Μαγεία

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
kansas rocks-για τιποτα δεν μπορεις να εισαι σιγουρος.απλα,σε καποια πραγματα δεν εχεις ουτε αποδειξεις οτι υπαρχουν αλλα ουτε οτι δεν υπαρχουν.ετσι οριζεις εσυ,ατομικα,τι θα πιστευεις.(δηλαδη αν πιστευεις στην υπαρξη τους ή οχι)
απλα να σου θυμισω οτι η θρησκεια σου,λεει ''πιστευε και μη ερευνα''.με λιγα λογια,θελει πιστους μη σκεπτομενους για να τους κατευθυνει οπου θελει.

gaspar-λες ασυναρτησιες.

mangkac-πες τα.


ερμηνευεις λαθος το ''πιστευε και μη ερευνα''

δες εδω https://www.greekbiblos.gr/den5.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
kansas rocks-για τιποτα δεν μπορεις να εισαι σιγουρος.απλα,σε καποια πραγματα δεν εχεις ουτε αποδειξεις οτι υπαρχουν αλλα ουτε οτι δεν υπαρχουν.ετσι οριζεις εσυ,ατομικα,τι θα πιστευεις.(δηλαδη αν πιστευεις στην υπαρξη τους ή οχι)
απλα να σου θυμισω οτι η θρησκεια σου,λεει ''πιστευε και μη ερευνα''.με λιγα λογια,θελει πιστους μη σκεπτομενους για να τους κατευθυνει οπου θελει.

gaspar-λες ασυναρτησιες.

mangkac-πες τα.
Δεν ειναι ετσι. Ειναι "πιστευε ή μη, ερευνα"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Δεν ειναι ετσι. Ειναι "πιστευε ή μη, ερευνα"
το εχω ξανακουσει αυτο που λες αλλα η βιβλος γραφει αυτο που εγραψα πιο πριν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
Ο Θεός όχι μόνο δεν απαγορεύει να ερευνούμε και να ζητάμε εξηγήσεις, αλλά μας παρακαλεί να εξετάζουμε καλά και να ρωτάμε τα πάντα. Ακούστε τι λέει ο ίδιος ο Θεός : <<Ούτω λέγει Κύριος. Στήτε επί τας οδούς , και ιδέτε, και ερωτήσατε περί των αιωνίων τρίβων, που είναι η αγαθή οδός, και περιπατείτε εν αυτή, και θέλετε ευρεί ανάπαυσιν εις τας ψυχάς σας >>. (Ιερεμ. ς΄ 16). Οι λέξεις << ιδέτε και ερωτήσατε >> είναι πολύ καθαρές και θέλουν πολλές εξηγήσεις.
Για τους ανθρώπους στη Βέροια, ο Λουκάς στις πράξεις των αποστόλων γράφει: <<….εδέχθησαν τον Λόγον μετά πάσης προθυμίας, εξετάζοντες καθʼημέραν τας γραφάς, αν ούτως έχωσι ταύτα >>. (Πράξεις ιζ΄ 11). Με την έρευνα και την εξέταση οι Βεροιείς βρήκαν την αλήθεια. Η αλήθεια δεν φοβάται ούτε την έρευνα ούτε την εξέταση. Και η αλήθεια είναι Ο ΧΡΙΣΤΟΣ. Ο Παύλος λέει στους Εφεσίους: <<Περιπατείτε ως τέκνα φωτός………εξετάζοντες τι είναι ευάρεστον εις τον Κύριον>> (Εφεσ. ε΄ 10).
Στον Θεό δεν αρέσει να τον λατρεύουμε όπως εμείς θέλουμε ή νομίζουμε, αλλά <<εν πνεύματι και αληθεία >>. (Ιωάν. δ΄ 24). Στους Φαρισαίους ο Κύριός μας Ιησούς Χριστός είπε: << Ερευνάτε τας γραφάς, διότι εσείς νομίζετε ότι εν αυταίς έχετε ζωήν αιώνιον και εκείναι είναι αι μαρτυρούσαι περί εμού. Πλην δεν θέλετε να έλθητε προς εμέ, δια να έχητε ζωήν >> (Ιωάν. ε΄ 39). Δηλαδή σεις ερευνάτε τις γραφές, βλέπετε την αλήθεια, αλλά δεν θέλετε να την εφαρμόσετε στην ζωή σας, δεν θέλετε να έλθετε σε μένα στον οποίον σας οδηγούν οι προφήτες και γενικά οι γραφές


https://www.greekbiblos.gr/den5.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
kansas rocks-για τιποτα δεν μπορεις να εισαι σιγουρος.απλα,σε καποια πραγματα δεν εχεις ουτε αποδειξεις οτι υπαρχουν αλλα ουτε οτι δεν υπαρχουν.ετσι οριζεις εσυ,ατομικα,τι θα πιστευεις.(δηλαδη αν πιστευεις στην υπαρξη τους ή οχι)
απλα να σου θυμισω οτι η θρησκεια σου,λεει ''πιστευε και μη ερευνα''.με λιγα λογια,θελει πιστους μη σκεπτομενους για να τους κατευθυνει οπου θελει.

gaspar-λες ασυναρτησιες.

mangkac-πες τα.

Άλλα κι άλλα... Το "πίστευε και μη ερεύνα", δεν ισχύει.
Από θεολογικής άποψης, ισχύει το "πίστευε μετ'ερεύνης", γιατί ο άνθρωπος είναι λογικό ον, του είναι αδύνατο να μη χρησιμοποιεί τη λογική του για οτιδήποτε... Πώς να το πω.. Άμα ο άνθρωπος, δεν το ψάξει λίγο, ότι κι αν είναι αυτό, πώς να το κάνουμε, θα σκάσει.
Η λογική πάντα πάει με την ερώτηση και την έρευνα.
Γι'αυτό εξάλλου υπάρχουν οι θρησκευόμενοι και υπάρχουν και οι άθεοι. Κάποιοι το ψάχνουν και ικανοποιούνται, ακόμα και αν δεν έχουν επαρκή στοιχεία για να πιστέψουν, και κάποιοι δεν ικανοποιούνται και απορρίπτουν την ύπαρξη του Θεού.

Γι'αυτό έχουν διερευνηθεί οι νόμοι της φυσικής, που σύμφωνα παλι με τη θεολογία, αποκαλύπτουν το μεγαλείο του δημιουργού (για όσους δέχονται ότι υπάρχει τέλοσπάντων), μέσω της πολυπλοκότητας της φύσης.

Δε μπορώ να τα ξαναλέω, τα έχω πει τόσες φορές...

Και για να είμαι ον, δεν ξέρω αν πιστεύω στη μαγεια... Δεν έχω δει κάτι "μαγικό" μαγικό να συμβαίνει μπροστά στα μάτια μου, που να μου σηκωθεί η τρίχα, που να μην το πιστεύω, που να λέω τι στα κομμάτια έγινε εδώ, σε στυλ χάρι πότερ ξέρω 'γω ή οτιδήποτε, και ακριβώς επέιδή δεν το εχω δει, δεν το απορρίπτω... Μπορεί να έχει συμβεί και να μην ήμουν παρούσα. Μπορεί να συνέβη μπροστά μου και να μην το αντιλήφθηκα, je ne sais pas... Μπορεί να υπάρχει μπορεί και όχι... Ακόμα και να μην το δω ποτέ, ποτέ δε θα το απορρίψω, ως κάτι αναμφίβολα ανύπαρκτο. Πάντως πιστέυω στα θαύματα. Δεν ξέρω αν αποτελούν είδος μαγείας, αλλά σε αυτά πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Γι'αυτό έχουν διερευνηθεί οι νόμοι της φυσικής, που σύμφωνα παλι με τη θεολογία, αποκαλύπτουν το μεγαλείο του δημιουργού (για όσους δέχονται ότι υπάρχει τέλοσπάντων), μέσω της πολυπλοκότητας της φύσης.
οι νομοι της φυσης διερευνηθηκαν απο ατομα που δεν συμβιβαστηκαν με την εξηγηση της εκαστοτε θεολογιας (ειτε ειναι 12θεο ειτε ειναι χριστιανισμος), αλλα με υποθεσεις, θεωρειες και πειραματα, εβγαλαν καποια συμπερασματα για τη "λειτουργια". η φυση δεν εχει νομους, εμεις τους δημιουργουμε για να μπορεσουμε να κατανοησουμε και να εξηγησουμε τα φαινομενα.

Το πίστευε και μη ερεύνα δεν ισχύει. Ποιος θα ήθελε έναν άνθρωπο αδρανή? Ακόμα και η εκκλησία, δεν το θέλει αυτό.
το πιστευε, και μη ερευνα ιστορικα ισχυε η εκκλησια το ηθελε και το επιδιωκε. ενας λαος αμορφωτος δημαγωγείται ευκολα

Με λίγα λόγια αυτό που θέλω να πω, είναι ότι δεν είναι απαραίτητο να έχεις δει κάτι για να πιστέψεις...
η πιστη που αναφερεις εσυ ερχεται σε αντιδιαστολη με την ερευνα και την λογικη. το να πιστευεις κατι επειδη ετσι εμαθες δεν νομιζω σε καμια περιπτωση να αποτελει απορροια λογικης σκεψης. επομενως, μπορω να πω οτι δεν ισχυει αυτο που ειπες αρχικα
ο άνθρωπος είναι λογικό ον, του είναι αδύνατο να μη χρησιμοποιεί τη λογική του για οτιδήποτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
ένας φανατισμένος δέν πρόκειτε να παραδεχτεί ποτε οτι είναι όντος φανατισμένος.


και η αθεία μπορέι να φανατίσει.
όπως μερικοί που πάνε έξω απο εκκλησίες και γράφουν άσεμνα συνθήματα για τον χριστό την παναγιά κτλ.
Οι Σατανιστές μπορεί να γράψουν τέτοια συνθήματα αλλά οι άθεοι...δεν το νομίζω. Εκτός αν το κάνουν για αντίδραση, απλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Δεν μπορεις να διαχωριζεις θρησκεια-εκκλησια, απολυτα. Η εκκλησια ειναι κομματι της θρησκειας, ειτε το θες ειτε οχι.

Είναι κομμάτι της θρησκείας, συμφωνώ, αλλά έτσι όπως έχουν καταντήσει σήμερα θα ήταν καλύτερο να μην τις υπολογίζουμε. Η πίστη βρίσκεται μέσα στον καθένα. Δεν είναι ανάγκη να πας σε εκκλησία για να δείξεις ότι είσαι Χριστιανός. Αλλά πραγματικοί χριστιανοί στις μέρες μας δεν υπάρχουν (κι αν υπάρχουν είναι ελάχιστοι).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

funny

Νεοφερμένος

Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
και εγω θεωρω τον εαυτο μου αθεϊστή , αν και εχω ερευνησει μονο τον χριστιανισμο... ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΙΘΕΙ!!!

τωρα για την μαγια , ειναι ολα στην φαντασια του ανρθωπου , εφοσον υπαρχει το καλο(θεος) πρεπει να εχει καποιες δυσκολιες η ψεφτοδυσκολιες (π.χ. μαγια , σαταναδες κι ετσι) για να αναδυχτει και να καταφερει να υπερνικησει τα "παντα"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
και εγω θεωρω τον εαυτο μου αθεϊστή , αν και εχω ερευνησει μονο τον χριστιανισμο... ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΙΘΕΙ!!!

τωρα για την μαγια , ειναι ολα στην φαντασια του ανρθωπου , εφοσον υπαρχει το καλο(θεος) πρεπει να εχει καποιες δυσκολιες η ψεφτοδυσκολιες (π.χ. μαγια , σαταναδες κι ετσι) για να αναδυχτει και να καταφερει να υπερνικησει τα "παντα"
αν και μικρος,τα ειπες ωραια.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
αν και μικρος,τα ειπες ωραια.;)

Επειδή έτυχε να διαβάσω το μήνυμά σου, περι χλευασμού για όσους πιστευουν σε μικροαστικές βλακείες που εσύ τις ταυτίζεις με τα θαύματα, έχω να σου πω, ότι εγώ ως Δέσποινα, μπορω να πιστεύω σε ότι γουστάρω. Έχω επιλέξει να πιστεύω στην ύπαρξη του Θεού,και επειδή τα θαύματα αποτελούν μέρος της χριστιανικής διδασκαλίας, έχω επιλέξει να πιστεύω και σε αυτά...Και κάποια έχουν συμβεί, γιατί θαύματα στη σύγχρονη εποχή έχουν πράγματι συμβεί, και όποιος θέλει, τα ερμηνεύει όπως θέλει. Εγώ τα θαύματα τα ερμηνευω ως εργο του Θεού... Εσύ τα ερμηνεύεις ως μικροαστικές βλακείες. Πρόβλημά σου. Είναι κάτι υποκειμενικό. Εγω μικροαστικές βλακειες θεωρώ τις δεισιδαιμονίες.
Δε μπορείς να με κρίνεις όμως απο αυτό και έμμεσα να με αποκαλείς χαζή γιατί δε με ξέρεις, οκ?


οι νομοι της φυσης διερευνηθηκαν απο ατομα που δεν συμβιβαστηκαν με την εξηγηση της εκαστοτε θεολογιας (ειτε ειναι 12θεο ειτε ειναι χριστιανισμος), αλλα με υποθεσεις, θεωρειες και πειραματα, εβγαλαν καποια συμπερασματα για τη "λειτουργια". η φυση δεν εχει νομους, εμεις τους δημιουργουμε για να μπορεσουμε να κατανοησουμε και να εξηγησουμε τα φαινομενα.

Προσπαθώ να πω, ότι η επιστήμη συμπορεύεται με τη θεολογία, δεν αντιτίθεται σε αυτή. Όποιες πεποιθήσεις και αν είχαν τα άτομα που ασχολήθηκαν, με τα συμπεράσματά τους, κατέδειξαν το μεγαλείο του δημιουργού (είπα, για όσους πιστεύουν ότι υπάρχει πράγματι), σύμφωνα με τη θεολογία.

το πιστευε, και μη ερευνα ιστορικα ισχυε η εκκλησια το ηθελε και το επιδιωκε. ενας λαος αμορφωτος δημαγωγείται ευκολα

Εντάξει, τότε γιατί οι Άγιοι Ανάργυροι , ή ο Λουκάς ξέρω 'γω ήτανε γιατροί? Αν ήταν έτσι, θα έμενα άπραγοι, να ασχολούνται μόνο με τη θεολογία και τον "καλό Θεούλη". Γιατί οι τρεις ιεράρχες προωθούσαν την παιδεία ανάμεσα στους φτωχούς?
Μην "απολυτοποιείτε" καταστάσεις...

η πιστη που αναφερεις εσυ ερχεται σε αντιδιαστολη με την ερευνα και την λογικη. το να πιστευεις κατι επειδη ετσι εμαθες δεν νομιζω σε καμια περιπτωση να αποτελει απορροια λογικης σκεψης. επομενως, μπορω να πω οτι δεν ισχυει αυτο που ειπες αρχικα

Εγώ έτσι πιστεύω. Δεν είναι επειδή έτσι τό έμαθα,΄το έχω ψάξει λίγο. Ο Χριστός ήταν υπαρκτό πρόσωπο, δίδαξε κλπ, κάποια σημεία της διδασκαλίας του είναι πολύ πιο λογικά απ'ότι του ινδουισμού, ή του βουδισμού, καθως και του προτεσταντισμού.
Κι αν ο άνθρωπος με τη λογική του αποδέχεται το υπερφυσικό? Αν όσο κι αν το ψάξει δε μπορεί να βρει λύση γιατί η έννοια που διερευνά είναι ακατάληπτη?
Και πάλι τη λογική του χρησιμοποιεί. βασικά λέω κάτι για αυτό στο ποστ μου (λανθασμενα) μου διέγραψαν, αλλά βαριέμαι να το ξαναλέω.

Πόσες φορές έχουμε κάνει αυτή τη συζήτηση, αλήθεια?...:emm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Προσπαθώ να πω, ότι η επιστήμη συμπορεύεται με τη θεολογία, δεν αντιτίθεται σε αυτή. Όποιες πεποιθήσεις και αν είχαν τα άτομα που ασχολήθηκαν, με τα συμπεράσματά τους, κατέδειξαν το μεγαλείο του δημιουργού (είπα, για όσους πιστεύουν ότι υπάρχει πράγματι), σύμφωνα με τη θεολογία.
ενα μεγαλο παραμυθι για να καταφερει η θεολογια να επιβιωσει. τα ευρήματα της επιστημης εναντιώνονται στις θρησκειες, ομως οι τελευταιες προσπαθουν να προσαρμοστουν με τεχνασματα του στυλ "ηταν αλληγορικές οι ιστοριες και οχι πραγματικες"

Εγώ έτσι πιστεύω. Δεν είναι επειδή έτσι τό έμαθα,΄το έχω ψάξει λίγο. Ο Χριστός ήταν υπαρκτό πρόσωπο, δίδαξε κλπ, κάποια σημεία της διδασκαλίας του είναι πολύ πιο λογικά απ'ότι του ινδουισμού, ή του βουδισμού, καθως και του προτεσταντισμού.
Κι αν ο άνθρωπος με τη λογική του αποδέχεται το υπερφυσικό? Αν όσο κι αν το ψάξει δε μπορεί να βρει λύση γιατί η έννοια που διερευνά είναι ακατάληπτη?
αυτα πες τα στον Αριστοτελη, που αποδειχτηκε οτι εχει αδικο για την υλη.
αν δεν μπορει να καταλαβει κατι, ειναι παραλογο να σταματησει να ψαχνει και να "πιστευει" ακριτα σε κατι ανωτερο. αυτο ειναι τροχοπέδη στην αναπτυξη της λογικης και κριτικης σκεψης, δεν την ενισχυει. ο Χριστος δεν ηταν υπαρκτο προσωπο. ο Ιησούς ηταν. καποα σημεια του βουδισμου ειναι πιο λογικα απο τα αντιστοιχα του χριστιανισμου, ε και;

Εντάξει, τότε γιατί οι Άγιοι Ανάργυροι , ή ο Λουκάς ξέρω 'γω ήτανε γιατροί? Αν ήταν έτσι, θα έμενα άπραγοι, να ασχολούνται μόνο με τη θεολογία και τον "καλό Θεούλη". Γιατί οι τρεις ιεράρχες προωθούσαν την παιδεία ανάμεσα στους φτωχούς?
Μην "απολυτοποιείτε" καταστάσεις...
fact; μπορει ευκολα να ηταν μια προπαγανδα, μπορει επισης να ηταν ενας μυθος οπως για παραδειγμα τα κρυφα σχολεια. μπορει παλι να ηταν μια εξαιρεση και να νοιαζονταν για τους συνανθρωπους τους. η αλληλεγγύη και η ανθρωπια δεν ειναι κατι που γεννηθηκε με τον χριστιανισμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
ενα μεγαλο παραμυθι για να καταφερει η θεολογια να επιβιωση. τα ευρήματα της επιστημης εναντιώνονται στις θρησκειες, ομως οι τελευταιες προσπαθουν να προσαρμοστουν με τεχνασματα του στυλ "ηταν αλληγορικές οι ιστοριες και οχι πραγματικες"


Να πάρει, δεν εναντιώνονται. Γιατί να μη δημιούργησε ο Θεός τον κόσμο μέσω του Big Bang? Πού το ξέρεις ότι δε συνέβη? Ή ότι συνέβη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Να πάρει, δεν εναντιώνονται. Γιατί να μη δημιούργησε ο Θεός τον κόσμο μέσω του Big Bang? Πού το ξέρεις ότι δε συνέβη? Ή ότι συνέβη?

λιγο εγωιστικο να εφτιαξε τοσους πλανητες, ηλιους, ηλιακα συστηματα, γαλαξιες τουλαχιστον 4 διαστασεις για να κανει το λαθος να εμπιστευτει το λαο του ισραηλ και μετα να ξανακανει το λαθος να εμπιστευτει τον δυτικο κοσμο του πλανητη γη.

το οτι δεν ξερω τι συνεβηκε πριν το big bang δεν νομιζω να με οδηγει στην ισχυρη πεποιθηση οτι το εκανε ο Θεος. ειναι αφελες να λες οτι "ο Θεος πρεπει να εκανε το Big Bang, αν σκεφτεις οτι εισαι σιγουρη για μια θεωρία που ειναι πιθανη, αλλα οχι απαραιτητα επιβεβαιωμενη, για να στηριξεις την πιστη σου. για αυτο το λογο, επειδη η θρησκεια προσπαθει να κουκουλωσει τα συμπερασματα της επιστημης, και επομενως να εκσυγχρονιστεί, εναντιωνεται σε αυτην
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
λιγο εγωιστικο να εφτιαξε τοσους πλανητες, ηλιους, ηλιακα συστηματα, γαλαξιες τουλαχιστον 4 διαστασεις για να κανει το λαθος να εμπιστευτει το λαο του ισραηλ και μετα να ξανακανει το λαθος να εμπιστευτει τον δυτικο κοσμο του πλανητη γη.

το οτι δεν ξερω τι συνεβηκε πριν το big bang δεν νομιζω να με οδηγει στην ισχυρη πεποιθηση οτι το εκανε ο Θεος. ειναι αφελες να λες οτι "ο Θεος πρεπει να εκανε το Big Bang, αν σκεφτεις οτι εισαι σιγουρη για μια θεωρία που ειναι πιθανη, αλλα οχι απαραιτητα επιβεβαιωμενη, για να στηριξεις την πιστη σου. για αυτο το λογο, επειδη η θρησκεια προσπαθει να κουκουλωσει τα συμπερασματα της επιστημης, και επομενως να εκσυγχρονιστεί, εναντιωνεται σε αυτην


Είπα μπορεί να συνέβη αυτό. Εφόσον υπάρχει η πιθανότητα ύπαρξης μιας τέτοιας θεωρίας, σου έδωσα ένα παραδειγμα τέτοιας συμπόρευσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

funny

Νεοφερμένος

Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Έχω επιλέξει να πιστεύω στην ύπαρξη του Θεού,και επειδή τα θαύματα αποτελούν μέρος της χριστιανικής διδασκαλίας, έχω επιλέξει να πιστεύω και σε αυτά...Και κάποια έχουν συμβεί, γιατί θαύματα στη σύγχρονη εποχή έχουν πράγματι συμβεί, και όποιος θέλει, τα ερμηνεύει όπως θέλει. Εγώ τα θαύματα τα ερμηνευω ως εργο του Θεού... Εσύ τα ερμηνεύεις ως μικροαστικές βλακείες. Πρόβλημά σου. Είναι κάτι υποκειμενικό. Εγω μικροαστικές βλακειες θεωρώ τις δεισιδαιμονίες.
Δε μπορείς να με κρίνεις όμως απο αυτό και έμμεσα να με αποκαλείς χαζή γιατί δε με ξέρεις, οκ?o

τραυματιζεται σοβαρα ο ξαδερφος μου (δεν τον προσεχε ο θεος οσο επρεπε:P) και παω να κανω ταμα στην παναγια , ο ξαδερφος μου μετα απο πολύωρη επεμβαση γινεται σχδον καλα .
Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΟΝ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΣΕ;;; Ο γιατρος ειναι παναγια;; ή ο γιατρος ειναι εμπειρος;;; Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΤΟΥ , οχι η παναγια!!:thanks:

και καπου αλλου εκανες ενα μεγαλο λαθος , η επιστημη γενικοτερα πρωτα παρατηρει , υστερα κανει θεωριες και υστερα πειραματα . Στις θρησκιες παρατηρουνε τα "θαυματα" , απο θεωριες κανουμε στο φουλ , αλλα ΚΑΘΟΛΟΥ πειραματα οποτε αν ηταν κανονας στην Βιολογια και στις αλλες επιστημες θα ηταν λαθος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Βασικά αυτό με τα θαύματα και τα τάματα είναι υποκειμενικά. Μην νομίζεις πώς όταν σου δίνουν οι ιερείς το ΙΕΡΟ ΝΕΡΟ της τάδε δεν παθαίνεις τίποτα. Βασικά, εσύ κι εγώ δεν θα παθαίναμε. Όσοι όμως πιστεύουν ακράδαντα στο θεό, θα γιατρευτούν ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ. Θα πεις, τι λέει αυτός ρε, θα μου περάσει η αρρώστια με ένα ποτήρι νερό από τσαρλατάνους;;; Ε, ναι. Είναι ψυχολογικό. Ας δούμε το παράδειγμα με την κατάθλιψη. Έγινε μια έρευνα στην Αμερική που έδειχνε πόσοι άνθρωποι έπασχαν από κατάθλιψη. Στους μισούς απ' αυτούς δώθηκαν αντικαταθλιπτικά. Στους άλλους μισούς δώθηκαν χαπάκια ζάχαρης μέσα σε κουτί από αντικαταθλιπτικά. Τα αντικαταθλιπτικά είχαν απόδοση σχεδόν 70 κάτι % ενώ τα χαπάκια ζάχαρης 66-67-68% (!) κι αυτό γιατί όταν ο άνθρωπος ΠΙΣΤΕΥΕΙ ότι θα γιατρευτεί γιατρεύεται πιο εύκολα. Οπότες, άμα θέλεις το εκλαμβάνεις ως θαύμα της πίστης, ή ως επιτυχία της επιστήμης της ψυχολογίας. Παραπάνω από τις μισές αρρώστιες είναι πάνω απ' το μισό πνευματικές, όχι σωματικές. :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Βασικά αυτό με τα θαύματα και τα τάματα είναι υποκειμενικά. Μην νομίζεις πώς όταν σου δίνουν οι ιερείς το ΙΕΡΟ ΝΕΡΟ της τάδε δεν παθαίνεις τίποτα. Βασικά, εσύ κι εγώ δεν θα παθαίναμε. Όσοι όμως πιστεύουν ακράδαντα στο θεό, θα γιατρευτούν ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ. Θα πεις, τι λέει αυτός ρε, θα μου περάσει η αρρώστια με ένα ποτήρι νερό από τσαρλατάνους;;; Ε, ναι. Είναι ψυχολογικό. Ας δούμε το παράδειγμα με την κατάθλιψη. Έγινε μια έρευνα στην Αμερική που έδειχνε πόσοι άνθρωποι έπασχαν από κατάθλιψη. Στους μισούς απ' αυτούς δώθηκαν αντικαταθλιπτικά. Στους άλλους μισούς δώθηκαν χαπάκια ζάχαρης μέσα σε κουτί από αντικαταθλιπτικά. Τα αντικαταθλιπτικά είχαν απόδοση σχεδόν 70 κάτι % ενώ τα χαπάκια ζάχαρης 66-67-68% (!) κι αυτό γιατί όταν ο άνθρωπος ΠΙΣΤΕΥΕΙ ότι θα γιατρευτεί γιατρεύεται πιο εύκολα. Οπότες, άμα θέλεις το εκλαμβάνεις ως θαύμα της πίστης, ή ως επιτυχία της επιστήμης της ψυχολογίας. Παραπάνω από τις μισές αρρώστιες είναι πάνω απ' το μισό πνευματικές, όχι σωματικές. :thanks:
Ας θυμηθούμε την περίπτωση του νερού του Καματερού όπου ουρές ατόμων μαζεύονταν να δοκιμάσουν το περίφημο αυτό υγρό (γιατί νερό δε θα ήταν).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
τραυματιζεται σοβαρα ο ξαδερφος μου (δεν τον προσεχε ο θεος οσο επρεπε:P) και παω να κανω ταμα στην παναγια , ο ξαδερφος μου μετα απο πολύωρη επεμβαση γινεται σχδον καλα .
Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΟΝ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΣΕ;;; Ο γιατρος ειναι παναγια;; ή ο γιατρος ειναι εμπειρος;;; Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΤΟΥ , οχι η παναγια!!:thanks:

και καπου αλλου εκανες ενα μεγαλο λαθος , η επιστημη γενικοτερα πρωτα παρατηρει , υστερα κανει θεωριες και υστερα πειραματα . Στις θρησκιες παρατηρουνε τα "θαυματα" , απο θεωριες κανουμε στο φουλ , αλλα ΚΑΘΟΛΟΥ πειραματα οποτε αν ηταν κανονας στην Βιολογια και στις αλλες επιστημες θα ηταν λαθος...

Πω, έλεος.
Αναφέρομαι κυρίως σε "τελειωμένες" από τους γιατρούς υποθεσεις, για ατομα που δεν είχαν πιθανότητες να ζήσουν... Αυτές που περιγράφεις είναι φυσιολογικές στα ιατρικά πλαίσια, ο γιατρός εγχειρεί, ακολουθεί τη συνήθη διαδικασία, και μια χαρά...

Ξαναδιάβασε το ποστ μου να δεις τι είπα για τη θρησκεία και την επιστήμη, γιατί αυτό που μου λες τώρα δε στέκει σε σχέση με αυτό που ειπα ούτε το αντικρούει. Δε μίλησα για τον τρόπο με τον οποίο ενεργεί η επιστήμη. Και στο τέλος δεν καταλαβαίνω τι λες.


Βασικά αυτό με τα θαύματα και τα τάματα είναι υποκειμενικά. Μην νομίζεις πώς όταν σου δίνουν οι ιερείς το ΙΕΡΟ ΝΕΡΟ της τάδε δεν παθαίνεις τίποτα. Βασικά, εσύ κι εγώ δεν θα παθαίναμε. Όσοι όμως πιστεύουν ακράδαντα στο θεό, θα γιατρευτούν ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ. Θα πεις, τι λέει αυτός ρε, θα μου περάσει η αρρώστια με ένα ποτήρι νερό από τσαρλατάνους;;; Ε, ναι. Είναι ψυχολογικό. Ας δούμε το παράδειγμα με την κατάθλιψη. Έγινε μια έρευνα στην Αμερική που έδειχνε πόσοι άνθρωποι έπασχαν από κατάθλιψη. Στους μισούς απ' αυτούς δώθηκαν αντικαταθλιπτικά. Στους άλλους μισούς δώθηκαν χαπάκια ζάχαρης μέσα σε κουτί από αντικαταθλιπτικά. Τα αντικαταθλιπτικά είχαν απόδοση σχεδόν 70 κάτι % ενώ τα χαπάκια ζάχαρης 66-67-68% (!) κι αυτό γιατί όταν ο άνθρωπος ΠΙΣΤΕΥΕΙ ότι θα γιατρευτεί γιατρεύεται πιο εύκολα. Οπότες, άμα θέλεις το εκλαμβάνεις ως θαύμα της πίστης, ή ως επιτυχία της επιστήμης της ψυχολογίας. Παραπάνω από τις μισές αρρώστιες είναι πάνω απ' το μισό πνευματικές, όχι σωματικές. :thanks:

Ναι, αυτό που λες πράγματι υπάρχει... Είναι το φαινομενο placebο νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χαριτινη

Νεοφερμένος

Η χαριτινη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
οι νομοι της φυσης διερευνηθηκαν απο ατομα που δεν συμβιβαστηκαν με την εξηγηση της εκαστοτε θεολογιας (ειτε ειναι 12θεο ειτε ειναι χριστιανισμος), αλλα με υποθεσεις, θεωρειες και πειραματα, εβγαλαν καποια συμπερασματα για τη "λειτουργια". η φυση δεν εχει νομους, εμεις τους δημιουργουμε για να μπορεσουμε να κατανοησουμε και να εξηγησουμε τα φαινομενα.
τι εννοεις οταν λες οτι η φυση δεν εχει νομους?μια ζωη στο σχολειο για νομους της φυσης μας λεγανε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top