Λίγα πράγματα για τους ΗΜΜΥ

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Αχα... Πάλι καλά δηλαδή που θα δουλεύω στους γονείς μου και θα δείξουν λίγη κατανόηση.

Τότε είσαι απίστευτα τυχερή. Μπράβο πάντως. Μακάρι να μπορούσα κι εγώ. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

batraxaki

Νεοφερμένος

Η batraxaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Πραγματικά με βοηθήσατε. Οπότε τώρα αναμένουμε τις βάσεις με αγωνία. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hearts_alive

Νεοφερμένος

Ο hearts_alive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Χαιρετώ!

Λοιπόν περνάω τελικά άνετα ΗΜΜΥ στο ΕΜΠ με τα μόρια που έβγαλα και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής, έχοντας βέβαια δει τα μαθήματα κορμού καθώς και αυτά των ροών:

Κατ'αρχάς να διευκρινίσω ότι θα πάω σε αυτή τη σχολή περισσότερο για να ασχοληθώ με ό,τι έχει να κάνει με υπολογιστικά συστήματα (δηλαδή να εστιάσω στο "Μηχανικός Υπολογιστών") και δεν την παλεύω και τόσο με ηλεκτρονική και τέτοια. Θα πήγαινα Πληροφορική στο ΕΚΠΑ αλλά θέλω να ασχοληθώ διεξοδικά τόσο με το hardware όσο και με το λογισμικό.

Λοιπόν, θα ήθελα να μου πει κάποιος από τους φοιτητές είτε του ΕΜΠ είτε άλλων σχολών ΗΜΜΥ (καθώς αν υπάρχουν και στις άλλες αυτά τα μαθήματα δεν φαντάζομαι να υπάρχει μεγάλη διαφορά) πόσο δύσκολα μπορεί να είναι τα παρακάτω μαθήματα κορμού αν δεν χάνω ούτε μία διάλεξη και αφιερώνω επαρκή ώρα για τη σχολή και φυσικά για τις εργασίες, καθώς και αν χρειάζεται να φρεσκάρω τις γνώσεις μου πάνω στα κυκλώματα και τον ηλεκτρομαγνητισμό.

Ηλεκτρολογικό Σχέδιο
Εισαγωγή στα Υλικά
Εισαγωγή στα Κυκλώματα
Φυσική ΙΙ
Ηλεκτροτεχνικά Υλικά
Ηλεκτρικές Μετρήσεις
Ηλεκτρομαγνητικά Πεδία Α
Σήματα και Συστήματα
Ηλεκτρονική Ι
Ηλεκτρομαγνητικά Πεδία Β
Εισαγωγή στα Συστήματα Ηλεκτρικής Ενέργειας

Βέβαια αυτά θα μου φανούν χρήσιμα στα μαθήματα των ροών που σχετίζονται με το hardware των υπολογιστών, απλά δεν την πολυπάλευα με τον ηλεκτρομαγνητισμό στην Β' στο Λύκειο γι'αυτό θα ήθελα να με διαφωτίσει κάποιος.

Πληροφοριακά, οι ροές που σκέφτομαι να επιλέξω απ'το 6ο εξάμηνο είναι οι Υ, Λ, Μ (Υπολογιστικά Συστήματα, Λογισμικό Η/Υ και Μαθηματικά).

Σίγουρα η συγκεκριμένη σχολή μου φαίνεται μία πρόκληση πάντως. Προτίθεμαι όμως να πάρω το πτυχίο στην ώρα μου, ελπίζω να μην με εμποδίσουν οι καταλήψεις κλπ. για τις οποίες έχει γίνει γνωστό το ΕΜΠ τώρα τελευταία...

edit: σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andreas157

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
εγώ είμαι απο ΗΜΤΥ και μπορώ να σου πώ για μαθήματα του 1ου έτους.

ηλεκτρολογικό σχέδιο: έυκολο και ενδιαφέρον μάθημα

Φυσική ΙΙ (Ηλεκτρομαγνητισμός): θέλει λίγη δουλειά. Κυριώς σημειώσεις για να δείς τι περίπου θα μπεί στο τέλος.

Υλικά: Δύσκολο. δεν πρέπει να χάνεις ούτε μάθημα. Διάβασμα όλη την χρονιά. Διαβάζεις την προηγούμενη μέρα αυτά που θα παραδώσει την επόμενη, για να μπορείς να ρωτήσεις όσα δεν καταλαβαίνεις(που σίγουρα θα υπάρχουν πολλά). Αν το περάσεις στην αρχή καλώς. Αλλιώς παίζει και να σε ακολουθήσει μέχρι το πτύχιο.

Ξαναλέω ότι αναφέρομαι στο ΗΜΤΥ, σε αθήνα, θεσσαλονίκη, ξάνθη δεν ξέρω τι γίνεται. Και κάτι άλλο. Σε τέτοιες σχολές το διαβάζω 10 μέρες πρίν την εξεταστική το ξεχνάμε.
Θέλει δουλειά όλο το χρόνο. Τουλάχιστον εδώ σε εμάς εργασίες δεν βάζουν, και τα εργαστήρια του πρώτου έτους "βγαίνουν την προηγούμενη μέρα", οπότε μένει αρκετός χρόνος για διάβασμα. Ο χρόνος αυτός πιστεύω ότι μικραίνει σημαντικά αν παρακολουθείς καθημερινά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Χαιρετώ!

Λοιπόν περνάω τελικά άνετα ΗΜΜΥ στο ΕΜΠ με τα μόρια που έβγαλα και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής, έχοντας βέβαια δει τα μαθήματα κορμού καθώς και αυτά των ροών:

Πληροφοριακά, οι ροές που σκέφτομαι να επιλέξω απ'το 6ο εξάμηνο είναι οι Υ, Λ, Μ (Υπολογιστικά Συστήματα, Λογισμικό Η/Υ και Μαθηματικά).


edit: σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

πόσο δύσκολα μπορεί να είναι τα παρακάτω μαθήματα κορμού αν δεν χάνω ούτε μία διάλεξη και αφιερώνω επαρκή ώρα για τη σχολή και φυσικά για τις εργασίες, καθώς και αν χρειάζεται να φρεσκάρω τις γνώσεις μου πάνω στα κυκλώματα και τον ηλεκτρομαγνητισμό.

Θα καταλήξεις στον Ευαγγελισμό με εξάντληση, παραισθήσεις και συμπτώματα σχιζοφρένειας. Προσωπική πείρα μιλάει εδώ...

Τώρα, από προσωπική πείρα:

Ηλεκτρολογικό Σχέδιο ελεεινό με ενοχλητική εργασία και κομπλεξικούς καθηγητές
Εισαγωγή στα Υλικά ελεεινό με ΔΙΠΛΑ ενοχλητική εργασία και κομπλεξικούς καθηγητές
Εισαγωγή στα Κυκλώματα ελεεινό ΧΩΡΙΣ ενοχλητική εργασία αλλά με πολύ πιο κομπλεξικούς καθηγητές
Φυσική ΙΙ ελεεινό με ενοχλητικΕΣ εργασίΕΣ και κομπλεξικούς καθηγητές

Τα παρακάτω είναι μεγαλύτερων 6μηνων και δεν έχω άποψη...
Ηλεκτροτεχνικά Υλικά
Ηλεκτρικές Μετρήσεις
Ηλεκτρομαγνητικά Πεδία Α
Σήματα και Συστήματα
Ηλεκτρονική Ι
Ηλεκτρομαγνητικά Πεδία Β
Εισαγωγή στα Συστήματα Ηλεκτρικής Ενέργειας

Κι εγώ για ροή software/hardware είχα μπει... Κούνια που με κούναγε...

Σίγουρα η συγκεκριμένη σχολή μου φαίνεται μία πρόκληση πάντως. Προτίθεμαι όμως να πάρω το πτυχίο στην ώρα μου, ελπίζω να μην με εμποδίσουν οι καταλήψεις κλπ. για τις οποίες έχει γίνει γνωστό το ΕΜΠ τώρα τελευταία...

Από του χρόνου θα βγαίνει πρώτα το πρόγραμμα των καταλήψεων και ύστερα της εξεταστικής...

Αν θες να πάρεις μια γεύση σχετικά με τη σχολή τσέκαρε μερικά προσωπικα βιώματα: https://erevierax.blogspot.com .........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
χαιρεται κι απο μενα!


κι εγω για ΗΜΜΥ παω (στο ΑΠΘ λογικα!).
ξερει κανεις τι παιζει με τα εργαστηρια?

ξερω οτι απο το 2ο εξαμηνο ξεκινανε και στην πορεια αυξανονται!
περισσοτερες λεπτομερειες?? πχ ειναι καθημερινα? ποσες ωρες πανω κατω? ..

ευχαριστω εκ των προτερων!
Γεια σ Μαράκι!

Λοιπόν τα εργαστήρια δεν ξεκινάνε απο το 2ο εξάμηνο αλλά απο το πρώτο.Οι ώρες εργαστηρίων της σχολής δν είναι τίποτα μπροστά σε άλλες σχολές.Στο 1ο εξάμηνο ήταν 3 ώρες τη βδομάδα σχέδιο και 2 ώρες συστηματα υπολογιστών.Στο 2ο είχαμε μόνο c μια ώρα τη βδομάδα.Τώρα για τα άλλα εξάμηνα ακριβώς δν ξέρω αλλα έχω την εντύπωση ότι οι ώρες δν είναι πολλές.Γενικά πάντως τα εργαστήρια δν θα έπρεπε να σε προβληματίζουν.Ίσα ίσα τα μαθήματα π έχουν εργαστήρια για μένα είναι πολύ πιο έυκολα.Κάτι φυσικές και κάτι λογισμοί 2 είναι τα προβλήματα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sosat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διαβασε το username αναποδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Επειδη ειδα οτι μερικοι εδω μεσα σπουδαζουν στο πολυτεχνιο κρητης να ρωτησω
Ειδα στον οδηγο σπουδων για τους καθηγητες σας οτι σχεδον ολοι εχουν κανει διδακτορικο στο εξωτερικο και σε οχι τυχαια πανεπιστημια ... ομως 2 αφου βγαλαν το ΕΜΠ εκαναν το διαδακτορικο τους στο ΔΠΘ ... και ρωταω τωρα εγω ...
Εχει κατι το ιδιαιτερο το διδακτορικο στο ΔΠΘ???
Αν ξερει κανεις απανταει ... διοτι μου φανηκε ιδιαιτερα περιεργο

π.χ Χριστοδούλου Εμμανουηλ
B.Sc Εθνικο Μετσοβιο Πολυτεχνιο
M.Sc University of Maryland
Ph.D Δημοκριτιο Πανεπιστημιο Θρακης

Γουαϊ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Επειδη ειδα οτι μερικοι εδω μεσα σπουδαζουν στο πολυτεχνιο κρητης να ρωτησω
Ειδα στον οδηγο σπουδων για τους καθηγητες σας οτι σχεδον ολοι εχουν κανει διδακτορικο στο εξωτερικο και σε οχι τυχαια πανεπιστημια ... ομως 2 αφου βγαλαν το ΕΜΠ εκαναν το διαδακτορικο τους στο ΔΠΘ ... και ρωταω τωρα εγω ...
Εχει κατι το ιδιαιτερο το διδακτορικο στο ΔΠΘ???
Αν ξερει κανεις απανταει ... διοτι μου φανηκε ιδιαιτερα περιεργο

π.χ Χριστοδούλου Εμμανουηλ
B.Sc Εθνικο Μετσοβιο Πολυτεχνιο
M.Sc University of Maryland
Ph.D Δημοκριτιο Πανεπιστημιο Θρακης

Γουαϊ??

Μπικόους για πολλούς και διάφορους κοινωνικούς, οικονομικούς, "ερευνητικούς" κτλ λόγους... Άλλα τα κριτήρια όταν είσαι 17 ετών, άλλα στα 25, άλλα στα 35 κτλ κτλ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sosat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διαβασε το username αναποδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Δεν νομιζω να παιζει το οικονομικους ... πως πηγε στο εξωτερικο για το μεταπτυχιακο?
Για το κοινωνικους, ερευνητικους θελω να μαθω ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Δεν νομιζω να παιζει το οικονομικους ... πως πηγε στο εξωτερικο για το μεταπτυχιακο?
Μπορεί να πήρε υποτροφία.

Για το κοινωνικους, ερευνητικους θελω να μαθω ...
Στείλτου ένα email να μάθεις. Πως θες να ξέρουμε οι υπόλοιποι; Και γιατί να ξέρουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Πλέον για να κάνεις μεταπτυχιακό στο εξωτερικό είναι συνήθως φθηνότερο από ό,τι να κάνεις μεταπτυχιακό στην Ελλάδα σε διαφορετική πόλη από αυτή που είναι η οικογένειά σου.

Στις Η.Π.Α. είναι συνήθως ακριβότερα τα δίδακτρα (εδώ κολλάει η υποτροφία που αναφέρθηκε), αλλά χαμηλότερο το κόστος ζωής σε μικρομεσαίες πόλεις σε σχέση με την Ελλάδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manic

Νεοφερμένος

Ο manic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
ξερεις κανεις τι παιζει με την σχολη στο βολο ανακοινωθηκε στο site οτι θα γινει ημμυ αλλα ποτε δεν λεει ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Μάλλον από τον επόμενο χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manic

Νεοφερμένος

Ο manic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.

nikos0712

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 214 μηνύματα.
πηρα στη σχολη και ρωτησα.....στο επομενο μηχανογραφικο θα ειναι ημμυ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sosat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διαβασε το username αναποδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
για αυτους που θα μπουν φετος ρωτησες τι θα γινει??
δλδ τη πτυχιο θα παρουν τι μαθηματα θα κανουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos0712

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 214 μηνύματα.
θα προστεθουν μερικα ηλεκτρολογικα μαθηματα....επισης απο τη στιγμη π θα γινει ημμυ τα πτυχια π θα δινει θα ειναι ημμυ...δηλαδη ακομα κ αυτοι π ειναι στο 4ο ετος θα εχουν πτυχιο ημμυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
θα προστεθουν μερικα ηλεκτρολογικα μαθηματα....επισης απο τη στιγμη π θα γινει ημμυ τα πτυχια π θα δινει θα ειναι ημμυ...δηλαδη ακομα κ αυτοι π ειναι στο 4ο ετος θα εχουν πτυχιο ημμυ
Λίγο κουλό μου ακούγεται αυτό? Πως θα παίρνουν πτυχίο ημμυ χωρίς να έχουν κάνει τα αντίστοιχα μαθήματα?:emm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos0712

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 214 μηνύματα.
δεν το γνωριζω ...στη γραμματεια πουν πηρα αυτο μου ειπαν....ειναι κατι αναλογο με το μηχανολογων μηχανικων στην κοζανη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stefanoskarras92

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Ε ασκήσεις, πως το λένε. Απλώς δεν είναι απλές ασκησούλες, είναι κάτι πιο ολοκληρωμένο που θέλει αρκετή ενασχόληση για να το βγάλεις. Project τα λένε :P
Σε αυτά συμπεριλαμβάνονται προγραμματιστικές ασκήσεις, θεωρητικές ασκήσεις, εργαστήρια κτλ.

Καλα πορωση ακουγεται το πανεπιστημιο... Ισως λεω μπαρουφες λοφω απειριας αλλα δεν ξερω ακουγεται πολυ πιο ωραιο αυτο το στιλ διαβασματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top