Κόστος φοιτητικής ζωής

Valous

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
200ευρω θα βρεις ανετα στουντιο επιπλωμενο

Εχω φιλη που βρηκε στα 200, στουντιο με ολα τα επιπλα σχετικα κοντα κεντρο. Καινουργια οικοδομη.. οσο περναει ο καιρος θα γινονται δυσκολα να τα βρεις ομως, πιστευω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Εγω με 200 βρηκα,2ο οροφο χωρις κοινοχρηστα .Απο οτι ειδα οταν εψαχνα υπηρχαν πολλα αξιοπρεπη στουντιο σε αυτην την τιμη.Βεβαια ειναι 20τμ αλλα βολευομαι μια χαρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Άντε και 150 η δεη και το νερο....(και πολλά λέω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Πόσα χρήματα χρειάζεστε περίπου συνολικά ( σπίτι, φαγητό, μετακίνηση, ελεύθερος χρόνος κλπ) τον μήνα;
Ψάχνω για πόλεις που θα κάνω αιτήσεις στη Γερμανία και τα μηνιαία έξοδα σε όσες θέλω κυμαίνονται από 500 ως και περίπου 850 ευρώ.
Θέλω να κάνω μαι σύγκριση για να δω πόση διαφορά θα έχει αν φύγω από το να μείνω εδώ στο οικονομικό κομμάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν έχω ιδέα για Γερμανία αλλά γενικά εξαρτάται από το κόστος ζωής της πόλης και από το ποια είναι τα ενδιαφέροντα σου.Μπορεί π.χ να μένεις στη φοιτητική εστία,να τρως συχνά από τη λέσχη και να χαλάς κάτι παραπάνω σε διασκέδαση και ταξίδια ή να επιλέξεις κάτι πιο ακριβό και cosy για στέγαση και να περιορίσεις άλλα πράγματα. Οπότε, μόνο εσύ μπορείς να υπολογίσεις πάνω κάτω ποια θα είναι τα έξοδα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
250 ενοίκιο
200 ατομικά έξοδα
20-30 ΔΕΗ
5 νερό
20 κοινόχρηστα
20 internet
25-30 θέρμανση

Σύνολο περί τα 550-600 το μήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
150 ενοίκιο
ΔΕΗ 20-30
Νερό 15-20
Φαγητό 20-30 (φρούτα και νερά )
Διασκέδαση 40 ( καμία μπυριτσα απο σούπερ μάρκετ, αράζουμε όπου βρούμε ,και κανα κρασάκι μια φορά το μηνα )
Σύνολο ,πολλά , για μένα ειναι πολλά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Anonymous 123

Νεοφερμένος

Ο Anonymous 123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
150 ενοίκιο
ΔΕΗ 20-30
Νερό 15-20
Φαγητό 0 (λέσχη πάντα )
Διασκέδαση 40 ( καμία μπυριτσα απο σούπερ μάρκετ, αράζουμε όπου βρούμε ,και κανα κρασάκι μια φορά το μηνα )
Σύνολο ,πολλά , για μένα ειναι πολλά

Λεφτα για ιντερνετ εχεις ομως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Πόσα χρήματα χρειάζεστε περίπου συνολικά ( σπίτι, φαγητό, μετακίνηση, ελεύθερος χρόνος κλπ) τον μήνα;
Ψάχνω για πόλεις που θα κάνω αιτήσεις στη Γερμανία και τα μηνιαία έξοδα σε όσες θέλω κυμαίνονται από 500 ως και περίπου 850 ευρώ.
Θέλω να κάνω μαι σύγκριση για να δω πόση διαφορά θα έχει αν φύγω από το να μείνω εδώ στο οικονομικό κομμάτι.

Αφού θες να σπουδάσεις εξωτερικό ,γιατι δίνεις πανελληνιες κ καθόλου ;

Λεφτα για ιντερνετ εχεις ομως.

Του γείτονα σφαιρα παει :D:P (ειμαι απο το κίνημα δε πληρώνω )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Αφού θες να σπουδάσεις εξωτερικό ,γιατι δίνεις πανελληνιες κ καθόλου ;

Ειναι προυπόθεση τουλάχιστον τα 10.000 μόρια από τις πανελλήνιες εξετάσεις για το γερμανικό πανεπιστήμιο. Όσο καλύτερα τα πας βέβαια και όσο καλύτερο απολυτήριο έχεις, τόσες περισσότερες πιθανότητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Μαρία, καλύτερα να διευκρινίσεις τις πόλεις που θες να μάθεις, καθώς οι αποκλίσεις είναι σημαντικές από πόλη σε επαρχεία. Αφού θες Γερμανική Φιλολογία φαντάζομαι Αθήνα & Θεσσαλονίκη; Ή σε ενδιαφέρει και η Κέρκυρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Μαρία, καλύτερα να διευκρινίσεις τις πόλεις που θες να μάθεις, καθώς οι αποκλίσεις είναι σημαντικές από πόλη σε επαρχεία. Αφού θες Γερμανική Φιλολογία φαντάζομαι Αθήνα & Θεσσαλονίκη; Ή σε ενδιαφέρει και η Κέρκυρα;

Νομίζω ότι έχει απόλυτο δίκιο, καθώς τα έξοδα του μήνα για κάποιον φοιτητή συναρτώνται με την πόλη στην οποία σπουδάζει.
άλλα έξοδα έχει ένας φοιτητής στην Αθήνα κι άλλα στην Κέρκυρα, που αναφέρθηκε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ενοίκιο 180
ΔΕΗ 20
Κοινόχρηστα 12
Νερό 4
Ίντερνετ 19
Προσωπικά έξοδα (σουπερμάρκετ, εισητηρια για πανεπιστήμιο και εξόδους)

Σύνολο: 435€

Και κάνω αρκετά καλή ζωή. Μπορώ, άνετα να δηλαδή να πέσω και στο 400αρι.

Θεωρώ ότι αν βρεις χαμηλό ενοίκιο και συνεπώς λίγα πάγια έξοδα, μετά είναι πραγματικά πάνω σου. Ξέρω παιδιά που τρώνε μόνο στην εστία, πληρώνουν 15 ευρώ στον προαστιακο η 25-30 ευρώ στο λεωφορείο και χαλάνε ελάχιστα λεφτά για διασκέδαση, τύπου 10 ευρώ τη εβδομάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Ενοίκιο 180
ΔΕΗ 20
Κοινόχρηστα 12
Νερό 4
Ίντερνετ 19
Προσωπικά έξοδα (σουπερμάρκετ, εισητηρια για πανεπιστήμιο και εξόδους)

Σύνολο: 435€

Και κάνω αρκετά καλή ζωή. Μπορώ, άνετα να δηλαδή να πέσω και στο 400αρι.

Θεωρώ ότι αν βρεις χαμηλό ενοίκιο και συνεπώς λίγα πάγια έξοδα, μετά είναι πραγματικά πάνω σου. Ξέρω παιδιά που τρώνε μόνο στην εστία, πληρώνουν 15 ευρώ στον προαστιακο η 25-30 ευρώ στο λεωφορείο και χαλάνε ελάχιστα λεφτά για διασκέδαση, τύπου 10 ευρώ τη εβδομάδα.


4 ευρώ νερό το τρίμηνο σοβαρά που?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
4 ευρώ νερό το τρίμηνο σοβαρά που?
Αποκλείεται, μόνο 6 ευρώ είναι η πάγια κατανάλωση που βάζει η ΕΥΔΑΠ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Μαρία, καλύτερα να διευκρινίσεις τις πόλεις που θες να μάθεις, καθώς οι αποκλίσεις είναι σημαντικές από πόλη σε επαρχεία. Αφού θες Γερμανική Φιλολογία φαντάζομαι Αθήνα & Θεσσαλονίκη; Ή σε ενδιαφέρει και η Κέρκυρα;

Ναι σωστή διευκρίνηση! Ευχαριστώ!

Κυρίως για Αθήνα ενδιαφέρομαι, αλλά και η Θεσσαλονίκη είναι στις επιλογές.
Την Κέρκυρα με το μεταφραστικό δεν την σκέφτομαι γιατί θέλει 2 ειδικά και αφού γαλλικά δεν γνωρίζω, πρέπει να δώσω αγγλικά πράγμα που σημαίνει ότι πρέπει να ''φρεσκάρω'' αρκετά την γλώσσα ( η καθηγήτρια των αγγλικών του σχολείου μου είπε πως το επίπεδο του ειδικόυ για τα αγγλικά είναι Β2-Γ1 και εγώ κάποια πράγματα από θέμα γραμματικής/συντακτικού τα έχω ξεχάσει τελείως) και δυστυχώς ο χρόνος μου είναι τόσο περιορισμένος που δεν μπορώ:/:
Οπότε το απέκλεισα σαν επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
4 ευρώ νερό το τρίμηνο σοβαρά που?

Αν σε χαρακτηρίσω προσβλητικά θα με διαγράψουν.
Προφανώς, αναφέρομαι στα έξοδα ανά μήνα, συνεπώς το ποσό της ΔΕΗ είναι διά 2 και του νερού διά 4 (είναι τετραμηνιαίος ο λογαριασμός και μου ήρθε 16 ευρώ). Νομίζω, είναι ο σωστός υπολογισμός για τα μηνιαία έξοδα. Εκτός, αν έπρεπε να λεω ότι πληρώνω 16 ευρώ κάθε μήνα (δηλαδή 64 ευρώ το τετράμηνο που δεν αντιστοιχεί ούτε σε 10μελή οικογένεια) :P

Αποκλείεται, μόνο 6 ευρώ είναι η πάγια κατανάλωση που βάζει η ΕΥΔΑΠ.

Μου αρέσει που και εσύ απαντάς λες και δεν καταλαβαίνεις.

Ειναι κ αυτος απο το κίνημα δε πληρώνω χαχα:D

Το πέτυχες!!! Clap clap!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Μου αρέσει που και εσύ απαντάς λες και δεν καταλαβαίνεις.
Καλά ντε, λάθη είμαστε κι ανθρώπους κάνουμε, μη βαράς.:redface:
My fault...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν σε χαρακτηρίσω προσβλητικά θα με διαγράψουν.

Σιγά ρε μάγκα,δεν σου είπε και τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top