να πάρουν καινούρια βιβλία και όχι τα δικά μου σημειωμένα.
Γιατί θα πάθουν τίποτα? Θα πάθεις τίποτα αν πάρεις ένα βιβλίο με 3 σημειώσεις μέσα? Στο λέω εγώ ΤΙΠΟΤΑ δεν θα πάθεις. Και στο κάτω κάτω τι πια δεν μπορούμε να διαβάσουμε από ένα σημειωμένο βιβλίο? Αυτό είναι πρόβλημα!:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Γιατί θα πάθουν τίποτα? Θα πάθεις τίποτα αν πάρεις ένα βιβλίο με 3 σημειώσεις μέσα? Στο λέω εγώ ΤΙΠΟΤΑ δεν θα πάθεις. Και στο κάτω κάτω τι πια δεν μπορούμε να διαβάσουμε από ένα σημειωμένο βιβλίο? Αυτό είναι πρόβλημα!:confused:

Είναι ηθικό το πρόβλημα. Θεωρώ γυφτιά και όχι τρόπο εξοικονόμησης αυτό που κάνει το υπουργείο. Υπάρχουν πολλοί και πιο ουσιαστικοί τρόποι για την ανάπτυξη της οικονομίας από το να δώσω και κάποιον ένα μεταχειρισμένο βιβλίο. Αλλά εμείς ότι μας ταΐζουν! Μας λένε πόσο θα εξοικονομήσουν αλλά δεν μας λένε αν θα υπάρξει κάποιο ουσιαστικό κέρδος. Θα σου πω εγώ. Δεν θα υπάρξει. Η παιδεία μάρανε το υπουργείο... θα δεις που του χρόνου πολλοί θα μείνουν χωρίς βιβλία. Γιατί το υπουργείο γουστάρει μεταχειρισμένα. Αλλά εμείς αντί να απαιτήσουμε το λογικό, πάμε με τα νερά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Είναι ηθικό το πρόβλημα. Θεωρώ γυφτιά και όχι τρόπο εξοικονόμησης αυτό που κάνει το υπουργείο. Υπάρχουν πολλοί και πιο ουσιαστικοί τρόποι για την ανάπτυξη της οικονομίας από το να δώσω και κάποιον ένα μεταχειρισμένο βιβλίο. Αλλά εμείς ότι μας ταΐζουν! Μας λένε πόσο θα εξοικονομήσουν αλλά δεν μας λένε αν θα υπάρξει κάποιο ουσιαστικό κέρδος. Θα σου πω εγώ. Δεν θα υπάρξει. Η παιδεία μάρανε το υπουργείο... θα δεις που του χρόνου πολλοί θα μείνουν χωρίς βιβλία. Γιατί το υπουργείο γουστάρει μεταχειρισμένα. Αλλά εμείς αντί να απαιτήσουμε το λογικό, πάμε με τα νερά τους.
Γιατί το θεωρείς γυφτιά? Δεν αρμόζει αυτή η λέξη στην προκειμένη περίπτωση:worry: Δηλαδή εσύ απ'ότι κατάλαβα δεν θέλεις να τα δώσεις για να πας κόντρα στις αποφάσεις του Υπουργείου που σου φαίνονται ηλίθιες. Ναι έχει λογική. Απ'την άλλη όμως αφού θα γίνει που θα γίνει, τουλάχιστον ας το κάνουμε όλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Γιατί το θεωρείς γυφτιά? Δεν αρμόζει αυτή η λέξη στην προκειμένη περίπτωση:worry: Δηλαδή εσύ απ'ότι κατάλαβα δεν θέλεις να τα δώσεις για να πας κόντρα στις αποφάσεις του Υπουργείου που σου φαίνονται ηλίθιες. Ναι έχει λογική. Απ'την άλλη όμως αφού θα γίνει που θα γίνει, τουλάχιστον ας το κάνουμε όλοι.

Δεν μπορώ να το κάνω γιατί έχω σημειώσεις/σκισίματα σε όλα.

Ας ξεκαθαρίσω κάτι. Δεν θα θεωρούσα ποτέ γυφτιά να δώσω σε κάποιον ένα βιβλίο το οποίο του χρειάζεται. Είτε είναι βοήθημα είτε οτιδήποτε. Γιατί πολύ απλά αυτό κοστίζει. Ωστόσο όταν το υπουργείο κάνει νάζια εγώ δεν πρόκειται να το επιδοκιμάσω. Αν μου μείνει κάποιο βιβλίο του χρόνου και ένας μαθητής μείνει χωρίς βιβλίο από τα νάζια του υπουργείου εγώ ναι, θα του το δώσω. Γιατί πολύ απλά δεν θα υπάρχει εναλλακτική. Το υπουργείο ουσιαστικά μας προετοιμάζει για τα επόμενα χρόνια λέγοντας: "ξεχάστε τα βιβλία. Ή θα αγοράζετε ή θα παίρνετε τα παλιά". Εγώ σε αυτό πάω κόντρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Δεν μπορώ να το κάνω γιατί έχω σημειώσεις/σκισίματα σε όλα.

Ας ξεκαθαρίσω κάτι. Δεν θα θεωρούσα ποτέ γυφτιά να δώσω σε κάποιον ένα βιβλίο το οποίο του χρειάζεται. Είτε είναι βοήθημα είτε οτιδήποτε. Γιατί πολύ απλά αυτό κοστίζει. Ωστόσο όταν το υπουργείο κάνει νάζια εγώ δεν πρόκειται να το επιδοκιμάσω. Αν μου μείνει κάποιο βιβλίο του χρόνου και ένας μαθητής μείνει χωρίς βιβλίο από τα νάζια του υπουργείου εγώ ναι, θα του το δώσω. Γιατί πολύ απλά δεν θα υπάρχει εναλλακτική. Το υπουργείο ουσιαστικά μας προετοιμάζει για τα επόμενα χρόνια λέγοντας: "ξεχάστε τα βιβλία. Ή θα αγοράζετε ή θα παίρνετε τα παλιά". Εγώ σε αυτό πάω κόντρα.
Αλήθεια? Εγώ δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο.. Ακόμα και έτσι να έχει όμως προτιμάω να μην έχω βιβλία παρά να μην έχω να φάω. Εσύ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αλήθεια? Εγώ δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο.. Ακόμα και έτσι να έχει όμως προτιμάω να μην έχω βιβλία παρά να μην έχω να φάω. Εσύ?

Να πω την αλήθεια δεν κατάλαβα πως κατέλειξες στο φαγητό και πως το συγκρίνεις με τα βιβλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top