Κόστος φοιτητικής ζωής

Efi1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Efi1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Ναι :P Ανάλογα με την τσέπη και τις επιθυμίες του καθενός.
Έτσι...προσωπικά μάλλον παρασύρθηκα περισσότερο από τις επιθυμίες και όχι από τη τσέπη μου...:clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Πόσο κόβετε τα έξοδα στο Ρέθυμνο με συγκάτοικο?? Υπάρχουν γκαρσονιέρες στα 150 ευρώ??? Ένα απλό σπίτι για να μείνουμε....όχι κανένα δυάρι και πολυτέλειες :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

legisperitus

Νεοφερμένος

Ο legisperitus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Για Κομοτηνη επισης ποσο το κοβετε???
Χωρις συγκατοικο και σε φθηνο σπιτι(γυρω στα 200€)???:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
στις περισσότερες επαρχιακές πόλεις χωρίς συγκάτοικο πιστεύω ότι χρειάζεται κανείς γύρω στα 500€
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
στις περισσότερες επαρχιακές πόλεις χωρίς συγκάτοικο πιστεύω ότι χρειάζεται κανείς γύρω στα 500€

Ένα 300άρι για Ρέθυμνο με συγκάτοικο πιστεύεις φτάνει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greeklover13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Ένα 300άρι για Ρέθυμνο με συγκάτοικο πιστεύεις φτάνει?

υπολογισε μονη σου τα εξοδα σου,πες 20-30 μεταφορες 40-50 τροφιμα (υποθετωντας να τρως δωρεαν στο πανεπιστημιο) 20-30 για διασκεδαση 20-30 για κοινοχρηστα λογιαριασμους κινητα σταθερα.Βλεπεις μαζεονται 100-150 ευρω και το μισο ενικιο που θα θες στην καλυτερη 100 οποτε ενα 300αρι με συγκατοικο βγαινει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
πολύ δύσκολα πιστεύω ότι βγαίνει το 300αρι με συγκάτοικο, αν θες συγκατοίκηση το δυάρι θεωρώ ότι δεν είναι πολυτέλεια, είναι το ελάχιστο και απ'ότι είδα στο ρέθυμνο τα σπίτια είναι ακριβούτσικα. Επίσης στους λογαριασμούς βάλε ρεύμα,νερό, θέρμανση-ψύξη θα το φτάνεις το 50αρι κάποιους μήνες. Με συγκάτοικο και χωρίς πολυτέλειες πιστεύω βγαίνει 350-400€ το μήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
πολύ δύσκολα πιστεύω ότι βγαίνει το 300αρι με συγκάτοικο, αν θες συγκατοίκηση το δυάρι θεωρώ ότι δεν είναι πολυτέλεια, είναι το ελάχιστο και απ'ότι είδα στο ρέθυμνο τα σπίτια είναι ακριβούτσικα. Επίσης στους λογαριασμούς βάλε ρεύμα,νερό, θέρμανση-ψύξη θα το φτάνεις το 50αρι κάποιους μήνες. Με συγκάτοικο και χωρίς πολυτέλειες πιστεύω βγαίνει 350-400€ το μήνα.

Δηλαδή μόνος σου πόσα θες.....?? έχω ακούσει από άτομο μόνο του γύρω στα 500 ευρώ.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Δηλαδή μόνος σου πόσα θες.....?? έχω ακούσει από άτομο μόνο του γύρω στα 500 ευρώ.....

Πολλά είναι νομίζω 500 ευρώ. 400 θεωρώ καλά είναι. Βέβαια αναλόγως και πόσο βγαίνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Πολλά είναι νομίζω 500 ευρώ. 400 θεωρώ καλά είναι. Βέβαια αναλόγως και πόσο βγαίνεις.
Παίζει πιο πολύ ρόλο η πόλη, το ενοίκιο κτλ. Το πόσο βγαίνεις το ελέγχεις κάπως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παίζει πιο πολύ ρόλο η πόλη, το ενοίκιο κτλ. Το πόσο βγαίνεις το ελέγχεις κάπως.

Συμφωνώ μαζί σου και με αυτό το "κάπως" συμφωνώ ακόμα περισσότερο. ΄Ανθρωποι είμαστε! Αν βλέπεις την παρέα σου και κανονίζει για κανένα κουτουκάκι, ουζάκι κτλ (για απλά πράγματα μιλάμε τώρα) και εσύ δεν μπορείς να ακολουθήσεις, την πρώτη δεν θα πας, τη δεύτερη δεν θα πας ... ε! την δέκατη θα στη δώσει στο κεφάλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Φθηνα γκαρσονιερα 410; Ο γιος του Βαρδινογιανη εισαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
χαχα πλάκα κάνεις?? δηλαδή τι υπερλουξ εννοείς...άκου εκεί 400 ευρώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Οι έξοδοι δεν παίζουν και τόσο ρόλο πιστεύω, και 2 φορές το μήνα να βγεις αν δεν πας μπουζούκια την βγάζεις με 20€ το μήνα.
Υπάρχουν άλλα έξοδα όμως που δεν τα υπολογίζει κανείς, πχ στην επαρχία μπορεί να είναι αρκετά πιο φθηνά τα ενοίκια αλλά είναι πιο ακριβή η αγορά.

Για συγκατοίκηση δεν πιστεύω ότι είναι εφικτό εκτός αν πρόκειται για ζευγάρι. Διαφορετικά ο καθένας θέλει το δωμάτιό του ώστε να κοιμάται και να διαβάζει, επομένως συχνά καταλείγεις σε τριάρι και επίσης οι ιδιοκτήτες αυξάνουν το ενοίκιο όταν πρόκειται για συγκάτοικο. Ακόμα και για τους λογαριασμούς που τους μοιράζεσαι σκεφτείτε ότι νοικιάζοντας μεγαλύτερο σπίτι αυξάνονται και οι συνεισφορές σε τέλη, αυξάνονται τα έξοδα θέρμανσης-ψύξης, ενώ καίτε διπλάσιο ρεύμα-νερό άρα πάνω κάτω στα ίδια έρχεστε. Δεν είναι τόσο μεγάλο το όφελος πιστεύω ώστε να αξίζει τις υποχωρήσεις που πρέπει να κάνεις στην συγκατοίκηση. Εγώ θα το έκανα μόνο με την κοπέλα μου ή με κάποιον πολύ στενό φίλο (και εκεί βέβαια δύσκολα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επειδή είναι κανόνας πάντα τα έξοδα να είναι περισσότερα από αυτά που υπολογίζει κάποιος, όταν κάνετε τους υπολογισμούς σας, βάλτε και ένα 100άρικο παραπάνω για να είστε σίγουροι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Για νερό και ΔΕΗ πόσα να υπολογίζω (δηλ. οι γονείς μου :Ρ) ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Για νερό και ΔΕΗ πόσα να υπολογίζω (δηλ. οι γονείς μου :Ρ) ;

Εμενα η Δεη μου ερχεται το διμηνο περιπου 130 ευρω νομιζω . Με κουζινα, ψυγειο, τηλεοραση, λαπτοπ, μερα παρα μερα θερμοσιφωνα να καινε φουλ. Το νερο το τετραμηνο γυρω στο 20ευρω.
Υπολόγισε και το τηλεφωνο-ιντερνετ + Εξοδα για εισιτηρια αστικου λεωφορείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Εμενα η Δεη μου ερχεται το διμηνο περιπου 130 ευρω νομιζω . Με κουζινα, ψυγειο, τηλεοραση, λαπτοπ, μερα παρα μερα θερμοσιφωνα να καινε φουλ. Το νερο το τετραμηνο γυρω στο 20ευρω.
Υπολόγισε και το τηλεφωνο-ιντερνετ + Εξοδα για εισιτηρια αστικου λεωφορείου.

Βασικά σε ποια πόλη κ περιοχή είσαι;
Εγώ θα έχω laptop, ψυγείο και κουζίνα, την οποία δε θα χρησιμοποιώ ιδιαίτερα (μόνο για μεράκι) διότι θα πηγαίνω στη λέσχη. Όσο για το internet, να 'ναι καλά οι γείτονες.. α! Και εισιτήρια, τριμηνιαία με 43 ευρώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Βασικά σε ποια πόλη κ περιοχή είσαι;
Εγώ θα έχω laptop, ψυγείο και κουζίνα, την οποία δε θα χρησιμοποιώ ιδιαίτερα (μόνο για μεράκι) διότι θα πηγαίνω στη λέσχη. Όσο για το internet, να 'ναι καλά οι γείτονες.. α! Και εισιτήρια, τριμηνιαία με 43 ευρώ

Αθήνα στο κεντρο. Τι καλοι γειτονες :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Για Ρόδο τι λέτε???Πιστευετε οτι αξιζουν οι εστιες εκει μεχρι να προσαρμοστεις και να βρεις μια δουλεια??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top