Μαθαίνετε ξένες γλώσσες από αγάπη ή από υποχρέωση;

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,587 μηνύματα.
Έχω θέσει έναν προσωπικό στόχο, μέχρι τα 40 μου ( αν ζήσω μέχρι τότε ή δεν έχει γίνει κάνας πόλεμος, υγεία πρώτα ) να έχω γίνει πολύγλωσσος. Τα αγγλικά μέχρι το B2 μου ήταν εντελώς αδιάφορα, τώρα που αρχίζω για C2 αποκτάνε ένα ενδιαφέρον και μαρέσουν στον ακαδημαϊκό βαθμό τους. Η μεγάλη αγάπη μου είναι τα Ιταλικά, μελετώ εδώ και έναν χρόνο μόνος μου και ας πούμε είμαι στο B1-B2. Το καλοκαίρι έκατσα από περιέργεια και έβγαλα το πρώτο επίπεδο Κινεζικής γλώσσας HSK1/A1 πολύ ενδιαφέρουσα γλώσσα και σίγουρα μελλοντικά θα την εξασκήσω περισσότερο όταν χαλαρώσουν οι υποχρεώσεις μου. Μόλις πάρω το C2 στα Αγγλικά θα ξεκινήσω για Γερμανικά έως B2
Μελλοντικοί στόχοι ( αφού βγάλω αυτές που ήδη προείπα): Ιαπωνικά, Ρώσικα, Γαλλικά και (?)Κορεατικά(?).

Με βοηθάνε και για ανάγνωση πληθώρας ξενόγλωσσων ιστορικών άρθρων και συγγραμμάτων. Να προσθέσω για να δώσω και μία απάντηση στο ερώτημα του thread ότι το ωραίο δεν είναι απλά να μάθεις μία γλώσσα ( αγοράζεις 2-3 βιβλία κάθεσαι πεθαίνεις στο διάβασμα και έμαθες ). Η ουσία νομίζω είναι παράλληλα να μελετάς και τον πολιτισμό της εκάστοτε χώρας της οποίας μαθαίνεις την εθνική γλώσσα της.
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Αγγλικά από υποχρέωση, γαλλικά από υποχρέωση αλλά μετά τα αγάπησα, ιταλικά λατρεία από μικρή!!! Θα ήθελα να μάθω γερμανικά και ρώσικα αλλά προς το παρόν δεν έχω ασχοληθεί καθόλου.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Αγγλικά από υποχρέωση ξεκάθαρα, μιας και όλοι μαθαίνουν και έπρεπε και εγώ σαν παιδί... Γαλλικά και ισπανικά από πραγματικό έρωτα με αυτές τις γλώσσες, ειδικά Γαλλικά, για αυτό και τα πήγα μέχρι τέλους... Ιταλικά μάθαινα γιατί μου ήταν εύκολα για κάποιο λόγο, αλλά δεν ξετρελαθηκα... Θέλω πάρα πολύ να μάθω αραβικά, αλλά δεν βρίσκω φροντιστήριο με φυσιολογικές τιμές 😂

Έχω την εντύπωση ότι ακόμα διδάσκονται αραβικά (σχεδόν) δωρεάν στην πρεσβεία της Σαουδικής Αραβίας. Όπως αντίστοιχα διδάσκονται πέρσικα/ιρανικά στην πρεσβεία του Ιράν (Ψυχικό) έναντι συμβολικού αντιτίμου (40€ νομίζω τον χρόνο).
 

butter_fly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η butter_fly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση ότι ακόμα διδάσκονται αραβικά (σχεδόν) δωρεάν στην πρεσβεία της Σαουδικής Αραβίας. Όπως αντίστοιχα διδάσκονται πέρσικα/ιρανικά στην πρεσβεία του Ιράν (Ψυχικό) έναντι συμβολικού αντιτίμου (40€ νομίζω τον χρόνο).
Όντως; Θα το κοιτάξω! Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία ❤️
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Ενδιαφέρον και αγάπη. Για εμένα το να μάθω μια ξένη γλώσσα (όπως τα αγγλικά) ήταν κάτι που με έκανε να νιώθω μοναδικός αφού δεν ήμουν καλός ποτέ σε τίποτα,ούτε "μπράβο" μου είχαν πει ποτέ για κάτι που έκανα και μου ερχόταν αυθόρμητα.
Συγκεκριμένα,με ενδιέφερε να μάθω τις λέξεις που έλεγαν στα ξένα τραγούδια. Ήθελα να μπορώ να καταλαβαίνω τι λέω και έτσι η επαφή με τα αγγλικά,αλλά και άλλες γλώσσες, ήταν πολύ καλή. Βοήθησε,ίσως,και το γεγονός ότι ήμουν ήδη δίγλωσσος.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Ενδιαφέρον και αγάπη. Για εμένα το να μάθω μια ξένη γλώσσα (όπως τα αγγλικά) ήταν κάτι που με έκανε να νιώθω μοναδικός αφού δεν ήμουν καλός ποτέ σε τίποτα,ούτε "μπράβο" μου είχαν πει ποτέ για κάτι που έκανα και μου ερχόταν αυθόρμητα.
Συγκεκριμένα,με ενδιέφερε να μάθω τις λέξεις που έλεγαν στα ξένα τραγούδια. Ήθελα να μπορώ να καταλαβαίνω τι λέω και έτσι η επαφή με τα αγγλικά,αλλά και άλλες γλώσσες, ήταν πολύ καλή. Βοήθησε,ίσως,και το γεγονός ότι ήμουν ήδη δίγλωσσος.

Τι εννοείς ποτέ καλός σε τίποτα;
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Τι εννοείς ποτέ καλός σε τίποτα;
Ότι ήμουν κάτω από το μέτριο στα πάντα. Είχα γενικά πολλά θέματα σαν παιδί και το ενδιαφέρον μου για τα άλλα μαθήματα ήταν μικρό. Με λίγα λόγια δεν προσπάθησα να κάνω κάτι επειδή δεν είχα την παρακίνηση. Οι γονείς μου ήταν σχεδόν αδιάφοροι (άθελα τους) για το πώς τα πήγαινα στο σχολείο και αυτό με έριχνε ψυχολογικά,σκεφτόμουν "ποιος ο λόγος να προσπαθώ εάν δεν ενδιαφέρεται κανείς". Το ίδιο συνέβαινε και με τους δασκάλους μου.
Το να μάθω μία ξένη γλώσσα,βέβαια, ήταν σαν να μου δίνεται η δεύτερη ευκαιρία να προσπαθήσω για κάτι. Θυμάμαι τον καθηγητή των αγγλικών μου να λέει ότι είμαι καλός και ότι έγραφα καλές εκθέσεις (κάτι που δεν είχα κάνει ποτέ στην ζωή μου στα ελληνικά).
Έτσι πήρα και την αυτοπεποίθηση να προσπαθήσω και στα πεδία που έχω κενά (εκτός από τα μαθηματικά γιατί τα σιχαίνομαι 😂). Βέβαια,φαίνεται και από τον τρόπο που γράφω πως δεν είμαι και τόσο καλός,αλλά κάθε μέρα,πιστεύω, βελτιώνομαι.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Ότι ήμουν κάτω από το μέτριο στα πάντα. Είχα γενικά πολλά θέματα σαν παιδί και το ενδιαφέρον μου για τα άλλα μαθήματα ήταν μικρό. Με λίγα λόγια δεν προσπάθησα να κάνω κάτι επειδή δεν είχα την παρακίνηση. Οι γονείς μου ήταν σχεδόν αδιάφοροι (άθελα τους) για το πώς τα πήγαινα στο σχολείο και αυτό με έριχνε ψυχολογικά,σκεφτόμουν "ποιος ο λόγος να προσπαθώ εάν δεν ενδιαφέρεται κανείς". Το ίδιο συνέβαινε και με τους δασκάλους μου.
Το να μάθω μία ξένη γλώσσα,βέβαια, ήταν σαν να μου δίνεται η δεύτερη ευκαιρία να προσπαθήσω για κάτι. Θυμάμαι τον καθηγητή των αγγλικών μου να λέει ότι είμαι καλός και ότι έγραφα καλές εκθέσεις (κάτι που δεν είχα κάνει ποτέ στην ζωή μου στα ελληνικά).
Έτσι πήρα και την αυτοπεποίθηση να προσπαθήσω και στα πεδία που έχω κενά (εκτός από τα μαθηματικά γιατί τα σιχαίνομαι 😂). Βέβαια,φαίνεται και από τον τρόπο που γράφω πως δεν είμαι και τόσο καλός,αλλά κάθε μέρα,πιστεύω, βελτιώνομαι.

Μπράβο σου, πάντως, που είσαι τόσο ειλικρινής με τον εαυτό σου.

Κατά τα άλλα, ντροπή σου που δε σου αρέσουν τα μαθηματικά ενώ σου αρέσουν τα αγγλικά. :Ρ
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Μπράβο σου, πάντως, που είσαι τόσο ειλικρινής με τον εαυτό σου.

Κατά τα άλλα, ντροπή σου που δε σου αρέσουν τα μαθηματικά ενώ σου αρέσουν τα αγγλικά. :Ρ
Χαχα Ίσως δεν έχω προσπαθήσει αρκετά,αλλά σε μεγαλύτερη ηλικία μπορεί να με ενδιαφέρουν πιο πολύ.
Αν δεν είμαστε ειλικρινείς με τον εαυτό μας δεν προχωράμε μπροστά 😁.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Ότι ήμουν κάτω από το μέτριο στα πάντα. Είχα γενικά πολλά θέματα σαν παιδί και το ενδιαφέρον μου για τα άλλα μαθήματα ήταν μικρό. Με λίγα λόγια δεν προσπάθησα να κάνω κάτι επειδή δεν είχα την παρακίνηση. Οι γονείς μου ήταν σχεδόν αδιάφοροι (άθελα τους) για το πώς τα πήγαινα στο σχολείο και αυτό με έριχνε ψυχολογικά,σκεφτόμουν "ποιος ο λόγος να προσπαθώ εάν δεν ενδιαφέρεται κανείς". Το ίδιο συνέβαινε και με τους δασκάλους μου.
Το να μάθω μία ξένη γλώσσα,βέβαια, ήταν σαν να μου δίνεται η δεύτερη ευκαιρία να προσπαθήσω για κάτι. Θυμάμαι τον καθηγητή των αγγλικών μου να λέει ότι είμαι καλός και ότι έγραφα καλές εκθέσεις (κάτι που δεν είχα κάνει ποτέ στην ζωή μου στα ελληνικά).
Έτσι πήρα και την αυτοπεποίθηση να προσπαθήσω και στα πεδία που έχω κενά (εκτός από τα μαθηματικά γιατί τα σιχαίνομαι 😂). Βέβαια,φαίνεται και από τον τρόπο που γράφω πως δεν είμαι και τόσο καλός,αλλά κάθε μέρα,πιστεύω, βελτιώνομαι.

Yπάρχεις αλήθεια; :D Δεν έχω γνωρίσει άλλο άτομο στη ζωή μου τόσο ειλικρινές που να κατηγορεί τον εαυτό του. Οι περισσότεροι σχεδόν όλοι αποκρύπτουν για κάποιο λόγο την προσωπική τους σκέψη, αυτό που είναι πραγματικά. Μια χαρά γράφεις αν κρίνει κανείς από κάτι άλλα μέλη εδώ μέσα. ;)

:morning1:
 

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
ξεκινησα τα αγγλικα απο υποχρεωση και τα συνεχισα απο αγαπη
 

St11

Νεοφερμένος

Η St11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Αγγλικά και τουρκικά απο υποχρέωση λόγω σπουδων.
Ισπανικά και πορτογαλικά τα αγαπώ.
Είναι μεγάλο όπλο οι γλώσσες παιδιά, κακά τα ψέμματα.
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Yπάρχεις αλήθεια; :D Δεν έχω γνωρίσει άλλο άτομο στη ζωή μου τόσο ειλικρινές που να κατηγορεί τον εαυτό του. Οι περισσότεροι σχεδόν όλοι αποκρύπτουν για κάποιο λόγο την προσωπική τους σκέψη, αυτό που είναι πραγματικά. Μια χαρά γράφεις αν κρίνει κανείς από κάτι άλλα μέλη εδώ μέσα. ;)

:morning1:
Χαχα όχι βρε,δε κατηγορώ μόνο εμένα 😂,υπήρχαν απλά καταστάσεις που διαμόρφωσαν έτσι την ζωή μου. Αν δεν παραδεχτεί κάποιος το πρόβλημα που έχει δεν μπορεί να το λύσει.
Το σημαντικό είναι ότι τώρα είμαι μια χαρά και δεν ειμαι πια παιδί,οπότε μπορώ να κάνω τις σωστές επιλογές και να ζήσω την ζωή μου όσο καλύτερα μπορώ.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Τα Αγγλικά όχι από αγάπη όπως έχω ξαναπεί αλλά ως δεύτερη σκέφτομαι Ιταλικά από συνδυασμό αγάπης και υποχρέωσης. Αγάπη γιατί σε σχέση με άλλες γλώσσες την προτιμώ και υποχρέωση γιατί όσο πιο πολλά προσόντα έχω στο βιογραφικό τόσο το καλύτερο στην σημερινή ανταγωνιστική κοινωνία.
 

morena

Νεοφερμένος

Η morena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Τουρκικών Σπουδών & Σύγχρονων Ασιατικών Σπουδών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Νομίζω πως οι ξένες γλώσσες ειναι αλκολίκι. Ειδικά αν δεις οτι το καταφέρνεις, οτι εχεις ευκολία σ αυτό, μολις ολοκληρώσεις (μεχρι ενα επίπεδο), τη μία αρχίζεις να σκέφτεσαι την επόμενη. (Οπου «ολοκληρώσεις», σημαίνει να φτασεις κάπου οπου θα μπορείς να το εξελίσσεις μόνος σου, εξασκώντας τη οσο γινεται). Δεν ξερω τα διπλώματα πως ειναι τωρα, τα δικά μου ειναι παμπάλαια λόγω ηλικίας.
 

PanMoonlight

Νεοφερμένος

Ο PanMoonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Αγγλικά αρχικά από υποχρέωση αλλά μετά και από αγάπη (διαβάζοντας και αγαπημένα βιβλία στα αγγλικά). Γαλλικά από αγάπη. Ένα καιρό είχα ξεκινήσει Ιαπωνικά μόνο από ενδιαφέρον για την γλώσσα αλλά δεν προχώρησε 😛.
Πάντως καλύτερα είναι ένας συνδυασμός των δύο: να βρεις ένα τρόπο να συνδυάσεις αυτό που ξέρεις με την ζωή σου (επαγγελματικά και μη). Πάντως θα ήταν πολύ ωραίο να μην υπάρχει αυτή η υποχρέωση αλλά να δίνονται και πιο πολλές γλώσσες στα σχολεία αν και το να μάθει κάποιος μόνος του μια γλώσσα είναι πολύ πιο εύκολο από ότι παλαιότερα.
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Πρόσφατα αναβαθμιστηκα και στα Αγγλικά απο υποχρέωση γιατί ανακάλυψα οτι το χαρτί μου δεν περνούσε ούτε στο ΑΣΕΠ για καταμετρητης ρολογιών της ευδαπ!!!

Πως θα μιλάω με τα ρολόγια αν δεν εχω το κατάλληλο επίπεδο Αγγλικών και αν το χαρτί μου δεν ειναι αναγνωρισμενο απο το ΑΣΕΠ??

καπου εκεί καταλαβα οτι για να υπάρχει εστω και μια (1) ελπιδα για κατι καλύτερο, πρέπει να κατσω ξανα στα θρανία για ΟΛΑ και οσο ακόμα με περνει να το κάνω.

Αλλιως μην λεω οτι βρίσκω δουλειές σαν της ευδαπ να κανω σκουατ (γυμναστική) σήκω-κάτσε στα ρολόγια και να μου ζητάνε και αναγνωρισμενα Αγγλικά εστω και για το δικαίωμα συμμετοχής στην προκήρυξη.


"γι'αυτο μάθε τέχνη και αστην και οταν ξενερωσης απ' ολα πιαστην!" :)

κοινώς μάζευε επαγγελματικά προσόντα, γιατι οι περισσότεροι ανθρωποι δεν κάνουν μια δουλειά σε ολη τους τη ζωη.
 

snowy

Νεοφερμένος

Η snowy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Τελείωσα τα αγγλικά πριν χρόνια και θέλω πολύ να μάθω κι άλλες γλώσσες. Μου αρέσουν ιδιαίτερα όσες έχουν κάποιο εντελώς διαφορετικό αλφάβητο, πχ ιαπωνικά και ρώσικα. Σκοπεύω να αρχίσω μαθήματα και στη νοηματική, τη θεωρώ πολύ ενδιαφέρουσα.
Στόχος μου είναι να γίνω πολύγλωσση!
 

pacheiko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pacheiko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Όντως; Θα το κοιτάξω! Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία ❤️
Και το διδασκαλείο ΕΚΠΑ έχει τμήματα Αραβικών. Και Ιαπωνικών , Κινεζικων, Φιλανδικών κτλπ. Έχει αρκετές γλώσσες, εάν ενδιαφέρεται και κάποιος άλλος σε αυτό το thread. :)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top