Κόστος φοιτητικής ζωής

john_doe

Δραστήριο μέλος

Ο john_doe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Αν πιάσετε ανεπίπλωτο, υπολογίστε και κανά τριχίλιαρο για ΙΚΕΑ και ΚΩΤΣΟΒΟΛΟ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotap

Νεοφερμένος

Η panagiotap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Αν πιάσετε ανεπίπλωτο, υπολογίστε και κανά τριχίλιαρο για ΙΚΕΑ και ΚΩΤΣΟΒΟΛΟ.

Ισχύει. Προσωπικά, έδωσα 2,700 για κρεβάτι, στρώμα, καναπέ, τραπέζι - γραφείο - βιβλιοθήκη, κουζινάκι, ψυγείο μικρό, πλυντήριο, καρέκλα γραφείου, καρέκλες, τραπεζάκι μπαλκονιού με 2 καρέκλες, οικιακά σκεύη, συρταριέρα, λευκά είδη, θήκη για λίγα ζευγάρια παπούτσια. Ντουλάπα είχε εντοιχισμένη. Αυτό που διαπίστωσα, όμως, είναι ότι βγαίνει ένα ποσό που καθόλου δεν περιμένουμε για τα ψιλοπράγματα. Και μιλώ για πράγματα από οδοντογλυφίδες μέχρι μανταλάκια και γενικά ό,τι μπορεί να χρειαστεί ένα σπίτι που ξεκινά από το μηδέν. Η διαφορά από το επιπλωμένο είναι ότι στην μία περίπτωση τα δίνεις μαζεμένα ( και έχεις επιλέξει αυτά που εσύ θες ) ενώ στην άλλη τα δίνεις / μήνα ( και ενδέχεται πολλά να μην σε βολέψουν καθόλου ή να περιμένουν εσένα για να χαλάσουν και αν έχεις σπιτονοικοκύρη περίεργο, βράστα). Παρόλα αυτά, καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο να έχει κανείς ένα μπάτζετ 4.000 περίπου ( και για τα δύο πρώτα ενοίκια) στις μέρες μας - κι εγώ τα μάζευα 1 χρόνο +.

Η δική μου - εμπειρική - εκτίμηση είναι πως ανάλογα ΒΕΒΑΙΑ με τις ανάγκες και τα standards κάποιου τα έξοδα για Αθήνα είναι πάνω - κάτω :

Ενοίκιο για καλής κατάστασης μεγάλη γκαρσονιέρα - μικρό δυάρι: 250-300
Κοινόχρηστα: Χειμώνας 40/δίμηνο, καλοκαίρι: 25/δίμηνο
ΔΕΗ: 100/4μηνο
Νερό: 25/4μηνο
ΝΕΤ: 20/μήνα
Κινητό:10/μήνα
Σούπερ μάρκετ: 100- 150/μήνα
ΜΜΜ:15/μήνα
Έκτακτα (βλάβες, φαρμακείο κοκ) 20€

Προσωπικά έξοδα- διασκέδαση : 100€/μήνα

Το μαγείρεμα στο σπίτι είναι το μόνο πράγμα στο οποίο μπορείς να κάνεις εξαιρετική οικονομία χωρίς να ρίξεις την ποιότητα ζωής σου - ίσα - ίσα που το delivery είναι αυτό που την ρίχνει κατακόρυφα. Κάποιους μήνες θα χαλάσεις λιγότερα, κάποιους επειδή θα έχεις από τον προηγούμενο μήνα απόθεμα, λιγότερα. Αγοράστε τάπερ, αξιοποιήστε κάθε υλικό και ψωνίστε έξυπνα.

Προσωπικά, με βοήθησε πολύ που τον πρώτο μήνα έκανα έναν μεγάλο λογαριασμό στο σούπερ μάρκετ με αποτέλεσμα να έχω μπακ απ και τους επόμενους μήνες να προσθέτω ό,τι λείπει. Έτσι τα ψώνια δεν σας " καβαλάνε" ποτέ.

Συγγνώμη για το σεντόνι. Να περάσετε υπέροχα και να είστε πάντα δημιουργικοί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Εγώ υπολογίζω πως με ένα 400-450άρι/μήνα θα είμαι παραπάνω από καλά (σύμφωνα με τις δικές μου συνήθεις κ προτιμήσεις).
210 το σπίτι (επιπλωμένο κ προτελευταίος όροφος,6ος,αλλά μικρούλι studio) 11 τα κοινόχρηστα, 20-25 το φυσικό αέριο ( για μισό χρόνο), με νερό και ΔΕΗ -->γύρω στο 300άρι
+μηνιαία ψώνια στο σμ, μετακινήσεις, έξοδοι ..κανα εκατοστάρι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotap

Νεοφερμένος

Η panagiotap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Εγώ υπολογίζω πως με ένα 400-450άρι/μήνα θα είμαι παραπάνω από καλά (σύμφωνα με τις δικές μου συνήθεις κ προτιμήσεις).
210 το σπίτι (επιπλωμένο κ προτελευταίος όροφος,6ος,αλλά μικρούλι studio) 11 τα κοινόχρηστα, 20-25 το φυσικό αέριο ( για μισό χρόνο), με νερό και ΔΕΗ -->γύρω στο 300άρι
+μηνιαία ψώνια στο σμ, μετακινήσεις, έξοδοι ..κανα εκατοστάρι?

Καλησπέρα. Εννοείς πως ΔΕΗ και νερό είναι μέσα στα 300€;
Με 100 ευρώ/ μήνα μπορείς κατά την γνώμη μου με λίγη προσοχή να περάσεις.
Θα δώσεις 50ευρώ σούπερ μάρκετ για τα απαραίτητα, (σίγουρα θα φας παραπάνω φορές μακαρόνια και όσπρια απ' ότι κρέας), 15 ΜΜΜ και 35 για έξοδο( καφέδες, σουβλάκια κλπ) Απλά σε αυτή την περίπτωση δεν πρέπει να ξεφύγεις. Αν έναν μήνα δλδ μπεις μέσα μετά θα σε πάρει λίγο από κάτω.

Ενημερωτικά να σου πω, ότι έχω φίλο που περνάει με 300/μήνα. Με ενοίκιο 140E.
Σημασία έχει να ξέρεις να προσαρμόζεσαι σε αυτό που έχεις χωρίς να μιζεριάζεις.
Προσωπικά έχω περάσει μήνα με υπόλοιπο για εξόδους και προσωπικά πράγματα με 30 ευρώ και μήνα με 200 ευρώ.
Δεν μπορώ να σου πω ότι αυτόν με τα 200 ευρώ, πέρασα καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CIVILALEX

Νεοφερμένος

Η CIVILALEX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
πολυ το ψειριζετε ρε παιδια, εγω με 200 δινω νοικιο και 300 ολα τα αλλα, το που πανε ειναι αναλογως τις αναγκες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Ρε παιδιά υπαρχει περιπτωση απο πολη σε πολη και νησι σε νησι να σου ερχεται πιο πολυ το ρευμα και το νερο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotap

Νεοφερμένος

Η panagiotap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
πολυ το ψειριζετε ρε παιδια, εγω με 200 δινω νοικιο και 300 ολα τα αλλα, το που πανε ειναι αναλογως τις αναγκες

Αυτό, όμως, το λες τώρα που έχεις ήδη δει πού και σε τί χαλάς ένα 500άρικο. Τα παιδιά που το "ψειρίζουνε" όπως λες, δεν έχουν καμιά ιδέα για το πόσα χρειάζεται ένα σπίτι και πού. Όπως δεν είχαμε κι εμείς. Κι ας μην γελιόμαστε : οι πιο πολλοί υπολογίζαμε λιγότερα και λέγαμε το χαρακτηριστικό " γαμάτα, μου μένουν και 200 για έξω" ενώ τελικά, είναι πολύ λιγότερα. Καταλαβαίνω ότι αυτοί που ρωτάνε, ειδικά στις μέρες μας μάλιστα, έχουν τον φόβο για το αν θα τους φτάσουν εν τέλει τα χρήματα και όσο και να το ψάξουνε, το καταλαβαίνω και το σέβομαι.

Ρε παιδιά υπαρχει περιπτωση απο πολη σε πολη και νησι σε νησι να σου ερχεται πιο πολυ το ρευμα και το νερο??

Να σου πω την αλήθεια για ΔΕΗ, δεν ξέρω. Δεν νομίζω, όμως. Νομίζω οι παράγοντες που το επηρεάζουν είναι τα τ.μ και οι κιλοβατώρες. Το πάγιο του νερού έχω δει πως διαφέρει από πόλη σε πόλη και στην Αθήνα διαφέρει ακόμα κι από δήμο σε δήμο. Πιστεύω πάντως ότι δύσκολα ξεπερνά τα 25/4μηνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
@panagiotap γενικά τα standards μου ήταν πιο χαμηλά, αλλά διαβάζω διάφορα (τέρατα) στα ιντερνετς. :P μέσα στο 300αρι τα έξοδα του σπιτιού. Και το 100αρι max για τα άλλα. Οι γονείς μου μένουν σε μια κωμόπολη 45' από τη Θεσσαλονική, άρα θα μου στέλνουν συνέχεια ταπεράκια, έχουμε κήπο, κ.λπ+έχω πολλούς Σαλονικιούς συγγενείς που δηλώνουν παραπάνω από πρόθυμοι να με τραπεζώνουν+κυτιώς λέσχη(τζάμπα)=φαγητό απ' έξω μια φορά την εβδομάδα κ σουπερ μαρκετ για τα αναγκαία..

α! Εγώ είμαι στα 20-25τ.μ. Για ΔΕΗ πώς με κόβεις,guru;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Το σπίτι υπολογιζω γυρω στα 30-40 τμ....περασα ροδο αλλα εχω ακουσει οτι ειναι ακριβα εκει......25/4μηνο το νερο.....μόνοο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotap

Νεοφερμένος

Η panagiotap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Το σπίτι υπολογιζω γυρω στα 30-40 τμ....περασα ροδο αλλα εχω ακουσει οτι ειναι ακριβα εκει......25/4μηνο το νερο.....μόνοο??

Δεν ξέρω καθόλου για τα ενοίκια εκεί, κάποιος που ξέρει, μπορεί ενδεχομένως να σε βοηθήσει καλύτερα. Εγώ τόσα δίνω το 4μηνο. Και μένω Ακρόπολη - Κουκάκι. Μαγειρεύω πάντα σπίτι, πλυντήριο για 2 άτομα, μπάνιο και όλα τα συναφή για 2 άτομα κι ένα σκυλάκι. Θέλω να πω, ξοδεύουμε αρκετό νερό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Δεν ξέρω καθόλου για τα ενοίκια εκεί, κάποιος που ξέρει, μπορεί ενδεχομένως να σε βοηθήσει καλύτερα. Εγώ τόσα δίνω το 4μηνο. Και μένω Ακρόπολη - Κουκάκι. Μαγειρεύω πάντα σπίτι, πλυντήριο για 2 άτομα, μπάνιο και όλα τα συναφή για 2 άτομα κι ένα σκυλάκι. Θέλω να πω, ξοδεύουμε αρκετό νερό.

ευχαριστω πολυ...με το ενοικιο οκ απλα θελω να υπολογισω το ρευμα....και το νερο...σκεφτομαι να συγκατοικησω...απλα ετσι για να εχω μια ιδεα...θενξ και παλι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CIVILALEX

Νεοφερμένος

Η CIVILALEX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
εγω το λεω και για να μην αγχωνονται και επειδη διαβαζω πιο πανω κατι 3000 ευρω για ικεα επιπλα, οχι ρε παιδια φοιτητες ειστε, τωρα δεν ειναι το νοημα στις πολυτελειες αλλα στο δυνατο διαβασμα, νεες γνωριμιες και ψυχοσωματικη ενδυναμωση

και μη ξοδευετε λεφτα στο μπομποδηλητηρια που πουλανε τα μπαρ, παρτε μια μπυρα μονο για να μπειτε και το σωμα και το πορτοφολι θα σας ευχαριστησουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Όσοι μένετε στην πόλη σας πόσα χαλάτε περίπου? Φαντάζομαι στις εξόδους λογικά είμαστε πιο άνετοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CIVILALEX

Νεοφερμένος

Η CIVILALEX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
ειστε τυχεροι, ενα φιλαρακι εχει 200 ευρω μονο για εξοδους και τρωει σπιτι του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john_doe

Δραστήριο μέλος

Ο john_doe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Μη σνομπάρουμε πάντως και τα συσσίτια των δήμων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 863023

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μια ερώτηση για το πλύσιμο των ρούχων...
Τα καθαριστήρια κάνουν καλές τιμές σε φοιτητές?Αξίζει να πας εκεί τα ρούχα σου?Η καλύτερα να αγοράσει κάποιος πλυντήριο ρούχων-σιδερώστρα-σίδερο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Όσοι μένετε στην πόλη σας πόσα χαλάτε περίπου? Φαντάζομαι στις εξόδους λογικά είμαστε πιο άνετοι.
Όταν είσαι στην πόλη σου νομίζω πιο πολύ αυτά που ξοδεύεις είναι που θα βγεις έξω. Δηλαδή σε σπίτι δεν χαλάς κάτι δηλαδή είναι ότι βγεις έξω, καφέ όταν πας πρωί σχολή (εγώ παίρνω τουλάχιστον), αν φας έξω (που η εναλακτική είναι λέσχη) και η κάρτα για τις συγκινωνίες.
Εγώ με 20 ευρώ τη βδομάδα βγαίνω και μπορεί να τύχει να περισέψουν κιόλας ειδικά αν βγω μια φορά/καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μια ερώτηση για το πλύσιμο των ρούχων...
Τα καθαριστήρια κάνουν καλές τιμές σε φοιτητές?Αξίζει να πας εκεί τα ρούχα σου?Η καλύτερα να αγοράσει κάποιος πλυντήριο ρούχων-σιδερώστρα-σίδερο?

Νομίζω ότι αν αγοράσεις τα φτηνότερα που θα βρεις και ειδικά σε περίοδο προσφορών, σε συμφέρει περισσότερο και θα κάνεις απόσβεση πολύ σύντομα.΄Ασε που μου φαίνεται λίγο περίεργο εδώ που τα λέμε να δίνεις εσώρουχα και κάλτσες στο καθαριστήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 863023

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
΄Ασε που μου φαίνεται λίγο περίεργο εδώ που τα λέμε να δίνεις εσώρουχα και κάλτσες στο καθαριστήριο.

Δεν το είχα σκεφτεί αυτό......:redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Για Κομοτηνη επισης ποσο το κοβετε???
Χωρις συγκατοικο και σε φθηνο σπιτι(γυρω στα 200€)???:hmm:
200ευρω θα βρεις ανετα στουντιο επιπλωμενο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top