Κλασική μουσική

Nikos_92

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Nαι!Η κλασσική μουσική είναι μαγική και έχει υπερβολικά πολλά πράγματα να σου προσφέρει!! Ακούω συνήθως όταν είμαι πολύ πολύ στρεσαρισμένη και θέλω να ηρεμήσω! Αγαπημένοι μου είναι o Chopin,Bach και Rachmaninov αλλά ακούω κομμάτια που είναι μόνο σε minor γιατί ότι είναι σε μείζονα το βαριέμαι...:/

Μπραβο που ακους και Bach!
Ξερω λιγους που το κανουν αυτο.....
Τα κομματια που βρισκονται σε ελασσονα, εχουν πιο ωραιο ακουσμα επειδη απεικονιζουν κατι πιο μελαγχολικο και δραματικο απο την μειζονα.
Ομως, τα κομματια γραμμενα σε μειζονα, ειναι εξισου ωραια, διοτι δεν μπορεις να το κρινεις μονο απο την εισαγωγη του.......Αργοτερα παει σε ελασσονα, μετα αλλαζει ξανα...δλδ η δομη και η μορφη του μπορει να ειναι πιο συνθετη απ'οτι νομιζες......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella

Δραστήριο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 479 μηνύματα.
Μπραβο που ακους και Bach!
Ξερω λιγους που το κανουν αυτο.....
Τα κομματια που βρισκονται σε ελασσονα, εχουν πιο ωραιο ακουσμα επειδη απεικονιζουν κατι πιο μελαγχολικο και δραματικο απο την μειζονα.
Ομως, τα κομματια γραμμενα σε μειζονα, ειναι εξισου ωραια, διοτι δεν μπορεις να το κρινεις μονο απο την εισαγωγη του.......Αργοτερα παει σε ελασσονα, μετα αλλαζει ξανα...δλδ η δομη και η μορφη του μπορει να ειναι πιο συνθετη απ'οτι νομιζες......


καλά όλα τα κομμάτια αλλάζουν μετά...ακόμα και ελάσσονα να ειναι κάνει μετατροπία στο Β μέρος πριν την επανέκθεση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Εγώ δεν ακούω,με πιάνουν τα νευρά οταν ακούσω έστω και λίγο,θέλω να σπάσω τα ηχεία :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Εγώ δεν ακούω,με πιάνουν τα νευρά οταν ακούσω έστω και λίγο,θέλω να σπάσω τα ηχεία :P

Τόσο πολυ σου αρέσει η κλασική μουσική;


:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Τόσο πολυ σου αρέσει η κλασική μουσική;


:P:P
ο συγκεκριμενος εχει μεγαλο παθος...!!:jumpy:
-----------------------------------------
καλά όλα τα κομμάτια αλλάζουν μετά...ακόμα και ελάσσονα να ειναι κάνει μετατροπία στο Β μέρος πριν την επανέκθεση...
παντως ειναι λιγο δυσκολος στο ακουσμα ...εχει φοβερα μαθηματικη σκεψη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nitsa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 389 μηνύματα.
λατρευω την κλασικη μουσικη...εχω κομματια σε cd κ τα ακουω πολυ συχνα, με χαλαρωνουν!!! ειδικα τα βιολια ειναι... η καψουρα μου!! :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_92

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
ο συγκεκριμενος εχει μεγαλο παθος...!!:jumpy:
-----------------------------------------

παντως ειναι λιγο δυσκολος στο ακουσμα ...εχει φοβερα μαθηματικη σκεψη

Ακριβως. Γι'αυτο οι περισσοτεροι δεν μπορουν να τον παρακολουθησουν και πονοκεφαλιαζουν στην προσπαθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

justelene22

Νεοφερμένος

Η justelene22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Ουάου! Τόσοι πολλοί που ακούμε κλασσική μουσική! Προσωπικά τη λατρεύω! Παίζω κλασσική κιθάρα εδω και 3 χρόνια αλλά με ενδιαφέρει και το βιολοντσέλο! Θα ήθελα να σας προτείνω κάποιους πιο σύγχρονους συνθέτες (για ευνόητους λόγους κυρίως από το χώρο της κιθάρας) που τους θεωρώ απλά ανατριχιαστικούς.

Heitor Villa-Lobos, υπέρτατο μυαλό και ο κύριος λόγος που υπάρχουν 12 αριστουργηματικές σπουδές για κιθάρα. Θεός, επηρεασμένος από παραδοσιακή βραζιλιάνικη και ακόμα και ινδιάνικη μουσική. Έχει γράψει πάνω από 1000 έργα για ένα σωρό όργανα!

Roland Dyens, σύγχρονος κιθαρίστας και μουσικός με τα όλα του, γιατί δεν περιορίζεται σε ένα είδος αλλά εξελίσσει τη μουσική προσθέτοντας στοιχεία από τζαζ, φανκ, κτλ.

Επίσης μου αρέσουν πολύ ο Nikita Koshkin και ο Leo Brouwer (σε όσους άρεσε το Ummagumma των Pink Floyd πιθανόν να αρέσει το La Espiral Eterna!).

Γενικά πάντως δεν μου πολυαρέσει το σνομπ κλίμα που συνοδεύει την κλασσική μουσική. Προτιμώ τον διάλογο μεταξύ των διαφορετικών ειδών μουσικής,γιατί νομίζω ότι μας ωφελεί όλους (ακροατές, εκτελεστές, συνθέτες). Γι αυτό και θαυμάζω εξαιρετικά πολύπλευρα άτομα που έχουν ασχοληθεί με πολλά είδη μουσικής, οπως ο Egberto Gismonti και ο Φρανκ Ζαππα. Αυτοί είναι οι μάστερς.......:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_92

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Ουάου! Τόσοι πολλοί που ακούμε κλασσική μουσική! Προσωπικά τη λατρεύω! Παίζω κλασσική κιθάρα εδω και 3 χρόνια αλλά με ενδιαφέρει και το βιολοντσέλο! Θα ήθελα να σας προτείνω κάποιους πιο σύγχρονους συνθέτες (για ευνόητους λόγους κυρίως από το χώρο της κιθάρας) που τους θεωρώ απλά ανατριχιαστικούς.

Heitor Villa-Lobos, υπέρτατο μυαλό και ο κύριος λόγος που υπάρχουν 12 αριστουργηματικές σπουδές για κιθάρα. Θεός, επηρεασμένος από παραδοσιακή βραζιλιάνικη και ακόμα και ινδιάνικη μουσική. Έχει γράψει πάνω από 1000 έργα για ένα σωρό όργανα!

Roland Dyens, σύγχρονος κιθαρίστας και μουσικός με τα όλα του, γιατί δεν περιορίζεται σε ένα είδος αλλά εξελίσσει τη μουσική προσθέτοντας στοιχεία από τζαζ, φανκ, κτλ.

Επίσης μου αρέσουν πολύ ο Nikita Koshkin και ο Leo Brouwer (σε όσους άρεσε το Ummagumma των Pink Floyd πιθανόν να αρέσει το La Espiral Eterna!).

Γενικά πάντως δεν μου πολυαρέσει το σνομπ κλίμα που συνοδεύει την κλασσική μουσική. Προτιμώ τον διάλογο μεταξύ των διαφορετικών ειδών μουσικής,γιατί νομίζω ότι μας ωφελεί όλους (ακροατές, εκτελεστές, συνθέτες). Γι αυτό και θαυμάζω εξαιρετικά πολύπλευρα άτομα που έχουν ασχοληθεί με πολλά είδη μουσικής, οπως ο Egberto Gismonti και ο Φρανκ Ζαππα. Αυτοί είναι οι μάστερς.......:no1:

Ναι, ασχολουνται περισσοτεροι απ'οτι νομιζα με κλασσικη μουσικη.....
Παντως, το σνομπ κλιμα που συνοδευει την μουσικη, υπαρχει και σε αλλα ειδη μουσικης, και γενικα ειναι καλο να αποφευγεται τετοιο κλιμα σε μια τετοια συζητηση.
Και φυσικα ενας μουσικος, ειναι ολοκληρωμενος οταν εχει ασχοληθει με ολα τα ειδη της μουσικης και εχει μια σφαιρικη αποψη γι'αυτην(οπως εχει προαναφερθει σε αυτο το θεμα).

Βιολοντσελο!
Πολυ καλη επιλογη.
Και γω θελω να μαθω κι αλλα οργανα αφου τελειωσω το πιανο(κυριως εγχορδα)!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella

Δραστήριο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 479 μηνύματα.
Ναι, ασχολουνται περισσοτεροι απ'οτι νομιζα με κλασσικη μουσικη.....
Παντως, το σνομπ κλιμα που συνοδευει την μουσικη, υπαρχει και σε αλλα ειδη μουσικης, και γενικα ειναι καλο να αποφευγεται τετοιο κλιμα σε μια τετοια συζητηση.
Και φυσικα ενας μουσικος, ειναι ολοκληρωμενος οταν εχει ασχοληθει με ολα τα ειδη της μουσικης και εχει μια σφαιρικη αποψη γι'αυτην(οπως εχει προαναφερθει σε αυτο το θεμα).

Βιολοντσελο!
Πολυ καλη επιλογη.
Και γω θελω να μαθω κι αλλα οργανα αφου τελειωσω το πιανο(κυριως εγχορδα)!!


καλά έχεις δικιο οτι πρέπει να ξέρει και άλλα είδη...εγώ όταν με πρωτοκάλεσαν να παίξω σε γάμο μου φάνηκε πολυ χάλια η πρόταση γτ οι υπόλοιποι μουσικοί θα ήταν ερασιτέχνες και δε μου αρέσουν καθόλου τα δημοτικά τραγούδια στο βιολί!παρ όλα αυτά έμαθα μερικά!όσο για το βιολοντσέλο κάνω μουσική δωματίου με βιολοντσέλο και πιάνο και το αποτέλεσμα είναι τέλειο!Ακόυστε όλοι το tango en skai απο Dyens!τέλειο σε κιθάρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_92

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
καλά έχεις δικιο οτι πρέπει να ξέρει και άλλα είδη...εγώ όταν με πρωτοκάλεσαν να παίξω σε γάμο μου φάνηκε πολυ χάλια η πρόταση γτ οι υπόλοιποι μουσικοί θα ήταν ερασιτέχνες και δε μου αρέσουν καθόλου τα δημοτικά τραγούδια στο βιολί!παρ όλα αυτά έμαθα μερικά!όσο για το βιολοντσέλο κάνω μουσική δωματίου με βιολοντσέλο και πιάνο και το αποτέλεσμα είναι τέλειο!Ακόυστε όλοι το tango en skai απο Dyens!τέλειο σε κιθάρα!

Παρομοια κατασταση ετυχε και σε εμενα.
Μου προτειναν να παιξω σε γαμο και αρνηθηκα, γιατι λαικα και σκυλαδικα πραγματικα δεν αντεχω να τα ακουω.
Επισης μου εκαναν προταση να γινω συνοδος σε τραγουδι(παιζοντας πιανο εννοω), που ειναι ενας πολυ καλος δρομος γιατι οι συνοδοι εχουν ζητηση, λογω του οτι δεν υπαρχουν πολλοι(προσφατα βοηθησα μια κοπελα να δωσει εξετασεις στα φωνητικα συνοδευοντας την αλλα πρεπει να αντεχω και τις παραφωνιες :P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Παρομοια κατασταση ετυχε και σε εμενα.
Μου προτειναν να παιξω σε γαμο και αρνηθηκα, γιατι λαικα και σκυλαδικα πραγματικα δεν αντεχω να τα ακουω.
Επισης μου εκαναν προταση να γινω συνοδος σε τραγουδι(παιζοντας πιανο εννοω), που ειναι ενας πολυ καλος δρομος γιατι οι συνοδοι εχουν ζητηση, λογω του οτι δεν υπαρχουν πολλοι(προσφατα βοηθησα μια κοπελα να δωσει εξετασεις στα φωνητικα συνοδευοντας την αλλα πρεπει να αντεχω και τις παραφωνιες :P).
:lol::lol:τις παραφωνιες ε?? εγω συνοδευα χορωδια σε εντεχνο λαικο τραγουδι και απο εκει που δεν ακουγα τετοια αρχισα να ασχολουμαι.Επισης μου αρεσει να παιζω στο πιανο και ξενα τραγουδια.Ολο και σε καποια παρεα βρισκεσαι και θελουν λιγο μουσικη(αρκει να υπαρχει καποιο πιανο:D) καλα ειναι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

justelene22

Νεοφερμένος

Η justelene22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Ναι, ασχολουνται περισσοτεροι απ'οτι νομιζα με κλασσικη μουσικη.....
Παντως, το σνομπ κλιμα που συνοδευει την μουσικη, υπαρχει και σε αλλα ειδη μουσικης, και γενικα ειναι καλο να αποφευγεται τετοιο κλιμα σε μια τετοια συζητηση.
Και φυσικα ενας μουσικος, ειναι ολοκληρωμενος οταν εχει ασχοληθει με ολα τα ειδη της μουσικης και εχει μια σφαιρικη αποψη γι'αυτην(οπως εχει προαναφερθει σε αυτο το θεμα).

Βιολοντσελο!
Πολυ καλη επιλογη.
Και γω θελω να μαθω κι αλλα οργανα αφου τελειωσω το πιανο(κυριως εγχορδα)!!

Έχεις δίκιο σχετικά με τον σνομπισμό σε πολλά ειδη μουσικής, ένα είδος "κλίκας" πχ εμείς οι ροκάδες, εμείς οι χιπχόπερς κτλ. Αυτό ακριβώς είναι το στοιχείο που θα μπορούσε να αποφευχθεί αν αποκτούσαμε σφαιρική μουσική παιδεία, οπως έχει ειπωθεί 100 φορές, αντί να εντασσόμαστε σε μια κοινωνική ομάδα ανάλογα με τη μουσική που προτιμάμε. Πάντως δεν εννοούσα ότι υπάρχει στη συζήτηση αυτή σνομπ κλίμα, κάθε άλλο! Οι απόψεις είναι όλες σεβαστές και γνώρισα και μερικά καταπληκτικά κομμάτια του Ξενάκη! Ευχαριστώ!:no1:

καλά έχεις δικιο οτι πρέπει να ξέρει και άλλα είδη...εγώ όταν με πρωτοκάλεσαν να παίξω σε γάμο μου φάνηκε πολυ χάλια η πρόταση γτ οι υπόλοιποι μουσικοί θα ήταν ερασιτέχνες και δε μου αρέσουν καθόλου τα δημοτικά τραγούδια στο βιολί!παρ όλα αυτά έμαθα μερικά!όσο για το βιολοντσέλο κάνω μουσική δωματίου με βιολοντσέλο και πιάνο και το αποτέλεσμα είναι τέλειο!Ακόυστε όλοι το tango en skai απο Dyens!τέλειο σε κιθάρα!

Ναι ναι!:jumpy: Ακούστε το -εγγυημένη απόλαυση!:jumpy: Κι επειδή με χτύπησες εκεί που πονάει (Roland Dyens) προτείνω τις εκτελεσεις της Έλενας Παπανδρέου στα κομμάτια του. Τι ένταση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_92

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Δειτε αυτο και πειτε την γνωμη σας......
Προσωπικα πιστευω οτι εχει τις καλυτερες εκτελεσεις.
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=Vclke1FP5x0[/ame]
-----------------------------------------
Και αυτο....
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=Q_2fhupEcA8[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roilCall

Νεοφερμένος

Η Γλυκερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Δεν τρέφω ιδιαίτερη συμπάθεια για τον Pogorelich, σαν καλλιτέχνη εννοώ. Αλλά ο Chopin είναι πάντα Νο.2 ή τέλος πάντων στην top πεντάδα μου. Ο νέος μου έρωτας είναι ο Rafal Blechacz, που ομολογουμένως είναι ο Chopin μετενσαρκωμένος, και βαδίζει στα βήματα του Rubinstein, Askhenazy, Argerich. Θα σου παρέθετα κάτι αντιπροσωπευτικό, αλλά δεν μπορώ να διαλέξω...
-----------------------------------------
εχεις ανακαλυψει βλεπω τη μαγεια της ελασσονας βλεπω...:D
Μπαχ ε? Μπραβο!!Εγω τοσα χρονια τον εχω σιχαθει.... εκεινες οι ατιμες οι φουγκες


Ε όχι και τον σιχάθηκες!! Πώς είναι δυνατόν να γίνει αυτό; Η μουσική του είναι πραγματικά θεόπνευστη, δεν κάνω πλάκα. Άλλο αν έχεις τραυματικές εμπειρίες από το "πρώτο μου Bach - Anna Magdalenna", όπως έχουν πολλά παιδάκια... =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_92

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Δεν τρέφω ιδιαίτερη συμπάθεια για τον Pogorelich, σαν καλλιτέχνη εννοώ. Αλλά ο Chopin είναι πάντα Νο.2 ή τέλος πάντων στην top πεντάδα μου. Ο νέος μου έρωτας είναι ο Rafal Blechacz, που ομολογουμένως είναι ο Chopin μετενσαρκωμένος, και βαδίζει στα βήματα του Rubinstein, Askhenazy, Argerich. Θα σου παρέθετα κάτι αντιπροσωπευτικό, αλλά δεν μπορώ να διαλέξω...
-----------------------------------------



Ε όχι και τον σιχάθηκες!! Πώς είναι δυνατόν να γίνει αυτό; Η μουσική του είναι πραγματικά θεόπνευστη, δεν κάνω πλάκα. Άλλο αν έχεις τραυματικές εμπειρίες από το "πρώτο μου Bach - Anna Magdalenna", όπως έχουν πολλά παιδάκια... =)

Εχω ακουσει εκτελεσεις απο ολους τους γνωστους πιανιστες της εποχης.
Σαφως οι αποψεις διιστανται, οσον αφορα το ποια εκτελεση ειναι καλυτερη και αντιπροσωπευτικοτερη για τον συνθετη. Αλλα οι εκτελεσεις του Pogorelich με εχουν επηρεασει σε μεγαλο βαθμο, θεωρω οτι ειναι ιδιοφυια...δεν ξερω τι με μαγνητιζει, αλλα κανω συνεχεια προσπαθειες να φτασω τις ερμηνειες του σε διαφορα κομματια που παιζει απο Chopin και Brahms μεχρι Ravel.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oLgA 19956

Νεοφερμένος

Η olga-maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Εμένα μου αρέσει πολύ ο Τσαϊκόφσκι, ο Βιβάλντι και τρελαίνομαι για Μότσαρτ και Μπετόβεν!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Ε όχι και τον σιχάθηκες!! Πώς είναι δυνατόν να γίνει αυτό; Η μουσική του είναι πραγματικά θεόπνευστη, δεν κάνω πλάκα. Άλλο αν έχεις τραυματικές εμπειρίες από το "πρώτο μου Bach - Anna Magdalenna", όπως έχουν πολλά παιδάκια... =)
Απλα με κουραζει.. Οταν παιζω μουσικη για μενα ποτε δεν παιζω Μπαχ.
Γενικα η Μπαροκ εποχη δεν με εκφραζει.
-----------------------------------------
Δειτε αυτο και πειτε την γνωμη σας......
Προσωπικα πιστευω οτι εχει τις καλυτερες εκτελεσεις.
https://www.youtube.com/watch?v=Vclke1FP5x0
-----------------------------------------
Και αυτο....
https://www.youtube.com/watch?v=Q_2fhupEcA8
καλα φιλε ειναι υπεροχες εκτελεσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerinaa!!!

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Τα νυχτερινά του Σοπέν... είναι άπαιχτα..! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top