Μαθηματικός Λογισμός - ΛΟΧΡΗ ΟΠΑ - έχω πρόβλημα

Deadly_sorrowX

Νεοφερμένος

Η Deadly_sorrowX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Καλησπέρα σας και σας εύχομαι μια καλή βραδιά. Έχω ένα πολύ μεγάλο και σοβαρό για εμένα τουλάχιστον πρόβλημα. Πέρασα στο τμήμα λοχρη του οπα από πανελληνιες μέσω επαλ. Τα μαθήματα θεωρητικής φύσεως τα καταλαβαίνω μια χαρά, τα μαθηματικά θα είναι η αιτία θανάτου μου. Δεν ήθελα να περάσω σε αυτό το τμήμα εξαρχής. Αλλά επειδή οι δικοί μου και εγώ μαζί πεινάμε και ζούμε την απόλυτη αθλιότητα της ανεργίας με πίεσαν να πάω εκεί γιατί είναι σίγουρη η επαγγελματική αποκατάσταση. Το τμήμα που με είχε κερδίσει ήταν η κοινωνιολογια της παντειου αλλά έχω ακούσει τόσες φορές ότι δεν μπορείς να βρεις δουλειά από εκεί. Ειλικρινά κάθε μέρα που πάω οπα πεθαίνω και από λίγο μέσα μου, είναι σαν να προδίδω τον εαυτό μου. Θέλω να αλλάξω και να πάω παντειο κοινωνιολογια. Τι προτείνετε? Και αν είναι να πάω ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω για μετεγγραφή (χωρίς να ξαναδωσω)? Σας παρακαλώ οποίος μπορεί ας με κατατοπίσει λίγο.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
Γιατι σε εχει κερδισει η κοινωνιολογια;

Γνωριζεις την εργασια του κοινωνιολογου;

Εαν η σχολη που εισαι τωρα δεν ειχε μαθηματικα, θα καθοσουν ή παλι θα ήθελες να φυγεις;

Ενα σχολιο αν μου επιτρεπεις, επειδη το ανεφερες η ιδια: Οταν εισαι σε πολυ δυσκολες καταστασεις, ισως μερικες φορες ειναι καλυτερο να διορθωσεις αυτες πρωτα, κι επειτα να κυνηγησεις αυτο που πραγματικα θες, σε 2ερο χρονο... Χρειαζεται πολυ υπομονη και κουραγιο.
 

Deadly_sorrowX

Νεοφερμένος

Η Deadly_sorrowX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Γενικά λατρεύω την κοινωνιολογια σαν επιστήμη και ιδίως την εγκληματολογια που αποτελεί κομμάτι της. Το να εργαστώ πάνω σε αυτό θα με ενδιέφερε επίσης. Ωστόσο οι θέσεις εργασίας των κοινωνιολογων είναι δύσκολη υπόθεση. Το μόνο που με απασχολεί είναι να έχω ένα πτυχίο από αει ανεξαρτήτως από το αν εν τέλει θα εργαστώ σε κάτι σχετικό. Θέλω μονάχα να έχει κάποια αξία και να μην καταλήξω άνεργη. Ήμουν διατεθειμένη να κάτσω και να βγάλω λοχρη πάρα το γεγονός ότι δεν μου άρεσε. Αλλά τα βρίσκω δύσκολα και θεωρώ πως είναι καλύτερο να φύγω τώρα πριν να είναι αργά και να έχω σπαταλησει τη ζωή μου παλεύοντας για να περάσω οριακά. Στα μαθηματικά τα πάω καλά και από το επαλ έμαθα να λύνω μαθηματικά (μόνο εκει προσπάθησαν να μας τα διδάξουν μέχρι να τα εμπεδώσουμε)Το θέμα είναι ότι τα μαθηματικά που κάνουν εκει είναι επιπέδου γελ και εγώ δεν έχω καμία επαφη και ούτε πιστεύω πως μπορω με κάποια βοήθεια να τα κατανοήσω πλήρως.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Καλησπέρα σας και σας εύχομαι μια καλή βραδιά. Έχω ένα πολύ μεγάλο και σοβαρό για εμένα τουλάχιστον πρόβλημα. Πέρασα στο τμήμα λοχρη του οπα από πανελληνιες μέσω επαλ. Τα μαθήματα θεωρητικής φύσεως τα καταλαβαίνω μια χαρά, τα μαθηματικά θα είναι η αιτία θανάτου μου. Δεν ήθελα να περάσω σε αυτό το τμήμα εξαρχής. Αλλά επειδή οι δικοί μου και εγώ μαζί πεινάμε και ζούμε την απόλυτη αθλιότητα της ανεργίας με πίεσαν να πάω εκεί γιατί είναι σίγουρη η επαγγελματική αποκατάσταση. Το τμήμα που με είχε κερδίσει ήταν η κοινωνιολογια της παντειου αλλά έχω ακούσει τόσες φορές ότι δεν μπορείς να βρεις δουλειά από εκεί. Ειλικρινά κάθε μέρα που πάω οπα πεθαίνω και από λίγο μέσα μου, είναι σαν να προδίδω τον εαυτό μου. Θέλω να αλλάξω και να πάω παντειο κοινωνιολογια. Τι προτείνετε? Και αν είναι να πάω ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω για μετεγγραφή (χωρίς να ξαναδωσω)? Σας παρακαλώ οποίος μπορεί ας με κατατοπίσει λίγο.
Ok θες κλασσικες σπουδες γιατι δεν τα πας καλα με τα μαθηματικα και δεν σου ταιριαζει το οραμα των λογιστων ?
Για πες ποτε εδωσες πανελληνιες και ποσα μορια επιασες ..να δουμε τι παιζει?
 

Deadly_sorrowX

Νεοφερμένος

Η Deadly_sorrowX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Έδωσα φέτος 2022 και εγραψα 16.740 από τομέα διοίκησης και οικονομίας επαλ
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Καλησπέρα σας και σας εύχομαι μια καλή βραδιά. Έχω ένα πολύ μεγάλο και σοβαρό για εμένα τουλάχιστον πρόβλημα. Πέρασα στο τμήμα λοχρη του οπα από πανελληνιες μέσω επαλ. Τα μαθήματα θεωρητικής φύσεως τα καταλαβαίνω μια χαρά, τα μαθηματικά θα είναι η αιτία θανάτου μου. Δεν ήθελα να περάσω σε αυτό το τμήμα εξαρχής. Αλλά επειδή οι δικοί μου και εγώ μαζί πεινάμε και ζούμε την απόλυτη αθλιότητα της ανεργίας με πίεσαν να πάω εκεί γιατί είναι σίγουρη η επαγγελματική αποκατάσταση. Το τμήμα που με είχε κερδίσει ήταν η κοινωνιολογια της παντειου αλλά έχω ακούσει τόσες φορές ότι δεν μπορείς να βρεις δουλειά από εκεί. Ειλικρινά κάθε μέρα που πάω οπα πεθαίνω και από λίγο μέσα μου, είναι σαν να προδίδω τον εαυτό μου. Θέλω να αλλάξω και να πάω παντειο κοινωνιολογια. Τι προτείνετε? Και αν είναι να πάω ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω για μετεγγραφή (χωρίς να ξαναδωσω)? Σας παρακαλώ οποίος μπορεί ας με κατατοπίσει λίγο.
@hl_amhxanos δωσε βοηθεια
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Έδωσα φέτος 2022 και εγραψα 16.740 από τομέα διοίκησης και οικονομίας επαλ
Το εγχειρημα για να μπεις στην κοινωνιολογια της παντειου μπορει να ειναι νεες πανελληνιες ( που δεν τις θελεις και καλα κανεις) ή με το λεγομενο 10%.
Το προβλημα με το 10% μεσω επαλ ειναι οτι δινουν μονο 1 θεση.... και μια θεση σημαίνει τυχη χωρις προβλεψη.
Πραγματι αν δεις την συμπεριφορα της σχολης στο 10% ειναι ή εκτοξευση ή βυθιση.

1665586923797.png


Τα 13700 μορια που εκλεισε φετος που εδωσες και εσυ μπορει του χρονου να γινουν 19000 αλλα και καλυτερα για σενα μπορει να γινουν και 11.000
οποτε τι να σου πω ...καλυ τυχη και οτι τα αστρα ειναι μαζι σου.
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 798 μηνύματα.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
Δεν έχει σοβαρά μαθηματικά το ΛΟΧΡΗ του ΟΠΑ, πάμε παρακάτω
Αυτο, εαν ειναι πχ 3 μαθηματα μαθηματικων για 3 συναπτα εξαμηνα, δεν αξιζει να παρατηθει η σχολη για τετοιο λογο....

Δεν εχω ιδεα τι παιζει με αποκατασταση απο λογχρη και γενικα με τις οικονομικες σχολες.
Απο κοινωνιολογια ειναι σχετικα δυσκολα, δεν ξερω ομως παλι τι παιζει με ΜΚΟ και τα συναφη

Καλο ειναι η θεματοθετρια να ξεκαθαρισει λιγο τις προτεραιοτητες (αποκατασταση, ενδιαφεροντα, δυσκολια σχολης) και να τα βαλει σε σειρα για να μην παρει βεβιασμενη αποφαση...
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Δεν έχει σοβαρά μαθηματικά το ΛΟΧΡΗ του ΟΠΑ, πάμε παρακάτω
Εμ το θεμα δεν ειναι αν η λοχρη εχει σοβαρα μαθηματικα... ειναι οτι το παιδι δεν τα ξερει και δεν τα ξερει γιατι δεν του ταπανε.
Και αν ηταν το προβλημα τα μαθηματικα θα βρισκαμε λυση ...το προβλημα ειναι οτι δεν θελει λογιστικη ..θελει κλασσικες σπουδες και εκει ειναι πιο μεγαλο το προβλημα για τι θα λειπουν περισσοτερα.
Αλλα με την καψα που εχει για κοινωνιολογια θα ζοριστει και θα τα καταφερει.
Το να ζοριστει σε κατι που γουσταρςι εχει νοημα
Το να ζοριστει σε κατι ανουσιο δεν παιζει με τιποτα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Για να μπω με 10% τι πρέπει να κάνω?
Παίζω με την τύχη μου το ξέρω
τιποτα σημαντικο καλη μου
του χρονου τον ιουλιο οταν ανακοινωσουν πας λυκειο ( οπως και φετος) και κανεις password και μετα κανεις μηχανογραφικο
 

Deadly_sorrowX

Νεοφερμένος

Η Deadly_sorrowX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Δεν φαντάζεσαι πόσο πολύ το εκτιμώ που ενδιαφέρθηκες. Και όλους σας, σας ευχαριστώ. Βρίσκομαι σε κάπως άσχημη θέση διότι είναι το ότι πέρασα σε ένα πάρα πολύ αξιόλογο πανεπιστημιο αλλά αδυνατώ να ανταπεξέλθω στα μαθήματα και δεν είναι κάτι που πραγματικά θέλω.
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Εγω παλι θα πω, πως επειδη εχω τσουρουφλιστεί με το 10% του επαλ και μαλιστα 2 χρονιες στη σειρα, να μη ριξεις ολες σου τις ελπιδες σε αυτο, διοτι ειδικα την πρωτη χρονια, μιας και προκειται για μια θεση και κανουν πολυ περισσοτερα ατομα απ' οτι τη δευτερη χρονια, οι πιθανοτητες να κατσει η θεση ειναι πολυ μικρες...
Αφου εβγαλες 16740 μορια παντως, σημαινει οτι δε θα σου ηταν δυσκολο να γραψεις και του χρονου αν το θελησεις, μιας και ετσι θα ειναι καπως πιο σιγουρο οτι θα περασεις εκει που θες. Ολα εχουν το ρισκο τους βεβαια, εξαρταται απ το ποσο εσυ εισαι διατεθειμενη να ρισκαρεις και κατα ποσο το αντεχει το στομαχι σου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Δεν φαντάζεσαι πόσο πολύ το εκτιμώ που ενδιαφέρθηκες. Και όλους σας, σας ευχαριστώ. Βρίσκομαι σε κάπως άσχημη θέση διότι είναι το ότι πέρασα σε ένα πάρα πολύ αξιόλογο πανεπιστημιο αλλά αδυνατώ να ανταπεξέλθω στα μαθήματα και δεν είναι κάτι που πραγματικά θέλω.

Αξιολογο μεν αλλα και εσυ διαλεξες την πιο στεναχωρη κατευθυνση ...την λογιστικη...
Τωρα αν αποφασισεις να μεινεις λυσεις για τα μαθηματικα υπαρχουν..αν εχεις ορεξη ομως
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,806 μηνύματα.
Εγώ ίσως ακουστω λίγο κακιά. Αλλά επειδή και εγώ παιδί τέτοιου οικονομικου υποβάθρου ήμουν, κορίτσι μου καλό, με την κοινωνιολογία εδώ Ελλάδα ψωμί δεν τρως, ειδικά με την εγκληματολογία. Θα πρέπει πρώτα να βγάλεις μια σχολή με καλή αποκατάσταση, να διορθώσεις το πρόβλημα της φτώχιας, και μετά να κάνεις ο,τι λαχτάρα η ψυχή σου.
Θα ζοριστεις. Τα μαθηματικά της λοχρη δεν είναι και τίποτα. Θα κάτσεις να διαβάσεις να πάρεις το πτυχίο, να βρεις μια δουλειά να έχεις σίγουρο μισθό στον λογαριασμό σου, να φεύγεις κυρία από το γραφείο στις 3. Και μετά το σκέφτεσαι για να κάνεις το όνειρο σου με την κοινωνιολογία.

Κουράγιο από εμενα❤️
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Κοίταξε να δεις επειδή είμαι σε οικονομική σχολή και είμαι στο πάντειο θέλω να σου πω το εξής
Αρχικά είσαι σε πάρα πολύ καλό τμήμα,και προσωπικά είσαι σε ένα από τα καλύτερα στην Ελλάδα.
Για τα μαθηματικά μην αγχώνεσαι,υπάρχουν λύσεις αρκεί να έχεις όρεξη για δουλειά! Σε ότι αφορά την κοινωνιολογία επειδή έχω φίλους που σπουδάζουν εκεί έχω να σου πω πως στα εργασιακά τα πράγματα δεν είναι τόσο θετικά...δυστυχώς δεν υπάρχει αποκατάσταση...
Ναι μεν φαντάσει πολύ cool να είσαι εγκληματολόγος και ειδικά αν βλέπεις σειρές όπως το CSI,HAWAI 5-0 κλπ. αλλά στην Ελλάδα αυτά είναι πέρα για πέρα ουτοπικά...δυστυχώς δεν υπάρχει τίποτα να κάνεις με το πτυχίο αυτό στην Ελλάδα...
Κάποιοι γνωστοί μου που τελείωσαν το τμήμα Κοινωνιολογίας έκαναν MBA ή ασχολήθηκαν με marketing,jounalism κλπ ή 1-2 άτομα ασχολήθηκαν με ακαδημαική καριέρα πάνω στις κοινωνικές επιστήμες!!
Όπως είπε η @Grand Duchess T. πρέπει αρχικά να αποκατασταθείς επαγγελματικά με μια εργασία και να λύσεις όσο μπορείς το οικονομικό σου πρόβλημα και μετά μπορείς να ασχοληθείς με ότι θες!!
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Θα διαφωνησω με τις δυο παραπανω γνωμες. Οταν επιλεξεις να σπουδασεις κατι, απλα και μονο γιατι σου λενε πως εχει επαγγελματικη αποκατασταση, αλλα ομως δεν το αγαπας και δεν το γουσταρεις, τοτε πως θα κανεις μετα αυτη τη δουλεια με ορεξη και μερακι? Θα βγεις στην αγορα εργασιας και καθε μερα στη δουλεια θα θες να περασει η ωρα, που δε θα περνα με τιποτα, να φτασει 3 και να σηκωθεις να φυγεις τρεχοντας...

Εγω παντως δεν ειμαι της αποψης αυτης, αν κατι το αγαπας, σπουδασε το και θα βρεις διεξοδους μετα για απασχοληση. Προσεξε ομως, μην κανεις την επιλογη αυτη επιρρεασμενη απο τις τηλεοπτικες σειρες, γιατι ενδεχεται οταν περασεις τελικα στη σχολη της κοινωνιολογιας, να ξενερωσεις μετα αν δεις πως οι σπουδες δεν εχουν καποια σχεση με ολα αυτα που φανταστηκες!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Deadly_sorrowX

Νεοφερμένος

Η Deadly_sorrowX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Πρωτίστως θέλω να μην αγωνιώ και να τρέχω από τη μια απάνθρωπη δουλειά στην άλλη όπως κανει η μανα μου. Και όλος αυτός ο κόπος για 300 ευρώ το μήνα ενώ έχει δύο παιδιά και ένα σπίτι να συντηρήσει . Δυστυχώς ζούμε σε μια κοινωνία που δεν εκτιμά και αφήνει στην απέξω οτιδήποτε δεν πραγματευεται τεχνολογία, οικονομία η επιστήμες υγείας. Θα κάτσω μέχρι το καλοκαίρι αναγκαστικά μέχρι να ξανααρχισουν οι διαδικασίες των πανελληνιων και από κει και έπειτα θα δω πως θα κινηθώ. Με θλίβει κάπως γιατί όπως και να το πάρεις είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Το μόνο που με απασχολεί είναι να έχω ένα πτυχίο από αει ανεξαρτήτως από το αν εν τέλει θα εργαστώ σε κάτι σχετικό. Θέλω μονάχα να έχει κάποια αξία και να μην καταλήξω άνεργη.
Αυτη η γραμμη σε ενα απ τα προηγουμενα μηνυματα σου, τα λεει ολα. Υποθετω πως εισαι επιρρεασμενη απο τους γονεις σου σχετικα με το θεμα της αποκαταστασης, που εζησαν σε εποχες οπου οποιος επαιρνε ενα χαρτι πανεπιστημιου ή ΤΕΙ, με λιγο σπρωξιμο απο κανα βυσμα πολιτικο, ειχε ελπιδες να ζησει το ελληνικο "american dream", το οποιο δεν ηταν αλλο, απ το ελληνικο δημοσιο...
Αυτες οι εποχες ομως τελειωσαν, δεν υπαρχουν πια, φινιτο, οποτε αν θες να μην καταληξεις ανεργη, τοτε η λυση δεν ειναι να βγαλεις μια σχολη οτι να ναι, οπως να ναι και απλα να παρεις ενα χαρτι, το οποιο αν δε σου αρεσει αυτο που σπουδασες δε θα εχεις και τις γνωσεις μετα να το εφαρμοσεις στην πραξη. Αν ψαχνεις για σιγουρη επαγγελματικη αποκατασταση (αν υπαρχει κατι τετοιο στις μερες μας..), ισως καλυτερα να δεις για καποια ειδικοτητα του ΕΠΑΛ ή ΙΕΚ που να αφορα μια τεχνη, η οποια θα σου δωσει τα εφοδια για ενα καλο μεροκαμματο, αλλα και παλι θα πρεπει να σου αρεσει αυτο που θα κανεις.
Συγνωμη αν σε απογοητευω, αλλα οσο πιο γρηγορα βγαλεις την ουτοπια που λεγεται δημοσιο απ το κεφαλι σου, τοσο πιο ευκολο θα ειναι να επιλεξεις κατι πιο ρεαλιστικο για το μελλον σου.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top