Κλασική μουσική

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
παντα υπαρχει κατι που δεν το εχουμε σκεφτει δεν θεωρω οτι εχεις δικιο καποια στιγμη θαξαναβγει κατι καινοτομο το οποιο θα οδηγησει σε κατι καινουργιο (ενα αλλο ειδος κλασικης μουσικης)

Ναι όμως είναι δύσκολο αυτό το είδος κλασικής μουσικής να έχει τη φιλοσοφία του προηγούμενου . Η μουσική επηρεάζεται απο την ιδεολογία , τη κοινωνία , τις συνθήκες της εποχής της!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rock_Sugar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 176 μηνύματα.
παντα υπαρχει κατι που δεν το εχουμε σκεφτει δεν θεωρω οτι εχεις δικιο καποια στιγμη θαξαναβγει κατι καινοτομο το οποιο θα οδηγησει σε κατι καινουργιο (ενα αλλο ειδος κλασικης μουσικης)

Μίλησα καθαρά για θέμα σύνθεσης και όχι μουσικού είδους, γι αυτό τον λόγο δεν υποβάθμισα τα υπόλοιπα είδη. Σκέψου το εξής: Υπάρχουν 12 νότες. Πόσους διαφορετικούς συνδυασμούς πια να κάνεις? Ναι, θα παίξεις και με το ρυθμό, θα βάλεις και σε άλλη σειρά τις νότες, βάλε και διαφορετική συνοδεία απο πίσω, βγήκε κάτι. Όμως μετά απο τόσους αιώνες που γράφουν οι άνθρωποι μουσική δε μπορεί ακόμα να γράφονται εξ'ολοκλήρου διαφορετικά τονικά κομμάτια.
Κάτι καινοτόμο, κάτι καινούριο όσον αφορά στο είδος θα βγει σίγουρα, λαμβάνοντας υπ' όψην τη συμβολή της τεχνολογίας στη μουσική. Ήδη η ατονική μουσική είναι ένα νέο είδος* κλασσικής μουσικής, πρωτοπόρο χωρίς πολλούς φανς ακόμα :P

* Δεν ξέρω αν πρέπει να το πω είδος ή εντελώς διαφορετική μουσική, μιας και δεν στηρίζεται σε αυτά που ξέρουμε απο την αρμονία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Το να χαρακτηρήσεις ένα είδος μουσική ως κλασικό δεν είναι απλό . Η κλασική μουσική φαίνεται στη πάροδο των χρόνων . Για πόσα χρόνια θα κρατήσει . Είναι διαχρονική . Διαχρονικοί θεωρούνται ο Χατζηδάκις , ο Hendrix , οι Beatles , οι Pink Floyd . Μου φαίνεται ότι η ατονική μουσική δεν έχει τα φόντα να διαρκέσει όσο αυτά .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rock_Sugar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Η ατονική μουσική υπάρχει εδώ και αρκετά χρόνια αλλά παίζει μεγάλο ρόλο το κοινό της. Δηλαδή οι Pink Floyd που θεωρούνται κλασικοί στη ροκ όπως και να το κάνεις ακούγονται εύκολα και απο πολλούς. Το κοινό της ατονικής μουσικής είναι ιδιαίτερα μικρό γιατί είναι δύσκολη μουσική για το αφτί του ανθρώπου. Προσωπικά, μου αρέσουν κάποια ατονικά απο την άποψη οτι είναι ενδιαφέροντα ακούσματα συν τις πρωτότυπες τεχνικές στο παίξιμο. Τα τονικά φυσικά είναι πιο ευχάριστο άκουσμα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Θα ήθελα να ακούσω κάτι απο αυτά που έχεις στο μυαλό σου ! Μπορείς να μου προτείνεις κάτι ?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rock_Sugar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Θα ψάξω και θα σου πω γιατί δεν θυμάμαι τίτλους και συνθέτες :P
Άκουσα ένα πολύ καλό κομμάτι για σόλο κόντρα μπάσο του Ξενάκη, θα επιστρέψω δριμύτερη με λεπτομέριες!
Απο τα γνωστά του Ξενάκη:

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=sZbRujLEqDw&feature=related[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Υπάρχουν και πολλοί ξένοι συνθέτες με το ίδιο στυλ σαν αυτό του Ξενάκη. Είναι σαν να συγκρίνεις αναγεννησιακούς πίνακες με πίνακες σύγχρονης τέχνης!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rock_Sugar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Σίγουρα! Δεν είμαι και πολύ γνώστης του θέματος βέβαια :P
Το κομμάτι για κόντρα μπάσο που σου είπα λέγεται Theraps. Πολύ καλό.
Ο Σισιλιάνος μου αρέσει επίσης πολύ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Σίγουρα! Δεν είμαι και πολύ γνώστης του θέματος βέβαια :P
Το κομμάτι για κόντρα μπάσο που σου είπα λέγεται Theraps. Πολύ καλό.
Ο Σισιλιάνος μου αρέσει επίσης πολύ :)


Παίζεις κάποιο όργανο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rock_Sugar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Κάνω κλασσική κιθάρα εδώ και 6 χρόνια (φέτος σταματάω λόγω πανελληνίων :/) και προσπαθώ μόνη μου πιάνο :)
Εσύ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Ο Ιάννης Ξενάκης είναι πολύ δύσκολος. Δεν έχω καθίσει σοβαρά να τον ακούσω ποτέ, αλλά κάποια στιγμή θα τον ακούσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Κάνω κλασσική κιθάρα εδώ και 6 χρόνια (φέτος σταματάω λόγω πανελληνίων :/) και προσπαθώ μόνη μου πιάνο :)
Εσύ?

Πιάνο !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Να και ένα ωραίο videaki σε σχέση με την ουγγρική ραψωδία που εχώ βάλει σε video σε αυτό το topic !!


[ame]https://www.youtube.com/watch?v=fqxZ3AYjuJo&feature=rec-fresh[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Παιδιά χίλια συγγνώμη αν ξεφεύγω ! ( Βέβαια για κλασική μουσική λέμε )

Πρέπει να δείτε και αυτό !! Απο το κωμικό - πιανίστα Victor Borge ! Για το ίδιο κομμάτι !!!

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=BcV19rylSZc[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Η ατονική μουσική υπάρχει εδώ και αρκετά χρόνια αλλά παίζει μεγάλο ρόλο το κοινό της. Δηλαδή οι Pink Floyd που θεωρούνται κλασικοί στη ροκ όπως και να το κάνεις ακούγονται εύκολα και απο πολλούς. Το κοινό της ατονικής μουσικής είναι ιδιαίτερα μικρό γιατί είναι δύσκολη μουσική για το αφτί του ανθρώπου. Προσωπικά, μου αρέσουν κάποια ατονικά απο την άποψη οτι είναι ενδιαφέροντα ακούσματα συν τις πρωτότυπες τεχνικές στο παίξιμο. Τα τονικά φυσικά είναι πιο ευχάριστο άκουσμα :)

Όχι απαραίτητα. Υπάρχει ένα άλμπουμ τους, το έγραψαν κάπου πριν το "Dark Side Of The Moon", που είναι πάρα πολύ δύσκολο ακουστικά και για αυτό το λόγο πολύ άσημο αλλά εμένα μου αρέσει πάρα πολύ. Λέγεται "Ummagumma".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Όχι απαραίτητα. Υπάρχει ένα άλμπουμ τους, το έγραψαν κάπου πριν το "Dark Side Of The Moon", που είναι πάρα πολύ δύσκολο ακουστικά και για αυτό το λόγο πολύ άσημο αλλά εμένα μου αρέσει πάρα πολύ. Λέγεται "Ummagumma".


Κι εμένα μου αρέσουν πολύ οι Pink Floyd! Όντως το Ummagumma ειναι δύσκολο ! Και κάποια μέρη του έχουν μελωσική γραμμή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rock_Sugar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Κι εμένα μου αρέσει και συμφωνώ οτι δεν είναι καθόλου απο τα εμπορικά. Όμως κλασσικοί στη ροκ χαρακτηρίστηκαν απο το The Wall και τα σχετικά. Αν είχαν μείνει σ'αυτό το άλμπουμ μάλλον θα ήταν γνωστοί σε λίγους :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Ερώτηση.

Έχει κανείς κάπου κάπως σε mp3 ή έχει βρει σε youtube το Scherzo (C minor μάλλον ή Eb της Anna Madgalena Bach Τo 7 είναι απο το πρώτο Bach, στις εκδόσεις Ντο-ρε-μί, νομίζω στην κατωτέρα για πιάνο τα δίνουν αυτά)

Κάθομαι και ψάχνω αλλα δεν βλέπω να το βρίσκω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=lX1Dbgaj__M[/ame]

αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Όχι, αυτό είναι A minor. Ωραία παίζει το κοριτσάκι πάντως :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top