Λατινικά και διάβασμα μόνη μου

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
τα εχουν δυσκολεψει αρκετα ειναι η αληθεια, καποτε αν θυμαμαι καλα μονο κατι αντικαταστασεις ηθελε σε τυπους
Ναι αυτό λέω κι εγώ . Γι αυτό παλιά τα λατινικά ήταν όντως το εύκολο εικοσαρι.
Τώρα έχουν δυσκολέψει γενικά τις πανελλήνιες 😐
 

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Ναι αυτό λέω κι εγώ . Γι αυτό παλιά τα λατινικά ήταν όντως το εύκολο εικοσαρι.
Τώρα έχουν δυσκολέψει γενικά τις πανελλήνιες 😐
εγω πιστευω ειναι καλυτερα ετσι τωρα. λιγοτεροι πανεπιστιμιουχοι που θα ειναι σε 4-5 χρονια ανεργοι ευκαιρια να πιασει κανενας και κανα κατσαβιδι...
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
εγω πιστευω ειναι καλυτερα ετσι τωρα. λιγοτεροι πανεπιστιμιουχοι που θα ειναι σε 4-5 χρονια ανεργοι ευκαιρια να πιασει κανενας και κανα κατσαβιδι...
Ναι έχεις ιδέα όμως τι ακούνε τα παιδιά που αποφασίζουν να πάνε σε μια τεχνική σχολή για να κάνουν αυτό που θέλουν ;
Απίστευτη απαξίωση .
 

Schlimazel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Schlimazel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.
εγώ πάντως που έκανα λατινικά το 2016 για τις πανελλήνιες του 2017 εξίσου δύσκολα μου φάνηκαν. Με κούραζαν βασικά, θελουν στρώσιμο. Να βρεις τον τροπο σου και να ξεκινησεις. Αυτό πιστεύω ειναι το ζόρι τους, το να βρεις πως θα τα διαχερίζεσαι
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
εγώ πάντως που έκανα λατινικά το 2016 για τις πανελλήνιες του 2017 εξίσου δύσκολα μου φάνηκαν. Με κούραζαν βασικά, θελουν στρώσιμο. Να βρεις τον τροπο σου και να ξεκινησεις. Αυτό πιστεύω ειναι το ζόρι τους, το να βρεις πως θα τα διαχερίζεσαι
Έχεις δει τα σημερινά ? Είναι τα ίδια ???
 

Schlimazel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Schlimazel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Έχεις δει τα σημερινά ? Είναι τα ίδια ???
τα έχω δει ναι, γιατι δίνουν κάτι φίλες μου
έχουν αυξηθεί αρκετά, συν 13 κειμενα δεν τα λες λίγα

όσο για την εισαγωγή, φαινεται καπως δύσπεπτη, αν και προσωπικώς θα ήταν η τελευταια που θα με ανησυχούσε λογω της σχέσης μου με την αποστήθιση

Αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι αν ΟΛΟ το διαγωνισμα εχει αλλαξει πλεον στην βαση του; λογω κιολας της προσθηκης της εισαγωγης. Λογικα οι μοναδες τις γραμματικης θα εχουν αλλαξει, θα εχουν μοιραστεί ως προς το συνολικό διαγώνισμα έτσι ώστε να συμπεριλαμβάνεται και η ερώτηση εισαγωγής κτλ

Όπως και να εχει, με οποιο συστημα δινουμε, με αυτο μαθαινουμε, μετα όποια αλλαγή είναι αισθητή

Ξέρω πάντως πως με αυτήν την ύλη τώρα, ο τότε εαυτός μου, θα τα βίωνε 1000% πιο δυσαρεστα, χαχαχα (δεν επιδέχεται βελτίωση)
υ.γ: μακαρι να εδινα κοινωνιολογια :(
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
τα έχω δει ναι, γιατι δίνουν κάτι φίλες μου
έχουν αυξηθεί αρκετά, συν 13 κειμενα δεν τα λες λίγα

όσο για την εισαγωγή, φαινεται καπως δύσπεπτη, αν και προσωπικώς θα ήταν η τελευταια που θα με ανησυχούσε λογω της σχέσης μου με την αποστήθιση

Αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι αν ΟΛΟ το διαγωνισμα εχει αλλαξει πλεον στην βαση του; λογω κιολας της προσθηκης της εισαγωγης. Λογικα οι μοναδες τις γραμματικης θα εχουν αλλαξει, θα εχουν μοιραστεί ως προς το συνολικό διαγώνισμα έτσι ώστε να συμπεριλαμβάνεται και η ερώτηση εισαγωγής κτλ

Όπως και να εχει, με οποιο συστημα δινουμε, με αυτο μαθαινουμε, μετα όποια αλλαγή είναι αισθητή

Ξέρω πάντως πως με αυτήν την ύλη τώρα, ο τότε εαυτός μου, θα τα βίωνε 1000% πιο δυσαρεστα, χαχαχα (δεν επιδέχεται βελτίωση)
υ.γ: μακαρι να εδινα κοινωνιολογια :(
Ναι ήταν πολύ πιο απλή ...
 

Schlimazel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Schlimazel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Ναι ήταν πολύ πιο απλή ...
Εσυ με κοινωνιολογία έδωσες ε; Τυχερη, ειχες να αντιμετωπισεις ενα μετωπο λιγοτερο, σου εμενε μονο το αγνωστο :P
Αν και ειναι εντελως αλλος κλαδος, θα μου πεις, δεν σου φτανε η ιστορια με τοση αποστηθιση; χαχα
δεν νομιζω οτι κανεις το ιδιο διαβασμα σε ιστορια και κοινωνιολογια παντως. εμενα μου φαινοταν πολυ ευχάριστη παντα.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Εσυ με κοινωνιολογία έδωσες ε; Τυχερη, ειχες να αντιμετωπισεις ενα μετωπο λιγοτερο, σου εμενε μονο το αγνωστο :P
Αν και ειναι εντελως αλλος κλαδος, θα μου πεις, δεν σου φτανε η ιστορια με τοση αποστηθιση; χαχα
δεν νομιζω οτι κανεις το ιδιο διαβασμα σε ιστορια και κοινωνιολογια παντως. εμενα μου φαινοταν πολυ ευχάριστη παντα.
Ε όχι ακριβώς τυχερή ... Είναι μεγάλη ιστορία τέλος πάντων χαχα.

Ναι ήταν αλλιώς για την κοινωνιολογία αν κ το βιβλίο ήταν εντελώς κακογραμμένο.
Και είχε πολυ ενδιαφέρον
 

Schlimazel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Schlimazel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Ε όχι ακριβώς τυχερή ... Είναι μεγάλη ιστορία τέλος πάντων χαχα.

Ναι ήταν αλλιώς για την κοινωνιολογία αν κ το βιβλίο ήταν εντελώς κακογραμμένο.
Και είχε πολυ ενδιαφέρον
χαχα
κοιτα λιγο πολύ, όλα εχουν τα λάθη τους
Ενα κακο βιβλιο το κερδίζεις με την κατανόηση, έτσι καλύπτεις τα λάθη του και αυτό γιατί αν καταλαβαίνεις κάτι ξερεις πως να το διατυπώσεις, αν όχι, όταν κολλάς, πάει
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
γιατί αν καταλαβαίνεις κάτι ξερεις πως να το διατυπώσεις, αν όχι, όταν κολλάς, πάει
Ναι ακριβώς. Το παν είναι η κατανόηση.
Κάποιοι όμως για να το κατανοήσουν θα πρέπει να το διατυπώσουν με δικό τους τρόπο κάτι το οποίο έχει ρίσκο στη βαθμολογία ...
 

Schlimazel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Schlimazel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Ναι ακριβώς. Το παν είναι η κατανόηση.
Κάποιοι όμως για να το κατανοήσουν θα πρέπει να το διατυπώσουν με δικό τους τρόπο κάτι το οποίο έχει ρίσκο στη βαθμολογία ...
εγώ οταν δυσκολευομουν ετσι, ισως αλλαζα 2 3 σειρες ανα παραγραφο, μεχρι να το κατέχω, και μετα ξανα προσπαθουσα οσο πιο κοντα γινεται με το βιβλιο
Αν δεν ειναι τεραστια η αποκλιση, δεν γινεται κατι
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
εγώ οταν δυσκολευομουν ετσι, ισως αλλαζα 2 3 σειρες ανα παραγραφο, μεχρι να το κατέχω, και μετα ξανα προσπαθουσα οσο πιο κοντα γινεται με το βιβλιο
Αν δεν ειναι τεραστια η αποκλιση, δεν γινεται κατι
Ναι ... Εξαρτάται κ από τον βαθμολόγητη...
 

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Κάποιοι όμως για να το κατανοήσουν θα πρέπει να το διατυπώσουν με δικό τους τρόπο
δεν γινεται να τα διατυπωσεις με δικο σου τροπο τα λατινικα ουτε στην μεταφραση, μεταφραζεις συγκεκριμενες λεξεις
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
δεν γινεται να τα διατυπωσεις με δικο σου τροπο τα λατινικα ουτε στην μεταφραση, μεταφραζεις συγκεκριμενες λεξεις
Εννοώ γενικά .
Πχ στην ιστορία γίνεται.
Στα λατινικά όχι κ η μετάφραση είναι συγκεκριμένη αν και αλλάζει από βοήθημα σε βοήθημα ή σε διάφορα σάιτ που έχω δει
 

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
δεν γινεται να τα διατυπωσεις με δικο σου τροπο τα λατινικα ουτε στην μεταφραση, μεταφραζεις συγκεκριμενες λεξεις
δεν μπορεις να πεις το eum locum πχ στον ιδιο τοπο ειναι εντελως λαθος
οπως και η γραμματικη και το συντακτικο ειναι με κανονες και για να τα κτλβει καποιος δεν πρεπει να τα κανει παπαγαλε οπως κανουν σε κατι φροντηστηρια της κακης ωρας που βαζουν ολοκληρα βοηθηματα απεξω γιατι επροκειτο για τεμπελιδες καθηγητες..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εννοώ γενικά .
Πχ στην ιστορία γίνεται.
Στα λατινικά όχι κ η μετάφραση είναι συγκεκριμένη αν και αλλάζει από βοήθημα σε βοήθημα ή σε διάφορα σάιτ που έχω δει
τα βοηθηματα δεν γινεται να εχουν κατι πολυ διαφορετικο ολα πανω κατω το ιδιο λενε
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 340 μηνύματα.

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.

Schlimazel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Schlimazel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.
δεν γινεται να τα διατυπωσεις με δικο σου τροπο τα λατινικα ουτε στην μεταφραση, μεταφραζεις συγκεκριμενες λεξεις
ναι εχεις δικιο σε αυτό, δεν λεγαμε για αυτα βεβαια
Η γραμματική ειναι παρε-βαλε
το συντακτικο επίσης,
Ακολουθείται η λογική των αρχαίων

Μεταφραση αμα ξερεις το κονσεπτ και που παει η καθε λεξη, ευκολα το θυμασαι
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top