Κλασική μουσική

Elpis13

Νεοφερμένος

Η Ελπιδα ή Ελπις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Εμενα μου αρεσει ο Μπαχ και ο Μπετοβεν.Ακουσα ομως στο Ηρωδιο Μπερλιοζ και ξετρελαθηκα...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athanasoulini:)

Νεοφερμένος

Η Athanasoulini:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Ακούω αρκετά κλασσική μουσική! (Αλλωστε παίζω και τέτοιου είδους μουσική στο πιάνο: Μπετόβεν, Μότσαρτ: Αλα Τούρκα..) Τρελαίνομαι για τους μουσικοσυνθέτες που ανέφερα, όπως και για Τσαικόφσκι, Σοπέν, Βιβάλντι (4 εποχές) Απο Μπετόβεν: η Σονάτα του Σεληνόφωτος, Για την Ελίζα- αυτά τα 2 κομμάτια τα παίζω και στο πιάνο-, 5η και 9η Συμφωνία είναι θεϊκά! Επίσης μου αρέσει το Rhapsody in Blue του Gershwin!!! Ακούς και όπερα (πάω κ να παρακολουθήσω...) Οκ, μην νομίζετε βέβαια πως δεν ακούω κ άλλου είδους μουσική!... Τα πάντα όλα εννοείται (πλουραλιστική θέαση των πραγματων)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella

Δραστήριο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 479 μηνύματα.
Ακούω αρκετά κλασσική μουσική! (Αλλωστε παίζω και τέτοιου είδους μουσική στο πιάνο: Μπετόβεν, Μότσαρτ: Αλα Τούρκα..) Τρελαίνομαι για τους μουσικοσυνθέτες που ανέφερα, όπως και για Τσαικόφσκι, Σοπέν, Βιβάλντι (4 εποχές) Απο Μπετόβεν: η Σονάτα του Σεληνόφωτος, Για την Ελίζα- αυτά τα 2 κομμάτια τα παίζω και στο πιάνο-, 5η και 9η Συμφωνία είναι θεϊκά! Επίσης μου αρέσει το Rhapsody in Blue του Gershwin!!! Ακούς και όπερα (πάω κ να παρακολουθήσω...) Οκ, μην νομίζετε βέβαια πως δεν ακούω κ άλλου είδους μουσική!... Τα πάντα όλα εννοείται (πλουραλιστική θέαση των πραγματων)


βσκ η γαλάζια ραψωδία είναι jazz...εγώ ακούω απο κλασσική μουσική ό,τι παιζω την κάθε περίοδο στο βιολί...ας πουμε τωρα που σε 10 μέρες έχω εξετάσεις έχω λιώσει κάτι σονάτες του Bach δε γινεται αλλιώς...η κλασσική μουσική είανι ιδιοφυέστατη γι αυτούς που καταλαβαίνουν αρμονία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_92

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Λοιποοοοον.....
Τρελαινομαι για κλασσικη μουσικη και προσπαθω να συνθετω μελωδιες και ισως καμια φορα ολοκληρα κομματια παντα μιμουμενος τους μεγαλους συνθετες που με εμπνεουν αφανταστα!!
Και αυτοι ειναι:
1.Chopin
2.Liszt
3.Ravel
4.Debussy(καθως και αλλοι την εποχη του ιμπεριαλισμου π.χ. Faure)
5.Rachaninoff

Ξεχασα να αναφερω οτι παιζω πιανο(Α' ανωτερα) και ασχολουμαι με κομματια και τως πεντε αυτων "τεραστιων" συνθετων.
-----------------------------------------
βσκ η γαλάζια ραψωδία είναι jazz...εγώ ακούω απο κλασσική μουσική ό,τι παιζω την κάθε περίοδο στο βιολί...ας πουμε τωρα που σε 10 μέρες έχω εξετάσεις έχω λιώσει κάτι σονάτες του Bach δε γινεται αλλιώς...η κλασσική μουσική είανι ιδιοφυέστατη γι αυτούς που καταλαβαίνουν αρμονία...

Και επιτελους το ακουσα απο καποιον!!!
Νομιζα πλεον πως μονο εγω το πιστευα!
"η κλασσική μουσική είανι ιδιοφυέστατη γι αυτούς που καταλαβαίνουν αρμονία"

Εχοντας πτυχιο αρμονιας καταλαβαινω πολυ καλα τι συμβαινει στον χωρο της μουσικης, "σνομπαροντας" καποια ειδη μουσικης πολυ "φτωχα" σε αρμονια.
Η κλασσικη μουσικη ειναι η βαση ολων των αλλων ειδων(στα πλαισια της μελωδιας και αρμονιας και οχι τι εκφραζει η καθε μουσικη), και αυτα τα ειδη κατεχουν ενα παρα πολυ μικρο μερος της σε σχεση με αυτην(εννοωντας την δομη και την αρμονια).
Απλα, αυτα τα ειδη εμπλουτιζονται με ηχους και ρυθμους, πολυ ελκυστικους για το κοινο, αδιαφοροντας για την ποιοτητα της αρμονιας.
Τελοσπαντων, αμα αρχισω και μιλαω γι'αυτο δεν θα σταματησω, οποτε, ως εδω! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Λοιποοοοον.....
Τρελαινομαι για κλασσικη μουσικη και προσπαθω να συνθετω μελωδιες και ισως καμια φορα ολοκληρα κομματια παντα μιμουμενος τους μεγαλους συνθετες που με εμπνεουν αφανταστα!!
Και αυτοι ειναι:
1.Chopin
2.Liszt
3.Ravel
4.Debussy(καθως και αλλοι την εποχη του ιμπεριαλισμου π.χ. Faure)
5.Rachaninoff

Ξεχασα να αναφερω οτι παιζω πιανο(Α' ανωτερα) και ασχολουμαι με κομματια και τως πεντε αυτων "τεραστιων" συνθετων.
-----------------------------------------


Και επιτελους το ακουσα απο καποιον!!!
Νομιζα πλεον πως μονο εγω το πιστευα!
"η κλασσική μουσική είανι ιδιοφυέστατη γι αυτούς που καταλαβαίνουν αρμονία"

Εχοντας πτυχιο αρμονιας καταλαβαινω πολυ καλα τι συμβαινει στον χωρο της μουσικης, "σνομπαροντας" καποια ειδη μουσικης πολυ "φτωχα" σε αρμονια.
Η κλασσικη μουσικη ειναι η βαση ολων των αλλων ειδων(στα πλαισια της μελωδιας και αρμονιας και οχι τι εκφραζει η καθε μουσικη), και αυτα τα ειδη κατεχουν ενα παρα πολυ μικρο μερος της σε σχεση με αυτην(εννοωντας την δομη και την αρμονια).
Απλα, αυτα τα ειδη εμπλουτιζονται με ηχους και ρυθμους, πολυ ελκυστικους για το κοινο, αδιαφοροντας για την ποιοτητα της αρμονιας.
Τελοσπαντων, αμα αρχισω και μιλαω γι'αυτο δεν θα σταματησω, οποτε, ως εδω! :D
Χρονια ασχολουμαι με τη κλασικη μουσικη.Απο μικρος ακουγα γιατι με ενδιεφερε το πιανο.Ακουστικα και πιανιστικα μελετησα πολλους συνθετες...
η αρμονια βοηθαει παρα μα παρα πολυ.Καταλαβαινεις τι παιζεις.Και ειναι θαυμασια να την μελετας κατα εποχες.
οσον αφορα τα παραπανω Νικο θα σου προτεινα να ξεφυγεις απο το στιλ αυτων των συνθετων για να υιοθετησεις το πρωσοπικο σου υφος.. ειναι σημαντικο να τους μελετας και να καταλαβαινεις πως γραφουν αλλα μην ξεχνας οτι η μιμηση δεν ειναι παντα πολυ καλη.. επισης το οτι η συγχρονη μουσικη και τα ειδη της ειναι φτωχα στην κλασικη αρμονια που μαθαινουμε δεν σημαινει οτι ειναι κατωτερης ποιοτητας.Φυσικα εξαρταται για τι ειδος μιλας.Εξαλλου οι εποχες αλλαξαν και η συχρονη αρμονια ειναι πολυ διαφορετικη απο την κλασικη.Υπαρχουν συγχορδιες και σχηματισμοι που δεν μαθαινουμε ποτε στην αρμονια γιατι δεν συμπεριλαμβανονται στην κλασικη αρμονια..η κλασσικη μουσικη ειναι η βαση ολων των ειδων αλλα μην ξεχναμε οτι και η βαση για αυτην υπηρξε η πολυφωνια απο τον 9ο αιωνα και κυριως με τον Παλεστρινα τον 16ο που πραγματικα εφερε καινοτομιες απο τη λαικη ιταλικη μουσικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_92

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Υιοθετοντας το δικο μου στυλ ειναι σαφως το καλυτερο.
Αυτη η μιμηση ειναι ουσιαστικα τα πρωτα βηματα και οι πρωτες επαφες και προσπαθειες συνθεσης κομματιων.
Ακουγοντας τους, καλλιεργηται το μουσικο πνευμα, οντας πιο ευκολο να σκεφτεις πως θα ειναι η μελωδια σου...(τελοσπαντων, καπως ετσι το σκεφτομαι).Βεβαιως και δεν υποννοω οτι τα αλλα ειδη μουσικης ειναι κατωτερης ποιοιτητας(αν το εκανα αυτο συγγνωμη). Ειναι απλα τι εκφραζει τον καθενα, και επειδη ειδα ποσο απεχουν το ενα με το αλλο εκανα την συγκριση αυτην.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Υιοθετοντας το δικο μου στυλ ειναι σαφως το καλυτερο.
Αυτη η μιμηση ειναι ουσιαστικα τα πρωτα βηματα και οι πρωτες επαφες και προσπαθειες συνθεσης κομματιων.
Ακουγοντας τους, καλλιεργηται το μουσικο πνευμα, οντας πιο ευκολο να σκεφτεις πως θα ειναι η μελωδια σου...(τελοσπαντων, καπως ετσι το σκεφτομαι).Βεβαιως και δεν υποννοω οτι τα αλλα ειδη μουσικης ειναι κατωτερης ποιοιτητας(αν το εκανα αυτο συγγνωμη). Ειναι απλα τι εκφραζει τον καθενα, και επειδη ειδα ποσο απεχουν το ενα με το αλλο εκανα την συγκριση αυτην.
οκ...πραγματι καλλιεργειται το μουσικο πνευμα.Και εγω πιο μικρος προσπαθουσα μα μιμηθω καπως αλλα το παρατησα στη συνεχεια γιατι δεν ειδα καλα αποτελεσματα. παντως νομιζω ομως οτι ενας μουσικος γινεται ολοκληρωμενος οταν μελεταει και ακουει μουσικη απο ολες τις εποχες της ιστοριας της μουσικης απο την εποχη της πολυφωνιας(πχ Παλεστρινα και Ορλαντο ντι Λασσο) μεχρι τους Pink Floyd.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_92

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
οκ...πραγματι καλλιεργειται το μουσικο πνευμα.Και εγω πιο μικρος προσπαθουσα μα μιμηθω καπως αλλα το παρατησα στη συνεχεια γιατι δεν ειδα καλα αποτελεσματα. παντως νομιζω ομως οτι ενας μουσικος γινεται ολοκληρωμενος οταν μελεταει και ακουει μουσικη απο ολες τις εποχες της ιστοριας της μουσικης απο την εποχη της πολυφωνιας(πχ Παλεστρινα και Ορλαντο ντι Λασσο) μεχρι τους Pink Floyd.

Ο μουσικος οντως ειναι ολοκληρωμενος κατω απο τις προυποθεσεις που ανεφερες.
Και φυσικα δεν εννοουσα οτι πραγματικα σνομπαρω τα αλλα ειδη.
Το εβαλα σε εισαγωγικα "" εννοωντας οτι δεν τα προτιμω.
Υπαρχουν και καποιες εξαιρεσεις, συγκεκριμενα στον χωρο της ροκ μουσικης, που τα κομματια τους ηταν πολυ πλουσια σε αρμονια, οπως και οι Pink Floyd που ηταν μουσικαρες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Ο μουσικος οντως ειναι ολοκληρωμενος κατω απο τις προυποθεσεις που ανεφερες.
Και φυσικα δεν εννοουσα οτι πραγματικα σνομπαρω τα αλλα ειδη.
Το εβαλα σε εισαγωγικα "" εννοωντας οτι δεν τα προτιμω.
Υπαρχουν και καποιες εξαιρεσεις, συγκεκριμενα στον χωρο της ροκ μουσικης, που τα κομματια τους ηταν πολυ πλουσια σε αρμονια, οπως και οι Pink Floyd που ηταν μουσικαρες!
Οταν ακριβως λες πλουσια σε αρμονια τι ακριβως εννεις?? Απο συγχορδιες συνδεσεις ρυθμικα σχηματα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_92

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Οταν ακριβως λες πλουσια σε αρμονια τι ακριβως εννεις?? Απο συγχορδιες συνδεσεις ρυθμικα σχηματα??

Εννοω συνδεσεις συγχορδιων, μοτιβα, κτλ κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Εννοω συνδεσεις συγχορδιων, μοτιβα, κτλ κτλ
ρε αγορι μου καλα ειναι αυτα αλλα για να ειναι μια μουσικη καλη δεν φτανουν αυτα.Η μουσικη πανω απο ολα πρεπει να σε εκφραζει.Πρεπει να πηγαζει απο το συναισθημα σου.Αν η μουσικη ειναι πλουσια σε αρμονια αλλα κενη απο συναισθημα τοτε καλυτερα μην τη γραφεις.Εγω μπορει να παιζω συνεχεια πρωτη-τεταρτη-πρωτη αλλα να με εκφραζει αυτη η συνδεση με τη μελωδια που δημιουργειται απο μεσα μου.Εξαλλου αυτη ειναι η βαθυτερη ουσια της μουσικης ο,τι και αν ειναι.Ενας συνδυασμος ηχων με αποτερο σκοπο την εκφραση των συναισθηματων του δημιουργου.Δυστυχως ομως σημερα πολλες φορες η μουσικη βιομηχανια βγαζει τραγουδια που ειναι εντελως κενα απο συναισθημα αλλα μονο για την εμπορευματοποιηση και τη μαζοποιηση του κοσμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_92

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
ρε αγορι μου καλα ειναι αυτα αλλα για να ειναι μια μουσικη καλη δεν φτανουν αυτα.Η μουσικη πανω απο ολα πρεπει να σε εκφραζει.Πρεπει να πηγαζει απο το συναισθημα σου.Αν η μουσικη ειναι πλουσια σε αρμονια αλλα κενη απο συναισθημα τοτε καλυτερα μην τη γραφεις.Εγω μπορει να παιζω συνεχεια πρωτη-τεταρτη-πρωτη αλλα να με εκφραζει αυτη η συνδεση με τη μελωδια που δημιουργειται απο μεσα μου.Εξαλλου αυτη ειναι η βαθυτερη ουσια της μουσικης ο,τι και αν ειναι.Ενας συνδυασμος ηχων με αποτερο σκοπο την εκφραση των συναισθηματων του δημιουργου.Δυστυχως ομως σημερα πολλες φορες η μουσικη βιομηχανια βγαζει τραγουδια που ειναι εντελως κενα απο συναισθημα αλλα μονο για την εμπορευματοποιηση και τη μαζοποιηση του κοσμου.

Δεν μιλησα για το κατα ποσο εκφραζει ενα ειδος μουσικης μερικους.
Ανεφερα σε ποιους τομεις η κλασσικη μουσικη υπερτερει των αλλων.
Αυτο που λες ισχυει, και εχει συμβει και σε εμενα.
Αλλου το πηγες......

Και αυτο που ειπες για την εμπορευματοποιηση τραγουδιων, ειναι ενα ρισκο που θα κουβαλας αν αποφασισεις να ακολουθησεις το μονοπατι της μουσικης(αυτο μπορει να εξαρταται και απο εσενα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella

Δραστήριο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 479 μηνύματα.
Λοιποοοοον.....
Τρελαινομαι για κλασσικη μουσικη και προσπαθω να συνθετω μελωδιες και ισως καμια φορα ολοκληρα κομματια παντα μιμουμενος τους μεγαλους συνθετες που με εμπνεουν αφανταστα!!
Και αυτοι ειναι:
1.Chopin
2.Liszt
3.Ravel
4.Debussy(καθως και αλλοι την εποχη του ιμπεριαλισμου π.χ. Faure)
5.Rachaninoff

Ξεχασα να αναφερω οτι παιζω πιανο(Α' ανωτερα) και ασχολουμαι με κομματια και τως πεντε αυτων "τεραστιων" συνθετων.
-----------------------------------------


Και επιτελους το ακουσα απο καποιον!!!
Νομιζα πλεον πως μονο εγω το πιστευα!
"η κλασσική μουσική είανι ιδιοφυέστατη γι αυτούς που καταλαβαίνουν αρμονία"

Εχοντας πτυχιο αρμονιας καταλαβαινω πολυ καλα τι συμβαινει στον χωρο της μουσικης, "σνομπαροντας" καποια ειδη μουσικης πολυ "φτωχα" σε αρμονια.
Η κλασσικη μουσικη ειναι η βαση ολων των αλλων ειδων(στα πλαισια της μελωδιας και αρμονιας και οχι τι εκφραζει η καθε μουσικη), και αυτα τα ειδη κατεχουν ενα παρα πολυ μικρο μερος της σε σχεση με αυτην(εννοωντας την δομη και την αρμονια).
Απλα, αυτα τα ειδη εμπλουτιζονται με ηχους και ρυθμους, πολυ ελκυστικους για το κοινο, αδιαφοροντας για την ποιοτητα της αρμονιας.
Τελοσπαντων, αμα αρχισω και μιλαω γι'αυτο δεν θα σταματησω, οποτε, ως εδω! :D


καλά άμα είσαι σε φάση να παίζεις Rachmaninoff και Lizst στο πιάνο τι να πώ!έρχομαι σε επαφή με πολλούς πιανιστες καθε μέρα και έχω ακούσει κάτι τρελά κονσέρτα του Rachmaninoff...και αυτό που λέει ο thanous18 δεν είναι σωστο...αν δεν έχει συναισθημα και προσωπικο στυλ δεν μπορεις να παιξεις ρομαντικους συνθέτες...οι συνδεσεις δεν ειναι μονο πρώτη τέταρτη πέμπτη...χιλιάδες όμορφες συγχορδίες όπως η ναπολιτάνικη οι όλες οι diminuites σε πετάν έξω απο την κλίμακα και σε ταξιδεύουν...και η ΜΙΜΗΣΗ ΜΟΤΙΒΩΝ δεν ειναι αντιγραφη, αλλά το πιο όμορφο άκουσμα για το ανθρωπινο αυτί...στα θέματα αρμονίας κόβεσαι αν δεν έχεις μιμηθει μοτιβα και δεν ειναι τυχαιο αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giwtou

Νεοφερμένος

Η Γιώτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Εγώ τρελαίνομαι για κλασσική μουσική... Πιστεύω ότι όλοι οι συνθέτες έχουν τουλάχιστον ένα καλό κομμάτι... Αλλά αυτοί που μου αρέσουν πάρα πολύ είναι beethoven, mozart & preisgner..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_92

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
καλά άμα είσαι σε φάση να παίζεις Rachmaninoff και Lizst στο πιάνο τι να πώ!έρχομαι σε επαφή με πολλούς πιανιστες καθε μέρα και έχω ακούσει κάτι τρελά κονσέρτα του Rachmaninoff...και αυτό που λέει ο thanous18 δεν είναι σωστο...αν δεν έχει συναισθημα και προσωπικο στυλ δεν μπορεις να παιξεις ρομαντικους συνθέτες...οι συνδεσεις δεν ειναι μονο πρώτη τέταρτη πέμπτη...χιλιάδες όμορφες συγχορδίες όπως η ναπολιτάνικη οι όλες οι diminuites σε πετάν έξω απο την κλίμακα και σε ταξιδεύουν...και η ΜΙΜΗΣΗ ΜΟΤΙΒΩΝ δεν ειναι αντιγραφη, αλλά το πιο όμορφο άκουσμα για το ανθρωπινο αυτί...στα θέματα αρμονίας κόβεσαι αν δεν έχεις μιμηθει μοτιβα και δεν ειναι τυχαιο αυτό...

Κοιτα παιζω κομματια των Liszt και Rachmaninoff, ως ενα σημειο, δηλαδη που δεν εχουν εξαιρετικα μεγαλες τεχνικες δυσκολιες π.χ. Liszt-Liebestraum.
Τωρα μελεταω και το πρελουδιο του Rachmaninoff Prelude Op.3 No.2
Liszt μπορει να εννοει καποιος οτι παιζει και το Grand Gallop Chromatique(λιγο παρατραβηγμενο :P)

Αααχ και να ημουν στην θεση σου........
Εδω στο Κιλκις δεν εχει ατομα που ασχολουνται με κλασσικη μουσικη, δεν μπορω να το μοιραστω με κανεναν........


Συντομα στο Μεγαρο Μουσικης Θεσσαλονικης θα ερμηνευσει ο Pogorelich(!!!!) ενα κοντσερτο και μια συμφωνια του Rachmaninoff μαζι με την ΚΟΘ που θα διευθυνει ο Μυρων Μιχαιλιδης!!!!!!
Και οπως καταλαβαινεται αυτα δεν χανονται με τιποτα, θα παω σιγουρα!!

Οταν ειδα το ονομα Ivo Pogorelich επαθα..................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella

Δραστήριο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 479 μηνύματα.
Κοιτα παιζω κομματια των Liszt και Rachmaninoff, ως ενα σημειο, δηλαδη που δεν εχουν εξαιρετικα μεγαλες τεχνικες δυσκολιες π.χ. Liszt-Liebestraum.
Τωρα μελεταω και το πρελουδιο του Rachmaninoff Prelude Op.3 No.2
Liszt μπορει να εννοει καποιος οτι παιζει και το Grand Gallop Chromatique(λιγο παρατραβηγμενο :P)

Αααχ και να ημουν στην θεση σου........
Εδω στο Κιλκις δεν εχει ατομα που ασχολουνται με κλασσικη μουσικη, δεν μπορω να το μοιραστω με κανεναν........


Συντομα στο Μεγαρο Μουσικης Θεσσαλονικης θα ερμηνευσει ο Pogorelich(!!!!) ενα κοντσερτο και μια συμφωνια του Rachmaninoff μαζι με την ΚΟΘ που θα διευθυνει ο Μυρων Μιχαιλιδης!!!!!!
Και οπως καταλαβαινεται αυτα δεν χανονται με τιποτα, θα παω σιγουρα!!

Οταν ειδα το ονομα Ivo Pogorelich επαθα..................


Aναλυτικά δεν ξέρω τι παιζουν απο Rachmaninoff τα παιδιά πάντως προκειται για πολυ όμορφα κια ρομαντικά κομμάτια...Ευελπιστω να τελειώσω το βιολί σε περιπου 2 χρόνια και μετά να δωσω εξετάσεις για την ΚΩΘ...άνυε να δούμε...πάντως στη Β και Γ Λυκειου πέρισυ σταμάτησα την αρμονία και δεν έδωσα πτυχιο...θα προσπαθησω να δωσω τωρα τι=ον Ιανουαριο αν και δυσκολευομαι αρκετά...στο μέγαρο έχω να πάω 2 χρόνια απο τότε που είχε έρθει ένας βιολιστής...δε γνωρίζω τον Ivo Pogorelich.Αν θες εξήγησε μου ποιός ειναι να πάω κι εγω να τον παρακολουθήσω...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_92

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Aναλυτικά δεν ξέρω τι παιζουν απο Rachmaninoff τα παιδιά πάντως προκειται για πολυ όμορφα κια ρομαντικά κομμάτια...Ευελπιστω να τελειώσω το βιολί σε περιπου 2 χρόνια και μετά να δωσω εξετάσεις για την ΚΩΘ...άνυε να δούμε...πάντως στη Β και Γ Λυκειου πέρισυ σταμάτησα την αρμονία και δεν έδωσα πτυχιο...θα προσπαθησω να δωσω τωρα τι=ον Ιανουαριο αν και δυσκολευομαι αρκετά...στο μέγαρο έχω να πάω 2 χρόνια απο τότε που είχε έρθει ένας βιολιστής...δε γνωρίζω τον Ivo Pogorelich.Αν θες εξήγησε μου ποιός ειναι να πάω κι εγω να τον παρακολουθήσω...!

!!!!!!
Ο Ivo Pogorelich ειναι στην λιστα των καλυτερων πιανιστων της εποχης και με εχει επηρεασει αφανταστα με το στυλ του. Εγινε γνωστος για ενα βραβειο που ΔΕΝ ΠΗΡΕ σε εναν διαγωνισμο Chopin ,και γι'αυτο υπηρξαν εντονες αντιδρασεις, κυριως απο ενα μελος απο τους κριτες (Martha Argerich αν εχεις ακουστα) και αποσυρθηκε απο την κριτικη επιτροπη ως ενδειξη διαμαρτυριας. Λιγα χρονια αργοτερα, αρχισε να ερμηνευει σε πολλες χωρες(το 1983 στην Ιαπωνια) εξυψωνοντας περισσοτερο την φημη του. Τα τελευταια χρονια ο Pogorelich υπεφερε απο ψυχολογικα προβληματα, και δεν γνωριζω πως κατεληξε ετσι και που τωρα.....
ΠΛηροφορησου απο την Wikipedia βλεποντας την βιογραφια του αν εχω κανει κανενα λαθος.

Edit:Λογω των ψυχολογικων προβληματων του το παιξιμο του εχει αλλαξει δημιουργοντας σε πολλους την εντυπωση οτι δεν παιζει οπως επαιζε(αυτο ειναι αληθεια). Εγω το πιστευω αυτο αλλα οχι με την αρνητικη εννοια......απλα αλλαξε το παιξιμο του με κατι εντελως προσωπικο στυλ, το οποιο δεν ειναι αρεστο απο αρκετους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Δεν μιλησα για το κατα ποσο εκφραζει ενα ειδος μουσικης μερικους.
Ανεφερα σε ποιους τομεις η κλασσικη μουσικη υπερτερει των αλλων.
Αυτο που λες ισχυει, και εχει συμβει και σε εμενα.
Αλλου το πηγες......

Και αυτο που ειπες για την εμπορευματοποιηση τραγουδιων, ειναι ενα ρισκο που θα κουβαλας αν αποφασισεις να ακολουθησεις το μονοπατι της μουσικης(αυτο μπορει να εξαρταται και απο εσενα).

Ισως να το πηγα αλλου....απλα μου φανηκε οτι κριτηριο σου για το αν μια μουσικη ειναι καλη θεωρεις το κατα ποσο ειναι πλουσια σε αρμονια.....ισως εκανα λαθος.. Για μενα παντως δεν μπορει να ειναι αυτο το κριτηριο καθως οπως ξερεις υπαρχουν και αλλα πραγματα.Και οχι φυσικα κριτηριο η κλασικη αρμονια που μαθαινουμε στα ωδεια καθως ειναι περιορισμενη.Γνωμη μου βεβαια.Πριν ο συνθετης γραψει μια μουσικη, αυτη δεν υποκειται σε κανονες. Η κλασικη μουσικη ειναι υπεροχη και χρειαζεται θεληση για να την μελετησεις λογω δυσκολιας.Αλλα ειναι υπεροχη.
-----------------------------------------
καλά άμα είσαι σε φάση να παίζεις Rachmaninoff και Lizst στο πιάνο τι να πώ!έρχομαι σε επαφή με πολλούς πιανιστες καθε μέρα και έχω ακούσει κάτι τρελά κονσέρτα του Rachmaninoff...και αυτό που λέει ο thanous18 δεν είναι σωστο...αν δεν έχει συναισθημα και προσωπικο στυλ δεν μπορεις να παιξεις ρομαντικους συνθέτες...οι συνδεσεις δεν ειναι μονο πρώτη τέταρτη πέμπτη...χιλιάδες όμορφες συγχορδίες όπως η ναπολιτάνικη οι όλες οι diminuites σε πετάν έξω απο την κλίμακα και σε ταξιδεύουν...και η ΜΙΜΗΣΗ ΜΟΤΙΒΩΝ δεν ειναι αντιγραφη, αλλά το πιο όμορφο άκουσμα για το ανθρωπινο αυτί...στα θέματα αρμονίας κόβεσαι αν δεν έχεις μιμηθει μοτιβα και δεν ειναι τυχαιο αυτό...


τι ακριβως ειπα που δεν ειναι σωστο??Και γω συμφωνω οτι αμα δεν εχεις συναισθημα και στυλ δεν μπορεις να ερμηνευσεις ρομαντικους.Ουτε ειπα οτι οι ναπολιτανικες οι ντιμινουιτες οι περιεργες μετατροπιες οι εκτες αυξημενες δε μπορουν να εκφρασουν τα συναισθηματα σου.Μα για αυτο υπαρχουν.Απλα ειπα οτι δεν ειναι απαραιτητο να χρησιμοποιησεις ολα αυτα για να εκφραστεις.Καποιον μπορει να τον εκφραζουν πιο απλες συνδεσεις. Και πραγματι στην κλασικη αρμονια που μαθαινουμε στα ωδεια ειναι απαραιτητο να μιμηθεις.Δεν ειναι ομως απαραιτητο οταν γραφεις μουσικη για σενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

indiespyllak

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σπύλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Nαι!Η κλασσική μουσική είναι μαγική και έχει υπερβολικά πολλά πράγματα να σου προσφέρει!! Ακούω συνήθως όταν είμαι πολύ πολύ στρεσαρισμένη και θέλω να ηρεμήσω! Αγαπημένοι μου είναι o Chopin,Bach και Rachmaninov αλλά ακούω κομμάτια που είναι μόνο σε minor γιατί ότι είναι σε μείζονα το βαριέμαι...:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Nαι!Η κλασσική μουσική είναι μαγική και έχει υπερβολικά πολλά πράγματα να σου προσφέρει!! Ακούω συνήθως όταν είμαι πολύ πολύ στρεσαρισμένη και θέλω να ηρεμήσω! Αγαπημένοι μου είναι o Chopin,Bach και Rachmaninov αλλά ακούω κομμάτια που είναι μόνο σε minor γιατί ότι είναι σε μείζονα το βαριέμαι...:/
εχεις ανακαλυψει βλεπω τη μαγεια της ελασσονας βλεπω...:D
Μπαχ ε? Μπραβο!!Εγω τοσα χρονια τον εχω σιχαθει.... εκεινες οι ατιμες οι φουγκες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top