Λίγα πράγματα για τους ΗΜΜΥ

lolek

Νεοφερμένος

Ο lolek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Να τονίσω επίσης ότι αν σας ενδιαφέρει η πληροφορική κυρίως μην κάνετε το λάθος και πάτε ΗΜΜΥ. Έχασα 2 χρόνια από τη ζωή μου γιατί έκανα αυτό το λάθος.
Πλέον είμαι πληροφορική ΑΣΟΕΕ και τη λατρεύω. :)


Πόσο σε ζηλεύω... εγώ δυστυχώς το έκανα το λάθος. Μάλλον και εγώ θα σηκωθώ να φύγω. Αν και το ξαναείπα σε ένα άλλο τόπικ(αν δεν κάνω λάθος), έκανα την μα**κία και λυπήθηκα τα μόρια περσι αλλιώς πληροφορική θα πήγαινα... μαμώτο:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos0712

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 214 μηνύματα.
παιδια εγραψα 17736 και ειμαι αναμεσα στις μηχανικων η/υ πατρας και η/μ και μηχανικων η/υ στην ξανθη/στο μελλον θελω να ασχοληθω με τηλεποικοινωνιες....ποια απο τις δυο ειναι η καλυτερη για αυτο που θελω? υπαρχει καποια αει ποιο καταλληλη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,918 μηνύματα.
Ειμαι 5ο έτος στους ΗΜΜΥ ΕΜΠ και θα ήθελα να αποσαφηνίσω κάποια πράγματα. Τα παρακάτω αφορούν το ΕΜΠ καθώς στα άλλα τμήματα δεν έχω προσωπική εμπειρία.

Στους Ημμυ όπως και σε κάθε <<σωστή>> πολυτεχνική σχολή που βγάζει μηχανικούς πρέπει να αποκτήσεις ενα υπόβαθρο στα μαθηματικά και τη φυσική στα πρώτα έτη σπουδών. Αυτό συνήθως ξενίζει ένα σημαντικό ποσοστό φοιτητών (τουριστών) που έχοντας περάσει ελάχιστα μαθήματα φεύγουν με ελαφρά πηδηματάκια. Από το 4ο εξάμηνο και έπειτα αρχίζουν τα μαθήματα να γίνονται πιο ενδιαφέροντα. Μπορείτε να δείτε και αναλυτικά τα μαθήματα εδώ https://www.ece.ntua.gr/index.php?option=com_courses&Itemid=54&lang=el. Στα τελευταία 2 έτη συνειδητοποιείς την αξία την αξία φυσικομαθηματικών μαθημάτων.

Τα πρώτα 5 εξαμηνα είναι ο κορμός που αποτελείται από 35 μαθήματα. Στην πραγματικότητα τα μαθήτατα είναι παραπάνω απλώς τα έχουν συγχωνευσει μεταξύ τους (πχ μιγαδικές + μερικές διαφορικες εξισώεσεις, εργαστηριακή ηλεκτρονική + βιομηχανική ηλεκτρονική). Στη συνέχεια 6ο εξάμηνο μπαίνεις στις ροές όπου έχεις μεγάλη ελευθερία επιλογής. Έχεις δικαίωμα να επιλέξεις 3 ολόκληρες ροές (7 η κάθε ολ. ροή)+4 ελεύθερα ή 2 ολόκληρες και 2 μισές (4 μαθήματα η κάθε μισή ροή) + 3 ελεύθερα (σύνολο 25 μαθήματα για ροές). Στο τέλος πρέπει να εκπονήσεις και την διπλωματική σου. Συνολικά τα μαθήματα είναι 60.

Όποιος θέλει πληροφορική δεν θα μείνει παραπονεμένος καθώς επιλέγοντας τις κατάλληλες ροές θα μπορεί να πάρει πολλά σχετικά μαθήματα. Επιπλέον θα αποκτήσει και ολοκληρωμένα δικαιώματα ηλεκτρολόγου μηχανικού και μηχανικού υπολογιστών (ανεξάρτητα από τις ροές που θα επιλέξει) και τη δυνατότητα εγγραφής ΤΕΕ (τεχνικό επιμελητήριος ελλάδας). Με λίγα λόγια καλώς η κακώς η υπογραφή ενός ημμυ είναι πιο δυνάτη από κάποιον που έχει τελειώσει πληροφορική και αυτό έχεις ως συνέπεια να προτιμάται από τους εργοδότες και πολλές φορές με μεγαλύτερες απολαβές.

Πάρτε και ένα τραγουδάκι απο συνάδελφους
[ame="https://www.youtube.com/watch?v=tWer8qJAJgI"]https://www.youtube.com/watch?v=tWer8qJAJgI[/ame]


ΥΓ δείτε και τον οδηγό σπουδών https://www.ece.ntua.gr/images/stuff/os.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sosat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διαβασε το username αναποδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Όποιος θέλει πληροφορική δεν θα μείνει παραπονεμένος καθώς επιλέγοντας τις κατάλληλες ροές θα μπορεί να πάρει πολλά σχετικά μαθήματα. Επιπλέον θα αποκτήσει και ολοκληρωμένα δικαιώματα ηλεκτρολόγου μηχανικού και μηχανικού υπολογιστών (ανεξάρτητα από τις ροές που θα επιλέξει) και τη δυνατότητα εγγραφής ΤΕΕ (τεχνικό επιμελητήριος ελλάδας). Με λίγα λόγια καλώς η κακώς η υπογραφή ενός ημμυ είναι πιο δυνάτη από κάποιον που έχει τελειώσει πληροφορική και αυτό έχεις ως συνέπεια να προτιμάται από τους εργοδότες και πολλές φορές με μεγαλύτερες απολαβές.

Βασικα αμα θελει πληροφορικη και περασει στο ΕΜΠ πιθανοτατα να μεινει ικανοποιημενος αλλα οι σχολες των υπολοιπων πολεων επικεντρονονται στην ηλεκτρονικη και ελαχιστα στην πληροφορικη οποτε δεν θα μεινει ευχαριστημενος
Αυτα βαση του προγραμματος σπουδων του καθε τμηματος οχι απο προσωπικη εμπειρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

UnSourCeR

Νεοφερμένος

Ο UnSourCeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Με τόση τρέλα που σας έχει πιάσει ρε παιδιά να γίνετε όλοι.. ΗΜΜΥδες το βλέπω σε λίγα χρόνια(αν δεν έχει γίνει ήδη) να ανεβαίνει ο πληθωρισμός στο χώρο σε επίπεδα τριτοκοσμικής οικονομίας!
Οπότε έτσι, επαγγέλματα που τώρα είναι κορεσμένα π.χ Πολιτικοι μηχανικοί, Αρχιτέκτονες, Τοπογράφοι κ.λ.π να μπορούν μελλοντικά να ανασάνουν.Θα μου πείτε μα καλά δεν βγάινει συγκεκριμένος πάντα αριθμός πτυχιούχων απ' όλες τις σχολές?Ναί θα σας πω αλλά γιά σκεφτείτε ότι την τρέλα γιά ΗΜΜΥ την κουβαλάνε και τα παιδιά που φεύγουν(στη πλειοψηφία τους) έξω τα οποία άμα τη λήξει των σπουδών τους θα διεκδικήσουν μιά θέση στο Ελλάντα?

Αυτό που λες θεωρώ πως δεν έχει βάση . Και τι έγινε αν αυξηθεί η ζήτηση του ΗΜΜΥ ? Απλά θα αυξηθεί η βάση , ο αριθμός των εισακτέων παραμένει ο ίδιος.... Και πως γίνεται να κορεστεί ένας κλάδος που έχει τόσες διαφορετικές διεξόδους ?(διεξόδους που αυξάνονται και πληθαίνουν παράλληλα με την ραγδαία ανάπτυξη της τεχνολογίας ! ) Να κορεστεί κάποια στιγμή το επάγγελμα του πολιτικού μηχανικού που ασχολείται κυρίως με τον κατασκευαστικό τομέα το καταλαβαίνω , αλλά του ΗΜΜΥ το θεωρώ κάπως απίθανο .


Ειμαι 5ο έτος στους ΗΜΜΥ ΕΜΠ και θα ήθελα να αποσαφηνίσω κάποια πράγματα. Τα παρακάτω αφορούν το ΕΜΠ καθώς στα άλλα τμήματα δεν έχω προσωπική εμπειρία.

Στους Ημμυ όπως και σε κάθε <<σωστή>> πολυτεχνική σχολή που βγάζει μηχανικούς πρέπει να αποκτήσεις ενα υπόβαθρο στα μαθηματικά και τη φυσική στα πρώτα έτη σπουδών. Αυτό συνήθως ξενίζει ένα σημαντικό ποσοστό φοιτητών (τουριστών) που έχοντας περάσει ελάχιστα μαθήματα φεύγουν με ελαφρά πηδηματάκια. Από το 4ο εξάμηνο και έπειτα αρχίζουν τα μαθήματα να γίνονται πιο ενδιαφέροντα. Μπορείτε να δείτε και αναλυτικά τα μαθήματα εδώ https://www.ece.ntua.gr/index.php?option=com_courses&Itemid=54&lang=el. Στα τελευταία 2 έτη συνειδητοποιείς την αξία την αξία φυσικομαθηματικών μαθημάτων.

Τα πρώτα 5 εξαμηνα είναι ο κορμός που αποτελείται από 35 μαθήματα. Στην πραγματικότητα τα μαθήτατα είναι παραπάνω απλώς τα έχουν συγχωνευσει μεταξύ τους (πχ μιγαδικές + μερικές διαφορικες εξισώεσεις, εργαστηριακή ηλεκτρονική + βιομηχανική ηλεκτρονική). Στη συνέχεια 6ο εξάμηνο μπαίνεις στις ροές όπου έχεις μεγάλη ελευθερία επιλογής. Έχεις δικαίωμα να επιλέξεις 3 ολόκληρες ροές (7 η κάθε ολ. ροή)+4 ελεύθερα ή 2 ολόκληρες και 2 μισές (4 μαθήματα η κάθε μισή ροή) + 3 ελεύθερα (σύνολο 25 μαθήματα για ροές). Στο τέλος πρέπει να εκπονήσεις και την διπλωματική σου. Συνολικά τα μαθήματα είναι 60.

Όποιος θέλει πληροφορική δεν θα μείνει παραπονεμένος καθώς επιλέγοντας τις κατάλληλες ροές θα μπορεί να πάρει πολλά σχετικά μαθήματα. Επιπλέον θα αποκτήσει και ολοκληρωμένα δικαιώματα ηλεκτρολόγου μηχανικού και μηχανικού υπολογιστών (ανεξάρτητα από τις ροές που θα επιλέξει) και τη δυνατότητα εγγραφής ΤΕΕ (τεχνικό επιμελητήριος ελλάδας). Με λίγα λόγια καλώς η κακώς η υπογραφή ενός ημμυ είναι πιο δυνάτη από κάποιον που έχει τελειώσει πληροφορική και αυτό έχεις ως συνέπεια να προτιμάται από τους εργοδότες και πολλές φορές με μεγαλύτερες απολαβές.

Πάρτε και ένα τραγουδάκι απο συνάδελφους
https://www.youtube.com/watch?v=tWer8qJAJgI


ΥΓ δείτε και τον οδηγό σπουδών https://www.ece.ntua.gr/images/stuff/os.pdf

Σε ευχαριστούμε για της πληροφορίες ! Πραγματικά καμένα τα παλικάρια στο video που παραθέτεις :jumpy: . Απαιτούνται πολλές ώρες διαβάσματος για να βγάλεις πτυχίο με καλό βαθμό (8.5 + ) στους ΗΜΜΥ στο ΕΜΠ ? ή απλά συστηματικό διάβασμα χωρίς να αφήνεις κενά αρκεί ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Να κορεστεί κάποια στιγμή το επάγγελμα του πολιτικού μηχανικού που ασχολείται κυρίως με τον κατασκευαστικό τομέα το καταλαβαίνω , αλλά του ΗΜΜΥ το θεωρώ κάπως απίθανο .

Καθόλου απίθανο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andreas157

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Σε ευχαριστούμε για της πληροφορίες ! Πραγματικά καμένα τα παλικάρια στο video που παραθέτεις :jumpy: . Απαιτούνται πολλές ώρες διαβάσματος για να βγάλεις πτυχίο με καλό βαθμό (8.5 + ) στους ΗΜΜΥ στο ΕΜΠ ? ή απλά συστηματικό διάβασμα χωρίς να αφήνεις κενά αρκεί ?

εγώ θα έλεγα λιώσιμο κανονικό...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
εγώ θα έλεγα λιώσιμο κανονικό...:P

Τα παλικάρια είναι γνήσιοι Ελληνάρες Μηχανικοί. Εύγε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sosat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διαβασε το username αναποδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Τα παλικάρια είναι γνήσιοι Ελληνάρες Μηχανικοί. Εύγε!

Καιρος ειναι οπως διαπρεπουν ελληνες γιατροι στο εξωτερικο να κανουν το ιδιο και ελληνες μηχανικοι
Αφου το μεγαλιο το εχουμε στο αιμα μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Βασικα αμα θελει πληροφορικη και περασει στο ΕΜΠ πιθανοτατα να μεινει ικανοποιημενος αλλα οι σχολες των υπολοιπων πολεων επικεντρονονται στην ηλεκτρονικη και ελαχιστα στην πληροφορικη οποτε δεν θα μεινει ευχαριστημενος
Αυτα βαση του προγραμματος σπουδων του καθε τμηματος οχι απο προσωπικη εμπειρια
Πιστεύω να το λες αυτό λόγω άγνοιας και όχι εμπειρίας.
Η σχολή Επιστήμης υπολογιστών στο Ηράκλειο(Η πρώτη χρονικά τέτοια σχολή που λειτούργησε στη χώρα) ηταν τουλάχιστον μιά από τις καλύτερες στην πληροφορική.Τώρα δεν ξέρω τι κατάσταση επικρατεί εκεί και αλλού.
Σκεφτείτε και κάτι που μπορεί να μην έχει και σχέση αλλά το Ίντερνετ στην Ελλάδα το έφερε η Forthnet δηλαδή η ομάδα πληροφορικής του Πανεπιστημίου Κρήτης.Δεν υπήρχε πριν τίποτα.Η Forthnet γιά όσους δεν ξέρουν ήταν(δεν ξέρω τι παίζει σήμερα μετά τις τόσες συγχωνεύσεις- εξαγορές εταιρειών κ.λ.π) θυγατρική εταιρεία του ομίλου των Μινωικών Γραμμών(ακτοπλοΐας).
Οταν ο αείμνηστος και εξαίρετος επιστήμονας Ορφανουδάκης(πέθανε δυστυχώς νέος από την επάρατο) άρτι αφιχθείς εξ Αμερικής οργάνωνε την επιστήμη της πληροφορίας στο ΠΚ, στα άλλα ιδρύματα της χώρας μόνο εγκυκλοπαιδικά έλεγαν τι γίνεται στο εξωτερικό και ότι κάποια μέρα θα έρθει κι εδώ η νέα τεχνολογία-τεχνογνωσία.

Δες λίγο κι εδώ.

https://www.ics.forth.gr/gr.html

Τώρα βέβαια προδίδω την ηλικία μου λίγο:P αλλά στο μάθημα της πληροφορικής τότε(Τού Φυσικού τμήματος), όταν κάναμε σε ομάδες των δύο ατόμων κάποιο πρόγραμμα, επειδή δεν είχαμε πληκτρολόγια τα στοιχεία εισόδου τα δίναμε με κάτι διάτρητες κάρτες!!(Τις ξέρει κανείς αυτές?)Ήταν που λέτε ένα μηχάνημα που έμοιαζε με τραπεζάκι και λειτουργούσε ως διακορευτής και έκανε τρύπες σε κατάλληλες θέσεις.Κάθε κάρτα ήταν και μιά εντολή.Φανταστείτε πρόγραμμα με 1000 κάρτες και εκεί που πείραζε ο ένας τον άλλο κάπου χάναμε μιά καρτα!Πάει το πρόγραμμα μετά.Άντε να βρείς μετά να την ξαναφτειάξεις γιά να μην χάσει τη δομή του το πρόγραμμα!Λοιπόν στη συνέχεια περνούσαμε τις κάρτε και τις διάβαζε ένα αλλο μηχάνημα όπου γινόταν η μεταγλώττιση στέλνοντας τα στοιχεία στον κεντρικό υπολογιστή του Υπουργείου Οικονομικών κσι περιμέναμε πίνοντας κάμποσους καφέδες μέχρι να μας έρθουν τα αποτελέσματα της δουλειάς μας με τα δεκάδες bugs και άντε πάλι από την αρχή.Εν τω μεταξύ είχαμε πρόβλημα με τον ΟΤΕ που κάποιες ώρες μόνο μας άφηνε ανοικτό δίαυλο.Αν έρθετε κάποια μέρα βόλτα από το Ηράκλειο αυτά τα μηχανήματα έχουν εκτεθεί ως μουσειακά πλέον αντικείμενα.
Ευτυχώς που είχαμε καμμιά δεκαριά τερματικά μόνιτορς και βλέπαμε εκεί τα απιτελέσματα τις δουλειάς μας.Μιλάμε γιά πρωτόγνα πράγματα αλλά όπως πάντα από πρωτόγονες καταστάσεις περνάει κανείς και όλες έχουν την γοητεία της εποχής τοτ.Αυτά σαν ιστορία που θα συμφωνήσετε ότι είναι γοητευτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sosat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διαβασε το username αναποδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Οπως ειπα μιλαω βαση αυτα που εχω δει στα προγραμματα σπουδων της καθε σχολης και οχι απο εμπειρια
Επισης αναφερομαι συγκεκριμενα στις σχολες ΗΜΜΥ εκτος του ΕΜΠ που ειναι σε αντιστοιχεια αυτη του ΕΜΠ (δλδ Πατρας,Θεσσαλονικης και ΞΑνθης)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.

batraxaki

Νεοφερμένος

Η batraxaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Θα ήθελα κι εγώ με τη σειρά μου να ρωτήσω για τη σχολή στα Χανιά. Έδινα φέτος κ σκέφτομαι πολύ σοβαρά να δηλώσω αυτή τη σχολή πρώτα. Η πληροφορική κ γενικότερα οι Η/Υ μου αρέσουν αρκετά. (Από άποψη μορίων, βέβαια, δεν είναι κ σίγουρα αν μπορώ να περάσω στα Χανιά:'()

Όμως, το ερώτημα που με βασανίζει είναι το εξής: ΗΜΜΥ ή απλή πληροφορική; Έχοντας δει τα μαθήματα κ των δύο σχολών μπορώ να πω ότι μου αρέσουν κ με προσελκύουν εξίσου. Μονάχα δύο πράγματα με απασχολούν κ θα ήθελα όσο είναι δυνατόν να μου απαντήσετε:

Αφενός, η συγκεκριμένη σχολή σε πόσα χρόνια μπορεί να βγει; Από έναν φοιτητή που δεν είναι αδιάφορος τελείως, βέβαια. Ξεπερνά τα 6 χρόνια;

Αφετέρου, ακούω από πολλούς ότι είμαι κοπέλα κ ότι δε θα μου ταίριαζε αυτή η σχολή. Ακόμη, ότι στις επιχειρήσεις δε θα εμπιστευόντουσαν μία γυναίκα γι' αυτή τη δουλειά, οπότε καλύτερα να δηλώσω πληροφορική. Ισχύει αυτή η αντιμετώπιση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Αφενός, η συγκεκριμένη σχολή σε πόσα χρόνια μπορεί να βγει; Από έναν φοιτητή που δεν είναι αδιάφορος τελείως, βέβαια. Ξεπερνά τα 6 χρόνια;
Εξαρτάται τι εννοείς όταν λες "όχι αδιάφορος τελείως". Εγώ το μόνο που έκανα ήταν να μη χάνω τις διαλέξεις, κατά τα άλλα το μόνο διάβασμα που έκανα για τη σχολή ήταν οι εργασίες, τα υπόλοιπα τα ήξερα απο το μάθημα όλα (ένα φρεσκάρισμα μόνο νταξ). Τελειώνω τον Σεπτέμβριο στα 5 χρόνια κανονικά.

Αφετέρου, ακούω από πολλούς ότι είμαι κοπέλα κ ότι δε θα μου ταίριαζε αυτή η σχολή. Ακόμη, ότι στις επιχειρήσεις δε θα εμπιστευόντουσαν μία γυναίκα γι' αυτή τη δουλειά, οπότε καλύτερα να δηλώσω πληροφορική. Ισχύει αυτή η αντιμετώπιση;
Για το πρώτο δεν νομίζω να έχει σχέση το οτι είσαι κοπέλα. Βέβαια το αν σου αρέσει όντως θα το ξέρεις μόνο αφού μπεις στη σχολή και δεις τα μαθήματα, απο τους οδηγούς σπουδών μόνο λίγα συμπεράσματα μπορείς να βγάλεις. Για το δεύτερο δεν ξέρω, δεν έχω ιδέα απο την αγορά εργασίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

synchronicity

Νεοφερμένος

Η synchronicity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Να ρωτήσω κι εγώ τώρα κάτι; Πόσο εύκολο είναι για κάποιον να παρακολουθεί τις διαλέξεις οποιασδήποτε σχολής ΗΜΜΥ και να δουλεύει ταυτόχρονα;

@ batraxaki: Κι εμένα τα ιδια μου λένε, αλλά θα τους γράψω κανονικά και θα κάνω αυτό που θέλω εγώ. Το ίδιο προτείνω να κάνεις κι εσύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Όχι πολύ υποθέτω. Γενικά ισχύει αυτό για τις πολυτεχνικές σχολές. Πολλά, σχετικά, μαθήματα και αρκετές ώρες διαλέξεων. Βάλε και εργαστήρια και εργασίες. Αν σκέφτεσαι να δουλεύεις παράλληλα με τις σπουδές σου, τότε θα πρέπει επίσης να σκεφτείς σοβαρά, ότι θα μείνεις κάπως πίσω σ' αυτές. Αν καταφέρεις και τα συνδυάσεις, τότε θα 'σαι πρώτος. Αλλά είναι δύσκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Πολύ δύσκολο να δουλεύεις παράλληλα, ακόμα κι αν είναι ημιαπασχόληση. Δεν είναι μόνο οι πολλές ώρες το πρόβλημα, είναι και το περίεργο ωράριο που προκύπτει καμιά φορά στη σχολή, άντε να προσαρμόσεις τη δουλειά σ'αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

synchronicity

Νεοφερμένος

Η synchronicity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Αχα... Πάλι καλά δηλαδή που θα δουλεύω στους γονείς μου και θα δείξουν λίγη κατανόηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Πάντα χαιρόμουν τα παιδιά που δούλευαν παράλληλα με τις σπουδές τους.Ίσως γιατί δεν κατάφερα να το κάνω ο ίδιος κάποια στιγμή που είχα διαφωνήσει με τον πατέρα μου ξέρετε οι συνηθισμένοι μικροκαυγάδες.
Μπορεί να έιχα επηρεαστεί και από τον παλιό Ελληνικό κινηματογράφο με τον τίμιο εργαζόμενο φοιτητή που δεν έχει ανάγκη τον μπαμπά!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariiiiia

Νεοφερμένος

Η mariiiiia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
χαιρεται κι απο μενα!


κι εγω για ΗΜΜΥ παω (στο ΑΠΘ λογικα!).
ξερει κανεις τι παιζει με τα εργαστηρια?

ξερω οτι απο το 2ο εξαμηνο ξεκινανε και στην πορεια αυξανονται!
περισσοτερες λεπτομερειες?? πχ ειναι καθημερινα? ποσες ωρες πανω κατω? ..

ευχαριστω εκ των προτερων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top