Μαθηματικά: Συνεπάγεται...

Chrysa32485

Νεοφερμένος

Η Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Βρε λυσε σωστα την ασκηση.....και τα αλλα ειναι μ***ιες
Όχι! Σε καμία περίπτωση δεν είναι! Το να καταλαβαίνεις που μπαίνει διπλή και που απλή συνεπαγωγη είναι πολύ κρίσιμο για τη λύση μιας ασκησης!
Αν για παράδειγμα ζητάται να αποδειχθεί μια σχέση και δουλεύοντας και τα δύο μέλη φτάνεις σε μια σχέση που ισχύει, η απόδειξη έχει νόημα μόνο αν σε κάθε βήμα μπορεί να χρησιμοποιηθει διπλη συνεπαγωγή! (Γνωστό αυτό, το χρησιμοποιώ ως παράδειγμα)
Το βιβλίο πάντως αποφεύγει τη χρήση του συμβόλου και το αντικαθιστά με λόγια. Διαφωνω αλλά καλό είναι να προσαρμοστείτε σε αυτό το πλαίσιο για τις πανελλήνιες τουλάχιστον. Και γω το ίδιο έκανα :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Το "=>" έχει καταργηθεί, όπως έχουν ήδη πει οι προλαλήσαντες. Αντί για αυτό χρησιμοποιείς λέξεις όπως "τότε", "άρα", "οπότε". Προφανώς, δε θα χρησιμοποιήσεις το σύμβολο της ισοδυναμίας ("<=>") αν δεν ισχύει η ισοδυναμία. Απλά, αντί να χρησιμοποιήσεις το σύμβολο της συνεπαγωγής χρησιμοποιείς τις παραπάνω λέξεις.
Προσωπικά (και σύμφωνα και με τους μαθηματικούς μου), δε θεωρώ ότι θα κόψουν μόρια ακόμα και αν χρησιμοποιήσεις το σύμβολο, αρκεί να το χρησιμοποιήσεις σωστά. Βέβαια, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, ίσως είναι καλύτερα να δηλώσεις τη συνεπαγωγή με λόγια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maroulucky

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
ξερει κανεις αν απαγορευεται στις πανελληνιες το συνεπαγεται?η αν κοβουν μοναδες αν καποιος το χρησιμοποιησει?


απο οτι μου εχουν πει πρεπει να προσεχεις ποτε βαζεις το απλο συνεπαγεται κ ποτε το διπλο!εχουν διαφορετικη ''σημασια''...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Απ' όσο ξέρω απαγορεύεται.Δεν το λέω και με σιγουριά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina!

Νεοφερμένος

Η katerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ράχες (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
οντως μπορεις να βαζεις τοτε η οποτε...:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panos123>>>>>

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panos123>>>>> αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
καλυτερα γραψε 'αρα'
το συνεπαγεται εχει καταργηθει
προσοχη:αλλο συνεπαγεται,αλλο ισοδυναμο(διπλο βελος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

saravalo100

Νεοφερμένος

Η saravalo100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
βασικά όλα επιτρέπονται αρκεί να ξέρει κάποιος σίγουρα πότε θα χρησιμοποιήσει το => και πότε το <=> γιατί έχουν μεγάλη διαφορά και ας μοιάζουν.δικαιούνται να κόψουν μονάδες αν δεν είναι σωστή η χρήση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

expert_biologist

Νεοφερμένος

Η expert_biologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Το σύμβολο συνεπάγεται έχει καταργηθεί. Θα πρέπει να λύνεις πχ μία εξίσωση χωρίς να γράφεις στην ίδια σειρά όλες τις πράξεις. Αφήστε τα γιατί και μάθετε τον σωστό τρόπο.

Το σωστό είναι 2χ+2=-4
2χ=-6
χ= -6/2
χ=-3

και όχι 2χ+2=-4 => 2χ=-6 => χ=-6/2 => χ=-3 .

Καλό απόγευμα σε όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stefanoskarras92

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Πιστευω πως μπορεις να λυσεις στην ιδια γραμμη αν χρησιμοποιεις την ισοδυναμια παντως....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

expert_biologist

Νεοφερμένος

Η expert_biologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ντε και καλά θέλετε συνεπάγεται ή ισοδυναμεί παιδιά μου! Δεν χρειάζεται! Πού το μάθατε το συνεπάγεται; Κάποιοι καθηγητές το βάζουν ακόμα και σας μπερδεύουν. Αλλά όπως καταργήθηκαν οι ψιλές και οι δασίες, έτσι και το συνεπάγεται. Είναι πολύ πιο ευανάγνωστα τα μαθηματικά χωρίς πολλά σύμβολα και αφήνοντας σειρές. Δεν κάνετε ούτε εσείς λάθος εύκολα, αλλά είναι και πιο ξεκούραστο για τους καθηγητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ντε και καλά θέλετε συνεπάγεται ή ισοδυναμεί παιδιά μου! Δεν χρειάζεται! Πού το μάθατε το συνεπάγεται; Κάποιοι καθηγητές το βάζουν ακόμα και σας μπερδεύουν. Αλλά όπως καταργήθηκαν οι ψιλές και οι δασίες, έτσι και το συνεπάγεται.

Απο την διδασκαλία των μαθηματικών στην β' βάθμια έχουν φύγει, δεν έχουν καταργηθεί, σε αντίθεση με τις ψιλές και τις δασίες. Ευτυχώς δηλαδή. Απλά προς το παρόν χρειάζεται συμβιβασμός για να περαστούν οι πανελλήνιες.

Τραγελαφικό πάντως, να μην μπορεις να ασχοληθείς εσύ μόνος σου με κάτι παραπάνω γιατί μπορεί να σου κάνει κακό στις πανελλήνιες.

Δεν είναι σύμβολα που τα βάζουμε στην τύχη, έχουν πολύ συγκεκριμένο λόγο ύπαρξης και θα τα μάθει καλύτερα όποιος παρακολουθήσει στην γ' βάθμια κάποιο μάθημα που να έχει στοιχεία λογικής (ή μόνος του αν ψαχτεί ΜΕΤΑ τις πανελλήνιες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

p@g

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ντε και καλά θέλετε συνεπάγεται ή ισοδυναμεί παιδιά μου! Δεν χρειάζεται! Πού το μάθατε το συνεπάγεται; Κάποιοι καθηγητές το βάζουν ακόμα και σας μπερδεύουν. Αλλά όπως καταργήθηκαν οι ψιλές και οι δασίες, έτσι και το συνεπάγεται. Είναι πολύ πιο ευανάγνωστα τα μαθηματικά χωρίς πολλά σύμβολα και αφήνοντας σειρές. Δεν κάνετε ούτε εσείς λάθος εύκολα, αλλά είναι και πιο ξεκούραστο για τους καθηγητές.

κατανοω και σεβομαι τη γνωμη σας αλλα τα συγκεκριμενα συμβολα τα θεωρω ακρως σημαντικα και χρησιμα ετσι ωστε ο μαθητης να εχει τη δυνατοτητα να αντιλαμβανεται πως ρεει ο συλλογισμος..εξηγείστε για παραδειγμα στους μαθητες σας πως οταν καταληγουμε σε κατι ατοπο τοτε και η αρχικη προταση ειναι ψευδης χρησιμοποιωντας τη μεθοδο ''το ενα κατω απο το αλλο''..νομιζω πως ειναι πιο σωστο να χρησιμοποιειται το συμβολο <=> ετσι ωστε και ο μαθητης και ο καθηγητης να ειναι σιγουροι πως κατανοουν πληρως ο,τι γραφουν!.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

expert_biologist

Νεοφερμένος

Η expert_biologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Κοιτάξτε παιδιά μου, αισθάνομαι πως ότι και να σας πω θα έχετε την άποψη ότι το σύμβολο είναι χρήσιμο. Εγώ δε θυμάμαι ποτέ τον εααυτό μου να χρησιμοποιεί συνεπάγεται, αν και έχω παρακολουθήσει ανώτερα μαθηματικά, αν και είμαι βιολόγος. Πάντα άλλαζα σειρά, εκτός και άν ίσχυε η ισοδυναμία οπότε δεν υπήρχε πρόβλημα. Σε κάποιες περιπτώσεις στη Γ λυκείου, ή καλύτερα στις περισσότερες στέκει και μάλιστα επιβάλλεται να χρησιμοποιείς ισοδυναμία, αλλά εκεί που δεν στέκει, είναι λάθος να μπαίνει. Το συνεπάγεται είναι ένα σύμβολο που πλέον δεν το μαθαίνετε στο σχολείο, δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο θέλετε να το χρησιμοποιείτε. Κάποιοι μπερδεύεστε από τους παλιότερους. Θα ήθελα να πει την γνώμη του όμως και κάποιος μαθηματικός καθηγητής, εγώ δεν θα συνεχίσω να απαντώ γιατί δεν ρισκάρω ποτέ να εκτεθώ. Αν και είμαι σίγουρη ότι το συνεπάγεται απαγορεύεται. Όμως για οτιδήποτε θελήσετε από βιολογία, μπορώ να σας απαντήσω.
Καλή συνέχεια.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Κοιτάξτε παιδιά μου, αισθάνομαι πως ότι και να σας πω θα έχετε την άποψη ότι το σύμβολο είναι χρήσιμο. Εγώ δε θυμάμαι ποτέ τον εααυτό μου να χρησιμοποιεί συνεπάγεται, αν και έχω παρακολουθήσει ανώτερα μαθηματικά, αν και είμαι βιολόγος.

Δεν τίθεται καν θέμα χρησιμότητας. Είναι τελεστές που χρησιμοποιούνται κατα κόρον στην μαθηματική βιβλιογραφία.
Όχι επειδή αποφάσισαν οτι "μπερδεύει" τους μαθητές να τα καταργήσουμε κι όλας.

Το "τότε" μπορεί να αντικαταστήσει εν μέρη το συνεπάγεται και ίσως είναι αρκετό για το λύκειο, αλλα όταν θες να γράψεις πιο περίπλοκες εκφράσεις - που θα αναγκαστείς αν επιλέξεις πχ. πληροφορική, φαντάζομαι και σε πολλά ακόμα πεδία - αυτά δεν προσφέρουν στο ελάχιστο την εκφραστικότητα που χρειάζεσαι, χώρια που θα τα συναντάς σε βιβλία και θα χάνεις τον μπούσουλα γιατί σου είπαν οτι <<έχουν καταργηθεί>> στο λύκειο (εκεί περιμένουν οτι ξέρεις πως χρησιμοποιούνται, ωστε να μπορείς να τα διαβάσεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 0 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top