Κόσμια εμφάνιση στα σχολεία

Πώς πρέπει να είναι η εμφάνιση στο σχολείο (μαθητών + καθηγητών);
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 82)

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Define "σωστή εμφάνιση".

Δεν τις εξαλείφεις τις οικονομικές ανισότητες έτσι, τις κρύβεις (πρόσεξε τη διαφορά). Άλλωστε, σε ένα καπιταλιστικό σύστημα πάντα θα υπάρχουν οικονομικές ανισότητες όπως και να το κάνεις. Deal with it.

Στατιστικό στοιχείο:"90% της τάξης φοράει φούτερ με στάμπα Pull and Bear και All Star"
Με λίγα λόγια από τα 27 (ή 28; Δεν θυμάμαι καλά) άτομα που είχα στη Γ' Λυκείου πρέπει τα 25 να έχουν P&B και σταράκια :hmm:. Όχι, λυπάμαι αλλά δεν ισχύει. Το γεγονός ότι οι πολυεθνικές είναι ..."πολυεθνικές" (δεν ξέρω γιατί ταυτίζεται με αρνητικά πράγματα αυτή η λέξη, εταιρία είναι και αυτή, απλά λειτουργεί σε άλλη κλίμακα) δεν τους αφαιρεί τη δυνατότητα να παράγουν προϊόντα που μας εκφράζουν.
Σκέψου και τις ακόλουθες δυο περιπτώσεις:
1) Δεν υπάρχει σχολική στολή και έχεις ν επιλογές για να ντυθείς (ν>1 φυσικά).
2) Υπάρχει σχολική στολή δηλαδή έχεις ακριβώς μια επιλογή για να ντυθείς.
Μάντεψε σε ποια περίπτωση έχεις μεγαλύτερη ελευθερία. Μήπως επηρεάζει την πορεία του μαθήματος το ντύσιμο μας; Έτσι για να ξέρω τι ρούχα θα έπρεπε να φοράω πέρσι προκειμένου να έπαιρνα όσο το δύνατον καλύτερους βαθμούς.
Για να μην πολυλογώ, if it ain't broke don't fix it.
Edit: Εννοείται πως δεν μιλάω για ακραίες περιπτώσεις του τύπου "Ράσο" και "Ξέκωλο".

Προφανώς και η εξωτερική εμφάνιση δεν επηρεάζει την μόρφωση που αποκτά ο καθένας...

Το γεγονος οτι χρησιμοποιησα τον όρο "πολυεθνική" δε σημαίνει οτι ηθελα να δώσω αρνητική σημασία. Το επιχείρημά μου ήταν οτι θέλουμε δε θέλουμε το στυλ μας, το ντυσιμό μας επηρεάζεται από την βιτρίνα στο πολυκατάστημα, από το τι φόρεσε η Ντέμη προχθές και το τι θα βαλει ο Σταν αύριο. Έτσι είναι η "μόδα", μια επιβολή, ένας μιμητισμός. Το θεωρώ γελοίο να σκούζουμε για προσωπικό στυλ,δεν ξέρω... ίσως τα νέα παιδια να απέκτησαν αποψη ξαφνικα;; Πάντως όταν εγω πήγαινα γυμνασιο όλοι φορούσαμε κολλητά τζιν, all star και φουτερ wesc...μετα αλλάζαμε για κανα εξάμηνο σε vans και adidas...μετα ξαναγυρναγαμε πίσω... εντάξει 2-3 που δεν ακολουθούσαν ήταν ευτυχισμένοι με τα επικριτικά βλέμματα αυτών που τύχαινε να μπορούν να αλλάζουν τις περισσότερες wesc μέσα σε μια βδομάδα,αλλα το δεχόντουσαν γιατι στον καπιταλισμό έτσι είναι το νορμ και πρέπει να το καλλιεργούμε από νωρις (και) στα σχολεία...
Η "σχολική στολή" μπορεί να πάρει πολλές μορφές. Από μια απλή λίστα με οδηγίες (π.χ τζιν, ή φουστα μεχρι το γόνατο και μια απλη μπλουζα χωρις στάμπα) ως και στάνταρ σετ που να πωλείται κατόπιν παραγγελίας σε συγκεκριμένα καταστήματα σε στάνταρ τιμή. Το δεύτερο γίνεται στη Βρετανία. Κανένας από τους συμφοιτητές μου στο πανεπιστήμιο δεν είχε μετά πρόβλημα να "εκφράσει την προσωπικότητα του" επιλέγοντας τα δικα του ρουχα, ούτε καταπιέστηκε ανεπανόρθωτα. Γενικά στους εφήβους υπάρχει μεγάλη πιεση να είναι καλοί σε όλα και μέσα σε όλα. Δυστυχώς πολλοί νιωθουν άσχημα όταν δεν μπορούν να ανταποκριθούν στις επιταγές της μόδας (είτε για λόγους οικονομικούς, είτε για άλλης φύσεως). Ίσως το σχολείο να βοηθούσε περισσότερο αν δεν ηταν μέρος επίδειξης στιλιστικών ικανοτήτων :hmm:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Χμμ... Εξαρτάται... Ο συμμαθητής θα είναι κάτι τέτοιο:

ή θα είναι κάπως έτσι... :

Όπως και να το κάνουμε, μία διαφορά τη βλέπουμε.Δε νομίζετε;;;...:P

Ναι σιγα μην ξυρισει το στηθος του ο Ελληνας αντρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Εδώ και πολλά χρόνια στην περιοχή Βύρωνας - Ηλιούπολη της Αθήνας υπήρχε ένα ιδιωτικό σχολείο (νηπιαγωγείο - δημοτικό - γυμνάσιο - λύκειο) το οποίο έκλεισε πριν 2 χρόνια. Γνώριζα κάποια παιδιά που φοιτούσαν εκεί. Το σχολείο αυτό από κάθε άποψη ζούσε στη βικτωριανή εποχή. Ακριβώς λόγω του υπερ-συντηρητισμού του προσέλκυε πελάτες. Θα σταθώ μόνο στο θέμα της "κόσμιας εμφάνισης" των μαθητών.
Είχα υποχρεωτική στολή: κουστούμι για τα αγόρια και φούστα (εννοείται κάτω από το γόνατο) με σακάκι για τα κορίτσια, όλα μπλε σκούρο και άσπρα πουκάμισα με μακρύ μανίκι χειμώνα - καλοκαίρι που κούμπωναν μέχρι το λαιμό. Απαγορεύονταν αυστηρά: αθλητικά παπούτσια, καλσόν, κάθε είδους κοσμήματα (μόνη εξαίρεση ο σταυρός), σκουλαρίκια και σε αγόρια και σε κορίτσια, γυαλιά ηλίου. Τα μαλλιά των αγοριών δεν έπρεπε να ξεπερνούν ορισμένο μήκος και όσοι είχαν γένια έπρεπε να είναι πάντα ξυρισμένα. Τα κορίτσια έπρεπε να φοράνε υποχρεωτικά κορδέλα στα μαλλιά τους. Αν κάποιο παιδί έβαζε ζελέ στα μαλλιά του, ανέθεταν στην καθαρίστρια να το λούσει. Όταν μια τάξη είχε δύο τμήματα, γινόταν ένα αρρένων και ένα θηλέων, ενώ αν υπήρχε μόνο ένα τμήμα σε άλλη μεριά της τάξης κάθονταν τα αγόρια και σε άλλη τα κορίτσια. Στο διάλειμμα, η αυλή ήταν χωρισμένη και αυτή σε αρρένων και θηλέων.
Έλεος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Εδώ και πολλά χρόνια στην περιοχή Βύρωνας - Ηλιούπολη της Αθήνας υπήρχε ένα ιδιωτικό σχολείο (νηπιαγωγείο - δημοτικό - γυμνάσιο - λύκειο) το οποίο έκλεισε πριν 2 χρόνια. Γνώριζα κάποια παιδιά που φοιτούσαν εκεί. Το σχολείο αυτό από κάθε άποψη ζούσε στη βικτωριανή εποχή. Ακριβώς λόγω του υπερ-συντηρητισμού του προσέλκυε πελάτες. Θα σταθώ μόνο στο θέμα της "κόσμιας εμφάνισης" των μαθητών.
Είχα υποχρεωτική στολή: κουστούμι για τα αγόρια και φούστα (εννοείται κάτω από το γόνατο) με σακάκι για τα κορίτσια, όλα μπλε σκούρο και άσπρα πουκάμισα με μακρύ μανίκι χειμώνα - καλοκαίρι που κούμπωναν μέχρι το λαιμό. Απαγορεύονταν αυστηρά: αθλητικά παπούτσια, καλσόν, κάθε είδους κοσμήματα (μόνη εξαίρεση ο σταυρός), σκουλαρίκια και σε αγόρια και σε κορίτσια, γυαλιά ηλίου. Τα μαλλιά των αγοριών δεν έπρεπε να ξεπερνούν ορισμένο μήκος και όσοι είχαν γένια έπρεπε να είναι πάντα ξυρισμένα. Τα κορίτσια έπρεπε να φοράνε υποχρεωτικά κορδέλα στα μαλλιά τους. Αν κάποιο παιδί έβαζε ζελέ στα μαλλιά του, ανέθεταν στην καθαρίστρια να το λούσει. Όταν μια τάξη είχε δύο τμήματα, γινόταν ένα αρρένων και ένα θηλέων, ενώ αν υπήρχε μόνο ένα τμήμα σε άλλη μεριά της τάξης κάθονταν τα αγόρια και σε άλλη τα κορίτσια. Στο διάλειμμα, η αυλή ήταν χωρισμένη και αυτή σε αρρένων και θηλέων.
Έλεος;
Η επόμενη φάση είναι το στρατόπεδο; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Εδώ και πολλά χρόνια στην περιοχή Βύρωνας - Ηλιούπολη της Αθήνας υπήρχε ένα ιδιωτικό σχολείο (νηπιαγωγείο - δημοτικό - γυμνάσιο - λύκειο) το οποίο έκλεισε πριν 2 χρόνια. Γνώριζα κάποια παιδιά που φοιτούσαν εκεί. Το σχολείο αυτό από κάθε άποψη ζούσε στη βικτωριανή εποχή. Ακριβώς λόγω του υπερ-συντηρητισμού του προσέλκυε πελάτες. Θα σταθώ μόνο στο θέμα της "κόσμιας εμφάνισης" των μαθητών.
Είχα υποχρεωτική στολή: κουστούμι για τα αγόρια και φούστα (εννοείται κάτω από το γόνατο) με σακάκι για τα κορίτσια, όλα μπλε σκούρο και άσπρα πουκάμισα με μακρύ μανίκι χειμώνα - καλοκαίρι που κούμπωναν μέχρι το λαιμό. Απαγορεύονταν αυστηρά: αθλητικά παπούτσια, καλσόν, κάθε είδους κοσμήματα (μόνη εξαίρεση ο σταυρός), σκουλαρίκια και σε αγόρια και σε κορίτσια, γυαλιά ηλίου. Τα μαλλιά των αγοριών δεν έπρεπε να ξεπερνούν ορισμένο μήκος και όσοι είχαν γένια έπρεπε να είναι πάντα ξυρισμένα. Τα κορίτσια έπρεπε να φοράνε υποχρεωτικά κορδέλα στα μαλλιά τους. Αν κάποιο παιδί έβαζε ζελέ στα μαλλιά του, ανέθεταν στην καθαρίστρια να το λούσει. Όταν μια τάξη είχε δύο τμήματα, γινόταν ένα αρρένων και ένα θηλέων, ενώ αν υπήρχε μόνο ένα τμήμα σε άλλη μεριά της τάξης κάθονταν τα αγόρια και σε άλλη τα κορίτσια. Στο διάλειμμα, η αυλή ήταν χωρισμένη και αυτή σε αρρένων και θηλέων.
Έλεος;
Σοβαρα υπαρχουν τετοια σχολεια;Καταρχας δημιουργουνται πολλα στερεοτυπα ετσι.Ειπαμε να μαστε συντηριτικοι,αλλα οχι και με αυτον τον τροπο.
Δικη μου αποψη ειναι πως πρεπει να ντυνεται ο καθε μαθητης/καθηγητης κοσμια,αλλα να διατηρει και το δικο του στυλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Η επόμενη φάση είναι το στρατόπεδο;
Σοβαρα υπαρχουν τετοια σχολεια; Καταρχας δημιουργουνται πολλα στερεοτυπα ετσι. Ειπαμε να μαστε συντηριτικοι,αλλα οχι και με αυτον τον τροπο.
Δυστυχώς υπάρχουν και το χειρότερο είναι ότι υπάρχουν και γονείς που επιλέγουν τέτοια σχολεία για τα παιδιά τους, ακριβώς επειδή είναι τέτοια. Αν κάποιος θέλει (ή αμφιβάλει) ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα και θα του γράψω και το όνομα του σχολείου. (Αφού έχει κλείσει, δε νομίζω ότι θα κάνω δυσφήμιση ή ...διαφήμιση). Για την ιστορία, το σχολείο το διοικούσε μια γριά κυρία μαζί με τις δύο κόρες της. Όταν η γριά κυρία πριν 2 χρόνια πέθανε, οι δυο αδερφές τσακώθηκαν άσκημα, ήρθαν στα δικαστήρια, το σχολείο έκλεισε και τώρα το κτίριο πωλείται. Δεν υπάρχει στο διαδίκτυο ιστοσελίδα του σχολείου, μάλλον επειδή αυτό ζούσε στον αιώνα πριν την ανακάλυψη της πληροφορικής. Θα συμπληρώσω κάτι που κάποτε μου είχε προκαλέσει μεγάλη έκπληξη. Όλοι όταν ήμασταν στο δημοτικό, μοιράζαμε στους συμμαθητές μας προσκλήσεις για το πάρτι που θα κάναμε για τα γενέθλιά μας. Από ένα παιδί στη γειτονιά μου που πήγαινε στο σχολείο αυτό είχα μάθει ότι αυτό εκεί ήταν αυστηρά απαγορευμένο και καλούσε τους συμμαθητές του στο πάρτι μόνο προφορικά και εντελώς συνωμοτικά. Έλεος;

Δεν είναι μάλλον το μόνο σχολείο που γίνονται τέτοια, σίγουρα υπάρχουν και άλλα. Πάλι στην Ηλιούπολη (φαίνεται το έχει η περιοχή), υπάρχει ιδιωτικό σχολείο που δουλεύει κανονικά και έχει πάρα πολλούς μαθητές, το οποίο λειτουργεί υπό την εποπτεία της αρχιεπισκοπής και διευθύνεται από την ηγουμένη ενός μοναστηριού. Μάλιστα έχει μεγάλη ζήτηση και για να εγγραφεί ένας μαθητής εκεί, κάνει αίτηση πολύ καιρό πριν. Έχω γνωρίσει παιδιά που πήγαιναν στο σχολείο αυτό. Όμως, παρά τον εκκλησιαστικό έλεγχο, δεν φτάνει στο χάλι του προηγούμενου σχολείου. Λειτουργεί σαν κανονικό σχολείο, απλά έχει κάποιους εκκλησιασμούς παραπάνω από τα άλλα και οι καθηγητές είναι σχεδόν όλοι γυναίκες. Επίσης, δεν είναι μεσαιωνικό σε ότι αφορά την εμφάνιση των μαθητών, δεν έχει στολή, τα παιδιά ντύνονται όπως θέλουν, απλά δεν επιτρέπονται σορτσάκια στα (μεγάλα) κορίτσια και μερικές άλλες "τολμηρές" εμφανίσεις. Είναι αρκετά γνωστό σχολείο στην Αθήνα, ίσως κάποιοι κατάλαβαν ποιο είναι και δεν αποκλείεται κάποιος από το φόρουμ να φοιτά ή να φοίτησε σ΄αυτό, οπότε θα ήταν ενδιαφέρουσα η άποψή τους.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εγω πιστευω σε ολα πρεπει να υπαρχει ενα μετρο..
Εγω ας πουμε δε με θυμαμαι να εχω παει ποτε υπερβολικα βαμμενη στο σχολειο (μιλαω για λυκειο), αλλα την πουδριτσα και το λιπγκλος μου τα εβαζα.
Δε θυμαμαι να εβγαζα το μπουστο μου εξω, αλλα το κολλητο μου το τζινακι το φορουσα. Δε με θυμαμαι να φοραω το σκουλαρικι μεσα στην ταξη, το φορουσα εξω στις βολτες μου. Να μαστε κομψοι και ο εαυτος μας, αλλα οχι περιγελος. Αυτο συμβαινει κι αργοτερα, αλλιως θα ντυθεις στον χωρο εργασιας, αλλιως σε ενα κλαμπ. Θυμαμαι πρωτοφοιτητρια οταν δουλευα, ντυνομουν απο πανω ως κατω, οσι συντηρητικα απλως ολα κλειστα. Οταν μετα ειχα ραντεβου, εκανα μια τσακ στο αμαξι και αυτοματως το παντελονι γινοταν κολαν ή το πουκαμισο ξερωγω μπλουζακι στενο με ντεκολτε. Ολα ειναι θεμα ταιμινγκ και να κραταμε τους τυπους. Γενικως ειμαι υπερ του μετρου και καθε περισταση διαφορετικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos kaladas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikos kaladas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 253 μηνύματα.
να ντυνονται σοβαρα θελω τιποτα αλλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Μεταξύ σοβαρού και αστείου, έχω μια απορία: Αν ένας μαθητής, μια τυχαία μέρα (όχι εθνική γιορτή ή απόκριες) πάει στο σχολείο του ντυμένος τσολιάς, μπει στην τάξη του, καθίσει στο θρανίο του και συμμετέχει κανονικά στο μάθημα τι γίνετε; Δε νομίζω ότι θα έχει υποπέσει σε κάποιο παράπτωμα. Η ενδυμασία του θα είναι σεμνή, κόσμια και παραδοσιακή ελληνική. Δε βλέπω ότι έχει κάποιο δικαίωμα ο διευθυντής να του κάνει παρατήρηση ή να τον στείλει σπίτι του να αλλάξει. Το ότι η στολή θα είναι ντεμοντέ δεν έχει σημασία. Τι γνώμη έχετε;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,793 μηνύματα.
μάλλον θα πέσει το γέλιο της αρκούδας και από μαθητές και από καθηγητές και την επόμενη μέρα θα ξεχαστεί. εγώ θυμάμαι πέρυσι πως μέσα στο καταχείμωνο είχε έρθει ένα συμμαθητής μας με μαγιό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,865 μηνύματα.
Η αρκούδα γελάει; :P Και γελάσατε meet(δεν μπορώ να γράψω το όνομά σου); :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Εμείς μια μέρα πήγαμε όλοι με άσπρα πουκάμισα χαχαχα
Φρίκαραν λίγο οι καθηγητές αλλά χαλαρά δεν έτρεξε κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
μάλλον θα πέσει το γέλιο της αρκούδας και από μαθητές και από καθηγητές και την επόμενη μέρα θα ξεχαστεί. εγώ θυμάμαι πέρυσι πως μέσα στο καταχείμωνο είχε έρθει ένα συμμαθητής μας με μαγιό.
Δεν πάγωσε καλέ; :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Πρεπει να ντυνοσμαστε και κοσμια και να σεβομαστε οτι εκει παμε για να μαθουμε γραμματα και οχι για να βρουμε συντροφο για σχεση! :mad: Μετα το σχολειο φορα ο,τι θες, μεσα ομως εισαι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να ντυνεσαι σαν μαθητης/τρια! Δηλαδη ΕΛΕΟΣ με αυτη τη κατασταση! :mad: Σεβασου και λιγο τους καθηγητες, καθηγητες ειναι, οχι κριτες στο Top Model, σιγα μην εχουν διαθεση να σε βλεπουν ετσι οπως πας και ντυνεσαι και βαφεσαι σαν κλοουν! Δε λεω και σκουλαρικι θα βαλεις στο σχολειο, κλπ αλλα με μετρο, ειδικα τα κοριτσια, τα αγορια ειναι αγορια, ειναι αλλιως! Προσωπικη αποψη παιδια, δε το λεω για να στεναχωρισω κανενα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Εγώ λέω να επανέλθουν οι ποδιές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Εμένα, πάντως, μου άρεσε να πηγαίνω σαν τουρίστας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Εγώ λέω να επανέλθουν οι ποδιές.

Δε φανταζεσαι ποσο πολυ ζηλευω τις ποδιες, ειναι κατι τοσο ωραιο, κατι που δειχνει πως εισαι μαθητης! :redface: :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Δε φανταζεσαι ποσο πολυ ζηλευω τις ποδιες, ειναι κατι τοσο ωραιο, κατι που δειχνει πως εισαι μαθητης! :redface: :)

Ναι διότι ως γνωστόν για τα πάντα παίζει ρόλο η εμφάνιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Πρεπει να ντυνοσμαστε και κοσμια και να σεβομαστε οτι εκει παμε για να μαθουμε γραμματα και οχι για να βρουμε συντροφο για σχεση! :mad: Μετα το σχολειο φορα ο,τι θες, μεσα ομως εισαι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να ντυνεσαι σαν μαθητης/τρια! Δηλαδη ΕΛΕΟΣ με αυτη τη κατασταση! :mad: Σεβασου και λιγο τους καθηγητες, καθηγητες ειναι, οχι κριτες στο Top Model, σιγα μην εχουν διαθεση να σε βλεπουν ετσι οπως πας και ντυνεσαι και βαφεσαι σαν κλοουν! Δε λεω και σκουλαρικι θα βαλεις στο σχολειο, κλπ αλλα με μετρο, ειδικα τα κοριτσια, τα αγορια ειναι αγορια, ειναι αλλιως! Προσωπικη αποψη παιδια, δε το λεω για να στεναχωρισω κανενα! :)

Πως θεωρείς το κόσμιο; Θέλω λίγο να ακούσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Πως θεωρείς το κόσμιο; Θέλω λίγο να ακούσω.

Φορεματάκι μέχρι τον αστράγαλο και ποδιά από πάνω για extra κάλυψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top