Κόσμια εμφάνιση στα σχολεία

Πώς πρέπει να είναι η εμφάνιση στο σχολείο (μαθητών + καθηγητών);
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 82)

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Δεν κάνω πλάκα, απο τη στιγμή που βάφεσαι (όπως είπε και η Gate) γιατί να μη φοράς γραβάτα;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτη ειναι η γνωμη μου, προσωπικα πιστευω πως ο ναρκισσισμος αν συνδυαστει με καταλληλα προτερηματα αποτελει μεγαλο προσον.
Η κατασταση δεν ειναι τοσο τραγικη οσο την περιγραφεις, η μαζα οντως στρεφεται σε αμερικανιες, αλλα ξες τι λενε.. μοδα ειναι και θα περασει.
Σε τελειως προσωπικο επιπεδο, ''πουλαω'' μουρη αν σου αρεσει, γιατι εχω αντιληφθει πως με αυτον τον τροπο ανοιγουν πορτες, δεν νιωθω καποια ιδιαιτερη ικανοποιηση με την αποδοχη που νιωθω λογω της εικονας μου. Γενικα σε μια τοσο αβουλη μαζα, ο μονος τροπος για να την χειραγωσεις ειναι τους αρεσεις. No more no less.

Tell me I 'm wrong.

Huh? Γιατί να θες να χειραγωγήσεις κάποιον;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Δεν κάνω πλάκα, απο τη στιγμή που βάφεσαι (όπως είπε και η Gate) γιατί να μη φοράς γραβάτα;:P
Εσύ που πετάγεσαι συνέχεια,έβαλες καμία να σε δουν να τρομάξουν,ή μόνο σχολιάζεις;:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Ντάξυ στο γυμνάσιο κυρίως όλες ερόντουσαν 8 το πρωί με μακιγιάζ για μπουζούκια η γραβάτα σε πείραξε εσένα; :P

Καλά αυτή η συνήθεια να βάφονται λες και πάνε σε κλάμπ ενώ πάνε στο σχολείο δεν μπορώ να την καταλάβω ακόμη. Για ποιο λόγο; Εδώ άλλες φέρνουν μαζί τους τα μισά καλλυντικά που έχουν για να βαφτούν και στο διάλειμμα, είναι να τραβάς τα μαλλιά σου δηλαδή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Καλά αυτή η συνήθεια να βάφονται λες και πάνε σε κλάμπ ενώ πάνε στο σχολείο δεν μπορώ να την καταλάβω ακόμη. Για ποιο λόγο; Εδώ άλλες φέρνουν μαζί τους τα μισά καλλυντικά που έχουν για να βαφτούν και στο διάλειμμα, είναι να τραβάς τα μαλλιά σου δηλαδή!
Κοίτα δεν κατακρίνω απλώς με φαίνεται κουλό. Πάντως από ότι παρατήρησα αυτό γινόταν στο γυμνάσιο περισσότερο μετά στο λύκειο ηρέμησαν τα πράγματα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,886 μηνύματα.
Καλά αυτή η συνήθεια να βάφονται λες και πάνε σε κλάμπ ενώ πάνε στο σχολείο δεν μπορώ να την καταλάβω ακόμη. Για ποιο λόγο; Εδώ άλλες φέρνουν μαζί τους τα μισά καλλυντικά που έχουν για να βαφτούν και στο διάλειμμα, είναι να τραβάς τα μαλλιά σου δηλαδή!

Που να δεις στο Πανεπιστήμιο τι σουργελοποίηση υπάρχει. Ο καθένας με ότι τη βρίσκει. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Πιστεύω πως πρέπει να ντυνόμαστε κόσμια. Και εμείς και οι καθηγητές, αλλά ταυτόχρονα, πρέπει να έχουμε το δικό μας στυλ. Δηλαδή, να ντυνόμαστε με κόσμιο τρόπο, διατηρώντας όμως το προσωπικό μας στυλ. Π.χ. κάποιος μπορεί να θέλει να ντύνεται με ένα εσώρουχο και μια μισοσκισμένη φανέλα... πιστεύω πως αυτό θα έπρεπε να απαγορεύεται... ενώ κάποιος, θα μπορούσε ναι μεν, να φοράει κάτι που του αρέσει, αλλά μην ξεχνά πως πάει σε ΣΧΟΛΕΙΟ και ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχει μια ''τάξη'' στον τρόπο που ντυνόμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valous

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Huh? Γιατί να θες να χειραγωγήσεις κάποιον;

Προς οφελος σου, εναντι ή μη αυτων. Μην το πας στο ηθικο κομματι, αρχιζει η υποκειμενικοτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προς οφελος σου, εναντι ή μη αυτων. Μην το πας στο ηθικο κομματι, αρχιζει η υποκειμενικοτητα.

Προσωπικά ποτέ μου δε θα επιδιώξω να χειραγωγήσω κάποιον, να καταπατήσω την προσωπική ελευθερία ενός ανθρώπου προς όφελός μου! Για την ακρίβεια, ούτε που μου είχε περάσει από το μυαλό να κάνω κάτι τέτοιο! Και η ηθική δεν έχει να κάνει καθόλου με την υποκειμενικότητα! Το αντίθετο θα έλεγα! Δεν είναι τυχαίο το ότι όλοι μας έχουμε μια κοινή αίσθηση δικαίου, μια εγγενής αίσθηση για το τι είναι σωστό και τι λάθος, για το τι είναι δίκαιο και τι όχι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Περίοδος εξετάσεων, Β Λυκείου και ο διευθυντής ανάγκασε δύο κοπέλες να πάρουν τηλέφωνο τους γονείς τους να τους φέρουν παντελόνια ή φορέματα γιατί φορούσαν κοντά σορτσάκια.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Ειχα ακουσει απο ενα φιλο που παει σε ιδιωτικο οτι τρωγανε αποβολες λογο piercing.. Εγω καθε μερα παω σχολειο με 2 σκουλαρικια και ουτε μου λενε και τιποτα (δημοσιο βεβαια). Τωρα καποιος ειπε για γραβατα,περιττο να πω οτι ελιωσα φανταζομαι ενα παιδι να ερθει το πρωι με γραβατα πουκαμισο και καπαρντίνα να πεσει ενα σχολειο κατω να γελαει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Αυτη ειναι η γνωμη μου, προσωπικα πιστευω πως ο ναρκισσισμος αν συνδυαστει με καταλληλα προτερηματα αποτελει μεγαλο προσον.
Η κατασταση δεν ειναι τοσο τραγικη οσο την περιγραφεις, η μαζα οντως στρεφεται σε αμερικανιες, αλλα ξες τι λενε.. μοδα ειναι και θα περασει.
Σε τελειως προσωπικο επιπεδο, ''πουλαω'' μουρη αν σου αρεσει, γιατι εχω αντιληφθει πως με αυτον τον τροπο ανοιγουν πορτες, δεν νιωθω καποια ιδιαιτερη ικανοποιηση με την αποδοχη που νιωθω λογω της εικονας μου. Γενικα σε μια τοσο αβουλη μαζα, ο μονος τροπος για να την χειραγωσεις ειναι τους αρεσεις. No more no less.

Tell me I 'm wrong.

Yes, you Are!
Δεν είχα προσέξει ουσιαστικά πριν το μήνυμά σου, αλλά τώρα που έδωσα την πρέπουσα σημασία, αισθάνομαι πως πρέπει να σχολιάσω δυο πραγματάκια:
Αρχικά, πιθανότατα (ελπίζω δηλαδή) να μην γνωρίζεις καλά την έννοια/σημασία του ναρκισσισμού, γιατί μόνο έτσι μπορώ να δικαιολογήσω τη θεώρησή του από τον οποιονδήποτε, ως "προσόν" (είτε συνδυάζεται με άλλα 'προτερήματα', είτε όχι). Ο ναρκισσισμός ως όρος, χρησιμοποιείται με δύο σημασίες:
  • Στην ψυχολογία/Ψυχιατρική, όπου περιγράφει έναν τύπο διαταραχής προσωπικότητας (της ναρκισσιστικής διαταραχής) και
  • Στην καθημερινότητα από τον απλό άνθρωπο, όπου περιγράφει τον υπέρμετρα εγωκεντρικό τύπο, ο οποίος θέλει να έχει όλα τα "φώτα" πάνω του, δηλαδή να αποτελεί το κύριο αντικείμενο απασχόλησης από τους υπόλοιπους ανθρώπους.

Το "προσόν", δε ξέρω που το βλέπεις. Φαντάζομαι θα ξέρεις την ιστορία του Νάρκισσου, με τις διάφορες εκδοχές της, που είναι μία από τις δημοφιλέστερες της μυθολογίας. Σύμφωνα με αυτήν, ο ομώνυμος νέος από τη Βοιωτία, θαμπωμένος από την ομορφιά του που καθρεφτίζεται στο νερό, πεθαίνει από μαρασμό εξαιτίας του ανικανοποίητου έρωτα προς τον ίδιο του τον εαυτό.
Θα μου πεις τώρα, "μου μιλάς σοβαρά για Μυθολογία;;", και θα σου απαντήσω πως η ουσία δεν είναι ο μύθος, αλλά το κρυμμένο νόημα του και η διδαχή του. Ο ναρκισσισμός είναι η εμμονική αυταρέσκεια. Είναι το "εγώ και ο εαυτός μου". Πόσο "μπροστά" μπορεί να σε πάει ως άνθρωπο, το 'ψώνιο' του "εγώ" σου;; Γιατί, αυτό το 'μεγάλο προσόν' που αναφέρεις, το έχουν τα άτομα που ασχολούνται σε δυσανάλογο βαθμό, με την εικόνα που προβάλλουν προς τα έξω, ακόμη και αν κάποιες φορές εξαπατούν τους άλλους. Υπάρχει δυσκολία αυτοαποδοχής και δημιουργίας ουσιαστικών σχέσεων. Τι το θετικό βρίσκεις σε αυτό;; ...

Και φεύγοντας από το θέμα του ναρκισσισμού, θα ήθελα να θίξω ένα δεύτερο πραγματάκι που μου έκανε εντύπωση στα γραφόμενά σου. Σε προσωπικό επίπεδο, ο σκοπός, η επιτυχία, είναι να μας ανοιχτούν πόρτες, όχι πουλώντας το "φαίνεσθαι" της "μούρης" μας, αλλά το "είναι" του χαρακτήρα μας, της προσωπικότητάς μας. Το "φαίνεσθαι" θα μας βοηθήσει για λίγο. Το "Είναι", είναι αυτό που θα έχουμε ως 'κλειδί' για μία ζωή!
Είναι θετικό που δεν σου προκαλεί ιδιαίτερη ικανοποίηση η υπερβολή της προβολής/αποδοχής, αλλά και πάλι, μήπως και αυτό δεν γυρνά μπούμερανγκ στην ψυχική μας ισορροπία;; Το να κάνουμε δηλαδή κάτι, που στην ουσία δε μας γεμίζει απόλυτα και δε μας ολοκληρώνει;; ...

Και καταλήγοντας, θα ήθελα να σταθώ στη "χειραγώγηση". Από μόνη της η λέξη που αναφέρεις, είναι ο ορισμός της αρνητικής πρακτικής. Χειραγωγώ, σημαίνει προσπαθώ συνειδητά με ύπουλο και επιδέξιο τρόπο, να επηρεάσω τον συνάνθρωπό μου. Να τον ελέγξω. Η χειραγώγηση είναι μία μορφή συναισθηματικής κακοποίησης, που εφαρμόζεται πάνω στις αδυναμίες, στις ανασφάλειες και τους φόβους του συνανθρώπου σου. Είναι η ψευδαίσθηση της ενοχής του. Συνήθως αυτός που χειραγωγεί, έχει το αίσθημα της υψηλής ελκυστικότητας και επιχειρεί την πλύση εγκεφάλου, προς όφελός του.
Ελπίζω και εύχομαι, απλά να μην κατανοείς την σημασία των εκφράσεων που χρησιμοποίησες. Όλα όσα είπες, αφορούν τον μη Συνειδησιακό Άνθρωπο. Αν δεν είσαι όμως αυτός, τότε πόσο "βούληση" έχεις;; ...

Τους ανθρώπους δε τους χειραγωγούμε, δεν είναι ζώα μας. Συσχετιζόμαστε μαζί τους προς δημιουργία υγειών σχέσεων.

Αυτά τα ολίγα από εμένα. Ελπίζω να σε προβλημάτισα λίγο, προς θετική ενδοσκόπηση.:)


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Η απολυτη εμφανιση ειναι αμανικη φανελα (στυλ εργολαβου), χαλαρη βερμουδα και η τριχα η αντρικη η σκληρη η αλητικη να ξεχειλιζει απο τα στενα ορια της φανελας.

Bonus αν ο μαθητης επαιξε μπαλα νωριτερα και υπαρχει ενα αρωμα φρεσκαδας λογω ιδρωτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Εγώ πάντως έχω εκφέρει πολλές φόρες την άποψη οτι δεν είναι και τόσο κακή η ιδέα της σχολικής στολής :Ρ Πολλά τα οφέλη, από την σωστή εμφάνιση (δεν θέλω να το παίζω ευπρεπής και πουριτανή αλλά ακόμα με στοιχειώνουν εικόνες από το Γυμνάσιο με χαμηλοκάβαλα παντελόνια...if you know what I mean), ως την εξάλειψη των οικονομικών διαφορών που μπορεί να γίνουν εμφανή σε ένα σχολείο (πχ, ο ένας φοράει την ίδια φόρμα 5 μέρες τη βδομάδα και ο άλλος αλλάζει μεταξυ lee και levis και είναι πολύ κουλ :hmm: ). Στο σημείο αυτό να πω οτι δεν δέχομαι επιχειρήματα του τύπου "τι γίνεται με το στυλ, την προσωπικότητα, την έφραση;;".... Όοοοχι.... όταν το 90% της τάξης φοράει φούτερ με στάμπα Pull and Bear και All Star δεν είναι προσωπικό στυλ, είναι το στυλ που σου επιβάλλουν!! Εκτός και αν σε πειράζει να σου επιβάλλει κάτι το σχολείο άμεσα, αλλά είσαι οκ με το να σου το επιβάλει η τάδε πολυεθνικη έμμεσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Εγώ πάντως έχω εκφέρει πολλές φόρες την άποψη οτι δεν είναι και τόσο κακή η ιδέα της σχολικής στολής .....
Πολλές είναι οι διαφωνίες μου σχετικά με την επιβολή σχολικής στολής. Εδώ θα σταθώ σε ένα σημείο, το οποίο προβάλλουν σαν "επιχείρημα" οι οπαδοί της:
την εξάλειψη των οικονομικών διαφορών που μπορεί να γίνουν εμφανή σε ένα σχολείο ...
Η μητέρα μου ήταν μαθήτρια όταν καταργήθηκε η μαθητική ποδιά (αρχές δεκαετίας του 1980). Από όσα μου έχει διηγηθεί και όσα άλλα έχω ακούσει ή διαβάσει, προκύπτουν τα εξής: Ο "αταξικός" χαρακτήρας της ποδιάς είχε ήδη εξαφανιστεί. Κυκλοφορούσαν στο εμπόριο ποδιές μάρκες σχεδιασμένες από μεγάλους μόδιστρους, προφανώς σε πολύ υψηλότερες τιμές από τις "απλές" και είχαν και αυτές το "σηματάκι" τους. Έτσι μεταξύ των κοριτσιών (σε συνδυασμό με το ότι η ποδιά ήταν υποχρεωτική καταπίεση, άρα γεννούσε αντίδραση) ο ανταγωνισμός για το πια θα φορέσει ποδιά "μοντελάκι" ήταν υπερβολικά έντονος. Μάλιστα είχε δημιουργηθεί και ..."θρανιομόδα" !!!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ενταξει θα μπορουσε να υπαρχει ομοιομορφη ενδυμασια που να την προμηθευει το σχολειο και να ειναι αξιοπρεπης, οχι του 19ου αιωνα. Σε αλλες χωρες εφαρμοζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Πάντως, μιας και λέμε όλοι την προσωπική μας γνώμη πάνω στο θέμα της ενδυμασίας στο σχολείο, θα ήθελα να πω και εγώ τι πιστεύω και γιατί.

Αρχικά, νομίζω πως οι επιλογές της δημοσκόπησης, χωλαίνουν λιγάκι. Και εξηγούμαι: Η κόσμια εμφάνιση, μπορεί να "ενσωματώνει" το δικό μας προσωπικό στυλ, και αντίστροφα, μπορούμε να ντυνόμαστε με το δικό μας στυλ, το οποίο όμως θα είναι και ευπρεπές για το σχολικό χώρο. Το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Οπότε και γι αυτό δεν έχω ψηφίσει στο poll. Δεν ξέρω τι να επιλέξω.:P

Τώρα, όσον αφορά την δική μου κρίση πάνω στο θέμα, πιστεύω πως, Ναι, οφείλουμε στο σχολείο να είμαστε ντυμένοι κόσμια. Και δεν εννοώ, κόσμια σε φάση "εκκλησία", αλλά ντυμένοι με ευπρέπεια για το σκοπό που πηγαίνουμε σε αυτό το σχολικό χώρο, και όχι ντυμένοι για πασαρέλα, modeling και έτοιμοι για φωτογράφηση περιοδικού μόδας! Μπορείς να φοράς ό,τι θέλεις, χωρίς να προκαλείς. Και επειδή το θέμα της "πρόκλησης" ίσως είναι και λιγάκι υποκειμενικό (κάποιος μπορεί να προκαλείται από φούστα πάνω από το γόνατο -:eek:-, και κάποιος άλλος να μην προκαλείται ούτε από το 'γυμνό'-:eek:- ), νομίζω μπορούμε να θεωρήσουμε τη "μέση" κατάσταση. (Δεν θα επεκταθώ εδώ παραπέρα, το αντιλαμβανόμαστε όλοι)

Επίσης, κάτι που αποτελεί προσωπική μου πεποίθηση, είναι πως δε μπορείς να χαρακτηρίσεις μία ολόκληρη "ομάδα" ρουχισμού, ως απρεπή ή κόσμια. Και τι θέλω να πω. Ένα σορτσάκι, για παράδειγμα, μπορεί να είναι απολύτως ευπρεπές και για το σχολικό χώρο, και ένα άλλο, να είναι ο ορισμός της ενδυματολογικής σχολικής απρέπειας (σορτάσκι-βρακί, καταλάβατε τι εννοώ). Έχω φορέσει στο σχολείο στο παρελθόν, πολλές φορές σορτσάκι (ε, άμα σκάει ο τζίτζικας δε θα πάω με την κελεμπία!) , αλλά φρόντιζα να μην ήταν αυτό το "σορτσάκι της παραλίας" μου. Να ήταν δηλαδή, στα αποδεχτά πλαίσια. Κανείς δε μου είχε κάνει ποτέ παρατήρηση. Αντίθετα, μία συμμαθήτριά μου, που το είχε κάνει καθημερινή συνήθεια, το σορτς-βρακάκι, πολλές φορές είχε αναγκαστεί να γυρίσει σπίτι να αλλάξει.
Άλλο παράδειγμα: Το στρινγκ. Δε σου απαγορεύει κανείς να φοράς το εσώρουχο της προτίμησής σου, αλλά να είναι "εσώ-ρουχο" αυτό και όχι "εξώ-ρουχο". Αυτό που θέλω να πω είναι, να μη το επιδεικνύεις αυτό προκλητικά, να φροντίζεις να μη φαίνεται η επιλογή σου αυτή. Δε φταίει μετά ούτε ο πισινός συμμαθητής σου που "άναψε", ούτε ο καθηγητής που γούρλωσε τα μάτια. Στο σχολείο πας. Έχεις έναν (υποτιθέμενο έστω) σκοπό. Δε πας ούτε σε κλαμπάκι, ούτε στη θάλασσα να κάνεις "θραύση"! (όπως η Θεοπούλα του Παρά Πέντε, στο Παρίσι!)

Τώρα, σχετικά με τις στυλιστικές 'πινελιές' (πχ αντρικά σκουλαρίκια, 'αλλόκοτο' μαλλί, make up για τις κοπέλες κλπ), δεν έχω θέμα. Δεν με πειράζουν. Δεν ενοχλούν τη δική μου αισθητική. Βέβαια, άμα η "πινελιά" αυτή, δεν είναι πινελιά, αλλά ολόκληρος κουβάς χρώματος καμβά, εε, τότε με την υπερβολή σου αυτή, εσένα γελοιοποιείς πρώτα και κύρια!

Για τον αντρικό ρουχισμό, δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα παραπάνω, γιατί ουσιαστικά τα ίδια (σε άλλη οπτική) ισχύουν και γι αυτόν. (πχ μην είναι το παντελόνι δέκα μέτρα κάτω από το σώβρακο! Μην κυκλοφορείς ημίγυμνος την ώρα της γυμναστικής και όχι μόνο -το έχω δει και αυτό! κλπ κλπ) Μπορείς να έχεις το δικό σου στυλ, χωρίς να υπερβάλλεις! Άλλωστε σχολείο είσαι. Κάτι σαν την μελλοντική σου εργασία. Δείξε σεβασμό στο χώρο και στους ανθρώπους του, που έχουν ένα σκοπό πηγαίνοντας εκεί!:)

Αυτάαα. Κάπου στη μέση είμαι δηλαδή, καταλάβατε.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ενταξει θα μπορουσε να υπαρχει ομοιομορφη ενδυμασια που να την προμηθευει το σχολειο και να ειναι αξιοπρεπης, οχι του 19ου αιωνα. Σε αλλες χωρες εφαρμοζεται.
Στο δημοτικό πήγαινα σε χλιδάτο ιδιωτικό και φορούσα μια ηλίθια στολή που πλήρωσαν πανάκριβα οι γονείς μου και είχε μια τεράστια στάμπα μπροστά με το σήμα του εκπαιδευτηρίου. Ο παππούς μου, τον έχω δει σε φωτογραφίες, σα μαθητής ήταν κουρεμένος γουλί και φορούσε και καπέλο σαν αστυνομικού με μια κουκουβάγια. Στην Ιαπωνία μαθητές και μαθήτριες φοράνε (ενδιαφέρουσες) στολές.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Πολλά τα οφέλη, από την σωστή εμφάνιση
Define "σωστή εμφάνιση".
την εξάλειψη των οικονομικών διαφορών που μπορεί να γίνουν εμφανή σε ένα σχολείο (πχ, ο ένας φοράει την ίδια φόρμα 5 μέρες τη βδομάδα και ο άλλος αλλάζει μεταξυ lee και levis και είναι πολύ κουλ :hmm: ).
Δεν τις εξαλείφεις τις οικονομικές ανισότητες έτσι, τις κρύβεις (πρόσεξε τη διαφορά). Άλλωστε, σε ένα καπιταλιστικό σύστημα πάντα θα υπάρχουν οικονομικές ανισότητες όπως και να το κάνεις. Deal with it.
Στο σημείο αυτό να πω οτι δεν δέχομαι επιχειρήματα του τύπου "τι γίνεται με το στυλ, την προσωπικότητα, την έφραση;;".... Όοοοχι.... όταν το 90% της τάξης φοράει φούτερ με στάμπα Pull and Bear και All Star δεν είναι προσωπικό στυλ, είναι το στυλ που σου επιβάλλουν!! Εκτός και αν σε πειράζει να σου επιβάλλει κάτι το σχολείο άμεσα, αλλά είσαι οκ με το να σου το επιβάλει η τάδε πολυεθνικη έμμεσα...
Στατιστικό στοιχείο:"90% της τάξης φοράει φούτερ με στάμπα Pull and Bear και All Star"
Με λίγα λόγια από τα 27 (ή 28; Δεν θυμάμαι καλά) άτομα που είχα στη Γ' Λυκείου πρέπει τα 25 να έχουν P&B και σταράκια :hmm:. Όχι, λυπάμαι αλλά δεν ισχύει. Το γεγονός ότι οι πολυεθνικές είναι ..."πολυεθνικές" (δεν ξέρω γιατί ταυτίζεται με αρνητικά πράγματα αυτή η λέξη, εταιρία είναι και αυτή, απλά λειτουργεί σε άλλη κλίμακα) δεν τους αφαιρεί τη δυνατότητα να παράγουν προϊόντα που μας εκφράζουν.
Σκέψου και τις ακόλουθες δυο περιπτώσεις:
1) Δεν υπάρχει σχολική στολή και έχεις ν επιλογές για να ντυθείς (ν>1 φυσικά).
2) Υπάρχει σχολική στολή δηλαδή έχεις ακριβώς μια επιλογή για να ντυθείς.
Μάντεψε σε ποια περίπτωση έχεις μεγαλύτερη ελευθερία. Μήπως επηρεάζει την πορεία του μαθήματος το ντύσιμο μας; Έτσι για να ξέρω τι ρούχα θα έπρεπε να φοράω πέρσι προκειμένου να έπαιρνα όσο το δύνατον καλύτερους βαθμούς.
Για να μην πολυλογώ, if it ain't broke don't fix it.
Edit: Εννοείται πως δεν μιλάω για ακραίες περιπτώσεις του τύπου "Ράσο" και "Ξέκωλο".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Η απολυτη εμφανιση ειναι αμανικη φανελα (στυλ εργολαβου), χαλαρη βερμουδα και η τριχα η αντρικη η σκληρη η αλητικη να ξεχειλιζει απο τα στενα ορια της φανελας.

Bonus αν ο μαθητης επαιξε μπαλα νωριτερα και υπαρχει ενα αρωμα φρεσκαδας λογω ιδρωτα

Χμμ... Εξαρτάται... Ο συμμαθητής θα είναι κάτι τέτοιο:

ή θα είναι κάπως έτσι... :

Όπως και να το κάνουμε, μία διαφορά τη βλέπουμε.Δε νομίζετε;;;...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top