Μαθηματικά: Συνεπάγεται...

_ann_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η _ann_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
ξερει κανεις αν απαγορευεται στις πανελληνιες το συνεπαγεται?η αν κοβουν μοναδες αν καποιος το χρησιμοποιησει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Εννοείς το ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
ξερει κανεις αν απαγορευεται στις πανελληνιες το συνεπαγεται?η αν κοβουν μοναδες αν καποιος το χρησιμοποιησει?

Άλλο πάλι και τούτο. Γιατί να συμβαίνει αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_ann_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η _ann_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
ναι αυτο..=>
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
ξερει κανεις αν απαγορευεται στις πανελληνιες το συνεπαγεται?η αν κοβουν μοναδες αν καποιος το χρησιμοποιησει?

Να απαγορεύεται το =>; Θα τρελλαθούμε τελείως.

Εγώ όταν έδινα πανελλήνιες είχα γεμίσει "=>" και "<=>" το τετράδιο όχι μόνο στα μαθηματικά (κατεύθυνσης και γενικής παιδείας) αλλά και στη φυσική για να μην πω και στη χημεία κατεύθυνσης και δεν είχα καμία συνέπεια (αφού πήγα μια χαρούλα σε αυτά τα μαθήματα;)). Χρησιμοποίησέ τα άφοβα και μην ακούς κανένα που διαδίδουν φήμες από δω κι από κει για να τρομοκρατήσουν τον κόσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xenofon

Νεοφερμένος

Ο Xenofon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Όμως δεν υπάρχει στο σχολικό, ούτε σε βιβλία προηγούμενων τάξεων. Καλό θα ήταν να το αποφύγεις. Αν δεις στο σχολικό βιβλίο αντί για συνεπάγεται, όπου χρειάζεται λέει τη λέξη "τότε". Επομένως μπορείς να γεμίσεις το τετράδιο σου με τη λέξη τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakoulias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Όμως δεν υπάρχει στο σχολικό, ούτε σε βιβλία προηγούμενων τάξεων. Καλό θα ήταν να το αποφύγεις. Αν δεις στο σχολικό βιβλίο αντί για συνεπάγεται, όπου χρειάζεται λέει τη λέξη "τότε". Επομένως μπορείς να γεμίσεις το τετράδιο σου με τη λέξη τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε

τι λέτε ρε παιδιά είστε σοβαροί?Είναι βασικότατο σύμβολο το διδασκόμαστε από το γυμνάσιο αν δεν κάνω λάθος. την απλή και την διπλή συνεπαγωγή(αν και μόνο αν) την χρησιμοποιούμε άφοβα αν είναι δυνατόν άμα ήταν κάθε φορά να γράφεις τότε τότε τότε θα το κλείναμε το μαγαζί :D.
Δηλαδή θα σου κόψουν επειδή εφαρμόζεις μαθηματικά και δεν κάθεσαι να γράφεις τότε τότε τότε σαν.......:down:
No offence φίλε Ξενοφών αλλά έτσι είναι τα πράγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Όμως δεν υπάρχει στο σχολικό, ούτε σε βιβλία προηγούμενων τάξεων. Καλό θα ήταν να το αποφύγεις. Αν δεις στο σχολικό βιβλίο αντί για συνεπάγεται, όπου χρειάζεται λέει τη λέξη "τότε". Επομένως μπορείς να γεμίσεις το τετράδιο σου με τη λέξη τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε τότε

Όντως είναι εκτος ύλης το συνεπάγεται:P
Τι άλλο θ ακούσουμε...χαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Μην βλέπω βλακείες. Και βέβαια επιτρέπονται. Σε λίγο θα ακούσουμε ότι απαγορεύεται το =
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pilasboy

Νεοφερμένος

Ο Pilas Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
ME TIS παρενθεσεις τι παιζει ?????? :xixi::xixi::xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΛΑΓΟΔΗΜΟΣ ΜΑΡΙΟΣ

Νεοφερμένος

Ο ΛΑΓΟΔΗΜΟΣ ΜΑΡΙΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Βασικά δεν απαγορευέται τίποτα!!!! απλά νομίζω ότι επείδη στο λύκειο ότι μαθαίνουμε είναι αντριστρεπτό στο 99,9% των περιπτώσεων (εννοώ με διπλή συνεπαγωγή) καλό είναι να χρησιμοποιείται η διπλή συνεπαγωγη τώρα κ μονή να βάλεις η να γράψεις "τότε" δεν νομίζω να κολλησει κανένας εκεί............... εξ' αλλου το "αν και μόνο αν" που είναι η διπλή συνεπαγωγή νομίζω συναντάται σε μικρό ποσοστο στο λύκειο!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Inferno29278

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Inferno29278 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Το συνεπάγεται έχει διαφορά από το ισοδύναμο, γιατί με το ισοδύναμο ισχύει και το αντίστροφο, ενώ με το συνεπάγεται όχι. Για να σου κόψουν δηλαδή, θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις το ισοδύναμο σε κάτι που δεν ισχύει αντίστροφα. Και πάλι θα πρέπει να είναι λίγο ψείρας ο διορθωτής για να σου κόψει. Επομένως με το συνεπάγεται είσαι καλυμένος σε όλες τις περιπτώσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

James Fallen

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Υπάρχει μόνο μια περιπτωση που πρέπει να χρησιμοποιησεις οπωσφήποτε<=>
Αν θες να αποδειξεις οτι ισχύει μια ισότητα φτάνοντας σε κάποιο αποτέλεσμα που ισχύει για οποιοδεήπωτε λόγο αναγκαστικά ότι κάνεις πρέπει να αντιστρέφεται για να μπορείς να καταλήξεις από κάτι που ισχύει σε κάτι που ισχυέι επίσης. Δηλαδή από μια σχέση να φτάσεις σε μία άλλη που ισχύει και να ισχύει και η αρχική. Αν θες μόνο να καταλήξεις σε συμπέρασμα απαραίτητη είναι η απλή συνεπαγωγή.Είναι λιγο μπερδεμένο έτσι όπως το λέω αλλα αν κανείς έχει πάρει μάθημα επιλογής την Λογική θα το βρει στο βιβλιό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ρε χαλαρώστε ρε, έλεος. :D
Εντάξει, ας πούμε το υπάρχει ή δεν υπάρχει (ανεστραμμένο ε) καλό είναι να μην το γράφουμε, αλλά όχι και το συνεπάγεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas119

Νεοφερμένος

Ο Kostas119 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Σε καποιες περιπτώσεις κ ιδιαίτερα για απόδειξη σχέσεων εχει σημασια και σ κόβουν.

π.χ. απο μια δεδομένη ισότητα μιγαδικών περνας σε μια ισοτητα πραγματικών(περνάς μέτρα δλδ) μόνο με συνεπάγεται.κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
E ναι, λογικό αυτό που λες, αλλά όχι και να απαγορεύεται η συνεπαγωγη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_ann_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η _ann_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
μου ειχαν πει οτι σαν συμβολο εχει απαγορευτει α'λλο που ακομα το χρησιμοποιουμε..για τις παρενθεσεις δεν εχω ακουσει κατι..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Harispgp

Νεοφερμένος

Ο Harispgp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Παιδια εννοειται πως σου κοβουν..Ειδικα αν ο μαθηματικος που το διορθωνει εχει μια καποια ουσιαστικη γνωση του θεματος..Γιατι ακουω απο πολλους (και απο μαθηματικους εχω ακουσει) οτι δεν παιζει ρολο...Και παει και σου βαζει ο αλλους μονη συνεπαγωγη στην εξισωση ας πουμε...
Να σκεφτεστε λιγο πριν τι παει(ως προς το ζητουμενο-δεδομενο) και ετσι θα βγαινει..
Στο δεδομενο ως επι το πλειστον μονη συνεπαγωγη ενω στο ζητουμενο ισοδυναμια(εξαρταται και η συνθηκη βεβαια..π.χ. χ = 2 ,απαγορευεται να βαλεις <=>ριζα χ=4)

Ελπιζω να βοηθησα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaaaa

Νεοφερμένος

Η Νινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
παιδια το εχω ακουσει κ εγω αυτο!απο δω κ περα θα αρχισει να απαγορευεται κ στη θεση του θα μπει το αρκει..!οχι οτι κοβουν αλλα καλο θα ειναι να μην τ χρησιμοποιουμε κ πολυ.βλακεια αλλα τεσπα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakoulias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
παιδια το εχω ακουσει κ εγω αυτο!απο δω κ περα θα αρχισει να απαγορευεται κ στη θεση του θα μπει το αρκει..!οχι οτι κοβουν αλλα καλο θα ειναι να μην τ χρησιμοποιουμε κ πολυ.βλακεια αλλα τεσπα..

οταν λες ότι το έχεις ακούσει και ότι θα αντικατασταθεί μπορείς να μας πεις απο πού το άκουσες?Από κάποια έγκυρη πηγή?Σκέτο ράδιο αρβύλα κατα την γνώμη μου δεν είναι απο τα σύμβολα που υπάρχει λόγος να απαγορευτούν και δεν νομίζω να γίνει ποτέ...Ας μην λέμε ανυπόστατα και α-τεκμηρίωτα πράγματα...Προσωπικά δεν έχω κανένα ψυχολογικό πρόβλημα να κάθομαι να γράφω αρκέι αρκεί αρκεί...:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top