Κόστος φοιτητικής ζωής

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.

annouskagia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 358 μηνύματα.
:eek: πρώτη φορα το ακούω αυτό:P

είναι πολλοί οι φοιτητές που μένουν σε ξενοδοχείο αντί να νοικιάζουν μ ένα συγκεκριμένο ποσό τον μήνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
είναι πολλοί οι φοιτητές που μένουν σε ξενοδοχείο αντί να νοικιάζουν μ ένα συγκεκριμένο ποσό τον μήνα

Πρώτη φορά το ακούω ή μάλλον... το διαβάζω αυτό. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Μη φοβαστε την Αθηνα, το κοστος εχει πεσει αρκετα, τα σπιτια εχουν καθετη μειωση σε σχεση με τα προηγουμενα χρονια, με 23€ το μηνα εχεις απεριοριστες διαδρομες με τα ΜΜΜ, εχει πολλα σημεια με φθηνο φαγητο και καφε ενω το σουπερμαρκετ εχει μια σχετικη μειωση σε σχεση με προηγουμενα χρονια, θυμαμαι γυρω στο 2010-1 οταν ερχομουν περιστασιακα στην Αθηνα πηγαινα ΣΜ και εδινα 30κατι ευρω για 2-3 τσαντες πραματα. Τωρα ειναι πολυ καλυτερη η κατασταση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicol

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νικόλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Να ρωτήσω,για προσωπικά έξοδα μόνο(περιλαμβάνοντας 23Ε για μεταφορές,10Ε κάρτα,τρόφιμα,ρούχα,έξοδοι κλπ) τι πόσο θεωρείτε καλό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Teaser

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Να ρωτήσω,για προσωπικά έξοδα μόνο(περιλαμβάνοντας 23Ε για μεταφορές,10Ε κάρτα,τρόφιμα,ρούχα,έξοδοι κλπ) τι πόσο θεωρείτε καλό;

180-200..Εγω τουλαχιστον τοσα θα εχω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Μιλάτε για διαμονή σε εστία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.

nicol

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νικόλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
ωραια ευχαριστωω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
300 € είναι υπερβολικά μεγάλο ποσό. Κάθε μέρα στα μπουζούκια και στα clubs θα είστε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicol

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νικόλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
δεν είναι μόνο οι έξοδοι,είναι το φαγητό,σουπερμάρκετ..είχα ρωτήσει και συμμαθητές μου και μου είπαν και τόσα..τελοσπάντων ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Να και κάνετε αίτηση για δωρεάν σίτιση όταν έρθει η ώρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Teaser

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 141 μηνύματα.
δεν είναι μόνο οι έξοδοι,είναι το φαγητό,σουπερμάρκετ..είχα ρωτήσει και συμμαθητές μου και μου είπαν και τόσα..τελοσπάντων ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
εγω υπολογιζω 200 ευρω ενοικιο,40 ευρω ρευμα,ιντερνετ,νερο και αλλα 180 με 200 για εξοδους,σιτηση μεχρι να βγει η δωρεαν καρτα,σουπερμαρκετ,μεταφορικα για τη σχολη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
300 € είναι υπερβολικά μεγάλο ποσό. Κάθε μέρα στα μπουζούκια και στα clubs θα είστε;
Δεν είναι μεγάλο ποσό.
Είναι 75€/βδομ.
30€ σούπερ και 45€ ποτό/καφέ κτλ.
-----
Εγώ έπαιρνα 80€ αλλά τα 35-40 τα ακουμπούσα στο σούπερ.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εξαρτάται από την πόλη. Πάντως για την Αθήνα ΧΩΡΙΣ το νοίκι χρειάζεστε 400 ευρώ το μήνα για μια συντηρητική ζωή. Ας είμαστε ρεαλιστές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
εγω υπολογιζω 200 ευρω ενοικιο,40 ευρω ρευμα,ιντερνετ,νερο και αλλα 180 με 200 για εξοδους,σιτηση μεχρι να βγει η δωρεαν καρτα,σουπερμαρκετ,μεταφορικα για τη σχολη..
40 ευρώ για ρεύμα..ή 40 ευρώ για ρευμα-ιντερνετ-νερό εννοείς?
Να και κάνετε αίτηση για δωρεάν σίτιση όταν έρθει η ώρα!
μεγάλη υπόθεση η δωρεαν σίτιση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
1. 40€ ρευμα-νερο-ιντερνετ θα τα πιασετε μονο αν δν εχετε ηλεκτρικες συσκευες και πλενεστε μια φορα τις 5 μερες. Επισης βαλτε μεσα και τα εξοδα τηλεφωνου, οσο και να βολευουν τα φοιτητικα πακετα θα τρωτε και καποια ακομα για τα υπολοιπα τηλεφωνα. Οι λογαριασμοι κοινης ωφελειας περιλαμβανουν μεσα επισης και τα δημοτικα τελη.

2. Ειστε τοσο σιγουροι οτι θα μπορειτε να τρωτε στη σιτιση καθε μερα επι 4-5 χρονια? Κι αν δν σας αρεσει το φαγητο εκει, τι θα κανετε? Κι ενα σπιτι για να φτιαξεις κατι, εννοω οχι να βαλεις μια πιτσα στο φουρνο, θελει τα παντα.

3. Κοινοχρηστα γιατι δν υπολογιζετε? Θερμανση δν θα βαλετε? Μη το παιζετε θαραλλεοι, το χειμωνα θα το δαγκωσετε. Αν παλι βαλετε A/C θα ανεβει ο λογαριασμος του ρευματος.

Για να μην γραφουμε ο,τι θελουμε ενα ατομο για να μενει μονο του και να ζει σε ανθρωπινες συνθηκες θελει γυρω στα 700-800€. Αν δν μπορειτε να τα διαθεσετε, συγκατοικηστε. Χιλιες φορες θα προτιμουσα να μην μενω μονος μου αλλα να εχω πολιτισμενες συνθηκες απο το να ημουν μονος μου σε καμια τρωγλη και να φοβομουν μην πεσει λιγο η θερμοκρασια και δν μπορω να κοιμηθω απο το κρυο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Teaser

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 141 μηνύματα.
40 ευρώ για ρεύμα..ή 40 ευρώ για ρευμα-ιντερνετ-νερό εννοείς?

μεγάλη υπόθεση η δωρεαν σίτιση!

Ρευμα-ιντερνετ-νερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Ρευμα-ιντερνετ-νερο.

τοσο λιγα πολλη δυσκολα να δινεις .Το ιντερνετ 15 τα φθηνοτερα πακετα,δεη 30 ,νερο 30
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
1. 40€ ρευμα-νερο-ιντερνετ θα τα πιασετε μονο αν δν εχετε ηλεκτρικες συσκευες και πλενεστε μια φορα τις 5 μερες. Επισης βαλτε μεσα και τα εξοδα τηλεφωνου, οσο και να βολευουν τα φοιτητικα πακετα θα τρωτε και καποια ακομα για τα υπολοιπα τηλεφωνα. Οι λογαριασμοι κοινης ωφελειας περιλαμβανουν μεσα επισης και τα δημοτικα τελη.

2. Ειστε τοσο σιγουροι οτι θα μπορειτε να τρωτε στη σιτιση καθε μερα επι 4-5 χρονια? Κι αν δν σας αρεσει το φαγητο εκει, τι θα κανετε? Κι ενα σπιτι για να φτιαξεις κατι, εννοω οχι να βαλεις μια πιτσα στο φουρνο, θελει τα παντα.

3. Κοινοχρηστα γιατι δν υπολογιζετε? Θερμανση δν θα βαλετε? Μη το παιζετε θαραλλεοι, το χειμωνα θα το δαγκωσετε. Αν παλι βαλετε A/C θα ανεβει ο λογαριασμος του ρευματος.

Για να μην γραφουμε ο,τι θελουμε ενα ατομο για να μενει μονο του και να ζει σε ανθρωπινες συνθηκες θελει γυρω στα 700-800€. Αν δν μπορειτε να τα διαθεσετε, συγκατοικηστε. Χιλιες φορες θα προτιμουσα να μην μενω μονος μου αλλα να εχω πολιτισμενες συνθηκες απο το να ημουν μονος μου σε καμια τρωγλη και να φοβομουν μην πεσει λιγο η θερμοκρασια και δν μπορω να κοιμηθω απο το κρυο.
Στο 1ο έχεις απόλυτο δίκαιο, αλλά τα έξοδα του ίντερνετ μπορείτε να τα αποφύγετε αν είστε έξυπνοι.;)
Στο 2ο αν πέσεις στην ανάγκη τρως τα πάντα κι από παντού.
Στο 3ο συμφωνώ με τα κοινόχρηστα, μπορεί να βρεις σπίτι χωρίς κοινόχρηστα/ με 10-15€ αλλά και πολύ παραπάνω. Το θέμα της θέρμανσης είναι αυστηρά προσωπικό.Εγώ παράδειγμα δεν έχω κανένα θέμα με το κρύο και ίσα ίσα που μ'αρέσει.:redface: Τα αδέρφια μου όμως με το παραμικρό ανάβουν τα πάντα. :sly:
Το ιδανικό για μένα είναι: 200€ σπίτι + 350-380€ έξοδα για τα πάντα.(Θεσ/νίκη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top