Μάθημα σεξουαλικής αγωγής στα σχολεία

Μάθημα σεξολογίας στα σχολεία [noparse](;)[/noparse]

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 26)
  • Είναι απαραίτητο.

    Ψήφοι: 24 92.3%
  • Δεν είναι απαραίτητο.

    Ψήφοι: 2 7.7%
  • Δεν έχω άποψη για αυτό το θέμα.

    Ψήφοι: 0 0.0%

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ;ςερτυθιοπ2:
ναι 17 εκατοστών :P
Mόνο;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Στο σχολείο μου κάναμε θυμάμαι στη δευτέρα και στη τρίτη γυμνασίου πρόγραμμα σεξουαλικής αγωγής . Καθόμασταν για το πρόγραμμα σε 2 εξωσχολικές ώρες και ήταν προαιρετικό .

Στη δευτέρα ήμαστε λίγα άτομα , το πρόγραμμα το είχε αναλάβει μια πολύ καλή φιλόλογος , και μας θεωρούσε μικρά και ψιλοντρεπόταν νομίζω . Κάναμε άλλα πράγματα π.χ γνωρίζω τον εαυτό μου , τις προτιμήσεις μου κλπ .

Στη τρίτη είχαμε έναν κοινωνιολόγο , η συμμετοχή ήταν και μεγαλύτερη .
Εκεί συζητούσαμε πολύ ανοιχτά .λέγαμε τα πράγματα με το όνομά τους ( και με τις λέξεις που χρησιμοποιούμε) . Λύναμε απορίες και αναλύσαμε το σεξ απο βιολογική και απο ψυχολογική άποψη.
Μου έκανε μεγάλη εντύπωση το γεγονός ότι κάποιοι γονείς δεν άφηναν τα παιδιά τους να έρθουν στο πρόγραμμα.Δεν κάναμε κάτι κακό.Το σεξ δεν είναι πια θέμα taboo και είναι απαραίτητο να είναι ο καθένας ενημερωμένος. Νομίζω πάντως ότι όποιος ήταν στο πρόγραμμα κάτι περισσότερο κέρδισε απο τους άλλους .
Φέτος στο λύκειο ανέλαβε μια θεολόγος το πρόγραμμα αλλά λόγω έλλειψης χρόνου δεν το παρακολούθησα , αν και άλλοι μου είπαν οτι μάλλον κ εκείνη ψιλοντρεπόταν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ε βέβαια, όλοι ψιλοντρέπονται, κι εγώ να ήμουνα θα ψιλοντρεπόμουνα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Ε βέβαια, όλοι ψιλοντρέπονται, κι εγώ να ήμουνα θα ψιλοντρεπόμουνα:P

Ο κοινωνιολόγος πάντως δεν ντρεπόταν ! Έκανε και χιούμορ ! Γι' αυτο αισθανόταν όλοι άνετα!:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.

mitsaras7

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κατούνα (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Πρεπει να μπει:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Η εκπαίδευση σε ομαδικό περιβάλλον οδηγεί όχι μόνο στη γνώση, αλλά και στην αποβολή των διάφορων χαζών taboo περί του θέματος.
Θα μάθει ο έφηβος να συζητάει άνετα και χωρίς παιδιαρίσματα για το σεξ, αυτό δεν μπορεί να το προσφέρει το οικογενειακό περιβάλλον.

Εδώ φταίνε οι γονείς φίλε μου...Με τους δικούς συζητάμε τα πάντα οπώς και πρέπει να γίνεται..Ίσως η πλειοψηφία να είναι υπερβολικά πουριτανοί και να μήν συζητούν τέτοια θέματα στο σπίτι.Και στο κάτω κάτω τον δάσκαλο σου πρέπει να τον ντρέπεσαι περισσότερο απο τον πατέρα σου... :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Εδώ φταίνε οι γονείς φίλε μου...Με τους δικούς συζητάμε τα πάντα οπώς και πρέπει να γίνεται..Ίσως η πλειοψηφία να είναι υπερβολικά πουριτανοί και να μήν συζητούν τέτοια θέματα στο σπίτι.Και στο κάτω κάτω τον δάσκαλο σου πρέπει να τον ντρέπεσαι περισσότερο απο τον πατέρα σου... :iagree:
Εμ αφού δεν γίνεται σωστή δουλειά στο σπίτι, ας γίνει στο σχολείο. Έτσι όταν έρθει η σειρά μας να γίνουμε γονείς θα είναι πολυ πιο πιθανό να μιλήσουμε οι ίδιοι στα παιδιά μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Εδώ φταίνε οι γονείς φίλε μου...Με τους δικούς συζητάμε τα πάντα οπώς και πρέπει να γίνεται..Ίσως η πλειοψηφία να είναι υπερβολικά πουριτανοί και να μήν συζητούν τέτοια θέματα στο σπίτι.Και στο κάτω κάτω τον δάσκαλο σου πρέπει να τον ντρέπεσαι περισσότερο απο τον πατέρα σου... :iagree:

Πολλοί γονείς όμως είναι αμόρφωτοι και είτε δεν ξέρουν, είτε δε θεωρούν αναγκαίο, να προσεγγίσουν τα παιδιά σε αυτό το θέμα. Για αυτό υπάρχει και το σχολείο άλλωστε:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς τι γίνεται με αυτό το θέμα;
Κάτι λέγανε ότι θα το εισάγουν στα σχολεία αυτό το μάθημα αλλά απ' ότι φαίνεται το έχουν βάλει στην άκρη. :what:

Πιστεύω πως αναγκαίο το μάθημα της σεξολογίας στα σχολεία από το γυμνάσιο και ύστερα.
Θα ωφεληθούν πολύ τα παιδιά από αυτό, όχι μόνο από άποψης γνώσεων που σίγουρα θα τους χρειαστούν αργότερα αλλά και από πλευράς αντίληψης για το σεξ.
Ίσως εξαλειφθεί αυτή η αντίληψη που έχουν πολλά παιδιά για το σεξ (αστείο, ντροπή) αλλά και να γίνουν πιο ώριμα στις μεταξύ τους σεξουαλικές σχέσεις. :iagree:


-petros

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...πολλά παιδιά θεωρούν το σεξ ντροπή κ αντιδρούν αρνητικά...πιστεύω ότι αυτό το μάθημα είναι απαραίτητο στο σχολείο...είναι πολύ σημαντικό να μάθουν τα παιδια να συζητανε τα παιδια γύρω απο τα θεματα που θεωρουνται ταμπου...το σεξ κατα την απψη μου ειναι η ωραιοτερη απολαυση που μπορει να γευτει ο ανθρωπος κ τον εξυψωνει σαν ον...είναι κάτι στο οποιο τοσο η αποψη των καθηγητων οσο κ των γονιων μας είναι απαραιτητη για να μην υπαρξουν ασχημα αποτελεσματα οπως εγκυμοσυνη, αφροδισια νοσηματα...μεσα απο το μαθημα αυτο θα μαθαιναμε περισσοτερα πραγματα θεωριτικα ωστε πρακτικα να ημασταν πιο σιγουροι κ να μαθαιναμε ευκολοτερα περισσοτερα πραγματα πρακτικα...θα μας βοηθουσε να ξεπερασουμε ενδοιασμους κ αποριες μας κ θα μας εδινε την ευκαιρια να εμπιστευομαστε περισσοτερο ανθρωπους εμπειροτερους σε πολλα ζητηματα...συνεπως το θεωρω απαραιτητο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...πολλά παιδιά θεωρούν το σεξ ντροπή κ αντιδρούν αρνητικά...πιστεύω ότι αυτό το μάθημα είναι απαραίτητο στο σχολείο...είναι πολύ σημαντικό να μάθουν τα παιδια να συζητανε τα παιδια γύρω απο τα θεματα που θεωρουνται ταμπου...το σεξ κατα την απψη μου ειναι η ωραιοτερη απολαυση που μπορει να γευτει ο ανθρωπος κ τον εξυψωνει σαν ον...είναι κάτι στο οποιο τοσο η αποψη των καθηγητων οσο κ των γονιων μας είναι απαραιτητη για να μην υπαρξουν ασχημα αποτελεσματα οπως εγκυμοσυνη, αφροδισια νοσηματα...μεσα απο το μαθημα αυτο θα μαθαιναμε περισσοτερα πραγματα θεωριτικα ωστε πρακτικα να ημασταν πιο σιγουροι κ να μαθαιναμε ευκολοτερα περισσοτερα πραγματα πρακτικα...θα μας βοηθουσε να ξεπερασουμε ενδοιασμους κ αποριες μας κ θα μας εδινε την ευκαιρια να εμπιστευομαστε περισσοτερο ανθρωπους εμπειροτερους σε πολλα ζητηματα...συνεπως το θεωρω απαραιτητο...
Έτσι :)
Πρέπει να μπει, ώστε κάποια παιδιά που βλέπουν το σεξ ως κάτι αστείο ή γελοίο, να συνειδητοποιήσουν τι γίνεται... Επειδή όμως τα περισσότερα παιδιά στην ηλικία μου (κυρίως αγόρια) είναι εντελώς ανώριμα, θα γινόταν της Π%πης μέσα στην τάξη απο τα γέλια και τα επιφωνήματα τους, αφού στη βιολογία είχα δώσει μια απάντηση σχετική με αυτό το θέμα που μας είχε ρωτήσει η καθηγήτρια και μετά με δούλευαν για δυό μέρες επειδή ήξερα να απαντήσω πως γίνονται τα όμοια δίδυμα... Έλεος δλδ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
Όχι μόνο στην ηλικία σου, και μεγαλύτεροι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neuton

Νεοφερμένος

Ο Neuton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής ΤΕΕ Β' κύκλου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Στό εξωτερικό τα παιδιά απο 1Γυμνασίου κάνουν σεξολογία.........
Ειδικά στην γερμανία η σεξολογία ειναι πρωτεύον μάθημα, και μετα ειναι τα μαθηματικά...
Το λέω αυτό επειδή έχω φίλους απο γερμανία και έρχονται καθε καλοκαίρι,και συζητάμε για την γερμανία και τον τρόπο ζωής εκεί,καθώς και ιστοριες απο το σχολείο κλπ.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
καλά κάτσε πρώτα νανα διδαχθούν σωστά τα άλλα μαθήματα και βλέπουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Εμενα στο σχολειο μου το ειχαν αλλα το επελεγε οποιος ηθελε και γινοταν μετα τη ληξη των μαθηματων,μαζι με την ενισχυτικη διδασκαλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
καλά κάτσε πρώτα νανα διδαχθούν σωστά τα άλλα μαθήματα και βλέπουμε.

Στο σχολείο δε πας για να μάθεις μόνο. Σκοπός του είναι και να σε κάνει άνθρωπο με ολοκληρωμένη προσωπικότητα και γενικές γνώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Όχι μόνο στην ηλικία σου, και μεγαλύτεροι:P
Έλεος. :ee::mpam:
-----------------------------------------
Στο σχολείο δε πας για να μάθεις μόνο. Σκοπός του είναι και να σε κάνει άνθρωπο με ολοκληρωμένη προσωπικότητα και γενικές γνώσεις.
Έτσι :eyesup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
καλά κάτσε πρώτα νανα διδαχθούν σωστά τα άλλα μαθήματα και βλέπουμε.
Όντως!
Έκτός από την φυσική, τα μαθηματικά..... όλα τα άλλα τα βλέπει περιττά το Υπουργείο Παιδείας!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top