Μαθηματικός Λογισμός - ΛΟΧΡΗ ΟΠΑ - έχω πρόβλημα

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,134 μηνύματα.
(Δυστυχώς) τυχαίνει και έπεσες ακριβώς μέσα σε πράγματα για τα οποία έχω φτύσει αίμα και σίγουρα μπορώ κάπου να βοηθήσω.

Στείλε μου λίγο την ύλη, σημειώσεις, οτιδήποτε για να δω από που μέχρι που πάτε.
 

Deadly_sorrowX

Νεοφερμένος

Η Deadly_sorrowX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Από σημειώσεις δεν παίρνω και όρκο ότι είναι σωστά διοτι ο άνθρωπος έγραφε και δεν ήξερε και τι έγραφε. Κάθε τρεις και λίγο τον διορθώνανε παιδιά και τα άλλαζε και τα έγραφε όλα με όσο πιο μικρά γράμματα μπορούσε. Είμαστε στον πολλαπλασιασμό πινάκων.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,134 μηνύματα.
Κατάλαβα. Οπότε μιλάμε για ένα τυπικό μάθημα Στοιχείων Γραμμικής Άλγεβρας.

Εαν μου λες ότι είστε ακόμη στον πολλαπλασιασμό πινάκων μάλλον εσύ τα γιγαντώνεις (από φόβο) στο μυαλό σου ενώ δεν είναι καθόλου δύσκολα.

Ο πολλαπλασιασμός πινάκων έχει μια μικρή ιδιαιτερότητα βέβαια, ότι θα είναι πρώτη σου (και εύχομαι μοναδική) "πολλαπλασιαστική" πράξη που θα πρέπει να την γράψεις ως άθροισμα γινομένων.

Για περισσότερα μπορείς να μελετήσεις λίγο το άρθρο εδώ. Πραγματικά, είναι πολύ απλό άπαξ και κάνεις δύο λυμένα παραδείγματα. Google is your friend!
 

atlantida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η atlantida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
για πολλαπλασιασμός πινάκων, εμένα με είχε βοηθήσει πολύ αυτό το βίντεο
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Καλησπέρα πάλι από εμένα. Θα παρακαλούσα αν κάποιος έχει τιπς για το πως να μπορέσω επιτέλους να καταλαβαίνω το μάθημα του μαθηματικου λογισμού (από λοχρη οπα) έστω ελάχιστα. Ότι και να κάνουμε στη σχολή μου φαίνεται εντελώς ακαταλαβίστικο. Ακόμα και με επεξήγηση πάλι δεν τα πιάνω. Άμα παρω το βιβλίο που δίνουν για το μάθημα αυτό, μπορώ μελετώντας το να καταλάβω τίποτα? Έχω πάθει πλάκα τα λέει τόσο γρήγορα και ούτε καταλαβαίνω και τι γράφει στους πίνακες. Έκανα μια ερώτηση και με πήρε από τα μούτρα. Θέλω Θέλω κάνω μια προσπάθεια γιατί ίσως να το είδα με κακό μάτι προτού φύγω από εκεί. Συγγνώμη το ξέρω ότι έχω κουράσει αλλά κανένας δεν με ακούει νομίζουν ότι απλά βαριέμαι να ασχοληθώ και παραπονιέμαι χωρίς λόγο.
Θα σου δώσω την πιο χρήσιμη συμβουλή της ζωής σου πάνω στα μαθηματικά.
Δεν είναι skill που μαθαίνεις βλέποντας κάποιον άλλο να γράφει στον πίνακα. Για την ακρίβεια, ίσως είναι το μόνο αντικείμενο στο οποίο αυτή η τακτική εγγυάται αποτυχία.

Δες το και ως εξής. Θα μπορούσες να γίνεις ζογκλερ απλά βλέποντας κάποιον άλλο να κάνει ζογκλερικά ; Δεν νομίζω...θα χρειαζόσουν άπειρες ώρες εξάσκησης. Έτσι ακριβώς είναι και τα μαθηματικά.
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Δες το και ως εξής. Θα μπορούσες να γίνεις ζογκλερ απλά βλέποντας κάποιον άλλο να κάνει ζογκλερικά ; Δεν νομίζω...θα χρειαζόσουν άπειρες ώρες εξάσκησης. Έτσι ακριβώς είναι και τα μαθηματικά.
Ηθικον διδαγμα: Αν θες να μαθεις μαθηματικα, πηγαινε σε τσιρκο. :wheel::hehe::football::crazy:
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,134 μηνύματα.
Ηθικον διδαγμα: Αν θες να μαθεις μαθηματικα, πηγαινε σε τσιρκο. :wheel::hehe::football::crazy:
Εφαρμογή λογικής πρώτου βαθμού.

Σε αυτό το πλαίσιο, να ξέρεις, η πρόταση σου είναι αληθής.

Συλλογισμοί που πάνε από Σ -> Λ είναι αληθείς.
 

bovid19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bovid19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Πού ακριβώς κολλάς στα μαθηματικά; Πχ στους κανόνες παραγώγισης; Σε άλγεβρα και πράξεις; Γενικώς στο λύκειο σε ποιο σημείο έχασες τη μπάλα; Ρωτάω γιατί αν θες μάθεις τα "απαιτούμενα" μαθηματικά για να βγάλεις τη σχολή πρέπει να πας λίγο πίσω και να δεις τι σου λείπει από γνώσεις.

Λοχρη δεν ήμουν (όμως ήμουν στο οικονομικό του ΟΠΑ) αλλά τα περισσότερα παιδιά που στο πρώτο έτος έλεγαν "τι ωραία που ήταν τα μαθηματικά πριν βάλουν γράμματα" μετά από 1,2,3,10 αποτυχημένες προσπάθειες έμαθαν επιτέλους να κάνουν μια βελτιστοποίηση Λαγκραντζ (που είναι like τουλάχιστον το 70% των μαθηματικών που θα δεις σε οικονομική σχολή), απέφυγαν τα περισσότερα ποσοτικά μαθήματα και κατάφεραν να βγάλουν τη σχολή στο τέλος. Λίγη προσπάθεια θέλει.

Εν πάση περιπτώσει, αν χρειάζεσαι βοήθεια μπορείς να ανεβάσεις και θρεντ με αυτό που σε δυσκολεύει. Όλο και κάποιος (συμπεριλαμβανομένου εμού, αν βρω χρόνο) θα στα εξηγήσει με απλό και όχι πολύ μαθηματικά "αυστηρό" τρόπο (δηλαδή όχι σαν μπόζο που πχ θα αποκαλεί τη τεχνική Λαγκραντζ ως Kuhn-Tucker ή θα ασχολείται με τη διαφορά μεταξύ p-σύγκλισης και σχεδόν βέβαιης σύγκλισης).

Funny story, είχα φιλαράκι απ'το λύκειο σε άλλο τμήμα του ΟΠΑ που δεν την πάλευε με τα μαθηματικά οπότε του είπα απλά να πιάσει το τελευταίο κεφάλαιο άλγεβρας στο λύκειο που θυμόταν καλά και να συνεχίσει από εκεί. Μέσα σε ένα εξάμηνο σημείωσε τρομερή βελτίωση και σταμάτησε να με ρωτάει όλη την ώρα πώς βγαίνει αυτό πώς βγαίνει εκείνο. Λογικά και για εσένα θα δουλέψει αυτή η συνταγή.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Λοιπόν @Deadly_sorrowX

Μην αγχώ εύκολα είναι απλά θα πρέπει να δουλέψεις και μόνος σου είτε από σημείωσεις από τη σχολή είτε από βιβλίο είτε από σημείωσεις που θα βρεις στο διαδίκτυο!

Θα πρέπει να το πιάσεις από την αρχή όμως!

Προσωπικά έχω κάποιες σημείωσεις που μπορεί να σε βοηθήσουν στο διαβασμά σου όπως και άλλοι εδώ στο φόρουμ! Παραθέτω λοιπόν κάποιες φωτό από τις σημείωσεις των μαθηματικών που ίσως σε βοηθήσουν!


Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.



Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.


Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.


Ελπίζω να σε βοηθήσουν!
 

Deadly_sorrowX

Νεοφερμένος

Η Deadly_sorrowX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις σημειώσεις θα κάτσω να τις διαβάσω προσεκτικά. Τώρα όσον αφορά το επίπεδο μαθηματικών που βρίσκομαι νομίζω δεν αγγίζει και πολύ τα μαθηματικά που κάνουμε εκεί. Εγώ ξέρω μαθηματικά 3ης ΕΠΑΛ και τα γνωρίζω καλύτερα και από τον εαυτό μου. Το μόνο πράγμα που ως ένα σημείο μου φαίνεται οικείο είναι τα συστήματα, μόνο που εγώ έλυνα απλά συστήματα και αυτό ήταν στην 2α λυκειου και τώρα δεν θυμάμαι τίποτα. Η γραμμικη αλγεβρα για εμένα φαίνεται πανδύσκολη από την πρώτη στιγμή που την είδα. Δεν έχω εμπειρία με αυτή όπως τα περισσότερα παιδιά εκεί μέσα που ήρθαν από γελ και ο άνθρωπος δεν εξηγεί τίποτα τα λέει ολα λες και είναι εντελώς αυτονόητα. Από παραγωγιση ξέρω παραγωγιση συνάρτησης με τους διάφορους κανόνες που ισχύουν για τις περιπτώσεις .
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
γραμμικη αλγεβρα για εμένα φαίνεται πανδύσκολη από την πρώτη στιγμή που την είδα. Δεν έχω εμπειρία με αυτή όπως τα περισσότερα παιδιά εκεί μέσα που ήρθαν από γελ
Ναι.. γραμμικη κανενας δεν ξερει. Ασχετα αν το παιζουν οτι ξερουν. Η γραμμικη ειναι μαθημα εισαγωγικο , δεν εχει ασχοληθει ποτε κανενας με αυτο ακομα και απο ΓΕΛ. Οποτε ειστε στο ιδιο τσουβαλι . Γιαυτο practice makes perfect. Στρωσου και διαβασε τα. Δεν διαφερεις καθολου απο τους αλλους. Στην τελικη , δεν υπαρχουν καλοι και κακοι στα μαθηματικα(τουλαχιστον στο επιπεδο που διδασκονται σε τμηματα περα του μαθηματικου) , υπαρχουν ατομα που προσπαθουν και δεν προσπαθουν.
Good luck
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις σημειώσεις θα κάτσω να τις διαβάσω προσεκτικά. Τώρα όσον αφορά το επίπεδο μαθηματικών που βρίσκομαι νομίζω δεν αγγίζει και πολύ τα μαθηματικά που κάνουμε εκεί. Εγώ ξέρω μαθηματικά 3ης ΕΠΑΛ και τα γνωρίζω καλύτερα και από τον εαυτό μου. Το μόνο πράγμα που ως ένα σημείο μου φαίνεται οικείο είναι τα συστήματα, μόνο που εγώ έλυνα απλά συστήματα και αυτό ήταν στην 2α λυκειου και τώρα δεν θυμάμαι τίποτα. Η γραμμικη αλγεβρα για εμένα φαίνεται πανδύσκολη από την πρώτη στιγμή που την είδα. Δεν έχω εμπειρία με αυτή όπως τα περισσότερα παιδιά εκεί μέσα που ήρθαν από γελ και ο άνθρωπος δεν εξηγεί τίποτα τα λέει ολα λες και είναι εντελώς αυτονόητα. Από παραγωγιση ξέρω παραγωγιση συνάρτησης με τους διάφορους κανόνες που ισχύουν για τις περιπτώσεις .
Φαντάζομαι το ίδιο θέμα είχε και μια φίλη μου από επαλ στο δικό μου τμήμα!
Πιστεύω με προσπάθεια όλα γίνονται!
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Δεν έχω εμπειρία με αυτή όπως τα περισσότερα παιδιά εκεί μέσα που ήρθαν από γελ και ο άνθρωπος δεν εξηγεί τίποτα τα λέει ολα λες και είναι εντελώς αυτονόητα. Από παραγωγιση ξέρω παραγωγιση συνάρτησης με τους διάφορους κανόνες που ισχύουν για τις περιπτώσεις .
Τωρα οσον αφορα τα Μαθηματικα Ι ή απειροστικο Ι ή οπως τα λετε , ΔΙΑΦΑΝΕΙΕΣ !!!!! Και γκουγκλαρε πολυ . Τα eclass διαφορων τμηματων εχουν ανοιχτα μαθηματα . Πχ σημειωσεις γιαννοπουλου απο εκπα φουλ βοηθητικες θεωρω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Για γραμμικη btw παραθετω και αυτο που ειναι open course απο το τμημα μου : https://eclass.upatras.gr/courses/CEID1097/
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Καλησπέρα σας και σας εύχομαι μια καλή βραδιά. Έχω ένα πολύ μεγάλο και σοβαρό για εμένα τουλάχιστον πρόβλημα. Πέρασα στο τμήμα λοχρη του οπα από πανελληνιες μέσω επαλ. Τα μαθήματα θεωρητικής φύσεως τα καταλαβαίνω μια χαρά, τα μαθηματικά θα είναι η αιτία θανάτου μου. Δεν ήθελα να περάσω σε αυτό το τμήμα εξαρχής. Αλλά επειδή οι δικοί μου και εγώ μαζί πεινάμε και ζούμε την απόλυτη αθλιότητα της ανεργίας με πίεσαν να πάω εκεί γιατί είναι σίγουρη η επαγγελματική αποκατάσταση. Το τμήμα που με είχε κερδίσει ήταν η κοινωνιολογια της παντειου αλλά έχω ακούσει τόσες φορές ότι δεν μπορείς να βρεις δουλειά από εκεί. Ειλικρινά κάθε μέρα που πάω οπα πεθαίνω και από λίγο μέσα μου, είναι σαν να προδίδω τον εαυτό μου. Θέλω να αλλάξω και να πάω παντειο κοινωνιολογια. Τι προτείνετε? Και αν είναι να πάω ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω για μετεγγραφή (χωρίς να ξαναδωσω)? Σας παρακαλώ οποίος μπορεί ας με κατατοπίσει λίγο.
Έχω τελειώσει κοινωνιολογία Παντείου και παρόλο που μου άρεσε τρομερά σαν σχολή είναι αλήθεια πως δεν υπάρχει αποκατάσταση. Εγώ δούλεψα κάποια χρόνια στο μεταναστευτικό όπου υπάρχει μια κάποια εύνοια στους απόφοιτους ανθρωπιστικών επιστημών, αλλά εκεί μπορείς να μπεις ακόμα και αν δεν έχεις πτυχίο, και επίσης απ ότι ακούω τα τελευταία χρόνια τα πράγματα έχουν γίνει πολύ δύσκολα και σε αυτόν τον τομέα.

Αν έχεις άμεση ανάγκη από εργασία, οπωσδήποτε ΜΗΝ επιλέξεις κοινωνιολογία. Το ΛΟΧΡΗ θα σου βρει αρκετά εύκολα δουλειά, αν και οι συνθήκες κατά πάσα πιθανότητα δεν θα είναι και οι καλύτερες

Edit: Επίσης η εγκληματολογία δεν έχει καμία μα καμία σχέση με σειρές τύπου CSI. Ασχολείται με το έγκλημα εννοιολογικά και ως κοινωνικό φαινόμενο, δεν είναι forensics
 
Τελευταία επεξεργασία:

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις σημειώσεις θα κάτσω να τις διαβάσω προσεκτικά. Τώρα όσον αφορά το επίπεδο μαθηματικών που βρίσκομαι νομίζω δεν αγγίζει και πολύ τα μαθηματικά που κάνουμε εκεί. Εγώ ξέρω μαθηματικά 3ης ΕΠΑΛ και τα γνωρίζω καλύτερα και από τον εαυτό μου. Το μόνο πράγμα που ως ένα σημείο μου φαίνεται οικείο είναι τα συστήματα, μόνο που εγώ έλυνα απλά συστήματα και αυτό ήταν στην 2α λυκειου και τώρα δεν θυμάμαι τίποτα. Η γραμμικη αλγεβρα για εμένα φαίνεται πανδύσκολη από την πρώτη στιγμή που την είδα. Δεν έχω εμπειρία με αυτή όπως τα περισσότερα παιδιά εκεί μέσα που ήρθαν από γελ και ο άνθρωπος δεν εξηγεί τίποτα τα λέει ολα λες και είναι εντελώς αυτονόητα. Από παραγωγιση ξέρω παραγωγιση συνάρτησης με τους διάφορους κανόνες που ισχύουν για τις περιπτώσεις .
Φιλική συμβουλή και με κάθε καλή διάθεση. Μην μένεις στο " εγώ ξέρω μόνο τα μαθηματικά του ΕΠΑΛ". Αυτομάτως βάζεις τον εαυτό σου υπό κι σε ένα μουντ του στυλ "δεν τα ξέρω και δεν θα τα μάθω/δεν είμαι ικανή να τα μάθω". Καλώς ή κακώς, τα μαθηματικά θέλουν δουλειά. Υλικό στο ιντερνετ υπάρχει άφθονο κι αν θες, μπορώ να σου δώσω κι εγώ κάποιες σημειώσεις από γραμμική άλγεβρα ή κάτι.

Αν έχεις όρεξη να ασχοληθείς, θα τα μάθεις. Βήμα - βήμα, σιγά - σιγά, θα τα κατανοήσεις. Χέσε τον καθηγητή, οι μισοί καθηγητές στα πανεπιστήμια μέχρι να σηκώσουν το ένα πόδι, έχει ξινίσει το άλλο. Ευτυχώς/δυστυχώς, θα πρέπει να βασιστείς στη δική σου αναζήτηση και στο δικό σου διάβασμα για να τα μάθεις. Ιt sucks, I know, αλλά έτσι είναι η κατάσταση. Ειδικά σε όσους έχουν βγάλει σχολές πληροφορικής/πολυτεχνεία, νομίζω καταλαβαίνουν τι λέω.

Γι'αυτό, αναζήτηση καλού υλικού -> διάβασμα -> practice και όποιες απορίες προκύψουν, είμαστε εδώ να σε βοηθήσουμε. Είχα συμφοιτητές από ΕΠΑΛ. Δεν θα σου πω ψέματα, δυσκολεύτηκαν. Αλλά τα πέρασαν. Εσύ γιατί όχι; :flowers:
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,134 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις σημειώσεις θα κάτσω να τις διαβάσω προσεκτικά. Τώρα όσον αφορά το επίπεδο μαθηματικών που βρίσκομαι νομίζω δεν αγγίζει και πολύ τα μαθηματικά που κάνουμε εκεί. Εγώ ξέρω μαθηματικά 3ης ΕΠΑΛ και τα γνωρίζω καλύτερα και από τον εαυτό μου. Το μόνο πράγμα που ως ένα σημείο μου φαίνεται οικείο είναι τα συστήματα, μόνο που εγώ έλυνα απλά συστήματα και αυτό ήταν στην 2α λυκειου και τώρα δεν θυμάμαι τίποτα. Η γραμμικη αλγεβρα για εμένα φαίνεται πανδύσκολη από την πρώτη στιγμή που την είδα. Δεν έχω εμπειρία με αυτή όπως τα περισσότερα παιδιά εκεί μέσα που ήρθαν από γελ και ο άνθρωπος δεν εξηγεί τίποτα τα λέει ολα λες και είναι εντελώς αυτονόητα. Από παραγωγιση ξέρω παραγωγιση συνάρτησης με τους διάφορους κανόνες που ισχύουν για τις περιπτώσεις .
Η λογική των μαθηματικών (αλλά και της ζωής γενικότερα) είναι ένα βήμα τη φορά.

Λίγο διάβασμα, λίγη προσπάθεια μετά ξεκούραση. Το ίδιο την επόμενη ημέρα κλπ.

Μην νομίζεις ότι και όσοι το σπουδάσαμε στην αρχή ήμασταν αστέρια. Το μαθηματικό Ιωαννίνων χαμηλότερη βάση έχει (εικάζω) από το λοχρη.
 

atlantida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η atlantida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Τώρα όσον αφορά το επίπεδο μαθηματικών που βρίσκομαι νομίζω δεν αγγίζει και πολύ τα μαθηματικά που κάνουμε εκεί. Εγώ ξέρω μαθηματικά 3ης ΕΠΑΛ και τα γνωρίζω καλύτερα και από τον εαυτό μου. Το μόνο πράγμα που ως ένα σημείο μου φαίνεται οικείο είναι τα συστήματα, μόνο που εγώ έλυνα απλά συστήματα και αυτό ήταν στην 2α λυκειου και τώρα δεν θυμάμαι τίποτα. Η γραμμικη αλγεβρα για εμένα φαίνεται πανδύσκολη από την πρώτη στιγμή που την είδα. Δεν έχω εμπειρία με αυτή όπως τα περισσότερα παιδιά εκεί μέσα που ήρθαν από γελ και ο άνθρωπος δεν εξηγεί τίποτα τα λέει ολα λες και είναι εντελώς αυτονόητα. Από παραγωγιση ξέρω παραγωγιση συνάρτησης με τους διάφορους κανόνες που ισχύουν για τις περιπτώσεις .
Μην υπτιμάς τον εαυτό σου σκεπτόμενος με την λογική ότι "τα παιδιά των ΓΕΛ ξέρουν περισσότερα". Πίστεψέ με, υπάρχουν υπερβολικά πολλά παιδιά από ΓΕΛ που δεν ξέρουν ή/και δεν θυμούνται πάρα πολλά πράγματα από όσα κάναμε στα μαθηματικά στο λύκειο (και στο λέω από την λίγη εμπειρία μου σε πολυτεχνική σχολή, που υποτίθεται ότι πρέπει να ξέρεις πολύ καλά μαθηματικά για να μπεις). Ουσιαστικά, το μόνο που δεν διδαχτήκατε εσείς από ΕΠΑΛ, αν δεν κάνω λάθος, είναι ολοκληρώματα –από τα οποία στα ΓΕΛ κάνουν μόνο το ορισμένο, το οποίο δεν είναι τίποτα μπροστά σε όλα τα ολοκληρώματα. Αν στρωθείς μόνος σου με υπομονή και θέληση, μπορείς να μάθεις όσα μαθηματικά χρειάζεσαι για το ΛΟΧΡΗ.

Απλά μην μπαίνεις στο τρυπάκι της λογικής "οι άλλοι ξέρουν" και μην περιμένεις από τους καθηγητές σου να σου μάθουν τα πάντα, ψάξε μόνος σου. [Κάνω κι εγώ φέτος λογισμό 1 και γραμμική, οπότε αν χρειαστείς σημειώσεις ή οποιαδήποτε βοήθεια και μπορώ να σε βοηθήσω, μην διστάσεις να μου στείλεις.]
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 927 μηνύματα.
Εγω φετος περασα μηχανολογων και ειμαι στο απθ. Κανω και γω λογισμο, γραμμικη αλγεβρα, φυσικη κλπ. Εχετε καποιο υλικο που θα μπορουσε να βοηθησει ή καποιο καλο σαιτ ή καναλι στο youtube με καλες και χρησιμες πληροφοριες. Μεχρι τωρα βλεπω διαφορα σκορπια πραγματα. Οποτε οσοι ξερετε κατι κλπ στειλτε 😛😇
 

atlantida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η atlantida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Εγω φετος περασα μηχανολογων και ειμαι στο απθ. Κανω και γω λογισμο, γραμμικη αλγεβρα, φυσικη κλπ. Εχετε καποιο υλικο που θα μπορουσε να βοηθησει ή καποιο καλο σαιτ ή καναλι στο youtube με καλες και χρησιμες πληροφοριες. Μεχρι τωρα βλεπω διαφορα σκορπια πραγματα. Οποτε οσοι ξερετε κατι κλπ στειλτε 😛😇
για λογισμό και γραμμική, νομίζω ότι έχει κάποια βίντεο ο organic chemistry tutor (youtube).
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,134 μηνύματα.
Εγω φετος περασα μηχανολογων και ειμαι στο απθ. Κανω και γω λογισμο, γραμμικη αλγεβρα, φυσικη κλπ. Εχετε καποιο υλικο που θα μπορουσε να βοηθησει ή καποιο καλο σαιτ ή καναλι στο youtube με καλες και χρησιμες πληροφοριες. Μεχρι τωρα βλεπω διαφορα σκορπια πραγματα. Οποτε οσοι ξερετε κατι κλπ στειλτε 😛😇
Η Ελληνική βιβλιογραφία, αν και πολυπληθής, υστερεί κατά πολύ έναντι της ξενόγλωσσης (και δη, της αγγλικής) γιατί επικεντρώνεται πιο πολύ σε θεωρητικά ζητήματα και θεωρήματα παρά σε πρακτική επίλυση θεμάτων/ασκήσεων.

Εντούτοις τα καλύτερα entry-level συγγράμματα για το πρώτο έτος κάθε θετικής σχολής είναι τζάμπα και γραμμένα από τους τοπ καθηγητές στο είδος τους: η βιβλιοθήκη openstax. Δωρεάν pdf από ολόκληρα βιβλία που οι ίδιοι οι συγγραφείς τους ανοίγουν ελεύθερα σε όλους για να καταπολεμήσουν ένα πολύ συχνό φαινόμενο στις ΗΠΑ, αυτό της επί-πληρωμή παρακολούθησης μαθημάτων.

Προτείνω ανεπιφύλακτα για αρχή τα εξής
  • College Algebra, που είναι ουσιαστικά μια εισαγωγή στο πανεπιστημιακό σύστημα μαθηματικών και τα πιάνει όλα εξ'αρχής.
  • Calculus I, αυτό που εσύ λες απλά Λογισμό.
Από τα παραπάνω εγώ προσωπικά ξανάπιασα μαθήματα που τα διδάχθηκα με τον χειρότερο δυνατό τρόπο και εντρίφησα με πολλά και σωστά πράγματα. Ειδικά ένα πιο μετά βιβλίο, το Calculus III μου έμαθε πολυμεταβλητή ολοκληρωτική ανάλυση εκ του μηδενός.

Αν ξανάρχιζα το ταξίδι μου στα μαθηματικά, θα έπιανα αυτά τα δύο πιο πάνω να ξέρεις.

Γενικότερα η όλη ιστορία με το OpenStax αξίζει πολύ παραπάνω σημασία από όσο παίρνει, γιατί είναι εντελώς ελεύθερα βιβλία που έχουν γραφτεί από κορυφαίους παγκόσμια στο είδος τους.

Μήνυμα προς mod: Δεν κάνω διαφήμιση, δεν παίρνω λεφτά από το Openstax --άλλωστε open-source είναι--.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top