Λίγα πράγματα για τους ΗΜΜΥ

batraxaki

Νεοφερμένος

Η batraxaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Θα μπορούσα να ρωτήσω κ κάτι λίγο πιο άσχετο; :)

Στο πολυτεχνείο στα Χανιά γίνονται οι ίδιες καταλήψεις που γίνονται κ στο Ε.Μ.Π.; Δηλαδή κάποιος φοιτητής, ακόμη κι αν διαβάζει αρκετά, μπορεί να πάει πίσω εξαιτίας των πολυάριθμων καταλήψεων; Ρωτάω γιατί ακούω πολλά τέτοια κατά καιρούς. Ή μήπως είναι ένα "φαινόμενο" που παρουσιάζει περισσότερη έξαρση εδώ στην Αθήνα; :)

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω, αν στις καταλήψεις μπορεί κάποιος να παρακολουθεί ή να δίνει τα μαθήματα; Ή ακόμη αν μπορεί στην επόμενη εξεταστική να δώσει κ τα μαθήματα που έχασε, ώστε να μην μείνει πίσω από άποψη χρόνου. Μπορεί να ακούγονται χαζά, αλλά δεν ξέρω καθόλου τι παίζει με τα πανεπιστήμια κ τις καταλήψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andreas157

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
όχι όταν υπάρχει κατάληψη σταματάνε όλα, μαθήματα, εργαστήρια. βέβαια μπορεί να πετύχεις κάποιον καθηγητή που βρίσκει άλλη αίθουσα και κάνει μάθημα...(σπάνιο όμως).
Τα μαθήματα που δίνονται σε κάθε εξεταστική είναι στανταρ εκτός αν αποφασιστεί να γίνει διπλή εξεταστική αν κριθεί ότι οι διδακτικές ώρες δεν είναι αρκετές να γίνει εξέταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apostolos1986

Νεοφερμένος

Ο Αποστολος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
θα προσπαθήσω να σκιαγραφήσω την επιστήμη του ηλεκτρολόγου μηχανικού και μηχανικού υπολογιστών....το εύρος των αντικειμένων αυτής της επιστήμης είναι τεράστια..πίσω από κάθε μικρή και μεγάλη τεχνολογική εξέλιξη βρίσκεται σίγουρα ένας ΗΜΜΥ...οι τέσσερις μεγάλες κατηγορίες (όπως το έχω εγώ στο μυαλό μου )που εντάσσονται επιστημονικά στην επιστήμη του ΗΜΜΥ ειναι:

1)Ενέργεια

2)Τηλεπικοινωνίες
3)Ηλεκτρονική & Αυτόματος Έλεγχος
4)Πληροφορική & Υπολογιστές


1)Ενέργεια
Σε αυτήν την κατηγορία εντάσσοονται η παραγωγή, η διανομή και τη μεταφορά της ηλεκτρικής ενέργειας, οι ανανεώσιμες πηγές ενέργειας, η λειτουργία των ηλεκτρικών μηχανών.Τα τελευταία χρόνια η ενεργεια ειναι της μόδας εξ αιτίας της απελευθέρωσης της αγοράς ενέργειας αλλά και των ανανεώσιμων πηγών ενέργειας.

2)Τηλεπικοινωνιες
Ας πούμε ότι αυτός ο τομέας χωρίζεται σε δύο μεγάλα αντικείμενα:
α)Τηλεπικοινωνιακά Συστήματα
β)Διάδοση των ηλεκτρομαγνητικών κυμάτων- θεωρία κεραιών και κυματοδηγών.

α)Στα τηλεπικοινωνιακά συστήματα καταλαβαίνεις πώς λειτουργεί το ραδιόφωνο, η αναλογική και η καινούρια πλέον ψηφιακά τηλεόραση, τι είναι αυτή η έρμη ευρυζωνικότητα που μας πλασσάρουν οι πάντες, πώς λειτουργεί το δίκτυο του ΟΤΕ και ποιες ειναι οι διαφορές του από τις καινούριες εταιρείες τηλεπικοινωνιών, πώς λειτουργεί η κινητή τηλεφωνία.Γιατί τα κάνουμε όλα ψηφιακά...και δν αφήσαμε τα αναλογικά...

β) όλες αυτές οι υπηρεσίες που έχουμε, όπως τηλεόραση,ραδιόφωνο, κινητή τηλεφωνία, το μαγικό ίντερνετ...τα πάντα στηρίζονται στη διάδοση του ηλεκτρομαγνητικού κύματος σε διάφορες συχνότητες του φάσματος. Τι είναι η κεραία, γιατί ακτινοβολεί, τι είναι η περίφημη οπτική ίνα, θα κατανοήσεις τη λειτουργία των διάφορων "καλωδίων"(τα οποία αντιμετωπίζονται ως διατάξεις κατάλληλες για τη διάδοση του ηλεκτρομαγνητικού κύματος)

3)Ηλεκτρονική & Αυτόματος Έλεγχος
Εδώ εντάσσεται το λεγόμενο hardware. δλδ ερχεσαι σε επαφή με το κατώτερο τμήμα των υπολογιστών...και όχι μόνο των προσωπικών υπολογιστών...γιατί κάθε είδους υπολογιστής υπάρχει σε όλες τις συσκευές που μας περιβάλλει... Επίσης ειναι ο αυτόματος έλεγχος..που άμεσο αποτέλεσμα του ειναι η ρομποτική

4)Πληροφορική & Υπολογιστές
εδώ είναι το software.. ο προγραμματισμός...αλλά και η οργάνωση και λειτουργία των υπολογιστικώμ συστημάτων, τα λειτουργικά συστήματα πώς δουλεύουν.

στην επιστήμη του ΗΜΜΥ εντάσσεται και η λεγόμενη βιοατρική τεχνολογία που είναι ο σχεδιασμός οργάνων για ιατρικούς λόγους...και αποτελεί υβρίδιο των 2), 3) και 4)

τα παραπάνω ήταν μια προσπάθεια να περιγράψη σε αδρές γραμμές τα αντικείμενα της επιστημης του ΗΜΜΥ... το εύρος είναι τεράστιο...όλα τα παραπάνω μπορούν να σπάσουν σε επιμέρους αντικείμενα..

Σε αυτή τη σχολή χαίρεσαι...όταν αρχίζεις να μαθαίνεις πώς δουλεύουν πράγματα που τα χρησιμοποιείς στην καθημερινότητα σου...αλλά μέχρι εκείνη τη στιγμή τα αντιμετώπιζες ως μαύρα κουτιά...

οι σπουδές στα τμήματα και τις σχολές ΗΜΜΥ...δν έχουν σκοπό να σου παρέχουν το σύνολο της γνώσης γιατί τα αντικείμενα του έχουν ανοίξει πάρα πολύ..και η απόδοση του συνόλου της γνώσης είναι σχεδόν αδύνατη... ο στόχος των σχολών είναι να σου παρέχουν τις βάσεις αλλά και τον σωστό τρόπο σκέψης έτσι ώστε να μπορείς να προσαρμοστείς στις μελλοντικές απαιτήσεις... έτσι ξεκινάς τα πρώτα εξάμηνα με γερή μαθηματική βάση, που μπορεί να κουράζει, και τα καταλληλα εργαλεία της φυσικής....και μετά τα μαθήματα έρχονται πιο κοντά στο αντικείμενο...

γιατί αυτό που έχουμε ως τεχνολογική εξέλιξη σήμερα στην επιστήμη του ΗΜΜΥ...αύριο μπορεί να ειναι τεχνολογικά παρελθόν....

μερικές συμβουλές που έχουν ξαναγραφτεί εδώ μέσα...αν γουστέρετε προγραμματισμό ή θελετε να γίνει καθηγητές πλήροφορικής Β'Βάθμιας καλύτερα να δηλώσετε πληροφορική...τζάμπα θα χάσετε χρόνο και τζάμπα θα κουραστείτε παραπάνω....

και κάτι τελευταίο... δηλώστε ότι ειναι να δηλώσετε χωρίς να σκεφτείτε τη μετέπειτα αποκατάσταση...να δηλώσετε αυτό που γουστάρετε να κάνετε...και μη σκέφτεστε κανένα και τπτ...
δν θέλω να απογοητεύσω κανενά...αλλά η κατάσταση της αγοράς εργασίας στην Ελλαδα για τους ΗΜΜΥ δν ειναι τόσο ρόδινη όσο κάποιοι θέλουν να την παρουσιάζουν... και αυτό οφείλεται στην ανυπαρξία της ελληνικής βιομηχανίας....και όλα αυτά που υπάρχουν στην ατμόσφαιρα για παχυλούς μισθών...ειναι πέρα για περα της φαντασίας ορισμένων...


ουου...τέρας μου βγήκε το ποστ και ήταν και πρώτο...καλώς σας βρήκα....
για οποιαδήποτε ερώτηση στη διάθεση σας!

Χριστοφής Απόστολος
(5ο έτος ΤΗΜΜΥ ΑΠΘ με κατεύθυνση τις τηλεπικοινωνίες)

Υ.Γ.: ερωτήσεις και άμεσες απαντήσεις στο φόρουμ των τημμυδων ΑΠΘ στο www.thmmy.gr (αν και ειναι πεσμένο λόγων σερβερ υποθέτω )

Υ.Γ.2:υπάρχουν κάποια κείμενα για την αποκατάσταση των ΗΜΜΥ από εναν καθηγητή του τμήματος μας ...θα προσπαθήσω να τα βρω και θα τα στείλω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

breraromeos

Νεοφερμένος

Ο breraromeos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Χαιρετε ειμαι και εγω φοιτητης.Σπουδαζω ΗΜΜΥ στο πανεπιστημιο της Ξανθης.Η σχολη οντως ειναι δυσκολη.Πρεπει να σου αρεσει για να μπορεσεις να τη βγαλεις εγκαιρως και με καλο βαθμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apostolos1986

Νεοφερμένος

Ο Αποστολος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
όπως υποσχέθηκα και παραπάνω βρήκα τα κείμενα που είχε γράψει ο επίκουρος καθηγητής του ΤΗΜΜΥ ΑΠΘ κ. Παπαγιάννης Γρηγόριος για τις επαγγελματικές προοπτικές ενός ΗΜΜΥ... επισυνάπτω τα 2 pdf με τα κειμενα

ειναι πολλά...αλλά όσοι θέλετε να ασχοληθείτε με μια σχολή ΗΜΜΥ..αξίζει να το δείτε... περιγράφει την ελληνική αγορά εργασίας των ΗΜΜΥ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • επαγγελματικές προοπτικές των ΗΜMY .pdf
    144.8 KB · Εμφανίσεις: 463
  • επαγγελματικές προοπτικές των ΗΜMY_2 .pdf
    85.5 KB · Εμφανίσεις: 249

sosat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διαβασε το username αναποδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Χαιρετε ειμαι και εγω φοιτητης.Σπουδαζω ΗΜΜΥ στο πανεπιστημιο της Ξανθης.Η σχολη οντως ειναι δυσκολη.Πρεπει να σου αρεσει για να μπορεσεις να τη βγαλεις εγκαιρως και με καλο βαθμο.

ελπιζω να ειμαι συμφοιτητης σου του χρονου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
ελπιζω να ειμαι συμφοιτητης σου του χρονου!

και γω αυτό ελπίζω ρε φίλε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos (H)

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος Καλαματιανός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
από το φθινόπωρο θα ειμαι μαθητης γ λυκειου και στοχευω σε αυτην την σχολη..πιστευεται εκανα την σωστη επιλογη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

.:aLeX:.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. :aLeX:. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Ναι.

Αμα σ αρεσει βεβαια κιολας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos (H)

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος Καλαματιανός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
ξερεις τιποτα για αποκατασταση μεσα απο την σχολη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stefanoskarras92

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
αρκετα καλη εχω ακουσει αν και υπαρχει καποια δυσκολια στην Ελλαδα λογω ελειψης βιομηχανιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο killbill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Αυτή η σχολή, και γενικά η πληροφορική, ήταν πολύ της μόδας την προηγούμενη δεκαετία.

Αν θες άκουσε την συμβουλή μου ως καθηγητή:

Πάρε ένα μηχανογραφικό και μέτρα πόσες σχολές-τμήματα σχετίζονται με την πληροφορική, ΑΕΙ και ΤΕΙ. Θα εκπλαγείς από τον αριθμό που θα διαπιστώσεις. Είναι απίστευτα πολλές. Απίστευτα πολλοί και οι απόφοιτοι επομένως αυτών των σχολών.

Δες τώρα ότι όλες οι ιδιωτικές σχολές (ΙΕΚ, εργαστήρια ελευθέρων σπουδών κλπ) στην πλειοψηφία τους έχουν ειδικότητες πληροφορικής.

Ρώτα γνωστούς σου που σπουδασαν στο εξωτερικό τι σχολή τελείωσαν. Το 90% θα σου πει πληροφορική. (αν βρεις έστω και έναν που να πήγε στο εξωτερικό για να σπουδάσει μαθηματικός, εγώ θα σκίσω το πτυχίο μου)

Συμπέρασμα: ο κλάδος είναι υπερκορεσμένος. Η αγορά έχει μπουχτίσει στους πληροφορικούς και δεν μπορεί να τους απορροφήσει.

Επειδή ρώτησες για αποκατάσταση μετά το πτυχίο, να σου εκθέσω πως έχουν τα πράγματα στην αγορά. Θα σου αναφέρω αποδείξεις από την πραγματικότητα, που θα εκπλαγείς:

μπες στο www.asep.gr όπου προκηρύσσονται θέσεις εργασίας στο δημόσιο, κατέβασε μια προκύρηξη που να αφορά θέσεις πληροφορικής. Θα εκπλαγείς όταν δεις ότι όλοι οι απόφοιτοι από όλα τα παραπάνω τμήματα που σου ανέφερα θεωρούνται ισότιμοι και διεκδικούν με τους ίδιους όρους τις προκηρυσσόμενες θέσεις. Να στο πω αλλιώς: είτε τελείωσες Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός ΗΥ στο πολυτεχνείο, όπου ξεσκίστηκες στο διάβασμα για να πάρεις πτυχίο με 6, είτε ένα τμήμα πληροφορικής στην κολοπετινίτσα όπου ήσουν χαλαρός και πήρες πτυχίο με 8, είτε ήρθες ουρανοκατεβατος από Αγγλία που πλήρωσες για να τελειώσεις πληροφορική σε ένα τμήμα που δεν το ξέρει ούτε η μάνα του και πήρες πτυχίο με 9, είτε τελείωσες ένα ΙΕΚ αλλά επειδή συνεργάζεται με το τάδε πανεπιστήμιο στην Αγγλία ή στην Αμερική είναι και αυτό στο παιχνίδι της διεκδίκισης των θέσεων και πήρες πτυχίο 10 με τόνο, το ίδιο είναι και όλοι θα διεκδικήσετε την ίδια θέση. Αποτέλεσμα: την θέση θα την πάρει, συνήθως έτσι γίνεται, αυτός που ήρθε από την Αγγλία. Ο λόγος είναι απλός: στην Αγγλία έχουν διαφορετικό σύστημα βαθμολόγησης από οτι στην Ελλάδα. Έχουν A, B, C (ναι όπως στο φροντιστήριο στα Αγγλικά όταν πήγαινες στο δημοτικό!). Όταν κάποιος τελειώνει στην Αγγλία καταθέτει το πτυχίο του στο ΔΟΟΤΑΠ όπου ζητάει την ισοβαθμία. Οπότε αυτοί βλέπουν Α και σου το αναγνωρίζουν με 10. Αυτό είναι απαράδεκτο και άδικο προς αυτούς που έχουν τελειώσει Ελληνικά πανεπιστήμια. Το Α των Άγγλων περιλαμβάνει το 7, 8, 9 , 10 το δικό μας.
Άρα ξέχνα τη δουλειά στο δημόσιο
Χαρακτηριστικά να σου αναφέρω ότι στον τομέα της εκπαίδευσης όπου και εργάζομαι ως μαθηματικός, ο κλάδος της πληροφορικής έχει χαρακτηριστεί εδώ και χρόνια ως υπεράριθμος. Προσλήψεις γίνονται με το σταγονόμετρο, και απλά να σου αναφέρω, αν δεν σε έπεισα ακόμα, ότι στον προτελευταίο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ (=γραπτός διαγωνισμός μέσω του οποίου διορίζεσαι ως καθηγητής), δεν έγινε διαγωνισμός για θέσεις πληροφορικής! Αλλά και στον τελευταίο οι θέσεις ήταν ελάχιστες και έγινε πιο πολύ για να μην γκρινιάζουν οι πληροφορικοί.

Πάμε στον ιδιωτικό τομέα: Εδώ και αν θα βρεις όλες τις πόρτες κλειστές. Καταρχήν αν πας να ζητήσεις δουλειά στον ιδιωτικό τομέα, σε μια εταιρία πχ, κανείς δεν θα σε ρωτήσει τι τελείωσες, αλλά τι ξέρεις. (το άλλο άκρο από το δημόσιο). Οι εταιρίες προτιμούν να προσλαμβάνουν αποφοίτους ΙΕΚ και να τους εκπαιδεύουν. Αυτό τους συμφερει γιατί τους πληρώνουν λιγότερα χρήματα. Εσενα που τελείωσες πολυτεχνείο θα πρεπει να σε πληρώσει και περισσότερο. Α και μην πεις μα αυτός από το ΙΕΚ τι ξέρει, εγώ ξέρω περισσότερα. Λάθος. Και οι δύο άσχετοι είστε. Η πραγματική πληροφορική είναι στις εταιρίες. Στο πανεπιστήμιο δεν θα μάθεις τίποτα το εφαρμόσιμο στην πραγματικότητα παρά μόνο θεωρίες, θεωρίες, θεωρίες. Πίστεψέ με, τα μεγαλύτερα ιερά τέρατα της πληροφορικής που έχω γνωρίσει ήταν είτε αυτοδίδακτοι είτε απόφοιτοι ΙΕΚ, και κάνουν μεγάλη καριέρα σε εταιρίες. Μην ξεχνάς ότι και ο bill gates δεν τελείωσε πανεπιστήμιο!!

Αυτή είναι η πραγματικότητα δυστυχώς στον κλάδο της πληροφορικής.

Σου μίλησα όχι με το τι πιστεύω εγώ, αλλά με το πως έχουν τα πράγματα, και με αποδείξεις. Διαπίστωσέ το και μόνος σου με μια μικρή έρευνα αγοράς όπως αυτή που σου περιέγραψα παραπάνω.

Συμβουλή μου: μακρυά από σχολές πληροφορικής. Ωραία η επιστήμη αλλά η αποκατάσταση δύσκολη (άδικη ίσως θα ταίριαζε περισσότερο..)

Τώρα η επιλογή είναι δική σου

Φιλικά

killbill
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Συνάδελφε killbill παρουσιάζεις το θέμα μονοδιάστατα.Μιλάς ως καθηγητής από τη θέση αυτή.Επειδή προφανώς σε ενδιέφερε εσένα ο διορισμός σου στην εkπαίδευση δεν σημαίνει ότι έτσι σκέφτονται όλοι.Έπειτα δεν είναι όλοι το ίδιο.Κακώς έχεις αυτή την άποψη.Ο Ηλεκτρολόγος είναι μιά τελείως διαφορετική δουλειά.Λές να θέλει κάποιος να πάει Ηλεκτρολόγος και ο κύριος στόχος του είναι να διοριστεί στο σχολείο?
Μπές στις σχετικές σχολές τού ΕΜΠ ή της Πάτρας, κ.λ.π να δείς πόσες ροές και κλάδους μπορείςνα ακολουθήσεις από εκεί.
Διάβασε τι γράφει κατά καιρούς ο civilara στο φόρουμ γιά τα επαγγελματικά δικαιώματα των μηχανικών και θα δείς.
Αυτές οι σχολές που πραγματικά θα έχουν πρόβλημα θα είναι οι σχολές που περιέχουν μέσα τη λέξη "πληροφορική" και όσες έχουν μέσα τον όρο "μηχανικών υπολογιστών" μόνο.
Προβλέπω ότι δεν θα βρίσκουν δουλειά ούτε πωλητές στο Πλαίσιο σε λίγα χρόνια.
Το ζήτημα ε'ιναι να αποσυμφορηθεί ο δημόσιος τομέας γενικά και να στραφεί η πολιτική της κυβέρνησης στις επενδύσεις και στην ανάπτυξη των νέων τεχνολογιών.
Μπουχτίσαμε πιά από εκπαιδευτικούς κι ας είμαι κι εγώ τέτοιος.
Όταν ένας μαθητής σήμερα τού 19+ αναγκάζεται να πάει δάσκαλος τι μπορείς να περιμένεις.Πόσο βαρετές πρέπει να είναι οι σπουδές γι αυτόν τον άνθρωπο!
Είπαμε ότι δειλά δειλά θα πρέπει να μπούμε στο τρένο της τεχνολογίας.Ακόμη κι αν καθόμαστε στο τελευταίο βαγόνι.Γιατί γιά την ώρα είμαστε στο σταθμό.Αν δεν γίνει κάτι να δημιουργηθούν θέσεις εργασίας τότε θα παράγουμε άνεργους επιστήμονες και δεν μπορώ να προβλέψω την ένταση της κοινωνικής αναταραχής που θα προκληθεί μοιραία κάποια στιγμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Αυτή η σχολή, και γενικά η πληροφορική, ήταν πολύ της μόδας την προηγούμενη δεκαετία.

Αν θες άκουσε την συμβουλή μου ως καθηγητή:

Πάρε ένα μηχανογραφικό και μέτρα πόσες σχολές-τμήματα σχετίζονται με την πληροφορική, ΑΕΙ και ΤΕΙ. Θα εκπλαγείς από τον αριθμό που θα διαπιστώσεις. Είναι απίστευτα πολλές. Απίστευτα πολλοί και οι απόφοιτοι επομένως αυτών των σχολών.

Δες τώρα ότι όλες οι ιδιωτικές σχολές (ΙΕΚ, εργαστήρια ελευθέρων σπουδών κλπ) στην πλειοψηφία τους έχουν ειδικότητες πληροφορικής.

Ρώτα γνωστούς σου που σπουδασαν στο εξωτερικό τι σχολή τελείωσαν. Το 90% θα σου πει πληροφορική. (αν βρεις έστω και έναν που να πήγε στο εξωτερικό για να σπουδάσει μαθηματικός, εγώ θα σκίσω το πτυχίο μου)

Συμπέρασμα: ο κλάδος είναι υπερκορεσμένος. Η αγορά έχει μπουχτίσει στους πληροφορικούς και δεν μπορεί να τους απορροφήσει.

Επειδή ρώτησες για αποκατάσταση μετά το πτυχίο, να σου εκθέσω πως έχουν τα πράγματα στην αγορά. Θα σου αναφέρω αποδείξεις από την πραγματικότητα, που θα εκπλαγείς:

μπες στο www.asep.gr όπου προκηρύσσονται θέσεις εργασίας στο δημόσιο, κατέβασε μια προκύρηξη που να αφορά θέσεις πληροφορικής. Θα εκπλαγείς όταν δεις ότι όλοι οι απόφοιτοι από όλα τα παραπάνω τμήματα που σου ανέφερα θεωρούνται ισότιμοι και διεκδικούν με τους ίδιους όρους τις προκηρυσσόμενες θέσεις. Να στο πω αλλιώς: είτε τελείωσες Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός ΗΥ στο πολυτεχνείο, όπου ξεσκίστηκες στο διάβασμα για να πάρεις πτυχίο με 6, είτε ένα τμήμα πληροφορικής στην κολοπετινίτσα όπου ήσουν χαλαρός και πήρες πτυχίο με 8, είτε ήρθες ουρανοκατεβατος από Αγγλία που πλήρωσες για να τελειώσεις πληροφορική σε ένα τμήμα που δεν το ξέρει ούτε η μάνα του και πήρες πτυχίο με 9, είτε τελείωσες ένα ΙΕΚ αλλά επειδή συνεργάζεται με το τάδε πανεπιστήμιο στην Αγγλία ή στην Αμερική είναι και αυτό στο παιχνίδι της διεκδίκισης των θέσεων και πήρες πτυχίο 10 με τόνο, το ίδιο είναι και όλοι θα διεκδικήσετε την ίδια θέση. Αποτέλεσμα: την θέση θα την πάρει, συνήθως έτσι γίνεται, αυτός που ήρθε από την Αγγλία. Ο λόγος είναι απλός: στην Αγγλία έχουν διαφορετικό σύστημα βαθμολόγησης από οτι στην Ελλάδα. Έχουν A, B, C (ναι όπως στο φροντιστήριο στα Αγγλικά όταν πήγαινες στο δημοτικό!). Όταν κάποιος τελειώνει στην Αγγλία καταθέτει το πτυχίο του στο ΔΟΟΤΑΠ όπου ζητάει την ισοβαθμία. Οπότε αυτοί βλέπουν Α και σου το αναγνωρίζουν με 10. Αυτό είναι απαράδεκτο και άδικο προς αυτούς που έχουν τελειώσει Ελληνικά πανεπιστήμια. Το Α των Άγγλων περιλαμβάνει το 7, 8, 9 , 10 το δικό μας.
Άρα ξέχνα τη δουλειά στο δημόσιο
Χαρακτηριστικά να σου αναφέρω ότι στον τομέα της εκπαίδευσης όπου και εργάζομαι ως μαθηματικός, ο κλάδος της πληροφορικής έχει χαρακτηριστεί εδώ και χρόνια ως υπεράριθμος. Προσλήψεις γίνονται με το σταγονόμετρο, και απλά να σου αναφέρω, αν δεν σε έπεισα ακόμα, ότι στον προτελευταίο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ (=γραπτός διαγωνισμός μέσω του οποίου διορίζεσαι ως καθηγητής), δεν έγινε διαγωνισμός για θέσεις πληροφορικής! Αλλά και στον τελευταίο οι θέσεις ήταν ελάχιστες και έγινε πιο πολύ για να μην γκρινιάζουν οι πληροφορικοί.

Πάμε στον ιδιωτικό τομέα: Εδώ και αν θα βρεις όλες τις πόρτες κλειστές. Καταρχήν αν πας να ζητήσεις δουλειά στον ιδιωτικό τομέα, σε μια εταιρία πχ, κανείς δεν θα σε ρωτήσει τι τελείωσες, αλλά τι ξέρεις. (το άλλο άκρο από το δημόσιο). Οι εταιρίες προτιμούν να προσλαμβάνουν αποφοίτους ΙΕΚ και να τους εκπαιδεύουν. Αυτό τους συμφερει γιατί τους πληρώνουν λιγότερα χρήματα. Εσενα που τελείωσες πολυτεχνείο θα πρεπει να σε πληρώσει και περισσότερο. Α και μην πεις μα αυτός από το ΙΕΚ τι ξέρει, εγώ ξέρω περισσότερα. Λάθος. Και οι δύο άσχετοι είστε. Η πραγματική πληροφορική είναι στις εταιρίες. Στο πανεπιστήμιο δεν θα μάθεις τίποτα το εφαρμόσιμο στην πραγματικότητα παρά μόνο θεωρίες, θεωρίες, θεωρίες. Πίστεψέ με, τα μεγαλύτερα ιερά τέρατα της πληροφορικής που έχω γνωρίσει ήταν είτε αυτοδίδακτοι είτε απόφοιτοι ΙΕΚ, και κάνουν μεγάλη καριέρα σε εταιρίες. Μην ξεχνάς ότι και ο bill gates δεν τελείωσε πανεπιστήμιο!!

Αυτή είναι η πραγματικότητα δυστυχώς στον κλάδο της πληροφορικής.

Σου μίλησα όχι με το τι πιστεύω εγώ, αλλά με το πως έχουν τα πράγματα, και με αποδείξεις. Διαπίστωσέ το και μόνος σου με μια μικρή έρευνα αγοράς όπως αυτή που σου περιέγραψα παραπάνω.

Συμβουλή μου: μακρυά από σχολές πληροφορικής. Ωραία η επιστήμη αλλά η αποκατάσταση δύσκολη (άδικη ίσως θα ταίριαζε περισσότερο..)

Τώρα η επιλογή είναι δική σου

Φιλικά

killbill



το post ειναι εντελως εκτος θεματος.

δεν εχει καμια σχεση η πληροφορικη με τους μηχανικους υπολογιστων.
Με αλλα λογια, ενας πληροφορικαριος δεν εχει τα δικαιωματα μηχανικου.
Αλλο το ενα , αλλο το αλλο.
Επιπλεον οι ηλεκτρολογοι εχουν δικαιωματα μηχανολογων, γνωστα ως δικαιωματα ηλεκτρομηχανολογιας συμφωνα με τα δεδομενα του site michanikos.gr , ενω παραλληλα θεωρουνται μηχανικοι υπολογιστων.
Εχουν δυνατοτητα να ασχοληθουν με προγραμματισμο, επισης.

Τωρα που κολλαει η πληροφορικη , δεν εχω ιδεα!

Με 92 διαφορετικους τυπους ενασχολησης, η αποκατασταση στην Ελλαδα για τους Ηλεκτρολογους κυμαινεται αυτη τη στιγμη (δεν ξερω τι θα παιζει μετα απο 10 χρονια) στο 98 με 99 % περιπου.


Βεβαια αν δεν το χειριστεις σωστα και δεν το ψαξεις, φυσικα θα χεις προβλημα. Αλλα αμα σου αρεσει, εισαι καλος και ψαξεις δουλεια, θα σε παρουν καπου καλα.

Βιομηχανιες, τμηματα Ηλεκτρολογικων Εγκαταστασεων σε σπιτια , μαγαζια, κτηρια γενικα, προγραμματιστης για εταιρειες, ακομη και σε τραπεζες εχω ακουσει , σε τμηματα υπολογιστων. Γενικα, σκεψου αυτη τη στιγμη ο,τι εχει σχεση με ρευμα, και δες ποσες ευκαιριες εχεις για δουλεια.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.

killbill

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο killbill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα σχετικά με τα σχόλια γύρω από την άποψή μου παραπάνω:

1) Γιατί λέτε ότι το βλέπω μονοδιάστατα? Καταρχήν δεν μίλησα αποκλειστικά και μόνο για την εκπαίδευση. Αναφέρθηκα για προοπτικές στο δημόσιο και σε εταιρίες στον ιδιωτικό τομέα και στην εκπαίδευση. Μονοδιάστατη αντίληψη είναι αυτό; Μάλλον δεν διαβάσατε ολόκληρο το μήνυμά μου και διαβάσατε μόνο τα περί εκπαίδευσης

2) ειπώθηκε ότι δεν εχει καμια σχεση η πληροφορικη με τους μηχανικους υπολογιστων.
Μα τί λέτε; μιλάτε σοβαρά; Μην τρελαθούμε τελείως. Όχι και καμία σχέση ρε παιδιά. Αν δείτε τα στελέχη επιχειρήσεων που δουλεύουν ως προγραμματιστές, θα συναντήσετε Μαθηματικούς, Φυσικούς ακόμα και Γεωπόνους!

3) Ότι άποψη εξέθεσα ήταν από προσωπική μου πείρα που έζησα δουλεύοντας ως προγραμματιστής υπολογιστών στις μεγαλύτερες εταιρίες πληροφορικής στην Ελλάδα, για αρκετά χρόνια (πριν διοριστώ στην εκπαίδευση), και ξέρω την κατάσταση από μέσα πολύ καλά. Δεν μιλάω λοιπόν ως καθηγητής από την θέση αυτή όπως ειπώθηκε παραπάνω. Τι θέλετε άλλο να σας πω για να σας ανοίξω τα μάτια; Ότι ο διευθυντής του τμήματός μου, μου είχε δώσει μια στοίβα από βιογραφικά και μου είπε κράτα μόνο όταν βλέπεις σπουδές από ΙΕΚ, και όταν βλέπεις πολυτεχνεία πέτατα; Και αυτό το είδα σε 2 εταιρίες που δούλεψα.

4) Φυσικά οι οδηγοί σπουδών κάθε τμήματος γράφουν ότι μπορεί να δουλέψεις σε 100 διαφορετικούς τομείς. Αν δείτε τον οδηγό σπουδών του τμήματος Μαθηματικών που τελείωσα θα πάθετε πλάκα. Μόνο στην NASA δεν λέει ότι μπορούν να δουλέψουν οι απόφοιτοι. Και αυτοί που διαπρέπουν σε μεγάλες βιομηχανίες κλπ είναι η πολύ μικρή μειοψηφία των αποφοίτων

Ακούστε εγώ προσπάθησα από την προσωπική μου εμπειρία, και όχι από το τι λέει ο κάθε οδηγός σπουδών, να σας παρουσιάσω το πως έχουν τα πράγματα, απλά για να μην προσγειωθείτε ανώμαλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
2) ειπώθηκε ότι δεν εχει καμια σχεση η πληροφορικη με τους μηχανικους υπολογιστων.
Μα τί λέτε; μιλάτε σοβαρά; Μην τρελαθούμε τελείως. Όχι και καμία σχέση ρε παιδιά. Αν δείτε τα στελέχη επιχειρήσεων που δουλεύουν ως προγραμματιστές, θα συναντήσετε Μαθηματικούς, Φυσικούς ακόμα και Γεωπόνους!
το προβλημα της λογικης σου ειναι οτι θεωρεις πως οι ηλεκτρολογοι μηχανικοι ασχολουνται μονο με την πληροφορικη, κατι το οποιο ειναι εντελως λανθασμενο.

η αποψη σου ειναι μονοδιασταστη, γιατι προφανως δεν εχεις καταλαβει τις κατευθυνσης ενος ηλεκτρολογου μηχανικου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
3) Ότι άποψη εξέθεσα ήταν από προσωπική μου πείρα που έζησα δουλεύοντας ως προγραμματιστής υπολογιστών στις μεγαλύτερες εταιρίες πληροφορικής στην Ελλάδα, για αρκετά χρόνια (πριν διοριστώ στην εκπαίδευση), και ξέρω την κατάσταση από μέσα πολύ καλά. Δεν μιλάω λοιπόν ως καθηγητής από την θέση αυτή όπως ειπώθηκε παραπάνω. Τι θέλετε άλλο να σας πω για να σας ανοίξω τα μάτια; Ότι ο διευθυντής του τμήματός μου, μου είχε δώσει μια στοίβα από βιογραφικά και μου είπε κράτα μόνο όταν βλέπεις σπουδές από ΙΕΚ, και όταν βλέπεις πολυτεχνεία πέτατα; Και αυτό το είδα σε 2 εταιρίες που δούλεψα.
wtf?!:!::!::!::!::!::!:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο killbill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Ok, επανορθώνω και γίνομαι πιο σαφής προς αποφυγή παρεξηγήσεων:

η άποψή μου αναφερόταν μόνο σε όσους αποφοίτους του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Η/Υ σκοπεύουν να εργαστούν σε εταιρίες πληροφορικής, που είναι και ο πιο συνηθισμένος τομέας απορρόφησης των αποφοίτων αυτών στην χώρα μας, και άρα αφορά ένα μεγάλο τμήμα αποφοίτων.

Βέβαια υπάρχουν πάντα και οι εξαιρέσεις, αλλά αυτές είναι λίγες. Έχω γνωστό που τελείωσε το εν λόγω τμήμα και δουλεύει στο Χογκ Κογκ στην Seagate και κατασκευάζει σκληρούς δίσκους!

Φυσικά και υπάρχουν πολλοί τομείς απασχόλησης για έναν απόφοιτο του τμήματος αυτού. Εγώ, όπως ανέφερα και στο μήνυμά μου, συμβούλεψα απλά να κάνετε μια έρευνα αγοράς (κοιτάζοντας στο www.asep.gr για το δημόσιο, ή σε sites με αγγελίες για δουλειά στον ιδιωτικό τομέα, ή από ένθετα εφημερίδων για εργασία κλπ κλπ) ώστε να δείτε τι ζήτηση υπάρχει σε ειδικότητες, από ποιές εταιρίες (στην Ελλάδα πάντα και όχι στο Χογκ Κογκ!!) και σε ποιούς τομείς. Δείτε πόσες αγγελίες βρήκατε που να ζητάνε κάτι πέρα από προγραμματιστή. Είναι πολλές; Ποιά ειδικότητα έχουν ανάγκη οι εταιρίες στην Ελλάδα που να μπορεί να απασχοληθεί ένας απόφοιτος αυτού του τμήματος; Πόσες αγγελίες βρίσκετε καθημερινά πέρα της ειδικότητας του προγραμματιστή;

Τα συμπεράσματα δικά σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top