Λατινικά και διάβασμα μόνη μου

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
ναι εχεις δικιο σε αυτό, δεν λεγαμε για αυτα βεβαια
Η γραμματική ειναι παρε-βαλε
το συντακτικο επίσης,
Ακολουθείται η λογική των αρχαίων

Μεταφραση αμα ξερεις το κονσεπτ και που παει η καθε λεξη, ευκολα το θυμασαι
Ισως εισαι και το μονο ατομο που το λεει αυτο, να αγιασει το στομα σου, ευχομαι να βρεις λεφτα στο πατωμα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αλλά η εισαγωγή είναι λίγο ...
δεν ειναι λιγο ειναι πολυ. και σε ασυναρτησιες και σε εκταση
 

Schlimazel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Schlimazel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Ισως εισαι και το μονο ατομο που το λεει αυτο, να αγιασει το στομα σου, ευχομαι να βρεις λεφτα στο πατωμα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
χαχαχαχα, γιατι; συνηθως τι ακους να λενε;
 

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 340 μηνύματα.

Schlimazel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Schlimazel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.

Schlimazel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Schlimazel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Τελικά έδωσες; 🌺




Γεια σας παιδιά!

Είμαι 25 χρονών και θα δώσω ξανά πανελλήνιες του χρόνου. Είμαι στην θεωρητική κατεύθυνση και η περσινή βάση της σχολής που θέλω είναι γύρω στα 13.000 μόρια. Στις πρώτες μου πανελλήνιες είχα δώσει λατινικά οπότε έχω μια επαφή μαζί τους, αν και τότε είχα πάει αδιάβαστη (δεν στόχευα κάπου συγκεκριμένα οπότε είχα δώσει απλά για να δώσω) και είχα πάρει κάτω απ’ την βάση.

Έδωσα για δεύτερη φορά πέρσι και πέρασα στην δεύτερη επιλογή μου, αποτέλεσμα που στην αρχή μου φάνηκε τέλειο γιατί λόγω δουλειάς με το ζόρι πρόλαβα να βγάλω την ύλη μία φορά. Ωστόσο, ενώ μου αρέσει και η σχολή στην οποία θεωρητικά φοιτώ τώρα, θέλω να ξαναπροσπαθήσω για την πρώτη μου επιλογή αφού συνειδητοποίησα ότι το αντικείμενο της δεύτερης επιλογής μου δεν με ικανοποιεί αρκετά.

Τέλοσπάντων όμως με τον πρόλογο. Το θέμα μου είναι ότι με τα λατινικά στην αρχή της β’ λυκείου τα πηγαίναμε καλά αλλά κάπου στην πορεία έχασα την μπάλα και έχω αρκετά κενά. Είδα ότι η ύλη θα είναι περισσότερη απ’ ότι το 2014 κι αυτό με ανησύχησε κάπως. Δεν υπάρχει δυνατότητα για φροντιστήριο οπότε αξίζει να αγοράσω βοηθήματα; (ερώτηση 1η) Και αν ναι, ποιο θα προτείνατε; (υποερώτημα 1α :look:)

Έχω θέμα με την συγκέντρωση και την οργάνωση του χρόνου μου ενώ ταυτόχρονα δεν είμαι σίγουρη για το πως να κρίνω αν όντως κάτι το έχω εμπεδώσει. Πέρσι ουσιαστικά συμπλήρωσα την ύλη κάθε μαθήματος την νύχτα (ξημερώματα) πριν την τάδε εξέταση και έδωσα απλά συγκρατώντας όσα περισσότερα μπορούσα για τις λίγες ώρες που τα χρειαζόμουν. Οπότε, τι συμβουλές θα μπορούσατε να δώσετε για καλύτερη οργάνωση του προγράμματος διαβάσματος μου όσον αφορά όλα τα μαθήματα αλλά κυρίως τα λατινικά; (ερώτηση 2η) Επίσης, αν κάποιος έχει ΔΕΠΥ και θα ήθελε να μοιραστεί την δική του εμπειρία με τις πανελλήνιες θα ήμουν ευγνώμων αλλά φυσικά καλοδεχούμενες είναι όλες οι απόψεις κι όλα τα παραδείγματα!! (υποερώτημα 2α :lol:)

Νομίζω ανέφερα όλα όσα ήθελα οπότε ευχαριστώ αν φτάσατε μέχρι εδώ κι ακόμη περισσότερο αν δώσετε κάποια απάντηση/συμβουλή!

ΥΓ. Είμαι καινούρια στο φόρουμ οπότε ζητώ συγγνώμη αν έκανα κάτι λάθος με το ποστ μου!
 

Pigeon

Νεοφερμένος

Η Pigeon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Γεία σας, ήθελα να κάνω μια ερώτηση για το μάθημα των λατινικών. Η εισαγωγή της Β' λυκείου είναι η ίδια με αυτή της Γ; Και πρέπει να την γνωρίζω απέξω ή οι ασκήσεις θα είναι μόνο κλειστού τύπου (πχ. ΣΛ/ Aντιστοίχιση);
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top