Μαθαίνετε ξένες γλώσσες από αγάπη ή από υποχρέωση;

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Λατρευω γενικα τις ξενες γλώσσες, τα αγγλικα τα ξεκινησα νταξει επειδη επρεπε αλλα μου αρεσουν, και τα Ιταλικα ΚΑΘΑΡΑ απο αγαπη για την Ιταλια, τους Ιταλους και γενικα ότι ιταλικό κυκλοφορει, και δεν βιαζομαι για πτυχια και τετοια αν και ανυπομονω να φτασω στο Β2 για να τα μιλαω ανετα, γιατι τωρα εχω λιγο καιρο ακομα και δυσκολευομαι... Δεν μαθαινω καμια γλωσσα απο υποχρεωση, τα Γερμανικα και τα Γαλλικα που τα μισω το εχω ξεκοψει οτι ΔΕΝ θα τα μαθω ο κοσμος να χαλασει, αν και τωρα τελευταια εχω κολλησει κυριολεκτικα με την zaz, εχω μαθει ολα της τα τραγουδια απεξω χωρις να καταλαβαινω τι λενε οποτ εχω αρχισει να το σκεφτομαι για γαλλικα... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
ειναι εντυπωσιακο αυτό που γίνεται στην ελλάδα με τα αγγλικά
απο δευτέρα δημοτικού μας στέλνουν τσούρμο σε φροντιστήριο αγγλικών

γνωρίζετε αν συμβαίνει και στις υπόλοιπες χώρες ;

εμενα δε με χαλάει , χαίρομαι που ολόκληρη η νέα γενιά γνωρίζει αγγλικά , ισως και γερμανικα - γαλλικα ως δευτερες ξενες γλωσσες , αλλα ειναι κριμα που αυτη η δουλεια δε γίνεται στο σχολείο
φευγει παρα πολυ χρημα απο τις οικογενειες στα φροντιστήρια

προσωπικά , απο αγάπη δεν ασχολήθηκα με τίποτα εκ των προτέρων.Αγγλικά με έστειλαν σα παιδί δημοτικού,γερμανικά 1η γυμνασιου που εχουμε αλλες καυλες τοτε (δυσκολη αλλα χρήσιμη γλώσσα τα γερμανικα , ξεχνιούνται πολυ συντομα χωρις επαφη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,250 μηνύματα.
χαίρομαι που ολόκληρη η νέα γενιά γνωρίζει αγγλικά , ισως και γερμανικα - γαλλικα ως δευτερες ξενες γλωσσες
Στα χαρτιά τις ξέρει. Η πραγματικότητα είναι διαφορετική. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NicolasM

Νεοφερμένος

Ο NicolasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Υποχρέωση.
Τα αγγλικά δεν τα μετανοιώνω, διότι χρησιμεύουν παντού. Πήρα και το TOEFL με 4-5 λάθη, που σημαίνει ότι τα διατηρώ σε αρκετά καλό επίπεδο. Τελευταία έχω αρχίσει να βελτιώνω και την προφορά με εξάσκηση.
Τα γαλλικά τα σταμάτησα μετά το Β1, αν και ορισμένες φορές θα ήθελα να είχα άνεση.
Έχω χάσει κάθε ενδιαφέρον για αυτά, και γενικά για οποιαδήποτε ξένη γλώσσα. Θεωρώ ανούσια την ενασχόληση χωρίς πρακτική χρησιμότητα και προτιμώ να ψάχνομαι στις ρίζες των ινδοευρωπαϊκών γλωσσών. Η κάθε γλώσσα μου φαίνεται απλά σαν μια ξεχωριστή διάλεκτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.

_catalonia_

Δραστήριο μέλος

Η _catalonia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Τα αγγλικα επειδη μου αρεσουν παρα πολυ! Αλλα γαλλικα υποχρεωτικα επειδη επρεπε να επιλεξω μια δευτερη γλωσσα στο γυμνασιο..απο εκει και περα ουτε ασχοληθηκα ξανα. Αν ηθελα να μαθω μια δευτερη ξενη γλωσσα φυσικα και θα επελεγα ιταλικα,αλλα στο σχολειο δυο επιλογες εχεις γαλλικα/γερμανικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Στα χαρτιά τις ξέρει. Η πραγματικότητα είναι διαφορετική. ;)

Πιο συγκεκριμένα, όπως είπε και ένας καθηγητής μου, αν δεν μιλήσεις με έναν άνθρωπο εθνικότητας της γλώσσας που μαθαίνεις (π.χ αγγλικά με άγγλο, ισπανικά με ισπανό κτλ) δεν ξέρεις τίποτα. Συνήθως, παίρνουμε proficiency και δεν ξέρουμε ακόμα να κάνουμε μια ερώτηση αν πάμε σε ξένη χώρα!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αγγλικά έμαθα μικρός όταν ξεκίνησα Γ' Δημοτικού πήρα το Proficiency και δεν το μετάνιωσα ποτέ, η καλύτερη επαγγελματική επένδυση που μπορείς να κάνεις σε μια τόσο μικρή ηλικία.

Γαλλικά έμαθα γιατί η μάνα μου ήταν καθηγήτρια Γαλλικών και με ανάγκαζε. Μικρός δε μάρεσαν όταν μεγάλωσα άλλαξα γνώμη.

Φοιτιτής ξεκίνησα Ρώσικα γιατί εχμμ γνώρισα μια Ρωσίδα :D

Τώρα μαθαίνω Γιαπονέζικα γιατί μαρέσουν.

Το θέμα με τις γλώσσες είναι να σου αρέσουν γιατί αν το κάνεις καταναγκαστικά σίγουρα δεν θα γίνεις καλός και μόλις τις αφήσεις θα τις ξεχάσεις σύντομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,250 μηνύματα.
Πιο συγκεκριμένα, όπως είπε και ένας καθηγητής μου, αν δεν μιλήσεις με έναν άνθρωπο εθνικότητας της γλώσσας που μαθαίνεις (π.χ αγγλικά με άγγλο, ισπανικά με ισπανό κτλ) δεν ξέρεις τίποτα. Συνήθως, παίρνουμε proficiency και δεν ξέρουμε ακόμα να κάνουμε μια ερώτηση αν πάμε σε ξένη χώρα!:P
Και όχι μόνο αυτό. Εάν μαθαίνεις κατ' ανάγκη μια γλώσσα, ύστερα από τα πολυπόθητα πιστοποιητικά σταματάς να ασχολείσαι και φτάνεις σε σημείο να θυμάσαι τα βασικά. Αυτός όμως που αγαπάει μια γλώσσα, βρίσκει τρόπους να έχει επαφή μαζί της και δεν επαναπαύεται, επειδή πήρε ένα χαρτί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Και όχι μόνο αυτό. Εάν μαθαίνεις κατ' ανάγκη μια γλώσσα, ύστερα από τα πολυπόθητα πιστοποιητικά σταματάς να ασχολείσαι και φτάνεις σε σημείο να θυμάσαι τα βασικά. Αυτός όμως που αγαπάει μια γλώσσα, βρίσκει τρόπους να έχει επαφή μαζί της και δεν επαναπαύεται, επειδή πήρε ένα χαρτί.


Σωστός!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Και όχι μόνο αυτό. Εάν μαθαίνεις κατ' ανάγκη μια γλώσσα, ύστερα από τα πολυπόθητα πιστοποιητικά σταματάς να ασχολείσαι και φτάνεις σε σημείο να θυμάσαι τα βασικά. Αυτός όμως που αγαπάει μια γλώσσα, βρίσκει τρόπους να έχει επαφή μαζί της και δεν επαναπαύεται, επειδή πήρε ένα χαρτί.

Σωστοτατος... Αυτο πιστευω οτι θα γινει με εμενα και τα αγγλικα.... Δεν θελω να εχω καμια επαφη μαζι τους... Περιμενω να παρω το πτυχιο λιγους μηνες ακομα και μετα αντε γεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,250 μηνύματα.
Σωστοτατος... Αυτο πιστευω οτι θα γινει με εμενα και τα αγγλικα.... Δεν θελω να εχω καμια επαφη μαζι τους... Περιμενω να παρω το πτυχιο λιγους μηνες ακομα και μετα αντε γεια...
Σε εμένα έχει συμβεί ήδη με τα γαλλικά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Από υποχρέωση, έστω βλέπω anime χωρίς κανένα πρόβλημα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Σε εμένα έχει συμβεί ήδη με τα γαλλικά. :P

Γαλλικα ε; :whistle::whistle::whistle: εσυ τουλαχιστον με τα γαλλικα εγω με τα αγγλικα ασεεεεε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MakisH

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Ξεκίνησα από υποχρέωση, επειδή "αυτό πρέπει να κάνουν όλα τα παιδιά". "Γνωρίζω" υποτίθεται αγγλικά και γαλλικά.
Τελικά τα χρειάζομαι συνεχώς τα αγγλικά, τουλάχιστον το να διαβάζω. Το να ακούω και να μιλάω μέχρι στιγμής το έχω αποφύγει. Νομίζω όμως ότι πλέον τα βλέπω πιο "αγαπησιάρικα".

Και τα γαλλικά μακάρι να τα μιλούσα-καταλάβαινα περισσότερο. Εϊναι τόσο γοητευτικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Από υποχρέωση, έστω βλέπω anime χωρίς κανένα πρόβλημα.:P

Εγώ νόμιζα πως ήσουνα τυφλός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,250 μηνύματα.
Γαλλικα ε; :whistle::whistle::whistle: εσυ τουλαχιστον με τα γαλλικα εγω με τα αγγλικα ασεεεεε:P
Ναι. Μπορεί να ξεκινήσω γερμανικά όμως τώρα. ;)
Το να είσαι έτσι με τα αγγλικά όντως είναι σοβαρό (δε λέω "πιο σοβαρό", γιατί δεν είναι σοβαρό το να απεχθάνεσαι τα γαλλικά :P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ναι. Μπορεί να ξεκινήσω γερμανικά όμως τώρα. ;)
Το να είσαι έτσι με τα αγγλικά όντως είναι σοβαρό (δε λέω "πιο σοβαρό", γιατί δεν είναι σοβαρό το να απεχθάνεσαι τα γαλλικά :P).

Να ξεκινησεις αν το θελεις δεν θα το μετανιωσεις στο υποσχομαι!
Ειναι σοβαρο ναι... Ομως δεν τα μπορω τα σιχαινομαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ermina.S

Νεοφερμένος

Η Ermina.S αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
τα αγγλικα απο υποχρεωση, μ᾽αρεσουν ελαχιστα
ΓΑΛΛΙΚΑ ΙΤΑΛΙΚΑ ΙΣΠΑΝΙΚΑ τα λατρευω!!! απο καθαρη αγαπη!
και γενικα λατρευω τις λατινογενεις γλωσσες οπως και τα λατινικα στο σχολειο ! :inlove:
ακομη και τα λατινικα και τα αρχαια τα διαβαζω με μεγαλη αγαπη και οχι απο υποχρεωση του σχολειου
με μαγευει ο τροπος που συνδεονται αρχικα τα λατινικα με τα αρχαια ( κοινες λεξεις κλπ ) και μετα τα λατινικα με τις προηγουμενες γλωσσες που ανεφερα. επειδη ξερω αρκετα καλα γαλλικα και μετρια τις υπολοιπες οταν πρωτοεκανα λατινικα μου φανηκαν γνωστα... και εμβαθυνοντας στα λατινικα στη γ λυκειου τωρα διαβαζω ενα κειμενο σε καποια απο αυτες τις λατινογενεις γλωσσες και βλεπω οτι καταλαβαινω ακομη περισσοτερες λεξεις γνωριζοντας πλεον τη ριζα τους και ... τους αρχικους τους χρονους :P
Μου αρεσουν παρα πολυ οι γλωσσες και επειδη εχω και εφεση σε αυτες θα ηθελα να τις φτασω σε επιπεδο c2 και τα αγγλικα φυσικα ( περισσοτερο απο αναγκη και επειδη δε θελω να αφηνω πραγματα στη μεση πχ lower )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ραστώνη

Νεοφερμένος

Η Ραστώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Αγάπη.Όσο πιο πολλές τόσο πιο καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top