Μαγεία

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Κι εσύ πώς λες ότι υπάρχει σατανάς. Δεν θα σου πω ότι δεν υπάρχει αν δεν μου πεις ότι υπάρχει. Εσύ έχεις αποδείξεις; Αν έχεις, τότε οι δικές μου υπερτερούν. Αλλά αν δεν υπάρχουν αποδείξεις ότι κάτι υπάρχει, δεν χρειάζονται οι αποδείξεις ότι δεν υπάρχει.


Το τι πιστεύω εγώ είναι δικό μου θέμα,το αν υπάρχει η όχι δεν μπορώ να το αποδείξω, για αυτό ποτέ δεν είπα αν υπάρχει η όχι σε αντίθεση με εσένα που ισχυρίστηκες πως δεν υπάρχει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Κι εσύ πώς λες ότι υπάρχει σατανάς. Δεν θα σου πω ότι δεν υπάρχει αν δεν μου πεις ότι υπάρχει. Εσύ έχεις αποδείξεις; Αν έχεις, τότε οι δικές μου υπερτερούν. Αλλά αν δεν υπάρχουν αποδείξεις ότι κάτι υπάρχει, δεν χρειάζονται οι αποδείξεις ότι δεν υπάρχει.

Δεν παει ετσι, επειδη δεν εχουμε εμεις βρει αποδειξεις δεν αποκλειεται η υπαρξη του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PGeorge4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PGeorge4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.
Δεν υπαρχει με τετοια μορφη https://chinhuatw.files.wordpress.com/2008/02/devil.gif (νομιζω).
Υπαρχει με την μορφη της απληστιας , του χρηματος ,κακιας κτλ.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Η μαγεία είναι τμήμα των σκοτεινών τεχνών...Δεν έχει καμία σχέση με ταχυδακτυλουργικά και τεχνολογικά κατασκευάσματα.

@ nioniosmeg

Δεν καταλαβαίνω το συλλογισμό σου, ούτε και το στόχο του.

@ Napstor

Και για τα φαινόμενα της υπεραγωγιμότητας και σήραγγος δεν υπάρχει θεωρητικό μοντέλο κι όμως υπάρχουν Η/Μ τρένα και επεξεργαστές με το φαινόμενο σήραγγας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampire lady

Νεοφερμένος

Η Vampire lady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
σατανισμος ευτυχως η δυστυχως υπαρχει και θα υπαρχει παντα...εγω προσοπικα δεν εχω καποιο προβλημα...ειναι αρκετα καλα παιδια και εχω κανει και σχεση με σατανιστη....δεν υπαρχει καποιο προβλημα......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
σατανισμος ευτυχως η δυστυχως υπαρχει και θα υπαρχει παντα...εγω προσοπικα δεν εχω καποιο προβλημα...ειναι αρκετα καλα παιδια και εχω κανει και σχεση με σατανιστη....δεν υπαρχει καποιο προβλημα......

Να μιλήσω, να μη μιλήσω....Θα μιλήσω.

Πότε έκανες σχεση με Σατανιστή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampire lady

Νεοφερμένος

Η Vampire lady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
φετος...το καλοκαιρι....δεν εκρινα απο την θρησκεια του...ελευθερος ειναι να κανει οτι θελει με το θεμα "πιστευω"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
αχα. Και όταν λες Σατανιστή τι ακριβώς εννοείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
μην έχοντας τι άλλο να κάνω τέτοια ώρα-τέτοια μέρα κουτούλησα πάνω στο θέμα και διάβασα και όλα τα μηνύματα και θα πω και γω την ριμάδα την γνώμη μου γιατί παρατηρώ μία σύγχηση στο όλο σκηνικό...

Α)πρώτον και κύριον πρέπει να δώσουμε τον ορισμό της μαγείας για να δούμε αν υπάρχει αυτό ή να τοποθετειθούμε συγκεκριμένα και να εκφραστούν οι απορίες και οι ενστάσεις μας,για να προχωρήσει η συζήτηση.

Β)αν υποθέσουμε ότι η μαγεία υπάρχει και είναι "όπλο" των σατανιστών ή οπαδών άλλων παγανστικών θρησκειών τότε πρέπει να αυτομάτως να δεχτούμε ότι υπάρχει και μέσα στις επίσημες θρησκείες ανά τον κόσμο και ανά την ιστορία,παραλληλίζοντας τα ξόρκια με τις προσευχές,τις σπονδές με τις προσφορές των ζώων-κρασιού-νερού-λαδιού-σπόρων,τα διάφορα κεριά και αρωματικά('ισως τις περισσότερες φορές)παραισθησιογόνα φυτά που καίνε με το άναμα του κεριού και το θυμιατό των ιερέων.

με το παραπάνο θέλω να πω ότι τα πάντα έχουν δύο όψεις,συνεπώς αν υπάρχει θα είναι στην ευχέρεια του καθενός η διαχείρισή της.

Γ)μέχρι τώρα εχει αποδειχθεί ότι τα περισσότερα ανεξήγητα φαινόμενα που είχαν απασχολήσει τους ανθρώπους από την ιστορική ακόμα εποχή έχουν εξηγηθεί με βάση την επιστήμη,δημιουργώντας όμως νέα ερωτήματα που πιθανόν θα απαντηθούν μετά από 100-200 χρόνια.
άρα τι μπορεί να μας πείσει για το τι όντως είναι μαγεία και όχι μία γνώση που δεν έχει ακόμα γίνει γνωστή σε όλο τον κόσμο?
για παράδειγμα από την 1η-2α δημοτικού τα παιδιά μαθαίνουν στο σχολείο τι είναι το ουράνιο τόξο ανατρέχοντας όμως στην ιστορία βλέπουμε ό,τι θεωρείτε ένα σπουδαίο επίτευγμα μάγων όπως και η έκληψη ηλίου.

Δ)ο καθένας είναι ελεύθερος να πιστεύει ό,τι τον εκφράζει καλύτερα αρκεί να το έχει ψάξει ενδελεχώς κυρίως από εξωτερικές πηγές και όχι από τις επίσημες σχετικές με το θέμα ούτως ώστε να είναι σε θέση να ξέρει ακριβώς με το τι πρόκειται και όχι να το ακολουθεί γιατί φαίνεται λαμπερό-ψαγμένο-cool-γαμάτο-δεν ξέρετε εσείς εγώ ξέρω-κλπ-κλπ είτε πρόκειτε για την θύρα7 είτε για την μασονία είτε για το βασίλειο της CANDY CANDY ΚΑΙ ΤΩΝ POKEMON

(δεν αναφέρομε μόνο στο θέμα μαγεία με το παραπάνω αλλά σε όλα αυτά που θέλουν να μας εντάξουν κάπου για την ικανοποίηση της φιλοδοξίας τους...)

Ε)πραγματικά χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν πόσο μάλλον ένα μικρό κορίτσι αλλά σε δύο μέρες ούτε μακαρόνια δεν μαθαίνεις να βράζεις σωστά,όσο φιλότιμη και φιλομαθής να ήσουν και όσο μεταδοτικός να ήταν ο συνομιλητής σου πόσα πια θα μπορούσες να έχεις μάθει και πόσα από αυτά να τα έχεις καταλάβει στην ουσία τους????

Υ.Γ (λίγο άσχετο βέβαια!) αν θεωρήσουμε ότι ο διάβολος-σατανάς εωσφόρος-ή όπως αλιώς θέλετε ήταν ένας άγγελος που εξέπεσε κατ'αντιστοιχία δεν πρέπει να υπάρχει και το κακό μέσα στο "επίσημο" καλό?

Υ.Γ.2 ανο σατανισμός είναι το αντίθετο από αυτό που πρεσβέυει γενικότερα ο χριστιανισμός (ανεξαρτήτος δόγματος) τότε οι σατανιστές αυτομάτως δεν περνιούντε ως άτομα εν δυνάμει εγκληματίες με παραβατικές συμπεριφορές???

(2 ειλικρινείς απορίες,μάλλον ρητορικές...)

(ναι μου αρέσουν οι παρενθέσεις:)!!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Και πως ειστε τοσο σιγουροι.
για τιποτα δεν μπορεις να εισαι σιγουρος.απλα,σε καποια πραγματα δεν εχεις ουτε αποδειξεις οτι υπαρχουν αλλα ουτε οτι δεν υπαρχουν.ετσι οριζεις εσυ,ατομικα,τι θα πιστευεις.(δηλαδη αν πιστευεις στην υπαρξη τους ή οχι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Και πως ειστε τοσο σιγουροι.
Εγω μπορω να σου δωσω επιχειρηματα με βαση αυτα που εχω μαθει απο ερευνες και αποδειξεις αλλων ανθρωπων. Μπορεις να παρεις τον αλλο δρομο και να πεις "ισως αυτο, ισως εκεινο", αλλα ειναι απλες υποθεσεις αλλα δεν θα εχεις τιποτα να στηριξεις καλα τις υποθεσεις σου. Αυτος για μενα ειναι ο δρομος της αμαθειας.

Ακομα δλδ και να μαθουμε τα παντα, ισως αυτο να ειναι παλι ακατανοητο φαινομενο για εμας τους ανθρωπους, αλλα δεν θα ειναι κατι μεταφυσικο, εξωπραγματικο θα δουλευει με τους νομους της φυσης.

Το λυπητερο ειναι πως ακομα ανθρωποι πιστευουν σε μαλακιες οπως αστρολογια, ταρο και αλλες τετοιες εξυπνες απατες για κοροιδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Κρόου Πιστεύεις στον Χριστιανισμό ?
Έτσι όπως σε κόβω μάλλον όχι..(no offense:P)
Αφού δεν πιστεύεις στον Χριστιανισμό τότε αυτομάτως σημαίνει πως δεν πιστεύεις πως υπάρχει σατανισμός και σατανάς , αφού δημιούργημα τις εκκλησιας είναι ..
Όσο υπάρχει το ένα αλλα τόσο και το άλλο.
Eγώ προσωπικά πιστεύω πως δεν υπάρχει κάτι τέτοιο :

Μεταφορικά και αλληγορικά ίσως ναι ..

Οχι δεν ειμαι χριστιανη.
Και δε χρειαζεται η μαγεια να ειναι δημιουργημα του Σατανα.

Αρχική Δημοσίευση από napstor:
για τιποτα δεν μπορεις να εισαι σιγουρος.απλα,σε καποια πραγματα δεν εχεις ουτε αποδειξεις οτι υπαρχουν αλλα ουτε οτι δεν υπαρχουν.ετσι οριζεις εσυ,ατομικα,τι θα πιστευεις.(δηλαδη αν πιστευεις στην υπαρξη τους ή οχι)

Ακριβως εκει θελω να οδηγησω την κουβεντα.

Αρχική Δημοσίευση από orathac:
Εγω μπορω να σου δωσω επιχειρηματα με βαση αυτα που εχω μαθει απο ερευνες και αποδειξεις αλλων ανθρωπων. Μπορεις να παρεις τον αλλο δρομο και να πεις "ισως αυτο, ισως εκεινο", αλλα ειναι απλες υποθεσεις αλλα δεν θα εχεις τιποτα να στηριξεις καλα τις υποθεσεις σου. Αυτος για μενα ειναι ο δρομος της αμαθειας.

Ακομα δλδ και να μαθουμε τα παντα, ισως αυτο να ειναι παλι ακατανοητο φαινομενο για εμας τους ανθρωπους, αλλα δεν θα ειναι κατι μεταφυσικο, εξωπραγματικο θα δουλευει με τους νομους της φυσης.

Το λυπητερο ειναι πως ακομα ανθρωποι πιστευουν σε μαλακιες οπως αστρολογια, ταρο και αλλες τετοιες εξυπνες απατες για κοροιδα.


Δε νομιζω οτι υπαρχουν hard evidence οτι η μαγεια δεν υπαρχει ή οτι υπαρχει, ειναι πιο πολυ θεμα πιστης (οχι σε θρησκεια απαραιτητα). Αν δουλευει η μαγεια με τους νομους της φυσικης τοτε θα ειναι πολυ ευκολο να αποδειξουμε αν υπαρχει κατι που αμφιβαλλω πως μπορει να ισχυει. Δεν ξερουμε αν ο κοσμος μας ειναι μονο ο φυσικος κοσμος ή αν υπαρχουν και αλλα στοιχεια που δεν μπορουμε να τα παρατηρησουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
ε καλα δεν ειπα να βγεις και να λες οτι πιστευεις στη μαγεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
μαγεία υπάρχει, πηγάζει όμως απο το κακό, όπως και τα περισότερα ανεξήγητα φαινόμενα.
άλλωστε όπως είπε και ο χριστός κυρίαρχος αυτού του κόσμου είναι ο διάβολος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skorpion

Νεοφερμένος

Η skorpion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
εσενα τι σε εχει κανει να πιστεψεις στη μαγεια??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
μαγεία υπάρχει, πηγάζει όμως απο το κακό, όπως και τα περισότερα ανεξήγητα φαινόμενα.
άλλωστε όπως είπε και ο χριστός κυρίαρχος αυτού του κόσμου είναι ο διάβολος.
1)δεν υπαρχει χριστος
2)δεν υπαρχει διαβολος
3)δεν υπαρχει κακο και καλο,ειναι υποκειμενικο

μολις σου εδωσα 3 λογους,στους οποιους δειχνω οτι λες ατοπα πραγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
1)δεν υπαρχει χριστος
2)δεν υπαρχει διαβολος
3)δεν υπαρχει κακο και καλο,ειναι υποκειμενικο

μολις σου εδωσα 3 λογους,στους οποιους δειχνω οτι λες ατοπα πραγματα.

Αυτό που μου αρέσει είναι ότι όοοολοι οι άθεοι είναι σίγουροι ότι δεν υπάρχει Χριστός. Μα γιατί βρε καλέ μου να μην υπάρχει Χριστός? Εγώ σου λέω και Χριστός και Θεός και το άγιο πνεύμα υπάρχει απλά είσαι πολύ σκεπτικιστής για να τα παραδεχτείς :P Τώρα θα μου πεις: πώς ξέρω ότι υπάρχει Θεός αφού δεν τον έχω δει? Ε εσύ που ξέρεις ότι δεν υπάρχει, μπορεί απλά εσύ να μην έχεις δει την ώρα που πρέπει.

Ρεζουμέ: μην είσαι τόσο απόλυτος αν δεν γνωρίζεις. Ούτε εγώ γνωρίζω αλλά εγώ είπα να πιστέψω ότι υπάρχει. Έτσι να περνάει η ώρα βρε αδερφέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
1)δεν υπαρχει χριστος
2)δεν υπαρχει διαβολος
3)δεν υπαρχει κακο και καλο,ειναι υποκειμενικο

μολις σου εδωσα 3 λογους,στους οποιους δειχνω οτι λες ατοπα πραγματα.


Πού το ξέρεις ότι δεν υπάρχει ο Χριστός? Και ο διάβολος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Είτε υπάρχει είτε δεν υπάρχει θείο, αυτό που σίγουρα φαίνεται είναι ο δογματισμός κάποιων, να ξεχειλίζει από παντού.

-"Δεν υπάρχει θεός".
Καλά, μη χτυπιέσαι. Κι εμείς επαναστατήσαμε αλλά δεν κάναμε έτσι (που λέει ο λόγος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
1)δεν υπαρχει χριστος
2)δεν υπαρχει διαβολος
3)δεν υπαρχει κακο και καλο,ειναι υποκειμενικο

μολις σου εδωσα 3 λογους,στους οποιους δειχνω οτι λες ατοπα πραγματα.

1) Άτοπο. Ο Χριστός ήταν άνθρωπος. Υπήρξε. Κάποτε. Τώρα δεν υπάρχει. Μόνο από αυτή τη πλευρά στέκει.
2) Ok.
3) Λίγο τραβηγμένο αλλά χονδρικά συμφωνώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top