Μάθημα σεξουαλικής αγωγής στα σχολεία

Μάθημα σεξολογίας στα σχολεία [noparse](;)[/noparse]

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 26)
  • Είναι απαραίτητο.

    Ψήφοι: 24 92.3%
  • Δεν είναι απαραίτητο.

    Ψήφοι: 2 7.7%
  • Δεν έχω άποψη για αυτό το θέμα.

    Ψήφοι: 0 0.0%

agent007

Νεοφερμένος

Ο agent007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Ειναι δ΄θσκολο να φορέσεις προφυλακτικό ε ?
Τι να πώ τωρα εντάξει OK
Αμα υπάρχουν τετοια ατομα οκ ασ μπει σαν μαθημα ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Αν δεν το έχεις ξανακάνει και δεν διαβάζεις τις οδηγίες (όπως κάνουν πολλοί) είναι πολύ εύκολο να το βάλεις λάθος αυξάνοντας τις πιθανότητες να σπάσει.
Εγώ έχω γνωστό 20 χρονών που δεν ήξερε τι είναι το χάπι της επόμενης μέρας. Και δεν είναι λίγα τα άτομα που είναι ανενημέρωτα.

Το να λες οτι δεν είναι απαραίτητο ενώ τόσα 14-15χρονα πηδιούντα αβέρτα είναι τελείως παράλογο για μένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ebe

Νεοφερμένος

Η Εβελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αργοστόλι (Κεφαλλονιά). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Να μπεί σαν μάθημα βεβαίως! Καιρός είναι να γίνει κάτι τέτοιο...Ας μην ξεχνάμε βέβαια πως πολλά θα είναι τα ανώριμα παιδιά που θα το γελιοποιήσουν κ πολλές οι αντιδράσεις της εκκλησίας μας που είναι εμπόδια σε πολλά πράγματα μαζί με κάποιους άλλους παράγοντες...Ας μην ξεχνάμε ακομα πως το θεμα σεξ είναι ταμπού στο 98% των ελληνικών οικογενιών κ θα υπάρξει πληθώρα αντιδράσεων απο τις οικογένειες...Βέβαια είναι καιρός να γίνει κατι τέτοιο..Ας μην γελιόμαστε όλοι μας ξέρουμε τι είναι το σεξ από πολή μικρή ηλικία κ ο μελισσούκος με την μελισσούκα έχουν πεθάνει χρόνια τώρα.. Υπάρχει ακόμα όμως ένα ποσοστό παιδιών που έχει σχετίσει τοθέμα αυτό με άλλου είδους πράγματα όπως γελιοποίηση κ.α...Εγώ το νομίζω πως είναι απαράδεκτο να μην μιλάνε οι γονείς στα παιδιά τους για το σεξ αλλά κ για τις αρρώστιες που μπορεί να πάθει κανείς αν δν χρησιμοποιεί προφυλάξεις..όλοι μας ξέρουμε πως δεν είναι κ το πιο ευχάριστο πράγμα να μιλάμε με την μαμά κ τν μπαμπά μας για το σεξ αλλά είναι αναγκαίο...Ένα μεγάλο ποσοστό των εφήβων μένουν έγκυοι γιατί κτα την διάρκεια της σεξουαλικής πράξης το προφυλακτικ΄δεν ήταν βαλμένο καλά κ σωστά με αποτέλεσμα να σπάσει κ να μείνει έγκυος η κοπέλα...Εγώ λοιπόν ψηφίζω ΝΑΙ αν όχι στα δημοτικά αλλά ΣΙΓΟΥΡΑ στα γυμνάσια! Δεν είναι κατάσταση αυτή!Να βγάλουν στο κάτω άτω της γραφής την οικιακή οικονομία!!!! Σιγα το διάβασμα που πέφτει!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panp27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panp27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Μήπως γιατί ξεκινούσαν να κάνουν σεξ όταν ήθελαν να κάνουν οικογένεια και όχι καθαρά για λόγους απόλαυσης;
Έμαθες τι είναι το χάπι της επόμενης μέρας και πότε πρέπει να χρησιμοποιηθεί;
Θα μπορούσα να κάνω πολλές ερωτήσεις ακόμα, αλλά δεν έχει και πολύ νόημα.
Μήπως επειδή τότε οι άνθρωποι ήταν πιο λογικοί? Ενώ τώτα σύμφωνα με τη λογική σας πρέπει να μάθουν στα παιδιά!!! πως να κάνουν sex!!! Έλεος! όλα τα προβλήματα τα λύσαμε και ήρθε ο καιρός το σχολείο να εκπαιδεύσει και σε αυτόν τον τομέα (τον σύφωνα με την λογική μου, ψυχαγωγικό...). Και μην κοιτάτε σε άλλες χώρες που έχουν καταντήσει ένα κανονικό μπου....λο! Το παιδί πρέπει να ενηλικιωθεί για να μπορέσει να καταλάβει το σκοπό και την έννοια της σεξουαλική ζωής. Δηλαδή ένας μαθητής που δεν έχει μάθει κάν τα βασικά (μαθηματικά, φυσική, ιστορία κτλ) χρειάζεται να μάθει και γι'αυτό? Αυτό θα το μάθει όταν η ηλικία του θα είναι τέτοια ώστε να ασχοληθεί... Μην το βλέπει εσύ από την πλευρά της "μαγκιάς" των κοριστιών και των αγοριών σήμερα που είναι "γραμμένα" από το σπίτι τους και από το σχολείο και γι'αυτό βρίσκουν το ενδιαφέρον τους σε αυτά και πλέον έχει γίνει μόδα... Βρε καθίστε μάθετε 1,2 πράγματα για να μην είστε γελοίοι αύριο όταν θα βγείτε στην κοινωνία και αυτά θα έρθουν στην ώρα τους... (Και μην ξανακούσω για συντηρητισμούς και τέτοιες αηδίες...αν έχετε καμοια σοβαρή θέση ελεύθερα μπορίτε να την πείτε)
-----------------------------------------
αν όχι στα δημοτικά αλλά ΣΙΓΟΥΡΑ στα γυμνάσια!
Πάλι καλά βρε παιδί μου που δεν μίλησες και για νηπιαγωγείο... Πάτε καλά.? Έχετε σκεφτεί πόση παθολογία (κοινωνική και όχι μόνο) κρύβεται πίσω από την "σεξομανία" που έχει γίνει πλέον μόδα όχι μόνο στους ενήλικες αλλά και στα παιδιά!!! ούτε καν εφήβους! Ξέρω η κοινωνία φταίει για όλο αυτό το μπου...λο που έχουμε καταντήσει αλλά δυστηχώς και σεις δεν βλέπω να πηγαίνετε πίσω...
Να μου πεις τόση προβολή τπυ σεξισμού και της σεξομανίας από τα ΜΜΕ πιάνει τελικά τόπο... και "θύματα"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Το οτι θα τα μάθει νωρίς δεν σημαίνει οτι θα τα χρησιμοποιήσει κιόλας άμεσα.
Είναι γεγονός οτι τα παιδιά στις μέρες κάνουν πιο νωρίς σεξ απο οτι παλιότερα, είναι αρκετά ανούσιο και ίσως ανέφικτο να προσπαθήσει κανείς να το αλλάξει αυτό. Είναι πολύ πιο χρήσιμο να γίνει προσπάθεια ώστε όσοι επιλέγουν να το κάνουν, να μην έχουν δυσάρεστες σωματικές συνέπειες απο αυτό.
Το οτι πρέπει το παιδί να ενηλικιωθεί κτλ, είναι μπούρδες imo.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Μήπως επειδή τότε οι άνθρωποι ήταν πιο λογικοί? Ενώ τώτα σύμφωνα με τη λογική σας πρέπει να μάθουν στα παιδιά!!! πως να κάνουν sex!!! Έλεος! όλα τα προβλήματα τα λύσαμε και ήρθε ο καιρός το σχολείο να εκπαιδεύσει και σε αυτόν τον τομέα (τον σύφωνα με την λογική μου, ψυχαγωγικό...). Και μην κοιτάτε σε άλλες χώρες που έχουν καταντήσει ένα κανονικό μπου....λο! Το παιδί πρέπει να ενηλικιωθεί για να μπορέσει να καταλάβει το σκοπό και την έννοια της σεξουαλική ζωής. Δηλαδή ένας μαθητής που δεν έχει μάθει κάν τα βασικά (μαθηματικά, φυσική, ιστορία κτλ) χρειάζεται να μάθει και γι'αυτό? Αυτό θα το μάθει όταν η ηλικία του θα είναι τέτοια ώστε να ασχοληθεί... Μην το βλέπει εσύ από την πλευρά της "μαγκιάς" των κοριστιών και των αγοριών σήμερα που είναι "γραμμένα" από το σπίτι τους και από το σχολείο και γι'αυτό βρίσκουν το ενδιαφέρον τους σε αυτά και πλέον έχει γίνει μόδα... Βρε καθίστε μάθετε 1,2 πράγματα για να μην είστε γελοίοι αύριο όταν θα βγείτε στην κοινωνία και αυτά θα έρθουν στην ώρα τους... (Και μην ξανακούσω για συντηρητισμούς και τέτοιες αηδίες...αν έχετε καμοια σοβαρή θέση ελεύθερα μπορίτε να την πείτε)
-----------------------------------------

Πάλι καλά βρε παιδί μου που δεν μίλησες και για νηπιαγωγείο... Πάτε καλά.? Έχετε σκεφτεί πόση παθολογία (κοινωνική και όχι μόνο) κρύβεται πίσω από την "σεξομανία" που έχει γίνει πλέον μόδα όχι μόνο στους ενήλικες αλλά και στα παιδιά!!! ούτε καν εφήβους! Ξέρω η κοινωνία φταίει για όλο αυτό το μπου...λο που έχουμε καταντήσει αλλά δυστηχώς και σεις δεν βλέπω να πηγαίνετε πίσω...
Να μου πεις τόση προβολή τπυ σεξισμού και της σεξομανίας από τα ΜΜΕ πιάνει τελικά τόπο... και "θύματα"...

Ή εσύ είσαι υπερβολικά αισιόδοξος ή απλά ανενημέρωτος.
Στην εποχή μας,βάσει στατιστικών,η σεξουαλική επαφή,καλώς ή κακώς,ξεκινά πριν την ενηλικίωση.
Ακόμη,βάσει στατιστικών,τα περισσότερα λάθη (ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες,αφροδίσια νοσήματα κλπ) είναι αποτελέσματα ημιμάθειας σχετικά με το σεξ.
Οι εποχές αλλάζουν και μαζί με αυτές πρέπει να αλλάζουμε κι εμείς.
Κανείς δεν είπε να τους διδάξουν τον τρόπο με τον οποίο θα κάνουν σεξ,αυτό είναι κάτι το οποίο έτσι κι αλλιώς,το μαθαίνουν πολύ νωρίτερα.
Αυτό που λέμε είναι να υπάρχει ενημέρωση για να αποφευχθούν/μειωθούν αυτά τα λάθη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
panp27, δεν είπε κανείς να αντικαταστήσει μαθηματικά και φυσικές αλλά μαθήματα όπως η Κοινωνική αγωγή και το Δίκαιο ας πούμε, που όπως φάνηκε τις τελευταίες μέρες έχουν αποτύχει πλήρως σαν μάθημα τόσα χρόνια τώρα.

Μου δίνεις την αίσθηση ότι ζεις σε μια άλλη κοινωνία, όπου οι νέοι χάνουν την παρθενιά τους μετά την πρώτη νύχτα του γάμου τους. Συγγνώμη, αλλά σε αυτήν που ζω εγώ τουλάχιστον, την χάνουν κι απ'τα 13 μπορώ να σου πω. Πόσο δε μάλλον έχουν εξοικειωθεί με το αντικείμενο όταν με δύο κλικ μπορούν να δουν μια τσ0ντ@ ή με 5? να πάρουν ένα πορνοπεριοδικό.
Και είναι προτιμότερο να διδαχθούν από αυτήν την ηλικία γενικά περί της σεξουαλικής επαφής, παρά να κάνουν λάθη τα οποία μπορεί να σημαδέψουν τη ζωή τους ή να στοιχίσουν στην υγεία τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panp27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panp27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Το οτι πρέπει το παιδί να ενηλικιωθεί κτλ, είναι μπούρδες imo.
Όποιος έχει την μύγα... μυγιάζεται..." Για να το θέσω πιο ευγενικά! Και όμως υπάρχει τρόπος... η ΠΑΙΔΕΙΑ!!!
Μόνο που αυτό το "άθλημα" που είναι και το δυσκολότερο (γι'αυτό και η εύκολη λύση είναι να μην ασχοληθούμε καθόλου με αυτό...) το έχουν σχεδόν εγκαταλήψει και η οικογένεια (την οποία αντί να στηρίξουμε πάμε να την γκρεμίσουμε...) και το σχολείο (βλ. καθηγητές...)

Και αυτό που λέτε ότι τίποτα δεν μπορεί να αλλάξει είναι τελείως άκυρο!!! Κάθε γενεία παιδιών προέρχεται από μια γενιά γονέων... καταναλογία τα αυριανά παιδιά θα είναι τα δικά μας. Η παιδεία που θα πάρουν θα καθορίσει και την συμπεριφορά και όχι μόνο σε αυτόν τον τομέα. Τα παιδιά άν έχουν σταθερές βάσεις από την οικογένεια (όχι να ψυχαναγκασμό αλλά σαν νοοτροπία) ανταποκρίνονται καλύτερα απο ότι οι μεγάλοι οι οποίοι είναι υπεύθυνοι. Και αυτό το παραμύθι με προφυλάξεις κ.τ.λ. ας σταματήσει. Τίποτα δεν σου εγκυάται πλήρη ασφάλεια! Γιατί το AIDS ακόμα θερίζει? Γιατί όσο η "σεξομανία" επικρατεί καμοια προφύλαξη δεν είναι αρκετή (ψυχολογικά και μόνο είναι αρκετή...) για να μειώσει το ποσοστό. Οι άνθρωποι "γενούν" τις ασθένειες και είναι υπεύθυνοι για τις πράξεις τους! Απο κει και περά μην τα θέλουμε και όλα δικά μας...!!! "Και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Όποιος έχει την μύγα... μυγιάζεται..." Για να το θέσω πιο ευγενικά! Και όμως υπάρχει τρόπος... η ΠΑΙΔΕΙΑ!!!
Μόνο που αυτό το "άθλημα" που είναι και το δυσκολότερο (γι'αυτό και η εύκολη λύση είναι να μην ασχοληθούμε καθόλου με αυτό...) το έχουν σχεδόν εγκαταλήψει και η οικογένεια (την οποία αντί να στηρίξουμε πάμε να την γκρεμίσουμε...) και το σχολείο (βλ. καθηγητές...)
Δεν βγάζω νόημα, αν μπορείς εξήγησε λίγο καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η Παιδεία...Έτσι γενικά...Φίλε μου, αυτά κολλάνε στις εκθέσεις, όχι στην πραγματικότητα. Στην πραγματικότητα να προτείνεις λύσεις. Και η Παιδεία έτσι γενικά κι αόριστα δεν είναι λύση-πρόταση. Η εισαγωγή της Σεξουαλικής Αγωγής στην Εκπαίδευση είναι Παιδεία κι αποτελεί πρόταση, αντίθετα. Σεξουαλική Παιδεία δεν σημαίνει τσόντα. Αντίθετα, έχει σαν σκοπό τα παιδάκια που αρχίζουν τη σεξουαλική τους ζωή να ΜΗ μαθαίνουν απ'τις τσόντες. Η σεξουαλική ζωή σήμερα αρχίζει πολύ νωρίς. Μην ψάχνεις γιατί, δεν πρόκειται ν'αλλάξει. Έτσι είναι κι έτσι το αντιμετωπίζουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
[αφηστε με να πω τη μπουρδα μου] με καλυψαν οι προλαλησαντες και επισης προκαταληψη rulezz ,ετσι? ενιγουει συγγνωμη κιολας αλλα κατι μου λεει πως εχουμε να κανουμε με πιο σοβαροφανες προφιλ του ριμπο,σοου καλως ή κακως απαξιω,την εχουμε κανει 5000 φορες τη συζητηση χωρις αποτελεσμα. [/αφηστε με να πω τη μπουρδα μου]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panp27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panp27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
έχει σαν σκοπό τα παιδάκια που αρχίζουν τη σεξουαλική τους ζωή να ΜΗ μαθαίνουν απ'τις τσόντες.
MIV όπως πάντα είσαι πολύ απόλυτος. Και επιμένω ναι η ΠΑΙΔΕΙΑ!!! Αν το παιδί δεν μάθει την έννοια του "ορίου" μέσα από την οικογένεια του ποτέ δεν θα το κατανοήσει! Και ποτέ δεν θα βάζει όρια στις πράξεις του. Πάντα θα οδηγείται σε υπερβολές (όπως καλή ώρα εσύ). Και δεν θα ακούσει μετά ούτε τον δάσκαλο (πότε τον άκουγε...?) ούτε κανέναν άλλο για οποιοδήποτε θέμα και πόσο μάλλον σε αυτό. Διάβασε και λίγο παιδοψυχολογία να καταλάβεις. (και μην αρχίσεις πάλι να λες ότι σου το παίζω γιατρός κτλ γιατί πλέον όλοι εδώ μέσα τις ίδιες "ατάκες" χρησιμοποιείτε)
Bye! Βλέπω ότι έδώ το περιβάλλον είναι πολύ "φιλόξενο" και "καθόλου προκατηλημένο..." και βέβαια αντιπροσωπεύει όλα τα παιδά και τους νέους, όσο δηλ. αντιπροσωπεύει το κάψιμο της Αθήνας και όλης της ελλάδας και οι καταλήψεις σε τηλεοπτοκούς ραδιοφωνικούς σταθμούς, θέατρα, ακρόπολη κτλ. την επανάσταση των νέων και των μαθητών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τους δικούς σου συσχετισμούς κράτα τους για τον εαυτό σου, γιατί στερούνται λογικής βάσης, αν λογική είναι αυτό που οι πολλοί αντιλαμβανόμαστε, συνεπώς δεν αφορούν κανέναν. Οκ, είναι εμφανές ότι βρήκες μια ευκαιρία να τα πεις όλα και τα είπες. Μπράβο σου, εμένα όμως δε με αγγίζουν, δε με απασχολούν. Το ποιος είναι απόλυτος είναι εμφανές. Αν και το κακό για μένα δεν είναι να είσαι απόλυτος. Το κακό είναι να είσαι απόλυτος πάνω σε ανυπόστατα πράγματα. Γενικά αυτά που λες είναι πράγματα μη σοβαρά και μη λογικά. Κατόπιν αυτού ούτε καν θα μπω στον κόπο να τα σχολιάσω. Είσαι τόσο εκτός εποχής, όσο και εκτός σοβαρότητας. Λυπάμαι, πιο πολύ για το κακορίζικο εκείνο παιδάκι που θα έρθει κάποτε να σε συμβουλευτεί ως γιατρό (αν είσαι). Καλά μυαλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
....στην θεωρία όλα μια χαρά ακούγονται.....
......μάθημα σεξουαλικής αγωγής , μάθημα κυκλοφοριακής αγώγης, πολιτικής αγωγής, επαγγελματικού προσανατολισμού κτλ κτλ ...
....γιατί όμως έχω μια μικρή υποψία ότι τίποτα δεν γίνετε ή δεν θα γίνετε με τον σωστό τρόπο.....

....θα βάλουν κανένα φιλόλογο, γυμναστή, που πρέπει να συμπληρώσει ώρες διδασκαλίας να κάνει μαθήματα που θέλουν πολύ λεπτούς χειρισμούς και ιδιαίτερη αντιμετώπιση και ειδικές γνώσεις...
.




.........έτσι να μένει το βύσσινο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ebe

Νεοφερμένος

Η Εβελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αργοστόλι (Κεφαλλονιά). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Ρε παιδά ας ήμεθα ρεαλισταί... Μην μου πείτε πως στα 10 σας δεν ξέρατε τι είναι το σεξ κ περί τίνος πρόκειται γιατί θα ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΩ.Πιστεύω πως στόχος της ένταξης της σεξουαλικής αγωγής στα σχολεία είναι η σωστή πληροφόρηση των μαθητών περι την σωστή χρήση προφυλάξεων νοσημάτων κ.λ.π.Ας μην ξεχνάμε πως παρόλου που σε λίγες μέρες είμαστε στο 2009 το θέμα σεξ στην Ελλάδα παραμένει ακόμα ένα από τα μεγαλύτερα ταμπου (!)πράγμα που είναι γελοίο στις μέρες μας! Ευθύνη έχουμε όλοι μας για το πώς ένα παιδί θα καταλάβει την σεξουαλική αγωγή.. Σαν παράδειγμα λέω πως αύριο μεθαύριο πάνω κάτω όλοι μας θα τεκνοποιήσουμε είτε 1 είτε 2 είτε περισσότερα παιδιά.Θα του πούμε πράγματα που μας είπαν οι γονείς μας που μάθαμε τόσα χρόνια που ζούμε θα του πούμε τέλος πάντων τις εμπειρίες μας..Αν όμως δεν του έχουμε μιλήσει για το σεξ γιατί μπορεί ακόμα να είναι ταμπού θα μάθει απο μόνο του Ι(όπως όλοι μας ) κ λογικό θα είναι κάποια μέρα να αρχίσε κ αυτό να έχει σεξουαλικές σχέσεις.. Για φανταστείτε λοιπόν αύριο μεθαύριο ο κανακάρης σας ή η κόρη σας να σας πούνε πως καταλάθος αφήσαν έγκυο την κοπέλα τους 'η είναι οι ίδιες έγκυοι...?Εκεί λοιπόν θα αναλογιστούμε όλοι πόσο αναγκαία μας είναι η σεξουαλική διαπαιδαγώγιση..Αλλά επειδή ήμεθα Έλληνες πρέπει πρώτα να το βιώσουμε κ μετά να πάρουμε τα μέτρα μας....
-----------------------------------------
Μήπως επειδή τότε οι άνθρωποι ήταν πιο λογικοί? Ενώ τώτα σύμφωνα με τη λογική σας πρέπει να μάθουν στα παιδιά!!! πως να κάνουν sex!!! Έλεος! όλα τα προβλήματα τα λύσαμε και ήρθε ο καιρός το σχολείο να εκπαιδεύσει και σε αυτόν τον τομέα (τον σύφωνα με την λογική μου, ψυχαγωγικό...). Και μην κοιτάτε σε άλλες χώρες που έχουν καταντήσει ένα κανονικό μπου....λο! Το παιδί πρέπει να ενηλικιωθεί για να μπορέσει να καταλάβει το σκοπό και την έννοια της σεξουαλική ζωής. Δηλαδή ένας μαθητής που δεν έχει μάθει κάν τα βασικά (μαθηματικά, φυσική, ιστορία κτλ) χρειάζεται να μάθει και γι'αυτό? Αυτό θα το μάθει όταν η ηλικία του θα είναι τέτοια ώστε να ασχοληθεί... Μην το βλέπει εσύ από την πλευρά της "μαγκιάς" των κοριστιών και των αγοριών σήμερα που είναι "γραμμένα" από το σπίτι τους και από το σχολείο και γι'αυτό βρίσκουν το ενδιαφέρον τους σε αυτά και πλέον έχει γίνει μόδα... Βρε καθίστε μάθετε 1,2 πράγματα για να μην είστε γελοίοι αύριο όταν θα βγείτε στην κοινωνία και αυτά θα έρθουν στην ώρα τους... (Και μην ξανακούσω για συντηρητισμούς και τέτοιες αηδίες...αν έχετε καμοια σοβαρή θέση ελεύθερα μπορίτε να την πείτε)
-----------------------------------------

Πάλι καλά βρε παιδί μου που δεν μίλησες και για νηπιαγωγείο... Πάτε καλά.? Έχετε σκεφτεί πόση παθολογία (κοινωνική και όχι μόνο) κρύβεται πίσω από την "σεξομανία" που έχει γίνει πλέον μόδα όχι μόνο στους ενήλικες αλλά και στα παιδιά!!! ούτε καν εφήβους! Ξέρω η κοινωνία φταίει για όλο αυτό το μπου...λο που έχουμε καταντήσει αλλά δυστηχώς και σεις δεν βλέπω να πηγαίνετε πίσω...
Να μου πεις τόση προβολή τπυ σεξισμού και της σεξομανίας από τα ΜΜΕ πιάνει τελικά τόπο... και "θύματα"...

Βρε σύ πάρτο αλλιώς το θέμα..Πες πως αύριο μεθαύριο κάνεις παιδιά γιό ή κόρη..Κ έρχονατι κ σου λένε πως καταλάθος άφησαν ή είναι έγκυοι...Τι θα κάνεις τότε...?Θα σου π΄β εγώ!Θα βρίσεις ό,τι υπάρχει κ δεν ύπάρχει θα πείς 'Μα τι έκανα λάθος?Γιατί το παιδί μου?Γιατί εμένα θεέ μου?'' θα βρίσεις την εταιρία προφυλακτικών τα παιδιά κ στο τέλος θα χέσεις το σημόσιο σχολείο που όταν έπρεπε να κάνουν μάθημα στα παιδία κ να πουν κάποια πράγματα δεν το έκαναν...όμως δεν θα επιρίψεις ευθήνες στον εαυτό σου...Δεν θα πείς εγώ δεν έκατσα να του το πώ να του μιλήσω για τις προφυλάξεις κ.λ.π...Αλλά θα χεσεις όλους τους άλλους όπως κάνουμε όλοι...όμως αν υπήρχε το μάθημα αυτό στα σχολεία (κ το παρέδιδε ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ)μπορεί κ να είχε αποφευχθεί...Λοιπόν ας μην ήμεθα στενόμυαλοι κ ας σκεφτούμε λογικά καμιά φορά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Μην μου πείτε πως στα 10 σας δεν ξέρατε τι είναι το σεξ κ περί τίνος πρόκειται γιατί θα ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΩ.
Εγω οχι, δεν ηξερα, και το λεω με καθε ειλικρινεια. :P Ομως γνωριζω πολυ καλα οτι ημουν η εξαιρεση στον κανονα. Γι' αυτο συμφωνω οτι θα ηταν πολυ καλο ενα τετοιο μαθημα (θεωρητικα), απλα αναρωτιεμαι κατα ποσο θα πετυχει τον στοχο του στην πραξη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

.:aLeX:.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. :aLeX:. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Εγω θυμαμαι στην 5η δημοτικου να γινεται μια κουβεντα στην ταξη σχετικα με μια φτωχη πολυτεκνη οικογενεια, τον δασκαλο να λεει "αφου ειναι φτωχοι, τι τα ηθελαν τοσα παιδια?" και μια συμμαθητρια να ρωταει μετα "αφου τα παιδια δεν τα φερνει ο πελαργος?". Σοβαρα σου μιλαω. Και μην νομιζεις οτι και οι υπολοιποι ξεραμε τα παντα..

Κατα τη γνωμη μου το μαθημα θα πρεπει να μπει στην 1η γυμνασιου. Απο το να γινονται τετοιες αναφορες απο βιολογους (οσο γινονται), καλυτερα να γινονται απο πιο καταληλλα ατομα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Βασικά αν μπει θα έχει να κάνει με επιμόρφωση μόνο. Απο κει και πέρα ο καθένας μπορεί να το διδάξει. Με σοβαρή επιμόρφωση πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εγω θυμαμαι στην 5η δημοτικου να γινεται μια κουβεντα στην ταξη σχετικα με μια φτωχη πολυτεκνη οικογενεια, τον δασκαλο να λεει "αφου ειναι φτωχοι, τι τα ηθελαν τοσα παιδια?" και μια συμμαθητρια να ρωταει μετα "αφου τα παιδια δεν τα φερνει ο πελαργος?". Σοβαρα σου μιλαω. Και μην νομιζεις οτι και οι υπολοιποι ξεραμε τα παντα..
Οχι, αυτο με τον πελαργο ποτε δεν το πιστεψα ευτυχως! :P Ειχα ακουστα για ενα σεξ εκει περα, αλλα με τι γινεται, πως γινεται κλπ... αγνωστον! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αντίθετα, εγώ συνήθως στο Δημοτικό έκανα διάλεξη επί της σεξουαλικής αγωγής στους συμμαθητές μου.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top