Κόστος φοιτητικής ζωής

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
1)Αν σε χαρακτηρίσω προσβλητικά θα με διαγράψουν.
2)Προφανώς, αναφέρομαι στα έξοδα ανά μήνα, συνεπώς το ποσό της ΔΕΗ είναι διά 2 και του νερού διά 4 (είναι τετραμηνιαίος ο λογαριασμός και μου ήρθε 16 ευρώ). Νομίζω, είναι ο σωστός υπολογισμός για τα μηνιαία έξοδα. Εκτός, αν έπρεπε να λεω ότι πληρώνω 16 ευρώ κάθε μήνα (δηλαδή 64 ευρώ το τετράμηνο που δεν αντιστοιχεί ούτε σε 10μελή οικογένεια) :P

1)ελεύθερα μια οικογένεια είμαστε
2)Ο λογαριασμός ΕΥΔΑΠ δεν απασχολεί την τσέπη του φοιτητή κάθε μήνα αλλά κάθε 3μηνο όπως λές οπου θα πρέπει ο φοιτητής να ζοριστεί λιγο παραπάνω οικονομικά για να πληρώσει τον λογαριασμό επομένως οχι ο υπολογισμός σε μηνιαία βάση νομίζω οτι είναι λανθασμένος (άποψη μου έτσι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Η ΕΥΔΑΠ έρχεται κάθε τρίμηνο, όχι κάθε τετράμηνο κι αυτή την φορά δεν κάνω λάθος. Αυτά τουλάχιστον τα ξέρω καλά.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Η ΕΥΔΑΠ έρχεται κάθε τρίμηνο, όχι κάθε τετράμηνο κι αυτή την φορά δεν κάνω λάθος. Αυτά τουλάχιστον τα ξέρω καλά.:/:

Εξαρτάται την περιοχή εδώ στην Αττική είναι τρίμηνο σε κάποιες άλλες περιοχές είναι τετράμηνο και σε κάποιες άλλες περιοχές είναι ετήσιο π.χ στο χωριο μου που διαθέτει δικό του υδραγωγίο και είναι σε υψόμετρο 1200+ μέτρα βρέχει πολλές μέρες το χρόνο και το υδραγωγίο ανατροφοδοτείται με νερό συνέχεια εκεί δεν πληρώνουμε λογαριασμό νερού απλά ενα ποσο της τάξης των 10 ευρώ το χρόνο στον δήμο και έρχεται κάθε 3μηνο και καθαρίζει την δεξαμενή στην Καρδίτσα που είναι η καταγωγή της μάνας μου είναι ετήσια ο λογαριασμός της εταιρείας ύδρευσης,εδώ στην αττική είναι τριμηνιαία όπως και να έχει δεν βαραίνει σύμφωνα πάντα με την δική μου άποψη την τσέπη του φοιτητή επομένως δεν θεωρώ όπως προείπα σωστό να υπολογίζεται στα μηναιία έξοδα του απλά θα πρέπει τον μήνα εκείνο που θα έρχεται ο λογαριασμός νερού ο φοιτητής να συμπιέζει κάπως τα έξοδα του (δηλαδή π.χ τις εξόδους του ) προκειμένου να πληρώνει και τον έξτρα λογαριασμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
1) Εγώ επειδή έλεγξα τον λογαριασμό είναι τετραμηνιαίος (δεν το είπα τυχαία.
2) Όταν βγάζεις μέσα μηνιαία έξοδα αναγκαστικά κάνεις επιμερισμούς, αυτό είναι το οικονομικά ορθό. Στην πράξη προφανώς ένας μήνας θα είναι πιο βεβαρυμένος λόγω ΕΥΔΑΠ η πόσο μάλλον λόγω ΔΕΗ. Όμως αντίστοιχα κάποιοι άλλοι δεν θα βαρυνονται καθόλου. Εκεί έγκειται η αναγκαιότητα του επιμερισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Ναι σωστή διευκρίνηση! Ευχαριστώ!

Κυρίως για Αθήνα ενδιαφέρομαι, αλλά και η Θεσσαλονίκη είναι στις επιλογές.
Την Κέρκυρα με το μεταφραστικό δεν την σκέφτομαι γιατί θέλει 2 ειδικά και αφού γαλλικά δεν γνωρίζω, πρέπει να δώσω αγγλικά πράγμα που σημαίνει ότι πρέπει να ''φρεσκάρω'' αρκετά την γλώσσα ( η καθηγήτρια των αγγλικών του σχολείου μου είπε πως το επίπεδο του ειδικόυ για τα αγγλικά είναι Β2-Γ1 και εγώ κάποια πράγματα από θέμα γραμματικής/συντακτικού τα έχω ξεχάσει τελείως) και δυστυχώς ο χρόνος μου είναι τόσο περιορισμένος που δεν μπορώ:/:
Οπότε το απέκλεισα σαν επιλογή.

Μην το αποκλείεις μόνο και μόνο για τα αγγλικά των πανελληνίων! Δεδομένου πως οι ξένες γλώσσες έχουν διπλό συντελεστή, στα γερμανικά είμαι σίγουρη πως θα αριστεύσεις και στα αγγλικά το θεωρώ απίθανο να μην πιάσεις τη βάση, είναι σίγουρο πως περνάς στη σχολή! Να το αποκλείσεις μόνο αν δεν σε ενδιαφέρει η μετάφραση σε επίπεδο πρώτου πτυχίου και προτιμάς να μελετήσεις τη γερμανική γλώσσα αυτή καθ' αυτή.

Εν ολίγοις σκέψου το μακροπρόθεσμα, τόσο ως προς το με τι θες να ασχοληθείς κατά τη διάρκεια των σπουδών σου, όσο και αργότερα, ως επάγγελμα. Προτιμάς το κομμάτι της διδασκαλίας (ή ενδεχομένως της έρευνας αν πας προς τη γλωσσολογία) ή θα σε ενδιάφερε η μετάφραση; Εννοείται πως από γερμανική φιλολογία με κατάλληλο μεταπτυχιακό μπορείς να γίνεις μεταφράστρια και υπάρχουν πολύ καλά προγράμματα, όπως του Germersheim. Απλά να ξέρεις πως τα αγγλικά θα σου χρειαστούν 100% ως γλώσσα εργασίας αν επιλέξεις αυτόν τον δρόμο.

Σου τα λέω όλα αυτά για να τα έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου, ως γενικές πληροφορίες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Μην το αποκλείεις μόνο και μόνο για τα αγγλικά των πανελληνίων! Δεδομένου πως οι ξένες γλώσσες έχουν διπλό συντελεστή, στα γερμανικά είμαι σίγουρη πως θα αριστεύσεις και στα αγγλικά το θεωρώ απίθανο να μην πιάσεις τη βάση, είναι σίγουρο πως περνάς στη σχολή! Να το αποκλείσεις μόνο αν δεν σε ενδιαφέρει η μετάφραση σε επίπεδο πρώτου πτυχίου και προτιμάς να μελετήσεις τη γερμανική γλώσσα αυτή καθ' αυτή.

Εν ολίγοις σκέψου το μακροπρόθεσμα, τόσο ως προς το με τι θες να ασχοληθείς κατά τη διάρκεια των σπουδών σου, όσο και αργότερα, ως επάγγελμα. Προτιμάς το κομμάτι της διδασκαλίας (ή ενδεχομένως της έρευνας αν πας προς τη γλωσσολογία) ή θα σε ενδιάφερε η μετάφραση; Εννοείται πως από γερμανική φιλολογία με κατάλληλο μεταπτυχιακό μπορείς να γίνεις μεταφράστρια και υπάρχουν πολύ καλά προγράμματα, όπως του Germersheim. Απλά να ξέρεις πως τα αγγλικά θα σου χρειαστούν 100% ως γλώσσα εργασίας αν επιλέξεις αυτόν τον δρόμο.

Σου τα λέω όλα αυτά για να τα έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου, ως γενικές πληροφορίες. :)

Σε ευχαριστώ πολύ γνια τις πληροφορίες και για τις συμβουλές :flowers:
Η αλήθεια είναι ότι ''κλείνω'' πιο πολύ προς την διδασκαλία όμως δεν θέλω να μείνω εκει για πάντα. Θέλω να πω, πως θέλω να δοκιμάσω και άλλα πράγματα βλ. γλωσσολογία ίσως ψυχολογία ( παιδοψυχολογία) ή ακόμη και μετάφραση. Γενικά, δεν είμαι του μονόπλευρου. Όρεξη και... χρήμα να υπάρχει:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Παρακαλώ, αλληλεγγύη μεταξύ των... language freaks! Θα διαπιστώσεις εν καιρώ τι θα σε τραβήξει τελικά, μέσα απ' τα μαθήματα της σχολής. Γενικά κατέβασε προγράμματα σπουδών απ' όλα τα τμήματα που σε ενδιαφέρουν (Ελλάδα & Γερμανία) για να σχηματίσεις μια γενική εικόνα και να πάρεις δύναμη για τα διαβάσματά σου. Καλή επιτυχία σου εύχομαι! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Παρακαλώ, αλληλεγγύη μεταξύ των... language freaks! Θα διαπιστώσεις εν καιρώ τι θα σε τραβήξει τελικά, μέσα απ' τα μαθήματα της σχολής. Γενικά κατέβασε προγράμματα σπουδών απ' όλα τα τμήματα που σε ενδιαφέρουν (Ελλάδα & Γερμανία) για να σχηματίσεις μια γενική εικόνα και να πάρεις δύναμη για τα διαβάσματά σου. Καλή επιτυχία σου εύχομαι! :)

Πες ότι το έχω κάνει ήδη. Θα ''καω'' το απόγευμα:eek: γιατί τώρα κάνω επανάληψη την δεύτερη μεγάλη μου αγάπη, την ιστορία ( καμμένη μέχρι εκεί που δεν πάει, το ξέρω:redface: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ σπουδάζω στην Αθήνα και, παρόλο που θεωρείται ακριβή πόλη, τα μηνιαία έξοδά μου είναι ελάχιστα. Αυτό γιατί:

  • Μένω σε εστία, οπότε δεν έχω έξοδα σπιτιού (ενοίκια, λογαριασμοί ρεύματος, κ.λπ)
  • Τρώω στο εστιατόριο της σχολής σχεδόν καθημερινά
  • Δεν αγοράζω συχνά καινούργια ρούχα/παπούτσια, πόσο μάλλον μάρκες. Αυτό δεν σημαίνει ότι κυκλοφορώ σαν λέτσος.
  • Βγαίνω το πολύ δύο φορές το μήνα για καφέ/ποτό
  • Δεν πηγαίνω συχνά στον τόπο κατοικίας μου
  • Δεν καπνίζω και
  • Δεν πίνω καθημερινά καφέ, όπως οι περισσότεροι φοιτητές
Τα έξοδά μου ανά μήνα ανέρχονται σε ±50€. Σ' αυτά περιλαμβάνονται η μηνιαία κάρτα των ΜΜΜ, τα ψώνια από το super market, η διασκέδαση, κάνα βιβλίο που και που, τα ρούχα/παπούτσια που αγοράζω μία στο τόσο, και τυχόν έκτακτα έξοδα.

Γενικά, ξοδεύω λίγα λεφτά, όχι
απαραίτητα γιατί οι γονείς μου δεν μπορούν να μου δώσουν περισσότερα, αλλά γιατί από μικρός έμαθα να είμαι ολιγαρκής. Όποιος πραγματικά θέλει, μπορεί και με λίγα χρήματα να σπουδάσει και να χαρεί μια αξιοπρεπής φοιτητική ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Το να περιοριζεις την ζωη σου, απο επιλογη σου ή οχι, δεν την κανει αξιοπρεπης. Αν εσυ (και γενικα ο οποιοσδηποτε) νιωθεις καλα κι ανετα μπραβο και μαγκια σου.
Αλλα εγω προσωπικα, αν και δεν ειμαι σπαταλος, θα ηθελα να ζω πιο ανετα.
Ειναι στη φυση μας να ζηταμε περισσοτερα.
Αν καποιος μπορει να ξοδεψει περισσοτερα, ας το κανει. Ιδανικα θα ηταν τα εξοδα του, των γονιων του, να φερουν και τα επιθυμητα αποτελεσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το να περιοριζεις την ζωη σου, απο επιλογη σου ή οχι, δεν την κανει αξιοπρεπης. Αν εσυ (και γενικα ο οποιοσδηποτε) νιωθεις καλα κι ανετα μπραβο και μαγκια σου.
Ακριβώς. Είναι υποκειμενικό αυτό που λες. Αν, για παράδειγμα, κάποιος κάνει φοιτητική ζωή με 1000€/μήνα και ξαφνικά οι συνθήκες (είτε από επιλογή είτε όχι) τον αναγκάσουν να ζει με 500€/μήνα, θα του φανεί ότι δεν ζει αξιοπρεπώς, σύμφωνα με τις δικές του συνθήκες ζωής. Για μένα, όμως, είναι αξιοπρεπέστατη μια (φοιτητική) ζωή με 500€/μήνα, σύμφωνα με τις δικές μου συνθήκες ζωής.
Ειναι στη φυση μας να ζηταμε περισσοτερα.
Αυτό δεν σημαίνει ότι όλοι μας ζητάμε περισσότερα υλικά αγαθά, αν αναφέρεσαι σε αυτά, γιατί κάποιοι τα έχουν σε δεύτερη μοίρα.
Αν καποιος μπορει να ξοδεψει περισσοτερα, ας το κανει. Ιδανικα θα ηταν τα εξοδα του, των γονιων του, να φερουν και τα επιθυμητα αποτελεσματα.
Συμφωνώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Εγώ σπουδάζω στην Αθήνα και, παρόλο που θεωρείται ακριβή πόλη, τα μηνιαία έξοδά μου είναι ελάχιστα. Αυτό γιατί:

  • Μένω σε εστία, οπότε δεν έχω έξοδα σπιτιού (ενοίκια, λογαριασμοί ρεύματος, κ.λπ)
  • Τρώω στο εστιατόριο της σχολής σχεδόν καθημερινά
  • Δεν αγοράζω συχνά καινούργια ρούχα/παπούτσια, πόσο μάλλον μάρκες. Αυτό δεν σημαίνει ότι κυκλοφορώ σαν λέτσος.
  • Βγαίνω το πολύ δύο φορές το μήνα για καφέ/ποτό
  • Δεν πηγαίνω συχνά στον τόπο κατοικίας μου
  • Δεν καπνίζω και
  • Δεν πίνω καθημερινά καφέ, όπως οι περισσότεροι φοιτητές
Τα έξοδά μου ανά μήνα ανέρχονται σε ±50€. Σ' αυτά περιλαμβάνονται η μηνιαία κάρτα των ΜΜΜ, τα ψώνια από το super market, η διασκέδαση, κάνα βιβλίο που και που, τα ρούχα/παπούτσια που αγοράζω μία στο τόσο, και τυχόν έκτακτα έξοδα.

Γενικά, ξοδεύω λίγα λεφτά, όχι
απαραίτητα γιατί οι γονείς μου δεν μπορούν να μου δώσουν περισσότερα, αλλά γιατί από μικρός έμαθα να είμαι ολιγαρκής. Όποιος πραγματικά θέλει, μπορεί και με λίγα χρήματα να σπουδάσει και να χαρεί μια αξιοπρεπής φοιτητική ζωή.

Αν η μηνιαια καρτα των ΜΜΜ ειναι 15 τοτε βγαζεις τον μηνα με 35. Πολυ δυσκολο. Γιατι δεν ψαχνεις για καμια δουλεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Αν η μηνιαια καρτα των ΜΜΜ ειναι 15 τοτε βγαζεις τον μηνα με 35. Πολυ δυσκολο. Γιατι δεν ψαχνεις για καμια δουλεια?

Μην ξεχνάς ότι τα έχει όλα πληρωμένα (φαί, στέγαση κ.λπ.) που άλλα παιδιά δεν έχουν την ευκαιρία να έχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν η μηνιαια καρτα των ΜΜΜ ειναι 15 τοτε βγαζεις τον μηνα με 35. Πολυ δυσκολο.
Δεν είναι και ακατόρθωτο. Δεν λέω πως αν βγάζω τον μήνα με 35€, απολαμβάνω μια ξέγνοιαστη φοιτητική ζωή και δεν στερούμε τίποτα. Το θέμα είναι πως και να στερηθώ κάτι, δεν με πολυαπασχολεί που σημαίνει ότι τελικά δεν μου ήταν τόσο απαραίτητο. Επισημαίνω ότι ο τρόπος με τον οποίο περνώ την φοιτητική μου ζωή δεν είναι ο ιδανικός κι ούτε τον προτείνω σε κανέναν. Απλώς, λέω το πως περνώ εγώ τη φοιτητική μου ζωή.
Γιατι δεν ψαχνεις για καμια δουλεια?
Δεν ξέρω αν το λες ειρωνικά ή όχι. Εν πάση περιπτώσει, το σκέφτομαι, από του χρόνου όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Ουτε ειπα πως περνας ξεγνοιαστα ουτε ειρωνευτηκα αναφορικα με τη δουλεια. Απλα απορησα πως και δεν ψαχνεις για εργασια ωστε να εισαι πιο ανετος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Εγώ σπουδάζω στην Αθήνα και, παρόλο που θεωρείται ακριβή πόλη, τα μηνιαία έξοδά μου είναι ελάχιστα. Αυτό γιατί:

  • Μένω σε εστία, οπότε δεν έχω έξοδα σπιτιού (ενοίκια, λογαριασμοί ρεύματος, κ.λπ)
  • Τρώω στο εστιατόριο της σχολής σχεδόν καθημερινά
  • Δεν αγοράζω συχνά καινούργια ρούχα/παπούτσια, πόσο μάλλον μάρκες. Αυτό δεν σημαίνει ότι κυκλοφορώ σαν λέτσος.
  • Βγαίνω το πολύ δύο φορές το μήνα για καφέ/ποτό
  • Δεν πηγαίνω συχνά στον τόπο κατοικίας μου
  • Δεν καπνίζω και
  • Δεν πίνω καθημερινά καφέ, όπως οι περισσότεροι φοιτητές
Τα έξοδά μου ανά μήνα ανέρχονται σε ±50€. Σ' αυτά περιλαμβάνονται η μηνιαία κάρτα των ΜΜΜ, τα ψώνια από το super market, η διασκέδαση, κάνα βιβλίο που και που, τα ρούχα/παπούτσια που αγοράζω μία στο τόσο, και τυχόν έκτακτα έξοδα.

Γενικά, ξοδεύω λίγα λεφτά, όχι
απαραίτητα γιατί οι γονείς μου δεν μπορούν να μου δώσουν περισσότερα, αλλά γιατί από μικρός έμαθα να είμαι ολιγαρκής. Όποιος πραγματικά θέλει, μπορεί και με λίγα χρήματα να σπουδάσει και να χαρεί μια αξιοπρεπής φοιτητική ζωή.


Μια(σχεδόν άκυρη για το θέμα)ερωτήσεις , για να μηνειε σε εστία είναι επιλογή σου ει επιλέγεσαι να ναι τη πρεπει να κανεις για να "διαγωνιστείς"???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Μην ξεχνάς ότι τα έχει όλα πληρωμένα (φαί, στέγαση κ.λπ.) που άλλα παιδιά δεν έχουν την ευκαιρία να έχουν.

Αναφερθηκα στα προσωπικα εξοδα (οχι στεγη) αρα το μονο που εχει εξασφαλισμενο ειναι το φαι του. Αλλα και παλι ποιος τη βγαζει με 3 γευματα τη μερα? Μια τυροπιτα να συμπληρωνεις/μερα και τα εχεις χαλασει τα 35. Χωρις σουπερ μαρκετ, καφε, φωτοτυπιες, τα απαραιτητα δηλαδη.

Anyway, απλα ειπα πως ειναι δυσκολο αλλα αφου τα καταφερνει κανενα προβλημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Αναφερθηκα στα προσωπικα εξοδα (οχι στεγη) αρα το μονο που εχει εξασφαλισμενο ειναι το φαι του. Αλλα και παλι ποιος τη βγαζει με 3 γευματα τη μερα? Μια τυροπιτα να συμπληρωνεις/μερα και τα εχεις χαλασει τα 35. Χωρις σουπερ μαρκετ, καφε, φωτοτυπιες, τα απαραιτητα δηλαδη.

Anyway, απλα ειπα πως ειναι δυσκολο αλλα αφου τα καταφερνει κανενα προβλημα

στο εστιατοριο του εκπα τουλαχιστον, μπορεις το 1 γευμα να το κανεις 3 ευκολα. απλα ξαναπερνας με τον δισκο σου και κανεις refill μεχρι να σκασεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Εννοω οτι δεν μπορεις να τρως μονο πρωι μεσημερι βραδυ (και σε συγκεκριμενες ωρες) πρεπει να τρως κι ενδιαμεσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Απλά παίρνεις μερικά φρούτα από τη λέσχη για το σπίτι, για να έχεις να τσιμπολογάς... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top