Κλασική μουσική

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Λίγο άσχετο αλλά δεν είχα που να το γράψω. Κάποτε υπήρχε ένα θέμα γενικά για τη μουσική, και γινόταν πολύ ωραία συζήτηση. Το έψαξα και δε βρήκα τίποτα, παρά μόνο αυτό https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=39136&page=2 που είναι κλειδωμένο. Θα μπορούσε ένας μοδ να το ξεκλειδώσει ή να ανοιχτεί καινούριο;

Thanks:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SpyrusTheVirus

Νεοφερμένος

Ο SpyrusTheVirus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Chopin και Beethoven είναι ότι καλύτερο γέννησε μουσικά η ευρώπη. Όλες οι συμφωνίες του Beethoven, όλες οι σονάτες, οι μουσικές για θέατρο (τα ερίπια της αθήνας για παράδειγμα) ειναι απίστευτα. Για τον Chopin δεν το συζητώ, που να ξεκινήσει κανεις? Νυχτερινά, πρελούδια, κοντσερτα, σονάτες, μαζουρκες, πολονεζ, βαλς(τα αγαπω), ακόμη και οι τεχνικές σπουδές του είναι απο μόνες τους καταπληκτικές!Ύστερα, schumman, ειδικά το κοντσερτο για πιανο και το κοντσερτο για βιολί, tsaikovsky, rachmaninoff και πολλοί άλλοι.
Οσο για τον Bach, είμαι μέσα σ΄αυτους που τον αντιπαθούν. Αλλά, αφου βρέθηκα στο μουσείο μουσικών οργάνων στο βερολίνο, και έπαιξα σε αυθεντικο τσέμπαλο του 17ου αιώνα, πρεπει να παραδεχτώ οτι αν ακούσει κανεις Bach στα όργανα για τα οποία γραφτηκε, είναι ωραίος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Πέρα από τους γνωστότερους κλασικούς όπως Beetoven Chopin Motzart Vivaldi, μου αρέσει εξαιρετικά πολύ ο Claude Debussy αλλά και ο Isaac Albeniz.
Από όπερα για εμένα μία ήταν, είναι και θα είναι Η ΦΩΝΗ!!!
Μαρία Κάλλας.....
Να ένα μικρό δείγμα..
https://www.youtube.com/watch?v=1WWz1Abdwgk - Asturias - Isaac Albeniz
https://www.youtube.com/watch?v=wVmDg_8St-c&feature=related - Arabesque #2- Claude Debussy
https://www.youtube.com/watch?v=wVmDg_8St-c&feature=related - Maria Callas - L' amour (Carmen)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
εμενα αγαπημενος μου συνθετης ειναι ο Χατζιδακις :redface: (εχω παθει μεγαλο στραπατσο)

εκτος Ελλαδας πολλες αγαπες (τους γνωριζω σιγα σιγα, μερα με τη μερα)

για παραδειγμα οι μινιατουρες του Schumann για πιανο δεν ειναι καταπληκτικες? (καρναβαλι ,σκηνες του δασους κλπ)?

https://www.youtube.com/watch?v=6xtyhPhXW38&feature=related

τα κονσερτα για μαντολινο του Vivaldi?

https://www.youtube.com/watch?v=oa8L2C9WK40

οι σουιτες για πληκτροφορα του Rameau?

https://www.youtube.com/watch?v=XbqjcdwOfPM&feature=related

gnossiennes του satie?

https://www.youtube.com/watch?v=GKn7hGZN1L4

:hello:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tulip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η philippa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Είμαι εκτός θέμτατος αν ποστάρω το Bohemian Rhapsody ?
Λατρεύω τον τρόπο που τα συνδέουν όλα οι Queen!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Να γράψω και εγώ μερικά από τα αγαπημένα μου κομμάτια?


(ΚΛΙΚ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SpyrusTheVirus

Νεοφερμένος

Ο SpyrusTheVirus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
ο debussy είναι παράξενος καποιες φορές. Λίγο πιο σύγχρονος, διαφορετική νοοτροπία στη μελωδία . Δε τον μισώ, αλλα δε θα μουρθει αυθόρμητα να ακούσω. Ο Satie όμως είναι ανελέητα σύγχρονος για τα γούστα μου. παράξενες αρμονίες, σχεδόν παράφωνες μελωδίες και συνδέσεις...not my cup of tea.
Είναι ιδέα μου, ή τοσες σελίδες κανείς δεν μίλησε για τον Rachmaninoff?


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
απο τα αγαπημενα μου κομματια:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

musicrain1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Επειδή διάβασα πολλά για τον Bach, και εγώ τον μισούσα όταν έπαιζα τα κομμάτια του στο πιάνο... :D Αλλά τώρα καταλαβαίνω πόσο λάθος έκανα:


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pantera

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Και εγω ακουω αν και οχι σε μεγαλο βαθμο.Αγαπημενοι Vivaldi,Bach.Cpopin και κλασσικα Beethoven kai Μotzart.

Αγαπημενο μου ειναι:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Και εγω ακουω αν και οχι σε μεγαλο βαθμο.Αγαπημενοι Vivaldi,Bach.Cpopin και κλασσικα Beethoven kai Μotzart.

Αγαπημενο μου ειναι:


Το έχω παίξει στην κιθάρα!Είναι τέλειο!Εγώ λόγω κιθάρας παίζω αρκετά κλασσικά κομμάτια και ακούω και μπορώ να πω πως ο Μπαχ μου αρέσει:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pantera

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
και εγω το'χω μαθει στην κλασσικη αν και παιζω ηλεκτρικη8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
εγω από τοτε που άρχισα να ακουω μοτσαρτ πριν κοιμηθω κανω τον πιο 3εκούραστο υπνο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Αγαπημένοι Mozart και Chopin! Μ'αρέσει πολύ η κλασική μουσική...νομίζω ότι όπως δηλώνει και το 'κλασική' δεν χάνει ποτέ την ποιότητα και τη διαχρονικότητα της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xkorko

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
κατα τη γνωμη μ, η κλασικη μουσικη συναδει με την ποιοτητα κ τ διαχρονικοτητα :D
την λατρευω ειλικρινα, παιζω εδω κ αρκετα χρονια κλασικο πιανο..
απο συνθετες ? χμ..θα ελεγα Chopin ειδικοτερα τ νυχτερινα τ ειν απιστευτα..;)
Επισης, Lizst, Debussy, Beethoven ή κ Brahms xD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

queen v

Νεοφερμένος

Η queen v αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Μου αρεσουν αρκετα ο Mozart και ο Tchaikovsky.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
πέρα από Mozart, Tchaikovsky, beethoven μου αρέσουν Strauss, Schubert, Prokofiev (λατρεμένο το romeo and juliet suite), Yepes (επίσης λατρεμένο το romance jeux interdits), Brahms (hungarian dance <3 )

πολλά είπα μου φαίνεται και θα με περάσετε ή για καμία μεγάλη ή για καμία του κατηχητικού :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

queen v

Νεοφερμένος

Η queen v αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Το romeo and juliet suite ειναι υπεροχο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Προτείνω το τρίο για πιάνο,βιολί και βιολοντσέλο του Ραβέλ:P

και τη σονάτα "Pathetique" του Μπετόβεν-σε εκτέλεση Glen Gould:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Ενδιαφέρομαι να μελετήσω λίγο όπερα. Τα πιο κλασικά έργα ας πούμε. Δεν έχω γνώσεις μουσικές αλλά μου αρέσει και η κλασική και παρακολουθώ ευχάριστα όπερες. Καμιά ιδέα για το πως να το δω εγκυκλοπαιδικά το θέμα; Τα βιβλία και τα cd που είδα σε καταστήματα τύπου Public είναι έξω από τα όρια του πορτοφολιού μου δυστυχώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top