Λατινικά και διάβασμα μόνη μου

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
Παιδιά,από ότι είδα σε σχέση με το 2016 και παλαιότερα στην ύλη δεν υπάρχει ενεργητική και παθητική φωνή ούτε μετατροπή ευθύ σε πλάγιο λόγο και αντίστροφα ισχύει; επίσης όντως είναι 35 κείμενα;
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Παρακαλώ, αντε καλή αρχη. Αν θελήσεις βοήθεια μπορείς να μου στείλεις κι εδώ, ή insta οπουδήποτε
35 κείμενα ρε συ, πω, το τερμάτισαν 🥺🥺
<3<3

Όντως το τερμάτισαν φέτος, ναι! Και σκέφτομαι κιόλας ότι εφόσον αλλάξουν τα βιβλία τον Σεπτέμβριο του 2022 αυτό σημαίνει ότι ίσως όλα τα βοηθήματα κλπ που έχει προμηθευτεί κάποιος για τις πανελλήνιες του 2022 ίσως να του είναι άχρηστα αν αποφασίσει να δώσει ξανά το 2023. :(
 

Schlimazel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Schlimazel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
<3<3

Όντως το τερμάτισαν φέτος, ναι! Και σκέφτομαι κιόλας ότι εφόσον αλλάξουν τα βιβλία τον Σεπτέμβριο του 2022 αυτό σημαίνει ότι ίσως όλα τα βοηθήματα κλπ που έχει προμηθευτεί κάποιος για τις πανελλήνιες του 2022 ίσως να του είναι άχρηστα αν αποφασίσει να δώσει ξανά το 2023. :(
Τι αλλαγές έκαναν δηλαδή; καλά λατινικά ναι, επειδή αυξήθηκε η ύλη. Αλλά τι άλλο έχει αλλάξει; εγώ θα φοβόμουν λίγο μην τυχόν δεν προλάβω την ύλη ξερω γω. 35 κείμενα δεν τα λες κ λίγα
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Παιδιά,από ότι είδα σε σχέση με το 2016 και παλαιότερα στην ύλη δεν υπάρχει ενεργητική και παθητική φωνή ούτε μετατροπή ευθύ σε πλάγιο λόγο και αντίστροφα ισχύει; επίσης όντως είναι 35 κείμενα;
Όντως 35 κείμενα είναι ναι! Όσον αφορά γραμματική κλπ εδώ είναι η επίσημη ύλη των λατινικών (αν και μάλλον μπορείς να την βρεις και μόνος σου): https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2020/75296_Δ2_24_06_2021_ΥΛΗ_ΛΑΤΙΝΙΚΩΝ_1.pdf
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τι αλλαγές έκαναν δηλαδή; καλά λατινικά ναι, επειδή αυξήθηκε η ύλη. Αλλά τι άλλο έχει αλλάξει; εγώ θα φοβόμουν λίγο μην τυχόν δεν προλάβω την ύλη ξερω γω. 35 κείμενα δεν τα λες κ λίγα
Όχι λέω για την νέα ανακοίνωση που βγάλανε ότι από τον Σεπτέμβριο του 2023 θα κυκλοφορήσουν νέα σχολικά βιβλία. Οπότε και η ύλη ίσως αλλάξει, ανάλογα τις αλλαγές που θα κάνουν δηλαδή. Κι αν υπάρξουν μεγάλες αλλαγές στα βιβλία και στην ύλη τότε θα υπάρξουν αντίστοιχες αλλαγές και στα βοηθήματα. Αυτό εννοούσα, συγγνώμη για το μπέρδεμα!
 

Schlimazel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Schlimazel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Όντως 35 κείμενα είναι ναι! Όσον αφορά γραμματική κλπ εδώ είναι η επίσημη ύλη των λατινικών (αν και μάλλον μπορείς να την βρεις και μόνος σου): https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2020/75296_Δ2_24_06_2021_ΥΛΗ_ΛΑΤΙΝΙΚΩΝ_1.pdf
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Όχι λέω για την νέα ανακοίνωση που βγάλανε ότι από τον Σεπτέμβριο του 2023 θα κυκλοφορήσουν νέα σχολικά βιβλία. Οπότε και η ύλη ίσως αλλάξει, ανάλογα τις αλλαγές που θα κάνουν δηλαδή. Κι αν υπάρξουν μεγάλες αλλαγές στα βιβλία και στην ύλη τότε θα υπάρξουν αντίστοιχες αλλαγές και στα βοηθήματα. Αυτό εννοούσα, συγγνώμη για το μπέρδεμα!
Δεν πειράζει βρε και εγώ δεν πολύ έχω αίσθηση του τι γίνεται, έχει χρόνια που τελείωσα και δεν ενημερώνομαι χαχαχαχα.
Βλακειες, νιώθω ότι ο, τι κανουν είναι βλακειες, αλήθεια 😭 είναι όλο εκπλήξεις
Εσύ λοιπόν ενδιαφέρεσαι για πανελλήνιες 2022;
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Δεν πειράζει βρε και εγώ δεν πολύ έχω αίσθηση του τι γίνεται, έχει χρόνια που τελείωσα και δεν ενημερώνομαι χαχαχαχα.
Βλακειες, νιώθω ότι ο, τι κανουν είναι βλακειες, αλήθεια 😭 είναι όλο εκπλήξεις
Εσύ λοιπόν ενδιαφέρεσαι για πανελλήνιες 2022;
Τώρα μόλις σε ένα άλλο νήμα είδα ότι στην ανακοίνωση αναφέρθηκαν κυρίως στα βιβλία μαθημάτων γενικής αλλά ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος μαζί τους.
Ναι, για πανελλήνιες του 2022 λέω να προσπαθήσω. Πραγματικά όμως, κι εγώ που προσπαθώ να ενημερωθώ τώρα που αποφάσισα να ξαναδώσω έχω χάσει τα αβγά και τα πασχάλια! :laugh::laugh:
 

Schlimazel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Schlimazel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Τώρα μόλις σε ένα άλλο νήμα είδα ότι στην ανακοίνωση αναφέρθηκαν κυρίως στα βιβλία μαθημάτων γενικής αλλά ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος μαζί τους.
Ναι, για πανελλήνιες του 2022 λέω να προσπαθήσω. Πραγματικά όμως, κι εγώ που προσπαθώ να ενημερωθώ τώρα που αποφάσισα να ξαναδώσω έχω χάσει τα αβγά και τα πασχάλια! :laugh::laugh:
Χαχαχα, ας ελπίσουμε να μην Αλλάξουν τέρατα.
Θα διαβάζεις μόνη σου όλα τα μαθήματα; ίσως σιγά σιγά να χρειαστεί ξεκινήσεις με τα λατινικά πάντως
Τα άλλα είναι πιο εύπεπτα 🌺
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Χαχαχα, ας ελπίσουμε να μην Αλλάξουν τέρατα.
Θα διαβάζεις μόνη σου όλα τα μαθήματα; ίσως σιγά σιγά να χρειαστεί ξεκινήσεις με τα λατινικά πάντως
Τα άλλα είναι πιο εύπεπτα 🌺
"να μην Αλλάξουν τέρατα" Αυτό!!!

Την Δευτέρα φτάνει το βοήθημα και νομίζω τότε θα ξεκινήσω επισήμως το διάβασμα των λατινικών γιατί χρειάζομαι να έχω κάτι σε έντυπη μορφή μπροστά μου για να με παρακινεί και να με κρατάει συγκεντρωμένη. Κι όντως χαχαχα Αλλά τα υπόλοιπα μαθήματα τα έχω και πιο πρόσφατα ούτως ή άλλως. :D<3
 

Schlimazel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Schlimazel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
"να μην Αλλάξουν τέρατα" Αυτό!!!

Την Δευτέρα φτάνει το βοήθημα και νομίζω τότε θα ξεκινήσω επισήμως το διάβασμα των λατινικών γιατί χρειάζομαι να έχω κάτι σε έντυπη μορφή μπροστά μου για να με παρακινεί και να με κρατάει συγκεντρωμένη. Κι όντως χαχαχα Αλλά τα υπόλοιπα μαθήματα τα έχω και πιο πρόσφατα ούτως ή άλλως. :D<3
Καταλαβαίνω, αντε καλή καλή αρχή κ συνεχεια, δωστα όλα και ο τι γίνει, δεν θα μας τρομάζουν τώρα κάτι φύλλα χαρτί ✨✨✨
 

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
Ρε παιδιά με τόση θύελλα που έχει σηκωθεί λέτε να αλλάξουν τα λατινικά με την κοινωνιολογία; Για αποφοίτους; γιατί ακόμα και βουλευτές της ΝΔ το ζητάνε
 

Anna 16

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Anna 16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Η απόφαση του υπουργειου είναι οριστική και δεν νομίζω να αλλάξει. Υπήρξαν αντιδράσεις αλλά όχι και "θύελλα". Στην απίθανη περίπτωση που τελικά όντως αλλάξει, τότε οι απόφοιτοι που θα δώσουν Κοινωνιολογία θα διαγωνιστούν για ελάχιστες θέσεις και τότε θα υπάρξει μεγαλύτερη "θύελλα" αντιδράσεων, κάτι που το υπουργείο δεν θέλει. Ιδιαίτερα μετά την πικρή εμπειρία του συστήματος παλαιού-νεου του 2020(προσφυγές γονέων εναντίον του υπουργείου στο Συμβούλιο της Επικρατείας).
 
Τελευταία επεξεργασία:

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Νομίζω ότι απ' την στιγμή που έχει ξεκινήσει ήδη το σχολικό έτος δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι σχετικά με τα λατινικά και την κοινωνιολογία στις πανελλαδικές.

Τώρα τελευταία ακούγονται πράγματα και για εκλογές οπότε ίσως γι' αυτό να αντέδρασαν και αυτοί οι βουλευτές της ΝΔ που ανέφερες. Ό,τι κάνουν/ψηφίζουν/κλπ οι πολιτικοί το κάνουν με κάποιο απώτερο προσωπικό όφελος (συνήθως ψήφους, χρήματα, ή εύνοια ίσως κάποιου μεγαλύτερου κεφαλιού) κατά νου. :worry:
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Ο τρόπος εξετασης των αποφοίτων βγαινει με αποφαση ΦΕΚ καθε Οκτώβρη οπότε μη λετε οτι θα δωσετε λατινικά
 

Anna 16

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Anna 16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Δεν το λέμε μόνο εμείς, το λέει το ίδιο το υπουργείο Παιδείας. Οπότε το ΦΕΚ του Οκτωβρίου θα επιβεβαιώσει τα λεγόμενα του υπουργείου. Έχεις εσύ άλλη ενημέρωση;
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Έχετε καπου να μου παραθέσετε ανακοίνωση του υπουργείου?
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Ο τρόπος εξετασης των αποφοίτων βγαινει με αποφαση ΦΕΚ καθε Οκτώβρη οπότε μη λετε οτι θα δωσετε λατινικά
Α, δεν το ήξερα αυτό! Λογικότατο όπως και όλα τα άλλα που κάνει το υπουργείο... :| Πάντως ακόμη και δύο συστήματα να υπάρξουν, εγώ κοινωνιολογία δεν παίζει να κάτσω να ξαναβγάλω! :giveup:
 

Schlimazel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Schlimazel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Πώς τα πηγαίνεις μέχρι στιγμής; 😁
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top